HEBT U DE BUS GEMIST Negers willen federale troepen in Birmingham Kennedy geeft uiting aan zijn verontwaardiging <Wy» V ervolg T roonrede Bankettencampagne tegen De Gaulle AHC en Dynamo (heren) veroveren volle pond O I I El /I I de as waar de missie om draait De toekomst van Maleisië STAD LIJKT OP EEN LEGERKAMP Miss Johnson in Groenlands kostuum LINKSE OPPOSITIE ACTIEF Wellicht reeds volgend jaar presidentsverkiezingen Dames van SEW en Sittardia buigen voor kwaliteit U proeft de moutwijn I J Bedrijfsleven ivil studieduur korter Drie teams halen maximale winst Schaakmeesters benoemd if A li KI M M I MM 1 Dode bij botsing P.G. Hoge Raad tegen beroep in zaak „Joke Groenendaal HANDBAL OVERGANGSKLASSEN WITTE KRUIS Hoofdklas handbal Ned. ploeg naar ronde van Picardie Uitslagen Engelse league Uitslag van hockeytoernooi Van der Touw naar Tokio Rein Knol springt 1,94 meter Kampioenschap Drakenklasse DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 PAGINA f> Hebt zondag de kollektebue gemist van de missie-verkeersmiddelen-aktie? Stort dan vandaag nog Uw gift op giro 27 22 49 Miva Amsterdam WASHINGTON, 17 sept. (Rtr, UPI) De Amerikaanse stad Birmingham, in Alabama, waar zondag vier negerkinderen wer den gedood doordat een bom ex plodeerde in de kelder van een negerkerk, zag er gisteren uit als één groot legerkamp. Leden van de Nationale Garde, de staats- troepen van Alabama en de plaat selijke politie patrouilleerden door de straten. Het motel, waarin ds. Martin Luther King, die gisteren in Birmingham is aangekomen, logeert, wordt door een aantal stevige politiemannen bewaakt. „Cynische wreedheid" £0iegg 'n9s^ 1e Een Nederlands aandeel 2e Een aantrekkelijk (rendement 3a Een courant bezit Vraagt ons halfjaarbericht DE NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. NEFO N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) De vice-president van de Ver enigde Staten, Lyndon Johnson, brengt momenteel een lezoek aan Denemarken. Zijn dochter, miss Linda Bird Johnson, vergezelt hem. Men ziet haar hier in een origineel Groenlands costuum, dat haar gisteren werd geschonken door de heer Gam, die Groenland namens Denemarken bestuurt. Tweede WITTE KRUIS succes MM''''? - A dv er tent re) De toekomst van de nieuwe federa tie Maleisië ziet er zeker niet zonder meer rooskleurig uit. Het risico, dat Tunku Abdul Rahman vorige maand tijdens zijn conferentie met de presi denten Soekarno en Macapagal in Manilla aanvaardde, namelijk om de Verenigde Naties te laten verifiëren, of de bevolking van Serawak en Noord-Borneo (thans Sabah geheten) werkelijk wel voor toetreding tot de federatie voelde, heeft zijn geld opge bracht. De speciale V.N.-missie naar de heide genoemde gebieden is tot de slotsom gekomen, dat de verkie zingen, die daar tevoren onder Britse auspiciën waren gehouden, inderdaad konden worden aangemerkt als in be- langrijke mate te gaan over vóór en tegen aansluiting, en dat de uitslag positief is uitgevallen. De Indonesische regering, enigs zins timide terzijde gestaan door de Filippijnen, voert weliswaar aan, dat het onderzoek van de V.N.-missie on volledig is geweest en dat het aan de overeengekomen controle door waar nemers van Indonesië en de Filippij nen heeft ontbroken, maar het zal een heleboel leden van de volkeren- BUITENLANDSE organisatie, die normaliter geacht KRONIEK kunnen worden J het Indonesische standpunt te steunen, toch moeilijk vallen ditmaal een conclusie van de Verenigde Naties zelve te désavoueren. In die zin kan men het leedvermaak van de Tunku over degenen, die hem zijn concessie vorige maand uitermate kwalijk hebben genomen, zeker bil lijken. Maar de Verenigde Naties heb ben wel vaker getoond zich eerder naar de werkelijke krachtsverhou dingen in de wereld te voegen dan die verhoudingen te vormen of te wijzigen. En als er over kracht wordt gespro ken. is het sterkste punt van de fede ratie tegelijkertijd haar Achilleshiel. V oor haar defensie is zij voorname lijk aangewezen op Groot-Britannië, dat het recht heeft verworven de vlootbasis te Singapore voor een periode van dertig jaar te pachten. Australië en Nieuw-Zeeland zijn eveneens bepaalde militaire verplich tingen jegens Maleisië aangegaan. En aangezien ieder bondgenootschap tus sen een Afrikaans of Aziatisch volk en de wereld der niet-communistische blanken door president Soekarno wordt gezien als een teken van neo kolonialisme of imperialisme, zal het de federatie al bijzonder moeilijk val len zich van deze ernstige beschuldi ging vrij te pleiten. Misschien zal Indonesië bij het voeren van zijn ..confrontatie-poli tiek" niet onmiddellijk opteren voor een confrontatie met de Britse vloot, maar de Indonesische strijdkrachten zijn nu eenmaal ironische erfenis van de kwestie-Nieuw-Guinea bijzonder sterk en dat zal de guerrilla strijders in Serawak en Sabah min stens moreel sterken. Daar komt bij. dat de federatie ook naar binnen ernstige zwakheden ver toont. Oorspronkelijk zouden alleen Singapore en het schiereiland Malak- ka een federatie zijn aangegaan. Maar Tunku Abdul Rahman vreesde, dat dan de invloed van de Chinese radi calen relatief te groot zou worden. Vandaar, dat hij de gebieden op Bor neo (waar het numerieke overwicht van de niet-Chinezen sterker is) er bij wilde hebben. Op de conferentie, die in juli in het Londense Marl borough House werd gehouden, heelt toen alleen Broenei bij monde van zijn autoritaire sultan aangekondigd niet mee te willen doen. Maar ook nu is het overwicht van de niet-Chinezen slechts zeer krap. Onder hen zijn ver scheidene groeperingen te onderken nen, die elkaar lang niet altijd vriend schappelijk gezind zijn. En bovendien is het, waar energieke en bekwame Chinezen in het spel verkeren, altijd zaak zich niet teveel door getallen- mystiek te laten misleiden. De federatie Maleisië is een poging enkele uitersten met elkaar te verzoenen. Zij rust op een economische basis, die tamelijk eenzijdig is (rubber en tin). Het een met het ander zal wel vol doende zijn om president Soekarno voorlopig nog niet te doen versagen. (Van onze correspondent) WINSCHOTEN17 sept. Op het fietspad langs de Winschoterweg tussen Blijham en Winschoten >s zondagavond de 37-jarige bromfietser J. v. Dijk uit Winschoten frontaal in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende brom fiets. Terwijl de man nog op de grond lag, werd hij overreden loor een tweede bromfietser. De heer Van Dijk, die onge huwd was en opperman van beroep is in de loop van maandagochtend aan zijn verwondingen bezweken. De politie heeft geruime tijd over de indentiteit van het slachtoffer in onzekerheid ver keerd. De leiders van de negers doen hun uiterste best hun rasgenoten, die door de aanslag van zondag in een staat van grote woede en verontwaardiging zjjn geraakt, in toom te houden. Ds. King en enkele andere negerleiders deden gisteren in het openbaar een beroep op president Kennedy federale troepen naar de stad te sturen „om vrede te vestigen tussen de rassen". Ds. King herhaalde dat gouverneur Wallace door zijn onverzoenlijke poli tiek een grote verantwoordelijkheid draagt voor de bloedige gebeurtenis sen in Birmingham. Kennedy heeft nog niet gereageerd op het verzoek van King en diens medestrijders. Wel gaf de president gisteren een verklaring uit, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn „diep gevoel van verontwaardiging en smart" naar aanleiding van de dood van de zes negerkinderen in Bir mingham (na de aanslag in de kerk kwamen nog twee kinderen om het leven door waarschuwingsschoten van politiemannen, die een grote menigte samengestroomde negers in bedwang moesten houden). „Het is betreurenswaardig", aldus de verklaring van Kennedy, „dat het openbaar in diskrediet brengen van wet en orde de gewelddadigheid heeft aangewakkerd, die onschuldigen heeft getroffen". Het sterven van de zes kinderen noemde Kennedy „wreed en tragisch". De president prees het op treden van de negerleiders met de volgende woorden: „De negerleiders van Birmingham, die aandringen op zelfbeheersing in plaats van geweld, houden zich in hun bijzonder moeilijke taak dapper aan hun idealen, want de grondbeginselen van de zelfbeheersing hebben de minste aantrekkingskracht wanneer zij het hardste nodig zijn." Uiteraard vroegen verslaggevers aan Pierre Salinger, Kennedy's perschef, die de verklaring voorlas, of Kennedy bij het gebruiken van de woorden „openbaar in diskrediet brengen van wet en orde" het oog had op gouver neur Wallace. Antwoord van Salinger: „U kunt eruit iezen wat u wilt". De Osservatore Romano schreef gis teren dat de „cynische wreedheid" van de moorden in Birmingham de krach tigste veroordeling verdient. De aan slag werd een „slachting van onschul digen" genoemd. „Hoge het nobele Amerikaanse volk door dit bloedige incident een onweerstaanbare aan drang krijgen de rechtvaardige strijd voor rassengelijkheid te winnen." (AFP) Twee blanke jongens van 16 jaar zijn in Birmingham gearres teerd. Zij worden beschuldigd van moord op de 13-jarige neger Virgil Wa re, die zondag werd doodgeschoten. De twee arrestanten, Michael Lee Farley en Larry Joe Sims, hebben gezegd, dat zij samen op een scooter door de ne- gerwijk reden en het slachtoffer en en diens broer gezien nebben, die bei den fietsten. Sims, die achter Farley 77 Advertentie j (vervolg pag 1) de Ziekenfondswet en de Wet op de ziekenhuistarieven in de komende zit tingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bijzondere aandacht hebben. Het ligt in het voornemen de Alge mene bijstandswet op 1 januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geldkrediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ontwerp-Woonwagenwet wor den ingediend, waarmede de aanpas sing van de woonwagenbevolking aan de gevestigde samenleving wordt be oogd". De koningin vervolgde: „In de regeringsverklaring van 31 juli is uiteengezet van hoeveel belang de Regering de opheffing van de wo ningnood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappelijke euvel heeft zij de hoogste prioriteit toegekend. Daar voor zal zo nodig inbreuk worden ge maakt op de norm, die voor de toe laatbare stijging van de uitgaven is aanvaard. De Regering wil door een samenstel van maatregelen de produktiviteit en de totale produktie van de bouwnij verheid opvoeren. Eén van deze maat regelen is de bevordering van de con tinuïteit in deze bedrijfstak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indie nen. Het overleg met het bedrijfsle ven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk worden gesteld, boven het in het bouwprogramma vermelde totaal van 90.000 woningen uit te ko men. De Regering zal blijven streven zowel naar ontplooiing van het Euro pese landbouwbeleid als naar ver hoging van de rentabiliteit van de Nederlandse landbouw. Ter gemoet- koming in de moeilijke omstandig heden, waarin vooral de veehouderij en het gemengde bedrijf verkeren, wil de Regering, mede door een ho- fere bijdrage uit de Rijksmiddelen, e uitkomsten van de melkveehou derij trachten te verbeteren. Structurele aanpassing van de landbouw is noodzakelijk. Het Ont- wikkelings- en saneringsfonds zal daarvoor een waardevol hulpmiddel zijn. In de begroting zijn voorts meer middelen dan voorheen aange vraagd voor de ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken. De Regering is voornemens de ver schillende vraagstukken, die verband houden met de ruimtelijke ordening, sterker te coördineren en in te passen in één beleidspatroon. De Regering is verontrust over het toenemen van hel aantal verkeerson gelukken. Zij zal verdere maatrege len treffen ter verhoging van de ver keersveiligheid. De handhaving en de vernieuwing van het recht nemen een belangrijke plaats in het regeringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zullen wets ontwerpen worden ingediend met be trekking tot het verbintenissenrecht en onderdelen van het burgerlijk proces recht. De Regering acht de voorge stelde vernieuwing van de regelen om trent de rechtspositie van vreemdelin gen van veel be'ang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ontwik keling is van grote betekenis, omdat daardoor het eigen karakter van de provincie en de gemeente tot zijn recht komt. De Regering hoopt daar om, dat spoedig de wetsontwerpen tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de binnengemeentelijke decentrali satie zullen worden behandeld. Er bestaat een wisselwerking tussen de toeneming van de materiële wel vaart en de geestelijke en culturele ontplooiing van ons volk. Biedt im mers de welvaartsstijging ruimere mogelijkheden tot ontwikkeling van onderwijs en cultuur, zij stelt er tege lijkertijd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in het verleden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daarbui ten terdege wordt voorbereid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volkshuishouding noodzakelijk. Om de ze redenen zal de Regering de uit breiding van de instellingen voor we tenschappelijk onderwijs en onderzoek krachtig bevorderen. Zij zal zowel voortwerken aan de vernieuwing van ons onderwijsbestel, als de nodige zorg besteden aan de vorming buiten schoolverband. Daarnaast acht zij ook voor de volwassenen een doel bewuste bevordering harerzijds van de sport, evenals van alle andere vormen van actieve vrijetijdsbesteding, een taak van groot gewicht. Vele problemen vragen een oplos sing en velerlei doeleinden dienen te worden nagestreefd. De mogelijkheden zijn evenwel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten worden gedaan. De door de Tweede Kamer beoogde verandering in de procedure van de begrotingsbehandeling, waar toe dit jaar wederom een proef zal worden genomen, kan mettertijd het overleg over deze keuze verbeteren. De Regering heeft het vertrouwen, in gemeen overleg met de Staten-Gene- raal, in het thans aanvangende parle mentaire jaar een vruchtbaar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de ver vulling van Uw verantwoordelijke en veelomvattende taak. Dat Gods zegen op Uw arbeid ruste! Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Sta- ten-Generaal voor geopend", aldus be sloot koningin Juliana de Troonrede. zat, zou twee keer met een revolver naar de -grond geschoten hebben met de bedoeling de twee negers schrik aan te jagen. Maar een van de kogels trof Virgil Ware, die onmiddellijk stierf. (UPI) Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof heeft gisteren uitstel van executie van Drewev Aaron Jr., een neger die vrijdag in Alabama zou wor den terechtgesteld wegens aanranding van een blanke vrouw, verleend. Black verleende uitstel van executie n.a.v. een door Aaron aangetekend appel. Aaron bracht de kwestie van de uitslui ting van negers voor zitting nemen in juries in Alabama in het geding. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 sept. In de zaak tegen de man die drie jaar geleden het zestienjarige meisje Joke Groenen daal in een bos bij Venlo door wurging om het leven heeft gebracht, heeft de procureur-generaal bfj de Hoge Raad geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie dat de procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem had ingesteld tegen het arrest van dat hof. Bjj dat arrest was de verdachte, een uit een psychiatrische inrichting ont snapte patiënt, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en ter beschikking stel ling van de regering. De procureur- generaal had levenslang geëist. Eerder had het hof te 's-Hertogenbosch in een arrest het vonnis van de rechtbank te Roermond tot 20 jaar gevangenis be vestigd. De Hoge Raad had de zaak toen naar het Hof te Arnhem verwe zen, omdat uit de bewijsmiddelen het met voorbedachten rade niet voldoende naar voren was gekomen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 17 sept. Twee onzeker heden kwellen de Franse politieke we reld wier aandacht in hoofdzaak ge richt is op de eerstvolgende presi dentsverkiezing. De eerste is of gene raal De Gaulle zich kandidaat zal stel len voor een tweede septennaat. Nie mand die het zeker weet en zeer wel mogelijk de generaal zelf nog niet. Momenteel wordt echter als het meest aannemelijk beschouwd dat de gene raal een tweede ambtsperiode ambi eert. De tweede kwellende onzekerheid is of de eerstvolgende presidentsver kiezing zal plaats hebben in 1965, wan neer generaal De Gaulles huidige ambtsperiode grondwettelijk ten einde loopt, dan wel of zij vervroegd zal worden gehouden. Het gerucht is nair melijk in omloop gekomen hoe en met welke bedoeling? dat de gene raal wellicht reeds in het aanstaande voorjaar zijn huidige mandaat ter be schikking zou kunnen stellen en zich dan uiteraard opnieuw met het presi dentschap wil doen bekleden, dit keer rechtstreeks door het gehele kiezers korps overeenkomstig de nieuwe in de grondwet vastgelegde procedure. Als sterkste argument voor een al dan niet vervroegde kandidatuur van de generaal wordt aangevoerd dat hij een aantal taken, die hij zich gesteld heeft, zelf zou willen vol tooien indachtig de wijsheid dat men nimmer zo goed bediend wordt als door zichzelf. Wat er allemaal van zij: een aantal leidende persoon lijkheden uit de oppositionele linker zijde heeft de koppen bij elkaar ge stoken voor een grootscheepse lan delijke campagne die beoogt be ter te vroeg dan te laat het ter rein voor te bereiden voor het uit brengen tegen De Gaulle van één femeenschappelijke tegenkandi- aat. Hetgeen gezien de onder de linkerzijde heersende verdeeldheid een bijzonder ondernemen moet he ten. De campagne heeft de naam gekre gen van „campagne van het banket der duizend", geïnspireerd door het historisch voorbeeld van 1847, toen zulk een politieke bankettencampagne krachtig bijdroeg tot de val van de zogenaamde juli-monarehie. Het eer ste banket van de huidige op de elek- torale val van Charles dë Gaulle ge richte banketten is reeds gehouden te Saint Honoré des Bains in het depar tement van Nièvre (midden-Frank rijk). Er waren inderdaad duizend aanzittenden en zelfs nog enkele meer; voor het overgrote deel gemeente raadsleden van het gewest en vak bondsmensen, voorts „conseillers gé- néraux" (leden van de departements raad), en een aantal senatoren en af gevaardigden, onder deze laatsten Maurice Faure, voorzitter van de ra dicaal-socialisten, en Frangois Mitte- rand. Er was ook de directeur van het socialistisch partijblad Le Populaire en voorzitter van de „Europese linkerzij de" in het Straatsburgse parlement, de heer Gérard Jaquet, en Charles Hemu, secretaris-generaal van het „Centre d'action Institutionnelle", dat de stuwende kracht is van deze ban kettencampagne. Politieke banketten bestaan, zoals bekend, hoofdzakelijk uit redevoerin gen. Hetgeen te Saint Honoré les Bains naar voren werd gebracht, ont hulde geen nieuwe gezichtspunten. Ge meenschappelijk hadden de sprekers dat zij allen het toenemend autoritair karakter van generaal De Gaulles re gime aan de kaak meenden te moeten stellen alsmede het diplomatiek isole ment waarin De Gaulles politiek het huidige Frankrijk brengt. Tegenover de man die zich provi dentieel noemt, aldus Mitterand, moe ten wij degene in het veld brengen die het meest waardig is en aan wie wij geen andere voorwaarde zullen stellen dan dat hij republikein moet zijn en de hem toevertrouwde repu bliek verdedigt. Uit de redevoering van Hernu releveert men vooral dat hij generaal de Gaulle vergeleek met de Albatros van de dichter Baudelai re: „Zijn reuze-vleugels beletten hem te lopen". De campagne „banket der duizend" zal successievelijk nog een groot aantal Franse gewesten aan doen. DEN HAAG, 17 sept. In kringen van het bedrijfsleven begint men er zich zorgen over te maken, dat de stu dieduur van academici, zowel in de tech nische als in de maatschappijweten schappen, de neiging vertoont steeds langer te worden. In zijn orgaan „De Nederlandse Industrie" heeft het Ver bond van Nederlandsche werkgevers een vraaggesprek gepubliceerd met mr. J. Meynen, president-directeur van de AKU, die in zijn hoedanigheid van voor zitter van de contactcommissie bedrijfs leven-hoger onderwijs, zich tot tolk van deze bezorgdheid heeft gemaakt. De studies van economen, juristen, sociologen, ingenieurs enz. duren te lang, althans wanneer men uitgaat van de behoeften van het bedrijfsleven. De ondernemers willen daarom behalve een totale verkorting van de werkelijke stu dieduur het instellen van beperkte stu dies, die toegespitst zijn op datgene wat het bedrijfsleven van de academicus vraagt. Met die beperkte studies heeft mr. Meynen bijvoorbeeld het oog op het baccalaureaat. Mocht het onmogelijk zijn op de Ne derlandse universiteiten beperkte afge ronde studies te realiseren, dan zal het bedrijfsleven wellicht in het bui tenland gaan trachten te voorzien in zijn behoefte aan jongelui met een dergelijke opleiding. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM. 17 sept. Afgelopen weekeinde is in de overgangsklassen van de handbalcompetitie door de ge promoveerde teams tezamen vijftig pro cent winst gehaald. De dames van SEW (A) konden het niet bolwerken tegen UDI; dit in tegenstelling tot de heren beslag leg den op het volle pond. Ook in B waren het dames, die met een nederlaag ge noegen moesten nemen, te weten Sit tardia dat bij PSV sneuvelde. Hier deed Dynamo het stukken beter. Met vier doelpunten verschil werd Hellas 2 aan de kant gezet. De zege van UDI over het thuisspe- lende SEW in A (dames) kan niet an ders dan verdiend worden genoemd. Hoewel het team uit Nibbixwoud even waardig partij gaf maakte het grove verdedigingsfouten, wat leidde tot een ruststand van 25. In de tweede helft was de defensie van de thuisclub beter op dreef, waardoor UDI niet verder reikte dan slechts één treffer. De doel- verdedigster van de bezoeksters weer de zich subliem (26). De Blinkert blijkt uitstekend op dreef. Dat onder vond Micrometers met een nederlaag van 74. Daar voorts V en K op het nippertje sneuvelde tegen Amstei (7 8) en Animo het liet afweten ten voor dele van Athleta (14) luidt de stand thans: Blinkert 24, UDI 24, Animo 22, SEW 22; Amstei 22; Athleta 22; V en K 20; Micrometers 20. In B doet zich het merkwaardige feit voor dat na twee wedstrijddagen vier teams maximale winst bezitten, waardoor de overige vier dus nog punt loos zijn. Quintus behaalde wederom een overwinning, nu na zware tegen stand van DWS (21), Swift toonde zich thuis schotvaardiger dan Walche ren (96), PSV presenteerde méér rou tine dan Sittardia dat met 52 het lid op de neus kreeg, terwijl Posterholt er weinig twijfel over liet bestaan over méér kwaliteit te beschikken dan VHC: 61. De stand is nu: Quintus 24; Swift-R 24; PSV 24; Posterholt 2—4; VHC 2—0; DWS 2—0; Walcheren 20; Sittardia 20. 3: Sp. Vereent 2—2; Jahn H 2—2; WWV 2 Micrometers 21; Olympia.Gr. Drie teams voeren in B de ranglijst aan: Swift-H, EBHV en WLC-DES. Eerstgenoemde moest zich heel wat in spanning getroosten om BSV op f'~ stand te houden (118) en de Breda- naars hadden het nóg zwaarder te ver van AHC, die voor de tweede maal - "aars hadden het nog zwaarder te nu ten kóste van WWV beslag leg- duren tegen Hermes, hetgeen blijkt wt de score van 6—5. De Eindhovense combinatie had daarentegen een makkelijke dag. Zij „wandelde" een voudig over het teleurstellende To»do neen: 196. Met dit al verschafte Dy namo zich het nodige zelfvertrouwen. De Rotterdammers slaagden er narne- lijk in, het tweede team van Hellas met 711 te kloppen. De krachtsver houdingen liggen nu aldus: Swift H 2—4; EBHV 2—4; WLC- DES 24; Hermes 22; Dynamo 22; Tonddo 20; Hellas 2 20; BSV 20. (Advertentie) PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla- gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. AHC voelt zich klaarblijkelijk in de overgangsklasse A (heren) bijzonder op zijn gemak. De Amsterdammers onder namen de verre reis naar Winterswijk, waar zjj WWV met een nederlaag van 810 afscheepten. Het Hengelose Olym- pia en Micrometers legden elkaar het vuur dusdanig na aan de schenen dat er een bevredigende puntenverdeling (77) uit de bus kwam. In de noordelijke contreien betwistten Jahn II en het Groningse Olym pia el kaar de punten; een krachtmeting die de ploeg uit Stadskanaal met een score van 1710 winnend afsloot. En het Arnhemse Swift nestelde zich op een gedeelde tweede plaats door, zij het na veel moeite, Sport Vereent in Utrecht te bedwingen (1113). De stand: AHC 2—4: Olympia.H 2—3; Swift,A 2— (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 17 sept. Drie teams zijn er afgelopen weekeinde in de hoofdklassen van de veldhandbalcom- petitie in geslaagd, een tweede zege te behalen. De dames van Zeeburg deden dat nadrukkelijk ten koste van Actief, Operatie (heren) wees Hellas terug, terwijl Stratum-Meteoor ditmaal de meerdere bleef over stadgenoot PSV Het heeft er zo de schijn van, dat de dames van Verburch haar partij in de hoogste klas wel zullen meeblazen. Weliswaar verloren zij thuis van WLC- DES, maar de uitslag van 5-6 wjjst .on miskenbaar in de richting van weinig krachtsverschil. Tussen Niloc en Sagit- ta ontwikkelde zich een spannende strijd, die werd afgesloten met een pun tenverdeling: 5-5. Ook Athene en Hy- giëa gaven elkaar nauwelijks iets toe. Op het nippertje eigende het Haagse team zich de volle winst toe (7-8). Ver der toonde Zeeburg zich met 7-3 duide lijk sterker dan Actief. De stand: Zeeburg 2-4, Niloc 2-3, Athene 2-2, Ver burch 2-2, Hygiëa 2-2, WLC-DES 2-2, Sagitta 2-1, Actief 2-0. De mannen van Operatie koesteren kennelijk grote plannen, nu ditmaal met 16-19 van het altijd lastige Hellas werd gewonnen. Blauw Wit wacht een moeilijk seizoen. De Amsterdammers gingen roemloos onder tegen him stad genoot Niloc die met 21-8 zegevierde. En Stratum-Meteoor deed opnieuw van zich spreken door ditmaal PSV op diens eigen veld terug te wijzen (12-15). Ten slotte verrichtte Aalsmeer een knappe prestatie met een gelijk spel van 11-11 tegen ESCA. Hier luidt de stand: Ope ratie 2-4, Str-Meteoor 2-4, ESCA 2-3, PSV 2-2, Niloc 2-2, Aalsmeer 2-1, Hel las 2-0, Blauw Wit 2-0. (Advertentie) KUYPJÜ BAZEL, 17 sept. Het congres VBO de Wereld Schaakbond (Fide) heeft gis teren te Bazel de schakers drs. C. B, van den Berg en H. L. Tan Tenoemd tot internationaal schaakmeester. ROTTERDAM, 17 sept. Aan do ronde van Picardie voor professionals, die op 21 en 22 september a.s. wordt gehouden, zal een Nederlandse ploeg deelnemen, bestaande uit de volgend» renners: Cees van Amsterdam (Breda), Bart van der Ven (Vlijmen), Jaap Ker sten (Siebengewald), Lex van Kreunin gen (Utrecht), Rein de Jong (Amster dam), Toon Rutte (Oss), Joop Captein (Amsterdam) en Werner Swaneveld (Rotterdam). Chef d'équipe is de Rot terdammer Ton Vissers. Dezelfde ploeg zal enkele dagen tevoren, op 19 sep tember, starten in de grote prijs van Orchies. LONDEN, 17 sept. De uitslagen van de gisteren voor de Engelse leaguo gespeelde wedstrijden luiden: Eerste di visie: Aston VillaTottenham Hotspur 2-4, Blackburn Rovers—Chelsea 2-2, Blackpool—Manchester United 1-0, Li verpoolWolverhampton Wanderers 6- Tweede divisie: Northampton Town —Norwich City 3-2. TOWSON, 17 sept. De resultaten in het wereldhockeytoemooi dat zondag in Towson werd voortgezet, luiden: Ier landFrankrijk 1-0, Canada-Zwitserland 1 -0. West - Duitsland- AustraliëV.S. 1-0. -Argentinië 1-0. DEN HAAG, 17 sept. De Neder landse amateur-sprintkampioen Piet v. der Touw zal op Japanse uitnodi ging deelnemen aan de voor-Olym pische wedstrijden, die van 11 tot en met 17 oktober in Tokio worden gehou den. OSNABRÜCK, 17 sept Tijdens wed strijden in Osnabrück bereikte hoog springer Rein Knol (Haarlem) 1,94 me ter. Hij bleef siechts een fractie van een centimeter verwijderd van 't Nederland se record, dat met 1,94,6 op naam staat van Jan Brasser. ATHENE, 17 sept. De Italiaan Sor- retino heeft maandag bij Athene do vierde wedstrijd gewonnen in het Euro* ees kampioenschap Drakenklasse. De irit Parry werd tweede en kroonprins Constanten van Griekenland derde. In het klassement leidt kroonprins Constan ten met 8V» pnt voor Sorrentino met 8% pnt. en Parry met 9 pnt. DEN HAAG, 17 sept. De heer P. J. KORVER zal zaterdag afscheid ne men als directeur van de katholiek» technische school „St. Paulus" alhier. De heer Korver is de oprichter van de ze school. Hij viert zaterdag tevens zijn veertigjarig onderwijsjubileum. Er zal een receptie zijn in het schoolgebouw aan de Meppelweg van half één tot half drie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6