CIJFERS VAN HET C.B.S. Meer academisch minder onafhankelijkheid Nog maar 25 procent het vrije beroep in BOLS -eikeneen glaasje Alleen BOLS kan BOLS maken Stadsbestuur en UTRECHT MOET WORDEN GEMODERNISEERD Welstandsniveau ingezetenen MOET OMHOOG PESTHUIS" IN «HENEN NU MUSEUM R AfjfÉi f ft| mm I E 'Verkenning van Shropshire (I) Kelten, Romeinen en Angelsaksen Fabelachtig natuurschoon J Rijkssubsidie op schoolm schrappen DAGPUZZEL BOLSBERRY-SODAschuimend! „Iers" Wilhelmus Gulden Vorm" Koningen op munten Toneel-huwelijk Hoofdconservator gemeentemusea in Amsterdam Voor de radio KAB en NVV samen in één koers B. Haak benoemd t fi w >i f A iWiAh/ Minister Veldkamp wil DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7 De vrouw ff f V- r m Iff f V t fff 's <f' feilloos *wiiWIISIIP#S De Long Mynd-heuvels in Shropshire. Maandagmiddag is in Amster dam het huwelijk voltrokken tussen de actrice Ingeborg Elze vier en de acteur Louis van der Steen. Het blijde paar werd bij het verlaten van het stadhuis verrast tijdens het wisselen van een der eerste echtelijke kussen. $e\egg in9s/i^.. 1e Een Nederlands aandeel 2e Een aantrekkelijk [rendement 3e Een courant bezit Vraagt ons halfjaarbericht DE NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. NEFO N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) 10S. HAAG, 10 sept. Evenals In «30 en In 1947 is ook bij de volkstel- JfOfC van 1960 een vraag gesteld over h academische vorming. Het CBS «eert in zijn jongste maandschrift een beschouwing gewijd aan enkele ont wikkelingen aangaande de academisch gevormden in de afgelopen dertig jaar. veruit blijkt dat 31 mei 1960 de Ne derlandse bevolking rond 68.700 afge studeerde academici telde. Sinds 1930 «hun aantal bijna verdrievoudigd. In £930 waren er per 10000 inwoners van Jaar en ouder 58 academici, in 79 en in 1960 110. De snelle stijging van het aantal academici per 10.000 inwoners is in h® dertien jaar na 1947 tweemaal zo groot geweest als in de zeventien jaar daaraan voorafgaande. Over de gehe- de periode gezein zijn vooral de sociale re wetenschappen, de - economische we tenschappen en de landbouwkunde sterk in betekenis toegenomen. Daar- entegen geven de rechtsgeleerdheid in mindere mate ook de godge leerdheid en de geneeskunde het beeld 'e zien van een betrekkelijk trage groei. l>e technische wetenschappen, tussen 1930 en 1947 gekenmerkt door ®dn zeer langzame stijging, zijn na 194" vrij sterk in betekenis toegeno men. In de periode 1930-1960 is het aandeel der theologen en dat van de medische beroepsbeoefenaren terug gelopen. Daarentegen nam de relatie ve omvang van de maatschappelijke wetenschappen toe. Hetzelfde ver schijnsel kan men ook voor de exacte wetenschappen maar uitsluitend in «e periode 1947-1960 waarnemen. De "tie van de humaniora bleef nage noeg ongewijzigd. In i960 waren er rond 8900 acade- ttnsch gevormde vrouwen, dat is der tien procent van het totaal. Haar aan tal is sinds 1930 vijfmaal zo groot ge- Worden. Over het geheel genomen is de positie van de vrouw onder de afge studeerden ten opzichte van 1930 (8 procent) wel versterkt, maar zij ls ook nu nog bescheiden (13 procent). Het grootst is het aandeel der vrou wen in de letteren e.d. (33 pro cent), gevolgd door de wis- en na tuurkunde '20 procent) en de rechts geleerdheid (18 procent). In de laatstgenoemde faculteit valt de laatste dertig jaar zelfs een sterke opkomst van de vrouw waar te ne men <8 procent in 1930). Het om gekeerde geldt voor de tandheelkun de, waar de betekenis van de vrouw in deze periode is gedaald (van 18 naar 15 procent). Er zijn sterke aanwijzingen, aldus n®t CBS, dat omstreeks het begin van «Sfce eeuw de meerderheid van de aca demisch gevormden in een vrij be roep werkzaam was. Ook de overblij vende minderheid zal grotendeels een zodanig hoge positie hebben bekleed, dat de mate van onafhankelijkheid nauwelijks kleiner was dan die der beoefenaren van het vrije beroep. Reeds geruime tijd is bekend dat dit beeld niet meer geldt voor vele van de tegenwoordige intellectuelen. Het intellectuele beroep heeft in de afgelopen decennia belangrijke functie veranderingen ondergaan, en onder in vloed hiervan heeft de gemiddelde in tellectueel veel aan onafhankelijkheid en zelfstandigheid ingeboet. Aan één aspect van de hierboven aangeduide problematiek nl. zelf standige beroepsuitoefening tegen over werkzaamheid in dienstbetrek king wordt in de beschouwing aan dacht geschonken. Was in 1930 van de afgestudeerden nog ongeveer 40 procent zelfstandig werkzaam, in 1947 was dit aantal ge daald tot 30 procent en in 1960 tot 25 procent. Van de academische gevorm de beroepsoefenaren verkeert thans dus driekwart in een afhankelijke be roepspositie. Uiteraard zullen er in de ze groep grote verschillen bestaan in de mate van afhankelijkheid. Voor hoogleraren, directeuren van NV's, ho gere ambtenaren, e.d. is de afhanke lijkheid veelal slechts gering. Er be vinden zich echter onder de „in dienst betrekking" werkzamen ongetwijfeld ook vele in een meer ondergeschikte positie. Dit zal met name gelden voor het merendeel van diegenen onder hen, wier jaarinkomen minder dan f 12.000 bedraagt., en hiertoe behoort niet m inder d an ruim éénderde van alle werkzame academici. De verschuiving van het academi sche beroep in de richting van een toenemende afhankelijkheid die voor de groep als geheel sinds 1930 valt waar te nemen, geldt gelijkelijk voor de afzonderlijke studierichtingen, echter niet in gelijke mate. Het vrije beroep heeft zich het sterkst weten te handhaven bij de tandart sen (86 procent zelfstandig), de art sen (60 procent) en de dierenartsen (59 procent); bij deze groeperingen is het vrije beroep nog toonaange vend. Voor alle andere categoneën ligt het percentage beneden de 25. Afgezien van de juristen, bij wie. het aantal zelfstandigen een kwart be nadert, treft men bij alle hierboven nog niet genoemde studierichtingen dalingen aan tot een niveau rond of beneden 10 procent in 1960. Er bestaat een grote mate van sa menhang tussen afhankelijkheid en in- i Advertentie) komenspositie. De groeperingen met een relatief groot aantal zelfstandigen tellen verhoudingsgewijs weinig acade mici met een laag inkomen. Dit geldt met name voor de tandartsen, de art sen en de dierenartsen. Een uitzondering op deze regel vor men de technische ingenieurs, bij wie een gering aantal zelfstandigen sa mengaat met een betrekkelijk klein aantal personen met een laag inko men. Ook in deze groep is dit aantal overigens nog aanzienlijk, nl. 25 pro cent. AMSTERDAM, 10 sept. Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam heb ben op voorstel van de directeur der gemeentemusea in het bijzonder be last met het Amsterdams Historisch Museum de heer B. Haak benoemd tot hoofdconservator van de gemeente musea. De heer Haak maakt sedert 1954 deel uit van de wetenschappelijke staf van het rijksmuseum in Amsterdam. Oost-Duitsland. Een Deense loods- boc. heeft maandag een raceboot, waarmee een Oostduitser met vrouw en kind uit zijn land was gevlucht, de haven van Nykoebin o-p het eiland Falster binnengesleept. Man en vrouw hebben gevraagd naar West-Duitsland te mogen gaan. (Rtr) i Advertentie 9 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 10 sept. In een viertal bijeenkomsten hebben vertegenwoor digers van B. en W. en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken uitvoerig van ge dachten gewisseld over het rapport „Aspecten van de toekomstige ontwik; keling van Utrecht". Men heeft daarbij bekeken langs welke wegen de welvaart van de Utrechtse bevolking zou kunnen worden bevorderd. Blijkens dit rapport en een door de Kamer ingesteld onder zoek vertoon zij in absolute en relatie ve zin een duidelijke achterstand. Uit de cijfers van het rapport wel ke betrekking hebben op 1957 blijkt, dat de achterstand zich in het bijzonder manifesteert bij de bevolkingsgroep met een inkomen boven 10.000. Het gemid delde inkomen van deze groep bedraagt f 18.800 per belastingplichtige, terwijl het landelijk en het provinciaal gemiddel de 20.000 respect, 21.000 per belas tingplichtige oedraagt. Beneden deze grens van 10.000 is het gemiddelde inkomstenbedrag per be lastingplichtige 3.900) in overeenstem ming met het iandelijk en provinciaal gemiddelde. Ook de relatieve verhouding tussen beide inkomensgroepen is in Utrecht vrij normaal; 93 procent vtn de inkomens ligt beneden 10.000, 7 procent daarboven. De landelijke en provinciale verhouding is 92:8 Het lage niveau van de inkomens bo ven 10.000 houdt mede verband met de aard en structuur van de werkge legenheid in Utrecht, zo wordt in een femeenschappelijk communiqué gezegd Sovendien wordt het gemiddelde van de inkomens boven 10.000 gedrukt door de drainage der hogere en top inkomens door de omliggende gemeen ten. Met betrekking tot de noodzakelijke verheffing van het inkomensniveau der bevolkingsgroep met een inkomen bo ven 10.000 zijn B. en W. en de Ka mer gelijkelijk van oordeel, dat dit moet worden bevorderd door: uitbrei ding van de werkgelegenheid in de ho- fer gesalarieerde functies (boven 20.000) en beperking van de afvloei ing van de hoge en topinkomens, het geen verruiming van de mogelijkheden om in Utrecht voor deze inkomens groepen adequate woongelegenheid te creëren, impliceert. Eveneens en stellig niet minder noodzakelijk is een verhoging van het gemiddelde inkomen van de be volkingsgroep met een inkomen be neden 10.000. Ook hiervoor is ver eist een uitbreiding van de werkge legenheid in de beter gehonoreerde functies. B. en W. en de Kamer zijn voorts van mening, dat de economi sche centrumfunctie van Utrecht drin gend activering en versterking be hoeft. Het wordt noodzakelijk geacht, dat met name het centrale stadsdeel wordt vernieuwd en gemoderniseerd, opdat de stad in de concurrentiestrijd om de al hier en elders aanwezige koopkracht een grotere en meer doeltreffende zuig kracht zal kunnen uitoefenen. Het plan Hoog Catharijne kan in dit verband een hoogst belangrijke en stimulerende ont wikkeling betekenen. Voorts moet door verbetering van de infrastructuur van de stad aeze zich verder ontwikkelen tot een goede ves tigingsplaats voor bedrijven en andere vormen van werkgelegenheid en tot een aantrekkelijke woonplaats voor alle be volkingsgroepen. Het wordt van belang geacht dat deze ontwikkeling zich vol trekt in harmonie met die der omlig gende gemeenten. henen, hoe klein ook, is een stad en een stad hoort vandaag de dag een museum te hebben, een „Stedelijk" om zo te zeggen. VW-directeur Van Helbergen heeft er het vuur voor uit zijn sloffen gelopen om dat te bereiken. Hij vond twee aardige huisjes, pal naast elkaar, aan de Molenstraat, richtte het in tot mu seum en vond in Aieid van de Bunt, cultuurhistorica te Zeist, een conser vatrice; een vriendelijke, zelfs kittige dame met allesbehalve een „museum- humeur". Die twee huisjes werden tot één gemaakt en bestaan nu uit vier voor name vertrekken, veel lichter en luch tiger dan de buitenkant zou doen ver moeden. De huisjes hebben overigens niet zo'n fraai verleden. Volgens de overlevering heetten zij vroeger sa men het „Pesthuis". Wie aan de vre selijke cholera leed, werd daar on dergebracht; de meesten, onverpleegd stierven zeer snel. In 1961 kreeg het voormalige „Pest- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii huis" de status van regionaal en ste delijk museum en een stenen leeuw van een voormalig Rhenens paleis als dag- en nachtportier op de stoep. Het eerste jaar kwam het bezoek nog maar stroef op gang maar in 1962 boekte de conservatrice meer dan vierduizend bezoekers, voornamelijk jonge mensen. Regelmatig worden er in de omlijs ting van de vaste collectie tentoon stellingen van schilderijen, grafiek en beeldhouwwerken gehouden. Op het ogenblik exposeren er de schilder Harry Anthounis (1905) en de beeld houwer Th. Wierenga (1921). Op het programma staan verder exposities van pottenbakkerswerk en van kaste len en landhuizen uit de streek. De vaste collectie mag er overigens ook zijn. Er hangen bijzonder fraaie zilveren gildetekenen, een mooi ge schilderd portretfragment van prins Friedrich von der Pfalz, dat aan de achterkant lange tijd heeft dienst ge daan alsbroodpiank; er staan prach tige Frankische drinkglazen uit om streeks 600, stokoude stenen voorwer pen van Romeinse origine, in Rhe- nen opgegraven; drie reusachtige beelden, die eeuwenlang op de be faamde Cuneratoren helmen gestaan; een schepenbank, die heeft dienst ge daan bij de laatste heksenprocessen in dit land. Een curiositeit is ook het fraai bewerkte stenen „scheermes" van 1000 jaar voor Christus, Verder zijn er tal van sieraden, munten, kostelijke historische vondsten en en kele fraaie meubelen te bewonderen. Het Rhenens „Stedelijk", hoe klein ook, ls de moeite waard. r is moed voor nodig om pro- dukten met een „gulden vorm", d.w.z. waarbij bijzondere aan dacht aan de industriële vormge ving is besteed, op de markt te bren gen. Zo meende het althans dr. G. van der Wal, voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs, toen hij maandagmid dag de Jaarbeurstroffee uitreikte aan de firma Indoor Vorm te Amsterdam voor een door haar geïmporteerd Fins Servies, dat Ulla Procopé ontwierp voor de firma Arabia te Helsinki. n het vijftiende jaar van het be staan van de staat Israël heeft de Nederlandse rijksmunt in Utrecht gouden munten geslagen, die de band symboliseren met de ge schiedenis van het oude Israël. Een munt toont de beeltenis van koning Salomo; op de andere munt staat koning David. De penningen zijn verkrijgbaar bij banken en ju weliers in de uitvoering van 50 sje kei (doorsnee 22,5 mm, gewicht 6 gram) en 100 sjekel, (doorsnee 29 mm, gewicht 12 gram). De bovenste penning draagt de beeltenis van Koning Salomo, de on derste toont de keerzijde: middenin een z.g. „menoureh" me* daarboven de waardeaanduiding en er om heen de wapenen van de twaalf stammen van Israël. IV ngeiand en Wales omvatten ge zamenlijk drie-en-vijftig graaf- J schappen of „counties". Vrij wel alle hebben zij hun eigen karakter en vrijwel alle zullen zij nog lang hun eigen karakter en volksaard blijven behouden. Alle graafschappen munten uit door een sterk regionaal saamhorigheidsge voel van de inwoners en door plaat selijke trots. Er zijn plannen om enige graafschappen samen te smel ten, maar onmiddellijk zijn de bewo ners van met samensmelting be dreigde provincies in het geweer ge komen. Engelands kleinste graaf schap, de Country of Rutland, dat bedreigd werd met aansluiting bij een grotere buur, nam onmiddellijk juristen in de arm om namens de inwoners en op hun kosten een po ging te doen om de snode plannen van de Britse regering te verijde len. En zij hebben gewonnen, Rut- land blijft Rutland. Als je in Londen woont, ken je vanzelfsprekend de Home Counties, d.w.z. de graafschappen welke Lon den omringen, het best. Deze pro vincies hebben één ding met elkaar gemeen, een grote rijkdom aan na tuurschoon waarvan het bestaan door de meerderheid van de Enge lland bezoekende toeristen zelfs niet wordt vermoed. Eveneens hebben de Home Counties met elkaar gemeen dat steeds meer buitenlanders d.w.z. niet door geboorte tot deze graafschappen behorende vluchtelin gen uit Londen, er komen wonen. Maar de provinciale trots en het re gionaal zelfbewustzijn blijven voort bestaan. Je mag een Surreyman niet verwarren met een Sussex-man. In h°t graafschap Kent gaan ze verder. Een Kentishman, d.w.z. een Rente naar geboren ten westen van de Medwav, wenst niet versleten te wor den voor een Man of Kent, d.w.z. een Rentenaar geboren ten oosten van de rivier De dikwjjls sterk verschillende volksaard van de graafschappen van Engeland en Wales is in de eerste plaats het gevolg van de volksaard van de oorspronkelijke nederzetters. Toen het Romeinse rijk ineenstort te en de Romeinse garnizoenen aan het begin van de vijfde eeuw het door hen bezette Engeland verlieten, waren het niet slechts Saksen, maar ook Angelen en Jutten die en masse hun landen tussen Rijn en Sleeswijk verlieten, hetzij uit lanohonger, het zij onder druk van de horden uit net oosten, en uitweken naar Enge land. Vier eeuwen later kwamen de Noormannen die zich in groten ge tale blijvend vestigden in het noor den en het oosten van Engeland en in de Midlands, in een gebied dat de naam kreeg van de Danelaw". Nogmaals vier eeuwen later kwa men de Normandiërs onder Willem de Veroveraar met een uiterlijke schijnbeschaving van hoofse manie ren, maar onder de huid even bar baars als hun Scandinavische voor vaderen die zoveel terreur uitoefen den in geheel Europa. De volksaard van de graafschap pen is verder bepaald door hun geografische ligging; al of niet aan zee, in heuvel- in lage, gloeiende landen. Engelsen in lage glooiende landen. Engelsen uit de grote industrie-gebieden van de Midlands zijn in hoge mate ver schillend van de inwoners van de landbouwdistricten en van de zui derlingen. En in het westen en het Schotse noorden, in Cornwall, Wales, het Eiland Man en aan de Border met Schotland en ten noor den daarvan is de invloed van de oorspronkelijke bewoners van Brit- tannië, de Keltische Britten, aiover- wegend. Ongeacht of >e Engelsman bent of buitenlander, als je van Engeland naa' Wales gaat, ga Je naar het buitenland. De Kelten die achtereenvolgens door de Romei nen en de Angelsakssn waren ver dreven naar het westen (met in begrip van Ierland), waren en zijn een ander volk dan de Engelsen. Er zijn gebieden in het zuidwesten, vooral in Cornwall, waar men zich in het Franse Bretagne zou wanen, dat zijn naam ontleent aan dezelfde volksstammen als die welke de de naam Brittannië gaven aan het Verenigd Koninkrijk. De Engelsen vinden Cornwall en Wales griezelig. Zij kunnen het betei vinden met de Schotse nazaten van de oude Keltische stammen. Even als de Romeinen die hoge wallen op wierpen om de Wallische Kelten, vechtjassen en veedieven („Taffy was a Welshman, Taffy was a thief"), uit Engeland re weren, wier pen de Angelsaksische opvolgers van de Romeinen verdedigingswerken op tegen de Kelten die ben vanuit het westen bedreigden. En toen Willem de Veroveraar met zijn Normandi- sche horden Engeland onder de voet liep, verdeelde hij de grensgebieden tussen Wales en Engeland, de zoge naamde „Marches", onder de rid ders die troepen en schepen hadden gebracht voor de slag bij Hastings. ieze Lords Marchers legden een gordel van kastelen en verschansin gen aan tussen Engeland en Wales niet slechts om de Wallisers uit En geland te weren maar ook om zich meester te maken van stroken Wal- lisch gebied. De Normandische rid ders sloten verdragen met de Prin sen van Wales, maar schonden de ze verdragen wanneer ze maar kon den en eigenden zich grote stukken van Wales toe Op hun beurt na men de Wallisers wraak, zodra zij hiertoe de kans kregen. Maar het waren de inwoners van Wales die het op de duur aflegden en wier ge bied geleidelijk werd ingelijfd bij de rest van Brittannië, een proces dat voltooid werd onder Hendrik de Achtste in de 16de eeuw. En het is een van de grootste en sappigste ironieën van de geschiedenis dat ten slotte niet de Angeisaksen Wales in palmden, maar dat Wales de baas werd over Engeland. Want het was het koningshuis van de Tudors, een Wallisch koningshuis, dat uiteinde lijk de hegemonie verwierf over ge heel Groot-Brittannlë. e kunt de bewogen geschiedenis van de Marches lezen in de boe ken. Beter is het om naar de grensprovincies te gaan, vooral naar de graafschappen Cheshire en Shropshire, je ogen wijd open te sperren en de geschiedenis af te le- zen aan de ruïnes van kastelen en abdijen, aan de straat- en plaats namen, en aan de Keltische, Angel saksische, Romeinse en Normandi sche overblijfselen in de musea. Wij zelf waren nooit in Shropshire ge weest. Het is een provincie welke je links pleegt te laten liggen, ten zij je op weg bent naar Wales zelf, zoals men eveneens met eigen ogen kan zien op zomerse weekeindes, als onafgebroken files van auto's, ge vuld met inwoners uit de industriële gebieden van de Engelse Midlands, voortrazen langs de wegen van Cheshire en Shropshire op weg naar het fabelachtig natuurschoon van de Principaliteit van Wales. Men had ons zoveel verteld over Shrop shire dat wij besloten dit vreemde, schone, historische graafschap zelf te -bezoeken. En wij zijn overweldigd en nog heden beduusd. Wij moeten aanstonds diegenen gerust stellen die, schichtig voor de geschiedenis, zich liever verdiepen in het hen omrin gende leven van heden. Shropshire is zo rijk aan natuurschoon en stede lijk schoon dat men er weken kan zwerven zonder dit alles zelfs maar bij benadering uit te putten. Voor degenen die bovendien hun ogen wil len laten gaan over wat de geschie denis er heeft overgelaten aan ruïnes en haar overblijfselen in de musea is een mensenleven niet ge noeg. DAAN VAN DER VAT ekleed in fleurige pastel-gele re- genjassen met lichtgroene hoed jes hebben 36 jonge Ierse meis- jes zondagavond, staande op de trap van een KLM-vüegtuig, met éen slag de sympathie veroverd van de vele belangstellenden op bet platlorm door een volmaakt accentloos „Wil helmus" ten gehore te brengen. Het was het Ulster Girls' Choir uit Belfast, dat onder leiding van ™®v?- Irene Kerns-Browne en onder auspi ciën van het genootschap Ierland en de Unicef negen dagen m Nederland komt optreden ten Date van de actie Dousadj. Het repertoire van dit Ierse koor, waarvan werkende meisjes van 16 tot 22 jaar lid zjjn, be staat van Folkloristische dansen en Ierse volksliederen. Enkele S®^eente- besturen van grote steden en een aan tal Nederlandse bedrijven verlenen fi- nanciële steun. Woensdag zullen de meisjes ^yoor^het slot Drakestenn prinses streeks lunchtijd een zanghulde bren gen. De tournee wordt besloten op Pllns- jesdag. Tijdens de rijtoer na tige opening van de Staten ueneraai zullen de koninklijke rutuigen enkele minuten langs de route stilhouden en luisteren naar het koor, dat daar even als zondag op Schiphol hetTA' ten gehore zal brengen. Dankzg de medewerking van twee middelbare scholen zullen de meisjes als gasten logeren bij Haagse gezinnen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 10 sept- Minister Veldkamp heeft aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten laten weten, dat hij voornemens is de rijkssubsidie op de schoolmelk (zes cent per liter per kind van kleuterscholen en lagere scholen) met ingang van 1 januari a.s. In te trekken. De schoolmelkvoorziemng wordt te vens gesteund door de gemeenten en door het Centraal Schoolmelkcomité. Op 1 maart van dit jaar waren er 338 gemeenten, die aan de subsidiëring hun medewerking verleenden. De Voedings raad heeft in 1957 in een advies aan de minister van sociale zaken en volksge zondheid uitgesproken, dat in het raam van bevordering of behoud van een goe de dagelijkse voeding van de Nederland se schooljeugd van de kleuterleeftijd af tot de volwassenheid de verstrek king van melk op school een belang rijke factor is, die niet kar. worden ge mist en steun verdient. Dit standpunt werd in 1961 in een nieuw advies her haald. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten en het Centraal Schoolmelk Comité zullen zich op korte termijn over de aankondiging van de minister bera den. De bewindsman heeft ter motive ring van zijn voornemen, dat vermoe delijk zijn neerslag zal vinden in de ko mende begroting, meegedeeld, dat hij bij de noodzakelijke beperking van de rijksuitgaven prioriteiten moet gaan af wegen. Indië heeft communistisch Clhina be schuldigd van „buitengewone onge voeligheid" door aan een team van het Rode Kruis en priesters uit Indië toe stemming te weigeren de stoffelijke resten van gesneuvelde Indische mili tairen in het gebied van Ladakh op te graven teneinde deze te verbranden. Dit maakte premier Nehroe maandag in het parlement bekend. (Rtr) Het was de hoogste prijs in de wed- iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiuiiiiiniiiiuiuiiniiiiiiim strijd van de Stichting „Gulden Vorm", voortgekomen uit een initiatief van de deelnemers zelf om te stimuleren tot fabrikatie en verkoop van betere pro- dukten. In totaal waren voor deze eerste wedstrijd, die dit jaar nog al leen gold voor de jaarbeurs-deelne mers uit de sectoren krital, glas, aar dewerk, porselein en couvertartikelen, 75 voorwerpen ingezonden. Twintig kregen van de voorzitter van de jury, de heer J. J. Beljon, direc teur van de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten te 's Gravenhage, een certificaat. De bekroonde produk- ten staan tijdens deze beurs uitgestald in de vitrines op de tweede étage van de Vredenburg-gebouwen. De heer Beljon constateerde, dat het meer en meer gewoonte wordt indu striële produkten onderscheidingen toe te kennen. Enerzijds vond hij dit een bedenkelijk verschijnsel, omdat het betekent, dat de schoonheid nog geen vanzelfsprekende zaak is: anderzijds getuigt deze gewoonte z.i. van wakker te zUn. Hij gaf als een soort kleine cate chismus een reeks punten, waarop hij de beoordeling van gebruiksprodukten gelet moet worden. Zo is het, nooit aan te raden om de wuze, waarop de verschillende onder delen van een vorm samen één vorm tot stand brengen, geheel aan het oog te onttrekken. Mits de indruk van het geheel niet verloren gaat, mogen de onderdelen voor zichzelf spreken. Hier- m lag juist de charme, de vorm- juistheid van de auto's uit de pio nierstijd. Ook is de relatie tot de epoque niet zonder belang. In een tijd, waarin Picasso optreedt, een Arp, een Moore, zijn de messen en vorken anders van vorm dan toen Toulouse Lautrec en Renoir de toon aangaven. Advertentie) (Van onze radio- en tv .-redactie) HILVERSUM, 10 sept. VARA en KRO zullen in een serie van acht ra diouitzendingen getiteld „Verbonden in één koers", aandacht wijden aan het gezamenlijke actieprogramma van NW en KAB. Deze uitzendingen, die plaats hebben op zaterdagen in de pe riode van begin oktober tot half janu ari, zullen door beide omroepen beur telings voor de microfoon worden ge bracht. In een aparte inleiding op zaterdag 21 september zullen de heren drs. D. Roemers en J. A. Middelhuis als ver bondsvoorzitters In een gesprek met drs. J. van der Pluym hun visie ge ven op de dan inmiddels uitgesproken Troonrede en op de Miljoenennota. De eerste uitzending in de serie heeft plaats op 5 oktober. Gesprekleiders zijn steeds de heren Van der Pluym en Polak. De onderwerpen die aan de orde zullen komen zijn onder meer: de herverdeling, een visie op de maat schappelijke verbetering naast ma teriële verlangens; lonen en prijzen, loonbeleid; bouw- en huurbeleid; de vakbeweging en de Europese een wording. en de zin van de vakbewe ging nu en ir de toekomst. KRUISWOORDRAADSEL 2 3 4 5 6 7 8 9 lü t Advertentie) Horizontaal: I. de schatkist, onder; 2. distelachtige groente; 3. gewicht ver pakking, niets; 4. drank; 5. Ital. opera componist; 6. zinledige uitdrukking, on derwijsinrichting; 7. voorzetsel, joodse rustdag; 8. stad in Siberië, Egyptisch heerser; 9. symbool Cerium, nakome ling; 10. hedendaags; 11. kleding, roei pen. Vertikaal: 1. dandy, terugtocht; 2. land in Midden Oosten, een hoofdstad; 3. bokkesprong, noot; 4. vederwolk, oud paard; 5. handelsgewoonten, een groet; 6. paters Jezuïeten, exempli causa, verkoop; 7. onontbeerlijk; 8. winter sport, vuurgloed; 9. weersgesteldheid; 10. bewoner van W. Pyreneeën, m.r. dun. OPLOSSING 9 SEPTEMBER Horizontaal; 1. pro - 4. poort - 6. kan teel - 8. un - 9. ge - 10. nts - 11. ree - 12. ss - 14. ls - 15. termiet - 18. ramen - 19. pal. Vertikaal: 1. pon - 2. rots - 3. ore - 4. pantser - 5. tegelen - 6. kunst - 7. leer' - 13. emma - 16. rap - 17. ieL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7