Geschenk van ƒ150.000 voor pastoraal centrum Minister Bot opent kanker congres Laros, C. Westerveld en Veenstra aan de leiding Holstvoogd en Van Heerde vervangen Niloc2 (heren) krijgt lesje van produktief Achilles Wilhelmshaven toekomstige concurrent van Europoort? DANSVLOER TE GLAD VOOR NEDERLANDS PAAR V eet vandaag natuurlijk DE D0DBJJKE LADING In Tropeninstituut Boekhouder met tien mille er van door Om Noordhollandse damtitel Kastelein schiet op Duitse bezoekers Bemoedigend resultaat in 2 B van gepromoveerd SEW 2: 3-3 Zeven jongens beroven man in Haagse Bos Vier Tubbergense jongens in arrest Tijdens stropen Duitse douanier bedreigd héérlijke gewassen kleiaardappelen HULDIGING MGR. VAN DODEWAARD Met huurauto irt sloot en ingerekend Botersmokkel aan de grens met België duurt voort HANDBAL DISTRICT WEST A Congres van notarissen In Australië Ned. Moordenaar van emigrantengezin berecht De Vries' Ijzer 7* (v-j. 9) |l DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 PAGINA 2 Stukje Rome mSen°Prekeanenez^pgrt p0^rVe0r^ De heer W. van Liemt overhan- groot geloof", zo verklaarde hij, „in u digt mgr. Van Dodewaard het eerste yijf biss^ho^^en^n^et g£i fandeel geschenk, dat de aan- makkeiijk geweest, zoals u zelf getuigd loop moet worden tot de stichting sfmen^aan2uJÏ>Mc tS-bS£ van een pastoraal éentrum in het „Monnikenwerk" Pastoraal Centrum bisdom Haarlem. Tweede Rijnmonding - - - - --- I Ier gelegenheid van de radio- tv-tentoonstelling in Berlijn is eeJ* driedaags dans-toernooi gehouden» Tijdens een van de dansen bleek de vloer te glad voor het Neder» landse paar Wim Voeten ei* Jeanne Assman. Geen beletsel overigens om toch nog de derde plaats te bezetten. VLAANDEREN (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 10 sept. Bij gelegen heid van zjjn zilveren priesterjubileum en het eerste lustrum van zijn bisschops ambt ig gistermiddag de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard, een hartelijke huldiging ten deel gevallen in de vrijwel geheel gevulde grote zaal van het gemeentelijk con certgebouw. De zaal was fraai versierd met bloemtoeven en rood-witte banie ren. het podium was kleurig in de bloe men gezet met twee geel-witte vlaggen gedrapeerd tegen het orgel. Vrijwel al le notabele gasten, die de plechtigheid in de kathedrale basiliek hadden bijge woond, waren ook tijdens deze huldiging aanwezig. Nadat de heer G. Borgelt de bijeen komst had geopend, sprak pastoor H. M. J. Brans uit Amsterdam namens de priesters van het bisdom de bisschop toe. HU deed dat openhartig en in alle oprechtheid, van man tot man. Met na druk sprak hjj mgr. Van Dodewaard toe als mon-seigneur, het „hoogwaardi ge excellentie" terzijde schuivend, om dat een bisschop op een heel andere wijze pleegt te excelleren dan de titel volgens het burgerlijk begrip doet ver moeden. Het „excellentie" in die zin, aldus pastoor Brans raakt wel de krans van het bisschopsambt, maar met de kern. ,,U bent, zo ging pastoor Brans voort, een bisschop, die houdt van d® barok en de luister van zijn ambt, maar die, als U ons schrijft, weet door te dringen naar de kern van Uw ambt, vooral als U ons aanspoort tot het samengaan in het priesterschap. Wij priesters zijn blij om de verworven heden van onze tijd en de perspectieven, welke deze biedt. Langzamerhand wor den wjj onttrokken aan de eenzijdige AMSTERDAM9 sept. Het inter nationaal kankercongres dat ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging het Nederlands Kanker- Instituut in het Tropeninstituut alhier wordt gehouden is vanochtend geopend door de minister van O. K. en W., mr. Th. H. Bot. De bewindsman bood het Jubilerende Instituut zijn gelukwensen aan en memoreerde ook het werk van het koningin Wilhelminafonds. Mr. Bot releveerde de medewerking aan dit congres van de Internationa! Union Against Cancer. „De deelneming van de vertegen woordigers van deze organisatie, on derstreept", aldus de minister „het hoge wetenschappelijke karakter van het congres. De Nederlandse rege ring is zeer verheugd dat het initia tief van het Nederlands Kankerinsti tuut voor dit congres zoveel weten schapsmensen in ons land tezamen heeft gebracht." Mr. Bot wees op de grote internatio nale samenwerking die er in deze tak van wetenschap bestaat. Hij sprak de wens uit dat dit congres een be langrijke bijdrage mag leveren in de strijd tegen deze verschrikkelijke ziekte die in de twintigste eeuw nog zovele mensen teistert. Vervolgens sprak de voorzitter van het congres, prof. Pierre F. Denoix (vice-voorzitter voor Europa van de In ternationaal Union Against Cancer). Hij wees er onder meer op dat het kleine Nederland een gunstig klimaat lijkt te bezitten voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Hij noemde in dit verband de exacte denkers als Antoni van Leeu wenhoek en Erasmus. ProfDenoix sprak de hoop uit dat Nederland ztjn bijdrage mag blijven leveren in de strijd tegen deze ziekte, waarvan de bestrijding het onderwerp van dit congres uitmaakt. Na de officiële opening is het con gres direct begonnen met de gewone werkzittingen. Onder voorzitterschap van de Tsjech dr. F. Sorm is uitvoe rig gediscussieerd over het rundamen- teel kankeronderzoek. In het bijzonder werden hierbij de genetische asp®c- ten belicht en de rol die de erfelijke uitrusting der cellen speelt bij de zo genaamde celspecialisatie. ROTTERDAM, 9 sept. Vorige week vrijdag stapte een 24-jarige boekhouder van het Rotterdams Philharmonisch Orkest bö de politie binnen om sigaren nit te delen uit dankbaarheid voor de uitstekende behandeling, die hij genoten had ondanks het feit, dat hij ingesloten was op verdenking van diefstal van ruim tien mille ten nadele van zijn werk gever. De boekhouder, die men ondanks ster ke verdenking op vrije voeten had moe ten stellen, omdat voorlopig ook maar het minste bewijs ontbrak, informeerde bij deze gelegenheid belangstellend of de rechercheurs inmiddels de dader al te pakken hadden. Hij vond dat het beste bewijs van zijn onschuld. De jongeman kon toen natuurlijk niet vermoeden, dat hjj die vrijdagnacht nog als dief tegen de lamp zou lopen. Die nacht reed hij namelijk met een gehuurde auto in een sloot bij Schaik onder de gemeente Oss. Hij was licht gewond en zijn wagen zwaar be schadigd. Een monteur van een garage uit Schaik vroeg zich verbaasd af, waarom de man niet naar een dokter wilde en nog veel minder de politie wilde waar schuwen. De monteur beloofde, dat hij zater dagmorgen de auto weer rijklaar zon afleveren, waarmee alle moeilijkheden omzeild schenen. Maar tijdens het re pareren vond hij verborgen in de wa gen, zakjes met kleingeld. Hij waar schuwde de politie en de boekhouder werd ingerekend. Hjj bekende. Van morgen is hij bij officier van justitie alhier voorgeleid. opvoeding die een verleden tijd ons heeft gegeven. Een tijd, waarin alles zich richtte naar en concentreerde op de priesters. Het volk had hen nodig, zij waren de middelaars. Over de bisschop werd vrijwel niet gesproken. Hij stond er zo'n beetje naast, of nog erger, er teveel boven. Hij was eigenlijk geen priester, al leen een technische topfunctionaris een klein stukje Rome. Teveel werd er gesproken over het sacrament van het priesterschap. De diaken en de bisschop vormden een te verwaar lozen kwaliteit. Maar men vergat, dat onze Heer Jezus met bisschoppen is begonnen en nog steeds herbegint met bisschoppen, die zich in de priesters verenkelvoudigen. Bij het Laatste Avondmaal begon de Heer niet met de kruinschering maar met de bis schopswijding. Onze tijd heeft geluk kig geleerd, dat wij dichter bij at- Heer zijn, naarmate wy dichter bij onze bisschop zijn. De bisschop is centraler en origineler op Christus herijkt. Daarom bent U niet onze „ex cellentie" maar mon-seigneur, mijn Heer". Pastoor Brans verzekerde de UITGEEST, 10 sept. Op het laat ste moment heeft wedstrijdleider Janus nog wijzigingen moeten aanbrengen in de deelnemerslijst van het toernooi om het Noordhollands damkampioen schap. Wegens deelneming aan een toer nooi in Yalta (Rusland) werd Holst voogd vervangen door J. Kooring uit Landsmeer, terwijl P. van Heerde uit Amsterdam door zijn stadgenoot J. Ver- hey is vervangen. Maar deze invaller had pas vrijdagavond hierover bericht samengaan, zoals wij U nu als geestelijk geschenk een samengaan in eucharis tie aanbieden." Namens het feestcomité voerde de heer W. van Liemt het woord. Hij wilde zich niet aan „monnikenwerk" wagen door uitvoerig de werkzaamheden en de verdiensten van de jubilerende bisschop te schetsen. Hij veronderstelde trou wens niet, dat de bisschop het liturgisch zou vinden, wanneer in een concertzaal met een wierooksvat gezwaaid wordt. Niettemin stelde hjj nog eens nadrukke lijk, hoe vooral in onze dagen de bete kenis van het bisschopsambt duidelijk is geworden. „De afgelopen maanden is weer duidelijk naar voren gekomen, hoe iedere bisschop individueel mede verantwoordelijk is voor de gehele Kerk, een waarheid, die in de voorbije tiental len jaren al te zeer vergeten was." „Het nieuw gewonnen beeld van „de bisschop" hebben wij ook van U", aldus de heer Van Liemt. „U neemt in tens deel aan het conciliewerk, ook U wordt als hoofd van het Haarlemse dio cees dag aan dag geconfronteerd met het vele goede, dat het leven en de samenleving in dit dichtstbevolkte deel van Nederland biedt. Maar daarnaast komen bij U ook de moeilijkheden en wordt van U een antwoord verwacht". In dat verband herinnerde de heer Van Liemt aan de wens van de bis schop om bij gelegenheid van zijn zil veren jubileum een pastoraal centrum In zijn bisdom te stichten, waar de priesters zich op de noden in de zielzorg kunnen bezinnen. Hoe een dergelijk centrum zal worden ge realiseerd, Is nog niet hekend, maar geestelijkheid, religieuzen en leken heb ben in ieder geval een financieel fun dament gelegd. De heer Van Liemt bood daarop de bisschop het geschenk aan, zijnde een bedrag van ruim 150.000. Mgr. Van Dodewaard sprak tot be sluit een hartelijk dankwoord en ging daarbij nog even in op het pastoraal centrum. Hij had er wel zijn gedachten over, maar het plan is nog lang niet tot zijn concrete vorm gekomen. Het ligt in de bedoeling van de bisschop, een commissie van priesters en leken te benoemen, die de kwestie eerst grondig zal bestuderen en hopelijk met een af gerond voorstel kan komen. Aan het eind van de samenkomst, die aan het orgel werd opgeluisterd door Albert de Klerk, kreeg iedereen gelegenheid in de turn zaal van het concertgebouw de bisschop te feliciteren. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 sept. In een café op de Zeedijk is zaterdagnacht een he vig gevecht ontstaan tussen de 28-jarige kastelein en drie Duitse gasten. De kastelein heeft tijdens dit gevecht met een flobert geweer geslagen en gescho ten. De Duitsers zijn gewond terugge keerd naar Duisburg. Er ontstond ruzie over de betaling, toen een van de Duitsers, de 28-jarige K. H. Bode, weigerde een niet gebruikte consumptie te betalen. De kastelein trok zijn gast hierop over de „tap" heen waar na hij hem duchtig begon te mishan delen. Hierna daalde hij snel af in de kelder om terug te keren met een levens groot geweer. Hij sloeg hiermee een an dere Duitser, de 23-jarige K. Stimper, tegen de grond. Vervolgens begon hij zijn buitenlandse gast te slaan en te schoppen. Ook loste hij een schot op hem, waardoor de Duitser aan de lin kerarm werd gewond. De derde Duitser, die het café reeds had verlaten en even zijn hoofd om de hoek van de deur stak om te kijken, waar zijn vrien den bleven, kreeg ook nog eens de volle laag. Later is de kastelein in zijn woning gearresteerd. Een 31-jarige bouwvak arbeider die in het café lag te slapen werd ook naar bet politiebureau over gebracht. Hij bleek de eigenaar te zijn van het geweer, dat men na het ge vecht op een binnenplaatsje achter de gelagkamer onder een stapel oude zak ken had teruggevonden. BRUSSEL, 9 sept. (ANP) Er blij ken nog steeds grote hoeveelheden boter naar België te worden gesmokkeld. Zo is in het afgelopen weekeinde ten noorden van Antwerpen door de Bel gische douane een gepantserde vracht auto met niet minder dan vijfduizend kg smokkelboter in beslag genomen. De drie inzittenden konden in het duister ont komen. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 10 sept. De eerste schermutselingen in de handbalcompe titie van het district West A hebben, zo op het oog, geen opzienbarende resul taten opgeleverd. Opmerkelijk is feite lijk alleen dat de heren van Achilles in de eerste klas met veertien doel punten verschil wonnen van Niloc 2. Het gepromoveerde DEW 2 in 2 B (da mes) behaalde een hoopgevend gelijk spel tegen IJmond, terwijl VZV het ge zegde van „de eerste klap die een daal der waard is" in praktijk bracht door bij Concordia te zegevieren. In de eerste klas dames hebben Attila en AVA rnet ?en zege de eerste stap in het nieuwe seizoen gezet. Eerstgenoemde toonde zich duidelijk doortastender dan het tthuisspelende Spirit (3-8) en de Alkmaarse ploeg plaatste Vriendschap met 2-7 aan de kant. Verder kwamen HHC en „NHoc 2 tegen elkaar remise „overeen z-2) en Blauw Wit deelde de punten met DWS: 3-3. De reserves van SEW toonden zich in 2 B beslist met geimponeerd door de komst van IJmond. Er ontwikkelde zich een evenwichtige strijd, die uitein delijk met een gelijke stand (3-3) werd afgesloten. VZV er op gebrand dit maal de sprong naar de eerste klas te halen weerde zich verdienstelijk te gen Concordia en zag zijn inspanningen bgloond met een overwinning van 2-4. En Tonegido had aan twee voltreffers genoeg, om Vliegens Vlug met lege handen naar huis te sturen (2-0). Op bijzonder imponerende wijze is de vereniging Achilles in de eerste klas heren aan het nieuwe seizoen begon nen. De reserves van Niloc konden zich nóg zo teweerstellen, het lukte hun niet, een grote nederlaag te ont lopen: 20-6. Op eigen terrein moest Aalsmeer in Atilla zijn meerdere er kennen (3-5), terwijl IJmond twee tref fers te kort kwam om tegen Unitas een puntenverdeling uit het vuur te slepen. Het werd 11-13. Weinig kracht- verschil was er tussen UD en BHC, die elk vijf doelpunten fabriceerden. Een verdienstelijk resultaat van de UD'ers. De overige uitslagen zijn: Dames 2 A: (Van onze correspondent in Bonn) WILHELMSHAVEN, september. De „Stadtdirektor" van Wilhelms- haven, Grunewald, verwacht, (lat de vroegere marinebasis, die thans het beginpunt is van de noordwest-oheleiding naar het Roerge bied, over een jaar 0f vijftien 150.000 inwoners zal hebben. En hij verwacht verder, dat Wilhelmshaven te zijner tijd Rotterdam concurrentie zal kunnen aandoen. Stadtdirektor Grunewald heelt de re gering van Nedersaksen reeds een plan voorgelegd, dat voorziet in de bouw van een haven, die ZOals hij zelf zegt tegen Europoort in elk opzicht opgewassen zal zgn". Het Jeverlander Watt van SchiUig- hörn tot Wilhelmshaven, een stuk grond van 15 bij 2 km., zal worden ingedijkt. Daarop zal dan een haven van 3.000 hektaren, „zo groot als die van Rotterdam", worden gebouwd. Als tenminste de Nedersaksische re- fering deze plannen ten uitvoer legt. ij zal dit evenwel afstemmen met de plannen van de regering der stad staat Hamburg, die m de Elbemon- ding een nieuwe haven wil aanleg gen. Wilhelmshaven heeft op bet ogenblik ai meer dan 105.000 inwoners en is daarmee officieel „Groszstadt stadt direktor Grunewald, die terecht de mo tor van de na-oorlogse ontwikkeling van de destijds schijnbaar ten dode ge doemde ex-marinebasis wordt ge noemd, streeft naar de bouw van de grootste ertshaven in West-Duitsland. Deze komt in het Büstersieler Watt. Officieel heet het projekt „Industrieter rein", in feite wordt daar echter een ertshaven aangelegd met een kade langs een water van 15 meter diepte, waarin schepen van 100.000 ton kunnen meren. Overigens ligt vlak in de buurt van Wilhelmshaven, in Emden, de op het ogenblik grootste ertshaven van West-Europa. Tussen Wilhelmshaven en Emden is hierover een „erts-oor log" ontstaan. Ook in Bremen wordt een ertshaven aangelegd. De Emdena- ren hebben dus concurrentie genoeg Het Nedersaksische ministerie van economische zaken distancieert zich of ficieel van Grunewalds plannen, maar heeft de Technische Hogeschool de op dracht gegeven om de uitvoerbaarheid van de plannen te bestuderen. Wilhelmshaven is inmiddels opge rukt tot de tweede plaats onder de Testduitse havens, na Hamburg, dank zjj de olie, die in de pijpleiding naar het Roergebied wordt gepompt. In 1962 werden in de oliehaven 561 tan kers „behandeld". Zij brachten 14,7 miljoen ton olie. Wilhelmshaven haeft in het Jadebu- sen de grootste natuurlijke haven van Europa. Zelfs bij laag water heeft het „Busen" 15 meter water en is bevaar baar voor de grootste super-schepen. Schepen, die groter zijn dan 65.000 ton kunnen in West-Duitsland alleen maar Wilhelmshaven aanlopen. Het grootste schip, dat daar meerde, meette 52.000 ton. Het klopt evenwel niet helemaal met de vaargeul naar het „Jadebusen" Deze moet worden uitgediept Wil helmshaven wil hiervoor 50 miljoen mark van de Bondsregering hebben en wie Stadtdirektor Grunewald kent zou zeggen, dat hij dat geld tenslotte ook zal krijgen. Van de olie-boom heeft de hele stad mee-geprofiteerd. De bemanningen der schepen laten een hoop geld in Wil helmshaven liggen, en heus niet al leen in de zeven nachtclubs, die in de stad zjjn geopend. Ook de souvenir-, radio- en foto-apparaten-winkels doen in Willemshaven met de scheepsbe manningen goede zaken. Ingewijden geloven, dat officieren en matrozen per Wilhelmshaven-bezoek gemiddeld 500 mark uitgeven. Dat alleen brengt de stad per jaar een omzet van rond 15 miljoen mark. De heer Grunewald heeft inmiddels steun gekregen van de Kamer van Koophandel van Dortmund. „Een twee de Rijnmonding, maar dan op Duitse bodem" is de eis, die de Kamer heeft gesteld. Naar haar mening moet Wil helmshaven de omslaghaven voor het Roergebied worden. Aangezien het verkeer op de Rijn hoe langer hoe meer toeneemt, moet volgens de Kamer het Dortmund- Eemskanaal worden uitgebreid en ver beterd. Ook andere verbindingskanalen moeten worden gebouwd. De Kamer is er van overtuigd, dat de Rijn het steeds toenemende verkeer binnenkort niet meer zal kunnen ver werken. De capaciteit van de Beneden- Rijn is uitgeput. De Kamer verwijst naar geruchten uit Nederlandse Rijn- scheepvaartkringen, volgens welke zelfs het duwverkeer zal worden be perkt. Er moet derhalve, naar het inzicht van de Kamer, voor West-Duitsland een reserve worden geschapen voor het ver voer van buik-transporten van de Roer naar de Westduitse Noordzeehavens. Als een projekt van optimale betekenis noemt de Kamer de aanleg van een be tere verbinding tussen de haven van Emden en het Roergebied. Waarschuwend heft de Kamer de vin ger tegen het tussen Nederland en Be- gië ondertekende verdrag over de aan leg van een waterweg van Antwerpen naar de Rijnmonding. Dit is, volgens de Kamer, er een nieuw voorbeeld van, dat België en Nederland voor hun eco nomieën de gunstigste voorwaarden scheppen door een grootscheepse uitbrei ding van hun waterwegen. Door de Ri1n- Schelde-verbinding zal over acht jaren de vaartijd met vijf uren worden ver kort. Naar het oordeel van de K.v.K. van Dortmund zUn Nederland en België West-Duitsland met hun waterwegen ver voor. De meeste Westduitse water wegen zijn voor Rijnschepen onbevaar baar. De Schelde-Rijnverbinding is voor de industrie aan de Roer in zoverre interessant als in de toekomst dan ook Antwerpen als omslaghaven zal kunnen worden gebruikt. Dit ontlast evenwel niet de Beneden-Rijn. doch alleen de haven van Rotterdam. JOS—BSV 5-2, SDW—Achilles 2-6, Lyn- den-Tavenu 1-3, Sport VereentDe Vo- lewjjckers 1-4. Heren 2A: Amstel-AAV 5-6, HHC— Amersfoort 7-12, OranjueUD 2 10-7. 2 B: RapiditasAHC 2 5-9, De B'lin- kertConcordia 10-11, LyndenToni- do 7-7, ZandvoortmeeuwenVriendschap 7-9. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, *9 sept. Zeven jon gens hebben zaterdagavond in het Haagse Bos een man aangevallen en beroofd van alles wat maar waarde had. Niet alleen werden een post- chèque en zijn horloge afgenomen, maar ook schoven ze zijn trouwring en een andere gouden ring met steen van zijn vingers. De man heeft verklaard dat hu met zijn fiets aan de hand door het bos liep omdat de verlichting van zijn fiets defect was. gekregen en kon zich dit weekeinde nog niet vrijmaken. Twee partijen wer den hierdoor uitgesteld. In de eerste ronde was men vrij wel in alle partijen zo voorzichtig, dat slechts één partij tot winst kwam. In remise eindigden de partijen tus sen de broers Nico en Jaap van Hal, vader en zoon Westerveld, Dukel en Laros, Beeke en Van Westerloo, Koo ring en Beliën, Ansems en Den Doop. Alleen Veenstra smaakte het zoet der overwinning, toen hjj tegen Groote man de volgende stand kreeg: zwart (Gr.) 10 stukken op 3, 12-15, 18, 22 23, 26 en 27. Wit (V) 10 stukken op 25, 30, 35-38, 42, 43, 47 en 49. Na Groo- teman's 22-28 vervolgde Veenstra met 43-39, 18-22 en met 39-33, 49-43, 38-32, 42x33, 36x20, 30x28 was het bekeken. Zondag behaalde Govert Westerveld zjjn tweede remise tegen Veenstra, ter wijl zijn vader tegen Grooteman een damzet kreeg aangeboden, die hij ech ter niet nam. Liever wachtte hij af en Grooteman moest hem even later toch dam laten halen. Op zijn beurt tastte Westerveld mis en raakte zijn dam weer kwijt, maar de resterende stand wist hij twee uur later toch te winnen. Laros won van Jaap van Hal en bijna had Den Doop hetzelfde gedaan tegen de Amsterdamse kampioen Wim van der Sluis. Hier deed zich de volgende stand voor: zwart (v.d Sluis) 9 stuk ken op 4, 6, 10, 11, 12, 16, 18, 19 en 21. Wit (Den Doop) 9 stukken op 27-29, 32, 37, 38, 42, 45, 48. Na zwarts 10-14 volgde 28-22, 19-23, 22x13, 23x34 48-43, 11-17 en nu zou 27-22, 32x23 met door braak wit wel winnend voordeel heb ben opgeleverd. Wit zette echter voort met 38-33 en hierna volgde 14-20, 42-38, 6-11, 33-28, 20-24, 37-31, 21-26, 38-33, 26x 37, 32x41 (belet nu 17-21 door 43-38) moet dus wel 24-30, 28-23, 30-35 op nieuw was het offer door 23-18 kans rijk 43-38, 17-21, 38-32, 11-17, 41-37, 21-26, 32-28, 35-40 en na 33-29 forceerde zwart nog juist remise door 17-21, 37-32, 26-31, 27x36, 21-27, <2x21, 16x27 en wit moest de afwikkeling door 13-8 en 28-22 wel nemen om verlies te voorkomen. De partijen Nic. van Hal-Dukel en Be- liën-Bleeke werden remise. Na twee ronden gaan Laros, Veen stra en C. Westerveld met 3 punten aan de kop. Een juist beeld geeft dit echter niet, daar vier partijen nog moe ten worden ingehaald. Het toernooi wordt het volgende weekeinde in Uit geest voortgezet. BRUSSEL, 10 sept. Ongeveer achttienhonderd notarissen uit 32 lan den zijn maandag hier bijeengekomen voor het zevende congres van de in ternationale unie van het Latijns no tariaat. Het belangrijkste agendapunt wordt •gevormd door de steeds meer voorko mende wetsconflicten in verband met de huwelijksstelsels, erfenissen, schen kingen, testamenten en delingen. Ge streefd wordt naar een juridische een vormigheid. Het congres zal zich ook uitspreken over de opricnting van een notarieel instituut voor Internationaal privaatrecht. ADELAIDE, 9 sept. - Een zestien jarige jongen die bekend heeft maand geleden drie leden van een derlands emigrantengezin te Chai ton in Zuid-Australië te hebben moord, is maandag voor onbepaalde ter beschikking van de regering 8e steld. Rechter Travers van het hof mening dat er geen reden was te rwv felen aan de verstandelijke vermog van de beklaagde. Volgens de tenlastelegging was Da ryl William Edgecombe uit Chariest op 8 augustus gewapend met een,igg weer het huis van de in november i uit Nieuwenhagen naar Australië emigreerde familie Thomassen het gedrongen. Volgens de jongen was zjjn bedoeling het gezin te bert^nL,as- schoot de 34-jarige mevrouw L. Thojn sen-Hofman, de 36-jarige heer N. 1 massen en hun tienjarig docnter j Roxane dood. Drie andere kinderen v het echtpaar, een twaalfjarige zoon, e vierjarige zoon en een dochtertje v j vijf maanden, liet hjj ongemoeid. geweer was voorzien van een gelu demper. ALMELO, 9 sept. De rijksppV-Ü* In Tubbergen heeft vier jongelui fl?' arresteerd, die nabij de grens moeilVp' heden hebben gehad met een Du»s« douane-beambte. De jongens zouden bij het strops® nab Vriezenveen ongemerkt de gre zijn gepasseerd. De Duitse douanier, ge waarschuwd door een Duitse boer, wist een van de jongens te grijpen. Zijn dri» vrienden zouden daarop de douane-be ambte hebben bedreigd en op hem heb ben geschoten, zodat deze achter zij» auto dekking moest zoeken. Van deze gelegenheid maakte de gearresteerde u® Tubbergen gebruik doo- er vandoor t» gaan. Later werd hij door de politie te Hardenberg gearresteerd. Zijn drm vrienden, allen uit Tubber gen werden zondagmorgen op weg naar de keri aangehouden. De jongens hebben ontkend op de Duitse douanier te hebben geschoten. Z.J zullen voor de officier van justitie Almelo worden geleid. PONTEVEDRA, 9 sept. (UPI) T" het eerste kwartaal van dit jaar B®® Spanje 40 procent meer buitenla».^ valuta ontvangen dan in dezelfde de van het vorig jaar, aldus eep riich- deling van de minister van \e/.c zei ting Manuel Fraga Iribarne. "e eCrst8 ook dat het aantal toeristen i" jq pro- zes maanden van dit jaar i?.., met cent was gestegen in vergeW dezelfde periode verleden jaar. -■ Advertentie) WA SBEER AMERSFOORT, 9 sept - De directie van H. A. de Vries' Ijzerhandel ver wacht. gezien de resultaten over bey boekjaar 1962/63, geëindigd per 30 juni. dat aan de tiz.t. te houden algemene vergadering van aandeelhouders zal wor den voorgesteld uit de winst over da^ boekjaar een dividend uit te keren va» 7>/s pet (v.j. 9 pet). Wellicht zal het voor stel behelzen dat daarvan desgewenst 2V» pet. in belastingvrije agio-aandele» kan worden ontvangen. CHARLIE, HEEFT H'J JE BESLIST NIET HER KENT? ER 13 IETS AAI5 L0N20 Z0Ü HEM HIER WEGHOU DEN VRNMID Df)6. GR VOOR H'J B'J MET DE LIFT BOVEN, MENEER. OMDAT U NIET GESTOORD WIL DE WORDEN, GflF IK HEM EEN OUDERWETSE HET IS MAJOOR NIETWAAR? 8S0LUUT NIET. M'JN HOED EN JAS VERBORGEN M'JN KNAPPE GEZICHT. WAT NU, f MENEER?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2