Dertien nieuwe bruggen over Rij n m Duitsland Betere verbinding gunstig voor ontsluiting Hondsrug en Taunus Nieuwe verkeersmaatregelen 1 voor ru no. ijksweg Hoofdrijbaan vanaf Crailo tot Hilversumseweg afgesloten Agenda voor Haarlem en Historische atlas v Problemen bij opname psychiatrische patiënten van H Wekelijkse beurs in het Krelagehuis Brug bij Remagen wordt hersteld Stormvogels kan gaan trainen „Haarlem Noord" in het bezit van beide bekers Subsidieregeling godsdienstonder wijs Bloemendaal Veld van Schooneberg beschikbaar In verband met wegverbreding en tunnelbouw Ontgroening meisjes studenten in Leiden Ontkenning van bestuur Films Muziek Toneel Ui versen Cabaret Tentoonstellingen Bridge-drive Marktberichten DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 PAGINA 2 Moezel^kanaal" Veerboot Oostzone Integrale ziekenhuizen Opname onder dwang O O (Van onze correspondent ln Bonn) BONN, 17 sept. Drie en twintig brug gen zullen in de komende jaren de Rijn overspannen in het gebied van de deel staat Rijn!and-Pals. Nadat de acht gedurende de oorlog verwoeste bruggen bij Maxau, Speyer, Ludwigshafen, Frankenthal (in de .Au tobahn Mannheim - Kaiserslautern) Worms, Mainz, Koblenz en Neuwied weer waren hersteld, zijn reeds het vo rig jaar twee nieuwe bruggen bij Wei- aenaz en bij Schierstein, beide in het gebied van Mainz voor het verkeer opengesteld. Nog dertien bruggen over de Rijn zullen er in de loop der jaren bU komen. De eerstvolgende brng, die gereed zal komen, is de „Autobahn"- orng bij Bendori. Deze brug ligt in het wAutobahn"-verbindingsstuk tussen Mon- tabaur (aan „Autobahn" Keulen-Frank- furt) en Koblenz. De brug zal zeer veel bydragen tot de ontsluiting van de Eiiel en de Hondsrug, gebieden die tot dus verre van de rechter-Rijnoever at eigen lijk maar heel moeilijk te bereiken zijn. Met de bouw van de Rijnbrug bij Geisenheim vlakbij Rüdesheim gele gen zal nog dit jaar worden be gonnen. Ook deze brug zal een be langrijke schakel gaan vormen, na melijk in de verbinding tussen de Hondsrug en de Taunus. De brug bij Maxau die eigenlijk een noodbrug iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minmi la zal nog dit jaar tot een vier baans-brug worden uitgebouwd. Het volgende jaar zal een begin worden gemaakt met de bouw van de Rijnbrug bij Germersheim. In 1965 volgt dan het begin van de bouw van een twee de brug iets benoorden de stad Lud wigshafen. De huidige Rijnbrug bij Neuwied de eerste Rijnbrug na die in Bonn kan het steeds stijgende verkeer niet meer verwerken. Er wordt op het ogen blik onderzocht, of het beter is om de brug bij Neuwied helemaal af te bre ken en door een nieuwe vierbaans-brug te vervangen, of dat men de huidige brug kan laten liggen, haar zal verster ken en dan een ietsje noordelijker een nieuwe brug zal bouwen. Ook in de stad Koblenz is een tweede Rijnbrug dringend noodzakelijk. In de naaste toekomst zal een begin worden gemaakt met de bouw van de ,,Autobahn"-brug bij Speyer. Zij vormt een schakel in de verbinding van Parijs over Saarbrücken naar Mannheim, Stuttgart en Neurenberg. Toekomstige bruggen in Rijnland- Pals komen bezuiden Maxau, bij Al- trip. bij Gernsheim, bij Oppenheim en by St. Goar. Ook de in het Amerikaan se offensief tegen Hitler-Duitsland on verwachts veroverde en later inge storte brug bij Remagen-Linz zal in de toekomst worden hersteld. Bij de Internationale Moselgesell- schaft en de Moezelcommlssie in Trier worden thans reeds de voorbereidin gen getroffen tot opneming van het scheepvaartverkeer op de gekanaliseer de Moezel. Over enige maanden reeds «al het jarenlange kanaliseringspro- jekt z(jn voltooid en kan een begin worden gemaakt met de scheepvaart. Rederijen en particuliere schippers zijn al op zoek naar transport-opdrach ten van de industriële ondernemingen in het stroomgebied van de gekanali seerde rivier en de mijnen in Noord oost-Frankrijk, het Saargebied en Lu xemburg, die van de bevaarbaarheid van de Moezel het meeste hopen te profiteren. Volgens de rentabiliteits-be- rekeningen voor het Moezel-„kanaal" zullen per jaar_ 12 miljoen ton goede ren over de rivier moeten worden ver voerd. Zeven jaren zijn verstreken sinds de ondertekening tussen West-Duitsland, Frankrijk en Luxemburg van het ver drag over de kanalisering van de ro mantische Moezel. Thans is men bezig aan de laatste werkzaamheden aan de stuwdammen en de aan de stuwme ren aangesloten krachtstations. Grote etappes van de rivier zijn reeds ge stuwd. Hij is breder beworden en ver loopt regelmatiger. De stuwdammen en krachtstations zijn zo laag gebouwd, dat ze in het Moezellandschap nauwe lijks opvallen. De vrees, dat de kana lisering het beeld van de Moezel en het Moezeldai geheel zou veranderen, heeft zich niet bewaarheid. Enige mil joenen mark zijn uitgegeven om de technische installaties met bomen en tuinen te camoufleren. Ook het wegennet in het Moezeldal heeft van de kanalisering van de ri vier geprofiteerd. Miljoenen tonnen baggerafval en uitgegraven grond zijn voor verbreding van wegen gebruikt. Er wordt nog gewerkt aan 40 km. ver nieuwde- en verbeterde wegen in het Moezeldal. Tot dusverre zijn ongeveer 600 mil joen mark uitgegeven voor de nieuwe scheepvaartroute door de Moezel. De eind-rekening zal rond 750 miljoen mark komen te liggen, tweemaal zo hoog als men zeven jaren geleden had geraamd. Vele werkzaamheden zijn duurder geworden dan men had ge dacht. Alleen de „Deutsche Bundesbahn" is nog gereserveerd tegenover het a.s. begin van de Moezelscheepvaart. Zij heeft zich zeven jaren geleden tot het uiterste tegen de kanalisering verzet en zag in verbetering van het transportwezen meer heil in uitbrei ding van het spoorwegnet en elektri ficatie. De 200 km. lange spoorweg tussen het Roergebied en Lotharin gen zal vermoedelijk met de opening van de Moezelscheepvaart zijn renta biliteit verliezen. Met ingang van de zomerdienstrege ling der Europese spoorwegmaatschap pijen heeft de „Reichsbahn" van de communistische Oostzone van Duitsland op de zeeroute tussen Warnemünde en Gjedser een nieuwe veerboot in dienst gesteld. Voor de 42 km. lange route tussen Warnemünde en de Deense ha ven Gjedser heeft de veerboot twee uur en tien minuten nodig. De veerdienst zal viermaal per dag worden gevaren. De rond 6.600 tons metende veerboot kan achthonderd personen en dertig volbeladen goederenwagons plus elf per- sonenwagons vervoeren. Personenauto's en vrachtauto's zullen worden meege nomen voor zover er nog plaats over is op de rails. Met deze verbinding wil*de „Reichs bahn" proberen de pas geopende „Vogelvlucht'-verbinding over de Fehmamsund concurrentie aan te doen De communistische autoriteiten hebben hierbij vooral politieke oog merken. De nieuwe veerboot, die „Warnemünde" heet, deed op zijn eerste reis niet alleen Gjedser, maar ook Kopenhagen en Stockholm aan. In het kader van de reclame-campag ne wordt de Westduitse Bondsrepu bliek er door de communisten van be schuldigd de oude Deense veerhaven Gjedser bewust te hebben geruïneerd. De vroegere Duitse „Reichsbahn" stelde tussen 1926 en 1928 twee veer schepen in dienst op de route Warne- münde-Gjedser, de „Schwerin" en de Mecklenburg". In 1935 werden jaar lijks rond 35.000 personen en 160.000 ton vracht vervoerd. Aan het einde van de 2e Wereldoorlog bestond de veer dienst niet meer. De „Mecklenburg" was in 1944 tijdens een luchtaanval in de buurt van Gjedser zwaar bescha digd, de „Schwerin" werd getroffen tij dens reparaties op de „Neptun-werf" in Rostock. De Russen verkochten na de oorlog de „Schwerin" voor schroot. Zij hadden voor heropening van de veer dienst naar Denemarken geen belang stelling. Ook Deense veerboten moch ten niet meren in Warnemünde. Pas in 1947 stonden de Russen in bescheiden mate hervatting van de veerdienst toe. De Deense veerboot „Danmark" mocht eenmaal en alleen 's nachts per dag in Warnemünde aanleggen. Deze regeling geldt tot op het huidige ogen blik. In 1962 werden tussen Denemarken en de Oostzone (die de route met de ongelukkige „Sassnitz" bevoer) 28.000 reizigers en 145.000 ton vrachtgoed ver voerd. Pas na de uitbreiding van de Oost zeehaven Rostock in 1958 wilden de Oost- duitse communisten de veerdienst met Denemarken om politieke redenen in tensiveren. Maar de Denen hadden geen belangstelling voor de Oostduitse voorstellen. In de eerste plaats was men al bezig aan de bouw van de Vogelvluchtlijn" die een snellere verbinding met het vasteland van Euro pa bood en in de tweede plaats ver langden de Oostduitsers, dat de Denen voor de doorreis via Oost-Duitsland zou den afzien van een reisvergunning der westelijke geallieerden in West-Berljjn. Pas nu hebben de Denen toegestaan, dat de Oostzone een eigen veer op de route naar Gjedser in dienst stelt, dit vooral om de haven Gjedser voor de eco nomische ondergang te redden. Voor de Oostduitsers is deze verbinding echter onrendabel. Ze hebben de Denen derhalve al laten weten, dat de „War nemünde" vermoedelijk meer op de rou te Trelleborg-Sassnitz dan op het tra- jekt Warnemünde-GJedser zal varen. IJMUIDEN, 17 sept. Stormvogels is uit de trainingsnood. De IJmuider voetbalvereniging die na de fusie aan de top met V.S.V. aan een nieuwe toe komst wilde bouwen werd in dit voor nemen gehinderd door het ontbreken van een eigen veld. Weliswaar was be kend, dat men voor de competitiewed strijden van de eerste twee elftallen over het Waterloo-terrein kon beschik ken, maar dat was voor de training niet beschikbaar. Gelukkig genoot men voor de training een gastvrij onderkomen bij V.S.V. op de' velden aan de Hagelingerweg, an ders zou men totaal onvoorbereid aan de competitie hebben moeten beginnen. Het V.S.V.-terrein verkeerde in die da gen echter niet in een al te beste con ditie zodat men wel eens verstek moest laten gaan. Maar nu heeft de gemeente eindelijk het verlossende woord gesproken. Storm vogels kan voortaan voor de training van de selectiegroep terecht op het trai ningsveld van Schooneberg. Zodra Tel star daar op dinsdag- en donderdag avond het veld heeft geruimd, kunnen de blauwwitten aan de slag gaan. Voor de andere elftallen is er nog geen oefenveld, maar men heeft goede hoop binnenkort op het Triabasveld aan de Kennemerlaan in actie te kunnen ko men. BUSSUM, 16 sept. Rijkswaterstaat heeft vanaf aanstaande woensdag een aantal nieuwe verkeersmaatregelen in gesteld voor de Rijksweg no. 1 in ver band met de grote wegverbreding en de tunnelbouw, voor het gedeelte vanaf Crailo tot aan de Hilversumseweg, het kruispunt Laren. Vanaf woensdag zal het verkeer over de hoofdrijbaan worden afgesloten. Het verkeer van en naar Amersfoort zal via de parallelwegen worden geleid. Hier zal éénrichtingsver keer gelden, een maximum snelheid van 50 km en een inhaalverbod. Het kruis punt Crailo blijft intact, evenals het kruispunt Laren. Alle aansluitingen van de zijwegen op de hoofdrijbaan zijn hier mee vervallen. Oversteken, ook na zonsondergang zal niet mogelijk zijn en het verkeer dat wel over moet steken zal met de wijzers van de klok moeten meedraaien en alleen kunnen passeren op de kruispunten Crai lo en Laren. De wielrijders zullen vanaf de Derkinderenlaan via een aparte over steek worden geleid en zij zullen een voor hen speciaal gereserveerd gedeelte van de parallelwegen berijden. Ook voor hen geldt een éénrichtingsverkeer. Auto mobilisten worden verzocht het wiel- rijdersverkeer te ontzien en buiten de witte streeep te blijven, die daar spe ciaal voor is getrokken. Er zal worden toegezien op een goede verlichting van de aanwjjzingsborden na zonsondergang. Het werk aan de Rijksweg no. 1 en aan de tunnelbouw vordert snel en men is voor op het schema. Gerekend wordt dat over 8 maanden het gehele werk is voltooid. De tunnelbouw bestaat uit 4 „moten" voor elke tunnel. Rijkswa terstaat is thans zover gevorderd dat de twee moten aan het begin en einde ge reed zijn en dat men per 1 januari hoopt doorgestoten te zijn onder de hoofdrijbaan. Daarna kan de afwerking beginnen. Op het ogenblik wordt het verkeer in Bussum vanaf de Koekoek laan tot aan het kruispunt Crailo nog over de hoofdrijbaan geleid. De volgende Het bestuur van de WSL ontkent, dat buitensporigheden als opsluiten in een te kleine ruimte hebben plaats gevon den. Ook het flauwvallen van meisjes studenten is uit de lucht gegrepen, al dus het commentaar. Het komt wel eens voor, dat een meisje zich minder wel gevoeld, maar dan wordt haar ogen blikkelijk al die hulp verleend, die voor haar van belang is. CINEMA PALACE: Wederzijds, a.l 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Op het altaar der liefde 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur: Song of Texas, alle leef tijden. Woensdag 2 uur. LIDO (2e week): Alle vrouwen van de wereld, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Oproer ln het Verre Oosten, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT (2e week): Kanonnen van Navarone, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. ROXY, Maandag t/m do.: Meesterspion Gimpel, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO (3e week): D'r moet maar eens getrouwd worden, a. 1. 2.15, 7 en 9.15 uur MINERVA, t/m donderdag 8 uur. boven dien wo.-midd. 2 uur: West Side Story. 14 jaar. Dinsdag 17 september. Grote of St. Bavo Kerk. 8 uur: Orgel concert door Plet Kee. Woensdag 18 september. Concertgebouw. 8 uur: Concert door het Leger des Heils. Stadsschouwburg. 8 uur: R.K. Haarlems gemengd jeugdkoor met „De sneeuw koningin". Dinsdag 17 september. Stadsschouwburg. 8 uur: Haarlems Toneel Ensemble met „De bungalow". Dinsdag 17 september. Aula Schoolcomplex, Zijlvest 25 a. 7.30 uur: Opening 17e cursusjaar Academie voor voortgezet Economisch onderwijs, prof. dr. P. H. Winkelman over „Historische en actu ele vraagstukken van internationale samen werking". Woensdag 18 september. Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraadsvergadering (begroting). Waagtaveerne. Damstraat: Iedere avond 8—1 uur internationaal programma door Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw re co"ectie werken van Frans Hals tni™ iivïï?1 10—5 uur' '«avonds van 8.30 tot 10.30 uur Zondag van 15 uur Teylert Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fos sielen, natuurkundige Instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 11—3 uur. Eerste zondag van de maand van 1—3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76 Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Van 10—1230 en van 1305 uur, (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2—5 uur „ln 't Goede Uur", Korte Houtstraat 1 Geopend van 106 uur. 's avonds van 8—10 uur. Huize Bloemenheuvel: Schilderijen-ten toonstelling van mevrouw Julia Giesberts (Tot en met 22 september) Museum Het Huis van Looy, KI Houtweg 103: Cultuur-historische diarama's Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit Geopend dag 105 uur Zondag 1—5 uur De Hoofdwacht, Grote Markt: Esperanto- tentoonstelling. Geopend van 101. 25 en 7—9 uur. (Tot en met 22 september). fase Is echter dat ook hier de parallel wegen zullen worden ingeschakeld met éénrichtingsverkeer en ook de hoofdrij baan wordt afgesloten. Er wordt ge hoopt dat men over 8 maanden onmid dellijk kan beginnen met het volgende gedeelte van Rvjksweg no. 1, tot aan Hoevelaken. De grondaankopen zijn voor dat gedeelte al aan de gang en men verwacht dat nog dit jaar de aanbeste ding zal kunnen plaatsvinden. HAARLEM, 17 sept. i— Der traditiege trouw opende het district Kenne- merland van de Ned. Bridge Bond het bridgeseizoen 1963-1964 met de drive om de ,,In memoriam Jan Visser"-be- ker en de „Jan Soomers"-beker. He laas moest dit keer het hoofdbestuur verstek laten gaan. Wel behoorden tol de deelnemers mevr. Visser en haar dochter. In totaal hadden 13 verenigin gen voor deze drive ingeschreven. Er werd gespeeld in 5 lijnen door 84 kop pels. „Haarlem-Noord" toonde zich de sterkste en behaalde een score van 176.98 pnt. Het kon daardoor de „In memoriam Jan Visser"-beker van „De Kennemers" overnemen. De dames Buiskool-Steenwinkel van „Haarlem-noord", spelende in de laag ste lijn, bereikten met een score van 71.43 pnt. het beste resultaat van de avond, waardoor de „Jan Soomers"-be ker in haar bezit kwam. Voorzitter Steenwinkel van „Haarlem-Noord" had dus wel een bijzonder gelukkige dag, mede doordat zijn echtgenote zoveel tot het succes van zijn vereniging had bij gedragen. „Spel en Vriendschap" eindigde als laatste voor deze vereniging toch we) een erg teleurstellend resultaat. De to taal uitslag luidt: 1. „Haarlem-Noord" 176.98, 2. Brigde Oefenclub 175.67, 3. Br. Cl. „De Kennemers" 164.75, 4. Br. Cl. „1940" 160.51, 5. Br. Cl. „Boekenroo- de" 156.20, 6. R.K. Br. Cl. „Haarlem" Br. Clr. „Damiate" 146.66. 9. Zand- voortse Br. Cl. 146.17, 10. Br. Cl. „Bloe- mendaal" 144.58, 11. Haarl. Bridge Club 144.09, 12. Districtsbestuur 141.74, 12. Spel en Vriendschap 125.98. Persoonlijke wedstrijd om de „Jan Soomers"-beker: 1. dames Buiskool- Steenwinkel E-Hjn 71.43 pnt, 2. hrn. Everse-Zwiers B-lijn 63.43, 3. Dames Daniels-Flipsen D-Hjn 60.83 pnt., 4. hm Fabel-Lighthart A-lijn 59.26 pnt., 5. hr. en mw. Kroon C-lijn 53.57 pnt. FOTOKRING Op dinsdag 24 sep tember start de Kennemer Foto-Kring haar nieuwe seizoen. In het gebouw van de Remonstrantse Kerk aan de Wilhel- minastraat wordt iedere veertien dagen een avond gehouden, waarop onderlinge foto- en diawedstrijden afgewisseld wor den met lezingen en instructieavonden over allerlei aspecten van de fotografie. Geïnteresseerden kunnen zich voor in lichtingen wenden tot de secretaris, de heer G. Buitenhof, Vosmaerstraat 46, Haarlem. e fa. Elsevier beschikt over een vrijwel onuitputtelijk arsenaal van platen en kaarten. Daarvan heeft zij gebruik gemaakt^ om voor het „grote publiek" een histori sche atlas op de markt te brengen, die moet dienen als algemene leidraad voor de bestudering van de wereldge schiedenis. Vooraf gaat een o.l. wat povere in leiding van 32 bladzijden, welke in te legramstijl een overzicht bedoelt te ge ven van de gehele historie, zowel staatkundig als cultureel en godsdien stig. Deze 32 bladzijden bevatten te vens 124 foto's. Daarnaast zijn dan 64 blz. met niet minder dan 225 foto's gewijd aan een nadere illustratie van het wereldgebeuren. Ook hier is de tekst bijzonder eenvoudig gehouden. Alle platen kan men terugvinden in de verschillende, reeds door Elsevier uit gegeven, bekende atlassen. Vervolgens treft men aan een „echte atlas" in vier-kleuren-druk, welke atlas historische kaarten be vat. Zij zijn alle, op een enkele uit zondering na, genomen uit de „Histo rische Winkler Prins". Het enige ver schil met deze encyclopedie is gele gen in het feit, dat daar de kaarten in één kleur zijn gedrukt. Hier zijn echter soms nog enige vereenvoudi gingen aangebracht. Wat de kaarten naar mijn smaak niet mooi maakt is de omstandigheid dat men voor de grenzen niet stippellijnen ge bruikt, maar alleen doorgetrokken lijnen; het komt de duidelijkheid niet altijd ten goede. Een voordeel is het veelvuldig voorkomen van in lichte tint uitgevoerde geografische onder gronden. Het feit dat men zonder meer de kaarten van de Historische Winkler Prins heeft overgenomen, heeft tot merkwaardige consequenties geleid! Wat daar niet te vinden is, kan men ook hier niet aantreffen. Afrika (nr 58 Hist. W.P., I, nr. 4) loopt maar tot 1920..., ofschoon het Supplement-1960 van de Winkler Prins Encyclopedie op blz. 96 de ontwikkeling geeft tot 1960. Kaart 62 over de Franse Gemeenschap loopt evenwel ln de hier besproken at las niet tot in 1963 of zelfs 1962; en ook krt. 64 geeft de politieke gebeur tenissen in Afrika slechts tot 1960 (het is een wereldkaart)zodat men hier Algerië nog ziet als lid van de NAVO, wat het Sinds het verwerven van de zelfstandigheid niet meer is. Neder- lands-Indië (nr 8) geeft niet méér dan de Hist. W.P. II, nr 42 en 43, die hier dan nog wat vereenvoudigd zijn. De verovering en bevrijding worden in beeld gebracht als onderdeel van de Tweede Wereldoorlog (nr 53). Onze ac ties in 1947 en 1948 alsmede het ont staan van Indonesië zijn vergeten, of schoon het toch allemaal reeds ge- et is niet meer vanzelfsprekend tische methode en in hun totaliteit dat mensen met ernstige gees tesstoornissen in een psychiatri sche inrichting worden opgeno men. Dat die in het verleden geldende vanzelfsprekendheid is verdwenen, hangt samen met verschillende om standigheden. Als eerste daarvan is te noemen het gerijpte inzicht, dat de mens met grove gedragsafw'jkingen veelal ziek is en behandeling behoeft, terwijl men vroeger volstond met een dergelijk mens te asyleren in een ge sticht Voorts is duidelijk geworden dat een aantal psychopathologische symp toom-complexen direct samenhangen met ziekelijke veranderingen van het organisme, en tevens dat vele geestes zieken in een betere conditie kunnen worden gebracht met medicamenten en fysische middelen; een en ander bracht met zich mee dat psychisch gestoor den aliengs meer op neuropsychiatri- sche afdelingen van algemene zieken huizen werden opgenomen. Dit laatste werd nog in de hand gewerkt door de omstandigheid, dat de beschikbare ruimte in psychiatrische inrichtingen die sinds 1940 niet noemenswaard is uitgebreid, terwijl de bevolking van Nederland inmiddels met ongeveer 40 procent is toegenomen ontoereikend is geworden. praktijk tbarende eens te- Oudere artsen, die in hun tobben met een aantal onrust geesteszieken, verlangen wel rug naar de tijd waarin ze deze pa tiënten zonder veel moeilijkheden in een psychiatrische inrichting konden onderbrengen. Ze vergeten dan, dat de huidige situ atie. ondanks de opnamemoeilijkheden, gunstig is vergeleken bij die in de ja ren 1930-1940. Want: de mogelijkheden om geesteszieken te genezen of al thans in een beter psychisch even wicht te brengen en te resocialiseren zijn enorm gegroeid, en deze mogelijk heden kunnen zowel in de algemene ziekenhuizen als in de psychiatrische ziekenhuizen c.q. inrichtingen worden geëffectueerd, nog afgezien van de vooral na de Tweede Wereldoorlog tot hun recht komende sociaal psychiatri sche voorzieningen o.a. ten behoeve van ontslagen patiënten. In de algeme ne ziekenhuizen zijn allengs afdelingen ontstaan waarin een passende opvang ook van ernstig gestoorde psychiatri sche patiënten kan worden gereali seerd, terwijl in die ziekenhuizen naast de zenuwarts, alle specialisten bij de hand zijn voor verdergaande onderzoe kingen en behandelingen op specifiek lichamelijk gebied. Geesteszieken, die lange tijd nodig hebben om tot herstel te geraken, zijn nochtans aangewezen op een verblijf in psychiatrische ziekenhuizen, maar ook daar laten de klinische accommoda tie en de allround specialistische ver zorging doorgaans weinig te wensen over, en vooral in die ziekenhuizen be staan gedifferentieerde activerende en resocialiserende behandelingsmogelijk heden. Hoewel de exclusief-psychiatrische ziekenhuizen in Nederland in de loop der laatste decennia een snelle ontwikkeling hebben doorgemaakt en ettelijke daarvan zowei in klinisch als in situatief therapeutisch opzicht exemplarisch zijn, hebben zij voor de alhier op te nemen patiënten en hun familieleden toch enkele bezwa ren. De belangrijkste daarvan zijn het odium dat deze inrichtingen nog steeds aankleeft (het vroegere „gek kenhuis") en de moeilijke bereik baarheid door de vaak excentrische ligging. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen en om nog andere redenen wordt wel eens getheoretiseerd over de mogelijke oprichting van enkele grote zogenoemde integrale ziekenhuizen te komen Dit zijn dan ziekenhuizen waar zowel overwegend lichamelijk zieken als overwegend psychisch zieken wor den benaderd volgens de psychosoma- worden behandeld. Hoe juist deze be naderingswijze ook is gedacht, voor de lijders aan lichamelijke aandoeningen, die door orgaanspecialisten doeltref fend gecureerd kunnen worden, is deze multi-dimensionale aanpak vooralsnog niet haalbaar, nog afgezien van het feit dai het merendeel dezer patiënten zulks niet wenst. Patiënten met een psychiatrische symptomatologie zou den in een dergelijk ziekenhuis zeer wel aan hun trekken komen mits het integrale ziekenhuis over voldoende therapieruimten beschikt. Zij die in ge dachten een integraal ziekenhuis ont werpen, leggen echter het accent op de diagnostiek en de individuele the rapie, distanciëren zich op voor hand va.i patiënten met ernstige, moei lijk beïnvloedbare gedragsafwijkingen, en stellen zich voor de lijders aan chronische psychosen na enkele maan den te verwijzen naar exclusief-psychia trische ziekenhuizen. Persoonlijk vraag ik mij af of deze stellingname dan niet onrecht doet aan het huidige ontwikkelingspeil van de psychiatrische ziekenhuizen, waar toch in klinisch en psychodiagnos- tisch opzicht weinig minder gebeurt dan in het ideaal gestelde integrale ziekenhuis, terwill op therapeutisch gebied in eerst genoemde instituten vee] meer mogelijkheden gegeven zijn; anders gezegd: is de integrale opzet in het moderne, goed functio nerende exclusief-psychiatrische zie kenhuis ai niet voor een zeer groot deel verwezenlijkt? Worden in het 'deële ontwerp de nadelen verbonden aan de psychiatrische ziekenhuizen niet overschat en de milieutherapie ('situatieve therapie') in haar reik- wüdte onderschat? En wat te doen met de vele psychisch gestoorden, die weinig of geen ziekte-inzicht heb ben, en niet dan onder dwang kun nen worden opgenomen? Niettemin moge de idee van een in tegrale geneeskunde vaardig worden over allen die geneeskunde bedrijven. Het is te wensen, dat met name in de grote algemene ziekenhuizen meer aan dacht wordt besteed aan de psychoso ciale determinanten van de „zuiver or ganisch" imponerende klachtenbeelden, en dat behalve de psychisch zieken speciaal ook de chronisch lichame lijke zieken in een actief therapeutische setting tot een optimale aanpassing wor den gebracht. Zo Juist werd even de categorie pa tiënten genoemd, die de overtuiging hebben niet ziek te zijn, eerder twijfe len aan de normaliteit van anderen dan van zichzelf en op grond hiervan aan generlei (klinische) behandeling hun medewerking geven. Deze vaak pa ranoid ingestelde en in wanen verstrik te mensen kunnen meestal alleen met rechterlijke dwang worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Hier toe is noodzakelijk, dat een arts een geneeskundige verklaring opstelt, waar uit blijkt dat een dergelijke opname voor het heil van de patiënt en-of zün omgeving noodzakelijk is, en dat een der naaste familieleden met deze ver klaring naar de kantonrechter gaat ten einde van deze een machtiging tot op name van de betrokkene te ontvan gen. Deze rechterlijke machtiging wordt afgegeven op een bepaalde psychiatri sche inrichting. Het is van belang te weten, dat de directeur van die in richting tevoren een plaats moet heb ben toegezegd, anders kan de patiënt niet worden overgebracht. Aan hen die de zieke begeleiden kan niet nadrukke lijk genoeg worden geadviseerd de pa tiënt eerlijk te zeggen waar hii heen gaat. Hem met goed bedoelde voorwend sels om de tuin leiden, kan weliswaar het transport vergemakkelijken, maar stijft de patiënt in zijn reeds bestaan de ziekelijke achterdocht en compliceert zijn behandeling. De noodzaak een in de war geraak te patiënt tegen zijn wil op te nemen kan zich zó acuut voordoen, dat de be schreven procedure niet kan worden ver werkelijkt. De burgemeester of diens plaatsvervanger kan zo'n patiënt dan in bewaring stellen, bii voorbeeld in een ziekenhuis. Onlangs, half mei 1963, werd een wij ziging van de uit 1884 daterende krank zinnigenwet voorgesteld met betrekking tot de in bewaringstelling. De voorstel len zijn er op gericht enerzijds de me- disch-psychiatrische zorg voor de pa tiënt te waarborgen (door hem zo spoedig mogelijk in een psychiatrische inrichting te brengen), anderzijds mo gelijk misbruik van deze maatregel tot vrijheidsberoving te voorkomen (door, nodig is, een rechtelijke machtiging obligaat te stellen). Verder is ln het wet- wijzigingsontwerp een aantal bepalin gen opgenomen uit hoofde waarvan be paalde familieleden de gelegenheid krii- gen hun mening in die procedure ken- indien na 3 weken nog geen verpleging baar te maken. Indien dit ontwerp wordt aangeno men, zal de druk op de psychiatrische ziekenhuizen nog groter worden. Hope lijk zal door een samengaan van ver schillende omstandigheden: intensievere en voortvarender behandeling van psy chiatrische patiënten klinisch én poli klinisch; efficiënte samenwerking tus sen algemene ziekenhuizen, psychiatri sche ziekenhuizen en sociaal psychia trische diensten: uitbreiding yan het therapeutisch potentieel; verderstrek kende mental minding van de bevol king en meer omvattende psychohygie- nische voorzieningen, deze druk ook weer afnemen. J. J C. MARLET, zenuwarts schiedenis Is! De kaart van tussen 1917 en 1945 geeft alleen dei« ten vaa de Eerste en Tweede Werem oorlog in Europees Ruslana, doch poogt zelfs niet een beeld te de Revolutie en de eerste moeW' jaren van de burgeroorlog, voor den als China en Japan vind iksie één kaart, die handelt over Azie i 19e eeuw. Economische kaarten breken vrijwel: ik zie voor de a s mene geschiedenis slechts de rma eeuwse handelswegen (nr. 24). l» nen dus. die de Hist. W.P. bezitten, hebben in feite de nu uitgegeven ati Bovendien is niet duidelijk wat medewerking te betekenen beert v prof. Luyckx, die bekend is door zu uitgave van de „Cultuurhistorische las van België". Het middeleeuws s deelte van de atlas bevat maar e kaart, de Nederlanden rond 1309' verder treffen wij over Belgie, onz Beneluxpartner, als zodanig WW* niets aan, hetgeen een ernstige orm sie is te achten. Economische kaanv voor Nederland (en België) ontbreken. Ten slotte is er nog een historiogra- fiek, die met vele kleuren op zgn. tu" balken het geheel der gebeurtenisse aanschouwelijk poogt te maken. - gebruiker moet hieruit zien welke iaj" ten er op één en hetzelfde momen plaats grepen, hoe beschavingen in e'' kaar overgingen, enz. Er bestaan meer uitgaven van deze soort, die door »un noodzakelijke ingewikkeldheid bij mUn weten mislukkingen zijn geworden. Wie geen hoge eisen aan een histo rische atlas stelt, kan hier op een zeef eenvoudige wijze de grootste hoofdli!' nen uitgebeeld vinden, maar meer d011 ook niet. Wie echter enigszins kritisch en nauwkeurig zoekt en met name da jongste geschiedenis in kaart wil z5eh. zal zich teleurgesteld voelen. Dr. B. A. Vermasereh N.a.v.: Elseviers Historische Atlafc Door Drs. S. De Vries. Met medewer king van prof. dr. Th. Luyckx. Am* sterdam-Brussel, Elsevier, 1963. Fl. 19,50. BLOEMENDAAL, 17 sept. In 1958 besloot de gemeenteraad van Bloemen daal een verordening vast te stellen, welke de vergoeding regelde voor het geven van godsdienstonderwijs op da openbare lagere scholen in de gemeen te. B en W vestigden er toen de aan dacht op, dat het niet bevredigend was, dat de regeling alleen van kracht zou worden bij het openbaar lager onder wijs. Daardoor kwam, volgens B en W, het algemeen aanvaarde beg*nse' van financiële gelijkstelling tussen °Pen' baar en bijzonder onderwijs in het drang. Op wettelijke gronden eclher was het niet mogelijk de verordening eveneens te laten gelden voor de bij zondere scholen. Thans blijken de wettelijke bepalin- gen geen beletsel meer te vormen voor subsidiëring van het godsdienstonder richt op de bijzondere scholen. Daarom stellen B en W voor de desbetreffende verordening te wijzigen en op enkele punten aan te passen. In de bestaande verordening was als grondslag voor sub sidiëring het werkelijk gegeven aantal godsdienstlessen genomen. Dit bleek in de praktijk een niet gemakkelijk te hanteren basis. B en W menen dan ook dat het wenselijk is de subsidies in de toekomst te verlenen naar gelang het aantal wekelijkse lesuren per jaar. B. en W. vragen de raad te wijzi ging van de verordening te besluiten. De financiële gevolgen niervan zullen in begroting voor 1964 worden verwerkt. MARKTBERICHT PURMEREND, 17 Sept. Aangevoerd 11.000 kippeneieren 14.50- 15.50, 500 eendeneieren 10,- per 100 st. 4000 Jonge hennen 9-12 gld. per stuk. Veemarkt. Aangevoerd 761 stuks. Prij zen: 345 vette koeien 2,80-3,20 per kg, matig: 270 Gelde koeien 650-900 per st., kalm; 50 melkkoeien 675-1025 p. St., matig; 75 pin ken 465-665 p. st„ vlug; 21 stieren 2,80-3,00 p. kg, vlug; 23 graskalveren 280-375 p. st., matig; 95 vette kalveren 2,60-3,25 p. kg; 138 nuchtere kalveren (slacht) 130-200 p. st.; idem per kg 1,80-2,15 per kg; idem (fok) 120-230 per st., vlug; 171 vette varkens (slacht) 2,00-2,16, idem (zouterij) 1,90-2,00; vette zeugen 1,80-1,90 per kg, stug; 756 big gen 45-75. schrammen 70-110 per St., matig: 26 fokzeugen 350-450 p. st„ stug; 1891 scha pen (vette) 85-110, idem (weide) 120-160, weide lammeren 70-95, vette lammeren 100-135 p. st„ stil en duur: 60 bokken en geiten 10-50 p. st., goed; 11 paarden 500- 1200, 7 veulens 350-550 p. St., vlug. Totaal aantal dieren 3939 2800 Oude kippen en hanen (wit-rood) 1,00-1,20: 350 idem (blauw) 1,20-1,30; 3200 jonge hanen (wit-rood) 1,45- 1,65 per kg; 250 eenden (jonge) 1,75-2,25, idem (oude) 0,60; 400 konijnen 2,25-7,00 per stuk; idem per kg 1,70-1,80. De dahliaweelde op de wekelijkse keuring In Haarlem was gisteren over weldigend. De kwekers exposeerden de bloemen in een kwaliteit zoals men dit jaar nog niet heeft getoond. Dank zij het uitzonderlijk fraaie weer der laat ste dagen Is de kwaliteit van de dah lia's prima. Het is gisteren een glorie dag geworden voor de ra. Van Veelen uit Sassenheim. In de pr^svraag voor de best houdbare dahlia van 1963 be haalde deze Sassenheimse firma nl. twee eerste plaatsen die even zo veel bekers opleverden. Deze onderscheidin gen krijgen nog meer reliëf ais men weet dat niet minder dan 38 variëteiten het getuigschrift voor houdbaarheid kregen. Zo veel kwamen, voor zo ver wij ons herinneren, nog nimmer in aan merking. In deze zware concurrentie bleek dus van de pomponnen Ballon Rouge van de fa. Van Veelen de meeste punten verkregen te hebben en van de groot- bloemige was het de fraaie rose semi- cactus Stranger van dezelfde firma die de beker behaalde. Bij de middelgrote won de rode Memo van de fa Maarse uit Aalsmeer de beker. De bloemen waren donderdagmiddag naar het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart gebracht en in het water gezet. Niemand mocht hierna de ruimte waarin de bloemen stonden, nog betreden. De jury was gistermiddag om kwart voor een pas klaar met keuren en diverse aanwins ten stonden er nog x zo fris als het spreekwoordelijke hoen bij. Als men dus de donderdagmiddag en maandag morgen als één dag beschouwt, dan stonden de bloemen dus vier dagen in de vazen. En als een dahlia er dan nog fris uitziet, dan verdient hij inder daad een certificaat voor houdbaarheid Heel wat variëteiten laten het na twee of drie dagen afweten Naast dahlia's zagen we ook nog heel wat bijgoed. Onder meer een fraaie collectie Montbretia's van de fa. J. van Tieuwkoop uit Sassenheim. Een greep: de prachtige gele Lady Wilson, de lichtgele Citronella, de statige Cornet, oranje met roodbruine ring rondom het centrum, Sir Matth. Wilson diep oran je en de heldergele Rheingold. Leo Ber- bee uit Lisse liet voor de zoveelste keer zien dat hij 'n wonderlijk goede kwa liteit van de voorname Eucharis Ama- zonica kan kweken. Van de fa. Twaalf hoven uit Uitgeest zagen we Tritteleia Koningin Fabiola, terwijl de fa. Van Til-Hartman uit Hillegom de bijgoed- rij sioot met een groep lelies. We no teerden hier o.m. de witte trompetten formosanum Erabu en Croft en bijzon der mooie kwaliteit van lilium specio- sum rubrum Uch'da Kanika. Om het nog even over de dahlia's te hebben: mooi materiaal zagen we van de fa. Kops uit Hillegom, die o.a. de mooie gele semicactus Kops Yellow, de witte semi cactus mo. 70 en de Oranje decorative no. 67 naar voren bracht. Verder fraaie groepen van de fa. Bruidegom uit Baam, Maarse uit Aalsmeer, Van Oosten uit Den Haag en Lammers uit Vijfhuizen, terwijl ook Hippeastra uit Hillegom een mooie collectie naar voren bracht met semi cactus Bruno Walter (die ook zeer houdbaar bleek op het water) de gele semicactus Golden Sonate en de rose semicactus Ex libris als uitblinkers. Van de fa. Van Saase uit De Zilk was er een groot sortiment pompondah lia's waarin we vele bekende en ge renommeerde aanwinsten zagen. We noemen de rode Kochelsee. de zeer bejaarde oranje met geel getekende Willy den Ouden, de gele Gouden Bal, de witte White Pearl en ruim dertig andere soorten. C. Geerlings uit Heem stede toonde een uitstekende nieuwe ge le decoratieve: Duitsland, die de bloe men draagt op sterke stengels. Ver melding verdient ook de mooie rode mignondahlia Border Flang van de fa. Ant. Nuyens uit Limmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2