Gezinsleven in Indonesië weerspiegelt verandering E'! H Sedert het land onafhankelijk werd wat is er heel veranderd IS SER Half C en jaar na brand opent A zijn „waterpaleis ISSER m. Op doorsnee zaterdag liefst 45.000 bezoekers Geen zwarte katten en heksen duinterrein in herfstig Bramenoogst van deze zomer geheel verloren gegaan plan Zeewijk Van 16 t/m 20 september DEMONSTRATIE ƒ1975- AAN AMSTERDAMS DAMRAK ÉÉR Hogere uitkering Paulusschool Bevolkingsonderzoek op tuberculose Rijdend postkantoor op Houtplein Inbraak in kampeer- huisjes in Langeveld Los-werkman bekent Brand in bollenschuur 99 Geen bramen Besvruchten Vogeltrek Geheimzinnig ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 PAGINA 6 Vrijetijdsbesteding Niet veel salaris van HOOVER Doet elke was voor u van begin tot eind helemaal al leen. Voortaan is uw wasdag uw vrije dag. Want door de Hoover AUTOMATIC is vol automatisch wassen werke lijk volmaakt. Een machine met kwaliteiten. Prijs DEMONSTRATIE-TIJDEN maandag van 14 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur woensdag van 14 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur donderdag van 14 tot 17 uur vrijdag van 14 tot 1 7uur en van 19 tot 22 uur Op dinsdag geen demonstratie - Breestraat 128 Beverwijk, Tel. 5244 wljmt U ««li nieuwe weg Hoover ?m De dag van opening staat al gekondigd, so zeker is men G' het slagen van de grote stV-K Beneden, dus vlak boven waterniveau, slechts etalages, vangstruimte en aan de achle kant nog een ketelhuis e.d. Ddd boven drie etalages voor de koop. De rondvaartrederijen G door de komst van C. en A. opzijgeschoven werden, kre%c, van haar nieuwe dienstgebouwd6^' is, sedert het land onafhankelijk werd, heel wat veranderd in het leven van tal van Indonesiërs. Hoeveel vooruitgang de Neder landers, dit land in de lange tijd van kolonisatie ook gebracht hebben, de in heemse bleef de onontwikkelde man, veelal de ondergeschikte van zijn blan ke werkgever voor wie hij zonder pré tenties en tegen een minimum aan loon zijn werk deed. Zelfs de ..Indo", het uit een inheemse moeder geboren kind van de Nederlander, werd, hoewel in een betere positie dan de zuiver in heemse landgenoot, veelal ten achtor gesteld bij de blanke kolonist. Kennis en ontwikkeling speelden daarbij in de meeste gevallen slechts een zeer on dergeschikte rol. De afkomst bleef, door alle eeuwen heen, hoofdzaak. Misschien klinkt dit alles wat on vriendelijk tegenover ons land en voor al tegenover onze landgenoten, die hier in vroeger jaren hun bestaan vonden. Het is de waarheid. Wij dienen ons dat, met het oog op de toekomst, te realiseren en voor ogen te houden. De vrijheidsstrijd van de Indonesiërs, die in feite al begonnen is lang voordat de Japanners het land binnenvielen en bezetten en die, na de bevrijding door de geallieerden, met kracht werd voortgezet, heeft in die verhouding een totale ommekeer gebracht. Nadat Indoneeië in 1950 een vrij land was geworden onder Indonesische leiding, ging deze jonge staat een moeilijke tijd tegemoet. Men keerde zich tegen de Nederlanders, die de rijke gronden eeuwenlang hadden geëxploi teerd, maar er zich ook heer en mees ter hadden getoond. De „balanda's" verlieten, al dan niet gedwongen, het land en keerden naar Nederland te rug, gevolgd door duizenden „Indo's". Het gevolg hiervan was, dat Indone sië bijna het gehele vakkundige deel van zijn bevolking kwijt raakte. De onervarenheid van de landskinderen wreekte zich op elk gebied. Het in verhouding tot de be-olking geringe aantal intellectuelen had het te druk met het organiseren en in stand houden van het regeringsbeleid om zich te kunnen bemoeien met de zo nodige zorg voor de cultures en an dere objekten, die het land een finan ciële basis moesten verlenen. De eens zo bloeiende ondernemingen werden voor een groot deel verwaarloosd en het land verarmde snel. Enorme geld leningen werden aangeboden door lan den, die daarmee in de eerste plaats eigen politieke winsten meenden te kunnen behalen, en geaccepteerd. Deze gelden werden echter niet ge bruikt om de economische positie van het land te verbeteren, maar voor doel einden, als bewapening e.d., die geen winsten opleverden. Buitenlandse des kundige voorlichting bleef beperkt tot enkele objekten. De hulp van Neder landers, die land en volk door èn door kenden en dus voor opleiding van de jongere generatie i.v.m. de exploita tie van de gronden het meest ta aan merking kwamen, bleef men ontberen. et laat zich echter aanzien, dat hierin wel spoedig verandering zal komen, die zowel Indonesië als Nederland ten goede komt. Nu de kwestie Nieuvv-Gumea (Irian Barat), het laatste struikelblok ln de verhouding tussen beide landen, is opgelost en, betrekkelijk kort daar op. de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld, is daarmee de eerste stap gedaan op de weg naar vernieuwing van deeeuwenoude banden, die tus sen beide landen bestaan en die, on danks alles, nooit geheel werden ver broken. Het verlangen van duizenden Indi sche Nederlanders om Indonesië, ook in zijn nieuwe vorm, terug te zien en te helpen opbouwen, zal ongetwij feld van grote invloed zijn op de ge beurtenissen in de naaste toekomst van dit land. Daarbij komt, dat in Indonesië zelf de overtuiging steeds meer veld wint, dat Nederland het •nige land is, dat door zijn deskun digheid, zonder enige politieke bijbe doeling, in staat is krachtig aan de- ze opbouw mee te werken. Intussen is de revolutie in enkele ja ren van enorme invloed geweest op het leven van de bevolking, niet al leen in de steden, maar ook op het platteland. De drang naar ontwikke ling en verbetering, die eeuwenlang door het kolonialisme werd geremd, heeft zich onder het nieuwe regiem sterk ontplooid. Het onderwijs is met kracht ter hand genomen. Hoewel de leerplichtwet nog in voorbereiding is, zijn de lagere cn middelbare scholen en de universiteiten overbevolkt met leerlingen, die vrijwillig de weg naar een grotere ontwikkeling hebben geko zen. Jammer Is het alleen, dat men hierin dikwijls nog te hoog grijpt, dat men teveel wil bereiken en daardoor het zo dringend nodige vakonderwijs, dat juist voor de opbouw van het land zo uiterst belangrijk is, ziet. over het hoold Deze drang naar ontwikkeling doet zich ook en vooral gelden in de vrije tijdsbesteding en in het gezinsleven van de bevolking. Wij hebben in de vele Indonesische gezinnen, die wij, in verband daarmee, bezochten, enige sprekende voorbeelden gevonden, die een duidelijk beeld geven van wat er op dit gebied in de laatste jaren reeds is veranderd. Zo bezochten wij het ge zin van een hoge ambtenaar. Hij is een van die mensen, die vanaf het begin een belangrijke plaats hebben ingenomen in de revolutie van dit land. Zijn vader was een van de wei nige intellectuelen en had een graad van ontwikkeling bereikt, die ver uit ging boven die van het overgrote deel der bevolking. De enige zoon van de ze magistraat was, al vóór de inval van de Japanners, revolutionair in hart en nieren. Hij voelde geen haat t.o.v. de Nederlanders. Integendeel. Hij beschouwde hen als zijn vrienden en had grote bewondering voor hun donesië aan de opbloei van het land èn de vooruitgang in cultuur en mo derne beschaving, waar dit volk door aanleg en traditie zo uiterst capabel voor is. Over deze aanleg en traditie, over deze capaciteiten op aJlerlei gebied, die in het gezinsleven hoe langer hoe meer tot uiting komen en zo belang rijk zijn voor de geestelijke vooruit gang van dit volk in al zijn lagen, zal ik .in een korte reeks artikelen een en ander vertellen. Zij zullen onge twijfeld herinneringen oproepen bij kennis. Zijn gevoel voor recht en recht vaardigheid veroordeelde echter hun kolonialisme en daartegen verzette hij zich dan ook met kracht. Hij streed voor de vrijheid van zijn land en volk, maar was van oordeel dat, wanneer die vrijheid eenmaal gewonnen was, er ook voor de Nederlanders in dit land een plaats zou blijven en een vruchtbare samenwerking met hen mo gelijk zou zijn. Dit standpunt huldigt hij nog, ondanks de strijd, die achter hem ligt en waarbij zijn vader, die hij vereerde en liefhad, het leven ver loor. Hijzelf bekleedt nu in het nieuwe In donesië een hoge functie in het politie apparaat en staat bekend als een on kreukbaar man met grote verdiensten voor zijn land. Zijn vrouw, Indische van geboorte, is kunstzinnig als hij en even verknocht aan de nog zo kort veroverde vrijheid van haar land. Haar blik is even ruim als die van haar man. Ook zij verwacht van een samenwerking met de Nederlanders in de toekomst de beste resultaten. Zij is een zachte, lieve vroqw, een echte moeder voor haar gezin, die open oog heeft voor de taak van haar man in het nieuwe Indonesië, hem daarin steunt zoveel zij kan, maar er tevens voor zorgt, dat hij in zijn huiselijke kring de rust vindt, die hij nodig heeft. Geen wonder, dat hun beide kin deren, een meisje (15) en een jon gen (11) in deze omgeving opgroeien in een sfeer van plichtsbetrachting en beschaving. De beide ouders heb ben een uitgesproken talent voor schilderen, waarmee zij als hobby een groot deel van hun vrije tijd vullen. De vader specialiseert zich in het maken van portretten, de moeder geeft aan bloemen de voor keur. Het dochtertje houdt zich niet onverdienstelijk bezig met de mo derne schilderkunst. Van lesnemen was bij geen van drieën ooit sprake. Hun successen op dit gebied zijn lou ter aan een natuurlijke gave toe te schrijven. Verder worden de avon den gevuld met musiceren. De va der bespeelt de guitaar, de zoon de ukelele, terwijl moeder en dochter hen met zang begeleiden. Dan klinken in de anders zo stille kamer de oude en nieuwe krontjong en Ambonese liedjes en zingen vader en moeder zo nu en dan eens een van de liederen uit de tijd toen de „ba landa's" nog de scepter over Indone sië zwaaiden. Toch is bij dit alles de Nederlandse huiselijke sfeer blijven bestaan, een sfeer, die overal in Indo nesië is blijven hangen en die onuit wisbaar het stempel van verbonden heid tussen beide landen drukt op deze jonge staat. Het salaris, dat de Indonesische staat uitkeert, ook aan zijn hoge amb tenaren, is laag; te laag in verhou ding tot de levensstandaard. Be roe- piah heeft een geringe waarde. Men moet daarom, wil men zich enigszins aanpassen aan het leven van de stand, waartoe men behoort en niet meedoen aan de corruptie, die hiervan helaas dikwijls het gevolg is, tiaar middelen zoeken om het inkomen op reële wijze te vergroten. De vrouw van deze ambtenaar heeft daarom in één van de vertrekken van haar huis een kleine schoonheidssalon ingericht, die zij exploiteert in de uren waarop haar man op zijn bureau is en haar kinderen naar school zijn. Haar cliënten bestaan uit vriendinnen en kennissen uit de gegoede stand en het werk geeft haar de voldoening, die volledig bij haar artistieke aan leg past. Zo leeft en werkt het beste deel van de leiders in het vooruitstrevende In- hen, die in dit land geboren en geto gen zijn en het, dikwijls tegen hun zin, hebben moeten verlaten. Bij anderen zullen zij een door politiek vertroebeld beeld over de aard en gewoonten van het Indonesische volk helpen verdui delijken. Zij zullen de banden tussen bedde volken helpen vernieuwen. HAN GORTER. IJMU'IDEN, 14 sept. Er ligt reeds een goedgekeurd raadsbesluit tot ont eigening van gronden tot een gezamen lijke oppervlakte van 92.71.40 ha te IJmuiden, waarover de gemeente de be schikking dient te hebben voor de uit voering van het uitbreidingsplan-in-on- derdelen Zeewijk. Overeenkomstig de desbetreffende bepalingen hebben B. en W. de betrokken eigenaren verzocht vóór 1 oktober 1 oktober te berichten, of zij alsnog bereid zijn de grond tegen een door de gemeente vastgestelde prijs aan de gemeente te verkopen. Indien het niet mogelijk is langs minnelijke weg de grond in eigendom te verkrijgen zal het noodzakelijk zijn de onteigenings procedure voort te zetten. Gezien het grote belang, dat de gemeente heeft bij een spoedige verwerving van de grond, in. het bijzonder ten behoeve van de uit voering van de hier geprojecteerde wo ningbouw, stellen B. en W. de gemeen teraad voor nu al te besluiten tot het voeren van de rechtsgedingen, welke voor de eigendomsverkrijging van de grond in het kader van de onteigenings procedure nodig zijn. BEVERWIJK, 14 sept. Het school bestuur van de Apostel Paulusschool in Meerestein, een snelgroeiende school, raakt in liquiditeitsmoeilijkheden indien de raad het voorschot op de exploitatie uitgaven over 1963 blijft berekenen naar 118 leerlingen (1962) aangezien het aan tal gemiddeld 220 zal zijn. B. en W. stel len daarom voor het aantal van 220 leer lingen aan te houden, zodat in totaal 15.906 voorschot kan worden verleend. Het schoolbestuur had 73.47 per leer ling gevraagd naar het raadsbesluit van 18 juli i.v.m. godsdienstonderwijs- subsidie op de openbare lagere scholen maar G.S. hebben aan dat bedrag nog geen goedkeuring gehecht, zodat B. en W. 72,30 handhaven als bedrag per leerling. VELSE N, 14 sept. Binnenkort zal in de gem eente Velsen weer een be volkingsonderzoek op t.b.c. worden ge houden. Het vorige onderzoek had plaats in het najaar van i960. De start van dit nieuwe onderzoek is op 30 septem ber. In de komende weken zullen allge in gezetenen, die geboren zn vóór 1 ja nuari 1948, een oproep ijontvangen om een röntgenfoto van hun borstkas te la ten maken. De kinderen, die op 1 ja nuari 1963 nog geen 15 jaar waren, zullen niet voor het onderzoek worden opgeroepen. _B hejjn wordt via de scho len door middel van een tubercullne- reactie in een onderzoek voorzien. Het onderzoek zal, evenals in 1960, in een voor dit doel ingerichte auto ge schieden. Het voordeel hiervan is, dat de gelegenheid tot onderzoek dichter bij de mensen kan worden gebracht. In de loop der naren heeft het onderzoek zn grote null bewezen. Verwacht mag dan ook worden dat ook nu de deelname aan het onderzoek algemeen zal zn. HAARLEM, 14 sept. Naar ons van de zijde van het Rode Kruis wordt mede gedeeld zal het rijdend postkantoor vol gende week niet opgesteld worden op het Stationsplein, maar op het Houtplein. B. en W. van Haarlem hebben namelijk geen toestemming verleend tot statione ring op het Stationsplein. CASTRICUM: Artsen: F. J. A. Spuls, Anna van Saksenstraat 2, tel. 3087. Zusters: Zr. Lighthart, Stetweg 33, Bakkum. (Advertentie) NOORDWIJK, 14 sept. Twee eige naars van kampeerhuisjes in het Lange veld te Noordwijk maakten bij de politie melding van het feit, dat tijdens hun afwezigheid in hun zomerhuisjes was ingebroken. Diverse goederen ble ken te zijn verdwenen. De recherche stelde ter plaatse een onderzoek in waarbij ai heel gauw kwam vast te staan, dat een 20-jarige los-werkman uit Noordwjjkerhout, die een goede bekende van de politie was en zich in de om geving van de huisjes had opgehouden, wel meer van deze inbraken af zou weten. Toen hij aan het politiebureau eens flink aan de tand werd gevoeld, ont kende hij aanvankelijk, maar later ging hij door de mand en gaf toe zich door het inslaan van een ruit toegang tot de panden te hebben verschaft. Een gedeelte van de buit, waaronder een verrekijker, had de jongeman in de Staatsbossen verstopt. Deze goederen werden door de recherche teruggevon den. HILLEGOM, 13 sept. Gistermorgen brak brand uit in de bollenschuur van de firma H. aan de Haarlemmerstraat te Hillegom. De brandweer had grote moeite met het vrijmaken van de brand- kraan, omdat deze onder het bitumen van de weg verborgen zat. De brand bleef evenwel tot geringe proporties be perkt. (Advertentie) ERTROUWEJfal.sSEWOi krachtig! Dat da Hoovafatta, da stofzuiger mat da 1001 mogelijkheden. U kunt karn overal gebruiken: voor vloerkleden, tftoieum, parket, trappen, bedden ate. Oók ander lage meubeM. bt aan wip kunt U hem ombouwen tot aan draagbare etofzulger, zodat U alle hoeken mi phNn Jamt bmttcMi. BREESTRAAT 128 Beverwijk - Tel. 5244* Gedurende dezelfde tyden als onze wasautomatendemonstratie worden deze stofzuigers gedemonstreerd IN 116 LANDEN TER WERELD i (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, sept. Een half jaar na de grote brand heropent C. en A. aan het Damrak. „De stunt zal luk ken", voorspelden de bouwers en vrij dag 27 september is als de dag van opening aangekondigd. Met dit glinste rende „waterpaleis" naast de Beurs denkt men vier of vijf jaar 4e moeten doen en dan zal inmiddels wel het de finitieve gebouw op de oude plaats aan de overkant gereed zijn. De brand aan het Damrak brak 16 februari van dit jaar uit. Drie dagen later stonden de plannen voor een tij delijk modemagazijn boven het water van het Damrak overeind. Men besloot tot een staalconstructie, die de beste ga rantie bood voor snel Werk. De ver plaatsing van C en A naar de RAI was immers slechts als oplossing gekozen „bij gebrek aan beter" en elke dag dat men de heropening aan het Damrak moest uitstellen, zou veel geld kosten. Het bouwbureau van C en A zette sa men met het architectenbureau Van der Laan, Hermans, Van der Eerden en Kirch een geraffineerde organisaie op. Aannemer, onderaannemers en leveran ciers waren vol bereidheid om mee te werken. Dc eerste paal werd op 27 maart vast in het water van het Damrak tot 17 meter diepte geslagen, maar pas drie weken later kon men met het eigenlijke werk beginnen. De arbeiders voelden zich onmiddellijk opgenomen in de grote stunt en zetten zich met ver overend enthousiasme in. Achter de hei- er liep de timmerman, die door de staalconstructeur op zijn hielen werd gezeten, welke op zijn beurt de platen- legger in zijn spoor had. Het was vrij moeilijk bouwen, zo vlak boven het water. Een nat pak voor een of meer arbeiders behoorde bijna tot de WIJK-AAN-ZEE, sept. State Mar griet heeft niet voor de zes zomerse weken gezorgd, integendeel, de regen van de laatste weken heeft alle zomer- Ulusies ontnomen. Voor het Duinreser vaat heeft deze regen in ieder geval een prachtig groen gebracht, waardoor de duinterreinen er voor de nazomer uitzonderlijk goed uitzien, alsof de herfst blijft talmen. Dat begon al met Sint Jan (24 juni), wanneer de nieuwe groeiperiode begon, heel markant dit jaar, zoals het zoge naamde Sintjanslot liet zien onder meer aan het frisse, jonge roodkoperkleurige eikeblad. Jammer genoeg geldt dit niet voor het naaldhout, waarbij de strijd tegen de larven van de „dennenscheer der" nog onverminderd voortgaat. Waar nodig, vindt de naaldhoutkap dan ook in dit jaargetijde nog voortgang en wordt het snoeisel verbrand. Een minder prettige bijkomstigheid van het natte weer is overigens, dat de bij de vorige maandwisseling nog zo hoopvolle verwachtingen omtrent de bramenoogst letterlijk en figuurlijk in het water zijn gevallen. Er zijn dan ook helaas weinig of geen duinbra men, zodat het zoeken naar deze vrucht dit jaar niets oplevert. Naast de meeste boomsoorten staan ook vele kruidachtige gewassen er later dan gewoonlijk nog fleurig bij, al is de volle zomerweelde verleden tijd. Bij zonder mooi staat, verder naar het noor den, in de kalkarme duinen, de bloelen de heide. Groot is nu vooral de verscheiden heid van allerlei besvruchten. Vele ro- zensoorten staan nu prachtig te pron ken met hun kleurige rozenbottels en de vrouwelijke planten van de karak teristieke duindoorns, steeds in groep jes als in theekransjes bijeen ge groepeerd, zijn getooid met de nu nog geelachtige doch steeds feller oranje gekleurde bessen. De mannelijke exem plaren, die ook eikaars gezelschap op zoeken laten we zeggen rondom hun denkbeeldige bittertafels moeten het zonder deze opsmuk stellen, daar zij bij deze meestal overigens „tweehuizige plant uiteraard geen bessen voortbren gen. Vooral de Gelderse roos vertoont nu rijkelijk zijn rode bessen, die bij de vogels niet erg gewild zijn. Verder ver melden wjj nog de vogelkers, lijsterbes, troskers, vlier, liguster, wegedoom, ber beris en kamperfoelie met hun veel kleurige rode, oranje, gele en blauw zwarte bessen, waarbij wij de zo mar kante kardinaalmutsjes nog haast over het hoofd zou zien Zouden dat onze eigen roodborsten zijn of vogels die van verder komen? Voor een goed waarnemer is het geen nieuws, dat de mysterieuze grote trek van de vogel alweer is begonnen. Dat voor die talloze trekkers van diverse pluimage ons duinengebied met zijn overdaad aan allerhande besvruchten een favoriete pleisterplaats vormt valt te begrijpen. De kieviten met hun massale exer citie-oefeningen waren de eersten die onze aandacht hierop vestigden en de kleine zangertjes vormden de voorhoe de. Bij voorkeur trekken zij 's nachts, veilig voor roofvogels. Zo troffen wij dezer dagen enorme vluchten kneutjes wegens hun kleurige pakje ook wel robijntjes genoemd fouragerend in het infiltratiegebied aan. Spectaculairder is daarna de doortocht van de hoofdmacht als spreeuwen, vinkachtigen, leeuweri ken, ruiters en plevieren grote groepen dagtrekkers vormen. Dan zoeken de vo gelaars hun strategische positie op aan het vinkentouw, letterlijk (daarover la ter eens) of figuurlijk op een duintop nabij de zeereep. De grote vochttoestand in het duin kan ook hoge verwachtingen wekken voor de paddestoelen en er zijn er heel wat te vinden. Het is wel te begrijpen dat men daarbij vroeger aan allerlei narigheid, heksen en dui velswerk dacht. Nu weten wij hoe heilzaam zij zijn voor vele boomsoor ten en hoe onontbeerlijk de zwammen zijn voor de kringloop in de natuur. Deze kennis is echter nog lang geen gemeengoed geworden en veelal is men huiverig en vijandig tegenover deze zwammenwereld onder de grond. Ten slotte zien wij er alleen maar van wat in de openbaarheid treedt, de overi gens reeds vaak zo wonderlijk gevorm de paddestoelen, soms in cirkels (heksenkringen) gegroepeerd. Vroeger, ja, toen dansten de heksen, na zich met heksenzalf te hebben ingesmeerd bij maanlichte nachten op de hek- senberg ter viering van de heksensab- bath of ze veranderen in zwarte katten, langstaartige haviken, raven, uilen of griezelige padden. Vandaar dat woord „paddestoelen". Daarentegen dansten de elfjes, lief lijke meisjes in witte gewaden, rond en rustten uit op de elfenbankjes en wee de eenzame wandelaar die de verlok king niet wist te weerstaan Weest echter niet bevreesd wandelaar, want orde van de dag. En als het geen n was die in het water plonste, wa? _jj' wel een hamer of een schroevend*.),, er of een staalbalk. Maar de eendra tige rush om binnen het schem® blijven, hield er h«t plezier in. Het „waterpaleis" is dan wel tijdelijk bedoeld, maar nauwelijks jjt' zodanig gebouwd. Roltrappen en luL,t' verversingssysteem zullen niet breken. De verkoopruimte op de verdiepingen is bijna zo groot het vroegere gebouw aan de overzu Op één moment zullen zo'n 3000 sen tegelijk in het gebouw kunnen zijn. En dergelijke momeI1.e- zijn verre van zeldzaam. In een bcuw van deze grootte ontvangt Yejs' A op een doorsnee zaterdag uagj> 45.000 mensen, hetgeen gelijk W ,)K' het inwonertal van een stad als -f je maar. Op de drie verdiepingen „begane grond", dus vlak boven .^j water zijn slechts een ontvang® -t- met trappen en een ketelhuis m® vangstruime voor goederen 'eii richt) zijn de afdelingen dames- je kinderconfectie en een stukje van herenmodeafdeling ondergebr» 'Ie verdiepöJU Verder zijn er op alle voorraadzalen en op de bovenste z8l dieping dienstruimten. Natuurlijk het gebouw ook etalages hebben, alleen aan de Damrakzijde. En zal boven het trottoir hangen. een e« Dit tijdelijke „waterpaleis" bood 'g# goede gelegenheid om ook het e* 0of ander te experimenteren met het g0. op het definitieve gebouw dat over a geveer vijf jaar op de oude pl®°? zijn verrezen. De verkooptechniek j,et moeten reiken tot de grens van48a(' zelfbedieningssysteem. Veel hangt jjl by af van het personeel, dat do- dan ook speciaal getraind De verkoopsters moeten het goe®„ul' ment leren aanvoelen, waarop intA" felende koopster voor de ryke •Jryjji ling hulp nodig heeft. De uit*1® (IS aan de sinds kort houten rekke11 v,ep plaats van verchroomde) zal v®1 lokkingen moeten zün. als u zich aan de regels houdt oJ[te u vóór donker het duin uit en gewapende jachtschuts houden een „ee\ je in het zeil en zijn bovendien standvastig. Hoe verleideiyk hei top verliezen in die mysterieuze pactae lenwereld ook is, we bewaren o to0fl' een volgende keer of voor de te er stelling „Herfsttooi", die dit )aaL J<£ eens in Bakkum nabij het theehui >tep hanna's Hof" gehouden wordt, oh* voor het duinterrein kan men a» kantoor Zeestraat 50 ten alle tyn komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6