Belangrijke verklaring in Troonrede ZORGEN OVER LONEN, LANDBOUW EN VERKEER Borst Verhoging uitkering AOW tot sociaal minimum CHINESE UITGAVE VOOR KENNEDY MILJOENENNOTA 1964 Begrotingstekort 1628 min Geen belastingverlaging Britse vorstin verwacht baby ADM nog deze maand voor de rechter Drie vakcentrales: LONEN MOEIEN FORS OMHOOG „Enige aanpassing prijzen zal nodig blijken" MALEISIË breekt met Djakarta en Manilla PULLOVER lange pantalon -Het weer- Begin volgend jaar blijde gebeurtenis Fabiola's blijde verwachting niet vervuld Sloper geeft Leids schilderij terug Gasontploffing in huis te Goes DEN HAAG, 17 sept. Koningin Juliana heeft vanmiddag bij de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal de Troonrede uitgesproken, die als volgt luidde: Landbouwer onder trekker gedood Hagenaar bij botsing in Frankrijk gedood MTéefore you êuyl Nevelig weer gaat u verhuizen? Op Prinsjesdag Ambtenaren moeten binnen blijven Zaak-Profumo Lord Denning dient zijn rapport in WERELDRAAD zendt vier waarnemers DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 87sïe JAARGANG No. 31541 „LEDEN DER STATEN-GENERAAL, In deze tijd van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge afhankelijkheid en neemt ook het verlangen naar samenwerking toe. In dit bewustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar vereniging van de vrije Europese landen zijn uitgangspunt. Het is voor ons Koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de Verdragen van Rome en van Parijs is neergelegd in zijn geheel wordt verwezen lijkt. De opvatting van de Regering is steeds ge weest, dat deze verdragen de totstandkoming be ogen van een open en democratische Europese gemeenschap, een gemeenschap, die niet een ver delende, maar een verenigende functie moet heb ben. Slechts een op brede en hechte basis georga niseerd Europa zal in staat zijn op voet van gelijkwaardigheid samen te werken met de bond genoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vruchtbaar blijven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de Westerse samenleving en de ontwikkeling van de constructieve krachten in de wereld. Het stemt tot voldoening, dat inmiddels vele landen het Verdrag tot stopzetting van boven grondse kernproeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag, dat tot vermindering van de internationale spanningen kan leiden, zal U weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ontspanning blijft het defensie beleid er onverminderd op gericht naar ons beste vermogen een aandeel te leveren tot de gezamen lijke verdediging in Atlantisch verband. I Suède dames- en herenjasjes (Advertentie) Zuiver Wollen Delana Noors Dessin T jaar 17,93 Helanca Delana T jaar f 18,75 't is betaalbaar bij: baby- en kinderkleding ANEGANG 19 - HAARLEM Telefoon 21413 F. DAMIAAS EN ZN. telefoon 12456—14155—17616—52514. Generaal Tsjang Tsjoeng-kuo, oudste zoon van generaal Tsjang Kai- sjelc, is dezer dagen in Washington ontvangen door president Kenne dy. Tijdens het gesprek bood de generaal zijn gastheer de Chinese versie aan van Kennedy's boek „Profiles in Courage". Vermoedelijk is de conversatie hier niet bij gebleven. In Washington doet het ge rucht de ronde, dat de generaal in tamelijk krachtige termen te ver staan zou zijn gegeven, dat Amerika geen enkele lust heeft nationa listisch China thans te steunen in operaties tegen het vasteland. Deze ferme taal is overigem onmiddellijk gevolgd door onzekerheid over wat het bewind op Formosa nu zal doen. Generaal Tsjang Tsjoeng-kuo, die in opdracht van zijn vader de geheime politie op Formosa leidt, pocht, net als Ngo Dinh Nhu in Zuid-Vietnam overigens, op myste rieuze relaties met de communistische tegenpartij. IURPAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM eletoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50; telet 4790 Bijkantoor en Red Omuiden: Leeuweriklaan 30 Teletoon 5790 Wrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, •oofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Sevorin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano, 7.90 per kwartaal. Voor Wachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. Regering zal alles doen om boven 90.000 woningen uit te komen KLUNDERT, 17 sept. In Klundert Is maandag-middag de 68-jarige landbou wer X. Kersten verongelukt. Hij kwam met zijn tractor te dicht bij een sloot. De trekker kantelde en de man raakte er onder bekneld. Omwonenden be vrijdden het slachtoffer, dat echter en- fcele ogenblikken later aan de opgelo pen verwondingen bezweek. SAULIEU, 17 sept. De 46-jarige heer J. Rutgers uit Den Haag is zondag bij een autobot g in de buurt van Saulieu in Bourgmdië om het leven gekomen. De Fransman die de wa gen bestuurde waarmee de heer Rut gers in botsing kwam, is korte tijd la ter in een ziekenhuis overleden. ttiiiiiililillilliilltiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimimiiiiiiiiilillillllllf (Advertentie) BARTEUORISSm" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwaohting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Tijdelijk mist of laaghangende be wolking, vooral in de nacht en och tend. Overdag ook enkele zonnige perioden, met een kleine kans op een onweersbui; zwakke tot matige zui delijke tot zuidwestelijke wind. Iets minder warm overdag. WOENSDAG: Zon: 6.16-18.53; maan: 5.24-19.13. (Advertentie) Verlangt u goed vakwerk? Vraagt ons eens vrijblijvend offerte. Zijlvest 41, Haarlem Telefoon II De Regering zal het hare ertoe bij dragen om de tariefonderhandelingen, die het volgend jaar te Genève zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhandelingen, waarbij ook de in ternationale problemen van de land bouw zijn betrokken, zullen naar zij hoopt een nieuwe fase in de ontwikke ling van het internationale handels verkeer inluiden. Zowel tijdens de tariefonderhande lingen als tijdens de Wereldhandels conferentie, die eveneens het volgend jaar zal plaats vinden, verdienen de problemen van de ontwikkelingslanden bijzondere aandacht. Vermindering van de belemmeringen tn het handels verkeer met die landen moet daarbij voorop staan. Het economische leven in de ontwikkelingslanden moet voorts een bredere grondslag verkrijgen, op dat zij in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemende wel vaartsverschillen in de wereld maken het des te noodzakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De Regering streeft naar een evenwichtig programma van hulp verlening binnen het Koninkrijk en daarbuiten in verscheidene bilaterale en multilaterale vormen. Het verheugt de Regering, dat de betrekkingen tot Indonesië belang rijk zijn verbeterd. Nu de eerste stappen zijn gezet naar normalise ring van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleide lijk zal ontplooien. De samenwerking in Benelux-ver- band acht de Regering van des te meer betekenis, nu de internationale betrekkingen zoveel hechter worden. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde-Rijnverbinding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal U ter goedkeuring worden voorgelegd. De Regering is ervan overtuigd, dat de goede verstandhouding binnen het Koninkrijk der Nederlanden zal wor den bestendigd. De Koninkrijksgedach te moge daarbij ook komend jaar we der onze drie landen bezielen. Het sociaal-economische beleid richt zich zowel op een zo krachtig moge lijke en evenwichtige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve van de economische ontwik keling zal in samenwerking met het bedrijfsleven een onderzoek worden in gesteld naar de vooruitzichten op mid dellange termijn voor onze volkshuis houding als geheel en voor verschil lende sectoren afzonderlijk. Daarbij za.1 rekening worden gehouden met de wijze waarop de commissie van de Europese Economische Gemeenschap zich een dergelijk onderzoek in Euro pees verband heeft gedacht. Mede ten gevolge van een bijzon dere verhoging van de landbouwuit gaven zal de Rijksbegroting voor 1964 een grotere toeneming van de uitgaven vertonen dan past bij het door het Kabinet als grondslag aan vaarde financiële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uitgaven in de periode tot en met 1967 als geheel genomen, achter te doen blijven bij de groei van het nationale inkomen. Uit een oogpunt van conjunctuurbeïnvloeding voldoet de begroting aan de eisen die daar aan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe Comp tabiliteitswet zal U deze zittingsperio de worden aangeboden. De Regering vertrouwt, dat het ge organiseerde bedrijfsleven, dat in eer ste instantie verantwoordelijk is voor het loonbeleid, de loonkostenstijging voor 1964 binnen aanvaardbare gren zen zal houden. Naar haar mening worden die grenzen primair bepaald door de macro-economische produkti- viteitsont wikkeling, maar daarnaast acht zij van grote betekenis het ver band tussen de loonontwikkeling en het prijspeil, het investeringsniveau en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Intussen is de Regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen die een ernstige in breuk maken op een verantwoorde loonvorming. Zij zal in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven dit vraagstuk onder ogen zien. Gelet op de aanhoudende spanning in de conjunctuur en de opwaartse druk op de prijzen zal de Regering een krachtig prijsbeleid blijven voe ren. Zij ziet ook dit in nauw verband met een verantwoord loonbeleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief mededingingsbeleid be vorderen. De grote zorg, die de Regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede, dat zij in het geheel van haar beleid een voorname plaats toekent aan de verhoging tot een sociaal mi nimum van de uitkeringen krachtens de algemene ouderdomsvoorziening. Voorstellen terzake zal zij spoedig na ontvangst van het advies van de Soci aal Economische Raad uitwerken. Nadat het Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken het beraad over een nieuwe pensioenwet heeft beëindigd, zai de Regering een desbetreffend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel tot uitbreiding van de werkingssfeer van de Interimwef invaliditeitsrente- trekkers beoogt de Regering een ver dere verbetering van de voorzienin gen ten behoeve van de gehandicap ten. Een wetsvoorstel om de inkomens grens in de Algemene kinderbijslag wet te doen vervallen, zal U binnen kort bereiken. De Regering acht de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie een belang rijk instrument om ondernemers en werknemers gezamenlijk een grotere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij ziet met belangstelling het advies van de Sociaal Economische Raad over de herziening van de Wet op de bedrijfsorganisatie tegemoet. In een tijd, waarin de toenemende industrialisatie en verstedelijking van ons dichtbevolkte land de gevarc van de mens in zijn levensmilieu doen stijgen, worden hoge eisen gesteld aan het beleid op het gebied van de volks gezondheid. De Regering hoopt, dat (Zie vervolg pag. 6) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 sept. Voor het eerst sinds zesendertig jaar heeft het perso neel van de Pensioenraad vandaag niet langs de route kunnen staan om de gou den koets te zien voorbijtrekken. De di rectie van de Pensioenraad heeft na „rijp beraad" besloten het personeel van de raad dit jaar achter de bureaus te houden. De directie vond dat er als gevolg van de pensioenmaatregelen in 1963 zoveel werk was, dat geen uur ge mist kon worden.Voor de ruim 550 amb tenaren van de pensioenraad was de be slissing van de directie een behoorlijke tegenvaller. Een troost hebben zij. Als het volgend jaar -liet zo druk is met de Sensioenen mogen zij er voor de gou- en koets weer een paar uurtjes tussen uit, heeft de direotie gezegd. LONDEN, 17 sept. (Rtr., AFP) Koningin Elizabeth van Engeland is in blijde verwachting, zo is gisteren offi cieel in Londen bekendgemaakt. Van de zijde van Buckingham Palace werd meegedeeld, dat de baby begin volgend jaar wordt verwacht. De 37-jarige Brit se vorstin zal met ingang van oktober geen officiële verplichtingen meer op zich nemen. Het Britse koninklijk paar heeft reeds drie kinderen. De tekst van het communiqué, dat door de perssecretaris van de koningin, Richard Coleville, werd uitgegeven, luid de volgens de traditionele formule: „Buckingham Palace maakt bekend dat de koningin geen verplichtingen meer op zich zal nemen nadat hare majesteit Balmoral (haar kasteel in Schotland) in oktober heeft verlaten." Coleville zei na het voorlezen van het communiqué: „De koningin en de Hertog van Edinburgh zijn natuurlijk erg gelukkig." (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 17 sept. Door de pers dienst van het koninklijk paleis in de Belgische hoofdstad is gisteravond een communiqué gepubliceerd, waaruit blijkt dat de blijde verwachting van koningin Fabiola opnieuw niet is vervuld. „De hoop, die onlangs werd gewekt door berich.en omtrent de gezondheidstoestand van de vorstin, is helaas niet meer ireffroiid", aldus de officiële mededeling. Ook werd aangekondigd dat koning Boudewjjn vrijdag uit Spanje naar Brussel zal terugkeren, „terwijl de koningin haar terugkeer enkele dagen moet uitstellen" Blijkens door de Belgische kranten gepubliceerde, uit Zarauz de Spaan se vakantieplaats van de vorsten afkomstige berichten, had de miskraam zaterdag plaats. De koningin was toen ongeveer vier maanden zwanger. Thans zou zij in goede gezondheid verkeren, „alhoewel zeer verdrietig". LONDEN, 17 sept. (UPI) Lord Alfred Denning, rijksarchivaris en eerste rechter van het Engelse hof van beroep, heeft gisteren aan de Britse regering het rapport overhan digd, dat hij op haar verzoek heeft opgesteld over de veiligheidsaspecten van de zaak-Profumo. Politieke waarnemers in Londen verwachten van het rapport, dat het p litiek dynamiet bevat voor de con servatieve regering van premier Mac- millan, en dat het compromitterende Eassages voor enkele ministers in het ijzomder bevat. GENEVE, 17 sept. (ANP) Als waar- nemers namens de Wereldraad van Ker ken op het voortgezette Tweed© Vati- vaanse Concilie in Rome zyn naast ar. Lukas Fischer, die ook reeds de eerste zitting van het Concilie meemaakte, aan gewezen: de bisschop van Nagpur, John E. Alig van de kerk van Indie, Faki- stan, Birma en Ceylon, dr Masatosji Doi, professor in de systematische theo logie en oecumenica uit Kyoto, Japan, en dr. Nicos a Nissiotis (geen geeste lijke) van de Grieks-Orthrd xe kerk. De voornaamste punten van de miljoenennota 1964 zijn in het kort samengevat: De rijksuitgaven belopen 12.856 mil joen gulden, de middelen 11.476 miljoen, dit levert een tekort op van 1380 miljoen, maar additionele posten doen dit tekort stijgen tot 1628 miljoen gulden. Volgens de vermoedelijke uitkomsten zullen de uitgaven in 1963 bedragen 12.251 miljoen gulden en de middelen 10.703 miljoen, zodat een tekort resteert van 1548 miljoen. De financieringsbehoefte van het Rijk zal in 1964 in totaal 1,7 miljard gulden bedragen, waarvan bijna één miljard op de open kapitaals markt zal moeten worden geleend. De minister van Financiën ver trouwt erop dat dit mogelijk zal zijn. De minister betreurt het dat de uit gaven 1964 de stijgingsnorm over schrijden. De oorzaak hiervoor is gelegen in het treffen van voor zieningen ten behoeve van de land bouw. De overschrijding zal in de komende jaren moeten worden in gehaald. De voor 1964 verwachte voortgezette economische expansie maakt een voorzichtig beleid ten aanzien van de bestedingen gewenst. Met het oog op de gespannen arbeidsmarkt zal van de overheidsfinanciën eerder een remmende dan een sti mulerende invloed op de economie moeten uitgaan. Hoewel de regering meent dat elimi nering van de invloed der progres sie op de belastingopbrengst drin gend geboden is is zij voornemens de extra stijging van deze opbrengst tengevolge van het progressie-ef fect in 1964 nog te laten doorwer ken. De begroting behoudt dan -en remmende werking en past in de conjuncturele situatie. Het in 1964 doen ingaan van een belastingver laging is dus conjunctureel onge wenst. De raming van de belastingontvang sten voor 1964 beloopt in totaal 11.963 miljoen gulden, dat is ruim één miljard meer dan volgens de vermoedelijke uitkomsten voor 1963 die 10.954 miljoen gulden belopen. De belastingdruk zal derhalve in het komende jaar zwaarder zijn dan in 1963. In de periode 1964-1967 zal per jaar gemiddeld 600 miljoen gulden be schikbaar komen voor verhoging van de uitgaven en/of verlaging van de belastingtarieven. Het toe laatbare accres voor de rijksuit gaven kan in deze periode worden gesteld op 425 miljoen per jaar, 150 miljoen per jaar is nodig voor neutralisering van de belasting prognose, zodat in de periode 1964-1967 dan ruimte beschikbaar is voor de realisatie van de aan hangige algemene belastingherzie ning, waaruit een middelenderving van ruim 100 miljoen zal voort vloeien. Gezien de afwezigheid van speel ruimte zal strikt de hand moeten worden gehouden aan de grens die voor de komende kabinetsperiode aan uitgavenaccres en belasting verlaging tezamen is gesteld. Alleen door krachtig vast te houden aan deze gedragslijn kunnen de over heidsfinanciën gezond blijven en een doeltreffende sociaal-economi sche politiek worden gevoerd. Het bedrag van de defensiebegroting is voorlopig vastgesteld op 2.340 miljoen gulden, dit betekent in vergelijking met 1963 een stijging van ruim 126 miljoen. Naar verwachting zal het overschot op de lopende rekening van de be talingsbalans over 1963 ongeveer 600 miljoen gulden belopen, voor 1964 wordt eveneens een dergelijk overschot geraamd. Voor het ko mende jaar wordt weer een belang rijke groei van de export ver wacht. De staatsschuld is van 30 juni 1962 tot 30 juni 1963 gestegen met 808 miljoen tot in totaal 19.774 mil joen gulden. (Zie ook elders in dit nummer). AMSTERDAM, 17 sept. Tegen de Amsterdamsche Droogdok Maatschap pij zal een vervolging worden ingesteld wegens het tqpkennen van hogere lonen dan krachtens de bestaande loonvoor- schriften is toegestaan. De substituut officier bü de Amsterdamse rechtbank mr. W.A.J.M. Smit, belast met het ver- vplgen van economische delicten, heeft gisteren op grond van het proces ver baal van de looncontroledienst, beslo ten tot vervolging over te gaan. Zijn streven is erop gericht de zaak nog in de loop van deze maand ter terechtzit ting te brengen. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT-AMSTERDAM, 16 sept. D verbondsraden van de drie grote vakcentrales hebben zich maandagavond uitgesproken voor „forse" en „sterke" verbeteringen in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. NW, KAB en CNV gaven elk verklaringen uit naar aanleiding van de jongste ontwikkelin gen op het gebied van lonen en salaris sen. De drie centrales zullen zich op zeer korte termijn gezamenlijk beraden ove de politiek, die zij in het overleg in het georganisserde bedrijfsleven en met de regering zullen voeren. In de drie verklaringen wordt er de nadruk opgelegd, dat door het officiële loonbeleid, zoals dat in het verleden is gevoerd, Nederland een goedkoopte- eiland is geworden. Dit heeft tot grote economische spanningen geleid. In de verklaring van de KAB wordt gezegd, dat het verbond wel oog heeft voor de noodzaak van uitbreiding van de werk gelegenheid op lange termijn en dat het bestuur begrijpt, dat daaruit ook voor het loonniveau bepaalde consequenties kunnen voortvloeien, maar dat een al te gr< voorzichtigheid in het verleden ons in een heel andere positie heeft ge plaatst dan jaren geleden werd voor zien. De voorzitter van het NW, drs. Roemers zei op een persconferentie, dat hef NW uiteraard voorstander is van volledige werkgelegenheid maar dat de huidige situatie van „super-werk- gelegenheid" ernstige bezwaren met zich mee brengt. De drie verbonden wijzen erop, dat na de moeizame overeenstemming over het voor 1963 „gemiddeld aan vaardbare" percentage van 2,7 pro cent, waarmee de lonen mochten wor den verhoogd, de praktijk heeft uitge wezen, dat die rulmte te laag was ge schat. Het veelvuldig voorkomen van zwarte lonen ondermijnt de positie van de vakbeweging, aldus NW, KAB en CNV. Een percentage van wat onder een „forse" loonsverbetering moet worden verstaan, willen de drie vakbonden met geven. Zij zijn juist van mening, dat het noemen van een percentage, zoals dat voor 1963 Is gebeurd, er toe heeft ge leid, dat het georganiseerde bedrijfsle ven te weinig speelruimte heeft gege ven voor een werkelijk vrij overleg tussen werkgevers en werknemers over loonsverhogingen die op economische en sociale gronden gewenst en aanvaard baar zouden zijn. Overigens verklaarde de heer Roe mers dat het cijfer van acht procent, dat onlangs is genoemd door de alge mene metaalbedrilfsbond van het NW op zichzelf „een redelijk percentage" is. „Ik heb echt niet gezegd: Hoe komen zij er bij", aldus de voorzitter van het Dl drie verbonden realiseren zich ilat een forse loonsverhoging in de zwakke re bedrijfstakken tot enige prijsaanpas sing zal moeten leiden. Dit betekent echter niet, dat de prijzen over de ge hele linie omhoog zouden moeten. Waar in feite reeds betaalde zwarte lonen in een nieuwe CAO worden gelegeliseerd, gebeurt er economisch niets, dat hoge re prijzen zou rechtvaardigen, aldus de heer Roemers. NW, KAB en CNV pleiten er voor, dat van de loonbepalingen in collectieve contracten in een bedrijfstak afwijkingen naar boven mogelijk moeten zijn voor die ondernemingen in de bedrijfstak, waar de rentabiliteit het betalen van hogere lonen toestaat. (Van onze correspondent) LEIDEN, 17 sept. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier heeft het schilderij, dat de sloper Jacq. v.d. Akker in bezit hield, terug ontvangen. De heer v.d. Akker meende recht te hebben op dit schilderij, omdat het nog in het te slo pen gebouw aan de Stationsweg hing. Daarbij had hfl echter geen rekening gehouden met de datum, waarop con tractueel de sloop moest beginnen. Het schilderij was voor de Kamer van Koop handel van belang, omdat het ook m bet nieuwe gebouw in de vergaderzaal een plaats krijgt. De industrie van Rijn land wordt op dit door Pieter Geraedt* in 1753 geschilderd doek verbeeld. De Kamer van Koophandel heeft na het overleg de heer v. d. Akker een compensatie ter hand gesteld voor het reinigen van het doek en terwille van de goede verstandhouding. 's HEERENBROEK, 17 sept. In de woning van de familie Tempelaar aan de Goesse Straatweg heeft zich een ont ploffing voorgedaan waardoor de gehele zijwand van het huis werd weggesla gen. De woning stond onmiddellijk in lichterlaaie en brandde geheel uit. De heer Tempelaar is in een zieken huis in Goes opgenomen. Zijn vrouw en zoontje hadden zich tijdig in veiligheid weten te stellen. Vermoed wordt, dat de explosie i« veroorzaakt door het losschieten van een butagasslang in de keuken, waar ook een petroleumstel brandde. KOEALA LOEMPOER, 17 sept. (Rtr) De Maleisische regering heeft besla ten de diplomatieke betrekkingen met Indonesië en de Filippijnen te verbre ken, zo is vanmorgen in Koeala Loem- poer bekendgemaakt. DJAKARTA Enkele honderden In donesiërs hebben gisteravond in Dja karta voor de woning van de Britse ambassadeur „Britse imperialisten" en „Vernietig Maleisië" geroepen. De In donesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, die vlakbij de Engelse ambassade woont, verzocht de menigte een eind te maken aan de be toging. Hij vermaande de betogers zich ordelijk te gedragen en zei, dat krach tige maatregelen tegen ordeverstoorders genomen zouden worden. Na de verma ning van minister Soebandrio ging de menigte uiteen. Vliegveldpersoneel in Djakarta heeft een boycot aangekondigd van alle Brit se en Maleisische vliegtuigen, die regel matig Djakarta aandoen op vluchten naar en van Singapore en Australië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1