Internationaal Schaaktoernooi van Haarlemse vereniging „Het Oosten" Muziekschool start Gen. Cronjéstraat voor verkeer afgesloten Gewonde ligt hele nacht on straat TAXI 13000 Pastoor A. Brouwer geïnstalleerd IJmuiden kreunt ondef zondvloed van haring Oud-Haarlemmer onderscheiden MET INGANG VAN MAANDAG Jongelui op stap voor Skoplje Nieuw provincie huis N.-Brabant: bijna 30 miljoen Tito opent congres parlementariërs TAL'ÜUS 12 M - 17 M KRELAGE GARAGE In Aerdenhout Wegens geringe belangstelling Geloof en Wetenschap staakt voorlopig werkza amheden Lichtvoetige opening cursusjaar Mater Amabilis-school In Beverwijk Vooreerst nog geen instrumentaal onderwvs Opbrengst ruim elfhonderd gulden SLEUTEL WEG? Bromfietser verleent geen voorrang EERLIJKE DIEF Radio Moors. Leeuw van Uitgeest Ui versen Cabaret Toneel ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 PAGINA' 1 ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Aan de Szabadsag Tet in Boedapest ligt het gebouw van de Ameri kaanse legatie, waar Josef kardinaal Mindszenty nu al sinds novem ber 1956 verblijft. De Hongaarse politie houdt de legatie scherp in het oog. Over het toekomstige lot van de primaat zijn al vele bespre kingen gehouden en kardinaal König van Wenen heeft aangekondigd, dat hij nog voor de hervatting van het Concilie een tweede bezoek aan het hier afgebeelde gebouw zal brengen om samen met kardinaal Mindszenty na te gaan, of het niet mogelijk is zijn afzondering op de een of andere wijze te beëindigen. GARAGE „PETERS" Bezoekt de grote MORRIS 1100 „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VFERSTRAAT 10 - TEL 1H93 LEIDSEVAART10 - HAARLEM CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS Mobilofoon service dap en nacht (Advertentie) AERDENHOUT, 14 sept. In de kerk van de H. Antonius van Padua te Aer denhout is gisteravond op plechtige wijze pastoor A. Th. Brouwer uit Amsterdam als pastoor van de parochie geïnstalleerd. De plechtigheid, die geleid werd door de ken drs. Th. Zwartkruis, werd, behalve door een groot aantal parochianen, bij- gewoond door enkele pastoors en pries ters uit omliggende parochies. In zijn welkomsttoespraak schetste drs Zwartkruis de nieuwe pastoors als de man die de capaciteiten bezat in de Aer- denhoutse parochie met haar geheel eigen structuur en geaardheid van haar pa rochianen het onderling geestelijk con tact te bevorderen. Door zijn uitgebrei de studie van de H. Schrift, waarvan hij de resultaten in een aantal publica ties vastlegde, zou pastoor Brouwer er de juiste man voor zijn bijbelclubs te lei den, in huiselijke verband omdat in de parochie vrijwel geen verenigingsleven bestaat. Drs. Zwartkruis bepleitte in ver band daarmee een sterk individueel con tact tussen pastoor en parochianen. Vervolgens verliep de plechtigheid vol gens de gebruikelijke liturgische rituelen waarbij de nieuwe pastoor de ambtseed aflegde en hij in het zakelijk en werke lijk bezit van dè kerk en de parochie wérd gesteld. Na afloop van de installatie droeg pastoor Brouwer een stille H. Mis op. HAARLEM, 14 sept. Het bestuur van de Stichting „Geloof en Wetenschap" heeft besloten zijn activiteiten voorlopig te staken. Dit besluit is genomen nadat is komen vast te staan, dat in het afge lopen seizoen het bezoek aan de gehou den voordrachten bijzonder minimaal is geweest. Als voorbeeld wordt in de brief, die aan alle contribuanten van G. en W. is verzonden, genoemd de geringe be langstelling, die bleek te bestaan voor de voordracht welke dr. N. M. Wildiere O.F.M. Cap. op 5 april hield over ,,De toekomst in het licht van de Christelijke Hoop". Er warén slechts veertig bezoe kers. Pater Wiidiers verzorgt in Parijs de uitgave van de werken van Feilhard de Chardin. Het bestuur acht het onder deze om standigheden niet verantwoord voort te g&an mét zijn werkzaamheden. Na over leg met de deken van Haarlem is dan ook besloten het werk voorlopig te sta ken. De Stichting „Geloof en Wetenschap" is niet Ontbonden. ZD bluft zo schrijft het bestuur, voortbestaan, z\j het vooralsnog in ruste. In de brief wordt verder mede gedeeld, dat degenen, die bereids hun contributie voor het aanstaande seizoen hebben voldaan, deze zullen terugontvan gen. HAARLEM, 14 sept. Vrijdagavond was een groot aantal leerlingen, onder wie vele eerstejaars, in de Hildebrand- zaal van restaurant Brinkmann aanwe zig, om het nieuwe cursusjaar van de Mater Amabilis School feestelijk in te zetten. Aan het begin van de avond, die voor het grootste gedeelte gevuld werd met de meest gevarieerde dansen, sprak het bestuurslid mevr. E. Brons- Helsloot over het Mater Amabilis-werk. Nadat de leerlingen hun kunnen op de dansvloer hadden tentoongespreid, het geen in dê ogen van de ballelder niet altijd vlekkeloos geschiedde, gaven dê heer W. A. Schroder en zijn echtgenote een demonstratie. Geopend werd in hêt ballroomgenre met Engelse Wals, Tango én Quick Step. In de Latin American afdeling kon men getuige zijn van 'n uit stekende vertolking van de Oha Clha Oha, Madison en Samba. Dat deze demonstra ties bijzonder bij de leerlingen in dé smaak vielen, bleek uit hêt klaterend applaus dat de heer en mevrouw Schrö- der na afloop mochten ontvangen. Na mens het bestuur bedankte mej. J. Fijen ieder die had méegewêrkt om deze avond te doen slagen. t Advertentie) TELEFOON 38058 HEEMSrEDE NOORDWI.JK, 14 sept. Aan het stil le front van de naastenliefde worden soms, gedreven door bewogenheid met de nood van de zwaar getroffen mede mens, daden verricht, welke getuigen van initiatief en opofferingsgezindheid. Een voorbeeld daarvan leverde Jan Derksen uit Noordwijkérhout. Het af schuwelijk lot van de zwaar getroffen bevolking van de door een aardbeving verwoeste Joego-Slavlsche stad Skoplje greep deze 18-jarige jongeman zo aan. dat hy beslist iets wilde doen om het lyden van deze mensen te verlichten. Geheel op eigen initiatief ging hy met een collectebus op pad. Spontane assi stentie kreeg hy van zh'n zus Leny (17) en haar vriendin Els Zuidhoek uit Noord- wijk. Door de kerkeiyke autoriteiten van Noordwljk-Binnen en Noordwijkérhout werd aan het trio toestemming verleend om bp het uitgaan der kerken te col lecteren en dit heeft een fantastisch re sultaat opgeleverd. Jan Derksen en zjjn helpsters zagen hun moeite én vlijt ruimschoots beloond en boden dezer dagen aan het bestuur van dê afdeling Noordwijk-Noordwijker- hout van het Nederlandsche Roode Kruis de kapitale som van 1121,25 afdragen om de nood van de bewoners van Skoplje te lenigen. Advertentie) ZONDAG LAATSTE DAG (Advertentie) Uil VOORRAAD LEVERBAAR BEVERWIJK, 14 sept. In eèn uit voerige raadsvoordracht steUen B. en W. de raad voor de stichting Steideiy- ke Muziekschool in oprichting een sub sidie te verlenen tot het bedrag van het jaariyks tekort, hetgeen o.m. In houdt dat op de begroting 1984 een be drag van 5.500 wordt uitgetrokken; voorts willen B. en W. de Stichting een geldlening van maximaal 8.000 ver strekken en voor 1988 een subsidie In de voorbereldingskosten tot een maxi mum van f 1.90Ó. AMSTERDAM, 13 sept. De 33-jari ge lös-arbeider W, van Dongen, heeft, naar zyn zeggen, vannacht zes uur lang gewond in een steeg gelegen, nadat hy door een motorrijder was aangereden. Omstreeks tien voor zeven vanmor gen troffen twee surveillerende agenten de man aan in de Mouthaansteeg bij de Haarlemmerdijk. Hij bleek een ge broken been en een verwonding boven zijn ogen te hebben. Tegenover de agen ten verklaarde hij 's nachts omstreeks half een door een onbekende motorrij der te zyn aangereden. De man was doorgereden. HIJ had zes uur gewond op straat gelegen, voordat de agenten passeerden. Toneel De toneelgroep van <L Plaatwéllérp opént hêt wintêrsgiz0^. op vrijdag 27 september. Onder reP van A. de Koning wordt dan in C<E, cordia te Velsen-noord opgevoerd leven onder ons", een toneelspel vi Rob van Marle. Advertentie) SASSENHEIM, 14 sept. Op de krui sing Westerstaat-Charbonlaan had gister middag een aanrüding plaats tussen een bromfietser en een bestelauto. De bromfietser, de 22-jarige M. Rozzen uit Sassenheim, verleende geen voorrang met het gevolg dat hy tegen de zijkant v de bestelauto opreed, ten val kwam en hierby een schouderfractuur opliep. Auto en bromfiets liepen lichte schade op. RLOEMENDAAL TELEF 54855 's-HERTÖGENBOSCH, 13 sept. - Aan provinciale Staten van Noord- Brabant is ter bespreking op maandag a.s. het definitieve plan voorgelegd voor het nieuwe provinciehuis, dat in 's-Her- togenbosch zuid by het kruispunt Pette- laarseweg-Gestelseweg zal verryzen. Het beschikbare bouwterrein ls 4,21 hectare groot. Dit betekent dat er na dat het gebouw met een ruime Park- aanleg en parkeerruimte voor vierhon derd auto's zal zbn verrezen, er nog reserveruimte overbiyft. In het ontwerp zyn, zoals wy reeds meldden, een laagbouw van twee ver diepingen en aan een zijde daarboven een torenflatgebouw van zestien ver diepingen opgenomen. CONCERT Vanavond geeft de har monie „Adest Musica" 'n concert op het muziekpodium aan dê Parklaan. Vooraf zal dè drumband een mars door de ge meente maken. AMSTERDAM, 12 sept. Een 49-ja- rige schilder stapte gistermiddag het politiebureau aan het Singel binnen met de verbazingwekkende mededeling dat hy 's morgens een geslaagde diefstal had gepleegd in de Byenkorf. Hy had kans gezien, zo vertelde hy, onge merkt een platenspeler mee te nemen. De eerlijke dief, die nogal in de pena rie zat en kenneiyk om onderdak ver legen zat, is doorgestuurd naar het politiebureau Warmoesstraat waar men zich liefderijk over hem heeft ontfermd. (Advertentie) ip*" rKl-E VISIE RADIO erkend gediplomeerd 8 KUISSTRA VI 38 HAARLEM Tel 14809 der De Uitgeester- en Heemskerker broek in het oosten door deze kunstma tige waterkering beschermd. Deze oude zeedij" is in de 10e eeuw aan gelegd en sluit aan op de natuurlijke waterkering ir het westen, gevormd ioor de hoog gelegen duin- en geest gronden. Tenslotte duidt het kruissymbool op het blazoen van het oud-Kenne- mer geslacht Haerlem. Dit oude rid dergeslacht van Haerlem l zat het huis (Oud-) Haerlem, welke gelegen we was binnen hét poldergebied te Heemskerk op plm. 300 m. afstand van het ^tegenwoordige kasteel „Assum- burg" en welke behoorde tot de oude kastelen van Kennemerland. L. ee oor.tonde van 10 maart 1250, waaihii Simon van Haerlem zijn zwa ger Wouter van Egmond beleent met goed onder Heemskerk, spreekt hij van „mijnen ouders, die van der hofstede van Haerle' waren" en van het land „up het hoge dorp die upstreckende twisken den Broeckslootdie an die beke leyt die Heemskerke ende sinte Aghete dorpel is Beverwijk) sceyt, ende.vier made lants die gelegen siin in Heemskerkerbroec. Alhier de oudst bekende vermelding van de (Heemskerker) Broekpolder. Deze Simon van Haerle.n (Symon de Harlem) was een van 's gravens voor naamste edelen in Kennemerland. Hij bezat van plm. 1250 tot plm. 1280 de ambachtsheerlijkheden Heemskerk en Castricum en heeft ook „Cronenburg" in laatstgenoemde gemeente gebouwd, in 1266 was hij tevens Baljuw van Kennemerland. Het wapen van de van Haerlem's is het oudste wapen van de oud' bekende Ambachtsheren van Heemskerk. Bepa len we ons nu tot de vier kwar tieren (kwart-gedeelten) van het polder wapen. Het eerste kwartier, de leeuw, heeft betrekking op de twee gemeenten, waarin het grootste gedeelte van de polder (groot plm. 1980 ha.) is gelegen. De leeuw is die van h t wapen van Uit- yeest, de hoofdzetel van de polder, als mede van de gemeente Uitgeest, tei 'ijl de kleur van het veld (azuur) is ont leend aan het wapen van Heemskerk, -idem aan het wapen van Gerrit van By Koninklijk besluit van 17 augustus 1963 is aan de polder De Uitgeester- en Heemskerkerbroek toestemming ver leend tot het voeren van een wapen. Na overleg e-, op advies van de Hoge Raad van Adel is het als volgt samengesteld: het is gevierendeeld door een kruis van zilver. Het eerste kwartier is in azuur een leeuw van zilver; het tweede en derde kwartier zijn in keel met ieder vier merletten van zilver, twee aan twee en het laatste kwartier bestaat in azuur uit een achtkante molen van zilver met in krulsstand geplaatste wieken van het zelfde. De schildvoet golvend gedwars- balkt van 6 stukken, zilver en azuur Het schild is gedekt door een gouden kroon van 3 bladeren en 2 paarlen. De secretaris-penningmeester van de polder, de heer G. van Wijk te Heems kerk, heeft ons de volgende toelichting verschaft. Het grondpatroon van het polderwapen is het aloude wapen van de oudst be kende ambachtsheren van Heemskerk, te weten die van het riddergeslacht der van Haerlem's, bestaande uit een ge vierendeeld schild, een kruis van zilver én in de vier kwartieren elk 4 mer letten (merels In de heraldiek) op keel (rood). Het kruissymbool duiat tevens op de r gale abdij St. Adelberi te Egmond. Deze abdij is gesticht door Dirk I, graaf van Holland, oorspronkelijk voor Benedictinessen, kort daarna (950-970) voor Benedictijner monniken. De abdij van Egmond heeft vooraJ tot omstreeks 1200 een rol van bete kenis gespeeld bij de kerstening en be schaving in de noordelijke streken. De abdij had vele gronden in dit polder gebied en heeft ontegenzeggelijk een belangrijk aandeel zij het indirect geleverd bij de aanleg en het onderhoud van de waterschapswerken, onder meer de oorspronkelijke zeewaterkering de Sint-Aagtendijk. Deze Sint-Aagtendijk vormt een binnen een omringdijk gelegen geheel; in het ~uiden beginnende onder Beverwijk (vroeger genaamd; Sint Aegtendorpje) en bij het dorp Uitgeest aansluitende op een hoge oude zandrug, overgaande in de oostelijke waterkering van de Uit geesterkoog. Thans wordt de gehele pol- A d verten Zondag 15 september. Noorder Buiten Spaarne: Speedboatraees om het Europese kampioenschap. Hotel „De Beurs", Hoofddorp, i uur; Fusie vergadering L.T.J. en L.T.M. Haarlem en Rotterdam. BELGRADO, 12 gept. (UPI) Pre sident Tito van Joegoslavië heeft van daag in Belgrado de openingsvergade ring toegesproken van de gedelegeer den uit de negen-en-vyftig landen, die zyn aangesloten by de Interparlemen taire unie. Maarschalk Tito zei, dat „verant- woordeiyke staatslieden" inzagen, dat het zinloos was geschillen door middel van geweld op te lossen, vooral waar het geschillen betrof, die voortvloeiden uit het bestaan van onderscheiden so cial stelsels. Van de secretaris-generaal der Ver enigd j Naties, Oe Thant, werd een boodschap voorgelezen, Hy deed daar in een beroep om verdere stappen op de weg naar de vrede te zetten. Zaterdag 14 september. Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Centrum met „Nathan de Wijze" van Les sing, Regie: Vladeck Sheybal. In de hoofd rollen: Guus Hermus, Ann Hasekamp, Hennl Orri en André v. d Heuvel. Advertentie) Zondag 15 september. Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Centrum met „Nathan de Wijze" vin Les sing. Regie: Vladeck Sheybal. In de hoofd rollen: Guus Hermus, Ann Hasekamp, Henni Orri en André v. d. Heuvel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2