Willem Stemmer: halve eeuw in marathon-stenografie Zeventigjarige gaat door na huldiging p Debat over uitbreiding Kamer van Koophandel Vele favorieten in de Ronde van Sassenheim Tentoonstelling van Julia Giesberts I DE TRIOMF VAN DE FLITSENDE VULPEN AUTO-SHOW m PALACE 500 mark voor operaplaats Werknemers pijnlijk getroffen door motivering advies aan SER Poëzie-biennale in KNOKKE r Gaat over op oliestook? OLIEHAARD V: KRELAGE GARAGE Mr. G. BOOT: Geen achterstand uitbetaling van kinderbijslag Studiecongres van kath. verbond voor kinderbescherming W ereldmuziekconcours Johan Scholtes is niet langer directeur Schade landingsgestel Oorzaak van ongeluk met Caravelle staat nu vrijwel vast Tekeningen vormen centrum van haar werkzaamheden mm Dorpsgemeenschap verrast invalide Mexicaan bekroond Afscheid hoofdleidster Ziiker welpen Maandagse beurs in het Krelagehuis V. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 PAGINA 8 AMSTERDAM, 10 sept. Ste nografen werken altijd in stilte al is de omgeving nog zo rumoe rig. Het hoofd ietwatgebogen, de oren gespitst en de pennnen in 'n tomeloze vaart over het papier, volkomen in de greep van het systeem dat zij gekozen hebben. In deze karakteristieke houding kent men Willem Stemmer, naar hij zegt Amsterdammer gewor den, maar bekend en bewonderd in het gehele land, waar zijn flit sende pen het tempo van menige raadsvergadering heeft gevolgd. Vijfenveertig jaar lang nu en dat was een reden om Willem Stem mer gistermiddag eens duchtig in de bloemetjes te zetten. In het hoofdstedelijke Hiltonhotel is te zijner ere een ontvangst gehou den. De man, die zoals dat plech tig heet, de officiële handelingen der Provinciale Staten van Zee land en van de gemeenteraden van Arnhem, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Hilversum, Maastricht en Rotter dam levert, moest daaraan gelo ven. Een afscheid van de ze ventig jaar oude Stemmer wordt het niet. „Meneer wat dacht u, gemeenteraad stenografen zijn er niet veel. Ik heb dus werk ge noeg. En bovendien, ik kan het echt nog niet laten (morris 1100 (mg 1100 LEIDSEVAART10 - HAARLEM, Willem Stemmer: als 't je te pakken heeft. n m „Amsterdamse daden" Alleen voor sterken van vrijdag a.s. af de Nederlandse film HET LEVEN VAN EEN KONINGIN TEGEN HET PANORAMA VAN EEN HALVE EEUW WERELDGESCHIEDENIS - van ^ertdnderen',6'de'tekenkias"van^Da^ „Vrouwtje in het groen", geschilderd portret door de Haarlemse ke en schilderde by Van der Waay. in l-unstenares Julia Giesberts, van wier werk ter gelegenheid van haar HaIri^Toni.dD0aarhbtoefendeelzü d£ 70 ste verjaardag een tot 22 september durende expositie wordt gehouden in bloemenheuvel" te Overveen. Koopt dan Uw bij de OLIE- HAARDEN. EN ANTHRACIETHANDEL VAN ALTENA Kleverparkweg 21 B Telefoon 5194761183 Dan heeft U tevens de garantie, dat ook in de felste kou de olie prompt geleverd wordt. De heer Stemmer, die geboren is in Dordrecht „ja gelukkig staat dejje gemeente ook op mijn lijstje van raads- vergaderingen" begon als kantoor- bediende. In 1917 trad hij in dienst van het oude Amsterdamse stenografenbu- reau Van Aals. Drie jaar later nam hij de leiding van dit bureau over, thans draaien daarin behalve zijn zoon, een dr etal vaste en enige los medewerkers mee. Hiermee bestnjkt dit bureau tal van gemeenteraden in het land. Wil lem Stemmer was in dit wereldje de centrale figuur. En Willem Stemmer is dat tot op de dag van vandaag ge bleven. Nog altijd kan men hem aa"" treffen aan het bekende tafeltje m de raadszaal, met de rug naar het eer biedwaardige college van burgemees ter en wethouders. Hij zit daar met zijn onafscheidelijke attributen; zijn vas te vulpen en enige „invallers een flesje inkt, cahiers, een horloge en een pakje processenverbaal-formu- lieren voor te houden stemmingen. Jin dan onophoudelijk luisteren en schrij ven, soms zelfs kijkend naar de spre kers, terwijl zijn pen, doorstroomt. Willem Stemmer is in de 'oop der ja ren al verschillende malen gehiudigd. Daarbij was het opvallen hoe hij m zijn dankwoord zijn stem liet schallen, duidelijk sprekend, uitdagend bijna. Het leek alsof hij de jaren van stilzwij gen wilde inhalen. Maar als werkelijke reden van zijn volumineus en wel gear ticuleerd stemgeluid mocht men echter zijn grote afkeer zien van alle ondui delijke gepraat en gemompel, misschien wel de grootste kwellingen die de ste- nograaf-van-het-grote-werk kent. Hij is immers de man die kost wat kost bij wil blijven, daarop ook ten voile berekend is. Maar onverstaanbaar ge mompel haalt hem onmiddellijk uk ba lans. En nu is het wel zo, dat hu, dank zij zijn grote routine, meestal toch weet (Advertentie) Bezoekt de grote 10 t/m 15 sept. UIT VOORRAAD LEVERBAAR AMSTERDAM, 10 sept. De voor zitter van de vereniging van de (22) Raden van Arbeid in ons land, mr. G. A. A. M. Boot, heeft gisteren op een persconferentie medegedeeld dat er bü de omschakeling van de uitvoering van de kinderbijslagwetten over het alge meen geen achterstand is ontstaan. Wel zijn er de normale vertragingen die ont staan door o.a. verkeerde of te late aanvragen. Het aantal kinderbüslaggerechtigden In loondienst bedroeg in 1961 957.755. Aan ruim de helft werd de kinderbij slag uitbetaald door de bedrijfsvereni gingen, ruim 400 gerechtigden ontvin gen het geld rechtstreeks van hun werk gever. De Raden van Arbeid hebben de uitbetaling in vrijwel dezelfde om vang en vorm overgenomen van deze werkgevers. Op 30 juni van dit jaar was de kin derbijslag over het tweede kwartaal aan 1.181.381 gerechtigden uitbetaald. Dit betekent een percentage van 95 percent wat de vereniging' zeer bevredigend acht. Op 31 augustus bedroeg dit aan tal 1.189.873. Volgens de voorlopige cijfers werd over het eerste kwartaal van dit jaar aan kinderbijslag uitbetaald 187 miljoen, waarvan 12 miljoen aan zelfstandigen. Van de naar raming 116.000 zelfstandi gen die in aanmerking komen voor kin derbijslag (inkomengrens 14.000) hebben er ongeveer 82.000 een aanvraag inge diend, aldus de heer Boot. wat er bedoeld wordt en dus in de trant van de spreker kan doorgaan. Maar het blijft een riskante onderne ming, waar de op zekerheid en be trouwbaarheid werkende stenograaf niets van moet hebben. Veel wilde de heer Stemmer hierover echter niet ver tellen. Ook buiten de vergaderingen is en blijft hfl de grote neutrale figuur, de onverstoorbare, zoals men hem kent. Ondertussen heeft hij een complete bibliotheek volgeschreven. Het aantal grote vergaderingen, waarvan hij de verslagen maakte, loopt al aardig in de richting van tweeduizend. Bij alle werkte hij volgens het systeem van Pont, dat hij aan het begin van zijn loopbaan leerde en dat hij steeds trouw •s gebleven. In het onderlinge rumoer over welke systeem nu het beste zou ?'Jn> heeft hij zich nooit gemengd", 'k ben met „Pont" best tevreden. Wat m!Jn medewerkers voor een systeem gebruiken, laat mij volledig koud. Als ze er tevreden over zijn en hun werk goed doen, is het mij om het even." Een wonderlijk, tonh wel Ietwat nerveuze man, zoals wij hem ontmoet ten m zijn Amsterdamse etagewoning. Eigenlijk voortdurend popelend om weer aan de slag te gaan, uren achtereen ,te draaien in de stortvloed van woorden, die hij uiterlijk onbewogen ve£^er% Meneer als dit werk je te pakken heeft, kom je er niet meer van aar dat ik ook in de oorlogs jaren onverminderd heb doorgewerkt a™ ifJlc?gr,aat van de ondergrondse pers. Met de oud-president dr. Willem Drees, die als kamerstenograaf is be gonnen, heb ik nooit samengewerkt. Wel nep ik vaak zjjn redevoeringen opgeno men toen hu nog wethouder in Den Haag was. Hoeveel stemmen ik in mijn leven beluisterd heb en met de pen ?8u2 „^fn echt niet zeggen. Ze hebben wel eens voor mij uitgerekend srlJa9d de afstand Groningen- Maastricht heb vol gestenografeerd. Het zal wel waar zqn. \Toor mij was liet urtsluitend imsteren en volgen. Soms iS e,' eens de aandrang om iets op te merken, maar dat mag dan onder geen beding. Die aandrang moet je ook onmiddellijk de kop indrukken. de sch«n wekken vS? u te Bevoelen om iets in het midden te brengen. Je gezicht staat er zogezegd constant neutraal bü Zelfs al worden en naar je vaste overtui ging de meest aparte dwaasheden uit gekraamd. Nee, je wacht maar af tot je bu jubilea of iets dergelijks het woord mag voeren. In de Rotterdamse gemeenteraad kun nen zu daarvan meepraten. Toen het eenmaal mocht nam Stemmer geen enkel blad voor de mond en bracht de dames en heren van de raad zonder blikken of blozen onder ogen dat Rot terdam zeggen kon wat het wilde maar dat het zijn geliefde woonplaats Amsterdam ook niet aan dadendrang ontbrak. C A. Steger, de ontwerper van het stelsel „Steger", de eerste directeur van de Stenografische Inrichting der Staten-Generaa! schreef in zun boek: „De Stenographic in Nederland, door Comelis Steger, Eersten Stenograaph bjj de Staten Generaal" (1859) „De Ste- nograaph moet in het genot zijn van eene goede gezondheid, van een li chaam, dat de vermoeijenissen kan doorstaan, welke het gevolg zijn van in gespannen werken, gedurende vijf of zes achtereenvolgende uren, somtijds weken achtereen. Er is geen afmatten der arbeid dan die, welke tegelijkertijd en in zoo hooge mate als de steno- graphie het samenwerken van hoofd en hand vereiseht. Al is de stenograaph ook sterk genoeg van gestel om zijn arbeid gedurende een reeks van jaren op voldoende wüze te kunnen vervul len, hetgeen bij jeugdige menschen al ligt het geval is, indien hij niet wer kelijk een ijzersterke natuur bezit, zal hü veel vroeger dan volgens den ge wonen loop der zaken geschiedt, afge leefd en ongeschikt zijn voor zijn moeijelijke taak. „Daarom raad ik nie mand aan, die niet in het genot is van een sterk gestel, de stenographie als zijn beroep te verkiezen". Deze stelling gaat nog altijd op. Willem Stemmer, die zelden een ver gadering wegens ziekte heeft moeten verzuimen, moet wel over een ijzer- sterk lichaam beschikken. Wie rustig met hem praat zal bemerken dat hü toch niet helemaal los kan komen van de vaart en de .allure, die zozeer met zijn werk samengaan. Zijn vingers tik ken nerveus op de tafel voor hem mar dat is zonder twijfel het gevolg van de onstuimige werkdrift, die hem ook op deze hoge leeftijd nog in staat stelt om volop mee te draaien in de „marathon der gemeenteraad-steno grafie". (Advertentie) ETTEN, 10 sept. In de schouw burg „De Nobelaer" is gisteren het stu diecongres van het Katholieke Verbond voor Kinderbescherming, dat zaterdag op Bouvigne te Breda Is voortgezet, begonnen. „Eenheid in pedagogisch be leid" is het thema van de studiedagen, waarvoor veel belangstelling bestaat. Er wordt op dit congres een nieuwe discussiemethode toegepast. Driehon derd personen hebben zich voor de dis cussies opgegeven. Zij gaan oordelen over duide lijk en concreet gestelde praktijk gevallen, waarin beleidsbeslissingen moeten worden genomen. De voorzit ter, mr. J. J. de Haas, zei bjj de ope ning dat het doel van de studiedagen is, zich te concentreren op en beraden over het pedagogische element in de samenwerking van de verschillende kin derbeschermingsinstanties. Verschil lende instellingen bemoeien zich tege lijkertijd of achtereenvolgens met het zelfde kind en binnen een zelfde instel ling is er vaak gebrek aan onderlinge samenwerking. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, die de openingsver gadering bijwoonde, zei in zün toe spraak dat de christelijke eerbied de basis dient te zijn voor eenheid in pe dagogisch beleir. Alleen op deze basis heeft een poging tot het brengen van eenheid zin en zekerheid. Op de eerste congresdag hielden mr. E. Schroder, kinderrechter uit Rotterdam, en drs. B. van Steenhoven, pedagogisch advi seur van diverse internaten, inleidin gen. MÜNCHEN, 10 sep. in München Is men zeer geërgerd over de prijzen, die het herbouwde „Nationaltheater" rekent voor de openingspremière 23 november met Wagners „Meistersin- ger". Een zitplaats kost tussen de 80 en 500 mark, staanplaatsen tussen de 12.50 en 30 mark. Overigens: alle plaatsen 'zijn reeds uitverkocht. Deze hoge prijzen zijn vastgesteld door de Beierse minister voor cultu rele zaken Maunz. „Wie deze galapre mière wil bijwonen, moet er maar voor betalen redeneerde de minis ter. De wederopbouw van het „National theater" heeft 60 miljoen mark ge kost. Het is hersteld, zoals het in 1818 in vroegklassieke stijl werd gebouwd. Op 3 oktober 1943 werd het bij een geallieerde bomaanval verwoest. Het theater heeft 2.111 plaatsen; 321 daar van staanplaatsen. De socialistische oppositie in de Bei erse Landdag heeft een drastische prijsverlaging geëist. Tussen de 1.50 en 25 mark voor een opera-plaats is genoeg, zegt de oppositie. Het Kanaal Een Brits oorlogsschip heeft woensdag nabij de kust van Devon in het kanaal zes sdherp-gestelde diep tebommen verloren. De bommen ontplof ten niet. De scheepvaart in de omge ving is gewaarschuwd. De bommen zijn vooral gevaarlijk voor vissers. (Rtr). KERKRADE, 10 sept. De bestuurs leden van de Stichting Wereldmuziek concours Kerkrade, hebben de direc teur van deze stichting, de heer Johan Scholtes, dezer dagen schriftelijk laten weten, dat zij goede nota hebben geno men van de hem tegenover bestuursle den gedane mondelinge verklaringen, dat hij geen bemoeienis meer wenst te hebben met het wereldmuziekconcours. Tot dit besluit is het bestuur geko men, omdat de meerderheid van de leden, concreet wilde weten, waar men nu eigenlijk aan toe is. „Met monde linge bedankjes van de heer Scholtes, zo deelde ons een woordvoerder van het bestuur mee, waren wij niet gediend. Derhalve hebben wij zijn ont slagaanvrage zwart op wit bevestigd en zonder spoedig en schriftelijk tegen bericht van de heer Scholtes gaan wij er van uit, dat hij voortaan géén direc teur én géén bestuurslid van de stich ting meer is. Een dergelijk concreet gegeven hebben wp nodig om tijdig en met een schone lei aan de organisatie van het vijfde wereldmuziekconcours (zomer 1966) te kunnen beginnen", al dus deze woordvoerder. „De eerste taak, welke ons bestuur te verrichten heeft, is het aanzoeken van een nieuwe voorzitter als opvolger van dr. ir. P. Wintgens, directeur van de Willem-Sophia-Steenkolenmijn. Pal na het vorige concours het enige door hem geleid nam voorzitter Wintgens ontslag, mede vanwege de rond de figuur van directeur Scholtes gerezen moeilijkheden. Pas nadat het bestuur weer voltallig is, zal een nieuwe directeur worden aangesteld. Ondanks de moeilijkheden, aldus de bestuurswoordvoerder, is de stichting W.M.C. veel dank verschuldigd aan de heer Scholtes voor zijn grote verdien sten voor het Kerkraadse muziekeve nement. WASHINGTON, 9 sept. (UPI) De waarde van de Amerikaanse export is in juli met twee pet gedaald tot 1,8 miljard dollar, zo heeft het ministerie van handel in Washington bekend ge maakt. Achteruit ging de uitvoer van machinerieën, transportmateriaal, fa- brieksgoederen, drank en tabak. De uit voer van voedingsmiddelen, leVende die ren en chemische produkten gaf een stijging te zien. HAARLEM, 10 sept. Over het ont werp van de Sociaal Economische Raad met betrekking tot de samenstelling van de Kamers van Koophandel, in welk ontwerp een lans gebroken wordt voor een aanzienlijke uitbreiding van het aan tal werknemers in de Kamers, hebben gisteravond tijdens de vergadering van de Haarlemse Kamer van Koophandel vertegenwoordigers van de drie werk nemersorganisaties bezwaar gemaakt tegen de inhoud van een concept-brief, welke het bestuur wil sturen aan de SER. In deze brief, met de inhoud waar van zich de meerderheid van de Kamer kon verenigen, wordt een drievoudige uitbreiding van het aantal werknemers voorlopig niet opportuun geacht. Een verdubbeling lijkt meer in overeenstem ming met de werkelijkheid. In het ver leden zün reeds herhaaldelijk moeilü'k- heden gerezen bü het aanwüzen en ver kiezen van werknemersleden. De vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties tekenden bezwaar aan tegen deze motivering. Uit deze brief, aldus een van hen, blükt, dat de Kamer de werknemers kennelpk een plezier doet, ze niet te vragen. Daar tegenover stelde hij, dat de werknemers van 1963 waardevol zijn geïncorporeerd in het bedrüfsleven, waarin zü bü tal rijke soorten van overleg worden be trokken. De brief wekt de indruk, als of er geen capabele mensen te vinden zün in de werknemersorganisaties. Een vertegenwoordiger van het am bacht riep in herinnering, dat het doel ZüRICH, 9 sept. (AFP) De lucht vaartmaatschappij Swissair heeft van daag bekendgemaakt, dat met een zekerheid van negentig procent is vast gesteld, dat de schade opgelopen aan het landingsgestel bjj het opstügen van het vliegveld Zurich geleid heeft tot het verongelukken van de Caravelle waarbij vorige week tachtig mensen om het leven kwamen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de beschadiging van het landingsgestel brand veroorzaakt heeft in de hydrau lische apparatuur. Het vuur heeft zich na korte tijd uitgebreid tot de brand stoftoevoer, waarwoor het toestel bran dend is neergestort. Gebleken is dat de twee straalmotoren normaal hebben gewerkt en dat zich daarin geen brand heeft voorgedaan. SASSENHEIM, 10 sept. Op het par cours aan de Irenestraat organiseert de wielervereniging „Sassenheim en om streken" donderdag 12 september weer een Ronde van Sassenheim voor ama teurs. Aan deze ronde, die voor de zes de keer in het programma van de na jaarsfeesten wordt gehouden, zullen 72 renners deelnemen en daaronder bevin den zich verscheidene favorieten. Er kan dus een aantrekkelijke strijd ver wacht worden. De belangstelling van de Sassenhei- METSLA WIER (Fr.), 9 sept. Toen gisteravond de heer J. Walsma en zijn vrouw thuis kwamen, vonden ze in hun huiskamer de verrassing van hun leven. Er stond een tv-toestel, een ge schenk van de dorpsgemeenschap. De ">r Walsma is al ruim dertig jaar invalide. Van de gelegenheid dat de heer Walsma met zijn vrouw e?n week vakantie in de Noordoost-polder door bracht hadden de dorpsbewoners ge bruik gemaakt om in een snelle actie de nodige gelden vo-r dit toestel en de bübehorende antenne bij elkaar te brengen. <>- n Bloemenheuvel te Overveen heeft het Comité Tentoonstellingen het nieuwe seizoen geopend met een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen door mevrouw Julia Giesberts te Haarlem. De voorzit ter, de heer G. van Eek, liet bu^ zijn begroeting van de aanwezigen bij de opening der tentoonstelling doorsche meren, dat deze gehouden werd bü ge legenheid van een gedenkwaardig feit en prikkelde aldus de nieuwsgierig heid van zün gehoor met betrekking tot de leeftüd van de exposante aan wie hu een fraaie boeket aanbood. De heer ir. L. N. M. de Weerd, die de tentoonstelling op hoofse wijze opende, Onthulde de nevelen om de leeftijd van mevr. Giesberts. Voor degenendie haar zijdelings kennen is het nauwelü'ks denk baar dat deze actieve, beweeglijke vrouw in mei jL. de leeftüd van 70 jaar heeft bereikt. De overzichtstentoonstelling die nu voor haar is ingericht zou zü, volgens ir. De Weerd, hebben aanvaard als een bewüs dat de oude dag zich heeft aan gekondigd. Spreker prees de bruikleen gevers die bügedragen hebben tot het representatieve karakter van de expo sitie. De tegenwoordigheid van de burge meester, de wethouder van onderwüs en kunstzaken en raadsleden beschouw de hü als een bewijs voor het hoge ni veau waarop in Bloemendaal de kunst wordt gewaardeerd. Mevrouw Julia Giesberts ls gebo ren in Den Helder maar woon de van haar vroege jeugd af in Amsterdam. Daar volgde zü aan houtsnede bü Jesserun de Mesquita aan de Kunstnijverheidsschool in Den Hout. De praktijk van huishouden en gezin heeft haar niet de tijd gelaten zich regelmatig met de kunst bezig te houden. Uit de overzichtstentoonstelling, waar stellig niet het volledige oeuvre van Julia Giesberts is uitgestald, blükt toch wel dat zü het werken nooit helemaal heeft kunnen laten, maar pas in de laatste vpfentwintig jaar komt tot een regelmatige produktie. Het jaar houtsnijden bü De Mesqui ta blükt met haar persoonlüke geaard heid te corresponderen. Het wereld beeld samenvatten in zwart en wit, ver talen in vorm en ljjn is een voorkeur die in vrijwel al haar werk doorklinkt. De sohilderüen worden door dit uit gangspunt opgevat als tekening met als toevoeging de kleur en als toeval ligheid het materiaal olieverf. Bij een rijkdom aan vormgevende details krü- gen de schilderijen een decoratief ef fect. De voorkeur voor het schilderen van winterse situaties met veel sneeuw is in feite een ontsnapping aan de schil- derlü'ke overgangen en een benadrukken van de vormzelfstandigheid. Het zün deze winterse landschappen in olieverf en aquarel die ons in het kleurig deel van de tentoonstelling aantrokken. Hierin, in enkele typische onderwer pen van geveldetails, zoals „Lentehof", zoekt mevr. Giesberts het witte vlak. Zü is daar de schilderende tekenares. Het zün dan ook de tekeningen die het centrum vormen van de werkzaamheid van Julia Giesberts. Kijk eens naar de voortreffelijke be- sehrüvingen in potlood van „De grote Waterval" on „Bergdorp". Deze heb ben een eigen kwaliteit die de schiil- derüen slechts onder de hierboven ge schetste bü'zondere voorwaarden berei ken. Met opzet hebben we de portretten tot nog toe buiten beschouwing gelaten omdat deze bü deze kunstenares een apart hoofdstuk vormen. Hier treden de verschillen tussen tekening en schilde rij, kleur en vorm, terug voor de prio riteit van het onderwerp: het menselijk wezen. Uit de portretten spreekt de liefde voor de mens die voor haar een voortdurende bron van inspiratie is. L. T. mers zal zich ongetwijfeld vooral rich ten op hun succesvolle plaatsgenoot Bart Zoet. Hij heeft dit seizoen al ver schillende koersen gewonnen en zal uiteraard ook voor eigen publiek haan tje de voorste willen zün. Het vorige jaar werd Bart in Sassenheim door pech achtervolgd. De concurrentie is ditmaal echter büzonder groot, want mannen ais Jan Boog uit Laren, de Uit- geester tweelingbroers Wim en Piet Vleesman, Hans van Piere uit Uithoorn, de Amsterdammer Gerard Koel, de Halfweggers Ko en Jan Zomer, Henk Koopmans en Jurrie Dokter, Henny Schouten uit Badhoevedorp en Jac. Schduten uit Wognum (winnaar van de Ronde om het IJsselmeer), de Lisse- naar Arie van der Lans, Rinus Paul uit Den Haag, de Rotterdammer Evert Dolman en Nico Lute uit 's-Graveland zullen het Zoet geenszins cadeau doen. Voorts zün ook de Haarlemmers Aad en Bert Bogaard, Aad Straver en Ri nus Stevens, Gep Cuvelier uit Nieuw Vennep, de Hillegommers Cok Stroom- bergen en Mündert Tjoelker met de Sassenheimer Jan de Zwart van de par ty. De Zuidafrikanen Marx en Mulder •geven aan deze ronde een internatio naal tintje. De start is om drie uur en de af te leggen afstand bedraagt 100 km. Vooraf rijden de aspiranten een rit over 25 km. en daarvan is de start om kwart over twee. De jeugd uit de bollenstreek kan ook weer in Sassenheim op de fiets aan de slag en daarvoor kan men zich opge ven bü de heer L. van Ruiten, Maruke- straat 5 in Sassenheim. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 10 sept. Een door de Nederlandse letterkundige Victor E. van Vriesland voorgezeten jury heeft de prijs van de zesde internationale biennale voor poëzie toegekend aan de 49-jarige Mexicaanse dichter Octa- vl° au*eur o.m. van „Tussen steen en bloem was de salamander". Dit werd gisteren in Knokke bekendge maakt op de slotzitting van de biënna le. Octavio Paz wordt beschouwd als de grootste levende schrijver van Me xico. Geruime tüd heeft hy zün land ais ambassadeur vertegenwoordigd in Indië. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 100.000 Belgische francs. Vijfhonderd dichters uit 33 landen hadden tqdens het weekeinde deelge nomen aan de verschillende debatten en ontmoetingen in de Belgische bad plaats. Nederland was vertegenwoor digd door een sterke delegatie; van de Kamer van Koophandel is het behartigen van economische belangen van handel en nijverheid. Afgewacn zal moeten worden of de zaken die "j de nabüe toekomst aan de orde worden gesteld inderdaad een bredere vertegen woordiging van de werknemers noodza kelijk maakt. Volgens hem is er ge®" sprake van discriminatie. Met het t>e- stuur was hü van mening, dat gestreeld moet worden naar een geleidelijke uit breiding. In de brief aan de SER adviseert Kamer tenslotte het aantal onderne- mersleden met twee leden uit te brei den. Thans telt de Haarlemse Kamer van Koophandel drieëndertig leden- dertig ondernemers en drie werkne mers. In de nieuwe samenstelling z°u de Kamer worden gevormd door twee endertig pndememers en zes werkne mers. DE ZILK, 10 sept. Zonder enig officieel vertoon, heeft de hoofdleidster van de Zilker Welpen afscheid geno men van haar jongens. Mejuffrouw Truus Meskers, die jaren lang haar krachten heeft gegeven aan het jeugd werk zal zich door haar vestiging el' ders uit haar leidingswerk moeten te rug trekken, wat zij in zo'n opbouwen de en succesvolle vorm heeft verricht, tot groei en bloei van het Zilker ver enigingsleven, en wel voor de welpen hordes in het büzonder. HAARLEM, 10 sept. Wat de dah lia's betreft zou je als buitenstaander in het Krelagehuis denken: De vloed wast nog steeds. Elk jaar toch zie je enkele tientallen nieuwigheden. Verge ten moet men echter niet, dat het sor timent elk jaar grote veranderingen on dergaat, omdat verschillende rassen, van het toneel verdwünen en andere hun plaats innemen. Vele jaren den kweekten wij o.a. Bertha von Suth- ner. Toen een zeer gerenommeerde va riëteit. Nu heeft zij met Mainz en Roem van Aalsmeer afgedaan. We zün een ter vooruitgegaan. Kwekers als Dahlia- Maarse te Aalsmeer, Ballego te Leiden, C. S. Weyers te Hillegom, Van Veelen te Sassenheim én verschillende anderen hebben steeds gezaaid en de nakome lingen voortdurend scherp geselecteerd. Zo heeft men o.a. bereikt een beteLfj-é vormde bloem, fraaiere kleuren, Het stengels en grotere houdbaarheWt^a's zün alle eigenschappen die de v,eter voor de bindery en als tuinblor111 geschikt maken. Met dahlia's gaat dat opvc®''el} ^aa kwaliteit vrij snel want elk zaadje bren»! hetzelfde jaar reeds een bloem. -VJ-en kan dus spoedig besluiten: houden Of niet-hou'dén. Gister kregen 8 rassen van Dalia- Maarse, 3 van Ballego uit Leiden, 4 van Buidegom, 1 van Kops uit Hillegom en 1 van Weyers uit dezelfde plaats een getuigschrift van verdienste. Nog een trapje hoger en het volgende jaar kun nen zij op de nationale dahliashow weer meedingen naar de titel van „uitverko rene". Een goed teken is, dat de jongere kwekers, zoals Lammerse uit Vijfhui zen, „Hippeastra" uit Hillegom en Kops uit dezelfde plaats het door de oudere kwekers aangegeven voetspoor volgen. Vandaag hadden de twee eerst- genoemden met Van Veelen uit Sassen heim weer zeer goede kwaliteiten in gezonden. De meeste vindt men terug op de demonstratietuin te Hillegom, wat vooral de liefhebbers zullen waarderen. Door Cock Velthuüs uit Hillegom wa ren de bloemen van Hippeastra tot fraaie bloemstukken verwerkt. Zeer vakkundig; de kunst is een bloemstuk te maken zonder het karakter van de bloem te verknoeien. Ook Bruidegom uit Baam bracht een grote groep beste dahlia's. Om half een was hij nog aan het opstellen. Het kon moeilük anders, want deze gerenom meerde kweker had in Baam eerst bloe- me n moeten snijden voor de dahlia show te Londen, waar de Nederlandse Dahliavereniging met een collectieve in zending de Hollandse dahliaroem moet accentueren. De grootste glorie was vandaag voor de hardwerkende Anthon Nuyens uit Limmen. Meer dan 40 variëteiten van zijn bekoorlüke dwergdahlia's besloegen een lange tafel. Aan de inzending werd een gouden medaille toegekend. Nu het ingezonden „bü'goed". Het zal u bekend zün, dat men hiertoe alles rekent, dat niet tot de hyacinthen, tul pen of narcissen behoort. Een belang- rük bij goed artikel vormen de lelies. De fa. Van Til-Hartman te Hillegom. be kende importeur van Japanse lelies, exposeerde een vaas uitmuntende Li- lium speciosum uchida Kanoko. Dat de speciosum ook in Japan thuis hoort, zal u duidelijk zijn. De takken waren flink ontwikkeld en rük bloeiend. De bloemen waren groot en prima van kleur. Je ziet deze zeer houdbare lelie, die uitkomt „tot de laatste knop" veel in bloemenwinkels. Ook de fa. W. Blokker Jr. uit Akersloot exposeerde deze lelie. Opvallend was hoe dit ras met het voorgaande ver schilde. Een voornaam effect vormde by Blokker het donkere blad en de don kere stengels, met de rode, grazieuze bloemen. Bü Van Til Hartmann kon men ook genieten van een tak lilium auratum, de prachtigste maar hier moeilük in de volle grond op te kweken lelie. M. C. van Staaveren uit Aalsmeer en J. Oudendük uit dit bloemenparadijs zonden de sierlijke Vallota speciosa een bolgewas, uitstekend voor potcultuur in de huiskamer. De Eucharis amazonica, die door L. Berbee uit Sassenheim al meermalen werd geëxposeerd, trok ook nu weer door haar fraaie, voorname bloementooi algemeen de aandacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 8