Vegers in Birmingham woedend na laffe aanslag, waarschijnlijk uit rijdende auto Explosie doodt vier negerkinderen van een zondagsschool Zonnig weer Lottgering Ben Bella Algerijns president m f NIET SOLLEN MET C.A.O. Viifling geboren in AMERIKA Goede hoop dat kinderen in leven zullen blijven Elektronische „sluier" voor Madonna-beeld Het weer igx tembure Verklaring van St. Eloy Drs. BARKMAN licht Den Haag in Hersenen huiten apelichaam in leven gehouden DRUKTE OP WEGEN DANK ZIJ STRALENDE ZOMERZONDAG VIER MEISJES EN EEN JONGEN Actie voortgezet bij Versehure Prinses Beatrix als mej. hammers naar Kopenhagen WEER IN EUROPA OPENING DER STATEN-GENERAAL vü door H.M. de Koningin „Dure buitenlanders Ned. zaakgelastigde uit Djakarta over "MM R iiVr usst IilfK Staking om lonen MAANDAG 16 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31540 BIRMINGHAM, 16 sept. (AFP, Reuter) Vier kinderen zijn ge dood en 25 personen min of meer ernstig gewond bij een bom explosie, die zich zondag voor deed in een Baptistenkerk in Bir mingham, een stad in de zuide lijke Amerikaanse staat Alabama. Alle slachtoffers zijn negers. Tij dens de explosie bevond zich een groep negerkinderen met hun onderwijzeres in de kelder van het gebouw, waar de zondagsschool Werd gehouden. In de grote zaal siWMO RRIS "before you êiuj! [FALCON REGENJASSEN Gordijnen stomen v.a.fl,- perm STOMEN van de kerk trof men voorberei dingen voor de ochtenddienst. Hier waren reeds ongeveer zestig mensen aanwezig. De explosie had plaats in de kelder. De vier slacht offertjes waren in de leeftijd van 11 tot 14 jaar. Politie en brand weerlieden waren de gehele dag bezig met het ruimen van puin uit de zwaar beschadigde kelder om te zoeken naar eventuele slachtoffers. Men moest oproer politie aanvoeren om de talloze woedende negers, die naar het kerkgebouw waren gestroomd, in toom te houden. De politie werd met stenen bekogeld. Hier en daar losten de politiemannen waar schuwingsschoten. Daarbij wer den twee negerjongens gedood. „Tragisch" Dr. King woedend Vele bommen rechtstreekse reportage dinsdag 17 september a.s, 12.50-1.45 Herhaling 7.00 's avonds lil "li De warme zonnige september- zondag bracht nog veel onver wachte drukte op alle Nederlandse stranden. De verkeersdrukte is deze laatste zondag van de zomer bij zonder groot geweest. Aangetrok ken door het warme, zonnige weer hebben vele duizenden auto bezitters de vrije dag benut voor het maken van een tocht naar de kust of naar bos en hei. Files bij Ouderijn Mevrouw Mary Ann Fisoher, de moeder, vm de Amerikaanse vijfling. MAAK A. 3. ROTTEVEEL'S AUTOMOBIELBEDRIJF tUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telet 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen, «oofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc., f 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. BOM IN NEGERKERK (Van onze correspondent in Bonn) VOLKACH, 16 sept. De wereldbe roemde Kiemenschneider-Madonna In de Rozenkrans is voorzien van een onzicht bare sluier. Het kunstwerk, dat een onschatbare Waarde heeft, is daardoor voorzien van de beste alarm-installatie ter wereld. De Madonna werd het vorige jaar au gustus uit de al even beroemde Wall- fahrtsldrche „Maria im Weingarten" gestolen. Op initiatief van de hoofdre dacteur van het Hamburgse weekblad „Stem", Nannen, werd contact opgeno men met de (ook tot nu toe onbekend gebleven) dieven, die bereid bleken om et voor honderdduizend mark terug te geven. In sterk beschadigde toestand overigens. Voor de Madonna is thans een soort elektronisch scherm gelegd. Wie met hand of arm in dit veld terechtkomt, zet een alarm in beweging. Sirenes be- tinnen te loeien en sekonden later is e politie ter plaatse. tiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiimmiiiiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223516 Verwachting tot dinsdagavond (op- te 11.15 uur). gemaakt Hier en daar ochtendmist, overdag zonnig weer en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind nlt oostelijke richtin gen. Dinsdag: Zon: 6.16—18.53 Maan: 5.24—19.18 Nations: §en Helder 5® Bilt Twente Eindhoven ^•a-Limburg -akholm Osl° Copenhagen jonden Bordeaux Max. min. neersl. Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur mist 19 18 0 mist 19 8 0 onbewolkt 19 12 0.1 mist 19 7 0 onbewolkt 19 7 0 mist 20 8 0 onbewolkt 21 8 0 mist 21 9 0 half bewolkt 17 13 0 zwaar bewolkt 16 14 0 onbewolkt 18 0 mist 24 8 8 0 mist 18 0.4 onbewolkt 20 0.4 onbewolkt 22 0 onbewolkt 24 li 14 0 mist 21 1 (Advertentie) 2 GR°TE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 TEE. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 Gouverneur Wallace van de staat Alabama loofde onmiddellijk een belo ning van vijfduizend dollar uit voor de opsporing van de daders. Hij bracht de staatspolitie in staat van alarm. Men zoekt thans twee personen, die vlak voor de ontploffing in een auto wegre den. Ooggetuigen geloofden dat zij een gekleurde huid hadden. Het schijnt dat de bom vanuit deze auto in de kelder is gegooid. Een ooggetuige zei dat hij zich op een tiental meters afstand van de kerk bevond, toen hij een hevige knal hoorde. „Ik werd tegen de grond ge drukt terwijl de glasscherven mij om de oren vlogen. Toen ik bij mijn po sitieven kwam zag ik mensen uit de kerk rennen. Een vrouw met een bebloed gelaat kroop door een gat in de muur", zo zei hij. Gouverneur Wallace zei in een latere verklaring dat hij de aanslag een tra gische gebeurtenis acht, die door alle inwoners van Alabama wordt betreurd. ,,De schuldigen aan deze gruwelijke daad dienen voor de rechter te worden gebracht", aldus Wallace. Berichten over de aanslag werden ter kennis gebracht van president Kenne dy, die zich op zijn jacht bij Rhode Island bevond. De bekende negerpredikant, en leider van de beweging tegen rassenscheiding, dr. Martin Luther King, die zich in At lanta, in de staat Georgia bevond, noem de de aanslag een „misdaad tegen de ALGIERS, 16 sept. (Rtr) gerijnse premier, Achmed De Al- Ben Bella, heeft blijkens de officieel bekendge maakte uitslagen van tien van de vijf tien Algerijnse departementen een vol strekte meerderheid behaald bij de zon dag gehouden presidentsverkiezingen. Ben Bella is nu de eerste president van Algerije geworden. De waarde van de verkiezing is nog al twijfelachtig omdat de kiezers slechts op één persoon konden stem men: Ben Bella. Wie van mening was dat Ben Bella niet president moest wor den kon slechts één ding doen: blanco stemmen, mensheid." Gouverneur Wallace draagt een grote verantwoordelijkheid voor de ze wrede moorden, omdat zijn onver antwoordelijke uitlatingen en daden in Alabama een atmosfeer voor geweld en moord hebben geschapen, aldus dr. King. „De handen van Wallace zijn met bloed bevlekt." In de staalstad Birmingham brach ten tegenstanders van de rassengelijk- stelling in de afgelopen jaren reeds veertig maal bommen tot ontploffing. Daarbij vielen echter nimmer doden. In april 1963 arresteerde de politie in de ze stad twintig negers die een uitslui tend voor blanken bestemd restaurant binnengingen. Daarop braken gevechten tussen negers en blanken uit. Tenslotte zaten ruim 2500 negers in gevangenis sen. Negerbetogingen werden met be hulp van politiehonden en waterkanon nen uiteen gejaagd. In mei werd de negerwijk van de stad opgeschrikt door explosies van door te genstanders van de rassengelijkstellmg geplaatste bommen. Drie negers hepen hierbij verwondingen op. Opstandjes van de geprikkelde negerbevolking waren het gevolg. In dit stadium gaf president Kennedy zijn federale troepen bevel zich gereed te houden om de stad te bezetten. De spanning week en de ras- senstrijd verplaatste zich naar de uni versiteit van Alabama, waar gouverneur Wallace alles in het werk stelde om te verhinderen dat negerstudenten zich lie ten inschrijven, een strijd die hij ver loor. (Advertentie VOOR MENSEN DIE HÉT GOED BEKIJKEN 'X. 99 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 16 sept. „Geen tussen tijds openbreken van de c.a.o., waaron der wij namens onze leden onze hand tekening hebben gezet. Het instituut van de c.a.o. is een te groot goed, om daarmee te sollei.." Aldus de heer P. Brussel, voorzitter van de Kath. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy" in de spoedvergadering van het algemeen be stuur. „Maar aan deze duidelijke opvatting", zo vervolgde hij, „menen wij even dui delijk te moeten verbinden, hetgeen o.i. voor 1964 gewenst is. Van onze leden vragen wij hun c.a.o. niet uit te hollen door aan wilde acties te doen. Ik hoop, (Van een onzer verslaggevers) Schiphol, 16 sept. Nadat drs. SJa- rif, de zaakgelastigde van Indonesië ln Nederland een werkbezoek heeft ge bracht aan Djakarta, is thans de Neder landse zaakgelastigde drs. C. Barkman ter informatie van Den Haag uit Dja karta overgekomen. Drs. Barkman zal op het ministerie in Den Haag onderwerpen bespreken die verband houden met de jongste ontwikkelingen zowel van het diplo matiek als het handelsverkeer. Voorts kwam de wenselijk van ook cultureel verkeer ter sprake. Zoals bekend heeft de Indonesische regering, hoewel niet officieel, doen we ten dat meer geleidelijkheid bij de her vatting van economische banden, ge wenst is. Van een al te snelle start en te grote omvang van de handelsrelaties schijnt men politieke repercussies te vrezen. Bepaalde uitlatingen van poli tieke groeperingen duidden daar reeds op. Intussen is het meekomen van de handelsraad bij het kantoor van de Ned. zaakgelastigde in Djakarta, de heer W. Thorn Leeson, een aanwijzing dat han delszaken het voornaamste onderwerp van het overleg in Den Haag zullen zijn. Intussen zijn er ook kwesties in het diplomatiek vlak die duiden op behoed zaamheid van de zijde van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken. Vier maanden nadat de heer Bark man in Djakarta aankwam schijnt nog geen uitvoering te zijn gegeven aan diens claim tot teruggave van panden, waar tevoren Nederlandse diplomatieke kantoren en personeel gevestigd waren. Drs. Sjarif was op Schiphol om zijn collega te begroeten. Uiteraard kon drs. Barkman zich nog niet uitlaten over hetgeen hij Den Haag zal rapporteren. Formosa. Helicopters hebben op Formosa voedsel uitgeworpen ten be hoeve van dertigduizend mensen, die door overstromingen zijn geïsoleerd. De overstromingen, veroorzaakt door de tyfoon „Gloria", hebben reeds aan 157 mensen het leven gekost. (Reuter), dat de regering en werkgevers de ernst van de situatie zullen inzien. Vooral dat de werkgevers in de Stichting van den Arbeid nu ook bij het sociale over leg zich eens werkelijk ondernemer zul len tonen. Z;j zijn gewend in het onderne mingsbeleid enig risico te nemen. Al léén dan immers is een op de toe komst gericht beleid mogelijk". De heer Brussel zag slechts als enige mogelijkheid een niet onbelangrijke stijging van het Nederlandse loonpeil, waardoor een meer evenwichtige situa tie zal ontstaan, toegevend, dat er risico's aan verbonden zijn. Hij wilde geen lapmiddelen. Het naar hier halen van buitenlandse werknemers Span jaarden, Italianen, Grieken en Turken die belangrijk meer kosten dan de eigen Nederlandse werknemers, noemde hij geen nationaal belang, maar slechts het belang van hen, die ook aan die „dure" buitenlandse arbeiders verdienen. „Bij die migratie van buitenlandse arbeiders speelt slechts het economisch motief. Sociale overwegingen spelen daarbij niet of nauwelijks mee", aldus de heer Brussel. De heer H. H. Wemmers, voorzitter van het verbond van Protestants-Chris telijke werkgevers in Nederland, heeft intussen geconstateerd, dat de ontwik kelingen in de laatste dag op loonge- bied in de kring van het verbond van Prot.-Chr. werkgevers in Nederland be zorgdheid hebben gewekt. „Aantasting van collectieve arbeidsovereenkomsten raakt rechtstreeks de rechtsorde van de arbeid en ondermijnt het met zoveel staande afsprEiken, dat zonder schade voor ons kwetsbare economische bestel wijzigingen in arbeidsvoorwaarden kun nen worden aangebracht", aldus de heer Wemmers. „In de sociaal-economische raad is het overleg over hetgeen op loon- en prijsgebied in 1964 mogelijk is, reeds geopend. Daar zullen ook ongetwijfeld de problemen, di mede de achtergrond van de recente moeilijkheden vormen, aan de orde komen. Verwacht moet worden, dat werkgevers en werknemers het verantwoordelijkheidsbesef zullen tonen dat nodig is om de toekomstige economische ontwikkeling niet in ge vaar te brengen en de resultaten van dit overleg zullen afwachten", aldus de heer Wemmers. - BK T&™ gSS x g, - i. i, -■ Ó/mé "U - CLEVELAND, 16 sept. (UPI) Drie specialisten van de Western Reserve University van Cleveland in de Ver enigde Staten hebben bekendgemaakt dat ze er in zijn geslaagd hersenen buiten een lichaam in leven te houden. De doktoren slaagden erin levende hersenen van een Rhesusaapje weg te nemen en ze in werking te houden. Aanvankelijk paste men „rechtstreekse transfusies door een donoraap toe, maar later zorgde een machine voor de bloeditoevoer naar de hersenen. r,en van de specialisten zei overigens zelf nog mief goed te weten wat men nu wijzer geworden was. Hij veronderstelde dat men thans de hersenen kon gaan be studeren als afzonderlijk orgaan, en dat dit tot succesvoller behandeung van beschadigde menseohersenen zou kun nen leiden. „Er gaan veel tevens ver loren doordat de hersenen en {^rugge- merg afsterven voordat men heeft kun nen ingrijpen," zei ht). nagaan of het mogelijk is van bef ene dier worden over geplant in het andere. De specialist meende dat in de toekomst P manier pasgeboren baby sm t hersenbeschadigingen in leven kunnen worden gehouden. In de plaatsen langs de kust heeft de politie de handen vol gehad om de enorme verkeersstroom in goede ba nen te houden. Het waren meest wat de politie „rondrijders" noemt, die een bezoek aan de badplaatsen brach ten. In Den Haag en Scheveningen was het zo druk, dat extra personeel van de verkeerspolitie dienst moest doen. Op de Schevemingse boulevard kon al leen eenrichtingsverkeer worden toege staan. Er was ook veel strandbezoek, al werd er niet zo druk in zee gebaad als op andere zomerse dagen. De politie van Zandvoort schat het aantal auto's, dat deze zondag haar temeente heeft bezocht op 14.000. Op e wegen naar Zandvoort, in Haarlem en Heemstede, hebben zich nu en dan stagnaties voorgedaan, die echter meestal niet langer dan een minuut of tien duurden. Heel erg druk werd het op de wegen in de omgeving van de kustplaatsen gistermiddag tussen vier en zes uur: „Iedereen wilde tegelijk naar huis", zo vertelde men ons bij de politie, en er kon dan ook meest niet harder dan stapvoets worden gereden. Om zeven uur waren de kustplaatsen weer „schoon". De Utrechtse verkeerspolitie moest gisteren een enorme verkeersdrukte rond hert verkeersplein Oudenrijn het hoofd bieden. Door speciale afstelling van de verkeerslichten en de assisten tie van solorijdende politie, heeft men kans gezien de verkeersdrukte op te vangen. Ongevallen deden zich niet voor. Tussen half acht en acht uur gister avond was de drukte op zjjn hevigst. Er vormden zich files van meer aan 8 km. in de richting Arnhem, 5 km. in de richting 's# Hertogenbosch en 8 km. in de richting Amsterdam. De spoorwegen hebben zondag 10.000 passagiers tussen Amsterdam en Zand voort vervoerd. Ongeveer 5.000 Rotter dammers gingen met de trein naar Hoek van Holland. Er was verder gro te belangstelling voor duinwandelingen rond Castricum. ABERDEEN (V.S.), 16 sept. (Rtr) Voor de tweede maal binnen veertien dagen is de wereld een vufling rjjker geworden. Zaterdag «dionk de 3o.jarjge mevrouw Mary Ann Fischer in Aber deen in de Amerikaanse staat South- Dakota het leven aan vier meisjes en een jongen. De kinderen, die twee maanden eerder dan werd verwacht ter wereld kwamen, werden na de ge boorte (de bevalling duurde anderhalf uur) onmiddellijk in couveuses ge plaatst. Hun huidskleur is gezond, zij zijn zeer beweeglijk en de artsen, die de vijfling behandelen, hebben dan ook goede hoop dat zij in leven zullen blij ven. Ook de moeder maakt het goed. in feite schijnt het de vader te zijn, die er het slechtst aan toe is. De 38- jarige Andrew Fischer, een kantoorbe diende, zal waarschijnlijk een rustkuur in een ziekenhuis moeten ondergaan om bH te komen van de emoties hy ten prooi is geweest. Da vijf nieuwgeborenen hebben het kinderaantal in het gezin-Fischer verdubbeld: het echtpaar had reeds vjjf kinderen, waaronder geen twee-, drie- of vierlingen. De leden van de vijfling wogen bij de geboorte 1134 tot 1814 gram. Gisteren kregen zy hun eerste voeding, die hun door een buisje via neus en slokdarm werd toegediend. De kinderen zullen in de couveuses moeten blijven totdat zij elk tenminste tweeduizend gram we gen. Zaterdag nog werd het vijftal, waarvan de ouders katholiek zym ge doopt door de bisschop van Sioux Falls, mgr. Hoch. De jongen ontymg de naam James Andrew, de meisjes heten alle vier Mary. Zij rollen later een tweede naam krijgen, die dan te vens hun roepnaam wordt. President Kennedy heeft de Fischers een gelukstelegram gezonden. Behalve gelukwensen stromen ook geschenken binnen. Een stadgenoot zond een che que van 500 dollar. Een andere, een handelaar, gaf een wasmachine en een centrifuge. Ook zijn kleding en linnen- goed aangeboden. De burgemeester van de stad (23.000 inwoners) heeft de (Advertentie) f S I M C A-dealer voor I Haarlem en omstreken Dr. D. Bakkerlaan 12 L Bloemendaal - Telefoon 5780057501 bevolking opgeroepen voor moeder en kinderen te bidden. Hij riep de 14e ser tember uit tot „Andrew-Fischer-dag De eerste geboorte van een vijfling op het westelijk halfrond was op 28 maart 1934. toen de beroemde Dionne- vijfling in Canada het levenslicht aan schouwde. Eén Dionne-meisje stierf in 1954, de andere vier zijn nog in leven. In 1943 werd in Argentinië een vijfling geboren, twee jongens en drie meisjes, die allen nog in leven zijn. De vijf jon gens, de eerverleden week ter wereld werden gebracht door mevrouw Prieto in Venezuela, maken het eveneens uit stekend. In Teheran, de hoofdstad van Perzië, is zaterdag gemeld dat bij Ispahan in Centraal-Perzië een vierling, twee jon gens en twee meisjes, is geboren. De vier kinderen en de moeder maken het goed. AMSTERDAM, 16 sept. De uur- en weekloners van de nv. Versehure en co's scheepswerf en machinefabriek al hier zetten hun donderdag begonnen ac tie ter ondersteuning van hun eis tot verhoging der lonen voort. Vanochtend hebben zij wederom van 10 tot 11 uur het werk onderbroken. DEN HAAG, 16 sept. Prinses Bea trix is gisteren van Schiphol naar Ko penhagen gereisd voor een privébezoek aan prinses Margaretha van Denemar ken. De prinses maakte de reis incognito als „Mej. Laipmers" per KLM-Electra PH-LLB Venus". Zij was gekleed in een beige complet en droeg een bruin hoedje. Ondanks het spitsuur merkte op de drukke luchthaven niemand van de vele honderden passagiers ook maar iets van dit koninklijke vertrek. Op het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen werd de prinses door de Deense kroonprinses Margaretha opgewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1