Stugge kapper wint drie ton in Duitse Lotto A.D.M. zet c.a.o. op losse schroeven Vrije zaterdag op Arnhemse scholen ELECTROHICA OP DE FIRATO Staking op Amsterdamse Scheepswerf Zanghulde voor de prinses MINISTER staat bouw goedkope huizen wel toe Grens verhoogd tot 14 rijksgoedkeuring komt snel a f Kennedy zal Assemblee toespreken ITALIË ontstemd over Oostenrijkse beoordeling Italiaanse rechtspraak Dreigend fiasco IN DENEKAMP: Het weer Eis: hoger loon 0 Halve ton op lot nr. 10419 Frans vliegtuig met 36 Britse toeristen zoek Geen afkeuring van terrorisme in Zuid-Tirol Man wilde vrouw doodrijden Rassenrel in Noord-Carolina ieè MORRIS 'êeforetfou êuij! Zonnige perioden WEER IN EUROPA m Gearresteerd wegens poging tot moord DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 3153? OLDENZAAL, 12 sept. In feite zou kapper G. J. Oorthuis aan de Oldenzaalsestraat 6 in Denekamp een bijzonder gelukkig bran moeten zijn, want hij kan een dezer dagen een chèque van de Duitse Lotto tegemoet zien Van ruim driehonderdduizend gul den. Om precies te zijn D.M. 336.762,80, zoals de uitslagenlijst van de laatste Lotto in de Duitse kranten aangeeft. De kapper, die dit bedrag met een paar simpele marken verdiende, is echter niet blij. DEN HAAG, 12 sept. De werknemers in de metaalindustrie hebben de werkgevers aangekon digd, dat zij bij de komende onder handelingen over herziening van de c.a.o. Voor de metaal een loons verhoging van acht procent en een vakantie van drie weken zul len eisen. De werknemers hebben dit laten ^veten tijdens een spo. 1- vergadering tussen werknemers en werkgevers, die tot gisteravond laat duurde. Aanleiding tot het spoedberaad was het besluit van de Amsterdamse Droogdok Maat schappij om met ingang van ver leden maandag de lonen voor de arbeiders met tien cent per uur op te trekken en de beamb- tensalarissen met ingang van de zelfde datum te verhogen met 25 gulden per maand. Controle Voorbarig FALCON MONTY-COAT Het uit veertig leden bestaande meisjeskoor Ulster Girls Choir" uit Belfast in Noord-Ierland heeft prinses Beatrix gisteren in de tuin van kasteel Drakesteyn een zanghulde gebracht, die onze kroon prinses glimlachend in ontvangst nam. Eigendom MINISTER BOGAERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ©lefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telef 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, 'oofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimeter- hoogte. Omroepers 16 cents Der m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging "s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Werknemers metaal eisen hoger loon en meer vakantie "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiim (Van onze correspondent) Of hij nu bevreesd is voor onze minister van Justitie, van wie men niet meer dan 50.000,- tegelijk mag Winnen, voor de belastingambtenaren oi voor de honderden „vrienden", die Zijn deur wel zullen plat lopen, is niet bekend, maar de barbier uit een van Twecte's mooiste dorpen is niet bereid ook maar iets over zijn prille geluk te vertellen. Zoals het echter een goed kapper betaamt, heeft de heer Oorthuis na de uitslag van zondag, waarin bleek dat hij vijf cijfers van de rij van 1 tot en met 50 goed had geraden, zjjn mond voorbijgepraat en dat was vol doende voor het dorp de rest zelf uit te zoeken. Met die 'combinatie van vijf cijfers is_ kapper Oorthuis winnaar ge worden in klasse twee. De eerste klasse, zes cijfers goed, is het maxi- ■dJHim en de winnaar daarvan krijgt *«10.000 D.M. Woensdag heeft de heer Oorthuis de bevestiging ontvangen, dat hij in derdaad winnaar is in de tweede klasse en er werd zelfs over een „Zusatz", een bepaald bedrag uit een extra pot gesproken. Wie de kapper echter op belt of bezoekt krijgt steevast te horen, dat hij nog niets weet. En vanachter de verschansing van laten ze maar kletsen" sluit hij het gesprek af met de woorden: „Niemand ïal van mij ooit het bedrag horen, dat Ik gewonnen heb". (Van onze Haagse redactie) Tegelijkertijd hebben de drie werkne mersorganisaties in de metaalindustrie tegenover de werkgevers verklaard, (Van onze correspondent) ARNHEM De gemeentelijke kleu ter- en lagere scholen alsmede de Mon- tessori Lagere School te Arnhem krij gen aan het eind van het pas begonnen schooljaar twee maanden achtereen een vrije zaterdag en wel op de zaterda gen in de maanden juni en juli. Het is een voorlopige regeling want lang niet alle onderwijzers zijn het er mee eens. Zij vrezen, dat het leerplan in ge vaar komt. Als gevolg van deze regeling heeft de schooljeugd elf weken ofwel ruim twee en een halve maand in een school jaar vrijaf. De 20.000 vierkante meters opper vlakte van de nieuwe R.A.I. in Amsterdam puilen uit van elec- tropica bij de grote FIRATO, u.® ^'rUdag a.s. wordt geopend. Zie rè„a n b-v- een volledig functione- "ae controletoren van de lucht- j Verwacht mag worden dat in». ow van televisie en radio dit MOff meer bezoekers zal trekken Kn?„*Voo?leen> omdat de Firato nog dien .rder is opgezet. En boven- et, "ie sou er nu al uitgepraat »i- uitgekeken zijn op de televisie? na'c j^rom in dit nummer de pagi- gewi'd speclaal aan de Firato zijn HIGH POINT, 12 sept. (AFP) Gis teravond heeft de politie van High Point, in Noord-Carolina, van traangas ge bruik moeten maken om een menigte van meer dan duizend blanken te ver spreiden, die met stenen, eieren en to maten gooiden naar negers, die tegen de rassenscheiding demonstreerden. Eén blanke werd gearresteerd. dat zij de c.a.o. voor deze bedrijfstak ongewijzigd en volledig willen handha ven voor de nog resterende looptijd tot 1 januari 1964. Maar dat betekent niet, zo lichtte de heer I. Baart namens de werknemers toe, dat de organisaties loonsverbeteringen van de hand zouden moeten wijzen wanneer deze hun in navolging van de A.D.M. door de werkgevers zouden worden aangebo den. „Er vallen er wel meer uit de boot zonder dat wjj iets doen" aldus de heer Baart. De werknemers achtten het echter onjuist nu de c.a.o. open te breken om te komen tot nieuwe tarieven. De c.a.o. loopt maar een jaar, aldus de heer Baart. Zo lang is dat niet. Hij achtte het vanzelfsprekend, dat ook de werk- fevers zich aan de c.a.o. zullen hou- en. De N.D.S.M. heeft nu evenwel een groter kwaad binnengedreven door haar arbeiders 60 gulden ineens extra te geven uit de twee ton die de Zweedse op drachtgever heeft toegezegd als het in aanbouw zijnde schip snel wordt afge leverd. De N.D.S.M. is daarvoor inmid dels gestraft met schorsing als lid van de metaalbond voor vier maanden. Intussen heeft de maatschappij, al dus de heer Baart, daarmee de hele c.a.o. op losse schroeven gezet. De A.D.M. heeft als reactie op de houding van de N.D.S.M. naar een ander middel gegrepen om op de een of andere manier de tarieven toch te veranderen. Deze beslissing is voor eigen verantwoordelijkheid van de directie van de A.D.M., aldus de heer Baart. Hij meende te weten dat ook andere bedrijven in Amsterdam als mede ook bedrijven in Groningen aan hun arbeiders hogere tarieven beta len dan volgens de c.a.o. zijn toege staan. Deze bedrijven zouden volgens de heer Baart eveneens in aanmer king komen voor schorsing van het lidmaatschap van de metaalbond, de heer Baart sloot niet uit dat dat ook zou gebeuren. Naar aanleiding van uitlatingen van minister Veldkamp, dat hij de looncon- troledienst zou opdragen een meer stringente controle uit te oefenen op de naleving van de c.a.o.'s, merkte de heer Baart op, dat een dergelijke controle alleen mogelijk is als de economische situatie zodanig is, dat het niet de spui gaten uitloopt. Maar, zei hij, zoals de situatie nu is, weet deze dienst er ook geen raad mee. Hoe het ook zij, uit gangspunt voor de werknemers blijft, al dus de heer Baart, de bestaande c.a.o. tot 1 januari van het volgend jaar te handhaven. Hij gaf toe dat dit een moeilijke opgave is, omdat de interne spanningen in de metaalsector op het ogenblik groot z\jn. Op een persconferentie van de werk gevers verklaarde de algemeen secre taris van de federatie, dat zij evenals de werknemers menen, dat de c.a.o. in derdaad tot die datum ongewijzigd moet blijven. De beslissing van de werkne mers reeds nu hun wensen kenbaar te maken voor de totstandkoming van de nieuwe c.a.o. keurde hij echter af, om dat deze stap in het kader van het hui dige loonsysteem voorbarig is. De werkgevers hebben deze stap dan ook met klem afgeraden en verder voor kennisgeving aangenomen. Verder had hjj geen commentaar. Vandaag verga deren de werkgevers opnieuw. iiillliilllllllllllllliiniuiiilllllllllililliiliilllilllllilllllllllllllllli Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tus sen noord en west. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG: Zon: 6.09-19.02; maan: 00.44-17.22. Max. min neersl. Stations Weer temp. temj afgel. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 17 14 0 Ypenburg licht bew. 19 14 0 Vlissingen licht bew. 19 14 0 Eelde licht bew. 16 11 0 De Bilt mist 18 10 0 Twente half bew. 21 12 0 Eindhoven mist 21 12 0 Zd-Limburg regen 21 10 0 S.^okihoLm geheel bew. 17 7 0 Oslo zw. bew. 18 7 0.3 Kopenhagen zw. bew. 18 12 0 Londen onbewolkt 15 9 0.1 Amsterdam zw. bew. 18 10 0 Brussel geheel bew. 21 13 0 Luxemburg regen 17 13 10 Parijs geheel bew. 18 13 0 Bordeaux zw. bew. 26 Grenoble regen 22 14 4 Nice zw. bew. 22 15 10 Berlijn onbewolkt 10 9 0 Frankfort zw. bew. 24 11 0 München mist 21 7 0 Zürich mist 21 9 0.2 Genève zw. bew. 21 14 0.2 Locarno mist 25 12 0 Wenen licht bew. 19 12 0 Innsbruck half bew. 24 7 0 Belgrado onbewolkt 23 11 0 3IIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllll!llillIllllllllllllililllllUIIIIIIII AMSTERDAM, 12 sept. Het per soneel van de n.v. Verschure en Co's si eepwerf en machinefabriek alhier heeft vanochtend van 10 uur tot 11 uur het werk gestaakt ter onderstreping van de eis: verhoging van de lonen tot het peil waarop deze voor de werkne mers van de Amsterdamse Droogdok- maatschappij zijn gebracht, flllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG, 12 sept. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid drs. F. Bogaers heeft positieve waar dering voor de initiatieven, die in de Brabantse gemeenten Deurne en Fij naart ten aanzien van de bouw van goedkope woningen zijn ontplooid. De minister kan niet toestaan zoals met name in de gemeente Deurne is ge beurd, dat in de ongesubsidieerde sec tor woningen worden gebouwd, die niet aan de minimale kwaliteitseisen van een woning voldoen. Om de kwaliteit van de in deze sector te bouwen woningen te waarborgen heeft de minister besloten het bedrag waar binnen gr ikopere wo ningen mogen worden gebouwd te ver hogen van 10.000 tot 14.000 gulden. Wel zal voor dergelijke woningen rijksgoed keuring moeten worden verleend door het departement en niet meer door de gemeenten. De minister heeft echter gezegd, dat deze goedkeuring direct zal worden verleend, dus buiten de normale woningtoewijzing om. Aan de maatregel heeft minister Bo gaers de volgende voorwaarden verbon den. De aannemingssom mag zoals ge zegd de 14.000 gulden niet te boven gaan. In dit verband wordt een uitzon dering gemaakt voor de bouw van wo ningen voor grotere gezinnen. E' maxi mum bedrag heeft ae minister niet ge noemd, maar voor de bouw van deze grotere woningen is hij bereid een soe pele maatstaf aan te leggen. Bovendien is hij genegen bij het vaststellen van de maximum-aannemingssom rekening te houden met de hogere kosten van een eventuele zware fundering. Minister Bo gaers heeft ook de voorwaarde gesteld, dat de kwaliteit van de woningen in de ongesubsidieerde sector niet mag liggen beneden die voor woningwetwoningen. Zo moet de benodigde grönd eigen dom zijn van de aanvrager van de bouwvergunning, die de woning zelf gaat bewonen of de grondoverdracht van de aanvrager-bewoner moet zo danig zijn, dat de woning in opdracht van de toekomstige eigenaar-bewoner wordt gebouwd. Dergelijke goedge keurde woningen zullen niet in min dering worden gebracht van de aan de gemeenten toegewezen woningcontin genten. Minister Bogaers heeft met het nemen van zijn maatregel be doeld dat de hoofdingenieurs-direc teur hun bevoegdheid alleen toepas sen voor gemeenten, waar de bouw capaciteit van kleine aannemers onbe nut is of onbenut dreigt te raken. Om dit te bereiken heeft de minister aan zijn beslissing ook de voorwaarde verbonden, dat de rijksgoedkeuring al leen kan worden afgegeven voor één of enkele woningen. Bovendien moet de aannemer ter plaatse gevestigd zijn of tot de normaal ter plaatse werkende aannemers behoren. Het bouwen van de goedkopere niet gesubsidieerde wonin gen mag niet leiden tot een verstoring van de plaatselijke bouwmarkt. Tenslot te moet de aannemer aantonen, dat hij voor de uitvoering van de bouwplannen over voldoende arbeidskrachten be- beschikt. De hoofd-ingenieurs-directeur zal worden opgedragen geen rijksgoed keuring af te geven, wanneer het gaat om de bouw van een weekendhuisje, een zogenaamde tweede woning of an dere projecten. Het enige, dat de mi nister met zijn maatregel wil bereiken is het opheffen van de woningnood. (Vervolg op pagina 5). DEN HAAG, 12 sept. in de 560e staatsloterij is de prijs van ƒ50.000,— gevallen op lot nummer 10419. ililll NEW FORK, 12 sept. (Rtr) Van welingelichte zijde is vernomen dat president Kennedy de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, die deze maand haar nieuwe zitting zal aanvangen, zal toespreken. Dit zal waarschijnlijk op 20 september, drie dagen na de openingsvergadering, ge schieden. PARIJS, 12 sept. (UPI) Een woord voerder van de Franse particuliere luchtvaartmaatschappij „Airnautic" in Parijs, heeft vandaag meegedeeld, dat een van haar toestellen, een tweemoto- n e Viking met veertig mensen aan boord, wordt vermist op een reis van het vliegveld Gatwick naar Perpignan in Zuid-Frankrijk. De bemanning van het toestel be staat uit vier Fransen. De 36 passa giers zijn alle Britse toeristen, die het toestel ook hebben gecharterd. De verkeerstoren van Gatwick heeft gezegd, dat het toestel onder Franse verkeerscontrole viel, toen het ver dween. De politie in Prades (Pyreneeën) heeft bericht, dat het werak van het Franse toestel op de „Pic de la Ro caille", op 1.653 meter hoogte, is waar genomen. ROME, 12 sept. (Rtr) De Italiaan se regering heeft bekendgemaakt dat zjj tot Oostenrijk „zeer ster" verto gen" heeft gericht tegen wat zij noemt de onaanvaardbare Oostenrijkse ver klaringen inzake de kwestie Alto Adige (7 .il-Tirol)die een „opzettelijke ver draaiing" van de feiten betekenen. De verklaring werd uitgegeven na een kabinetsvergadering. Gezegd wordt dat Oostenrijk niet heeft sa mengewerkt bij het onderzoek naar en bestraffing van de verantwoorde- lijkeh voor de recente terroristische aanslagen .in Alto Adige. Oostenrijk heeft daarentegen met de onlangs gehouden redevoeringen van verant woordelijke personen „de spanning sterk verhoogd", aldus de verkla ring. D Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Bruno Kreisky, heeft on langs kritiek geuit op een proces in Trente, waarin een groep carabinieri werd vrijgesproken van mishandeling van van terrorisme verdachte perso nen. Zij zouden „onmenselijke marte lingen" hebben toegepast. De naam van Kreisky wordt in de Italiaanse verklaring niet genoemd. De Italiaanse regering zegt in haar verklaring dat zij „de ongegronde beweringen en on toelaatbare oordelen over de Italiaanse rechterlijke macht betreurt en ver werpt", omdat ze de „extremisten en de misdadigers aanmoedigen, terwijl het aan de andere kant noodzakelijk is dat beide partijen blijk geven van grote evenwichtigheid en verantwoordelijk heid", aldus de verklaring. Volgens waarnemers in Rome kun nen tal van Italianen zich, politieke overwegingen daargelaten, niet inden ken hoe Oostenrijk kan protesteren tegen de behandeling var terroristen zonder ook maar een woord van ver oordeling uit te spreken jegens die ter roristen zelf. Velen in Italië geloven, dat de terroristen in Oostenrijk een toevluchtsoord hebben. Alto Adige is een klein bergdistrict met een bevolking van ongeveer 230.000 zielen. Het maakte voor 1918 deel uit van de toen uiteengevallen Oostenrijks- Hongaarse monarchie en staat sinds dien onder Italiaans bestuur Oostenrijk heeft reeds herhaalde malen grotere autonomie voor de Duits sprekende be volking gevraagd. Dit jaar zijn onge veer tweeduizend Italiaanse politie mannen en militairen betrokken ge weest bij de jacht op een aantal extre misten die afgelegen grensposten aan vielen en hoogspanningsmasten opblie zen. GENUA, (UPI) Een koffer met plastic-explosieven is gisteravond in de bagageopslagplaats van het spoorweg station in Genua gevonden. De politie deelde med" dat een tijdbom die ver bonden was met de explosieven niet was afgegaan, waardoor een ontplof fing werd voorkomen die waarschijn lijk vele mensenlevens geëist zou heb ben. De politie nam aan dat de bom aanslag het werk was van terroristen uit Alto Adige. Deze lieden hebben de laatste weken hun sabotage-aktivitei- te in noord-Italië opgevoerd. De landelijke metaalorganisaties van werknemers zijn niet van plan kun Amsterdamse districtsbestuurders af te vallen als zij de loonsverbeterin gen accepteren, die nu door de Am sterdamse Droogdok Maatschappij zijn aangeboden. Zij zullen iets der gelijks evenmin doen als andere on dernemingen net voorbeeld van deze maatschappij zouden volgen. Daar mee wordt de terreinwinst, welke al leen de gevende partij als onoorbaar wordt voorgehouden, door de vakbon den geconsolideerd en voor vergroting opengesteld. Dit is bet voornaamste resultaat, dat gisteren na bet overleg tussen deze landelijke organisaties uit de bus gekomen is. Nu bet eerste schaap over de dam is, willen de werk nemers dus de overige gegadigden de sprong niet beletten, mits zij deze maar op eigen verantwoordelijkheid maken. Wij kunnen ons dit standpunt goed indenken, al vragen wij ons wel af of de morele verantwoordelijkheid over een mogelijke forse Ioonbewe- ging en voor de desintegratie van de werkgevers-organisaties, die er bet ge volg van kan zijn, wel zo eenzijdig bij de werkgevers ligt als de bonden bet nu doen voorkomen. Als de ene band de andere wast wordt bet moei lijk in termen van oorzaak en gevolg te spreken. De optimisten verwachten intussen, dat het met de repercussies in andere ondernemingen en bedrijfs takken wel zal meevallen, maar de pessimisten' denken daar anders over. Als argument voor optimisme voeren de werknemersbonden aan, dat zij toch bereid zijn afgezien van de bovenstaande loonbeweging de CAO in de metaalnijverheid eerst op de vastgestelde datum (l januari 1964) te herzien. Wij denken er niet aan deze geste als onvoldoende of waar deloos te kritiseren. Zij kan wel de gelijk effect hebben op de Ionen in de bedrijfstakken waar bet minder floris sant toegaat. Zeer veel begrip, maar minder waar dering kunnen wij opbrengen voor ket feit, dat de werknemers-organisaties reeds nu in concreto hebben aangege ven welke eisen zij zullen stellen wan neer de CAO eind 1963 afloopt. Met die concretisering pogen zij uiteraard bun gezicht te redden tegenover de leden op wie de gunst van de werk gevers niet op korte termijn gericht zal zijn. De keerzijde van de zaak is echter, dat zich voor de andere be drijfstakken reeds nu een kristallisatie punt vormt waarombeen de loonvor ming in 1964 zich zal ontwikkelen. Dat gebeurt niet alleen zonder enige wetenschap over de economische prog noses van dat jaar, hetgeen dus voor barig is, maar bet betekent tevens, dat de interne coördinatie, dat is bet op elkaar afstemmen van de verbeterin gen in de verschillende bedrijfstakken nadat de prognoses voor 1964 bekend zijn, sterk aan waarde verliest. Daar moet u niet over spreken, zal men opmerken, want u hebt vroeger ook twijfel uitgesproken over de zin van deze coördinatie als de cijfers wèl bekend zijn. Dat is ook zo. Maar wie belet ons dat wij, als bet er op aan komt, toch nog meer vertrouwen heb ben in een scbot hagel dan in de losse flodder die men nu beeft afgevuurd. Daarbij zien wij dan nog maar af van de invloed welke bet genoemde per centage van acht zal hebben op de bedrijfstakken die nog vóór eind 1965 met bun eisen op tafel komen. Vast staat dat na de besprekingen van gisteren het dreigende fiasco van de vrijere loonpolitiek zeker nog niet is afgewend. Men moet maar afwach ten waar we aanspoelen en wij heb ben tot nu toe geen insiders ontmoet die daarover een duidelijke schatting durfden te maken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 sept. Zes agenten zijn er gisteren aan te pas moeten ko men om een 25-jarige koopman te kun nen arresteren, die ervan wordt ver dacht een vrouw opzettelijk met zijn auto te hebben willen aanrijden. Hij had al verschillende keren gedreigd de vrouw te zullen doodrijden. Dins dag was hij nog door de politie ge hoord omdat hij de vrouw beledigd zou hebben. De slechte verstandhouding tussen de vrouw en de koopman was ontstaan doordat de koopman er zijn gewoonte van maakte zijn auto te parkeren voor de fietsenstalling van de vrouw aan de Gedempte Burgwal. Gisteren leek hij zijn dreigementen waar te zullen gaan maken toen hjj op de vrouw inreed. Door tijdig weg te springen kon zij zich redden. De gealarmeerde politie kon de koopman slechts met moeite de baas. De koopman zag nog kans een agent enkele gekneusde ribben te bezorgen. Hem zullen poging tot moord en weder- spannighei'd ten laste worden gelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1