BIJ HONDERDJARIG BESTAAN: Geen feesttrompet, maar treurmuziek in I laarlemm erliede en Spaarnwoude In verband met havenuitbreiding van Amsterdam over tien jaar definitieve opheffing? Samenwerking met Haarlem voor recreatie - centrum Mooie Nel Uitgegaan als een nachtkaars Bouwvakkers vakantie redde het seizoen in Zandvoort „SLAPERS" VERANDEREN STRAATBEELD TAUNUSÏ2 M - Ï7M Tweeduizend kilo mayonaise in de week i WWmfm ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 HALFWEG, 14 sept. Zeker, de inwoners van Haarlemmerliede en Spaarnwoude kunnen feestvieren, wanneer daar enige aanleiding toe is. Maar zondag 22 september, de dag, waarop hun gemeente precies honderd jaar bestaat, zal vrijwel on gemerkt voorbijgaan. Alleen de vaderlandse drie-kleur zal hier en daar wapperen. Ongetwijfeld op het plantsoentje voor het raadhuis in Halfweg. Maar dat is dan alleen, omdat men daar ten opzichte van de „buitenwereld" niet onderuit kan. Misschien zal 's avonds in de weinige café's een extra pilsje worden gevat en zullen de onderwijzers de dag te voren in het lesrooster een extra verteluur inlassen. De vlag blijft ech ter het enige uiterlijke feestvertoon. En dat is magertjes bij een gemeen telijk eeuwfeest. Dat weten de in woners van Haarlemmerliede. Ze hadden het graag anders gewild. Maar de omstandigheden zijn er niet naar, na al dat ministerieel en na buur-gemeentelijk „gedreig" van de afgelopen jaren, toen met betrekking tot de zelfstandigheid van de ge meente herhaaldelijk haar bestaans recht in het geding gebracht werd. Bovendien tredei. per 1 oktober de door Haarlemmerliede zo onbillijk geachte grenscorrecties met Haarlem en Amsterdam in werking. Reden tot feestvieren? Men vindt in Half weg, in Haarlemmerliede en Ruig- oord van niet. Daarbij komt, dat met de havenuitbreiding van de gemeente Amsterdam, de industrievestiging langs het Noordzeekanaal en de uit breidingsplannen van Haarlem en Amsterdam in het vooruitzicht de zelfstandigheid van de gemeente nog steeds aan een zijden draadje blijft hangen. Nog erger, velen geven haar geen tien jaar meer. „Uitstel van exe cutie", zegt men op het kleine raad huis bitter. Haarlemmerliede heeft gelijk: bij een in het verschiet liggen de „begrafenis" hoort geen feest trompet. Dan past alleen nog treur muziek. Protesten Weinig verandering Rijnland Een doorkijkje op het kerkje in Ruigoord, een buurtschap midden in de Houtrakpolder. Volgend jaar hoopt men er aan de bouw van tien woningen te kunnen beginnen. Uitbreidingsplannen Overdracht Een gezicht vanaf de Ringdijk bij Zwanenburg op de suikerfabriek m Halfweg. Het belangrijkste wooncentrum van de jubilerende gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is vol gebouwd. In Spaarndam Oost en Ruigoord zullen nog een aantal woningen komen. (Foto boven) De Houtrakpolder, die bij de aanleg van het Noordzeekanaal werd drooggelegd, beslaat het grootste deel van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het is wel haast zeker, dat een deel van de polder als gevolg van de havenuitbreiding van Amsterdam gedoemd is te verdwijnen. Daardoor zal voor de gemeente de bestaansmogelijkheid kleiner worden. (Foto beneden) In de toekomst zal er samenwerking moeten zijn tussen de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij de verwezenlijking van het watersportcentrum langs de Mooie Nel en de Liede. Op de foto: de Liede met op de achtergrond de molen de „Slokop". GARAGE „PETERS" Mayonaise Geen „Halbstarken" In het nieuws fo.-v-x-'; De ingezetenen van het voor het grootste deel agrarische Haarlemmer liede en Spaarnwoude leggen niet snel ergens het bijltje erbij neer. Dat leer je af, na een eeuw harde arbeid. Daar om konden zij zieh de laatste vijf, zes iaar maar moeilijk neerleggen bij al- erlei ministeriële beschikkingen en aanspraken op hun grondgebied door hun grote buren Haarlem en Amster dam. Haarlemmerliede moest Haar lemmerliede blijven. Koste wat kost. Men vond, dat de gemeente alle recht op zelfstandigheid had en voldeed aan de eisen, dié van regeringswege aan een levenskrachtige gemeente kunnen worden gesteld. Men ging in verzet. Dat was voor het eerst in 1957, toen Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land de opheffing van de gemeente voorstelden. Vanaf dat moment werd het rumoerig in het tot dan toe zo vre dige Haarlemmerliede. Van alle kanten rezen protesten op. Niet alleen van de zijde van de gemeenteraad, die uitvoerige nota's opstelde voor het provinciaal bestuur en de regering, maar ook van de kant van de bevolking: de boeren in de Houtrakpolder, de forensen en in dustriëlen in Halfweg en de paling- vissers in Spaarndam Oost. Men nam dat niet. Er kwamen actie-comité's, op eigen initiatief werden adressen verstuurd, men zette protestmarsen op touw. Haarlemmerliede kwam in het nieuws. In november 1960 boekte de gemeente een voorlopig succes: het overgrote deel van de Tweede Kamer sprak zich uit tegen de voor- festelde opheffing. Dat betekende een echec voor Gedeputeerde Staten, maar in Halfweg wapperden die dag de vlaggen. Men slaakte een zucht van verlichting, hoewel het toen reeds een uitgemaakte zaak was,dat Zuid Sohalkwijk en een deel van de Zuid-Polder mettertijd aan Haarlem zouden komen. Men ging voor de tweede maal in ver zet: Haarlem kon geen aanspraak ma ken op de Zuid-Polder, die een integre rend deel van de door de regering zo gewenste agrarische bufferzone tussen Amsterdam en Haarlem vorm de. De minister beschikte anders. Dins dag 1 oktober worden de grenswijzi gingen met Haarlem en Amsterdam een feit. Haarlem krijgt Zuid Schalk wijk en de Zuid Polder tot aan de Lie- de, terwijl Amsterdam er een gedeelte van Haarlemmerliede in de richting van zijkanaal F bij krijgt. In ruil voor het laatste krijgt de jubilerende gemeente een stukjes Amsterdams grondgebied ten zuiden van de Haarlemmer trekvaart. Hoe het ook zij, de gemeente, die thans een kadastrale grootte heeft van ruim 3468 ha maar na 1 oktober ongeveer 700 ha kwijtraakt jubi leert. Er zijn honderd jaar voorbijge gaan, sinds op 22 september 1863, „des middags ten enen ure", zoals in het gemeente-archief vermeld staat, de gemeenteraadsvergadering werd gehou den. Deze eerste vergadering was bepaald door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, die bij de wet van 27 juni van dat jaar besloten Haarlemmerliede, Spaanrwoude, Zuid Schalkwijk, Hout rijk, Polanen en nog enkele buurtschap pen tot één gemeente te voegen. In die eeuw is niet zoveel gebeurd. Het in wonertal breidde zich uit thans wo nen er 4802 mensen er kwamen suc cessievelijk woningen en boerderijen bij en in de buurtschappen werd hier en daar een school of kerkje gebouwd. Maar daat bleef het ook bij. In het agrarische deel van de gemeente ade men de dorpjes een on-twintigste eeuwse rust, een sfeer van vele decennia te rug, die onaangetast bleef. Smalle pol derwegen leiden er heen. Het handje vol huizen en boerderijen staat opeen- geklit, rond een eigen dorpskerk. Er is weinig verkeer. Halfweg is eeuwenlang een plaats geweest, waar verschillende instanties zetelden en vergaderden. Tot 1857 was het bestuur van Rijnland in Halfweg gevestigd. In 1518 werd het eerste Ge- meenlandshuis aan de voet van de Spaamdammerdijk gesticht. Later, in 1645 betrok het waterschapsbestuur het huis „Zwanenburg", dat genoemd werd naar het verdwenen kasteel, dat in de omgeving van Halfweg moet hebben ge staan. Ook vergaderde in dit gebouw de Commissie uit de vroedschappen van Amsterdam en Haarlen, die het be heer hadden over de weg en de vaart tussen beide steden. Tot het begin van de zeventiende eeuw ging het verkeer tussen beide steden over de Spaam dammerdijk of over het water van de Haarlemmermeer en het IJ. De vroe gere zetel van Rijnland is nu suiker fabriek geworden en de herinnering aan het geslacht „Zwanenburg" is nog be houden gebleven in een deel van de voorgevel van de suikerfabriek. Tot 1876, toen het Noordzeekanaal in ge bruik genomen werd, was Halfweg be dreigd geweest door het water van het IJ. Maar het graven van het kanaal bracht inpoldering van een deel van het IJ met zich mee: de huidige Houtrak polder. Spaarnwoude is verreweg het oudste deel van de gemeente. Het wordt ge vormd door een aantal boerderijen, die geschaard liggen rond het uit de der tiende eeuw daterende kerkje, de „Stompe Toren". Reeds in het begin van onze jaartelling moet Spaarnwou de een Germaanse nederzetting zijn ge weest. Deze nederzetting lag aan de oostelijke rand van een smalle zandrug, waarschijnlijk een oud duin, dat zich in een flauw gebogen lijn van Zuid Schalkwijk tot voorbij het kerkje uit strekte. Rond het kerkje is in de loop der tijden heel wat Germaans aarde werk gevonden. Ook Ruigoord moet van oude datum zijn. De buurtschap werd gebouwd op een klein vrijwel rond eilandje, dat midden m het IJ lag. Thans is dit nog merkbaar aan hel feit, dat de buurtschap bijna een meter boven de polder ligt. Een en ander heeft nu nog tot gevolg, dat de boe ren, die hun akkers op het hooggele- gen stuk land hebben, géén, maar hun collega's, enkele honderden meters „la ger" in de polder, wel polderbelasting moeten betalen. Hoewel het huidige gemeentebestuur van Haarlemmerliede alle reden heeft te veronderstellen, dat het over een jaar of tien wel met de zelfstandigheid van de gemeente gedaan zal zijn, kan het niet nu al op de lauweren gaan rus ten. Er zijn dus nog verschillende uit breidingsplannen in voorbereiding. Ook zullen er nog de nodige sociale voorzieningen worden getroffen. Hel plaatsje Halfweg is volgebouwd. De brandweerkazerne, die broodnodig is, komt waarschijnlijk op het eind van dit jaar nog gereed en met de bouw van het politiebureau hoopt men binnen af zienbare tijd te beginnen. De bouwplan nen zijn door het rijk goedgekeurd en de grond is gekocht. Verder zullen nog wel wat industrieën zich de komende .jaren buiten de bebouwde kom kunnen vestigen. Halfweg is de laatste decen nia een industrieplaats van importantie geworden. Verschillende uitbreidingen heeft de gemeente in petto voor Spaarndam Oost. dat sedert de oprichting van Haarlem merliede tot de gemeente behoort, maar dat Haarlem eveneens wenst te an nexeren. Het uitbreidingsplan voor de bouw van vijftig woningen in dit dorps- deel is reeds gedeeltelijk door het rijk goedgekeurd. Dit jaar hoopt men nog met de bouw van tien woningen te kunnen beginnen. Hiervoor verleende de raad vorige week een krediet. Ook zul len er in Spaarndam Oost twee sport velden worden aangelegd. In het buurt schap Ruigoord komen eveneens een aantal nieuwe woningen. Zodra de rijks- goedkeuring is afgekomen wil men aari de bouw van tien woningen beginnen. Dat zal waarschijnlijk volgend jaar het geval zijn. Hoewel het in het verleden wel eens aan een goede verstandhouding met Haarlem heeft ontbroken is er thans een hechte samenwerking wat betreft het recreatieplan rond de Mooie Nel. Het recreatieplan beoogt een belang rijke uitbreiding van het watergebied, waardoor hier voor de groeiende be volking van Zuid Kennemerland meer mogelijkheden foor recreatie komen. Haarlem en omgeving telt een groot aantal watersportliefhebbers, die dan niet meer hun toevlucht behoeven te zoeken op de Kaag. De Mooie Nel zal ir. noord-westelijke richting, tussen Haarlem en Spaarndam worden uitge breid. Voorts zal de Liede verbreed worden. Zoals bekend zal de officiële over dracht van Zuid Schalkwijk voor een deel van de Zuid Polder, waarbij Haar lemmerliede ruim zeshonderd inwoners kwijtraakt, enigszins feestelijk gebeu ren. Op de ochtend van 1 oktober zullen beide gemeentebesturen per boot van de Haarlemse Turfmarkt vertrekken voor een rondvaart, die zal eindigen bij het restaurant „Het Reigersnest" aan het Liewegje. precies de grens van het nieuwe Haarlemse grondgebied. Tij dens de boottocht wordt op twee plaat sen aan de bevolking van het overgaan de gebied gelegenheid geven afscheid te nemen van het oude en kennis te maken met het nieuwe gemeentebe stuur. (Advertentie) TELEFOON 38058 - HEEMSTEDE ZANDVOORT, september Het zomerseizoen 1963 is in Zandvoort als een nachtkaars uitgegaan. Het traditionele abrubte einde van de seizoenbedrijvigheid op 31 augustus deed zich thans niet voor: het slech te weer in augustus bracht geleide lijk een herfststemming over de bad plaats, waardoor vele gasten hun verblijf bekortten. Dagbezoekers werden bijna niet meer opgemerkt. De Zandvoorters pakken nu op hun beurt de koffers en gaan op reis naar zuidelijk gelegen landen om de zon op te zoeken, die hen in de bad plaats zo lelijk in de steek heeft ge laten. Augustus bracht geen enkele mooie zondag, van de werkdagen waren er drie met mooi strandweer en zes met vrij goed weer. Ongunstig strandweer werd op acht dagen ge registreerd, maar niet minder dan veertien dagen met zeer slecht weer. Vooral de strandbedrijven hebben geleden onder het barre klimaat in de drukste vakantiemaand. Hun om zetten werden in augustus ongeveer gehalveerd; voor het gehele strand een strop van een a twee ton! De zaken in het dorp hadden niet zo veel reden tot klagen, want de 20.000 gasten die op het strand wer den teleurgesteld zochten hun ver tier in het dorp. De café's, maar ook vrijwel alle winkeliers hebben daar van geprofiteerd. Wanneer men zo hier en daar zijn oor te luisteren legt, dan hoort men in Zandvoort, ondanks de tegenslagen in de laatste weken, vrij gunstige conclu sies over de resultaten van het zomer seizoen 1963. Dat is te danken aan de met Pinksteren ingezette periode van enige weken mooi weer, die zich her haalde uitgerekend in de weken, waarin Zandvoort zijn grote slag moest slaan; die van de vakantie der Douwbedrijven. Aan het eind van de bouwvak-vakantie stond Zandvoort er best voor en zag het er naar uit dat de record-zomer van 1959 zou worden overtroffen. Dit optimis me is ijdel gebleken maar niettemin is voor de meeste Zandvoortse bedrijven 1963 beter geweest dan 1962. Er werd ons een gemiddelde stijging van 15 pet. genoemd. Dit betekent een totaal aan tal strandbezoekers van twee miljoen en ongeveer een miljoen overnachtingen in de logiesverstrekkende bedrijven en op de kampeerterreinen. In de laatste jaren heeft zich een wijziging voorgedaan in het gedrags patroon van vele vaste gasten. Een verschuiving namelijk van de huur van gemeubileerde kamers naar het reserveren van logies-met-ontbijt. In het Zandvoortse spraakgebruik wordt dit uitgedrukt door te zeggen dat men geen „gasten" maar „slapers" heeft. Voor de „slapers" heeft men na het ontbijt geen zorgen meer; de slapers moeten overdag voor zichzelf zorgen. Dit is merkbaar geworden in het beeld van de badplaats want de duizenden „slapers" zijn voor hun voeding aan gewezen op de restaurants. De meesten doen het wat eenvoudi ger en bezoeken de cafetaria's en an dere eethuisjes. Hiermede houdt ook ver band de hausse in het patates-frites-be- drijf (in het hoogseizoen wordt in Zand voort wekelijks 2000 kg. mayonaise in de frites-bedrijven verwerkt!) De vis winkels pasten zich aan de nieuwe si tuatie aan door „zitjes" in te richten, waarin men rustig zijn hartig hapje kan nuttigen. Menigeen geeft er echter de voorkeur aan, al wandelend „uit het vuistje" een hapje te eten en dit geeft de dorpssraten in de namiddag niet al tijd de aanblik van stijlvol verkeer van gasten en dagbezoekers. Het sociaal toerisme komt in Zand voort voldoende aan zijn trek: de ver schillende kampeer- en caravan-terrei nen hebben een capaciteit van ongeveer 8000 personen. In vorige jaren hoorde men nog wel eens klachten over de gedragingen vooral van de jeugdige kampeerders. Mede door de selectie die de beheerders van de kampeerbedrijven uitoefenen is het gehalte der kampeer ders echter verbeterd. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, kon dan ook in de laatste raadsvergadering verklaren, dat ernstige klachten over kampeerders niet meer zijn voorgekomen. De hin der veroorzaakt door de zogenaamde „Halbstarken", waartegen de Zandvoort se politie onder leiding van de toenma lige korpschef van politie, de heer H. P. Huysman, enkele jaren geleden krachtig is opgetreden, komt nu niet meer voor. Zandvoort gaat, ondanks de teleur stellende augustusmaand, tamelijk te vreden over het seizoen 1963 de winter in. In oktober, als de zakenmensen van hun vakantie zijn teruggekeerd, begint het gemeenschaps- en verenigingsleven weer op toeren te komen. Inmiddels tekent zich de verdere ont wikkeling van de badplaats af. Het fraaie Badhotel aan de Zuid-Boulevard geëxploiteerd door de heer J. J. Pas uit Amsterdam, kwam voor dit seizoen te laat gereed, maar zal in 1964 geheel in bedrijf komen en mede voorzien in de behoefte aan eerste-klas logiesgele- genheid. Voor de kop van de Zeestraat wordt naarstig gewerkt aan het nieuwe hotel- Bouwes, waarvan het betonskelet tot boven straathoogte is gekomen. Voor het bijbehorende gebouwencomplex, haaks op de Zeestraat, hoopt men binnen kort de rijksgoedkeuring te verkrijgen. De tijdelijke en soms wat rommelige aan doende établissementen aan de Zeestraat zullen dan moeten verdwijnen. De terreinen vóór de Van Lennepweg wachten op het startsein voor de bouw van de wandelpier. Gedeputeerde Sta ten hechtten hun goedkeuring aan de terzake door de Gemeenteraad geno men besluiten. Wanneer zal het Haven werken gelukken de rijksgoedkeuring los te krijgen? Dit internationaal aan nemersbedrijf zal zeker zijn buitenland se ondernemingen inschakelen om de bouw van de pier, wellicht in combina tie met woningbouwprojecten elders in het land, voor de regering aanvaardbaar te maken. Hoe het ook zij, Zandvoort zal ook in de winter regelmatig „in het nieuws" blijven!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3