Woensdag is september 1963 87ste JAARGANG Nó. 31542 BRITSE ambassade in Djakarta uitgebrand Lord Home onderbreekt zijn Schotse vakantie „Nationale paraatheid in Maleisië Britse bedrijven in Indonesië met naasting bedreigd 11 Ongeluk met crème calèche gelukkig goed afgelopen V ervoer sbonden staan achter vakcentrales Het Koeler na koufront Militair dood na val van dak Cubanen betogen in VN-Assemblée V.S. lanceren „laboratorium" MALEISIË BREEKT MET DJAKARTA EN MANILLA f Opperstalmeester verklaart Koetsier treft geen blaam Onrust in metaal korte stakingen Gronings aardgas naar Franse kust? Oogstverlof voor 2800 militairen INDONESISCHE JONGEREN KOELEN HUN WOEDE; AMBASSADEUR KREEG MILITAIR GELEIDE Loonpolitiek sSeè'M ORRIS "éeforeijou êiuj! Bewolking WEER IN EUROPA f 70.000 Ambtenaar van verduistering verdacht FMEvoor handhaving van bestaande CAO FtlCOH MONTY-COAT weer- te?mburS DJAKARTA, 18 sept. (U.P.I.) De Britse ambassade in de In donesische hoofdstad is vandaag volledig uitgebrand. Terwijl de vlammen uit het kantoor van de ambassadeur op de parterre sloe gen wierpen r.aar schatting een 15.000 Indonesische jongeren ste nen naar het vier verdiepingen hoge gebouw. Bij de tocht naar het Binnenhof ontsnapten de drie oudste prin sessen aan een groot gevaar, toen twee paarden van het vierspan voor de crème calèche een boom links wilden passeren, de andere rechts; de koets kantelde geluk kig niet. m iö Boze betogers in Koealaloempoer, de hoofdstad van de nieuwe Federatie Maleisië, hebben gisteren danig huisgehouden in de Indo nesische ambassade in hun stad. Zij deden dat om wraak te nemen voor de vernielingen, die Inaonesische betogers de dag tevoren had den aangericht in de Maleisische ambassade in Djakarta, althans: de ambassade van Malakka, want Maleisië wordt door Indonesië niet erkend. De demonstranten in Koealaloempoer moesten door leden vcm de oproerpolitie worden verdreven Gistermiddag lachten de drie prinsessen weer. Tijdens de rijtoer door Den Haag was aan hen niets meer te merken van de schrik, die zij 's morgens hadden opge lopen. ÏUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM e,etoon. «eaactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ]]Kantoor Beverwijk Zeestraat 50-. telet. 4790 Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie; Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie oehoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. UTRECHT, 18 sept. De besturen Van de samenwerkende bonden van Vervoerspersoneel, aangesloten bij de K.A.B., C.N.V. en N.V.V. hebben hier giseren de nieuwe situatie, die op het gebied van lonen en loon-overleg is ontstaan, onder de loep genomen. De besturen hebben, naar zij in een Communiqué verklaren, met instem- tning kennis genomen van de drie ver- Waringen, die namens N.V.V., K.A.B. «n C.N.V. op 16 september over het loonpolitieke vraagstuk werden afge legd. Zij verklaren volledig akkoord te gaan met de gemeenschappelijke op vattingen die uit de verklaringen van oe drie vakcentrales naar voren ko men. In het bijzonder de opvatting, dat toeer ruimte voor loonsverhogingen en grotere vrijheid voor de contractpart ners moet worden verkregen. Zij vertrouwen erop dat met voort varendheid het in het vooruitzicht ge stelde overleg tussen de vakcentrales de Stichting van den Arbeid en met de regering zal plaats vinden, aldus een communiqué. Daarin wordt verder gesteld, dat moet worden voorkomen, dat voor de verschillende onderdelen Van de vervoerssector een relatieve achterstand zou ontstaan. Ze gaan er Van uit dat eventuele verhoging van de tarieven binnen het kader van het door de vakcentrales verlangde soepele prij- zenbeleid, door de regering zal wor den mogelijk gemaakt. In afwachting van de resultaten van het overleg, wensen de besturen er geen enkel misverstand over te laten bestaan, dat zij vasthouden aan de na koming van de loon- en arbeidsvoor waarden zoals deze in de thans van kracht zijnde collectieve contracten en loonregelingen zijn vastgelegd. Zij ver wachten van de werkgevers een dien overeenkomstige houding. muiliIlllllliilllllllllllllllll (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM T£L 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen, en in het zuiden van bet land aanvankelijk hier en daar mist. Later voornamelijk in de noor delijke helft van het land enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind ruimend naar noord tot noordoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DONDERDAG. Zon: 6.19-18.48; m m maan; 7.42-19.49. (Van onze weerkundige medewerker) De BILT, 18 sept. Tot 27 graden steeg de temperatuur gisteren in ons in de middag en avond, vooral in ^uid- en Oost-Nederland gevolgd door onweersbuien. Een koufront boven de Noordzee passeert vanavond en van nacht met enige regen. Een hoge-druk- febied van de oceaan trekt morgen via Schotland naar het oosten en brengt ons weer opklaringen. De aangevoerde Wcht is echter belangrijk koeler, zo- ?at aan de mooi weer-periode een eind Js gekomen, al zal de zon ons morgen Wet in de steek laten. Vanmorgen kwam er nog een dichte mist voor, maar de Postkansen worden na vanavond snel ■Kleiner. Stations: Weer Helder iPenburg langen Bilt Twente ■geldhoven ^ei-Limburg Stockholm Kopenhagen jonden Amsterdam «russel f£rlJS JJice Berlin Frankfort ^Jünchen Zurich Geneva Locarno wenen Innsbruck Belgrado Athene «ome Ajaccio Madrid Malloroa Max. min. temp. temp gisteren geheel bew. mist onbewolkt mist mist mist mist zw. bew. licht bew. zw. bew. mist geheel bew. mist mist mist mist licht bew. mist mist mist mist mist half bew. geheel bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt mist zw. bew. giist cht bew. 21 26 23 26 26 26 28 26 19 20 19 23 25 26 24 25 26 26 26 24 24 25 25 26 27 29 29 23 27 14 14 14 12 13 14 13 15 12 12 13 13 14 14 12 13 17 14 12 12 14 11 13 13 11 13 20 15 15 12 14 neersl. afgel. 24 uur 0 0 0 0 1 8 3 9 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0.2 0.1 0 0 0 0 0 28 0 6 ia De ambassadeur, Andrew Gilchrist, en zpn volledige staf werden per mili taire jeep naar elders overgebracht. De kantoren in het gebouw waren totaal zwart geblakerd, meubels en papieren verbrand. Er zijn geen gewonden ge vallen, voorzover kon worden vastge steld. Drie blokken verder brak een an dere brand uit. Drie of vier Britse wa gens werden omver geworpen en in brand gestoken. Ambassadeur Gilchrist is onder de hoede van de politie gesteld. Zijn vrouw en kinderen bevonden zich in de woning van de Amerikaanse am bassadeur. De kinderen zullen vanavond per vliegtuig naar Sydney in Australië worden gebracht. De correspondent van het Ameri kaanse persbureau United Press Inter national, Robert E. Stannard, zag zich voor het ambassadegebouw ineens om ringd door de menigte Indonesische jongelui. Hij vertelde dat de politie hem ontzette, menend dat hij een Rus was. De Amerikaan werd naar een woning in de omgeving gebracht en moest er een kwartier wachten alvo rens met een particuliere auto uit de omgeving te worden weggevoerd. Le den van het ambassade-personeel wer den per jeep naar het politiebureau gebracht. De Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Home, heeft zijn vakantie in Schotland afgebroken en zich naar Londen begeven, waar hij de Indone sische ambassadeur, Boerhanoedin Mo hammed Diah, bij zich ontbood, aldus is van betrouwbare zijde in de Britse hoofdstad vernomen. Het Indonesische ministerie had eer der op de dag een verklaring uitge geven waarin het zei dat alle Britse eigendommen die de afgelopen dagen op onwettige wijze werden „overge nomen", zouden worden teruggege ven. De meeste Britten in de Indonesische hoofdstad bleven thuis onder politiebe scherming zoals de Britse ambassadeur had verzocht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 sept. Tijdens puin opruimen vanaf het dak van een huis in de Hadewychstraat alhier is gister avond J. C. Plugge, een militair van eenentwintig jaar, van het dak geval len. Hij werd door de geïmproviseerde bok waarvan hij zelf het tegenwicht vormde, bij het zakken van een lading stenen, over de rand van het dak ge wipt. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is hij overleden. De betoging tegen de Britten begon toen ongeveer 500 studenten zich naar de voormalige Maleise ambassade be gaven. Zij werden aangevoerd door func tionarissen van het door de regering gesteunde jeugdfront van het nationale front. Het nationale front staat onder leiding van een der ministers. De jeugd- mars van vandaag werd geleid door een van zijn medewerkers. De betogers rukten het Maleise wa penschild van de voorgevel, hesen de Indonesische vlag en bezetten het lege gebouw. Vervolgens begaven de betogers zich naar het Merdekaplein waar zij het Maleise embleem trachtten te ver branden. Daar zwol de menigte aan tot enkele duizenden, die zich vervolgens op weg begaven naar de Britse ambas sade om daar hun woede te koelen. NEW YORK, 18 sept. (AFP-Rtr) Tien Cubaanse demonstranten, tegen standers van het bewind van Castro, hebben gisteren de Algemene Verga dering van de V.N. verstoord. Zij pro beerden plotseling vanaf de publieke tribune tot de ruimte, waarin werd vergaderd, door te dringen onder het uitroepen van leuzen en het versprei den van vlugschriften. De Algemene Vergadering was op dat moment bezit met het kiezen van voorzitters van de commissies. De werkzaamheden moesten ongeveer twee minuten worden onderbroken. Leden van de veiligheidsdienst van de V.N. grepen onmiddellijk in en ver wijderden de demonstranten, waarbij het er nögal hard aan toeging. Na te zijn ondervraagd werden de demon stranten vrijgelaten. KOEALALOEMPOER, 18 sept. (UPI) Maleisië zal een staat van nationale paraatheid afkondigen met het oog op de gestaag slechter wordende betrek kingen met Indonesië, zo is vandaag uit gezaghebbende bron vernomen. Het besluit zou vanmorgen op een spoedzitting van het kabinet zijn geno men, waarop ook militaire leiders aan wezig waren. Premier Abdul Rahman zal vandaag tijdens een persconferentie de politiek van de nieuwe federatie uit eenzetten. De afkondiging van de staat van pa raatheid, aldus de zegslieden, zou ten doel hebben Indonesië te doen weten, dat Maleisië voorbereid is op moeilijk heden en de taktiek van de gewapende hand het hoofd zal bieden. CAPE CANAVERAL, 18 sept. (UPI) De Verenigde Staten hebben vandaag een „vliegend laboratorium" de ruim te ingeschoten. Het is de eerste uit een een serie van zes, welke gegevens zul len moeten verzamelen voor nieuwe bemande ruimtevluchten. DJAKARTA, 18 sept. (Rtr) Sinds de Federatie Maleisië een feit werd is de leiding van drie Britse handels ondernemingen in Djakarta overgeno men door linkse Indonesische vakbon den. Een algemene overname van de Britse belangen in Indonesië, naar het voorbeeld van de anti-Nederlandse ac tie in 1957, wordt thans alleen als een kwestie van tijd beschouwd. President Soekarno, minister Soebandrio en an dere leden van het Indonesische kabi net kwamen gisteravond in het Mer- deka-paleis bijeen om te spreken over het besluit van de Maleisische regering de diplomatieke betrekkingen te ver breken. Volgens sommige kringen is ook een mogelijke breuk In de diplo matieke betrekkingen met Groot-Brit- tannië ter sprake gekomen. Het Indonesisch personeel van de Engelse handelsfirma J. A. Watt and Company Ltd heeft deze onderneming dinsdag al „overgenomen", in aan wezigheid van directeur P. H. Pull kon digde A. M. Datoek, van de nationalis tische arbeidsfederatie, de overname aan. Naar verluidt is J. A. Watt niet het enige slachtoffer van de nieuwe over name-stroming. Ook de bedrijven van de Engelse Dunlop-bandenfabriek en de British-American Tobacco zouden door het personeel „overgenomen" zijn. De muren van de woningen van verscheidene Britse diplomaten en leden van het ambassadepersoneel in Djakarta werden in de nacht van maandag op dinsdag door onbeken- den beklad. Aan de hekken werden spandoeken bevestigd. Tot dusver is nog geen enkele Britse onderdaan in de stad lastig gevallen door de be volking. Ook bjj de heftige demon stratie, die maandag bij de Britse ambassade werd gehouden, werd niemand gedeerd. Van de ambassade wapperde gisteren een nieuwe „Uni on Jack". De vorige vlag was maan- vonge vlag was maan- ■neder •- - stukken gescheurd dag naar beneden gehaald en in iki KOEALALOEMPOER (UPI) Zoals wij reeds hebben gemeld in een deel van onze vorige oplaag heeft de re gering van Maleisië gisteren de diplo matieke betrekkingen met Indonesië en de Filippijnen verbroken. De Indo nesische en Filippijnse diplomaten heb ben een week de tijd gekregen om het land te verlaten. De breuk volgde na felle anti-Maleisische demonstraties in Djakarta en een Filippijns verzoek de diplomatieke betrekkingen terug te brengen tot een consulair peil. Zoals bekend riepen Indonesië en de Filippij nen hun ambassadeurs in Koealaloem poer aan de vooravond van de tot standkoming van Maleisië terug, naar het heette „voor overleg met hun regeringen". (Van onze correspondent) ARNHEM, 18 sept. Een ambtenaar van de indelingsraad alhier van het de partement van Defensie is door de ma- rechausse gearresteerd, verdacht van verduistering van een bedrag waarvan de grootte nog niet precies bekend is, maar dat geschat wordt op 70.000. De officier van justitie heeft in deze zaak reeds een groot aantal getuigen gehoord. Uit hun verklaringen is de ver denking gerezen dat de ambtenaar ge knoeid heeft met reisgelddeclaraties en verletvergoeding. Hij zou kwitanties uit hebben geschreven op naam van in Arnhem wonende militairen en de kwi tanties van een valse handtekening heb ben voorzien. Gisteren werd door een boze menig te gedemonstreerd bil de Indonesische ambassade in Koealaloempoer. Voor het gebouw werd een grote foto van president Soekamo vertrapt. Een In donesisch consulair bureau werd in brand gestoken en drie andere kan toren werden vermeld. De ruiten van de ambassade werden ingeslagen, het Indonesische embleem werd verwijderd en de nieuwe vlag van Maleisië ge hesen. Leden van de oproerpolitie, met stalen helmen op, duwden de menigte terug, haalden de vlag weg en blusten de brand. De demonstranten trokken vervol gens naar de ambtswoning van pre mier Abdoei Rahman, die premier was van Malakka en voorlopig optreedt als premier van Maleisië, totdat de eerste verkiezingen in de nieuwe staat zijn gehouden. De betogers juichten Rahman luid toe en tilden hem met stoel en al de lucht in. De Tunku was tot tranen toe bewogen. „Ik ben bewogen door uw vaderlandsliefde. Laat alles over aan mij en aan de regering. Gaat nu liever heen en viert de geboorte van de federatie Maleisië", aldus de premier. NEW YORK. De Filippijnse mi nister van buitenlandse zaken, Salva dor P. Lopez, heeft gisteren in New York, waar hg de Algemene Vergade ring van de VN bijwoont, verklaard dat het onmogelijk is dat Maleisië de diplomatieke betrekkingen met zpn land heeft verbroken, omdat die be trekkingen nooit hebben bestaan. „Wp onderhielden diplomatieke betrekkin gen met Malakka", aldus Lopez. „Die hielden op te bestaan toen de federatie Maleisië ontstond. Wh hebben die fede ratie nog niet erkend. Het is allemaal een kwestie van interpretatie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 sept. „We mogen van geluk spreken dat het gespan er niet van door is gegaan. Achteraf be keken is het allemaal goed afgelopen: de heer Florestein, die als postiljon het paard bereed dat gevallen is, heeft geen noemenswaardie letsel opgelopen, het paard Peter is volkomen onge deerd en van de koets is slechts een spatscherm beschadigd". Dit zei ons gisteravond een opgeluchte opperstal meester van de koninklijke stallen, de heer Bisschoff van Heemskerck over het ongeval met de koets, waarin de oudste drie prinsessen waren gezeten. Zoals gemeld dreigde het vierspan op het Lange Voorhout op hol te slaan maar liep het al direct tegen een boom vast. (Van onze correspondenten) ARNHEM, 18 sept. Het 150 man sterke fabriekspersoneel van Conti nental Tool Company N.V. te Arnhem heeft gisteren het werk neergelegd, om dat zij hogere lonen verlangen dan waarop zij krachtens de CAO recht hebben. Vanmorgen Is het personeel weer aan het werk gegaan, nadat de directie dit als voorwaarde voor onder handelingen had bedongen. De staking was een gevolg van de berichten, dat ook elders in het land in de metaal bedrijven werd gestaakt. Ook in Twenthe met name in de me taalstad Hengelo is onrust ontstaan wt de hogere lonen die door een me taalbedrijf in het westen des lands worden betaald. De ondernemingsra den van de N.V. Hollandse Signaalap paraten (2500 medewerkers) en de N.V. G. Dikkers en Co. (1500 mede werkers) hebben langdurig met de di recties beraadslaagd over deze aange legenheid. De desbetreffende directeu ren hebben te kennen gegeven niet ge negen te zpn hogere ionen te betalen dan in de CAO's zijn voorgeschreven. Bij Dikkers heeft het personeel van de mechanische werkplaats dinsdag het werk een uur neergelegd. Bp Holland se Signaalapparaten hebben een aantal a. ^eiders zich in de cantine beraden over deze aangelegenheid. DEN HAAG Het bestuur van de afd sociale zaken van de F.M.E., federatie van werkgeversorganisaties op het ge bied van de metaal- en electrotechni- sch industrie, heeft zich gisteren In overleg met het hoofdbestuur der F.M. E„ met nadruk uitgesproken voor de handhaving van de bestaande collec tieve arbeidsovereenkomst in de me taalindustrie tot één januari 1964. (Van onze Parijs® correspondent) PARIJS, 18 sept. Naar Le Monde bericht heeft de Kamer van Koophan del van de Noord-franse haven- en in dustriestad Boulogne maandag een stemming besloten, de Franse rege ring te verzoeken de mogelijkheid in studie te nemen vein aanvoer vein Gro nings aardgas naar hat Franse kust gebied. De koetsiers van de calèche, waarin de oudste drie prinsessen dinsdag middag naar de ridderzaal zouden rpden, treft geen enkele blaam voor het op hol slaan van de paarden, zo heeft de eerste stalmeester, luit.-kolo nel W. F. K. Bischoff van Heems kerck vanmorgen verklaard. „Maar onze paarden moeten alles kunnen. Het mag niet voorkomen. Ik moet eerlijk zeggen, dat ike-j£ ie ar blij ben als de tocht naar deri'"V .:r- zaal heen en terug is afgelopen. Paar den blijven paarden. Wp oefenen inten sief hier in de stallen. Wp gebruikeB daar muziek bij en wij hebben een ge luidsinstallatie met het gejuich van pu bliek. Maar oefeningen zijn heel an ders dan de werkelijkheid". Luit.-kolonel Bischoff van Heems kerck deelde mede dat de koninklijke stallen over twintig paarden beschikt, die op prinsjesdag alle meelopen. „Het is de eerste maal dat in staatsierijden een ongeluk is gebeurd. Wp zullen de paarden nog meer oefenen. Volgend jaar laten wij mogelijk mensen naast de calèche lopen". Alle paarden waren gisteren onrus tig. Een deskundige heeft verklaard dat dit heel normaal was. De heer Bisschoff van Heemskerck noemt het ongeval een samenloop van omstandigheden. Vermoedelijk is het paard Peter, dat verleden jaar nog voor de gouden koets heeft gelopen, nerveus geworden toen vlak bp hem een soldaat flauw viel, waardoor wat beweging ont stond. Het paard schrok en de teugel brak, waardoor koetsier Loman (87 jaar in dienst) het niet meer onder con trole had, aldus de opperstalmeester. Mevrouw Florestein zat op de tri bune toen het incident gebeurde. „Ik zag het voor mpn ogen gebeuren, maar ik kon niets doen, ook niet toen ik mpn rfian in die wirwar zag liggen", zo vertelde zp gistermiddag in haar woning aan de Jurriaan Kok straat in Scheveningen. „Mijn man is aardig overstuur. Hp ligt nu te slapen maar al was hij wakker, dan kreeg u hem nog niet te spreken: hij mag niets zeggen." Aan de prinsessen was later op de middag tijdens de rijtoer van het ko ninklijk gezin door Den Haag niets te merken van emotie om het gevaar waar aan zij eerder op de dag waren ont snapt. Koningin en prins, alsmede de vier prinsessen waren gezeten in twee open landauers. Het was alsof zij luider werden toe gejuicht dan ooit, vooral op het Plein 1813 waar zich een grote menigte had opgesteld omdat het koninklijk paar hier zou stoppen om een zanghulde van het Ulster Girls Ghoir in ontvangst te nemen. De meisjes, die eerder al tij dens hun toemee prinses Beatrix had- de toegezongen, boden eerst geschen ken aan: de koningin kreeg bloemen, de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Christine ieder een doos Iers linnen zakdoeken. Volgens de plannen zou een van de meisjes de prins een witte anjer aanbieden. Vlak voor zijn komst werd dit voornemen gewijzigd omdat de prins kleed gin; als militair gel anjer mocht dragen, een doos zakdoeken. en dus geen ik hp kreeg toen DEN HAAG, 18 sept. Er zpn vbl- gn« een voorlopige telling van het mi nisterie van Defensie op dit moment een kleine 2800 militairen met oogstver lof. 2200 daarvan zpn in dienst bij de landmacht, ongeveer 500 bp de marine ongeveer een zestigtal bij de lucht macht. Zoals bekend verleende minis ter De Jong onlangs aan in dienst zijnde landbouwers een oogstverlof van 21 da gen. Omdat de gegevens nog niet ge heel compleet zijn, de eerste divisie oe fent in La Courtine, verwacht men dat het definitieve totaal hoger zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1