„Vals beeld van de KERK" DR. ADENAUER BIJ DE PAUS Te weinig promoties Rome verleent Nijmegen geen toestemming V. Zaligverklaringsproces mgr. P. Savelberg begint PERS OVER TROONREDE Baby stierf na innemen te zware dosis medicijn Institutionele beleggingen bijna miljard meer in 1961 t.o.v. het voorgaande jaar DE DODELIJKE LADING DUITS episcopaat veroordeelt non-conformistische katholieken N.D.SM. meldt lager resultaat Anglicaan geen ere-doctor Rotterdam heeft mogelijk al in 64 ten dele aardgas Zaak van menselijke feilbaarheid voor Rotterdamse rechtbank Directeur C.B.R. weet „niets" van onrust in Limburg Opleving op de vrachtenmarkt duurt voort Fransen verlagen invoerrechten Franse lening bevestigd I AT A-conferentie voor verlaging van de tarieven In Maastricht Vluchteling bij arrestatie gewond Adenauer ontvangt de Christus-Orde Verdachte van poging tot doodslag bij toeval aangebonden Strenge examinator Vijf mensen gewond bij botsing van trams Drs. J. W. de Pous: Chemie belangrijk voor de welvaart WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 Rectoraatsoverdracht V.U. Amsterdam De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer is gisteren in Vaticaanstad in speciale audiëntie ontvangen door Paus Paulus VI. Na afloop van hun privé onderhoud wisselden de Paus en der Alte" geschenken uit. Mager Alles al gezegd Nuchter en goed VLAANDEREN KEULEN", 17 sept. (KNP) In de herderlijke brief die het Duitse episco paat zondag a.s. laat voorlezen, hebben de bisschoppen van West-Duitsland een scherpe veroordeling uitgesproken over het non-conformisme zoals dat vertolkt wordt in de boeken en artikelen van Karl Amery en Heinrich Böll. De pas- tages gewijd aan het non-conformisme eUen slechts enkele regels. Hierin verklaren de bisschoppen: ,,Onze andere zorg gaat uit naar de valse opvattingen over de Kerk zoals die hier en daar onder de katholie ken, maar vooral onder de intelligen tie, verbreid worden. Er wordt vaak een critiek op de Kerk, op haar han delen in het verleden en in de tegen woordige tijd uitgeoefend. Deze cri tiek richt zich niet slechts op de zon digheid en de menselijke begrensd heid van de Kerk op weg, maar wor stelt ook in een verkeerde, vaak zelfs ketterse voorstelling van de Kerk. Men bouwt een ideaal beeld van de Kerk op, dat aan de werke lijkheid geheel vreemd is en alsof de Kerk slechts bestaat uit mensen, die vervuld zijn van een charismatische geest. Voor velen is een Kerk van martelaren het geheime, maar een zijdige voorbeeld. Elke creatieve ont moeting der Kerk met de cultuur en met de samenleving in de verschei- AMSTERDAM, 18 sept. Er zal met een verdere daling van de bedrijfsre sultaten rekening moeten worden ge houden. In welke mate dit het geval zal zijn, hangt mede af van de perso neelsbezetting en arbeidsrust in het be drijf in de komende maanden". Dit segt de directie N'ederlandsche Dok en Scheepsbouw Mij (N.D.S.M.) in een tus sentijds bericht. Gedurende de reed verstreken maanden van het jaar 1963 werden door de nieuwbouwafdeling vier sche pen afgeleverd, t.w. een turbinetanker van 48.400 ton een motortanker van 25.000 ton en twee motorvrachtsche pen van resp. 14.340 ton en 10.660 ton. Vier schepen met een draagvermogen van in totaal 92.800 ton werden te water felaten. Onlangs heeft de Koninklijke heli Groep bij een aantal Nederlandse werven opdrachten geplaatst voor de bouw van drie 63.000 tons motortankers. Een daarvan zal door de N.D.S.M. wor den gebouwd. Het scheeps-reparatiebedrijf maakte een minder gunstige periode door gedu rende de eerste barre wintermaanden van dit jaar. Sindsdiens is de activi- teit aanzienlijk toegenomen, al staan de prijzen onder invloed van een inten sieve nationale en internationale con- cu en fe. ïn de machinefabriek, ketel makerij en gieterij kon" een redelijke bezetting gehandhaafd worden, behou dens een tekort aan klein draaiwerk. De personeelsbezetting liep verder terug onder de invloed van de grote vraag naar arbeidskrachten in velerlei sectoren van handel, nijverheid en over heidsdiensten. De tijdige uitvoering van reeds verkregen opdrachten en het ver krijgen van nieuwe opdrachten voor de reparatie- en machinebouw- afdelingen worden hierdoor bemoeilijkt. AMSTERDAM, 18 sept. „De groei ende neiging colleges aan assistenten over te laten acht ik niet onbedenkelijk. Vooral voor de eerstejaars is het be langrijk, wanneer zij van de hooglera ren zelf college ontvangen". Dit zei de rector-magnificus van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, in zijn ter gele genheid van de rectoraatsoverdracht aan prof. dr. F. de Roos vanmiddag in Amsterdam uitgesproken rede. Prof. de Gaay Fortman brak een lans voor het spoedig instellen van twee nieuwe leerstoelen in de faculteit der letteren: voor kunstgeschiedenis en de Spaanse taal en letterkunde. De kunst geschiedenis met name, omdat volgens hem het gereformeerd protestantisme nog steeds een achterstand op cultureel gebied heeft in te halen en bij de stu denten een verblijdende belangstelling voor de cultuur aanwezig is. Daar voor de meesten der studen ten de universiteit in de eerste plaats opleidingsinstituut is voor een funktie In de maatschappij is naar zijn me ning het aantal promoties onbevredi gend. Met name de economie, de let teren, de geschiedenis en in mindere mate de rechtswetenschap blijven ach ter. De eisen, die aan een Neder lands proefschrift worden gesteld en die gelukkig in het algemeen worden gehandhaafd, maken dat de proef schriften de universiteit bij uitstek in staat stellen haar wetenschappe lijke naam te handhaven. Prof. de Gaay Fortman vroeg zich af of de hoogleraren voldoende actief zijn om hun begaafde leerlingen in de rich ting van een promotie te stuwen. De voorheen bestaande financiële bezwa ren zijn volgens hem in ieder geval niet meer onoverkomelijk. Wellicht is de voornaamste oorzaak, zo meende de hoogleraar, dat men wordt afge schrikt door de gedachte verplicht te zijn een enigszins omvangrijk boek werk te schrijven. Indien men zich voor ogen stelt dat men voor de pro motie kan volstaan met het schrij ven van een monografie van 100 a 150 bladzijden druks over een duide lijk begrensd onderwerp zal men eer der het werk aanvatten dan wanneer men zich spiegelt aan hen die een meestal mislukte poging hebben ge daan over hun onderwerp een hand boek te schrijven. Prof. dr. de Gaay Fortman meende voorts dat de stellingen, die aan de proefschriften worden toegevoegd, niet een wetenschappelijke doch een fol kloristische functie vervullen. Het ware volgens hem gewenst de plicht daar toe af te schaffen. Prof. de Gaay Fortman merkte met betrekking tot het rectoraat op dat hij tot tien dagen na zijn ambtsaanvaarding een voorstander was van het eenjarig rectoraat. Alles in ogenschouw nemende wat dit jaar als rector op zijn weg kwam heeft hij thans voorkeur voor een driejarig rectoraat. dene historische perioden, wordt ge zien als een afval van een zogenaam de zuivere oergestalte. Het grondgeheim der Kerk echter ts het geheim der menswording. Daarom moet zij zich te allen tijde demonstre ren met haar cultuur en maatschappij vorming. Daarbij zal de Kerk steeds bestaan uit heiligen en zondaars, uit weinig profetische figuren en vele mid delmatige lidmaten. Eén ding echter moeten wij in deze concilietijd in het oog houden: alle pogingen van uw bisschoppen voor een levend geloofsbegrip der Kerk, voor een vruchtbare en aan de tijd aangepaste vormgeving van het ker kelijk leven, voor de eigen verant woordelijkheid der katholieke leken voor de wereld, zullen terecht in de ogen der andere concilievaders pro blematisch worden, wanneer tezelf dertijd Duitse katholieken eisen stel len die voortkomen uit een eigen ge maakte, foutieve uitleg van dê open baring en van de geschiedenis der Kerk. Ook om deze reden vervult ons deze foutieve houding met grote zorg. Hier is een groeiende discussie en in formatie onder de Duitse katholieken, vooral onder de jeugd, noodzakelijk, maar dan een discussie en informatie voortkomend uit verantwoordelijkheids besef en gelovige liefde tot de kerk. v eroordelingen door het kerkelijk leer gezag. aansporingen en waarschuwin gen der bisschoppen zijn niet voldoende. Hier wordt gij allen geroepen, ieder naar eigen vermogen en naar eigen po sitie in deze tijd". AMSTERDAM, 17 sept. Het KNP verspreidde heden een bericht, dat de H. Congregatie voor de Seminaries en Universiteiten te Rome aan de theolo gische faculteit der Nijmeegse univer siteit heeft verboden een eredoctoraat in de theologie te verlenen aan de Ang licaanse hoogleraar te Londen, profes sor Mascali. In feite heeft genoemde congregatie, naar ons bij nadere infor matie bleek, afwijzend beschikt op een verzoek van de Nijmeegse theologische faculteit een eredoctoraat aan prof. Mascali te mogen verlenen. De theolo gische faculteit was verplicht een der gelijk verlof vooraf te vragen. Te Nijmegen kan men begrip opbren gen voor de argumenten, waarop de congregatie de gevraagde toestemming heeft gemeend niet te moeten verle nen, zo verklaarde ons een insider. Of schoon men uiteraard enigszins is te leurgesteld, is men bereid zijn aanvan kelijke mening voor een op breder in formatie gegrond oordeel te laten wij ken. Het is voor alle betrokkenen al leen maar pijnlijk, zo voegde onze zegs man er aan toe, dat de correspondentie over dit onderwerp in de publiciteit is gekomen. MAASTRICHT. 16 sept. De 26-ja- rige O.M., die ervan verdacht wordt op 10 september jl in Den Haag een transistor radio uit een auto te hebben gestolen, is gistermiddag bij een ge vecht met politiemannen in Maastricht door een kogel uit de revolver "an een rechercheur gewond. De politiemannen wilde de man, die bil zijn zuster verbleef, arresteren, dit op verzoek van de Haagse recherche. De man vluchtte echter de achterdeur uit, waarna een achtervolging door de tuintjes van de buren begon. „Er werd een waarschuwingsschot gelost", zo deelt de politie mede, „men kreeg de man te pakken, er ontstond een ge vecht en de revolver van een der poli tiemannen ging af'. De kogel trof M in de onderkin er. bleef in het kaak been steken. In „St Annadal" werd de kogel verwijderd, waarna verdachte in verzekerde bewaring werd gesteld. VATICAANSTAD, 17 sept. (K.N.P- AJF.P.) Paus Paulus VI heeft vandaag bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, die momenteel een bezoek brengt aan Rome, in particuliere au diëntie ontvangen. De Duitse bondskanselier droeg bij deze gelegenheid het insigne van de Christus-Orde, de hoogste Pauselijke onderscheiding, die hem tevoren door de substituut van het staatssecretari aat, mgr. DelI'Aqua namens de Paus is overhandigd. In een toespraak, die hij in het Duits hield, zei Paus Paulus, dat de aanwezig heid van de kanselier op het Vaticaan bij hem gedachten opriep aan Paus Pi us XII en diens langdurige contact met Duitsland, voor en tijdens de Wereld oorlog. Een contact, dat bij de loop der gebeurtenissen wisselvallig was, doch dat voortdurend was geïnspireerd door zeer grote achting en liefde voor het Duitse volk. Paus Paulus bracht hulde aan de bondskanselier voor diens aandeel in het herstel van zlin land. ROTTERDAM, 17 sept. In ant woord op vragen van een raadslid de len B. en W. mede dat het niet uitge sloten is dat in delen van Rotterdam in de winter van 1964-1965 aardgas zal kunnen worden gestookt. Voorbereidin gen voor de distributie van dit gas wor den reeds getroffen. Wat de gemeente eigendommen betreft zal de omschake ling op aardgas dertig miljoen gulden vorderen. Vanwege de hogere verbrandingswaar- de en andere eigenschappen zullen vrij wel alle gastoestellen moeten worden omgebouwd. In verband met de hoge distributie- druk van het nieuwe gas zullen de bui zennetten moeten worden onderzocht en eventuele lekkages moeten worden her steld. Ook de gasmeters zullen moeten worden gereviseerd. Indien de ruimte verwarming met gas een grote vlucht neemt, zal voorts de capaciteit van het leidingnet moeten worden vergroot. Dit behoeft echter niet aanstonds te ge schieden, omdat de hogere calorische waarde van het gas en de hogere druk, waaronder het zal worden gedistribu eerd, zonder meer reeds de capaciteit van het net vergroten. TILBURG, 16 sept. Tijdens een vechtpartij in Oosterhout heeft de poli tie zaterdagavond bij toeval de hand weten te leggen op een 2-4-jarige woon wagenbewoner die verdacht wordt van een poging tot doodslag op 17 augustus in Tilburg. Die avond was hij uit een café ver wijderd omdat hij ruzie maakte met andere bezoekers. Wat latei kwam hij terug met een geweer waarmee hij van dichtbij een schot loste, toen een andere cafébezoeker hem het wapen afhandig wilde maken. Deze cafébezoe ker werd door de kogel met levensge vaarlijk gewond. Na op zijn vlucht nogmaals te heb ben gevuurd, bleef de man verder spoorloos. (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 18 sept. In de kapel van het moederhuis van de congrega tie van de kleine zusters van Sint Jo seph aan de Gasthuisstraat alhier opent mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond, maandag om tien uur het apos tolisch proces tot zaligverklaring van de Heerlenaar mgr. Petrus Joseph Sa velberg, stichter van genoemde con gregatie, alsmede van de congregatie van de broeders van Sint Joseph. Het apostolisch proces, dat twee jaar lang mag duren, wordt gevoerd krachtens een decreet van wijlen paus Joannes XXIH en, op grond van de resultaten van het diocesaan proces (1934-1936). Ten overstaan van vele leden van de beide kloostercongregaties zal mgr. Moors als president van de rechtbank alle by het proces betrokken functio narissen beëdigen. Allereerst de rech ters: mgr. drs. P. van Odijk, vicaris- generaal van de bisschop van Roermond, alsmede de paters Redemptoristen: H. Boddeke, dr. C. van Ouwerkerk en dr. M. Krinkels. Vervolgens de sub-promo- tores fidei (de zgn. advocaten-van-de- duivel) drs. H. H. Notermans en prof. dr. E. Eykemans C.ss.R., alsmede de grif fiers, W. J. G. Coenen en M. J. Werry, „De Volkskrant" constateert dat de ze Troonrede een nogal mager en wei nig bezielend stuk is. Als verontschuldiging mag gelden, dat de regering al bij haar eerste op treden en dat is nog maar kort ge leden de hoofdpunten van het nieuwe beleid bekend maakte. Het krult voor de Troonrede werd toen grotendeels verschoten. De punten, die toen het meest in het oog sprongen, en die thans in de Troonrede op minder aanspre kende manier worden herhaald, ble ven het belangrijkst. Dit kabinet zal, zoals het nu lukt, vooral het kabinet moeten worden, dat de strijd tegen de woningnood opnieuw op gang brengt. Het belangrijkste in de rede is dan ook de aankondiging, dat de nieuwe minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, wel- „Men kn niet zeggen, dat de inhoud van de troonrede een verrassend licht werpt op de wijze waarop de nieuwe regering haar beleid denkt te voeren. Dat was na, de publikatie van het ak koord van Wassenaar en na de rege ringsverklaring, waarin eigenlijk alles al gezegd was wat er te zeggen viel, ook niet te verwachten", aldus „De Telegraaf". Dat woningbouw en land bouw hoge prioriteit zouden krijgen was reeds bekend. Verder schrijft het blad: de verlan gens, die de grootste twee vakbonden, het N.V.V. en de K.A.B. openbaar heb ben gemaakt, verlangens welke neer komen op optrekking van het loonpeil tot het buitenlands niveau met de on vermijdelijk daaraan verbonden prijs stijgingen. lijken zeker in strijd te zijn met de politiek van de regering. „De Telegraaf" constateert tenslotte te veel vage gemeenplaatsen in de troon rede. Deze troonrede, zo schrijft het Vrije Volk, is een nuchter en goed geschre ven stuk. De rimram over de demo cratie waarmee het kabinet-De Quay begon, is gelukkig geheel achterwege gebleven. Het buitenlandse beleid wordt in dezelfde lijn voortgezet. Met nadruk wordt nog eens verklaard, dat Nederland zal ijveren voor een open en democratische Europese gemeen schap. Een gemeenschap die verenigt en niet verdeelt. Voldoening wekt het dat Nederland Economische programma's op langere termijn gaat opstellen. Daarbij houdt het rekening met de werkwijze van de Europese Economische Gemeenschap. Dat is een stuk broodnodige planmatig heid. Na nog een aantal punten te heb ben aangeroerd zegt het blad ten slotte over de loonpolitiek: „De regering schuift de verantwoordelijkheid zover mogelijk van zich af. Dat is in de eer ste plaats een zaak van het bedrijfsle ven geworden. Ja, dat zal wel. Maar het bedrijfsleven zit met de gebakken peren. Een loonpolitiek is immers al leen te voeren als zij aansluit bji een investeringspolitiek, oen belastingpoli- tiek en een prijspolitiek die de loon politiek economisch en moreel dragen. Welnu, dat zien wij niet. ROTTERDAM, 18 sept. De ruim een jaar oude Evelien Ria Peddie, het jongste dochtertje uit een Amerikaans gezin in Spijkenisse, overleed op 23 fe bruari van dit jaar in het ziekenhuis door een vergissing die een 23-jarige, gediplomeerde apothekersassistente maakte bij het verzorgen van een recept, dat door de huisarts aan de Amerikaanse familie was voorgeschre ven. Het kind kreeg floor haar moeder een tienmaal te sterke dosis acetosal in tabletvorm toegediend, dan door de huisarts was voorgeschreven. Toen de vergissing werd bemerkt, was het al te laat. Gistermiddag moest de apothe kersassistente, zich voor de rechtbank hier verantwoorden voor de „grove na latigheid", die de dood van het meisje tot gevolg had. Tijdens een korte zitting werd dit ge beuren nog eens nauwkeurig geanali- seerd. In de namiddag van 19 februari van dit jaar werden bjj de bewuste apotheek drie recepten afgegeven voor drie zieken in de familie Peddie Uit de recepten, die, zoals verdachte gister middag verklaarde, zeer goed leesbaar waren, bleek dat de huisarts van de familie acetosaltabletten had voorge schreven van 500 en 50 milligram. Het dochtertje zou driemaal daags twee ta bletten van 50 milligram moeten slik ken. de anderen driemaal daags twee tabletten van 500 milligram. De assi stente maakte echter in de vroege mor genuren van de volgende dag de fatale vergissing. Zij deed de tabletten van 500 milligram in het doosje dat voor het jongste kind van de familie was bestemd. Na het innemen van de aceto sal ging de toestand van de kleine pa tiënte hard achteruit. Toen de huis arts een onderzoek instelde, bleek de situatie zo ernstig dat het kind in aller ijl naar het Dijkzigtziekenhuis moest worden overgebracht. Kort daarna, op 23 februari, overleed het meisje. De officier van justitie, mr. Van de Roemers, zei in een zeer mild re quisitoir dat hier een typisch mense lijke eigenschap de feilbaarheid oorzaak van deze tragedie is geweest. „Ondanks het feit dat verdachte ern stig in gebreke is gebleven, wïl dit be slist nog niet zeggen dat zij een slech te apothekersassistente is, aldus mr. DEN HAAG, 17 sept. - De directeur van het centraal bureau voor de afgif te van rijvaardigheidsbewijzen, de heer H. Westerlaken, weet „ambtelijk" nog niets van de onrust die in Noord-Lim burg is ontstaan rondom enkele rij- examinatoren. Zoals gemeld hebben rijschoolhouders een protestvergadering belegd omdat zij vinden dat de exami natoren in hun streek te streng zijn. Besloten werd een examinator te boycotten door geen auto beschikbaar te stellen voor een examen dat bij hem moet worden afgelegd. De heer Westerlaken zegt: „Officieel weet ik van niets want er is geen enkel be richt of protest hier binnengekomen. Ik weet alleen wat in de krant heeft gestaan." De directeur van het C.B R. vond het een merkwaardige zaak dat de rij schoolhouders over zijn hoofd en dat van het bestuur zich tot de minister gaan wenden met klachten. „In ons rus tige Nederland leent men te gemak kelijk het oor aan rebellen", zo zei hu ROTTERDAM, 18 sept. Gisteren zijn in Rotterdam twee trams door een foute wisselstand met elkaar in bot sing gekomen. Vijf passagiers werden gewond, maar konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis gaan. Het tramverkeer ondervond anderhalf uur vertraging. Van de Roemers. Hij vorderde een geldboete van 60,-, subsidiair twaalf dagen hechtenis. Haar raadsman mr S. Ivens, wees in zijn pleidooi op de rol van de huis arts in deze tragische geschiedenis. „Ik wil de schuld beslist niet op een ander schuiven", aldus mr. Ivens, „maar ik kan niet begrijpen dat de huisarts niet heeft kunnen vermoeden wat er aan de hand is geweest, nadat de moeder hem van de slechte toestand van het kind op de hoogte stelde. Dat de huis arts tegen de moeder had gezegd: „Ik kom morgen", is wellicht nog onbegrij pelijker, aldus mr. Ivens. Hij was ten slotte van mening dat, wanneer er achttien uur eerder was ingegrepen, de levenskansen voor het kind aanmerke lijk groter waren geweest. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. LONDEN, 17 sept. (Comtel) Ten gevolge van een verbetering van de vraag, toont het indexcijfer over augus tus van de Engelse Kamer voor Scheep vaart voor de wilde vaart een verbe tering van bijna vier punten. Het cijfer kwam op 104.8 tegen 101.1 eind juli. In het reeds verstreken deel van de maand september hebben de vrachtta rieven een verdere verbetering te zien gegeven en in sommige gevallen werd het hoogste niveau sedert november vo rig jaar bereikt. Verwacht wordt dan ook, dat het indexcijfer voor september een verdere en scherpe stijging te zien zal geven. De sub-indexcijfers zijn op één na allen hoger. Het cijfer voor zwavel steeg van 100.8 tot 109.5, dat voor gra nen van 103.6 tot 108.9, voor kolen van 89.0 tot 97.0, v< »r ertsen van 84.6 tot 93.6 en voor hout van 100.6 tot 107.1. Het indexcijfer voor suiker ver toonde een teruggang van 118.1 tot 116.9. Het indexcijfer voor motorschepen op tijdcharter is van juli op augustus ge stegen van 93.5 tot 96.8. PARIJS, 14 sept. (AFP) De ver laging van invoerrechten voor bepaal de produkten een van de maatrege len van het donderdag bekendgemaak te regeringsplan voor economische en financiële stabilisatie is onmiddellijk tot uitvoering gebracht door een be sluit, dat vrijdag in de staatscourant werd gepubliceerd. Binnen de Europese Economische Gemeenscnap (EEG) zjjn de tarieven met 15 tot 20 procent verlaagd. Ten opzichte van derde landen is de zeer uiteenlopende verlaging gelijk aan de helft van het verschil tussen de rech ten, die tot nu toe golden en die van het gemeenschappelijke buiten tarief der EEG, als dat integraal zal worden toegepast. De maatregel heeft ten doel druk op de binnenlandse prijzen uit te oefenen door versterking van de concurrentie, zo merkt men in bevoegde kringen op. Zjj is in overeenstemming met de be palingen van het Verdrag van Rome, volgens welke elk land van de gemeen schap op elk moment de invoerrech ten ten aanzien van de medeleden kan verlagen, of zelfs geheel afschaffen. Er was dus geen reden voor de Franse regering zich hierover tevoren met de Europese commissie in verbinding te stellen. De verlaging is zuiver conjunctureel en werd niet genomen vooruitlopende op latere etappes van de afschaffing van invoerrechten. Zij zal weer worden afgeschaft als de binnenlandse stabili teit van de bedoelde produkten ver zekerd zal zijn. Voor de overzeese de partementen blijven de speciale tarie ven die reeds werden toegepast en die lager zijn dan de nieuwe tarieven ge handhaafd. en de „cursor" of deurwaarder, M. A. J. van de Venne. AL postulator bij dit apostolisch pro ces treedt op pater dr. M. van Delft C.ss.R. Tijdens het proces zullen ver schillende getuigen worden gehoord, die mgr. Savelberg nog persoonlijk gekend hebben. Bij het diocesaan proces waren er dit niet minder dan vijftig, van wie er thans nog tien in leven zijn. Als eerste getuige hoort de rechtbank de 80-jarige oud-onderwijzer vein Heer len, de heer F. Oostwegel. Mgr. Petrus, Joseph Savelberg werd op 10 februari 1827 als zoon van een Heerlense wijnhandelaar geboren. Na zijn priesterwijding in 1853 maakte hij als kapelaan te Schaesberg en la ter te Heerlen kennis met de noden van vele armen, met name van bejaar den en weeskinderen. Ondanks tegen werking durfde kapelaan Savelberg het aan om een speciale congregatie van zusters in het leven te roepen (1870), later gevolgd door een con gregatie van broeders, welke zich aan die liefdewerken moest wijden, waar in onvoldoende voorzien was. Op in stigatie van mgr. Savelberg namen zijn volgelingen de zorg voor zieken (St. Jozefzi ekenhuis, Kneipj>in rich ting en sanatorium) op zich; voor weeskinderen, voor bejaarden, voor zwakzinnigen en andere behoeftigen. Bijna 80 jaar oud stierf mgr. Savel berg in 1907 in zijn geboorteplaats Heer len. Hij werd begraven in de schaduw van het St. Jozefziekenhuis. Kortge leden werd zijn stoffelijk overschot naar een speoiaal ingerichte kapel aan de Gasthuisstraat overgebracht. Het graf van de vrome kloosterstichter en vriend van de armen wordt jaarlijks door dui zenden bezocht. Uit dankbaarheid voor het verdienstelijk werk dat de beschei den priester verricht heeft, wordt bin nenkort, vermoedelijk nog dit jaar, in Heelen een door Mari Andriessen ont worpen monument opgericht. PARIJS, 17 sept. De Franse mi nister van Financiën, Valery Giscard d' Estaing, heeft bevestigd dat de in schrijvingsmogelijkheid voor de komen de 4Ü4% staatslening van 2 mil jard frank met een looptijd van 20 jaar op 23 september a.s. geopend zal wor den en zonder nadere aankondiging ge sloten. De uitgifte zal geschieden a pari in stukken van 200, 1000 en 10.000 frank en de lening zal op de beurs van Pa rijs genoteerd worden. (Van onze correspondent) ARNHEM, 12 sept. De chemische industrie levert ongeveer een vjjfae v de totale Nederlandse industriële duktie, die een waarde heeft van ru 50 miljard gulden. Het aantal ino industrie werkende mensen is sea de jaren rond 1930 verdrievoudigd i i» wijl in de zelfde tijd de personeelsste te van de gehele industrie „slech met 50 pet. en de beroepsbevolking ,g 30 pet. is toegenomen. Drs. J. -g Pous stelde dit gistermorgen in Mu Sacrum te Arnhem vast tijdens zo voordracht op het zeer druk bezoc congres Chemie 1963 ter gelegenh. van het zestigjarig bestaan van de P ninklijke Nederlandse Chemische eniging. In die voordracht schetste m De Pous de plaats van de cderrue het economisch patroon van Nederian De chemische industrie en daarm de chemische wetenschap en techno) gie is ook door andere factoren b®13®". rijk voor de nationale welvaart. Zo e. porteert zij de helft van haar produKtJi hetgeen vergeleken met de meeste a dere industrieën bijzonder hoog is. omvang bedraagt de export van de cn mische industrie circa 12 pet. van oi ze totale uitvoer. Daardoor is zij va groot belang voor de Nederlandse o® viezenpositie. Haar investeringen bei<£ pen jaarlijks ongeveer f 400 miljoen, leen al aan uitbreiding en vernieuwing* De chemische industrie heeft voorts g®^ leid tot een zeer aanzienlijke uitbrei ding van het consumtiepakket voor d® fabricage van synthetica. Zij is b°vejg dien van belang als secondante van a® medische wetenschap. Zonder de scn» delijke elementen van de chemie en Wil len ontkennen, heeft zij aan de ander® kant ook tot vermindering van de stef£ te geleid. Vergeleken bij voor de o°*" log, sterven jaarlijks b.v. 5.000 mens®" minder aan ziekten van de ademhalings organen al is dit -geen verdienste va» de chemie alleen. Na opening van de eerste zitting va» het jubileumcongres deelde een verte* genwoordiger van het departement vab O.K. en W .meende, dat de koningin Vroh dr. Joh. v.d. Lee heeft benoemd to* Officier van Oranje Nassau. Italië. In Siculiana, op Sicilië, een 56-jarige man, die door een hon» was gebeten, overleden aan hondsdol heid. Hij is het derde slachtoffer van hondsdolheid in Italië sinds enkele we ken. (UPI) Italië. Roemenië en Italië hebbel) een cultureel verdrag ondertekend dat voorziet in de uitwisseling van studen ten, films, tentoonstellingen en hoog leraren. (UPI) AMSTERDAM, 12 sept. Het totaal der beleggingen van institutionele be leggers is in 1961 toegenomen met 4095 miljoen (v.j. 3142 min) tot 38.561 miljoen (v.j. 35.468 min)Van deze toeneming was 1,4 miljard (v.j. 0,9 miljard) afkomstig van de pen sioenfondsen. Daarop volgden de le vensverzekeringmaatschappijen met ƒ864 (763) miljoen en de landbouw kredietinstellingen met 677 (470) mil joen. De sociale fondsen en de overige institutionele beleggers droegen teza men ruim 1 miljard gulden aan de toeneming bij. Aldus de maandstatis- tiek van het financiewezen over au gustus van het C.B.S. Hieruit blijkt dat de beleggingen in 1961 met bijna een miljard gulden meer toenamen dan in 1960. Van dit miljard wordt de helft gevonden bij de pen sioenfondsen, waarvan bijna 400 mil joen bij de groep „overige pensioen fondsen". Van deze groep is het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds met een beleggingstotaal van ruim 4 miljard verreweg het omvangrijkste. Het blijkt dan ook dat de stijging voor namelijk is te verklaren uit een bijzon dere ontwikkeling, die zich bjj dit fonds heeft voorgedaan, waardoor het voor belegging beschikbaar komende bedrag met ca 366 miljoen steeg. In de mate waarin de beleggingen van de landbouwkredietinstellingen ztjn toegenomen, namelijk van 4611 tot ƒ5288 miljoen (ruim ƒ200 miljoen meer dan in 1960) weerspiegelt zich de gunstige ontwikkeling der besparingen bjj deze instellingen in 1961. Ook het batig saldo van de levensverzekering maatschappijen vertoonde een aan merkelijke stijging (ƒ80 miljoen), waarmee de toeneming vaa het be leggingsaccres met 190 miljoen even eens voor een belangrijk deel is ver klaard. De wijze van beleggen der institu tionele beleggers is in 1961 nauwelijks veranderd. Een zekere verschuiving blijkt uit het feit dat het aandeel van de vaste eigendommen en de hypotheken in het totaal van de be leggingen sinds 1959 geleidelijk wordt vergroot, van 15 tot 17 pet. Deze toeneming lijkt te gaan ten koste van de stijging van het aandeel der on derhandse leningen. Deze stijging is namelijk tot staan gekomen (42 pet onveranderd), ondanks het feit dat het percentage van de belegging in effecten verder is gedaald van 29 pet in 1959 tot 26 pet in 1961. Evenwel lijkt de stagnatie in de groei van de onderhandse leningen als beleg gingsobject eerder te zjjn toe te schrijven aan een uitstel van consoli datie van op de voorinschrijfrekenin- gen gestorte gelden. De verdeling van de beleggingen (Nederland en buitenland tezamen) naar langlopend en kortlopend laat zien, aldus het C.B.S.dat in 1961 de onderscheidene institutionele beleggers gezamenlijk 93 procent (onveranderd) in langlopende, en zeven procent (on veranderd) in kortlopende middelen hebben belegd. In 1961 stond 42 procent (44 procent) uit bij de overheid. Telt men de bedragen mee die belegd zijn bij de Bank voor Nederlandsühe Ge meenten, de Nederlandse Waterschaps* bank en enkele soortgelijke instellingen die een belangrijk intermediair zijn bil de kapitaalverkrijging van de lagere overheid, dan komt men tot een per centage van 53 (56). Bij de kredietverlening aan „particu lieren en bedrijven" nemen de pen- sioenJEondsen en de levensverzekering maatschappijen de belangrijkste plaats in, t.w. 66 pet (onv.). De beleggingen van de rjjksfondsen en -rijksinstellingen in de overheidssfeer daalden van 87 procent tot 70 procent, die in de private sector stegen van 13 procent tot 30 procent. De verschuiving in de beleg gingen van deze groep ten gunste van de private sector komt hier dus wel sterk naar voren. Van de binnenlandse geconsolideer de staatsschuld is 63 procent (onveran derd) en van de geconsolideerde schuld der lagere publiekrechtelijke lichamen 78 procent (onveranderd) in handen ven de institutionele beleggers. Van het totaal der beleggingen was in het bezit van de rijksfondsen en -rijksinstellingen 10.797 miljoen (v.j. 9.709) en van de overige institutionele beleggers 28.764 miljoen \V.j. 25.757) of resp. 27 (onv.) en 73 (onv.) pet. SALZBURG, 13 sept. (UPI) De vertegenwoordigers van alle op de Noordatlantische routes vliegende lucht vaartmaatschappijen hebben op de con ferentie van de IATA in Salzburg een stemmig de wens te kennen gegeven om op de Noordatlantische routes de tarieven van de „economy" klasse te verlagen. Vertegenwoordigers van 51 bjj de IATA aangesloten luchtvaartmaatschap pijen uit oost en west beraadslagen sinds maandag achter gesloten deuren over het Amerikaanse voorstel de tarieven op bovengenoemde route met 40 pro cent te verlagen. In een donderdag uitgegeven commu niqué verklaren de maatschappijen, dat zij voor tariefsverlagingen zijn „teneinde het algemene verkeerscij- fer te vergroten en het jaarlijkse ge middelde van het passagiersvervoer te verbeteren." „Verschillende specifieke voorstellen en meningen betreffende de grootte en vorm van dergelijke tarieven zijn in overweging genomen", aldus het com muniqué. Een definitieve beslissing is niet voor het einde van de conferentie te ver wachten, waarna nog goedkeuring van de betrokken regeringen vereist is." VREEMD DAT IK HL TWEE H DAGEN NIETS VAN VLAANDE REN HOOR. NEE,MENEER. ER ZUN Al T6 VEEL LEKKEN IN DEZE ZAAK. VREEMD, DAT IN N06 NOOIT EERDER IN WALES WAS. CHARLIE J6 HEBT TOCH NIEMAND GEZEGD DAT WE NAAR MIIFORD GAAN? IK PROBEERDE 'T EXCELLEN TIE, MAAR ER IS NIEMAND B'J THUIS Dus JE WERD BEWUSTE LOOS GESLAGEN, EMELA...ENJE FLAT WERD DOOR ZOCHT. HEB JE ME NEER VLAANDEREN GEWAARSCHUWD?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2