t is weer tijd voor Zeeziekte, „moreelkraker' voor luchtmachtmannen Er hadden uur hij nog wel 24 gekund Kwaliteit van goedkope woningen in Deurne ontmoet bezwaren LONDENSE BRIEF Apothekers als historici KOUD EN NAT AVONTUUR TEN EINDE Strikte discipline noodzakelijk Crisi sis in Zuid- Vietnam Landgenoot moet in Warschau terecht staan Miva-kerkdeur- collectezondag Ir. K. van der Pols voorzitter van de V.V.D.? Jongetje met brandwonden overdekt Spanje vraagt om GIBRALTAR Ministeriële lof voor initiatief De theepottenbreker - Pratende vissen - Defensieproblemen Luns naar V.N. Jonge stedebouw kundigen winnen Verhagen-prijs Dr. P. H. Brans DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 Niets gegeten buitenlandse tuatie ontstaan. T ransportmiddelen voor Nederlandse missionarissen Gebrek aan slaap Hoofdbestuur stelt zijn kandidatuur AMERSFOORT, 12 sept. Het hoofdbestuur van de Volks partij voor Vrijheid en Democra tie heeft in zijn gisteren te Amers foort gehouden vergadering be sloten als kandidaat voor het voorzitterschap van de VVD aan c" buitengewone algemene ver gadering op 9 november voor te dragen ir. K. an der Pols te Rotterdam. Na spelen met benzine door Daan van der Vat Sokken breien in het want Marktonderzoekdag in Scheveningen (anuanaapv (Van een verslaggever) js TlSSINGEN, 12 sept. „De kou heeft®' mee£evallen, maar de zeeziekte de H Pns a"en te pakken gehad, alleen za.J niet. De test was een leer- me ervaring. We weten nu, dat ais pi, 'n zo'n dinghy geen strenge disci- tinrT erst de zaak in een catastrofe Van waren de eerste reacties u-n keven luchtmachtmannen, die Sj ensdag tegen de avond in de Vlis- st gS,P haven terugkeerden na de eer een ~*"uurs test van de luchtmacht in rubber reddingvlot op de Noordzee. hehtf' ervaringen die de mannen heirt 0P'gedaan zal het vliegveilig- Jucht oeten- en testcentrum van de ^."troechtbasis Soesterberg nu verder De gegevens zullen ook ter be te iim,g morden gesteld van de ande- Nato-lüchtmachten en overige Ij vdmachten en de koopvaardij. Het «t in de bedoeling de plaats waar zij do hebben rondgedreven, waarbij s_, oinghy een cirkelvormige route be- dPvreef' in de toekomst voor meer van «ze proeven maar dan van kortere ten r -te Struiken. Deze proef heeft la- Vprbwen ^oe eerste 24 uur van een op zee zijn, aldus teamleider majoor-vlieger T. Verheij (39). com mandant van het VOTC. Er hadden er beslist nog wel 24 bij gekund als het weer was zoals nu. De zeeziekte is de grote „moreelkraker". Dat vertelde ka pitein-vlieger M. Babeliowsky (36), be ter bekend als „Babbel" bij het COTC van Soesterberg, van welk centrum de mannen voor het merendeel afkomstig waren. Majoor-vlieger Verhei) kon het slechts beamen. Bijna iedereen heeft het loodje gelegd. Het bootje slaat alle kanten uit en doordat de een dicht te gen de ander zit is er geen uitwijken mogelijk. Maar de mannen hebben zich voor het overige goed gehouden. Twee van de teamleden, de ser geant 1ste klasse A. Stevens (42), de oudste van de ploeg, en S. West broek (37) hadden niets gegeten van de noodrantsoenen of gedronken van het door tabletten wat ontzilte zeewa ter. dat vrij goed smaakte. Dit kwam niet alleen omdat zij de mening wa- Ngo Dinh Nhu schijnt in Zuid- jetnam de "machtige man achter de !chermen te zijn, die door zijn wreed °Ptreden de boeddhisten tot verzet Jegen de regering provoceert. Dal boeddhistische verzet zou een onder lijnende uitwerking kunnen hebben °P de bestrijding van de communisti sche Vietcong. Er zijn sterke aanwij zingen dat Ngo Dinh Nhu een domi nerende invloed heeft op zijn broer, president Diem. Kennedy wenst, dat Diem zich van die druk bevri jdt, op dat de Zuidvietnamese regering weer het vertrouwen van het volk zou win nen. Als Ngo Dinh Nhu, die aan het ^oofd staat van de geheime politie, !h terreur ongestraft kan voortzetten, zal er een bijzon- N der gevaarlijke si- Amerika acht Ngo KRONIEK Dinh Nhu in staat gemene zaak te maken met de com- niunistische Noordvietnamezen om tot «en herenigd „neutraal Vietnam te ""men. Maar zo n „neutraal" Vietnam zou maar al te gemakkelijk in de in vloedssfeer van China kunnen raken, betgeen een ernstige bedreiging zou z'jn voor het behoud van de vrijheid n heel Zuid-Oost-Azië. De Amerikanen besteden op het ogenblik meer dan een miljoen dollar Per dag aan Zuid-Vietnam, in de Vorm van militaire en economische U'P- Zij wensen hun beleid nu niet laten doorkruisen door Ngo Dinh u. die voortdurend blijk geeft van z,Jn anti-Amerikaanse gezindheid, ter- Viil zijn broer, de president, jarenlang P'tstekend met de V.S. heeft samen gewerkt, Kennedy heeft nu de nieuwe "Mberikaanse ambassadeur in Saigon, ^•abot Lodge, opdracht gegeven zware Passie uit te oefenen op het Vietna mese regime dat zo n gevaarlijk spel {Peelt. Tot voor kort koesterde men in D^ashington nog de hoop dat het Zuidvietnamese leger door middel van eeU staatsgreep de macht in handen Z°U krijgen. Maar de generaals zijn L,ef opgetreden tegen de heersende j ï«k, waarvan Ngo Dinh Nhu de «ider zou zijn. Voor Kennedy is dit bijzonder moeilijk probleem. Hij .u de Amerikaanse steun aan Zuid- 'etnam niet intrekken, omdat hij 'ermee de Vietcong in de kaart zou ^Pelen. Anderzijds kan hij de huidige °«stand niet laten voortbestaan. y "oor het prestige van de V.S. in uid-Oost-Azië is de situatie in Zuid- 'etnam bijzonder schadelijk, en voor- V onder de landen met veel boeddhis tische inwoners als bijvoorbeeld Eeylon neemt het onbehagen over c e Zuidvietnamese ontwikkelingen Voortdurend toe. In de komende zit- 'ng van de Algemene Vergadering ^an de Verenigde Naties kan men een «tig debat verwachten naar aanlei- 'og van het anti-boeddhistische op- reden van Saigon, en die discussie ?°u voor Amerika bijzonder pijnlijk Unnefi worden. President De Gaulle Sc ujnt met zeker leedvermaak de EIOeiujkheden van de Amerikanen in pU'd"Vietnam gade te slaan, al heelt fankrijk zelf negen jaar geleden oord-Vietnam aan de communisten Uloeten prijsgeven. Maar al zou men h"|SS-j'en unnen stellen dat de V.S. Z? el H0U^en hebben gemaakt in j U ietnam, er is geen reden om e spot te drijven met Kennedy's zor- gon over deze kwestie. Van een Ame- aans debacle in deze Indoc.hinese Vazou s'Prhts Mao Tse-toeng pro- WARSCHAU, 12 sept. Een Neder lander die getracht heeft zijn Oostduits meisje naar het Westen te smokkelen staat vandaag terecht. Het is Jakob de Ray, een 34-iarige employé van een Nederlands bedrijf dat op de Leipziger Messe exposeerde. Hij ontmoette er de 25-jarige Christine Hef fe en het was liefde op het eerste ge zicht. Zij spraken af elkaar in juni op de internationale handelsbeurs in Poz- nan weer te ontmoeten. Zij zagen elkaar in Warschau terue en op 23 juni wist de Ray het meisje in een KLM-toestel binnen te smokkelen. Enkele minuten voor het vertrek werd het meisje echter door de Poolse douane ontdekt. De Ray werd gearresteerd en heeft sindsdien in voorarrest gezeten daar er niemand was die een borgsom voor hem wilde storten. Het meisje is eveneens vastgehouden om als getuige op te tre den. AMSTERDAM, 12 Sept. De MIVA, de Missie Verkeersmiddelen actie, houdt zondag een kerkdeurcollectie om een deel van de anderhalf miljoen gul den, die nodig zijn om driehonderdvijf tig Nederlandse missionarissen aan een vervoermiddel te helpen, bijeen te krijgen. Hieronder bevinden zich zestig zeer urgente aanvragen, waarvoor de MIVA zo snel mogelijk 400.000 gulden op tafel wil leggen. De opbrengst van de MIVA- loterjj bracht dit jaar 375.000 gulden op. Wil de MIVA aan de 350 aanvragen voor jeeps, motoren, motorboten of vliegtuigen voldoen dan is daarmee nog een bedrag van één miljoen gemoeid. Nu keert de MIVA gemiddeld per week 12.000 gulden uit. Dit zou verhoogd moeten worden tot 40.000 gulden per week. ren toegedaan dat je pas van de nood rantsoenen moet eten als je erge hon ger hebt, maar ook omdat de zeeziek te om de hoek kwam kijken. Ser geant A. Ros (32) was speciaal be last met de technische zaken aan boord van de dinghy. Over het materiaal hebben wij niet te klagen. Er kunnen echter nog wat kleine wijzigingen in worden aange bracht. Bij het licht van een binnen lampje zaten de mannen in een kring bij elkaar. Iedere beweging verwekte in de dinghy een kettingreactie bij de an dere. Ze zaten er in natte kleding en de hele kant van de boot was nat van con dens. Verveling hebben zij geen ogen blik gekend, zoals kapitein Babeliows ky verklaarde, maar ik geloof dat als mannen die niet zo getraind zijn op het verblijf in zo'n bootje 24 uur bij elkaar zouden zijn, strenge discipline noodza kelijk is. De psyschische gesteldheid gaat een woordje meespreken. Dat komt mede door gebrek aan slaap. Kapitein Babeliowsky had onge veer l'h uur geslapen. De overige heb ben nooit langer dan een kwartiertje tot een V» uur geslapen. Gebleken was dat de natte kleding nadeliger werkt bij een 24-uurs verblijf dan droge kleding. Dokter Nikkels was dinsdagnacht om streeks half twee uit de dinghy aan boord van de Hr. Ms. „Freyer" ge gaan, die een stoffelijk overschot had opgepikt. Sympathiek van hem dat hij weer is teruggekomen en niet verteld heeft tegen ons wat er aan de hand was, aldus een van zijn kameraden. Veel hadden de luchtmachtvrijwillb gers op zee niet gezien. Wel waren zij een Vikingbootje tegen ge-komen. Er zat een man in die een foto maakte. Hij kletste iets in het Engels en ver dween toen weer. Hij dacht zeker dat we aan het spelevaren waren. Ir. K. v.d. Pols i-s sinds 1947 direc teur van de Rotte-rdamsche Droogdok- Maatsohappjj NV. Haj is 57 jaar. De heer Van der Pols, die in Amsterdam werd geboren en aan de Technische Hogeschool te Delft heeft gestudeerd is werktuigkundig en scheepsbouwkun dig ingenieur. Hjj is tweemaal bestuurs lid van de afdeling Rotterdam van de V.V.D. geweest. Zijn echtgenote, me vrouw Van der Pols-Broeze, maakte van 1948 tot 1952 voor de V.V.D. deel uit van de gemeenteraad van Rotter dam. Ir. Van der Pols is veelvuldig betrokken geweest bij het overleg bin nen de liberale kring. Nadat hjj jaren lang hoofdbestuurslid was geweest, is hij thans voorzitter van de Metaalbond, de werkgeversorganisatie in de metaal nijverheid. Voorts is hfj lid van het raadgevend comité van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, be stuurslid van de stichting Bedrijfsoplei ding Metaal en Electrotechnische in dustrie „Bemetel", bestuurslid van het verbond van Nederlandse Werkgevers, voorzitter van de Vakraad voor de me taalindustrie, voorzitter van het be drijfspensioenfonds voor de metaalin dustrie en voorzitter van de Techni sche schooi te Rotterdam. EINDHOVEN, 12 sept. De tienja rige Henry E. uit Eindhoven is met ern stige brandwonden over eeen groot ge deelte van zijn lichaam in het Biniien- ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. Hij was met vriendjes aan het spelen op een open stuk terrein in het centrum van Eindhoven. Op een gegeven ogenblik staken de jongens een hoeveelheid benzine in een busje in brand en, omdat de vlam naar hun zin niet fel genoeg uit het busje sloeg, schopte een van de knapen er tegen aan met het noodlottige gevolg, dat de brandende benzine terecht kwam op de kleding van de tienjarige Henry E. Er was geen volwassene in de buurt om de jongen te helpen en hij holde daarom in de richting van het huis van zijn tante, waar hjj logeerde. Vlak bij dat huis werden hem door enige voor bijgangers de brandende kleren van het ljjf gerukt. NEW YORK 12 sept. (Rtr) De leider van de Spaanse delegatie bij de V.N., Jaime de Pinies, heeft woensdag de teruggave aan Spanje gevraagd van Gibraltar, dat onder Brits bestuur staat. De Pinies zei in de speciale VN- commissie voor dekolonisatie, dat Spanje 250 jaar heeft gewacht, maar dat het nu tijd is om een oplossing te vinden. Hij zei dat de Britten van de militaire basis Gibraltar een „ko lonie hadden gemaakt en de laatste jaren een „handelscentrum" waar smokkelaars succes hebben. De auto riteiten op Gibraltar willen niet met Spanje samenwerken om een einde te maken aan de activiteit van de smokkelaars, aldus de Pinies. De Britse afgevaardigde, Cecil King, zei dat de commissie onbevoegd is de kwestie te behandelen. Hij verklaarde d ,t de Britse regering niet twijfelt aan haar soevereiniteitsrecht in Gibraltar. (Vervolg van pag. 1) Op de persconferentie, die minister Bogaers gisteren gaf, deelde hij mee, dat bij het overleg, dat hij gistermor gen met de burgemeesters van Deurne en Fijnaart heeft gevoerd, van meet af aan geen verschil van mening heeft bestaan over de interpretatie van de circulaire van 23 februari 1963. Daarin staat duidelijk dat woningen, die tot één complex behoren en tezamen worden gebouwd, als één werk worden aange merkt. Meermalen liet minister Bo gaers by deze gelegenheid zijn bijzon dere erkentelijkheid blijken voor het Brabantse initiatief. Die waardering gold echter niiet de voor de wijze waarop met name in Deur ne dit initiatief is gerealiseerd. Van de zjjde van het ministerie zijn grote be zwaren gerezen tegen de kwaliteit van de woningen met een aannemingssom van minder dan 10.000 gulden. Minister Bogaers had hier voornamelijk de goed kopere woningen in Deurne op liet oog, die door deskundigen van het ministerie van Volkshuisvesting aan een mmieus onderzoek zijn onderworpen. Boewel niet zo nauwkeurig bekeken, wekken de woningen in Fijnaart zowel wal de prys ais de kwaliteit betreft, een gunstiger indruk, aldus de minister. Vandaag brengen ambtenaren van het ministerie van Volkshuisvesting een bezoek aan Fijnaart om ook de woningen m deze gemeente aan een nader onderzoek te onderwerpen. Van de bezwaren tegen de woningen in Deurne somde minister Bogaers er enkele op. Onder meer ontbreekt in deze 10.000 gulden woningen een venti latiekanaal in de douche en in die keu ken, evenals in de kelderkast Verder zijn niet aanwezig een wastafel en een douche-apparaat. In de keuken is geen servieskast, terwijl men ook m de huis kamer tevergeefs naar een kast zoekt. In de toiletten en ook in andere daar- Wij dachten opeens aan Jock Stewart, een zes tigjarige Schot, kapi tein bij de grote vaart. Wij ontmoetten hem in een hotel in Keswick in het Engel se merendistrict, waar hij op vakantie was. Hij stond des avonds bij de hotelbar en wond zich verschrikkelijk op, toen de barman aankondigde, dat hij de bar ging sluiten en dat ieder die nog iets wilde drin ken haast moest maken met zijn bestelling. De kapitein.be stelde schielijk een whisky, bood ons hetzelfde aan en zei dat het een schandaal was, dat een man, die zijn hele leven op zee rond had gezwalkt, aan land niet kon drinken wanneer hij wilde. Hij verklaarde ver der dat hij van zijn leven geen vakantie meer zou doorbrengen in Engeland en dat hij voortaan zijn rust en vertier zou zoeken in Brest, Bremen, Rotterdam of Hamburg. Toen de bar gesloten was, nodigde hij ons uit hem te volgen naar de bescha ving. De beschaving bleek zijn eigen hotelkamer te zijn waar hij een fles whisky te voor schijn haalde uit zijn koffer. De volgende morgen gebruik ten wij gezamenlijk het ontbijt. Wij bestelden beiden het tradi tionele en veilige Engelse ont- bijtgerecht, eieren met bacon. Toen de kelner het bestelde bracht, bleken de eieren bijna zwart geblakerd. De bacon was hard en droog als eiken latten. „Sorry", zei de kelner, „de chef heeft een boze bui". Onze kapi tein schoof, evenals wij zelf, mismoedig het bord van zich weg en zei dat je nergens vei lig was, zelfs niet aan land. Hij had zijn gehele leven aan scheepskoks geleden, zo vertel de hij ons. Op grond van lange ervaring was hij tot de con clusie gekomen, dat zowel scheepskoks als eerste machi nisten niet alleen allemaal gek waren, maar zelfs stapelgek. En toen vertelde hij ons een sterk verhaal. Op een van zijn schepen was de scheepskok plotseling aan dek verschenen, met in de ene hand een grote lamsbout en in de andere een ham. Hij gooide beide over boord. en toen de eerste stuur man hem vroeg, wat hij in 's hemelsnaam in het schild voerde, antwoordde de kok: „Ik ben, evenals de haaien, een democraat. Leve de vrijheid!" Een uur later ving de boots man een haai aan een eind touw met een haak. Toen men de haai open sneed vond men zowel de ham als de lamsbout in zijn maag. Vandaar dat wij aan Jock Stewart dachten toen wij op de voorpagina van de Daily Mail lazen dat een zekere George Smith, scheeps kok, een varkenscotelet over boord had geworpen vanaf een treiler in de Noordzee, veertig kilometer van de IJslandse kust. Achttien uren later haal de men de netten in. In een net bevond zich een heilbot van vijfenzeventig pond. In de heilbot bevond zich de varkens cotelet. De treiler heette Ga- vina, en de Daily Mail is een nette en betrouwbare krant. En wij dachten vanzelfspre kend aan Jock Stewart. „Op de keper beschouwd", zei laatst genoemde tot ons op de bewus te morgen in Keswick, „zijn eerste machinisten, vooral gekker dan koks". Hij had een eerste machinist die in zijn vrije tijd in het want klom, waar hij sokken ging zitten breien van groene wol. Een ander had tij dens een reis naar Brazilië in 19 dagen tijd vierentwintig theepotten gebroken, niet bii ongeluk maar met opzet. Hij dronk, zoals de meeste Britse eerste machinisten, de hele dag sterke thee. Iedere keer als hij kwaad werd gooide hij een theepot kapot. Toen ze aan land gingen in Brazilië en de kapi tein met zijn eerste machinist en eerste stuurman een borrel ging drinken in een café aan de haven, werd de machinist kwaad omdat ze hem Canadese in plaats van Schotse whisky gaven. De machinist greep een theepot van een naburige tafel en wierp de pot de kastelein naar het hoofd. De machinist werd gearresteerd en men moest een nieuwe machinist laten overkomen per vliegtuig voor de terugreis. Jock Stewart had ook een machinist gehad, die er van overtuigd was dat vissen op eigen wijze met el kaar converseerden in het wa ter. Hij beweerde eveneens dat hij op windstille nachten van af het dek vissen had horen kreunen van pijn of vermoeie nis. Deze zelfde machinist had de kapitein verteld, dat hij van huis uit een afgevallen pastoor was en dat hij zijn roeping prijs had moeten geven, omdat hij met Kerstmis een flesje arsenicum had gestuurd aan de bisschop. De kapitein geloofde dit verhaal niet, want dezelfde machinist had aan de bootsman verteld, dat hij van huis uit Mormoon was, maar dat hij zijn geloof had verloren, toen hij werd gearresteerd wegens bigamie. „Maar", zei Jock Ste wart, „alles wel beschouwd, valt er weinig te kiezen tussen scheepskoks en machinisten". Hij had een scheepskok gekend die nooit vis wilde eten. De man geloofde in zielsverhuizing en meende dat de zielen van overleden zeelieden, al naar gelang van hun karma, veran derden in haaien, schol, schel vis of makreel. En hij wilde niet zijn eigen collega's opeten. „De man was natuurlijk van Lotje getikt", zei Jock Stewart, „maar eerlijk gezegd kun je er wel een beetje inkomen. Ik zelf eet nooit kreeft of kabeljauw. Het is geen bijgeloof en het heeft natuurlijk ook nfets te maken met zielsverhuizing Maar ik zou het aanvoelen als een onrecht als ik kreeft of kabeljauw zou eten". Dit laatste is een van de redenen waarom wij de kapitein graag opnieuw zouden ontmoeten. Want dr. Buil yan het Marinelabo ratorium in Dove, een labora torium dat toebehoort aan de universiteit van Newcastle, heeft ontdekt dat kreeften ge luid maken, „een soort schor bromgeluid". Dit zouden wij graag aan Jock Stewart ver teld hebben. En niet alleen dit. Een van de vrouwelijke assis tenten van dr. Buil heeft een merkwaardige ontdekking ge daan omtrent kabeljauw. Zij bestudeerde deze vissen In een groot aquarium in het labora torium en heeft, zoals zij mee deelde aan een conferentie van zoölogen in Amerika, ont dekt dat kabeljauwen een eigenaardige trek gemeen heb ben met kippen. Zij loennen namelijk een strikte hiërarchie. En zij hebben met roodborst jes en andere vogels gemeen dat zij elk hun eigen „gebied" hebben in het water. Dezelfde assistente heeft vastgesteld dat kabeljauwen met elkaar pra ten. De Amerikaanse zoölogen waren volgens dr. Herbert Buil ten zeerste geïnteresseerd in de mededelingen omtrent gelui den gemaakt door kreeften en kabeljauwen. Want de Ameri kaanse geleerden hebben ai lartg ontdekt, dat er langs hun kusten talrijke vissoorten zijn die praten of andere geluiden maken. En volgens dr. Buil schept dit zelfs speciale defen sieproblemen, omdat uiterst gevoelige onderzeese gehoor apparaten, bestemd voor het opsporen van geluiden die wel licht de aanwezigheid zouden kunnen verraden van vijandige vaartuigen, geluidssignalen op vangen van vissen. Dit is iets dat Jock Stewart, en ongetwij feld zijn stapelgekke scheeps koks, zeer zou interesseren, i voor naar moderne maatstaven in aan merking komende vertrekken ontbre ken wandtegels. Eveneens een groot be zwaar bestaat voorts van de zijde van het ministerie, dat de aannemers m de Brabantse dorpen van plan waren aan de nog te bouwen goedkopere woningen het dak te vervangen door een flauw- lopend kapje, dat zou moeten worden bedekt met een asfaltlaag. Ook de go ten was men van plan te laten vervallen. Bij de beslissing van de minister heeft in niet onbelangrijke mate meege speeld de factor van het onbenut blijven van de bouwcapaciteit van de kleinere aannemers op het platteland. De drie aannemers, die in Fjjnaart en Deurne j|e goedkopere huizen van 10.000 gulden hebben gebouwd, zijn vanmorgen door minister Bogaers ontvangen voor over- >eg over de noodzakelijke aanpassing van de reeds gebouwde goedkopere woningen. DEN HAAG. 12 sept. De minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vertrekt 17 september naar New York, waar hjj de achttiende alge mene vergadering van de V.N. zal bij wonen. Zoals bekend, is minister Luns giste ren naar Ankara vertrokken voor de ondertekening van het verdrag waar- by Turlqje met de Europese Econo mische Gemeenschap zal worden geas socieerd Mr. Luns zal op 16 septem- uï- Straatsburg aanwezig zjjn op de zitting van het Europese Parlement. DEN HAAG, 12 sept. De bond vai Nederlandse Stedebouwkundigen (B.N.S.) heeft de ,,Dr. P. Verhagen- prijs" 1963 toegekend aan ir. P. J. Ris- seuw te Hendrik Ido Ambacht, en aan ir. W. H. Hoop te Amsterdam. De „Dr. P. Verhagenprijs" wordt om de twee jaar toegekend aan twee stu derenden of pas afgestudeerden in de stedebouw. Deze prijs is ingesteld om de studie in de stedebouw te stimuleren. De naam van wijlen dr. P. Verhagen is hieraan verbonden omdat hij een groot aandeel heeft gehad in de ontwikke ling van de stedebouw in Nederland, niet het minst na de oorlog bij de wederopbouw van vele verwoeste ste den. Ir. P. J. Risseuw is werkzaam bij stadsontwikkeling te Rotterdam en af gestudeerd met lof in maart aan de T.H. te Delft. Ir. W. H. de Hoop is werkzaam bij stadsontwikkeling te Am sterdam en is afgestudeerd in april 1963 aan dezelfde TH. De prijs bestaat uit deelname aan de door de BNS georganiseerde stede- bouwkundige studiereis naar Lyon, St. Etienne en Marseille. DEN HAAG, 12 sept. De onlangs opgerichte Nederlandse Vereniging van Marktonderzoekers houdt op 15 oktober in het Kurhaus-Paviljoen te Schevenin gen haar eerste marktonderzoekdag. De vereniging telt intussen tachtig leden. Op de bijeenkomst verwacht men onge veer 300 belangstellenden. /n geen beroep vindt men de historie-liefhebbers zo dik gezaaid als in de farmacie. Hoe dat komt? Dr. P. H. Brans zegt, dat er nergens zo- Wil»» veel oudheidkundig beroepsma teriaal bewaard is gebleven als in de apotheek. Dr. Brans kan het weten. Hij is, samen met dr. Dann uit Kiel, de oprichter van de „Académie Internationale d'Histoire de la Pharmacie" en van de „Union mondiale des So- ciétés d'Histoire Pharmaceu- tique". Hij is lid van het Bataafs Genootschap, van het Historisch Genootschap „De Maze" en van zeer vele historische instituten in het buitenland, waarvan mu ren vol ingelijste documenten getuigen. Zijn werkkamer boven de apo theek aan de Nieuwe Binnen weg in Rotterdam staat en hangt vol historische relieken. Zalf potten uit vele landen op een boekenkast, antieke klisteerspui ten op de schoorsteen, een ikoon van Cosmas en Damianus aan de wand. Die heeft hij meege bracht uit Griekenland. „Ze heb ben hier veren pennen in de hand, maar zowel in Zuid-Duits- land als Italië treft men deze heiligen ook aan, waarbij de ene een urinaal en de andere een zalfpot in de handen houdt. Zulk een voorstelling vindt men als mozaïek in een der beide oude kerkjes tegenover het Colosseum, aan het Forum Romanum in Rome." Aan het andere kerkje, de San Lorenzo, heeft dr. Brans nog een heel bijzondere herinnering. „Ik ben niet katholiek, maar in dat kerkje heb ik na een plechtige mis, opgedragen door een bisschop, uit handen van die bisschop deze onderscheiding in ontvangst mogen nemen." Dr. Brans haalt dan een document van de muur dat in Latijnse tekst zijn buitengewone verdiensten voor de samenwerking op het gebied van de historische studie vermeldt. Men kan niet gemakkelijk een aspect van het vak aanraken of dr. Brans heeft er een commentaar op, die zijn uitgebreide historische kennis verraadt. Op de Hof in Amersfoort staat de oude St. Joriskerk met een kamer van het voormalige chirurgijnsgilde boven de entreepoort. Als enig attribuut vindt men er een geraamte van een dier. „Want", zegt dr. Brans, „volgens een vroeger pauselijk decreet mocht men geen chirurgische handelingen verrichten op de lichamen van dode mensen. In Pisa heeft Vesalius dat decreet getrotseerd, door in de nacht lijken van misdadigers weg te halen en door een klein straatje weg te dragen. Ik heb zelf in dat straatje gewandeld. Vesalius heeft er de banvloek door opgelopen." Dr. Brans heeft tal van historische publikaties op zijn naam. Onder meer een over de Oost-Indische Compagnie in verband met de koloniale farmacie en een over die compagnie en de Admiraliteiten. „De Rotterdamse apothekers hadden daar belangen bij, want de schepen werden uitgerust met kisten medicamenten. De grote kist mocht niet eerder open voor men op volle zee was en dat betekende heel wat, want men voer toen nog over Brouwershaven en Hellevoetsluis. Tijdens de vaart, vóór de zee was bereikt, mocht alleen verbonden worden uit de „kleine kist". De schepen mochten tijdens de zeereis niet provianderen, vandaar het verbod om verband- en geneesmiddelen uit de grote kist te gebruiken vóór de kust verlaten was. De compagnie lette geducht op de dubbeltjes!" Nu staat. dr. Brans voor een niet geringe taak. Hij is de organisator van het Internationaal Congres voor de geschiedenis der Farmacie dat van 17 tot en met 21 september te Rotterdam gehouden wordt. Zeventien landen w.o. ook Amerikaanse, Afrikaanse en Aziatische zullen er vertegen woordigd zijn. Er zal een plechtige openbare vergadering van de Academie worden gehouden, sprekers uit vele landen zullen het woord voeren, excursies naar verscheidene steden zullen worden gemaakt. Het worden bijzonder drukke dagen voor dr. Brans, maar hij is op organisatorisch gebied al heel wat gewend, zodat zijn bijna tweehonderd gasten het wel naar hun zin zullen hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5