Jeugd koopt steeds meer "platenspelers- TWEE GROTE TROEVEN: Draagbare toestellen Stereofonisch geluid 1963 STEREO OP DE FIRATO 9 Transistor verslaat de wulpenfluit B V - m nieuwe RAI - Vijfenveertigduizend Firato- bezoekers kunnen complete uitzendingen bijwonen A IJ Veiligheidsglas weg Visite-toets „OLIESLAG" op SOLEX Naar de hel? Hoeft niet Husqvama ENGEL Q U niet, neen W addeneilanden wordt vinnig Vliegtuig in Indië neergestort Uitzendingen op elke dag Achttien doden? S HARDEBELT DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 PAGINA 11 KRUISWEG 47-49 - HAARLEM 1pp s O T O f 375.— (Van onze radio- en tv-redactie) «Wie <Je jeugd heeft, heeft de toe- omst" jg ook een spreekwoord dut van Repassing is op de branche van verko- >?ers van platenspelers. Alleen doet zich wonderlijke geval voor, dat deze verkopers zich niet druk hoeven te ma ken over hoe de jeugd te winnen voor hun product. Bij recente onderzoekingen namelijk komen vast te staan dat één derde van de Nederlanders boven de 14 laar de aanschaf van een grammofoon overweegt. Circa veertig procent van de Gegadigden valt in de leeftijdscategorie van onder de 25 jaar. De jongeren zul- •en dus in de komende jaren tot de be- angrijkste groep kopers gerekend moe- worden. En waar deze leeftijdsgroep russen de jaren 1960 en 19 70 met één Kwart zal toenemen, is het duidelijk dat verkoop van draaitafels voorlopig niet fy.' zal komen te liggen. Meer en meer blijkt ook het verlangen uit te gaan ■War grammofoons met ingebouwde ver- *ferkers. Was de verdeling vorig jaar nog één op drie, thans neigt zij naar de Wy-^fty. In fle televisiewereld is het voor naamste nieuws het ontbreken op de meeste ontvangtoestellen van het veiligheidsglas voor de beeld- buis. De voorzijde van de beeld huis zeil is nu zo sterk geworden, dat tonder bezwaar het veiligheidsglas kon vervallen. Een direct voordeel is dat de toestellen nu weer een paar centi- tneter minder diep kunnen worden, wat ®n voor draagbare apparaten én voor togenaamde schoorsteentoestellen een Uitkomst betekent. Ook de hinderlijke spiegelreflex is nu verdwenen, in vele gevallen heeft de voorzijde van de beeldbuis een enigszins grijze tint ge kregen. Deze is in het glas ingesmol ten en komt de contrastwerking zeer ten goede. Een tweede ontwikkeling is een toets, die beeld en geluid onder breekt zonder de netvoering uit te schakelen. De „visite-toets", Zoals dit snufje in de wandeling reeds heet, voorkomt dat de beeldbuis, door het herhaaldelijk in en uitschakelen van de netvoering, snel in kwaliteit achteruit gaat. Van de „tik" op de beeldbuis, die funest is voor de levens duur, is nu geen sprake meer, terwijl ook de „opwarm"-periode achterwege blijft, Een groot pluspunt vooral voor hen die reeds selectief kijken. Men vindt de toets bij Philips en Aristona. Op de „Firato" blijkt duidelijk: DE RADIO KOMT TERUG! llllllllllllllllllllllllIllllllilllllllllilllllllMlIlllltllllllllHlllllllli' (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 11 sept. Het zoe- Ren naar olie en aardgas door een aantal fel concurrerende oliemaatschap pijen heeft zich op het ogenblik uitge strekt tot alle Waddeneilanden, terwijl zoals gemeld ook proeven zullen wor- den genomen In de Noordzee en in het Waddengebied. Op Schiermonnikoog ziln het nu nog de Ned. Aardolie Mij. de Caltex die er de scepter zwaaien, hiaar zeer binnenkort wordt daar ook "e Mobiloil Nederland N.V. verwacht. Op Ameland zijn Caltex (Amerika) en B.P. (Groot-Brittannië) het rumoe rigst aan het werk, terwijl ook Shell (Nederlands-Engels) en Mobiloil (Ame rikaans-Nederlands) bezig schijnen te zi1n. Op Ameland schijnt men iets te hebben ontdekt, want er zijn al drie boortorens gearriveerd. De maat schappijen bewaren echter het diepste Stilzwijgen. De laatste boortoren is rnet een landingsvaartuig, dat nog hieegedaan heeft in de landing op Normandië, in alle haast naar Ame land verscheept. Op Vlieland bevinden de onderzoekin- «ón zich nog maar in een weinig ge- yoi'dert stadium. Vooral de N.A.M. (com binatie van Shell en Esso-Nederland) D'h hier werkzaam. Ook op het vogel- T^'and Griend, enkele kilometers tuiten riarlingen in de Waddenzee, zijn onder- fpekingen gaande. Hierbij zijn helikop- en amfibievaartuigen ingeschakeld, Qle van Harlingen uit opereren. Het vasteland van Friesland is ook jyeer in de belangstelling van de olie- zoekers gekomen. De beurt is nu aan ïjUnswerd, een dorpje onder Harlingen. loerder is al aardgas en olie aange- P°ord in de dorpen Blija en Sonnega. ^ermoedelijk zal de B.P. in gebied an het werk gaan. Deze maatschappij eveneens toestemming gekregen ui onderzoekingen te verrichten in de "addenzee. _^hHEUW DELHI, 11 sept. (UPX, Rtr) de in- discount passagiersvliegtuig van s fhdian Airlines is, met dertien pas- giers en een bemanning van vijf kop- n aan boord, neergestort bij Jhansi n zuiden van New Deihi. toes'tel was van een geregelde Au.?! er! woordvoerder van Indian hrnijes ze' later, dat men het uitge- vnS wrak van het toestel ten zuiden JLAgra heeft waargenomen en dat de tengehlkheid op overlevenden uitgeslo- n moet worden geacht. De bemanning nvo,S Passaffiers waren Indiërs, de nofTge PassaSiers waren drie Japan ners en twee Ceylonezen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) AMSTERDAM, 12 sept. De radio staat weer volop in de belangstelling bjj het koopkrachtige Nederlandse pu bliek. Dat is het grote nieuws van de FIRATO 63. En zonder een invloedrijk medium als televisie ook maar iets te kort te doen, en zonder ook voorbij te gaan aan de vele facetten op ander ter- rein, die deze tentoonstelling bestempe len tot een waarlijk belangwekkende, mag toch gezegd worden dat de radio, met alles wat daaraan vast zit, deze dertiende Firato beheerst. Niet dat de radio de meeste expositieruimte in be slag neemt of dat het geëxposeerde van een zó afwijkende orde is, dat het onmiddellijk in het oog springt en de bezoekers in drommen doet toestro men. Nee, de radio is op het eerste gezicht nooit zo spectaculair geweest. Maar wat wel van enorm belang is, zó zelfs dat van een werkelijke mijl paal in de geschiedenis van de radio gesproken gaat worden, is, dat én door de reeks van gerealiseerde kwaliteits verbeteringen, én door de veranderde luistergewoonten, de radio weer een geheel nieuw leven is begonnen. In het jaar. waarin de omroep in Nederland zijn 40-jarig bestaan viert, is dit een gelukkige coïncidentie. Een vooraanstaand radio-medewer ker heeft onlangs fel gereageerd toen een verslaggever van een dagblad hem zijn mening vroeg over „die goeie ouwe radio". „Wat ouwe radio", wierp hij tegen. „De radio is niet oud, zij is springlevend..." Daarmee werd precies getekend welk een geloof de program mamakers in dit medium hebben. Met welke ambitie zij de voor radio meest geëigende programma's samenstellen. En met welk vertrouwen zij de toe komst tegemoet zien. Die toekomst lijkt nu reeds enigermate uitgestippeld te zijn. Tenminste als men af mag gaan op globale cijfers die de laatste tijd zijn verzameld. Gebleken is dat de radio- markt sinds de vorige Firato in 1961 een spectaculaire groei heeft vertoond. Het aantal radiotoestellen dat in de af gelopen twaalf maanden werd ver kocht, ligt ongeveer dertig procent ho ger dan twee jaar geleden. Deze markt- vergroting is mede voor een belang rijk deel het gevolg van de toenemende belangstelling voor draagbare radiotoe stellen. Revolutionaire veranderingen als FM, Hi-Fi en Stereo zullen het nuttig gebruik en daarmee samenhangend de aankoop van radiotoestellen nog meer doen toenemen. De groeiende belangstelling voor de radio is eigenlijk pas ontstaan toen de programmamakers rekening gingen houden met de veranderde luisterge- woonten. Waar vroeger de radio zich gedurende de avonden mocht verheu gen in een grote groep luisteraars, heeft de belangstelling voor radiopro gramma's zich, nadat de televisie be slag heeft gelegd op de „duistere uren", nu verplaatst naar andere uren van de dag. In een miljoen gezinnen luistert de huisvrouw 's morgens naar de speciale voorlichtings- en verpo zingsprogramma's. Dat haar huishou delijke werkzaamheden daar niet onder lijden is een gevolg van de komst van de verplaatsbare kleine radiotoestel len. Maar niet alleen de huisvrouw, ook de andere gezinsleden zijn nu in staat, in verschillende vertrekken van het ra dioprogramma te genieten. Tot voor kort was het zo, dat men als het wa re tezamen aan één toestel was ge kluisterd. De veranderde luisterge woonten worden ook weerspiegeld in de groeiende behoefte aan achtergrondmu ziek. Niet alleen tijdens werkzaamhe den binnenshuis of in de fabriek zoekt men naar een prettige werksfeer, ook bij het buitenwerk, met name in de bouw, vindt de draagbare radio een gretig onthaal. En in vele gevallen biedt de transistor-radio hier een uit komst. Van geheel andere orde is de kwali teitsverbetering. Tal van nieuwe ont wikkelingen hebben door de jaren heen steeds weer hun invloed doen gelden op toestelvorm en schakeling, zo zeer dat op den duur de industrie elk jaar met meer verfijnde modellen op de markt kwam. Jammerlijk bleef het ge luid steeds ten achter bij deze ontwik keling tot zich, nu ongeveer tien jnar geleden, een keerpunt voordeed. Ge durende de oorlog hadden radio-nige- nieurs de UHF (ultra hoge frequen ties) leren beheersen en daarmee was een geheel nieuw golflengtegebied be schikbaar gekomen. Er was nu ruimte te over voor tal rijke nieuwe radiostations en boven dien zoveel ruimte voor elke zender afzonderlijk, dat het mogelijk werd weer op „volle bandbreedte" te gaan werken. Om de kans op wederzijdse i storingen zo gering mogelijk te ma ken werd gelijktijdig overgestapt op een andere zendmethode, de frequen tie-modulatie (FM). Invoering van FM zou echter nog weinig zin heb ber. gehad, als men ook niet tezelf dertijd zorgde voor het terugdringen van vervorming in geluidsversterkers en luidsprekers. Daarmee hield zich weer een andere groep van ingenieurs en technici bezig, met het gevolg dat. na veel „geknutsel" een werkelijk heidsweergave werd verkregen, die men aanduidde met de naam Hi-Fi. Naast de twee recente getijverande ringen is er echter nog een uiterst belangrijke ontwikkeling gaande, name lijk de stereotechniek, waarmee men mogelijk via de stereo-grammofoon plaat reeds kennis heeft, gemaakt. Tot nu toe is stereo eigenlijk alleen maar een te hooi en te gras gebruikt woord geweest, waarvan de meesten de ware proporties niet kenden. Thans is stereo, zoals op de Firato 63 overduidelijk blijkt, binnen het bereik vat) iedereen gekomen, zodat het zaak is hierop nog eens wat uitvoeriger in te gaan. Nor maliter hoort een mens met twee oren Het bezit van twee oren nu, maakt het ons mogelijk ruimtelijk te horen, de plaats te bepalen waar het ge luid vandaan komt, om ons ten op zichte van het geluid te oriënteren. Bij het luisteren naar muziek kunnen wij deze in al haar volheid genieten door het bezit van die twee oren. Wordt de muziek echter weergegeven door een monoraal radio-apparaat of door een versterker met één geluidskanaal, dan gaan we iets in die muziek mis sen. Wij horen haar als het ware door een sleutelgat. Om dit sleutelgat-effect op te heffen heeft men onder meer proeven genomen met het aansluiten van twee of meer luidsprekers op één zelfde versterker, maar dit was geen ideale oplossing. Het bleek uiteindelijk noodzakelijk, het geluid op twee verschillende pun ten op te nemen, het via twee afzon derlijke kanalen te versterken, deze af zonderlijk uit te zenden, op te vangen, weer te versterken en tenslotte weer te geven. Daarvoor waren naast twee zenders ook twee ontvangtoestellen no dig, doch sinds kort is al die romp slomp uit den boze. Beide reeksen van signalen kunnen nu via één zender de aether in gezonden worden, maar wat belangrijker is, men heeft ook geen twee radiotoestellen meer nodig. De nieuwe apparaten zijn voorzien van een zogenaamde „decoder", een vernuftig stukje samengesteld elektro nica, dat de beide reeksen van stereo signalen splitst en toevoert aan twee afzonderlijke versterkerkanalen. Zo'n decoder is in afmeting vergelijkbaar met twee -luciferdoosjes naast elkaar. Hij werkt met transistoren. Zolang niet alle radiouitzendingen stereofonisch zijn is het bij sommige toestellen noodzake lijk om een mono-stereoschakelaar te hebben, gekoppeld aan een signaal lampje. In uiterlijke vorm zijn de FM-stereo- apparaten eigenlijk gelijk aan de reeds langer bekende radio-ontvangers met faciliteiten voor stereofonische weerga ve van grammofoonplaten. Hiertegen zjjn wel eens bezwaren aangevoerd, vanwege de geringe onderlinge afstand van de twee luidsprekers. In de prak tijk blijkt echter de opstelling van het apparaat in het vertrek een duchtig (Advertentie) woordje mee te spreken. De beschik bare afstand tussen twee geluidsbron nen wordt namelijk bij juiste opstelling waarbij gebruik gemaakt wordt van re flectie tegen de muren van het vei trek, aanzienlijk groter. Hoewel nie: noodzakelijk verdient het echter aanbe veling enkele extra luidsprekers t plaatsen. Tenslotte kunnen stereo-uitzendinge ook op mono-apparaten worden ontva: gen zonder enige schade voor het geluid behalve dat dit dan uiteraard niet st< reofonisch is. Omgekeerd kunnen m- no-uitzendingen ook op stereoappara tuur ontvangen worden. Nu stereorad een feit is zullen alle huiskamertoeste len. met uitzondering van de goedkor- kleinsupertjes, kant en klaar als geïn- tregreerde stereo-ontvanger op de markt worden gebracht. Een definitieve invoering van stc. reofonie zal ook in Nederland, naar al gemeen wordt aangenomen, niet lang op zich laten wachten. De studioappa ratuur van de Nederlandse omroeper is er reeds geheel en ai voor inge richt. Op 12 juni van dit jaar is d< NRU bij wijz.e van experiment reed - met proefuitzendingen via de zender in Lopik begonnen. Verschillende malen per week kan men reeds stereofonische uitzendingen beluisteren. Het repertoire is niet slechts klassiek afgestemd, doch is ook gericht op de populaire zanger Willy Alberti en anderen. Ook via de draadomroep van de PTT kan men sinds juni dagelijks tussen tien en twaalf uur 's morgens naar stereo-uit zendingen luisteren, welke worden overgenomen van een Frans station. Zaak is het daarbij echter nog dat men twee luidsprekers inschakelt op de kar nalen drie en vier. Gezien de snel toe genomen belangstelling voor de radio lijkt ons de tijd aangebroken om zo spoedig mogelijk met een derde Neder lands radioprogramma te komen, dat dan mogelijk geheel gereserveerd zou kunnen worden voor stereofonische uit zendingen. AMSTERDAM, 12 sept. Speciaal ten behoeve van de bezoekers van de FIRATO 63 zal de Nederlandse Radio Unie dagelijks een aantal stereofoni sche proefuitzendingen verzorgen, die via de bij de standhouders opgestelde ontvangtoestellen te beluisteren zijn. Daartoe heeft men op het dak van de RAI een hiervoor geconstrueerde zend mast geplaatst, waarmee het mogelijk wordt het gehele tentoonstellingsterrein te bestrijken. Ook sommige buurtbewo ners zullen hun toestel, mits reeds voor stereo geschikt, kunnen testen. De zen dereenheid zoals die door de NRU in de RAI is gestationeerd, zal voor de bezoekers niet te zien zijn. f Advertentie „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. - TELEF. 57455 VERONICA, vloeit ons aan wat ij café Duinoord in Helvoirt, één van de entrees voor het natuur gebied de Drunense Duinen, hangt sinds enkele maanden een opschrift: „Luidspelende radio's ver boden". Daarvoor onze hulde aan de exploitant, de heer Timmermans. De Nederlandse Spoorwegen hebben reeds anderhalf jaar geleden een verbod uitgevaardigd voor het gebruik van transistorradio's in de treinen. Alleen als men gebruik maakt van een oor contact, mag men zijn favorieten tus sen de rails uit de ether plukken. Daarvoor onze hulde aan de spoor wegendirectie. Waarschijnlijk zijn er méér van deze gevallen en we zou den ze graag allemaal een hoogst eer volle vermelding geven. Want is er, sinds de uitvinding van het buskruit, een hinderlijker uitvinding gedaan dan die van de portable? De gewone radio is "l een bron van ontelbare neurosen geworden. Wij kennen di verse mensen, die zich een radio heb ben aangeschaft enkel en alleen als antistof tegen de hun opgedrongen lawaaiprogramma's van hun buren. Maar van tijd tot tijd geeft ook de grootste muziekliefhebber de voorkeur aan de stilte. Hij trekt naar buiten, zoekt een natuurreservaat van 1500 ha, waar het ruisen van de dennen en het vibreren van de wulpenfluit de stilte alleen accentueren. De geplaag de stadsbewoner leeft op; zijn flat neurose schrompelt ineen, hij voelt zich herschapen, gere-creëerd. Op zulk een begenadigd moment treft hem dan de vlijmscherpe transistor. Want er zijn in onze dagen van die mensen, die niet alleen hun buren, maar ook wulpen en nachtegalen overstemmen met tophits uit Hilversum of uit de volle zee. Dat kan, dank zij de por table. REUZEN T.V.-STUDIO -DAGELIJKS IN GEBRUIK- eronica, wat vloeit ons aan? Is het wonder dat de geplaagde stedeling de legale en illegale omroepen, maar vooral de N.V. Ph'lips en alle andere firma's die draagbare radiotoestellen fabriceren, naar de hel verwenst? Een wonder is het niet, maar het is wel onredelijk. Want de N.V. Philips heefhet niet zo bedoeld. „Philips kan zich altijd verenigen met maatregelen, die be ogen een verkeerd gebruik van tech nische middelen tegen te gaan", zo luidde de reactie van het concern op de bepaling van de spoorwegen. De draagbare radio is niet gemaakt tot ongenoegen van badgasten en buspas sagier-, maar tot genoegen van het mensdom. (Van onze radio- en tv.-redacteur) HILVERSUM, 12 sept. Ongetwij feld een heel grote trekpleister op de Firato 63 is de gigantische televisie studio, die op het moment dat in het omroepkwartier in Hilversum de toe komstige NTS-ruimten nog moeten worden gebouwd, de grootste is die ons land tot dusver heeft gekend. En ook als straks het TV-complex gereed zal zijn, zal het er nog om spannen welke t schikbare speelruimte het groot ste was. Met 20 bij 30 meter nu, in de RAI, worden alle in Bussum en Hilversum gebruikte studio's althans verr overtroffen. Jammer genoeg is het niet mogelijk om de thans in ge bruik zijnde Oosthal, waarin vorig je. r de 24-uurs-marathon „Open het Dorp" werd gehouden, langer dan tien dagen in gebruik te nemen, daar volgende evenementen de omvangrij ke ruimte reeds spoedig na het einde van de tentoonstelling komen opeisen. Het zal tevens voor de eerste maai zijn dat het Nederlandse publiek van zeer nabij kan zien hoe het in de TV-wereld nu eigenlijk toegaat. Ruim tegebrek is steeds de reden geweest waarom grote groepen belangstellen de leken niet konden worden ontvan gen in de tv-studio's, dit in tegenstel-1 lin tot het radiobedrijf, waarbij men van oudsher wel het systeem van rond leidingen kent. De NTS en de omroep verenigingen betreuren dit zeer. van daar dat men lang naar een oplos sing heeft gezocht en die nu heeft ge vonden door het eigen huis te verlaten en de Firato-bezoeker er met zijn neus boven op te zetten. Om het publiek een „kijkje achter het scherm" te geven ko- men uiter aard niet volstaan met het louter na bootsen van een studio en het daarin plaatsen van de zonodige apparatuur. Eer. bij uitstek dynamische zaak als teievisie heeft noodzakelijkerwijs ac tie nodig om alle facetten voldoende uit te beelden. Actie, die bij voorkeur uit echte TV-programma's moest be staan. Om dit te realiseren zijn de omroepverenigingen ingesprongen, die op elke Firato-dag vijf programma's zullen uitzenden, welke in de RAI-stu- dio geproduceerd zullen worden. Iede re productie kan vanaf de tribune in de studio door duizend mensen tege lijk gevolgd worden, terwij] men te vens van een gaanderij af door glazen uitsparingen in de achterwand over de toeschouwers heen op de speeivloer kan kijken. Alleen al de tribunes zul len gedurende de Firato aan 45,000 toeschouwers plaats kunnen bieden. Do bedrijvigheid in en rond de tv- studio speelt zich af op een grondop pervlak van ruim vierduizend vierkan te meter. De speelruimte is zeshon derd vierkante meter. Achter deze vloer is aan stalen steigers een hori zondoek bevestigd, dat voor alle uit zendingen als achtergrond fungeert, waartegen de decorpartijen zullen wor den opgebouwd. Hoog tussen speei vloer en tribune is een „eidophor" op gehangen, een soort grootbeeldtelevi sie van twee bij drie meter, zodat de studiobezoeker de keus heeft tussen he+ gebeuren op de vloer en het di rect op de eidophor geprojecteerde beeld. Daarnaast zal men via grote monitors, die eveneens op de vloer staan opgesteld, kunnen waarnemen wat de regisseur aan beelden door geeft. Overigens kan de nieuwsgierige be zoeker nog verder kijken dan alleen vanaf de tribune. In een niet ai te zeer vermoeiende wandeling zal hij mid- de'pijlen geleid worden langs de ver schillende technische en artistieke za ken die moeten bijdragen tot het ma ken vari een aanvaardbaar program ma. Hij zal dus niet alleen de bedrij vigheid zien van cameralieden, belich tingstechnici, geluidsspecialisten floormanagers enzovoort, ook zal hi; een kijkje kunnen nemen in de ver trekken waar de beeldregistratie-appa ratuur staat opgesteld, waar de tech nische diensten zijn gevestigd, de re- quisietenkamers en zo meer. Onder lei ding van chef-decorontwerper Peter Zwart van de NTS, van wie de hele opbouw van het studio-complex afkom stig is, werd een nuttige expositie sa mengesteld van het tot stand komen van decors, waarbij men onder meer het decor voor Arthur en Eva ziet. Daarnaast zijn er nog een aantal tech nische en administratieve ruimten, kleed- en grimeerkamers en een ge zellige artiestenfoyer. De vijf omroepverenigingen zullen bij toerbeurt het dagelijkse program ma verzorgen. Alle programma's du- rer een half uur. Iedere dag worden één of twee programma's hetzij recht streeks via Bussum uitgezonden, het zij op beeldband vastgelegd voor uit zending op een later tijdstip. Tussen de TV-programma's door vinden de repetities plaats, die vanaf de gaan derij te volgen zijn. Een overzicht van de programma's vindt men eiders in dit nummer. (Advertentie) 41 «NIDIN »IND« Grote Houtstraat 181 HAARLEM Is verjaardagsgeschenk voor zoon lief, die op zijn zolderkamer zijn eigen smaak wil volgen, omdat hij de dreunen van Beet hoven niet verdragen kan. Voor pa die in de woonkamer een batterij fan tast'whe akoustische boxen heeft staan, maar die zo graag vóór het opstaan de nieuwsberichten van acht uur 's mor gens en de bijbehorende weersver wachting wil horen. Voor de eeuwig voortploegende boer, die om half een de hitte van de dag loopt te dragen, maar intussen wel even wil weten, welke mededelingen worden verstrekt ten behoeve van land- en tuinbouw. Voor de familie die op boottocht is door Nederland, en die haa. vakantie te water helaas zal moeten afbreken omdat vader zeer ernstig ziek gewor den is. Voor de bouwvakker desnoods, die zoveel méér presteert in de strijd tegen de woningnood, als hij bij het sj ciemengen wat arbeidsvitaminen krijg' toegediend. Duizend-en-één uitermate nuttige diensten bewijst de draagbare radio; zo goed als de trou we bromfiets het doet, die wijkzus ters tijdig aan het ziekbed brengt, va ders een half uur eerder in hun gezin laat komen en vakantietochten moge lijk maakt in een groot areaal. De keerzijde zijn de jongelui die aan de uitlcat knoeien en knetteren. De gloeilampenfabriek in het zuiden des lands want zo heet het i.i radio termen en we dienen in stijl te blij ver. die gloeilampenfabriek, die tegenwoordig zoveel radio's en televi sies maakt, heeft volkomen gelijk. Een slecht gebruik van technische windin gen is niet beperkt tot de portables. Met het oorcontact heeft de industrie zelfs bereikt, dat ook degenen die in bos en hei, in trein en boot, te land en te water niet zonder klankinjec ties kunnen, hun verslaving kunnen bevredigen zonder hun medemensen geweld aan te doen. Het hóeft dr niet. geachte lezer, behoort uiteraard tot de groep die de overlast al leen ondervindt. Maar vertelt V het bij gelegenheid eens te gen die anderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11