drank Katholiek Vakverbond Hondsdolheid bedreigt Rome Opnieuw protesten blanke leerlingen in Birmingham AUSTIN FRANKFURTER AUTOSALON Eerste kennismaking met WANKEL-motor Indrukwekkende praal wagen van Mercedes CHEFAROX OVERTREDING ROOKVERBOD IN MI JN ED KIMMAN Co Maagklachten? Familie Casadesus luistert jubileum Friese academie op Uoo en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter BMW en Opel Vormt een beschermende laag op de maagwand BIRMINGHAM, 12 sept. (UPI) De twee negerleerlingen van de West End middelbare school in Birmingham zijn gisteren onder geleide naar school gebracht waarbij blanke leerlingen opnieuw een protestbetoging hielden. Tot slot twee fraaie coupe's van Opel. De bovenste is afgeleid van de Kadett, de onderste van de Rekord. Op deze pagina geeft onze automobielredac teur zijn indrukken van de autosalon in Frankfurt weer. N.V. DE AUTOMATISCHE TELEFONISTE DE BUMIFOON DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7 Austin brengt als Engelse primeur in Frankfurt deze nieuwe 1100 Sierlijke Glas Representatie Volkswagen Engelse primeur Hierboven de spectaculaire NSU-Spider met de nieuwe revolutionaire Wankelmotor (rechts): topsnelheid 150 km per uur. Trekpleister op de Duitse salon zijn ook de sierlijke Glas 1500 met 1,5 liter motor (boven) en de nieuwe DKW 102 met schijfrem men op de voorwielen (hiernaast Imposant is de „grote" Mercedes 600: een glanzende representatie- wagen die vijftig tot zeventig mille kost en waarin zakenlieden zelfs kunnen confereren met alle comfort die ze daarbij nodig schijnen te hebben (foto boven). Hiernaast een beeld van het stuurhuis. B_jJ (Advertentie) voor blijvende verbetering Het Nederlands Episcopaat heeft toals men gisteren in dit blad heeft «unnen lezen zijn goedkeuring ge hecht aan de statuten van het nieuwe Nederlands Katholiek Vakverbond (N.K.V.), dat in de plaats gaat komen van de huidige K.A.B. Opvallend is, de bisschoppen niet hebben vol staan met een formeel briefje, doch hun goedkeuring uitvoerig hebben in gekleed met enige opmerkingen. De Uieest opvallende hiervan is de waar- «chuwing, dat de bisschoppelijke goedkeuring geen instemming inhoudt met de eventuele oprichting van een ■igen politieke vereniging, waartoe de nieuwe statuten van het N.K.V. de formele mogelijkheid blijken in te hou den. Voor wie de activiteiten van de K.A.B. gedurende de laatste kabinets formatie heeft gevolgd, komt deze bis schoppelijke waarschuwing niet als een verrassing. Het zou ons niet ver hazen wanneer deze waarschuwing mede is ingegeven door enige bis schoppelijke bezorgdheid naar aanlei ding van stemmen uit het lagere ka der van de K.A.B. Onlangs nog heeft hert plaatselijk kader van Bussum de vraag onder ogen gezien of de katho lieke arbeiders er niet beter aan zou den doen een eigen politieke partij op te richten. Intussen lijkt ons dit (nog) geen actuele zaak. Minder opvallend maar voor in siders eveneens veelzeggend is de bisschoppelijke opmerking over de sa- menwerking tussen de katholieke so ciale organisaties. De bisschoppen schrijven er weliswaar met voldoening over wanneer zij constateren, dat de nieuwe statuten ,,in verschillende op zichten rekening houden met de wen sen die zij zelf in het schrijven van maart 1960 in dit opzicht aan de ka tholieke sociale organisaties hebben geuit maar de hier aangehaalde voorzichtige bewoordingen bieden aanleiding tot de veronderstelling, dat de bisschoppen liever een positiever resultaat hadden gezien. Zij vertrou wen er dan ook op, dat het bestuur van het N.K.V. blijft openstaan voor verder overleg met de mediale en lei dinggevende groepen over een even tuele aansluiting. Wij hopen nu maar dat het N.K.V. dit blijven openstaan niet zal opvatten als een rustig af wachten of die andere groepen mis schien ooit zullen aankloppen om toe lating tot het N.K.V., maar dat het nieuwe vakverbond ook zelf pogingen Zal blijven aanwenden om met die anderen te komen tot een uiteindelijke structuur van de katholieke sociale organisaties, welke meer zal zijn dan een „in verschillende opzichten reke ning houden" met de bisschoppelijke wensen. UllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIllliilllllllllllllllll KERKRADE, 12 sept. Het staats toezicht op de mijnen stelt momenteel, onder leiding van het hoofd van deze dienst, de inspecteur-generaal ir. W. Martens, een diepgaand onderzoek in naar gebeurtenissen in het ondergronds bedrijf van de Domaniale mijn in Kerk- fade, waar een groot aantal mijnwer kers de laatste weken in strijd met de veiligheidsreglementen in de mijn ge kookt heeft. Daar het gevaar voor explosies in <le mijnen, vanwege het voorkomen van gassen, vrijwel altijd aanwezig kan zijn, is roken in het ondergronds mijnbedrijf ten strengste verboden. Het aantal arbeiders, dat zich aan dit, in de ogen van de weldenkende mijnwerkers, hoogst ernstige vergrijp toch heeft schuldig gemaakt, bedraagt haar schatting zestig. In de laatste zes jaar is het maar één keer voorgeko men, dat een mijnwerker ondergronds rookte. Het betrof toen maar één man in de Oranje-Nassaumijnen. De zaak schijnt aan het rollen geko men te zjjn, toen de leider van de „rookploeg" door een opzichter werd betrapt. De betrokkere werd ontslagen en buj die gelegenheid noemde hij de hamen van andere schuldigen. Staats toezicht op de mijnen maakte van een en ander proces-verbaal op en droeg djt verbaal later aan de officier van jus titie over, die de ondergrondse rokers kan laten vervolgen. Krachtens het mijnreglement heeft de Inspecteur-generaal de bevoegdheid be- drijtsstraffen te vorderen in de yorm Van schorsing, verlaging in functie of ««lfs ontslag. Over het gedrag van de mijnwer kers in de Kerkraadse mijn, zijn niet alleen de werkgevers maar ook en mis schien meer nog de werknemers ont stemd. Tot de rookploeg behoren geen aan geworven buitenlandse mijnwerkers. Directeur Fokker van de Domaniale Mijn weigerde, hangende het onderzoek, ®lk commentaar. ROME, 12 sept. (UPI) Een Ro meins blad heeft op het gevaar gewe ien dat duizenden ratten in een hon denkerkhof Rome met zijn twee mil joen inwoners met hondsdolheid kan bestred'611 tenz^ de plaag snel wordt ,,De waarschuwing in de „Giornale d Italia" volgde op de tragische dood door hondsdolheid van een 12-jarig hmgeis meisje en een Romeinse nacht waker die door een hond waren gebe- De burgemeester van Rome, Glau- ca della Porta, heeft vaccinatie van ■he honden bevolen daar de dokters r?,r ,e®n ernstige epidemie van honds dolheid vrezen. De politie moest een menigte van enkele honderden blanke leerlingen die 7,ich op het schoolterrein had gevormd, in bedwang honden. Het waren bijna allen dezelfde leerlingen die ook giste ren heftig geprotesteerd hadden tegen de toelating van de beide negerleer lingen. De politie van Birmingham liet ook by de twee andere geïntegreer de scholen, de middelbare school van Ramsay en de lagere school van Gray- mont, mannen op wacht staan. De be toging van gisteren by West End High verliep beter georganiseerd dan daags tevoren. De leerlingen liepen tien op een rij met vlaggen en borden, onder het roepen van ,,Two four six eight, we don't want to integrate". Ongeveer veertig politiemannen hiel den een oogje in het zeil, toen de jeugdige betogers naar de school op marcheerden. Op sommige borden stond „Wij willen een blanke school". Tegenover de school werden zü echter door de politie tegengehouden. Bij de Ramsay middelbare school ging het er rustiger toe toen de 16-jarige scholier Richard Walker uit een auto stapte en het bordes opliep. Een blok verder had zich een groep van ongeveer hon derd blanke scholieren verzameld op het trottoir. George Wall, kapitein van politie, liep op de groep toe en zei: „Als jullie naar school gaan, ga dan naar binnen, zo niet, ga dan naar huis". Waarop zij allen het schoolge bouw binnengingen, Dwight en Floyd Armstrong, twee negerjongens, arri veerden vergezeld door vader James Armstrong, bij de Graymont lagere school en konden het gebouw binnen gaan zonder enig incident. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse leger deelt mee dat de gehele nationale garde van Alabama op 576 man na met ingang van vrydag door de federale regering zal worden ge demobiliseerd. Het gaat om 16.000 man, die dinsdagochtend loor de fede rale regering zijn gemobiliseerd ten einde te worden onttrokken aan het gezag van gouverneur Wallace van Alabama. LEEUWARDEN, 12 sept. Ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Friese Academie zal zaterdag avond in „De Harmonie" een bijzon der concert worden gegeven. Daarbij zullen optreden de pianisten Robert Casadesus, zjjn vrouw, Gaby, en hun zoon Jean. Begeleid door het Fries Orkest onder leiding van Freddy Sal- ten zal dit drietal het concert voor drie piano's van Bach uitvoeren. Advertentie) VLOEISTOFVER1NG SCHIJFREMMEN STADHOL IDERSKAD ZIJLWEt E 100-101 AMSTERDAM TE 1 35 HAARLEM TEL. 11906-1 L. 790975 - 790966 1905 De oplossing voor ieder bedrijf Koninginnegracht 78, Den Haag, tel (070) 63.30.06-63.37.89 (Van onze automobiel-redacteur) FRANKFURT, 12 sept. Voor het eerst heeft het Duitse publiek de nieu we Wankelmotor, die door de NSU- fabrieken is ingebouwd in een sport wagen, van dichtbij kunnen bekijken. Deze nieuwe motor, de spectaculaire krachtbron van de NSU-Spider, vormt zonder twijfel een van de grootste trek pleisters van de 41ste Frankfurter Au to-salon, die vandaag terwijl de stad zuchtte onder een verlate hittegolf officieel is geopend. Voor verdere ver rassingen zorgen Glas en DKW met een nieuw model in de middenklasse en Mercedes met een oogverblindende representatie-wagen in de hoogste klas se van prijs en comfort. De door de Duitse ingenieui Felix Wankel ontwikkelde Wankelmotor is het. produkt van jarenlang research- werk. Eindelijk heeft de fabriek het aangedurfd deze 500 cc-motor (die bij 5500 omwentelingen een vermogen geeft van maar liefst 50 pk.) toe te passen in een personenauto. Als top snelheid van de NSU-Spider wordt op gegeven 150 km.-u en als prijs in Duitsland 8.500 Mark, hetgeen een gro te verrassing is, want de verwachtin gen varieerden totdusverre van 10.000 tot 15.000 Mark. Voor die 8.500 Mark heeft men een sportieve auto met een carrosserie die werd ontworpen door de bekende Ita liaan Bertone. Maar het exclusieve schuilt onder de motorkap (achterin). Het opvallende van de Wankel-motor is de afmeting. De motor is namelijk bijzonder klein. Zou een normale zui germotor van 500 cc. de auto nauwe lijks een top van 100 km.-u. kunnen geven, deze Wankelmotor is, dank zij de speciale constructie tot veel meer in staat. Verscheidene grote fabrieken, zoals Curtiss Wright en Daimler Benz (Advertentie) hebben de licentierechten van de Wan kelmotor geopteerd. Er zijn heel wat automobieldeskun digen, die deze met normale benzine gevoede motor (als verbruik geeft de fabriek op 7 tot 8,5 liter, per 100 km.) met een roterende zuiger, zonder klep pen, klepstoterstangen en drijfstangen, een grote toekomst voorspellen, al is ook het aantal sceptici talrijk. Maar daarvoor is net tenslotte een experi ment. Als voordelen van de Wankel motor worden genoemd: minder slij tage, geringer brandstofverbruik en een minimum aan lawaai. De techni sche gegevens zijn volledig gesynchro niseerde. vier versnellingsbak, schijf remmen op de voorwielen en een water gekoelde motor. Voor groot nieuws op de Frankfur ter Salon zorgt ook de Duitse autofa- briek van Hans Glas. Na de successen van wagens in de lichtere klasse, zo als de Glas Goggomobile en de Glas Isar, de Glas 1000 en 1200, komt de fabriek nu op de markt met de splin ternieuwe en zeer fraaie Glas 1500, een middenklasse wagen met een carrosse rie, die duideiyk een Italiaanse invloed verraadt. Krachtbron is een vier cy linder 1,5 liter motor, die 70 pk le vert en de auto een topsnelheid van 145 km/u kan geven. Het elegante vierdeurs model is zeker een van de grote blikvangers van de tentoonstel ling. Met trots vertellen de construc teurs die er bij staan, dat deze wagen in 17 seconden van 0 tot 100 km/u ac celereert, en met gemak vijf mensen kan bergen, hetgeen geen overdreven bewering blijkt te zyn. Brede deuren en opvallend veel glas kenmerken de fraaie carrosserie: ook het interieur stelt, met een fraai en overzichtelijk dashboard, royale armsteuncn etc., niet teleur. Voor het allerimposantste autonieuws zorgt Mercedes met de „600", een glimmende en glanzende representatie wagen, waarmee presidenten, diploma ten en captains of industry hun pres tige kunnen proberen te vergroten. Ex clusief is de wagen die wordt gele verd in twee uitvoeringen zonder twijfel. De nieuw ontwikkelde acht cylinder motor in v-vorm heeft een inhoud van maar liefst 6,3 liter. Het is bijna onbeleefd bij een dergelijke wagen nog naar de topsnelheid te in formeren: men vraagt een crediet- waardige cliënt toch ook niet naar het juiste bedrag van zijn banksaldo. Maar goed, wie het weten wil zij meege deeld, dat de auto goed is voor ten minste 200 echte kilometers per uur. Wanneer de massa van 2.500 kilo afgezien nog van de last van mensen en bagage moet worden afgeremd, staan daar zowel voor als achter schijf remmen voor ter beschikking; uiter aard, zou men bijna zeggen. Technisch is de „praalwagen" een juweeltje. Be langrijk is, dat de rem automatisch de blokkeert wanneer iemand het hart heeft deze representatiewagen aan te rijden. De inwendige luxe is het best om schreven met: u vraagt en het is er. Automatisch sluitende vensters, een elektronisch bediend systeem van luchtverversing, lampjes waar men maar wil, pluche lauteuilles, die voor alle normale en alle abnorma le figuren te verstellen zijn, gor dijntjes, een ingebouwde bar, een leestafeltje, en alle mogelijkheden om naast het normale aantal van zes passagiers ook nog twee logés mee te nemen. Waar men maar heeft kunnen verchromen, is ver chroomd, tot de wielkasten toe. De portieren sluiten na een lichte vin gerdruk. Wie zich niet door de prijs varië rend van f 50 000 tot f 70.000, dat hangt van de accessoires af heeft laten afschrikken en meer technische bijzon derheden wil weten, zij meegedeld, dat de auto een automatische versnel lingsbak heeft, een verstelbaar stuur dat de tankinhoud 112 liter bedraagt (super: dat kost u dus ruim f 50 per tankbeurt), dat de auto 5»/z meter lang (de pullmanuitvoering 6,20 meter) en IV» meter hoog is. Het automatische Daimler Benz systeem schakelt voor u: in de eerste versnelling wordt door getrokken tot 50 km/u. in de twee tot 80 km, in drie tot 130 km en in vier tot 205 km. En nog is het nieuws van de Duitse automarkt niet uitgeput: Auto-Union komt ook met een verrassing in de vorm van de geheel nieuwe DKW F102, een middenklasse wagen met drie cy linders en aandrijving op de voorwie len en als bijzonderheid: schijfremmen op de voorwielen. De top van dit uiterlijk fraaie model bedraagt 135 km. u. met de 1175 cc motor die pk kan leveren. Volkswagen etaleert op de show de bekende stal met als nieuwelingen de 1500 S met een 54 pk motor en twee carburateurs, een V.W. die met gemak 145 km/u loopt. „De productie van de fabriek bedraagt op het ogenblik 5100 auto's per dag en mijn grootste pro bleem", zo vertelt prof. Nordhoff, „is (beslist) niet het gebrek aan kopers, maar het gebrek aan arbeidskrachten. Ik ben bezig Italianen aan te trekken, duizend, of liever nog tweeduizend". De bouwmeester van het Volkswa genconcern kondigde bovendien aan dat over veertien dagen in Emden begonnen zal worden met de vijfde vestiging van Volkswagen. Er zal daar op korte termijn een geheel nieuwe grote fabriek verrijzen, die voornamelijk voor de export zal gaan werken en de produktie met tenminste tien pet. zal kunnen gaan verho gen. Het benodigde kapitaal, 250 mil joen Mark komt uit eigen middelen. Men heeft al de toezegging dat men op vierduizend werkkrachten uit de omgeving van Emden kan rekenen. Ford-Keulen toont op de Frankfur ter Salon de Taunus 12 M met vier deuren en de Taunus 17 M met schijf remmen op de voorwielen. BMW laat in Frankfurt zien de 1500 met 1800 cc motor en een speciale uitvoering hiervan, die desgewenst 170 km/u af legt. Opel heeft deze tentoonstelling aangegrepen, niet om er de nieuwe Opel Kapitan te introduceren, want die is nog lang niet „rijp" maar om er voor het eerst de sierlijke modellen te tonen, die werden afgeleid van de Opel Rekord en de Opel Kadett. De Opel Rekord coupé is uitgerust met een spe ciale 1,7 liter motor en een vier ver snellingsbak. Als topsnelheid wordt op gegeven 146 km/u, als acceleratietij d van 1 tot 100 km/u 17 seconden. De carrosserie is sportiever van uiterlijk. De Opel Kadett coupé heeft o.m. een gewijzigd voorfront. Met een speciale versie van de Kadett 1 liter motor ac celereert deze coupé van 0 tot 100 km/u in 19,5 seconden. Als topsnelheid wordt opgegeven 136 km/u. Beide modellen werden ontworpen voor die mensen, die nun hart hebben verloren aan de Opel Rekord en de Opel Kadett en juist iets méér dan normaal willen hebben. Het is dat ver langen naar een tikje meer elegance, een tikje meer ruimte, een tikje meer luxe, en een tikje meer spirit, waar te genwoordig alle fabrikanten van popu laire auto's rekening mee dienen te houden. Ook de Engelsen komen met iets bij zonders in Frankfurt. Austin introdu ceert er de nieuwe Austin 1100, die voor ons land „Glider" is gedoopt. Het model doet denken aan de Morris 1100: voorin ligt de dwarsgeplaatste 1098 mo tor, die een topsnelheid levert van 128 km/u. De wagen accelereert in 14.1 se conde van 0 tot 80 km. In Nederland bedraagt de prijs van dit nieuwe mo del f 6995. De wagen is uitgerust met schijfremmen op de voorwielen. Zeer bijzonder is de vering. DAF etaleert op de tentoonstelling de nieuwe Daffodil na de geslaagde fa ce-lifting en prijsverlaging. Renault pronkt met de nieuwe Dauphine met schrijfremmen en de jongste uitvoe ring van de Caravelle met volledig ge synchroniseerde versnellingsbak en grotere benzinetank en de R 4 met ge wijzigd interieur. Chrysler en Roover tenslotte exposeren er de nieuwste cre atie met turbinemotor VIC SNIEKERS (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7