Boeren lijden schade door regen Wim Bus taxeert zijn verlies op f40.000 Geen ramp, wel enorme strop Valse verwijten m „Geen achterdocht over uitgesteld bezoek van Indonesische studenten" Behoefte aan „Libelle" Over drie weken de heropening Lijn tweede zitting van Concilie tekent zich af Diepgaande debatten over weinig schemata verwacht Processen in de natuur ïfjy ,JREDDEN WAT ER TE REDDER VALT ■m DRS. SJAR1F OP SCHIPHOL DrsBakker neemt afscheid van Hoogeveen Géén verraad bij slag om Arnhem Prof. R.v.d.Veen DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Volgens niemv boek: DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 HAARI :M, 10 sept. VVTifn Bus gelooft er niet meer W 'n- Zijn landbouwbedrijf in de Haarlemmermeerpolder jaar een verlies lijden van -llns*ens 35 tot 40.000 gulden. aar dan moet er de eerste we- veJj °°k geen druppel regen meer allen. Elke bui regen vergroot de och al niet geringe financiële r°p. Het enige waarnaar hij n .e boeren met hem verlangen is, at het weer een paar weken mee- j. 0rn de toch al schrale oogst °S te kunnen binnen halen. rn BUITENLANDSE KRONIEK Ook de gerst 1! De (gedeeltelijk mislukte) oogst wordt thans binnengehaald. Het weer was gisteren droog, maar de dreigende wolkenmassa's manen deze boer in de Haarlemmermeer polder tot de meest mogelijke spoed. WITTE KRUIS DE €Cktê pijnstiller WITTE KRUIS VATICAAI TAD, 10 sept. (KNP) Drie weken voor de heropening 'an het Tweede Va ticaanse Concilie heeft het her vormde voorlichtingsapparaat van het Concilie nog geen aanleiding gevonden de op ibare mening mededeling te doen over de ko mende gang van zaken, maar in Rome begint zich in ter: ke kun dige kringen de nieuwe lijn van de zitting van 1963 af te tekenen. Zowel wat betreft de onderwer pen als de procedure er de de batten. Oecumene Restricties ingetrokken Orthodoxie (van wize verslaggever) 6epn°r ^em 's ^et oogstjaar 1963 nog is ik onoyerkomelijke ramp, maar hij Vp', ,ar één van de landbouwers. Voor donk oe.re,i ziet Wim Bus de toekomst dp er in. Voor hem staat vast dat sl °°gst voor de meeste agrariërs en Za' Wat nu nog aan granen «ras binnengehaald kan worden is öe Chinezen hebben niet helemaal ^nge!ijk als zij de Russen van ver waaiing van de feiten beschuldigen. e Russen schermen 1L~1' tegenover het ^'ssten met de term „vreedzame c°ëxistentie en de Chinese Volks- 'ePubIiek wordt door hen afgeschil- als een oorlogszuchtige staat, aar dat de politiek van Moskou n'et zo vreedzaam is. bleek vorig jaar n°g uit Khroesjtsjevs Cuba-avontuur. ook op het ogenblik uiten Sovjet leiders nu en dan plotseling dreige menten tegen de „imperialisten Het 5s van Khroesjtsjev bovendien incon sequent, dat hij dezelfde Chinezen die hij oorlogszuchtig noemt, verwijt dat zij Hongkong en Macao niet ver overen. De Chinezen erkennen, dat Mao Tse-toeng gesproken heeft over de oostenwind die de westenwind eens overheersen, maar zij merken C^ht op, dat als men deze woorden i e juiste context leest zij een heel uere betekenis hebben, dan die welke Moskou er nu aan wil geven. Mao Tse-toeng ge bruikte de gewraak te uitdrukking in S november 1957, toen hij diep onder de indruk was Van de Russische lancering van de Spoetnik, en uit de volledige tekst Van de redevoering die hij in Mos kou hield kan men slechts opmaken at hij een uiteindelijke overwinning van de communisten op de imperia- 'sten voorspelde, en dat hij niet zin speelde op een Chinese overheersing v®n Rusland. Peking wil door Khroesjtsjev niet s meer oorlogszuchtig voorgesteld borden dan Moskou, maar tevens Verwijten de Chinezen de Russen dat ZlJ het ideaal van de communistische Wereldrevolutie verloochenen uit angst Voor de Amerikanen. Volgens Mao d?rl0eng zou Sovjet-Unie, onder j^kking van haar nucleaire afschrik- k'wwgsrnacht, effectiever dan ooit „in kehfu0^loge? en nationale onafhan- 61,jkheidsoorlogen" een rol kunnen spelen. Peking zegt, dat Moskou tot j00* enige tijd die Chinese visie f.e'de, maar dat de Russen nu een koord met de V.S. zoeken, waarbij ^7 ?ich aan „kapitulationisme schul- blaken. Dat de Chinezen overi- 0p kun Jjgyrt 00k doorslaan, en V 'eiten verdraaien, mag men bij- D eW conclucleren ui* bun kreet: L e Sovjetleiders staan voor niets in k 11 streven de gunst van de Ameri- imperialisten te winnen rii abt al heeft Khroesjtsjev met Ame- a en Engeland het kernstopakkoord ^es'°ten, in de Duitse en Berlijnse s W'estie is hij onverzettelijk. Hij 17Weekt nog altijd van een afzonder- Vtedesverdrag met Oost-Duits- ar>d, en hij Iaat Ufbricht de Berlijnse versterken. *och in de Russische verwijten de Chinezen, noch in de Chinese ^eschuldigingen aan de Russen, wordt Juiste voorstelling van zaken ge- prVen. Beide partijen gebruiken om Jjjj^bgandistische redenen opzette- \v jVa'Se ar§umenten, en daardoor - het voor niet-communistische ejfarnemers zo moeilijk de wer kelijke pi ,^er6ronden van het Russisch— 'uese conflict te cfntdekken. De dé'SSe n Z^n boos, omdat de Chinezen Ckr'l w'iz'Singen in de Sovjet- «1 f 'egen°ver het westen niet de?ip| wensen te volgen. En het ergert hinezen dat zij. in hun streven uitbreiding van de communisti- ie wereldrevolutie stantie a in laatste in- ni T ifhankelijk zijn van Ruslands L..C ea're macht. Rood-China kan jvoorbeeld, zonder Ruslands toe- emming, niets tegen Formosa onder nemen. meegenomen. De meeste boeren zullen, aldus meent Wim Bus, met moeite het hoofd financieel boven water kunnen houden. De ervaringen van de landbouwer Wim Bus zijn volgens de Katholieke Boeren- en Tuindersbond representatief voor de bouw- en weideboeren in heel Zuid- en Noord-Holland, Friesland en een groot deel van Utrecht. In deze provincies staat nog ongeveer driekwart van de oogst buiten. De helft staat in de schelven, maar dat bete kent niet, dat de oogst ook binnen is. Het natte weer geeft de boer nauwe lijks de kans iets van de oogst te red den. Eigenlijk mag er om deze tijd van het jaar geen korrel graan meer bui ten staan. De realiteit is heel anders. De tarwe in de schelven begint alweer te schieten. Honderden schelven heb ben een groene kruin, omdat de tarwe van de bovenste schoven gevoed door het hemelwater alweer aan een nieuw groeiproces toe is. „Schot" in de tarwe is de grootste vrees van de boer op het ogenblik, want het maakt het produkt voor een groot deel waardeloos. Een andere factor, die de boerenstand als gevolg van het natte jaar grote schade be rokkent is het vochtigheidsgehalte van het graan. In een normaal jaar schom melt de vochtigheidsgraad rond de 17 procent. Met angst en vrees con troleert Wim Bus elke dag de voch tigheid van zijn tarwe. Vorige week mat hij een vochtigheidsgraad van ongeveer 35 procent. Gisterochtend was dit opgelopen tot 40 procent. Al een paar keer heeft Wim Bus het gezegd. Een onoverkomelijke ramp voor de landbouw wordt het niet, maar wel een zware tegenslag. Ruwweg taxeert Wim Bus de schade op 30 procent, een schade die nog iedere dag stijgt. Erger is echter dat door de late oogst ook de structuur van het bouwland bedor ven wordt. Combines en andere land bouwmachines kunnen nauwelijks meer op het land komen. Als ze toch het land oprijden, omdat de oogst voor zo ver mogelijk nu eenmaal binnengehaald moet worden, komen er sporen in de grond, die het land er niet beter op maken. Wim Bus wordt beheerst door nog maar één idee en dat is redden wat er te redden valt. ren een schade lijden van 5 tot 600 gul den per hectare vergeleken bü een nor maal jaar. Voor de tarwe krijgt hij in een behoorlijk oogstjaar een prijs van 33 gulden per honderd kilo tarwe. Dit jaar mag hij blij zijn als hij voor dit produkt een prijs van 27 gulden per honderd kilo maakt. En dat is dan een prijs voor schotvrije tarwe. De graandrogerijen, die op topcapa citeit werken, geven voor tarwe met meer dan de normale 15 procent schot niet meer dan tien gulden per honderd kilo. De aanvoer van deze inferieure en voor menselijke consumptie onvol waardige tarwe is zo groot, dat de dro gerijen in sommige gevallen de boeren vragen de aanvoer af te remmen. De tarwe met een hoog „schotpercentage is alleen nog geschikt voor verwerking tot veevoer. Globaal heeft hij* al gemaakt. Per hectare een becijfering zullen de boe- Boer Bus heeft zich tot nu toe slechts beperkt tot zijn ervaringen met de tarwe oogst. Droef is het ook gesteld met de gerst, waarmee de narigheden zich ln juni al begonnen af te tekenen. Om streeks die tijd sloeg de oogst van alt gewas door de zware regenval tegen de grond. Vanuit de wortel pegon de gerst opnieuw te groeien, waarmee in feite een tweede oogst op stapel werd ge zet. De rijpe op de grond liggende kor rels begonnen tenslotte ook te kiemen. Dat was de derde oogst. Geen boer die echter deze drie oogsien enthousiast te gemoet zag. „Drie oogsten en geen geen oogst was de reactie. Het ver bouwen van graszaad is evenmin winst gevend gebleken. Alles is zo nat en vochtig dat het meeste zaad in het ge maaide gewas achterblijft. En zelfs ai zou men slagen nog een deel ervan te oogsten dan nog is de opbrengst zeel' gering omdat de kiemkracht er uit is. Boer Bus taxeert zijn schade aan gras zaad alleen op 10.000 gulden bruto. An ders dan in West-Brabant en Zeeland, waar veel percelen uit louter wanhoop in brand gestoken zijn, is het met de vlasoogst in de Haarlemmermeer. De ze zal vermoedelijk wel meevallen. Zware klappen vallen er ook op de weidegronden in de laag gelegen veen gebieden. Boer Jan Langelaan uit De Kwakel in de Uithoornse Polder be schouwt zijn bedrijf als voorbeeld voor de toestand in de meeste andere bedrijven. En dan gaat hij er van uit, dat hij er nog niet het slechtst aan toe is. De veehouders op de lage veengronden krijgen dit jaar trouwens de tweede klap in successie. De land bouwers hadden vorig jaar een uit stekend jaar. De veehouders echter hadden dat ook toen bepaald niet. Financieel haalden zij in 1962 een flinke strop. Nu dit jaar weer slechte bedrijfsresultaten geeft, ziet het er voor vele van hen bijzonder somber uit. De melkopbrengst is de laatste veer tien dagen met sprongen teruggelopen. Gaven de koeien een week of drie te rug nog 12 tot 13 liter melk per dag, nu komen de meeste niet hoger meer dan een dagproduktie van 10 liter. Jan Langelaan heeft van pure narigheid, om dat het vee vanwege de drassige bo dem niet meer buiten kan lopen, al dertien van zijn beste melkkoeien op stal gehaald. Normaal gebeurt dat pas omstreeks half oktober. Magertjes staan de dertien naast elkaar in de stal, ter wijl Langelaan zich het hoofd breekt hoe de beesten deze winter moeten eten. Hij voert de koeien het gras, dat hij anders zou hebben ingekuild. Bovendien is de hooiproduktie slecht geweest. De hooischelf staat op min der dan de helft van de stand van ande re jaren. Hij hoopt maar dat de bieten- oogst bjj de bietenbouwers in zijn buurt gunstig zal zijn om zijn veestapel de komende winter bietenblad te kunnen voeren. Met zijn zoon heeft hij door al le tegenslag veel meer werk om zijn veestapel (36 koeien) te melken. Door de slechte toestand van zijn weiland kan hij zijn koeien niet meer op één plaats bij elkaar drijven, waardoor hij de melkmachine niet meer kan gebrui ken. Alles moet met de hand gebeuren en dat kost vele uren meer arbeid. Zo slecht is het met het land gesteld, dat niet alleen de koeien er grote hinder van hebben, maar boer Langelaan het hele jaar geen mest op het land heeft kunnen brengen, omdat het land van wege de drassigheid ook voor hem on bereikbaar was. De mest is waarde loos. Hoe groot de moeilijkheden in de landbouw zijn illustreert hij met het verhaal van de jonge boer in de buurt, die vorige week aan een arbeider een varken moest verkopen om aan zijn financiële verplichtingen te kunnen vol doen.En toch wil de boer niet van zijn bedrijf af, terwijl hij zo voor een goed loon elders aan de gang kan. „Het is tussen hangen en wurgen", aldus Jan Langelaan, „en dan loop je niet zo van je bedrijf. Dat doe je alleen als je hon ger hebt." Veel minder beroerd was dit jaar voor de boeren op de hoger gelegen gronden, met name in een deel van Brabant. Hun leuze is elke dag een bui regen en 's zondags de hele dag. Misschien hebben de boeren op deze gronden meer gekregen dan zij ver langden, maar voor hen is het jaar nog niet zo slecht. De anderen hopen dat het met de buien nu maar even afgelopen is om er voor 1963 althans nog iets uit te slepen. Advertentie Coopvaett psa SCHIPHOL, 10 sept. Achterdocht ten aanzien van het uitgestelde bezoek der Indonesische studenten aan Neder land behoeft niemand te koesteren: slechts de Ganefo-spelen, die op 10 no vember in Indonesië beginnen, zijn er de oorzaak van. Met nadruk heeft drs. Moh. Sjarif, de Indonesische zaakge lastigde dit gistermiddag bij zijn te rugkomst uit Djakarta op Schiphol medegedeeld. „De studenten spelen een onmisbare rol bij de voorbereidingen", zei hij. „Zij zijn de werkbijen der organisa tie en daarom meenden wij dat het beter was nu niet overhaast nog eerst dat bezoek aan Nederland in te las sen. Het is geen afstel. Zodra de win ter en de kou voorbij zijn, zullen de Indonesische studenten hier op bezoek komen. Dit uitstel geeft ons bovendien de tijd het programma nog beter voor te bereiden". Naar bekend zullen aan de Ganefo- spelen, die voor het eerst worden ge houden, sportlieden kunnen deelnemen uit alle jonge, pas onafhankelijke sta ten ter wereld. Drs. Sjarif, die twee weken geleden voor een werkbezoek aan Inaon vertrok, vertelde voorts dat hij karta president Soekamo had vooi ge licht over de situatie in Nederland (Advertentie) Reumatische pijnenstop!...... haltl Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. HO O GE V EU N, 10 sept. Gisteren heeft de gemeenteraad van Hoogeveen afscheid genomen van de burgemees ter, drs. J. A. Bakker, die zoals be kend is benoemd tot staatssecretaris van Economische Zaken. In een bij zondere raadszitting bracht de loco burgemeester, de heer J. van Aalde ren, de vele verdiensten van de schel dende burgemeester naar voren. De heer van Aalderen overhandig de namens de raad eem gouden pols horloge. Gisteravond is een zeer druk bezochte receptie gehouden waarbij de inwoners gelegenheid hadden afscheid te nemen van het echtpaar Bakker. De heer H. Dienske, voorzitter van een inderhaast gevormde comité, over handigde namens de burgerij een or gel en een cassette tafelzilver. Hij zei in een geestige toespraak, dat hij ont dekt had dat burgemeesters geen col lectieve arbeidsovereenkomst had den. Hij vond dit onjuist, omdat zo wel loco-burgemeesters als organisato ren van comité's bij het afscheid van een burgemeester daardoor in ernsti ge tijdnood komen. Burgemeester Bak ker heeft namelijk slechts drie dagen gehad om afscheid van zijn oude ge- meent» t» nemen. De Concilievaders hebben de Paus te kennen gegeven er beslist op te staan, de belangrijkste problemen grondig te behandelen en af te zien van het voor stel van Paus Joannes XXIII het Concilie zo spoedig mogelijk te beëindi gen. Paus Paulus VI heeft ook tegen een deel van de Curie in aan deze wens der Concilievaders gehoor ge geven, zodat hij tegelijkertijd kon aan kondigen, dat de volgende zitting van het Concilie - in het voorjaar van 1964 zal plaatsvinden zonder dat hij met een enkel woord nog over het einde van het Concilie rept. Zal dus het aantal schemata in de komende maanden tot vier of v(jf be perkt blijven, n.l. de liturgie, de Open baring, de Kerk en de sociale commu nicatiemiddelen, de problematiek die vooral bij de twee schemata over de Kerk en de Openbaring aan de orde komt, is zo groot en uitgebreid dat men in bevoegde kringen diepgaande en langdurige debatten verwacht en wenst. Men verwijst daarbij naar het feit, dat de recente Duitse bisschop penconferentie in Fulda na twee da gen vergaderen nog lang niet met de onderhavige Conciliestof gereed is ge komen. Critiek bestaat nog steeds op het eerste hoofdstuk van het schema over de Bronnen der Openbaring, thans kortweg de Openbaring genoemd. Dit eerste hoofdstuk, dat naar ver luidt onder kardinaal Ottaviani tot stand is gekomen, werd definitief aangenomen op basis van een compromisvoorstel van kardinaal Browne. Volgens welingelich te kringen draagt het schema nog te weinig een pastoraal karakter. Soortge lijke bezwaren hoort men opperen tegen het andere schema, dat de naam draagt „de Kerk". Ook de beschouwingen in dit schema, die de Kerk als mystiek lichaam behandelen zouden nog onvoldoende het pastorale karakter dragen. De Duitse bisschoppen zijn er wel van overtuigd dat hun bemoeiingen en de bijdragen van andere Europese theolo gen hun invloed op het nieuwe schema hebben uitgeoefend, doch er blijven nog vraagstukken en wensen over. Over het schema van de Moeder Gods waarvan de behandeling nog onzeker is, bestaat in zoverre ontevredenheid, dat nieuwe voorstellen noodzakelijk geacht zijn en bij de theologische commissie zijn inge- Samenhangend met deze algemene on derwerpen komen bijzonder ingrijpende vraagstukken aan de orde, zoals de mo derne bijbelexegese en de wetenschap pelijke evolutieleer en de ieer der Kerk. Bij het vraagstuk over de verhouding bisschoppen-Paus komen tal van prac- tische vraagstukken, vaak van netelige aard, in behandeling, zoals de positie der bisschoppen tegenover de Curie en de macht der bisschoppenconferenties. Terecht zegt men kan ook de alge hele hervorming van de Curie in deze debatten aan de orde worden gesteld. De Concilie-onderwerpen zullen niet alleen in het «icht van de zielzorg, maar ook op uitdrukkelijke wens der Vaders onder oecumenisch opzicht besproken worden. Het staat daarbij nog niet vast of het schema over de Oecumene dat in brede kringen breed wordt geprezen, in andere kringen geen grote weerstand zal ondervinden als het op deze zitting van het Concilie ter sprake komt. Wat het lot zal zijn van het aantal schemata dat niet in deze zitting aan de orde zal worden gesteld, valt met geen mogelijkheid te zeggen. Gezien echter de critiek die tegen sommige schemata zoals dat over de religieuzen, over het onderwijs en over de missie, bestaat, wordt de mogelijk heid niet uitgesloten geacht, dat deze geheel zullen worden teruggenomen óf aan volkomen nieuwe commissies ter uitwerking zullen worden opgedra gen. Onwaarschijnlijk is het ook dat deze zitting zich zal bezig houden met vraag stukken van weliswaar groot belang, zoals de kwestie der gemengde huwe lijken en van de verdraagzaamheid. In de tussen de beide zittingen gelegen voorbereidingstijd hebben de gemengde commissies voor deze vraagstukken geen oplossing kunnen vinden. Omtrent de po sitie der waarnemers bq het Concilie, zijn op dit ogenblik geen nieuwe ge zichtspunten bekend. Een groot aantal van hen die de eerste zitting van het Concilie hebben bijgewoond, zullen weer aanwezig zijn. aanzien van de verbetering der be trekkingen tussen beide landen. „Hebt u er al enig idee van wan neer de landen in plaats van zaakge lastigden ambassadeurs gaan uitwisse len?" werd aan Sjarif gevraagd. Diens antwoord luidde: „Daar kan ik niets over zeggen". „Misschien over een aanstaand bezoek van president Soe kamo dan?" „Nog minder". Wel wist hij te bevestigen, dat thans door Indonesië alle restricties op economisch gebied zijn ingetrok- ken,zodat normale handel tussen Nederland en Indonesië weer moge lijk is. Dit gold volgens hem zowel voor het geld-, als het goederen- en het personenverkeer. Of ook het ver bod tot invoer van Nederlandse dag en weekbladen al was opgeheven, betwijfelde hij. Hij zei, dat hem uit zijn vriendenkring tijdens dit bezoek dringende verzoeken hadden bereikt om opzending van twee bladen: „Li- -belle" voor de vrouwen en „De Lach" voor de mannen. (Van onze correspondent) ARNHEM, 10 sept. In de etalages van de boekhandel ligt vanaf vandaag weer een nieuw boek over de slag om Arnhem. Het heet „De slag bjj Arn hem", draagt als ondertitel „De mythe van het verraad weerlegd", is geschre ven door de heer C. Bauer, naar gegevens van luitenant-kolonel b.d. T. A. Boeree te Ede, en uitgegeven door Elsevier. Namens de directie van deze uit geversmaatschappij heeft prof. dr. G. van de Brink de eerste exemplaren van het boek maandagmiddag, tijdens een korte bijeenkomst in het voormali ge hoofdkwartier van generaal Urqu- hart, Hotel Hartenstein te Oosterbeek, overhandigd aan de burgemeesters van Arnhem, Renkum en Ede en aan een aantal andere genodigden. In een toe spraak bij die gelegenheid beantwoord de prof. Van de Brink de eventueel opkomende vraag, waarom er op nieuw een boek over de slag om Arnhem verschijnt, door te zeggen dat dit krijgsgebeuren in de literatuur nog lang niet de aandacht heeft gekregen die het verdient. De bijzondere beteke nis van deze nieuwe uitgave zag hi) in het feit, dat dit het eerste door een Nederlands auteur geschreven boek over „De Slag" is. De auteur zelf belichtte nog een geheel andere betekenis van deze uit gave. Het boek is een authentiek ver slag van alles dat zich voor, tijdens en na de heroïsche strijd om Arnhem heeft afgespeeld. De schrijver heeft in een vier jaar lange arbeid geput uit het fenomenale archief van de thans 84-jarige luitenant-kolonel Boeree, die als een Sherlock Holmes meer dan tien jaar lang pijnlijk nauwkeurig speur werk heeft verricht tot hjj alles wist wat er zowel van geallieerde als vein Duitse zjjde over de slag te weten viel. Het ging hem daarbij vooral om te achterhalen of er van Nederlandse zijde verraad in het spel geweest is. En zo dit het geval was, of dit dan van invloed is geweest op de uitslag van de strijd. Uit authentieke, nog nimmer gepubliceerde stukken, uit in dringende gesprekken met tal van Duitse officieren, heeft luitenant-kolo nel Boeree kunnen vaststellen dat dit beslist niet het geval was. Hij heeft zelfs generaal Rauter in zijn cel opge zocht. In een speciaal voor de luite nant-kolonel geschreven verklaring zij staat in het boek afgedrukt ver klaart Rauter, dat geen enkel Duits commandant iets van verraad van Ne derlandse zyde bekend was. Dit is ook de opvatting van alle andere onder vraagde Duitse officieren. Op de vraag van een der aanwezigen, wat er in de toekomst met het rijke particuliere archief van luitenant-kolo nel Boeree gebeuren zal, antwoordde de heer Bauer, dat het straks deel zal uitmaken van het Arnhems ge meente-archief en niet, zoals een der aanwezigen suggereerde, zal worden overgedragen aan het Bureau voor Oorlog6docum entatie Woensdag 18 september zullen vijf Engelse parachutisten, van het tiende bataljon „The Parachute Regiment", dat 18 september 3 944 op de Ginkelse heide bij Wolfheze een luchtlanding uitvoerde als onderdeel van de Slag om Arnhem, deze sprong weer maken ter herdenking van hun gevallen kame raden. Het zijn de Britten Banwell, Berry, Small, G. en C. House. De tocht naar de Veluwe wordt ook mee gemaakt door brigade-generaal Antho ny Deane-Drummond en vice-lucht- maarschalk Piper van de RAF. Beiden hebben een belangrijk aandeel geleverd in de Slag om Arnhem. Naar de komst van waarnemers der Orthodoxe Kerken ziet Rome met be langstelling uit; de beslissing van de Pan-Orthodoxe Synode, welke op 29 sep tember op Rhodos bijeenkomt, is voor de Katholieke Kerk vin groot belang. M6n houdt er rekening mee, dat de Orthodoxe Kerken haar houding zul len wijzigen en dat een gezamenlijke delegatie van de Orthodoxie de tweede zitting zal bijwonen, in plaats van een alleen maar Russische afvaardiging. Het feit, dat de Orthodoxe Synode van Rhodos zich eventueel ook bezig zal houden met de vraag „in welke positie de waarnemers zullen staan," doet de hoop op een gunstige beslis sing toenemen. Een belangrijke vraag, waar de samen stelling en positie van oeze delegatie een antwoord op zouden kunnen geven, betreft een mogelijke verandering in de verhouding Orthodoxie-Rome. Een verandering, welke t eeds ingeleid werd door Paus Paulus VI, die in zqn rede te Grottaferrata op 18 augustus voor het eerst sprak van „de Kerken van het Oosten" en niet meer zoals Paus Joannes van „onze gescheiden broeders van het Oosten". Hm/ÈÈÊÊKÊÈÊÊÊ Oost-A 71Ö uiflnnwiw ito ad de Pacific-oorlog niet geleid tot politieke stroomversnellingen in Oost-Azië, waarvan de uittocht van Europeanen uit dat deel van de wereld het gevolg was, prof. dr. R. van der Veen zou zich blijvend gevestigd heb ben ergens boven Malang, in Oost-Java. Hij is op Java gebo ren. Hij zou er ook na zijn pen sionering blijven. Nu treffen wij de hoogleraar aan, voor het laatst in zijn func tie van adjunct-directeur van de n.v. Philips-Duphar, op hei buiten „Boekesteyn" in 's-Grave- land. Een groot aantal jaren heeft hij hier leiding gegeven aan de research op het bio- logisch-farmaceutisch laborato rium en het „proefstation". Om precies te zijn begon dr. R. van der Veen daar in 1950 met de in richting van de natuur- en scheikundige „werkplaats". Hij startte er met een handjevol werkers. Het personeel van „Boekesteyn" omvat nu bijna honderd personen. Sinds dat begin is er het een en ander gebeurd. Produkten werden er uitgedokterd die een wereldfaam zouden krijgen als bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw. Daar zijn de Tedion V-18 voor spintbestrijdmg de Du-ter tegen de gevreesde aardappelziekte, de Animert V-101 en de Wepsyn, welk laatste middel de bestrijding van meeldauw een flmke stap vooruit bracht. Het zullen vooral de aardappeltelers zijn die uit de praktijk kunnen mee praten over het middel Du-ter, dat nieuwe wegen opende bij de strijd tegen de Phytophthora infestans. Bezoekers uit het buitenland zijn vrij geregeld belangstellende gasten op „Boekesteyn", dat ook een groot areaal grond, deels beplant en ingericht voor praktijkproeven omvat. Prof. Van der Veen is sinds februari 1961 buitengewoon hoogleraar tn de plantenfysiologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Met ingang van het nieuwe studiejaar is hij gewoon hoogleraar. De uitbreiding van zijn werk zaamheden in verband met deze benoeming noopte hem zijn functie van adjunct-directeur van Philips-Duphar op te geven, maar geheel los wikkelt de heer Van der Veen zich van „Boekesteyn niet Hij blijft adviseur. Na in Leiden en Utrecht biologie te hebben gestudeerd sloot de heer Van der Veen deze studie in 1930 af met een promotie. Zijn dissertatie had de tracheomycosen, de vaatbundelziekten tot onderwerp. Hij vertrok naar Indië om er verhonden te worden aan het Proefstation Oost-Java. Later werd hij opgenomen in de wetenschappelijke staf van het Besoeki- proefstation in Djember. Dan brak de Pacific-oorlog uit en „soldaat" Van der Veen nam deel aan het nomaden-bestaan, dat de krijgsgevangenen tijdens de Japanse bezetting van Zuid-Oost-Azlë ondergingen. Via Siam ■werd de groep, waartoe hij behoorde, naar Japan gedirigeerd waar mijn- arbeid wachtte ,Voor „sightseeing" hebben we er pas na de oorlog enige gelegenheid gehad," aldus prof. Van der Veen, zinspelend op het eerste licht dat na die donkere jaren doorbrak. Naar huis gaan" was er evenwel nog niet by. Vóór zyn „afzwaaien" zou hij nog gelegenheid krijgen in militaire dienst promotie te maken. Eerst in de bescheiden rang van soldaat-chef van een ziekenhuislaborato rium in Balikpapan, later als tweede luitenant, moest hij wachten tot hij niet langer „onmisbaar" was. Met een milde glimlach en geamuseerd in Ain herinneringen aan die „gekke tijd" beantwoordt hij onze vragen. Eindelijk, in 1946. sloot de heer Van der Veen zijn „Indische periode" af Enkele jaren later na een bezoek aan Amerika, gerepatrieerd, stond hij andermaal op het punt naar een proefstation in tropisch gebied te vertrekken. Toen doorkruiste Philips vrij abrupt dat plan. De heer Van der Veen aanvaardde een functie in. het Natuurkundig Laboratorium in Eindhoven. Daar verrichtte hij fundamentele onderzoekingen naar de invloed van het elektrisch licht op planten. De nieuwe mogelijkheid om door middel van speciale lampen o.a. de voeding, de vormgeving en de bloei van gewassen te bevorderen had zijn speciale aandacht. Hij sprak met de mensen van de praktijk, kwekers en tuinders en zijn publïkaties hadden de belangstelling van de wetenschappelijke wereld. Toen prof. Van der Veen in 1961 het ambt van buitengewoon hoog leraar in Utrecht aanvaardde was het onderwerp van zijn inaugurele rede: „Het biologisch evenwicht". Hij toonde zich voorstander van een voort durend contact (en wisselwerking) tussen de zuivere wetenschapsbeoefening en de research der industrie-laboratoria. „Elk gegeven, al komt het uit de praktijk, zal dankbaar aanvaard en bestudeerd moeten worden, indien het ons leiden kan tot inzicht in de processen en verhoudingen in de natuur." In het besluit ook na zijn aftreden als adjunct-directeur van Philips-Duphar adviseur te blijven voor „Boeke steyn" vindt men deze opvatting van prof. Van der Veen bevestigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5