Verenigingen dienen aan jeugd meer aandacht te besteden Aantal gediplomeerde jeugdleiders te gering ermaat PETRI- Laatste paal voor uitbreiding Hensen N.V. aan Phoenixstraat WBM. Bosman: ridder Oranje Nassau Veertig jaar in overheidsdienst C0R HAK: portretten getuigen van groot respect voor mens tegenover hem Calèche van prinsessen onklaar 6 weken voor Amsterdammer wegens ernstige mishandeling Jeugdige Zandvoorter verzet zich tegen de politie JAARVERSLAG VAN H.Y.B. 4fcS^ihöi Ifafr qdd! HULDIGING IN ZANDVOORT Onderhoudende tentoonstelling Ongeanimeerde markt Nog te veel overtredingen Politie vraagt getuigen Dure transactie bij aankoop van huis Grote Houtstraat krijgt schoon maakbeurt Voor f 20.000 buit bij inbraken Paard struikelt Burgerlijke Stand Haarlem Aanwinsten leeszaal Heemstede Ontgroening Sanctus Bavo De beurs vandaag: HAARLEMSE POLITIERECHTER „Voortvarend" Slingerend DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 Jeugdvoetbal morgen zijner: 5grote» glanzende,sappige KRENTENBOLLEN van. 65 voor... 55 ct. Vergelijkingen Sport toto Nadelig saldo INTERIEUR Commissies Marlies Hensen heeft vanmorgen de laatste paal geheid voor de uitbreiding van het gebouwen complex van het vakkleding- en confectiebedrijf Hensen N.V. aan de Phoenixstraat. Beurs van Amsterdam - Beurs van New Vork HAARLEM, 17 sept. Dezer dagen 18 het jaarverslag 1962-1963 verschenen yan (je afdeling Haarlem van de KNVB. Allereerst wordt melding gemaakt van het feit, dat voor 1 januari van dit jaar yier zaterdagen en zes zondagen als gevolg van de barre weersomstandig heden voor de voetbalsport verloren Ringen. Na 1 januari gingen nog eens elf programma's verloren. Het seizoen 1961-1962 was voor de voetbalminnen- oen ook niet al te plezierig. Toen gingen elf programma's als gevolg van het slechte weer niet door. Dat in het al gelopen seizoen de helft van het aan tal wedstrijddagen verviel, had tot ge- y°lg, dat een normale afwikkeling van oe competitie niet mogelijk was. De ge- hieentevelden waren grotendeels na 1 april niet meer beschikbaar. Besloten werd dan ook, hoe ongaar- he men zulks ook deed, slechts de eer ste klas afdelingen, gezien de promotie- hiogelijkheden naar de KNVB, geheel hit te spelen en voor de overige klas sen een noodcompetitie vast te stellen met als einddatum 1 mei. Tevens werd daarbij besloten de competitie-indeling en de prmotie-degradatie regeling voor het seizoen 1962-1963 onveranderd te handhaven voor het nieuwe seizoen 1963-64. Hierbij wordt tevens opgemerkt dat in het seizoen 1963-64 de r.-k. vereni gingen niet meer in aparte jeugdafde lingen behoeven te worden onderge bracht. Daarover is het HVB-bestuur uitermate verheugd en betuigt degenen, die hieraan hebben medegewerkt zijn bijzondere erkentelijkheid. Na een algemeen overzicht over de Prestaties van de aangesloten clubs zo wel in de betaalde sector als in het amateuristische kamp, worden de fusie- besprekingen aan de top tussen Storm vogels en VSV nog eens in herinnering gebracht. De fusie bracnt de geboorte van een voetbalsateliet, genaamd Tel star, tot stand en men is van mening nat dit, gezien de omstandigheden, een gelukkige oplossing is. Thans kunnen gelden worden aangetrokken waardoor het mogelijk is het voetbalpeil op een hoger plan te brengen, met als gevolg een grotere belangstelling voor voetbal. Het bestuur is van mening dat een betere opleiding van de jeugd noodzake lijk is om tot beter voetbal te komen. De KNVB heeft inmiddels een jeugd- competitie betaald voetbal ingesteld en hoewel men nog moet wennen aan het instellen van jeugdcontracten voor 18- en 19-jarigen, is het bestuur wel van mening dat de verenigingen genood zaakt zijn aan de jeugd meer aandacht te besteden. De resultaten zullen op wat langere termijn zeker niet uitblij ven. Voor de derde maal werd met een basiscursus voor jeugdleiders gestart. Van de 32 kandidaten, die aan het exa men deelnamen, werden er 4 afgewe zen. Waardering heeft men voor de cursisten, waarvan er 18 niet in Haar lem woonachtig waren, die gezien de lange en koude winter, op elke cursus avond aanwezig waren. De belangrijk heid van het diploma blijkt uit een schrijven van de gemeentelijke instan ties, waarbij de grens van de jeugd- subsidies voor jongens van 12 tot 17 jaar werd verlegd naar 10 tot 17 jaar en er tevens op werd aangedrongen zo veel mogelijk bevoegde jeugdleiders in te schakelen. Het aantal gediplomeerde jeugdlei ders in de afdeling Haarlem is op 69 gekomen. Uit drie cursussen een gemid delde van 23 per cursus. Op 7000 jeugd leden betekent dit echter 1 jeugdlei der op 100 jongens. Deze 69 gediplo meerde jeugdleiders zijn verdeeld over 32 verenigingen van de 72; 40 vereni gingen zijn dus nog zonder gediplomeer- (Advertentte BEVALLEN van een zoon: 13 sept: W. Balk-Sohaap, C. M. Djjkhof-Grejj- mans, A. Mulder-Potse; 14 sept.: C. Meüer-Minnee, M. Burggraeve-Berend H. Romijn-ter Reehorst, C. Sennef-Phi- lippo; 15 sept.: M. B. Baudoin-Douwes M. de Witt-Sittrop, L. Bakker-Rijken; 16 sept.: L. P. Zieleman-van den Haak, C. J. Groot-Luijkx. BEVALLEN van een dochter: 13 Sept.T. J. van Wij'k-Wiersma, C. J. J. Compier-de Groot; 14 sept.: O. M. Visser-van Altena, E. Haven-Pach, W. F. Mejjnokens-de Wit, A. H. G. Joosten- van Bilderbeek, C. Wehnes-Bijster, A. M. ten Bosdh-Dirks, C. Sennef-Philip- Po;i5 sept.: W. Huijsmans-Westhof, P H. M. Nijhuis-van Weel, E. M. J. Kieia- van der Horst, M. J. van Lith-Boxman; 16 sept.: H. W. Heeremans-Nelis, G. A. Knappe-Put, A. M. van Bakkum-Goos- sen. ONDERTROUWD: 16 sept. H. H. den Otter en L. van Dusschoten, D. van Groen en E. J. Cassee, H. J. Kloos- wijk en M. Ejjsker, C. B. van der Wer- *e en S. P. Groen, S. H. Lieuw-Kie- Song en I. Sloot. GETROUWD: 14 sept.: H. H. J. Nor- demarrn en J. C. v. d. Meulen; 16 sept. J. Bart en A. de Vries. OVERLEDEN 12 Sept.: J. van der Veen, 77 j., Gasthuisvest; 13 sept.: M. L. Koers, 14 dagen,, Zonnebloemstraat; L. Ploos van Amstel, 81 j., Stationsplein, J. W. Kujjer, 71 j., v. Oosten de Bruin- straat, A. M. J. Westbroek-Bijster, 75 j-. Pijnboomstraat, M. Bunders, 89 j., Ramplaan; 14 sept. L. G. H. Weijers, oi> L' Rijksstraatweg, H. L. Rjjnveld, 32 Kleverparkweg, J. C. Straatman- Zwerus, 77 j., Kamperlaan. de jeugdleiders, waarbij er zijn met meer dan 10 jeugdelftallen. Het be stuur van de HVB dringt er dan ook bij de vernigingen op aan om de grote toeloop van de jeugd naar de vereni gingen op verantwoorde wijze op te vangen door o.a. aspirant jeugdleiders op te wekken de jeugdleiderscursusscn te volgen. Vergelijkingen met vorig seizoen zijn moeilijk te treffen, want de competitie had geen normaal verloop. Er werden „slechts" 4635 wedstrijden gespeeld. Vergeleken bij het vorige seizoen met 14 elftallen meer, 1149 wedstrijden min der. Het aantal strafzaken was, gezien het minder grote aantal wedstrijden, toch weer vrjj aanzienlijk, ill. 159 met 72 schorsingen. Het komt het bestuur voor, dat vele overtredingen met een beetje goede wil zijn te voorkomen. De spelers behoren zich onder alle omstandigheden sportief te gedragen. Een juiste voor lichting in de clubbladen kan preventief werken. Het bestuur vraagt voor dit onderdeel bijzondere aandacht en mede werking. Het aantal ingeschreven leden bedroeg in dit seizoen 17.578, dat is 16 minder dan in het seizoen 1961-'62. Het aantal overschrijvingen bedroeg 203, vorig jaar 210. Aan de sport-toto hebben dit jaar 161 verenigingen deelgenomen. De bruto omzet daalde met ruim 70.000. Het aandeel van de verenigingen daalde met bijna 16.000. Een en ander was het gevolg van het onregelmatig uit komen van de toto-formulieren, terwijl het nieuwe formulier met de „Treffers Tips" niet aan de verwachtingen beant woordde. Het aantal geregistreerden bedroeg dit jaar 41.304, ofwel 4501 meer dan in het seizoen 1961-1962, hetgeen desondanks toch een vrij sterke achter uitgang betekende. De bruto inleg be liep 1.180.070 (in 1961-'62 1.252.293,-) Het verenigingsaandeel bedroeg 20 pet. plus 2 pet voor onkosten. Bjj het beschouwen van de Verlies- en Winstrekening moet men evenals vorig jaar een tekort op de normale rekening van inkomsten en uitgaven vaststellen. Een netto winst van 9.927,58 tegenover een totowinst van 11.663.64 impliceert een tekort van 1.736.06 op de huishoudelijke rekening. Het bestuur verheugt zich er over met dit cijfer uit te komen, daar er op de begroting van dit jaar een geraamd tekort van 3.420 was opgenomen. Men vindt het niet verontrustend om een gedeelte van de toto-opbrengst te gebruiken voor het veelomvattende bondswerk. Deze ten dens ligt ook bfj de verenigingen en ook bij andere afdelingen. De begroting voor het jaar 1963-'64 sluit op een bedrag van 33.470. Er is ditmaal een geraamd tekort van 1.840 op de normale huishoudelijke rekening. De te verwachten opbrengst uit de (Advertentie) Zijlweg S6-S8 - Haarlem Tel. 18014 sporttoto zal dit kleine bedrag zeer zeker wegwerken. Besloten is de contributie ongewijzigd te handhaven. Een apart hoofdstuk wordt in het jaarverslag gewijd aan de op gang zijn de verbouwing van het bondsgebomv aan de Jansweg. Deze verbouwing na dert haar voltooiing en binnenkort zal de plechtige opening van het gebouw plaatsvinden. Het bestuur verheugt zich er over dat binnenkort over een ge bouw beschikt wordt, dat aan alle eisen voldoet en waar al het werk met de verenigingen op prettige wijze kan wor den verricht. De talrijke commissies, die het HVB- bestuur in zijn omvangrijke taak ter zij staan, geven in dit jaarverslag voorts een overzicht van de werkzaamheden, die in dit jaar zijn verricht en waar uit duidelijk bleek dat zij zeer actief zijn geweest. De commissie Katholiek voetbal heeft ook weer een druk jaar achter de rug. Zjj toont zich tevreden met het aantal van 21 cursisten, dat zich voor de jeugdleiderscursus had opge geven, maar vindt het jammer dat deze slechts een derde van de katholieke verenigingen vertegenwoordigen. Met genoegen ziet de commissie terug op de wel zeer geslaagde contactmor gen voor bestuursleden van de katholie ke verenigingen, terwijl de commissie eveneens haar tevredenheid betuigt over het welslagen van het jaarlijkse adspi- ranten-toernooi om de Nieuwe Haarlem se Courant-beker, dat ook ditmaal op het HBC-terrein weer bijzonder goed is geslaagd en een vaste plaats heeft gekregen op het jaarlijkse programma van de commissie katholiek voetbal. De barre winter 1962-'63 heeft ook de Commissie jeugdvoetbal parten ge speeld bjj de realisering van het pro gramma dat zij aan het begin van het seizoen 1962-'63 had opgesteld. Ondanks deze tegenslag zijn er toch bepaalde onderdelen volkomen geslaagd en wel met name de basiscursus jeugdleiders, de jeugdfilmavonden en de forumavond voor jeugdleiders. Dat de jeugdfilm- avonden het gestelde doel bereiken, nl. ook de jeugd meer in contact te bren gen met het bondsbestuur en zijn com missies, blijkt wel uit het feit, dat de aanvragen dermate talrijk waren, dat hieraan niet volledig kon worden vol daan. De vertoonde films vielen bp de jeugd zeer in de smaak. De avond voor jeugdleiders werd veel beter bezocht dan vorig jaar en ook hier con cludeert de commissie dat deze aan de verwachtingen heeft beantwoord. HAARLEM, 17 sept. Op de Buiten- rustbrug is gisterenmorgen een 56-jari- ge kapper uit Haarlem door een vracht wagen opzij geduwd. De kapper, die op een fiets reed, viel en werd gewond aan het hoofd. Nadat hij in de Mariastich- ting was verbonden kon hij naar huis gaan. De politie verzoekt degenen, die het ongeluk hebben zien gebeuren zich met haar in verbinding te stellen. Dit verzoek geldt in het bijzonder voor de bestuurder van een personenwagen, die achter de vrachtwagen reed. Getuigen worden ook gevraagd van het ongeluk, dat zondagavond om ongeveer tien voor zeven plaats vond op de krui sing van de Kampersingel en de Kleine Houtweg. Een 49-jarige metaaldraaier uit Haarlem verleende geen voorrang aan een Duitse personenwagen. Hij werd daarbij licht gewond. De politie verzoekt degenen, die de politie na het ongeval heeft gewaarschuwd, zich met haar in verbinding te stellen. HAARLEM, 17 sept. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een kre diet van 60.959 beschikbaar te stellen voor de aankoop ran het perceel Leid- sevaart 46. Ofschoon dit pand nog niet onmiddellijk nodig is te zijner tjjd zal het worden opgeofferd aan de ver breding van de Leidsevaart wensen B. en W. thans tot aankoop over te gaan, omdat achter het huis een stuk grond van twee meter is gelegen, dat deel uitmaakt van het achterterrein van het pand en dat de gemeente nodig heeft voor de bouw van het 50 KV-sta- tion aan de Leidsevaart. De eigenaar heeft aan de verkoop een aantal voorwaarden gesteld, want de eigenlijke koopsom voor het huis bedraagt 39.500. In het pand is een café gevestigd. De huidige gebruiker heeft destijds toen hjj de inventaris en de goodwill van het bedrijf overnam bij de eigenaar een lening van 14.000 afgesloten, welke hjj nog maar ten de le heeft afgelost. De eigenaar heeft bij de gemeente bedongen, dat deze hem voor het resterende gedeelte van de lening schadeloos stelt. Ook wenst hij schadeloos gesteld te worden voor het bedrag, dat hij na verkoop van het pand, méér aan de belasting moet betalen. Dit bedrag wordt geschat op 4300. B. en W. zjjn er zich van bewust, dat de transactie bijzonder duur is, gezien ook de huurwaarde en de toestand van het huis. Maar zjj vinden, dat zij min of meer met de rug tegen de muur staan, omdat de gemeente het bewuste strookje gronds op korte termijn nodig heeft en verder, omdat een onteigenings procedure niet alleen veel tijd vergt, maar ook bijzonder kostbaar is. Een beslissing is spoedig nodig, schrijven B. en W. aan het einde van hun toelichting, omdat de eigenaar op 28 september voor lange tijd naar het buitenland gaat. ZANDVOORT, 17 sept. Van veel wat zich binnen de muren van de ge meentesecretarie in Zandvoort afspeelt, is de gemeentesecretaris de heer W. B M. Bosman op de hoogte. Dat hij van morgen in een fleurig versierde raads zaal het middelpunt zou zijn van een in tieme bijeenkomst, was hem ook niet onbekend, omdat vorige week het colle ge van B. en W. hem gevraagd had zijn vakantie te onderbreken voor de huldi ging, die men hem op het raadhuis wilde bereiden ter gelegenheid van zijn veer tigjarig jubileum als ambtenaar. Maar dat hij vanmorgen zou worden benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau was een volslagen verrassing voor hen.. Het was burgemeester mr. H. M. van Fenema, die de versierselen van de on derscheiding opspeldde, nadat hjj in een kort toespraakje had gememoreerd hoe voortreffelijk de heer Bosman is als ge meentesecretaris, als leider van het personeel op de secretarie en als ad viseur van het college van B. en W. Ook riep de heer Van Fenema de vele rapporten en nota's in herinnering, die de jubilerende heer Bosman gedurende zijn loopbaan in Zandvoort heeft sa mengesteld en waaruit een grote ken nis van zaken spreekt. Een van de be langrijkste uit de grote reeks noemde de heer Van Fenema de nota over de verfraaiing van het dorpsschoon, waarin suggesties en opmerkingen zijn neerge legd, waaraan binnen niet al te lange Tot de Haarlemse kunstenaars, die iedereen kent, maar van wie men te zelden werk te zien krjjgt be hoort Car Hak. Hij verkeert veel vuldig in de culturele brandpunten van onze stad en geniet daar volledige erkenning zonder dat deze afhankelijk wordt gesteld van de tentoonstellingen die hij houdt. De kunst in haar meest wezenlijke aspect, namelijk de kunstbeoefening, vindt plaats in een levensgebied dat niet gehouden is aan enigerlei economische verantwoording, noch wat betreft pro duktie, noch in verband met vraag en aanbod. Het creatief deelhebben aan de kunst is een strikte aangelegenheid van de persoon. Kunstenaar is men bij geboorte en wie eenmaal als zodanig is herkend houdt zijn erkenning voor lovGïi. Cor Hak heeft als kunstenaar net zo min geldingsdrang als in zijn werk, en het is aan deze bescheidenheid te wij ten, dat hij, na dertig jaar actief kun stenaarschap, nu pas heeft ingestemd met het houden van een eigen tentoon stelling. Cor Hak vindt dat hij maar „gewoon" werkt, naar Haarlemse trant, alleen maar tekeningen, met wat vluch tige houtskool, alleen maar „koppen" meestal naar dezelfde modellen uit zijn eigen omgeving. Hij werkt voor eigen plezier, wat zou hij daarmee anderen lastig vallen? Maar het is juist dat ongeveinsde: het ernstig nemen van de gewone din gen wat zijn werk zo sympathiek maakt. Het vaardig omgaan met houtskool doet hij met groot gemak en hij put zich niet uit om de grenzen van zijn moge lijkheden te overschrijden, noch minder om mee te lopen in de pas van de mode. Wat hjj wel doet is zjjn model len met milde aandacht, steeds nieu we verwondering en trouwhartige toewij ding observeren, en wat hij in de breed te van het vak niet nastreeft. Komt zo ten goede aan de diepte. Binnen de kern van zjjn mogelijkheden ligt een rijk dom, die voorlopig nog niet is uitgeput. De portretten die hij tekent getui gen, terwijl hij zich erop toelegt om een mooie tekening te ma ken, van een groot respect voor de mens tegenover hem. Hij wil zich- a* zelf nipt foropren maar ook ziin mo- tien bij zjjn inleiding op de O; zeil mei xorc-eren, maai uu* pyn mu- „„hnaoy-iMk nnom.lo i dellen met vervormen. In de loop der jaren is lijk kunstenaarschap met zucht een collectie prachtige tekenin gen ontstaan, waarbij de nadruk op de eigen woorden van da tekening (die Pre- tijd daadwerkelijke uitvoering zal wor den gegeven. De heer Van Fenema prees de heer Bosman ook om zijn persoon, waarvan een innerlijke rust en evenwichtigheid uitgaan. Het zijn vooral deze eigen schappen, waaraan de burgemeester om persoonlijke redenen veel waarde hecht. Nadat daarna de waarnemend secreta ris de heer S. Zonneveld luchtig gepa rafraseerd had over het ™dderschap van de heer Bosman en de dank van het secretariepersoneel had overgebracht voor zijn leiding, zei de. A?®*" dat de naoorlogse jaren m Zandvoort de belangrijkste van zijn loopbaan zijn ge weest. Hij dankte het college van B en W. en de raad voor de goede verstandhou- Hinj? en h<?t DCFSoncd voor ds êoeciG geest opde secretarie. In dit dank woord betrok tuig^kdftnzytnbne°langryke steunt geweest tijdens zijn stodie^aarmee hjj deDalrna Sen°de aanwe^ge hoofhen vrienden11 wi SUJTS. g£genheid het echtpaar Bosman deelden in de eer, welke hun vader ten deel was gevallen. deeFranser llkekrhf^'Plas, van V" Dagboek van het Concilie. Suer, Het daeeHiks leven van onze voorouders in hef midden van de 19e eeuw; Teenstra en v Rhenen Het terrarium. Uflacker, Elsevier's handboek voor moeder en kitRÓmans: Amis, Lucky Jim Bootsma- Klein Onzeker vaderland (r.k. afd.), Brusse De weg naar Suzanne, Freund. Der Kapitan mit dem grunen Bart, (r.-k. afd.): Hougron, Par qui ie Scandale. Kloppers, Hoeden en petten. Lubis, Schemer over Djakarta. Mason, De drie heelmeesters. Shute, Stephen Morris. Toby, Eddie en zijn vader. HAARLEM, 17 sept. De 11-jarige Marlies Hensen heeft vanmorgen onder grote belangstelling de laatste fees telijk versierde paal de grond in ge heid voor de laatste uitbreiding van het gebouwencomplex van het vakkleding- en confectiebedrijf Hensen N.V. aan de Phoenixstraat. De uitbreiding sluit aan bij een gebouwencomplex, dat reeds 78 jaar geleden gereed kwam. Het nieuwe gebouw, dat een oppervlakte krijgt van 700 vierkante meter, zal bestemd wor den voor atelierruimte, magazijn en kantoorruimten. Thans zijn de kantoorruimten nog ge vestigd in het winkelpand aan de Paar- laarsteeg. De laatste uitbreiding, die drie verdiepingen zal tellen, krjjgt een zogenaamde vliesgevel, dat wil zeggen een gevel van glas. Als gevolg van de bouwstop heeft men drie jaar moeten wachten eer men met de bouw van de laatste uitbreiding kon beginnen. In fe bruari hoopt de directie de uitbreiding in gebruik te kunnen nemen. De bouw zal naar het ontwerp van architect J. van Bruggen te Haarlem worden uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Kroon van Diest te Haarlem. HAARLEM, 17 sept. De Haarlemse Katholieke Studenten Vereniging „Sanc tus Bavo" zal, in afwijking van haar gewoonte, dit jaar tijdens de ontgroe ning naar buiten optreden. De groenen, die in de vereniging opgenomen willen worden, zullen zaterdagmiddag om streeks 2 uur de Grote Houtstraat schoonmaken met door de Gemeente- reiniging afgestaan materiaal. De reden van dat besluit blijkt twee erlei: ten eerste meent de groenoommis- sie dat een beetje propaganda de ver eniging. die in Haarlem nog te weinig bekendheid geniet, geen kwaad zal doen. Ten tweede wil de commissie met deze vredelievende manifestatie eraan mee helpen het praatje uit de wereld te hel pen, dat ontgroenen noodzakelijk een wrede of onwaardige affaire is. „Sanc tus Bavo" zelf heeft vanaf het begin van haar bestaan geen andere dan een geestelijke ontgroening gehouden. AMSTERDAM, 16 sept. Des nachts is ingebroken in een winkel aan de Nieuwendijk, waar een ruit uit de nood- deur is genomen. Gestolen werden onge veer 500 damestruitjes en -westen, ter waarde van bijna 11.000,-. Bij een nachtelijke inbraak in een accountantskantoor in de Beethoven- straat is circa 9000,- gestolen. Het geld bevond zich in twee kistjes in de brandkast, die met een gevonden of valse sleutel is geopend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 17 sept. Zeker dertig mensen, onder wie politiemannen en leden van het korps der E.H.B.O. scho ten vanmiddag verschrikt toe, toen de koets waarin de drie prinsessen Beatrix, Irene en Margriet gezeten waren, kan- telbewegingen maakte. De velgen scho ten van de wielen. Eén paard van het vierspan van de open calèche was ge struikeld en lag op de grond, terwijl de andere drie nerveus steigerden. Het was zo rustig en plechtstatig be gonnen. De drie prinsessen hadden plaats genomen in hun zogenaamde crème calèche. Alles ging traditiegetrouw uit stekend. Totdat de paarden de bocht van het paleis naar het Schelpenpad (een deel van het Lange Voorhout) naderden. Daar staat een boom die een der paar den links, een andere rechts wilde ne men. Er ontstond een panieksituatie waarbij de paarden een draf-tempo aan namen en tenslotte steigerbewegingen maakten. De calèche kantelde bijna en schudde hevig. Haastig stapte prinses Beatrix uit de nog steeds bewegende koets. Daarbij struikelde zij maar herstelde zich snel. Toen de prinsessen uitgestapt waren vormde zich een cordon van escorte leden te paard rond de calèche om de prinsessen te beschermen. Luid applaudisseerde het publiek toen zij en de twee andere prinsessen naar hun vader, prins Bernhard die op het rumoer op het bordes van het paleis was verschenen, liepen. Intussen werden de paarden snel uitgespannen en naar de koninklijke stallen aan de Dennenweg overgebracht. De gouden koets stond klaar en werd voorgereden. Daarin namen nu ook de prinsessen plaats. Irene glimlachte ner veus en prinses Margriet zag nog wat bleek van de schrik, opgedaan bij het onverwachte avontuur. De koningin was ook duidelijk onder de indruk van het gebeurde. Zij kon zich in het begin moeilijk concentreren op het druk wuivende publiek en boog zich bezorgd en informerend naar haar kin deren. AMSTERDAM. 17 sept. Op de Am sterdamse Effectenbeurs heeft men van middag ook met aandacht naar de Troonrede van H.M. de Koningin ge luisterd, maar men heeft daarin geen aanknopingspunten kunnen vinden die van rechtswege invloed op het markt- verloop konden zijn. Van de inhoud van de Miljoenennota was men nog onkun dig. Men scheen echter wel te voorvoe len, dat de staat een belangrijk beroep op de kapitaalmarkt zal moeten doen om het tekort op de begroting te dekken. Dit leidde tot een verdere verzwakking van de stemming op de staatsfondsen- markt. Verschillende 4% leningen kwamen iets onder de parikoers terecht. Op de aandelenmarkt heerste een on geanimeerde stemming. De houding van de New Yorkse beurf noopte kennelijk tot enige voorzichtig heid en het Europese buitenland gaf ook geen stimulansen. De Unilever had wederom van enige winstneming te lij den, waardoor nog 2 van de koers van gisteren werd afgeknabbeld. In de olie hoek was de belangstelling getaand. Gisteren is in dit fonds een omzet van meer dan ƒ700.000 nominaal bereikt. Vandaag ging er echter weinig meer om. Niettemin kon de koers van de aandelen zich nagenoeg op het hogere niveau van gisteren handhaven. Philips was ook slechts weinig lager en AKU opende on veranderd. De vaste stemming op de wilde vrach- tenmarkt leidde tot een koersverbete- ring voor de scheepvaartaandelen. Di verse soorten waren 2 pnt beter. Een van de door Cor Hak vervaardigde „In 't Goede uur' portretten, geëxposeerd in deze maand te zien bij „In 't Goede terecht schilderlijk noemde van allure) Uur" en ongeacht de eenheid van on- ortret ten volle is derwerpen is daar een onderhoudende lier ligt mogelijk tentoonstelling, waarin elke tekening, van zjjn bron van omdat zij nieuw en zuiver is, de bezoe- inspiratië. ker boeit door zjjn eigen kwaliteiten. Een kleine selectie uit zjjn oeuvre is L.T. HAARLEM, 17 sept. Een gevange nisstraf van twee maanden eiste de Haarlemse officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen een 24-jarige automonteur uit Amster dam, omdat deze op 26 januari van dit jaar in Haarlem een medeweggebrui ker in het gezicht geslagen en gestompt had. Het slachtoffer, een automobilist, had de Amsterdammer gesneden. De tnan was daarna door de monteur tot stoppen gedwongen en voor hjj het wist had hjj een en ander te incasseren ge kregen, waarbij onder meer zijn bril aan gruizels ging. Met glas in zjjn oog, een bloedneus en etteljjke schrammen en builen wist de automobilist zich uit de voeten te maken en zich in verbin ding te stellen met de politie. De mon teur, die zei helemaal geen vechtjas te zjjn, was onder de uitroep: „Ik ben een Amsterdammer" op het slachtoffer afgestormd. De politierechter veroor deelde de man tot een gevangenissttraf van zes weken. „De agent greep me bjj m'n strop das. Ik stikte bjjna", zei een 18-jarige loodgieter uit Zandvoort, die wegens verzet tegen de politie terechtstond. De jongeman had, toen hjj wegens voetbal len op de weg een proces verbaal op liep, de verbalisant een verkeerde naam opgegeven. Na enige tjjd, toen bleek, dat de opgegeven naam vals was, werd de loodgieter, die nog steeds aan het voetballen was, gevraagd mee te gaan naar het bureau. Hjj zou zich toen erg agressief tegenover de verbalisant heb ben gedragen. Volgens de jongeman had hjj zich uit de „jjzeren greep" van de politieman willen losmaken. Mr. O. H. van Wjjk, achtte het optre den van de verbalisant niet helemaal juist. De jongen zou te „voortvarend" door de agent in de kraag gepakt zjjn. De raadsman kon zich niet met de eis van de officier, die twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf gevraagd had, verenigen. Ook de politierechter vond de gevraagde straf wel wat hoog en veroordeelde de loodgieter tot een geldboete van vjjftig gulden en twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een geldboete van 75 gulden en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de officier tegen een 78-jarige krantenbezorger uit Haarlem, die op 16 juni op de Leidsevaart onder in vloed op zjjn bromfiets gereden had. De man had drie glazen genever ge dronken en zei helemaal niet onder invloed te zijn geweest. Daar tegenover stond, dat de man slingerend had gere den. „U overschat uw capaciteiten als weg- én drankgebruiker. Gezien uw leeftjjd zjjn drie borrels te veel om daarna op een bromfiets te rijden", was het oordeel van de officier. De politierechter veroordeelde de Haar lemmer tot een geldboete van vijftig gulden en een voorwaardelijke ontzeg ging voor de tjjd van één jaar, met twee jaar proeftijd. De officier kon zich niet met dit vonnis verenigen en zei in hoger beroep te zullen gaan. Hi Ned. I960 41/4 Ned. 1961 4','4 Ned. 1903 I 1/4 Ned 1963 II Ned 1961 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H. V. A. A. K. U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford van Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Ftjenoord BiUton 2e Dordtsche Petr. gew Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. P. L. K. L>. M. Kon. Ned. Stoomb. Mil. K. P. M. Stoom v. Mij. Nederland van Nlevelt van Ommeren Rott. Lloyd Ned.Scheepv. Unle Interunie Robeco Unltas Ver Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2'A Amsterdam '56 I JjA Amsterdam '56 II 2y, Amsterdam '56 III 2J4 Amsterdam '59 2(4 Rotterdam '57 Alb Heyn Kl. obL Unilever St. Vorig opening Slot 17/# 101» 100 A 99(4 100% 9974 100(4 98(4 97A 93A 106% 109% 150(4 501 502 262 975 126.30 352 910 254(4 610 311% 494 154.80 154.30 143.30 141 288(4 412 818(4 175.70 175.10 130% 131 Va 152 47 153% 155 Vfc 153% 115 116% 254 138% 137% 13914 202 233 497.50 140 145(4 125(4 87% 92 91(4 91(4 94% 128% Anaconda Coppei Bethlehem SteeJ Chrysler Corp. General Electrle Genera] Motors Kennecott Copper K.LJW Montgomery Waro Radio corp. Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater Unilever U.S Steel 13/9 50% 32% 73% 83% 77% 76(4 12% b 39 73(4 43(4 48 47(4 35 63% 71% 25% 52% 55(4 16/# 50(4 32% 74 81(4 78% 76(4 lECsb 38(4 72(4 4314 48% 46% 35(4 64(4 71(4 25(4 52 (4e 54(4 Stemming: nauw. prijsh. BEVERWIJK, 17 sept. Ged. Sta ten hebben het college van B. en W. medegedeeld, dat hun beslissing over de voorgevelrooi-ljjn in de Zeestraat, waaromtrent de raad op 13 juni een besluit nam, is uitgesteld. Binnen twee maanden zullen Ged, Staten zich over

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3