FRISIANA spiegel van een provincie Leeuwarden biedt blik op landbouw en industrie m m Wenk Justitie raamt 40 miljoer meer aan uitgaven in 1964 otil.goedvoorw Een stad verkopen iOSRAM ZUID-AFRIKA Blanke vraagt registratie als kleurling «'Witt; m4' Integratie in Georgia Een cadeautje voor Engeland Bejaard echtpaar door kolendamp omgekomen Schroder voerde besprekingen met collega in Parijs Proef uitzitten straf in weekend Verenigde Staten Brutale overval op weduwe Veel jeugdige aspiranten voor rijkspolitie Lichaam van schipper geborg en F Mosselen in Waddenzee VOLMAAKTE RUST OP DRAKACI LCEL L. C. F. Wunder WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 i De verzorgers van het puikje van het Friese Rundvee Stamboek op de Frisiana nemen het er even van. jiÏÏSSEZenJS hiï he* slot Loevestein verdronk geWn. De schipper nadat hu °A„Uu!!pt_e™bcr Waal. *i In een speeltuin een pannekoek eten Is voor kinders om. nooit te vergeten. Naar dat "uit" ziet uw spruit Met zó'n spanning al uit, Dat ze zoiets een "uit"-spanning heten..» (Van onze verslaggever) Leeuwarden, is sept. Bij •«"ommen bleven de bezoekers binnen- Jjjolven op Jac. Kleiboers jongste stunt: ?e tentoonstelling Frisiana, gebouwd '1 en om de gigantische nieuwe Vee- {barkthal van de Friese hoofdstad. Het Jukt wel of heel het gewest op een dergelijke manifestatie gewacht heeft, Zo groot is de belangstelling. De Restaurants, die toch over een behoor- i'Jke oppervlakte beschikken, bleken *°t nog toe niet op de drukte berekend, en vele klanten kregen de boodschap Jjat men door de voorraad proviand heen was. Een bittere pil, vooral voor hen die even op adem wilden komen j'an het imposante kijkspel in de gloed nieuwe, drie hectaren beslaande Fries- «andhal. ,,Laat de mensen zich maar gerust ®ens inspannen", zo zei ons de heer Kleiboer toen het gesprek ging over de grote omvang van de show. Maar dat „inspannen" wenste hij ook in het algemeen op de Friezen te betrekken. Frisiana demonstreert de mensen van de eigen provincie namelijk onder Rneer, welke bestaansbronnen nog kunnen worden aangeboord op elk gebied. En al die mogelijkheden zijn dusdanig geetaleerd, dat de interesse van de bezoeker voortdurend levendig blijft. B Vanmorgen vroeg zjjn, voor het be zoek dat 'de koningin vandaag aan Fri siana bracht, de vlaggen van alle Vierenveertig Friese gemeenten ge hesen, als symbool van de samenwer king die in heel de provincie is ge smeed om deze manifestatie tot een werkelijk Fries gebeuren te maken. Ook de vlaggen van Sneek en Hasker- land figureren in de parade, hoewel d?ze beide gemeenten zich in finan cieel opzicht van deelname aan Frisi ana hadden gedistancieerd. Waarschijn- ÜJk hebben ze daar nu spijt van. toen maandag de minister van econo mische zaken, prof. dr. J. E. Andries- »en, bij de stand der Friese gemeenten het lege gat van Sneek passeerde, riep hs voorzitter van de tentoonstelling, ir. O. Bouma, uit: „Vijfentwintig gulden voor een persfotograaf". Maar het moment der wrake werd gemist, en trouwens: zonder Sneek blijkt het heel best te kunnen, ook wat de geldelijke kant betreft. Leeuwarden en de pro vincie verstrekten elk 2% ton a fonds Perdu en stelden zich tot één miljoen gulden garant. Gezien de belangstelling hie gisteren al vrijwel de maximaal Verwerkbare intensiteit bereikte haar schatting vijfentwintigduizend Personen zal het garantiefonds wel met aangesproken behoeven te worden. .Vraagt men de heer Kleiboer naar *}Jn verwachtingen, dan verschuilt hü 'ach, naar beproefde gewoonte, achter een rookgordijn van nietszeggende fra sen. Maar zijn ingenomenheid met de Voorspoedige gang van zaken verbergt h'l niet: „Hebben we geen enthousiast Publiek?". Op de tentoonstelling Frisiana, die Rot en met zaterdag geopend is, wordt heel wat aan de orde gesteld. Op de achtergrond staat de evolutie die Fries land als van oorsprong agrarisch ge west ondergaat in de richting van een meer en meer industrieel handelend gebied. Do veeteelt blijft onder die verande- Advertentie) (Van onze correspondent) GRONINGEN, 18 sept. De con cierge van de Herendwingerflat aan he Ubbo Emmiussingel alhier, de 68- Jarige heer A. Roelfszema en zijn echt genote, de 70-jarige mevr. H. Roeifsze- ma-Smit, zijn gistermiddag dood aan getroffen in hun woning. Het echtpaar is, blijkens het onder dek (3^ (je pojjtjg heeft ingesteld, maan dagmiddag door kolendamp om het le ven gekomen. De conciërge werd ver mist toen hij gisteren niet met koffie rondkwam. Een bewoner van de flat waarschuwde de zoon van het echtpaar, «aar deze beschikte niet over een sleu- do a Pblitie werd ingeschakeld, die ue deur forceerde. De man werd dood angetroffen in een leunstoel. De vrouw »v Fekleed °P he divan. Het echtpaar tndens een middagslaapje door biendajnp vergiftigd zijn. rende omstandigheden vrijwel onaan getast. Er zijn nog altijd meer koeien dan Friezen, en zelfs heel wat meer, namelijk rond veertigduizend, en de reputatie van Friesland zal nog tot in lengte van jaren stevig gefundeerd zijn op de pijlers van het illustere stam boekvee. De Friese landbouw, met als ge renommeerde specialiteit de pootaard- appel, blijft, ondanks het verlies van arbeidskrachten, eveneens overeind, dank zij het gebruik van een keur van machines de mechanisatie is in Friesland het verst gevorderd maar qua arbeidsbezetting eindigden land bouw en industrie momenteel al ex aequo met elk ongeveer vijfendertig duizend mensen. In 1947, bij de laatste Friese landbouwtentoonstelling, waren de cijfers nog respectievelijk zestig duizend en dertienduizend. En onder laatstgenoemden werkte het merendeel nog in de zuivelindustrie, een bedrijfs tak dus die nauw met het agrarisch karakter van de provincie samenhangt. De verhoudingen zijn binnen het tijdsbestek van ruim een halve gene ratie totaal anders komen te liggen. Met evenveel recht kan Friesland mo menteel een agrarisch dan wel een industrieel gebied worden genoemd. En men gaat daar in het heitelan trots op. Soms lijkt het zelfs wel, alsof Friesland van zijn traditionele „ima go" af wil, zo luid wordt ook op de Frisiana verkondigd, dat het noord oosten van ons land waarachtig wel weet waar Abraham de industriële mosterd haalt. De economische nood zaak van industrie is onbetwistbaar, maar de betekenis van landbouw en veeteelt zal daaronder niet mogen lijden. Daarvan raakt men des te ster ker overtuigd bij een wandeling door de immense hal van de Friese vee markt. Neem bijvoorbeeld de twintig welgedane, gepolitoerde koeien van de Friese kerncollectie, levende bewijzen van weloverwogen veeteelt. Jaarlijkse produktie zevenduizend liter melk, staat ergens te lezen. Maar hoeveel is zevenduizend liter? Dat valt dan af te leiden uit de muur van melkbussen, die om een sprekende koe, een vernuf- 18 Het lichaam van uft aw! ge schlPper Jean Hupbreghts mt Antwerpen is bij b- - - - - -- angetroffen en geboj narinrf- iuü» aeptemoer m ae waai, was gevallen? SChip »R«nsch*lde" KAAPSTAD, 18 sept. (UPI) —Een Zuidafrikaanse blanke arts die in Leiden studeerde, dr. H. F.Möller, wil een ver zoek indienen om als kleurling (iemand van gemengd bloed) geregistreerd te worden. Hij zei gisteren dat hij dat wil doen, omdat hij zich voor het parlement wil laten kiezen als afgevaardigde van een kleurlingendistrict, maar hij voegde eraan toe, dat hij hoopt dat duizenden andere blanken zijn voorbeeld zullen vol gen. „Maatschappelijk gezien is het zelf moord", zei hij, „maar het is een chris telijke manier om iets te bereiken". Volgens de Zuidafrikaanse wet is het mogelijk om een wijziging van zijn ras- senkwalificatie te verzoeken. Bij de be handeling van dit verzoek let de over heid dan op de verschijning van de aan vrager en op zijn manier van leven. Dr. Möller verklaarde er geen be zwaar tegen te hebben om in een om geving van kleurlingen te wonen en zijn kinderen naar een voor deze groep gere serveerde school te laten gaan. Hjj zei ervan overtuigd te zjjn dat zijn vrouw die nu op vakantie in Nederland is, er ook geen bezwaar tegen zal hebben. „rpADWS. 18 sept. (DPA-Rtr) De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, heeft gisteren in Pa rijs besprekingen gevoerd met zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murvil- le. Schroder heeft tijdens dit onder houd gezegd, dat de status-quo in Duitsland en Berlijn eerder door een beweeglijke politiek kan worden ge wijzigd dan door een politiek van stil stand. Als zich kansen voordoen moe ten deze worden benut, zo zou Schro der volgens leden van zijn delegatie hebben gezegd. De Westduitse minis ter sprak in dit verband zijn vertrou wen uit in de Amerikaans-Britse pei lingen van het Sovjet-standpunt na het sluiten van het kernstopverdrag van Moskou. Volgens ingelichte kringen toonde Frankrijk zich bij dit gesprek duide lijk sceptischer over de vooruitzichten van een nieuwe stap op de weg van ontspanning tussen Oost en West. Tussen beide ministers bestond ver gaande overeenstemming over de stel ling, dat een verdere ontspanning niet ten koste van een verharding van de huidige toestand in Duitsland mag gaan. tig maaksel van Noorse herkomst, is gegroepeerd, en die u nogmaals een bewonderende, zo niet verbijsterde blik doet werpen op de rijen onverstoorbare gezond glanzende koebeesten. Overigens: vierduizend tot vijfdui zend liter melk is ook al een produktie waarvoor geen koe zich hoeft te ge neren, en die dan ook het gemiddelde vormt van de Friese rundveestapel. Interessant als een der technische hoogtepunten op Frisiana is de vol ledige zuivel- en kaasfabriek in wer king. Men komt er alles aan de weet omtrent stremsel, wei, wrongel en meer van dat soort zaken. Op hel febied van de zuivelbereiding kan 'riesland elke vergelijking met ander gewesten en landen glansrijk door staan, en dat komt op de tentoonste ling met overtuigende bewijzen voor d' dag. Volgens de nieuwe methodes wor den melkbussen niet minder dan tien maal gereinigd, waaronder tweemaa met behulp van hete lucht. Dit toppun van hygiëne is slechts met een enkel' knop te bewerkstelligen. Ook he pluimvee komt royaal aan bod. Spe ciaal voor de Frisiana zijn duizenc witte leghorns en duizend zwarte hen nen opgefokt, resultaat van een drie voudige kruising. Een broedmachine bevordert dagelijks de geboorte var zestienduizend kuikens, uiteraard eer bijzondere attractie op de tentoonstel ling. De research op pluimveegebiec' heeft tot gevolg gehad, dat de nieuw: hennenrassen op een capaciteit komer: van ongeveer 225 eieren, tegen vroeger slechts tachtig. Ook dat valt te leren op Frisiana. Wat de industrie betreft willen wij de aandacht vestigen op de Friese scheepsbouw, die langzamerhand die van Groningen nabijkomt. Uiteraard zjjn de vanouds bekende industrie takken van Friesland ruimschoots op de tentoonstelling vertegenwoordigd, en zo in een totaal overzicht frap peert de gevarieerdheid daarvan sterk. De provincie kent overigens ook bloembollenteelt, het grootste bedrijf van dien aard bevindt zich zelfs in Friesland. Op Frisiana bevindt de cultuur van de geest zich vlak naast die van de materie. Vanuit een kader dat gewijd is aan hedendaagse beeldende kunst van Friese artiesten kijkt u zo op het edele vee van het Friese stamboek. Deze contrasten zijn niet toevallig. Overal treft men ze aan. Curieus is de stand van de elfstedentocht. Schaatsattributen van Reinier Paping, winnaar van dit jaar, liggen in een vitrine als schatten te kijk, en de be langstelling van het publiek is zeer groot. Bijzonder de aandacht trekt de inzending over de strijd van Friesland tegen het water, waarbij ook de histo rie aan haar trekken komt. Frisiana is vol van levende en bewegende ele menten. De commercie neemt slechts een be scheiden plaats in, volgens de nieuwe lijn die Jac. Kleiboer in deze tentoon stelling heeft aangehangen. Ook humor en „blijheid" zijn vertegenwoordigd in de vorm van cabaret en marionetten. De heer Kleiboer, die zijn carrière in Friesland begon, in 1920 bij demon straties stuntvliegen, heeft Frisiana, kortom, tot een mooie show gemaakt, welke ook buiten het gewest grote aan trekkingskracht blijkt uit te oefenen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 18 sept. Bijna veertig miljoen gulden meer dan vorig jaar is aan uitgaven geraamd in de begroting van Justitie. De uitgaven voor de ge wone dienst worden nu geraamd op 351.800.000. Voornamelijk is de verho ging het gevolg van salarisverbetering cn personeelsuitbreiding en van hogere verpleegkosten en meer subsidie aan de kinderbescherming. Dit staat in de memorie van toelichting op de be groting. De verhoging van de subsidie aan de kinderbescherming komt vrijwel geheel ten goede aan de verzorging van min derjarigen die onder een maatregel van kinderbescherming in particuliere in richtingen zjjn ondergebracht. De totale capaciteit van de rijksinrichtingen voor kinderbescherming is nog niet toerei kend. Voorlopig worden de oude inrich- Advertentie) Bi GO: SSGdlGaiGdlGOiGSIGOIGOIGaiGOIG.B tekening DOEVE #5 ASJJ> ü:eÖ;ffa:C9i;jE Alexander PoJa WW"- MACON, 18 sept. (Rtr) Gisteren zijn voor de eerste maal drie neger studenten toegelaten tot de Mercer- universiteit in Macon (in de zuidelijke Amerikaanse staat Georgia)die tot dusver uitsluitend voor blanken was bestemd. Een van het drietal is een Ghanees. Hun inschrijving verliep zon der incidenten. Intussen heeft de afgevaardigde van Georgia, Carl Vinson, die tevens voor zitter van de commissie voor de strijd krachten van het Huis van Afgevaar digden is, een wetsontwerp ingediend waarbij het boycotten van alleen voor blanke bestemde zaken door militai ren als een overtreding van de krijgs tucht wordt aangemerkt. Vinson be schuldigt de minister van defensie, McNamara, ervan dat hij in de strijd tegen de rassendiscriminatie militairen als „politieke agenten" gebruikt. De Amerikaanse luchtmacht, het le ger en de marine hebben gisteren een order uitgevaardigd, waarbij het ver boden wordt manschappen of toestel len van de strijdkrachten te gebrui ken bij gelegenheden waar rassen scheiding wordt toegepast, zoals sport gebeurtenissen of luchtvaartdemon straties, waar blanke en gekleurde toe schouwers gescheiden worden gehou den. tingen uitgebreid, maar er wordt nage gaan of de oprichting van nieuwe in stituten mogelijk is. Binnen afzienbare tijd zal in één of meer plaatsen een proef worden geno men met het uitzitten van korte gevam genis'straffen in de weekends. Op het departement is bekeken, of dit systeem uitvoerbaar is. Voor overtreders van de Wegenver. keerswet zal een aparte afdeling wor den ingericht 'in het gesticht „Banken- bosch" te Veerhuizen. De straftijd van de- verkeersdelinquenten die daar wor den ondergebracht zal niet langer mo gen zjjn dan een half jaar. Bovendien mag er bü de gestraften geen sprake zjjn van een misdadige instelling. Het ligt niet in de bedoeling deze groep een gunstiger regiem te geven. De be doeling is slechts hen van de overige gestichtsbevolking: gescheiden te hou den. In Winschoten zal de gerangenis wor- den ingericht voor gestraften die nei- ging hebben uit te breken of gevaarlqk zjjn voor de gemeenschap. Deze cate gorie gevangenen is thans onderge bracht bij de delinquenten met lange straffen in de gevangenis in Breda. Het is gebleken, dat het samen insluiten van deze twee groepen de evenwichtige ontwikkeling van het regiem voor lang gestraften belemmert. Het getal de linquenten, dat meer dan een nor male beveiliging nodig heeft is boven dien zo klein, dat het economisch ge zien gunstiger is ze in een apart, klein gesticht onder te brengen. Op het ogenblik worden in Winschoten bouwkundige voorzieningen getroffen om het gesticht geschikt te maken voor de nieuwe bestemming. Bq het samenstellen van de begroting is, ge zien de bezetting van de verschillende instellingen in het afgelopen jaar, uitge gaan van het aantal van achtendertig honderd gedetineerden. Minister Soholten beschouwt als be langrijkste punt van het wetgevingspro gramma het tot stand komen van het nieuwe Burgerlijke Wetboek. Verder is onder meer een herziening van de auteurswet te verwachten. Nog dut ka lenderjaar zal de Tweede Kamer een reeks vragen over een nieuw militair strafprocesrecht warden voorgelegd In een commissie onder leiding van de president van de Arnhemse recht bank, m-r. J. H. Smits wordt onder zocht, hoe ervaren juristen ertoe kun nen worden gestimuleerd zich aan te bieden voor de zittende magistratuur. Een werkgroep op ambtelijk vlak be studeert de grondslagen van de bezoldi ging van de rechterlijke macht. LONDEN, 18 sept. (UPI) De nu in Engeland wonende prins Carol van Roemenië heeft de Britse regering, uit dankbaarheid voor de genoten gastvrij heid, bezittingen aangeboden tot een waarde van dertig miljoen pond. Hij deed zijn aanbod in een brief aan de Britse minister van financiën, Regi nald Maudling, waarin hij schreef, dat het geld gebruikt zou moeten worden voor het bevorderen van handel en in dustrie. In de Britse pers wordt het aanbod van de prins bestempeld als een po ging de Britse regering te betrekken n zijn strijd om teruggave te verkrij gen van zijn goederen ter waarde van dertig miljoen pond, die in Roemenië zijn geconfiskeerd. Volgens de „Daily Express" gelooft de prins dat de Brit se regering meer succes zal hebben dan hij bij pogingen om het geld uit Roemenië te krijgen. DEN HAAG, 18 sept- De minister van Landbouw en Visserij heeft beslo ten tot verplaatsing van het thans te Wemeldinge gevestigde visserijlabora torium naar het Waddengebied om al daar de mogelijkheden te onderzoeken voor de vestiging van nieuwe mossel- verwaterplaatsen. Dit betekent, dat wordt afgezien van een onderzoek naar de mogelijkheden tot behoud van de mosselverwatering in Zeeland. Minis ter Biesheuvel heeft dit gisteren mede gedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen. (Van onze correspondent) HAREN, 18 sept. Een gemaskerde jongeman heeft, naar vandaag bekend is geworden, eind vorige week een alleenwonende weduwe aan de Rijks straatweg te Haren, de weduwe W. overvallen. De vrouw kreeg de schrik van haar leven toen in de nacht van donderdag op vrijdag een gemaskerde figuur naast haar bed stond, in de ene hand een zaklantaarn en in de andere een breekijzer. Hij eiste geld van haar eii geloofde niet dat ze geen geld had. Hij dwong haar op te staan en doorzocht met haar het hele huis. Zelf raakte hij niets aan om geen vingerafdrukken na te laten. De buit was niet erg groot. Hij vond op de slaapkamer een armband en een gouden ring en in het tasje van mevrouw W. vierhonderd gulden. Daarna gelastte hü de vrouw een mantel aan te trekken en met hem naar buiten te gaan. Na ongeveer vierhonderd meter lopen klaag de de vrouw er over, dat ze het koud had. De indringer liet haar toen gaan met de woorden; „Och je bent ook al een oude vrouw. Ga maar naar huis". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 sept. Van de wer ving van jeugdige aspiranten voor de rükspolitie verwacht men zulke goede resultaten, dat in de begroting van Justitie al sprake is van drie honderd aspiranten in plaats van honderdvijf enzeventig vorrg jaar. Sedert 1 janu ari van dit jaar zün er al meer adspi- ranten op de opleidingsschool. Voor de nieuwe cursus, die op 1 november be gint, wordt een bevredigende bezetting verwacht. Een en ander staat in de memorie van toelichting op de begro ting van Justitie. In de memorie wordt verder mee gedeeld, dat de surveillance door ver- keersgroepen intensiever zal worden. De radarapparatuur voor de snelheids meting zal worden uitgebreid. Zodat ik wel even mag vaststellen, dat wij weer enige slordige miljoenen guldens 1620 of daarom trent tekort komen. Nau welijks ben ik teruggekeerd van een korte poos van zwijgende ingetogenheid of ik krijg dat op mijn brood. Bij wijze van binnenkomertje. En als het nou ging om een ietwat verdrietige uit schieter, maar het is verdraaid nog an toe ieder jaar hetzelfde. Het mag dan eens een paar miljoen verschil len, maar het jaarlijkse nationale te kort keert terug met een hardnekkig heid, die ik gaarne zou willen con stateren bij het jaarlijkse, althans ver onderstelde, uitbreken van de lente. Goed, er kan eens iets misgaan, het kan wat tegenlopen en in een onbewaakt ogenblik geef je eens wat meer uit dan strikt genomen ver antwoord is. En zelfs het beste paard van stal laat wel eens een steekje vallen, laat staan de beste Staat. Wü, huisvaders, weten daar van royaal mee te praten. Bovendien vallen onze Bietjes en Grietjes ook niet ieder jaar hetzelfde aantal gaten in hun trainingsbroeken. Inderdaad, de Staat gaat zqn tekort dekken met o.a. het sluiten van lenin gen. Best, goed, mooi. Maar als wjj, huisvaders, eventueel een lening zou den willen sluiten dan krijg je al gauw te horen: „Man, je hebt toch een behoorlijk inkomen", maar in ieder geval is er geen hond die er voor meer dan een tientje bü de gestegen welvaart misschien 25 gul den intrapt. En alsof de Staat géén be'hoorlük inkomen heeft. Ach, en ik zou me nóg niet boos hebben gemaakt over die ellendige anderhalf miljard, als ik het nou maar eens één keer in mijn, of in desnoods andermans, leven had mee gemaakt dat de Staat bekende óver gehouden te hebben. Want ik zeg maar zo: wie zó virtuoos en eeuwen lang tekorten weet te fokken kan er dan toch na enig beleid en als de tqden gunstig zün althans één keertje in slagen een tegoed op te bouwen. Nu zijn de tijden gunstig. Maar géén tegoed en wéér een drastisch tekort. En wat zou het nu niet aardig zün als de Staat op een van die derde dinsdagen in september dit kon zeg gen: „Jongens, luister eens goed. We houden van het jaar een miljard over. Wij hebben alles dubbel en dwars nagerekend en alles en ieder een komt aan zün trekken: onderwijs, defensie, alle mogelüke sociale zor gen, maatschappelijke en zelfs on maatschappelijke werken; en ieder een krijgt zijn al of niet verdiende loon. Maar hoe wü het ook keren of- wenden: wü houden een miljard over. Wat zullen wij daar nou eens mee gaan doen." Wü, oude jongens van de Staat, zouden dan eerst voorzichtig vragen: „Maar hebben jullie het nou wel helemaal goed bekeken?" En het antwoord zou zün: „Wis en zeker, en wü hebben zelfs een centje apart gehouden voor eventuele kwaje dagen of voor onvermoed en over tollig neerdonderende straaljagers. Maar dat miljard, dat staat." En dan gingen wij met een gerust hart en een rein geweten potverteren met dat miljard. Welnee, ik denk nou niet eens aan brassen of onbe kommerd de beest uithangen. Maar ga eens na: een vat chocomel per kleuter, een baal rottige maar zalig makende „petattes" voor de tieners, een hoedje of (naar keuze) een flesje Ghanel voor moeder, een slof long- kankier-sigaretten voor vader, een woud van bloemen voor de oma's en een half kruikje stiekeme ouwe klare voor opa. Mü'n hemel, welk een golf van geluk zou het vaderland over spoelen. Maar niks. Wéér een tekort. Van 1628 miljoen. Zozeer kunnen wü niet welvaren of wü blüven in de misère zitten. Dat begint mü nu onderhand te verdrieten. Kjjk eens, huisvaders, het komende parlementaire- en begrotingsjaar gaan wü het royaal over de balk gooien. En Jantje mag niet alleen naar believen een knol als een huis in zün broeksknie vallen, maar wjj geven hem zelfs het recht om eens per week één hele broek totaal te verwoesten. Natuurlijk komen wjj dan straks tekort. Dan echter gaan wij lenen. Waar? Allicht; bü de Staat. (Advertentie) DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS ff GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" De heer L. C. F. Wunder, de nieuwe directeur van de Utrechtse V.V.V. is een robuste en indruk wekkende verschijning. Iemand, die van wanten weet en de kunst van „verkopen" van de stad Utrecht best zal verstaan. Als sales promotor van de K.L.M., wat hij de laatste 20 jaar geweest is, heeft hij be wezen in dat opzicht iets waard te zijn. Geen wonder, dat het bestuur van de V.V.V.-Utrecht uit vele candidaten, onder wie verscheidene K.L.M.ers, juist hem gekozen heeft. Als wij hem vragen hoe hij over het voortaan te verkopen „pro- dukt", de stad Utrecht, denkt en of hij daarvan de charme al heeft ondergaan, antwoordt hij verstandig en diplomatiek: „Die charme ken ik nog niet voldoende, ik hoop ze spoedig 'e ondergaan. Ik ken alleen de grachten en de Croeselaan. De laatste van de Jaarbeurs, waar hij voor de K.L.M. een goede plaats moest veroveren. Zijn eerste contacten met de Jaarbeurs' kreeg hij toen hij na zijn H.B.S.-tijd in 's-Gravenhage, waar hij 51 jaar geleden is geboren, op het Departement van Economische Zaken werkte en belast was met tentoonstellingen en beurzen. De heer Wunder hoopt spoedig van Den Haag naar Utrecht te kunnen verhuizen, want hij heeft wel gehoord, dat men om er goed ingebur gerd te raken, er moet wonen. De grote betekenis van Utrecht aü con gres-stad erkent hij volkomen en hij is vooral op meerdaagse congressen gebrand. Daarvan profiteren hotels, restaurants, winkeliers etc. „Men koopt Nederland nog steeds graag en bij de K.L.M. is me ge bleken, dat de Amerikanen hier graag vergaderen. Hoe mijn beleid ten aanzien van congressen als V.V.V.-directeur zal zijn, moet ik nog aftasten." Hij beschouwt het V.V.V.-werk als een soort industrie. „Een jaar of acht, negen geleden moest het allemaal geinig zijn. Als je iets leuks of aardigs op touw zette, kwamen de vreemdelingen vanzelf. Sinds de nieuwe directie van A.N.V.V. er is en er meer geld beschikbaar wordt gesteld, is dit anders. Het samenspel van de algemene vereniging met de provin ciale en plaatselijke geledingen is beter, wat noodzakelijk is om doublures te voorkomen. Hij is secretaris van de Kon, Ned. Cricketbond en voorlopig denkt hij deze functie aan te houden. De voorzitter, phr. mr. Hooft Graafland, woont in Zeist en hij heeft zo het idee, dat er in de toekomst wel meer bestuursvergaderingen zullen zijn. „Er is zo de laatste tijd nog al eens wat over cumulatie van functies te doen geweest," merkt de heer Wunder op als hij over zijn andere baantjes komt te spreken. Hij is ook lid van de propagandacommissie van Madurodam en lid van het dagelijks bestuur van het Nationaal Luchtvaart Museum op Schiphol. Hij zal hier voor bedanken. Wat Madurodam betreft, zou een aanblijven tegenstrijdig zijn omdat hij moet proberen de mensen naar Utrecht te halen. Hij zit ook in de propaganda-commissie van de Keukenhof, als vertegenwoordiger van de K.L.M., maar dit geeft hij liever niet prijs. Hij heeft daar vaak contact met de mensen van A.N.V.V. en de grote V.V.V's. Hij denkt er daarom, over ontslag te nemen, maar wil in dezelfde brief te kennen geven, dat hij het zou waarderen zitting in de commissie te houden. Er staat in Utrecht, waar hij 1 oktober in dienst treedt en tot 1 januari zo lang met de aftredende directeur, mr. R. de Josselin de Jong zal samen werken, veel voor de deur. Het plan Hoog Catharijne, uitbreidingsplannen van de Jaarbeurs, het plan-Kuiper. Allemaal zaken, die Utrecht roemend reeds op vele oude bezienswaardigheden, aantrekkelijk moeten maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5