bronwater gezond! DEN HAAG ONTSPANT ZICH NA TROONREDE DODEN IN tfeffr/ss^/ZL EXAMENS naadloze tapijtweelde van plint tot plint Architect wil „hotel" voor 500 koeien Holland in Hamburg Spectaculaire verkoop Op „herhaling" Verzamelde modellen VON KARA JAN slaags met dief Boeddhist schreef brief met bloed „Koffertje" voor Tweede Kamer PAGINA 7 soort broedt* prijzen INTERTEST Gazon verzetbouclé 4.50,3.80,2.00.1.30m. f. 25.25 per m2. INTERTEST Espada moquette frisé 3.80 m. f. 36.25 per mA INTERTEST Norland jacq. wilton 3.80 m. f. 39.75 per mA De maquette van het „hotel". Het hoofdgebouw in het centrum met daarnaast de voersilo's. Northatlantic Conference Vrachttarieven met 10 tot 12 omhoog WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 Het vertrek van de koninklijke familie uit de ridderzaal betekent een einde van de ietwat gespan ten sfeer die zich in het protocol gevangen weet. Zo stijlvol en waardig de hoogwaardigheids bekleders binnen waren gekomen, zo gemoedelijk en losjes kunnen z" de ridderzaal verlaten. De ge zichten ontspannen zich, er wordt gemoedelijk gepraat en zelfs kan de opgesmukte ambtskledij staats raad mr. P. Cort van der Linden niet weerhouden er een informele sigaar bij op te steken. (Foto hiernaast). De nieuwe minister van Finan ciën, prof. dr. H. Witteveen ging even later met het koffertje op weg naar de Tweede Kamer om de miljoenennota aan te bieden. Omdat het nog maar de eerste keer was wist hij nog niet precies hoe met het merkwaardige valies te manoeuvreren om het de foto grafen naar de zin te maken. De regie deed echter haar werk. (Foto boven). Prinsjesdagconcert in de im mense Houtrusthaüen is ook al een (naoorlogse) traditie aan het worden. De Hagenaars kunnen daar voor een ongekend lage prijs hun eigen Residentie-Orkest be luisteren. Onder die Hagenaars was gisteravond ook de minister president mr. V. Marijnen en echtgenote (onderste foto op de voorgrond in de loge). Het is niet denkbeeldig dat de gedachten van de minister-president, zo kort na de miljoenennota, even zijn stil blijven staan- bij de slagzin ,JMusic for the millions". Een heel ander Prinsjesdag-vermaak vonden dui zenden op het Malieveld, waar de kermis woedde en waar de ope ning van de Staten-generaal voor de bezoekers neerkwam op een opening van de beurzen. et gedisciplineerde driewerf ,fhoera" na het uitspreken van de troonrede door de koningin betekent voor Den Haag niet het einde van Prinsjesdag, al vallen radio en televisie dan ook stil over dit evenement. Er is nog de rijtoer, er is nog de aanbieding van de miljoenennota, er is nog Prinsjesdagconcert. •V""* i V 'Élitfl: Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt Vraag uw woninginrichter WYER5 afd. tapijten. Koe op zolder, zo noemt archi tect K. G. Olsmeijer uit Win- sum het originele en sterk de aandacht trekkende plan voor een grootmelkveebedrijf, dat hij de boeren ter bestudering heeft voorge legd. Het is het plan voor een vee- boerderii van zes verdiepingen met Plaats voor vijfhonderd boeien. Architect Olsmeijer, wiens kantoor In Groningen staat, woont temidden van de boeren en hij ziet hen in een tijd van een zekere welvaart en een vijfdaagse werkweek dag en nacht ploeteren voor een sober bestaan. De veeboeren zijn steeds gebonden aan Sa., hun melkkoeien, die elke dag twee ^•■trnaa] gemolken en gevoerd moeten "Worden. Een vrij weekeinde is er nim bler bij, laat staan enige vakantie. De arbeid levert een sober bestaan op, doordat de melk een te lage prijs opbrengt naar verhouding van de kosten, die aan het bedrijf verbonden MHituimiuiiimiiniiiiiiiimiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiin Op de Internationale Gartenbau- ausstelling te Hamburg wordt zaterdag 21 september een Ne derlandse dag gehouden. De tentoonstelling, waaraan meer dan 81 landen deelnemen, duurt tot 13 Oktober. Gastheer op de Nederlandse <b»g is dr. A. J. Verhage, commissar fis-generaal van de Nederlandse in- bonding. Het programma van de Hollandse «ag begint des morgens om 10 uur, Wanneer de Haarlemse bloemenmeis jes de binnenstad in zullen gaan om ®e Hamburgers bloemen aan te bie den. Van 10 tot 11 uur volgt een openluchtconcert van dr Koninklijke Militaire Kapel op de Rathausmarkt. Waarna om 11 uur de senaat van de yrlje en Hanzestadt Hamburg de of ficiële gasten op het raadhuis zal ont vangen. Een gebeuren dat wordt om- Rist door het optreden van de 150 fit&n sterke koninklijke zangvereni- jptg „Mastreechter Staar". Om half ®én biedt de commissaris-generaal de gasten een lunch aan, waarna het gezelschap een bezoek aan de tentoon stelling zal brengen. Tijdens dit be- 2°ek zal de Koninklijke Militaire Ka- Pel concerteren. Een groep Neder landse vendelzwaaiers zal demonstre- en aan de Vrije en Hanzestadt Hamburg zal een bronzen beeldplas tiek worden aangeboden. De Neder landse dag wordt besloten met een japtoe van de Koninklijke Militaire Hapel op het tentoonstellingsterrein. Onder het motto „Groninger klok hen groeten Hamburg" zal een spe- ?!aal daarvoor' opgericht carillon zijn Manken over het tentoonstellingster- tam uitstorten en een echt Nederlands Jfaaiorgel vrolijkt de binnenstad op, vaar talrijke zaken etalages over Ne derland en zijn produkten zullen in- Hchten. zijn. Het gevolg is dat de veeboerde rijen er vaak verwaarloosd bijstaan. Hier ligt een sociaal en een econo misch probleem, dat deze architect Interesseerde. In het bedrijfsleven ziet men overal concentratie. Waarom dan niet in het veeteelbedrijf? Hij maakte een plan en ging uit van het sociale probleem, dat de melkveehouder nim mer vrij is. Hii moet dus vervangen kunnen worden. De architect meent, dat voor de veehouders het gezamen lijk oplossen van de problemen en het gezamenlijk verrichten of laten ver richten van de werkzaamheden veel voordeliger moet zijn dan het indivi duele geworstel. Anderzijds heeft hij er bij zijn opzet rekening mee gehouden dat voor de boer de zelfstandigheid zwaar weegt. Hij ging uit van een bedrijf voor 500 koeien. Het bedrijf moet niet te klein zijn, wil de staart van de reke ning niet te zwaar worden. En die staart wordt gevormd door de vaste lasten zoals rente, en afschrijving der gebouwen en administratie. Zou men al deze dieren op de begane grond stallen, dan zou men een geweldig gebouwencomplex krijgen met lange loopljjnen, waarin de voederberging zeer verspreid zou komen te liggen. Daarom maakte de architect een plan, waarin de koeien in „etages gesta peld" worden. Het bedrijf wordt dan veel economischer van opzet. Hij gaat uit van een bezetting van honderd koeien per etage. Het ..koeienhotel" zou dus vflf etages tellen, plus een benedenetage waar het voer geborgen wordt. Het melken en het voeren zou zo veel mogelijk moeten worden geme chaniseerd. Het voer dient met een Jacobsladder naar boven en met transportbanden voor de koeien te worden gebracht. Het gebouw zou ge heel in beton moeten worden opgetrok ken. In de grond is ruimte gedacht voor opslag van bieten en ander toe voer, alsmede voor berging van de melktanks, die gekoeld kunnen wor den. Naast het gebouw zijn hoge silo s gedacht voor de opslag van voer. De koeien worden per lift vervoerd. De mest moet door grote buizen wor den afgevoerd naar mestkelders. Over de financiële opzet wordt door de architect opgemerkt dat het com plex zou kunnen worden gebouwd door een belegger, die het verhuurt aan de boeren. De boeren kunnen ook ge zamenlijk het kapitaal aantrekken. De boeren kunnen gezamenlijk vee en voeder aanschaffen of inbrengen. Blijkens berichten uit Essen hebben daar tachtig boeren uit de omgeving besloten hun 1500 koeien gemeenschap pelijk in een in Essen te bouwen „koeienstal" onder te brengen. De koeien zullen in dit „hotel" gemeen schappelijk worden gemolken en ge-i voederd. Het voer zal met gebruik making van de meest moderne ma chines worden bereid. De boeren zijn tot deze maatregel overgegaan door het tekort aan arbeidskrachten op het platteland. Begin 1964 zullen de eerste koeien hun intrek in het „ho tel" nemen. Vrijdag 27 september zal In Goes de meest spectaculaire verkoop van landbouwgrond in Zeeland sedert de tweede wereldoorlog worden gehouden. Niet minder dan ruim 78 ha. bouw- en weiland zullen onder de hamer komen. Het betreft hier de verkoop van het Zeeuwse bezit van wijlen jkvr. S. van Citters. die twee jaar geleden op 98-jarige leeftijd overleed. Zij was een dochter van wijlen jhr. mr. C. van Citters, die van 1859 tot 1882 burgemeester van Heinekenszand was. De jonkheren van Citters zijn eeuwenlang ambachtsheer geweest van deze Zuld-Bevelandse ge meente. In Heinkenszand bewoonde de familie tot kort voor de oorlog het landgoed Land lust. Tijdens haar leven heeft jkvr. S. van Citters het land goed geschonken aan de stichting Zeeuws Landschap. Tot kort voor haar dood bezocht jkvr. v. Citters. die de' laatste jaren van haar leven in Den Haag woonde, eenmaal per jaar Hein kenszand. Zij verbleef dan op de boer derij behorende bij het voormalige land goed. De opbrengst van het grondbe zit zal worden verdeeld over zeven tien erfgenamen, die allen in Amerika wonen. Oud-militairen van 4-III 2 R.I., lichting 1913, zullen zich op 3 oktober a.s„ dus 50 jaar na hun opkomst onder de wape nen, nog eens verzamelen in Den Bosch, waar hen toen de militaire uniform werd „aangemeten". Van de toendertijd 105 tot genoemde compag nie behorende personen zijn er nog 72 in leven, waarvan er vier of vjjfi niet in staat zijn het feest mee te vieren. Van de anderen wordt verwacht, dat zij om half elf „op herhaling" aanwezig zijn in het nieuwe prachtig, gelegen r.-k. Militaire Tehuis, Vugh- terweg no. 1. Hier zal de garnizoens commandant, overste Chappin, het ge- zeischap ontvangen. Van 13.00-14.30 uur wordt receptie gehouden waar iedereen die ooit con tact had met 4-III 2 R.I. welkom zal zijn. Het blad „De Modelbouwer" heeft zich in de 25 jaar, dat het bestaat in zo'n grote belang stelling van bouwers van sche pen, vliegtuigen e.d. mogen ver heugen, dat het de moeite waard werd gevonden nu eens een tentoonstelling van werkstukken in het Spoorwegmu seum te Utrecht in te richten. Bij el kaar zijn er 150 inzendingen van le den der Ned. Vereniging van Model-1 bouwers, waarvan het blad sinds 1946 het orgaan is. Men ziet een stoom-, machine, een baggermolen, rijntan kers en vele andere objecten, zoals 17de eeuwse oorlogsschepen en vis sersboten uit de vorige eeuw. Het meest trekt de aandacht een boeren wagen, in Rotterdam al eens op een tentoonstelling bekroond, waarmee de heer C. Houtman uit Hilversum eer in legt. De tentoonstelling duurt tot 13 oktober. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 17 sept. Dinsdagmid dag om 3 uur, één uur nadat de ver enigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer in de Ridderzaal was be ëindigd, kwam de Tweede Kamer bijeen voor de aanbieding van de nieuwe be groting door de Minister van Finan ciën, prof. Witteveen. De Minister haalde het indrukwekkende pak papier (zeker 10 cm. dik) uit het bekende brui ne koffertje met het opschrift „derde dinsdag van September". De stukken, bijeengebonden met een oranje lint, wer den door een bode op de schrijftafel van mr. Van Thiel gelegd. Mr. Van Thiel, kamervoorzitter tij dens de zaterdag jl. afgesloten zittings periode, presideerde overeenkomstig het reglement van orde deze eerste verga dering van de nieuwe zittingsperiode. Bij de verkiezing van een nieuwe voor zitter officieel: het opmaken van een voordracht aan de Koningin voor de benoeming van een voorzitter kreeg mr. Van Thiel vandaag 108 stem men, terwijl 5 stemmen blanco werden uitgebracht. Mr. Bommer PvdA werd met 105 stemmen ais tweede op de voor dracht geplaatst en mevr. mr. Stof- fels-van Haaften WD kreeg 98 stem men bij de verkiezing van een derde voorzitter. Opmerkelijk bij deze laatste stemming was, dat ook op twee andere vrouwelijke afgevaardigden van de WD mevr. Van Someren-Downer en mevr. Kuiper-Struyk, enige stemmen werden uitgebracht. Tevoren hadden zowel mr. Van Thiel en prof. Witteveen het overlij den herdacht van dr. ir. Van Meel KVP en de vroegere AR-fractievoor zitter, dr. Jan Schouten. „Dr. Van Meel", zei mr. Van Thiel was in de Kamer niet alleen gezien om zijn grote deskundigheid in agrarische aangele genheden, maar ook bemind om zijn joviale persoonlijkheid Dr. Jan Schouten werd gekenschetst als „een man van de oude stempel" en „een rasechte leider en parlementariër, wiens woord een groot gezag genoot en wiens persoon bij ieder, die hem kende, in hoog aanzien stond". Als nieuwe leden werden beëedigd de heren Van Eupen KVP, Lardinois KVP Wilmans PvdA en Horsman KVP als op volgers van resp. de heren Van Meel, Marpnen, mej. Lemaire en de heer Bogaers. PARIJS, 18 sept. (UPI) De Oos tenrijkse dirigent Herbert von Karajan is gisteren uit St. Tropez in Parijs aangekomen, waar artsen zullen be slissen of hij een oogoperatie zal moe ten ondergaan. Maandagavond werd hij gewond, toen hij slaags raakte met dief in zijn villa in St. Tropez. De inbreker blijkt een Duitser uit Berlijn te zijn. Von Karajan betrapte de man toen deze op de benedenste verdieping van de villa bezig was kasten en kamers te doorzoeken. De inbreker sprong op Von Karajan af en sloeg hem verscheidene malen in het gezicht. Bedienden, die op het geluid afkwa men, wisten de dief te overmeeste ren. voordat zij de politie belden. Mevrouw Von Karajan heeft gezegd, dat haar man licht gewond is en dat hij een kleine snee heeft onder zijn linker oog. Tijdens het gevecht werd de bri'l, die Von Karajan op had, van zijn neus geslagen en met vermoedt, dat de snee onder zijn oog veroor zaakt is door een glasscherf. Volgens de politie heeft de dirigent geen andere verwondingen. PARIJS, 18 sept. (Reuter) Een vooraanstaand boeddhist heeft giste ren in de Franse hoofdstad met zijn eigen bloed een brief geschreven aan VN-secretaris-generaal Oe Thant, waarin hij protesteert tegen de anti- boeddhistische maatregelen in Zuid- Vietnam. De man dit dit deed was professor Nguyen Than Thai, secreta ris-generaal van de Wereldorganisatie van Boeddhisten. Ten aansdhouwe van betogers, jour nalisten en fotografen gaf Thai zich een snee in de borst. Met het daaruit stromende bloed schreef hij de brief waarin hij tevens „de onvoorwaarde lijke veroordeling van de schending van de rechten van de mens in Zuid- Vietnam" eist. WASHINGTON, 17 sept. (Comtel)— De nieuwe vrachttrarieven, welke vast gesteld worden door de scheepvaartlij nen van de Northatlantic-Continentai Conference zullen gemiddeld 10 tot 12 pet hoger zijn. Volgens een mededeling aan de federale commissie voor de scheepvaart was deze verhoging eerder gepland op 25 pet. Een woordvoerder van deze commissie verklaarde dat de gezamenlijke lijnen zich nog beraam den over een verhoging van de tarie ven op enkele soorten zware goederen van 40 tot 50 pet. ROTTERDAM, 17 sept. Kweek school „Sint-Lucia" derde leerkring; geslaagd de dames: Els Aben en Dini Lensen te Gorinchem, Els Boudens, R. Mion en Wil Remmerswaal te Gaar dingen; Ineke van der Bree te Oude water; Nel Collignon, Ria van Geloven, en Luud Rensman te Schiedam, Annie Sluijs te Polsbroek, José van Mook te 's-Gravenhage, Judy van Velzen te Haarlem, Mary Wennekers te Bar- woutswaarder, Ria Corpeleyn, Joke Heydra, Loes Klare,' Fia van Lieshout, Marian Nieuwenhoff, Adri Otte, Rosa Renirie, Lucie Selders, Margo Sengers, Irene Vergouwe en Iet Wijsbroek te Rotterdam. LEIDEN, 18 sept. Doet. Ned. recht de heren H. H. Barendrecht, Den Haag, H. Breitbarth, Wassenaar en mej. v. Domela Nieuwenhuis Nijegaard, Gro ningen. Doet. Frans: mej. I. Spiele, Wassenaar. LEIDEN, 18 sept. Kand. Engelse taal en letterkunde: de heer B. H. Bal, Leende. GRONINGEN ,18 sept. Frans MO -A: de dames D. Bavinck, Eindhoven: J. A. Bavinck Groningen; A. Hendriks, Hengelo.O; H. S ter Horst, Eindho ven; M. Landman, Roermond en C. E. Meijnen, Velp en de heren G. A. Bras- seur, Maastricht: N. Gans, Leiden; T. van Nimwegen, Groningen; P. San ders, Enschede en G. M. Uijen, Vlij men. (Advertentie) n„ f Brit Parry heeft gisteren in Athe- b.ar3®. v0fde race om het Europees zeil- Wrm,F,iQenT chap in de Drakenklasse ge- leiJm!en' het klassement nam hij de ttin^f °Xer van kroonprins Constan- Hin van Griekenland. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. (Advertentie) UTRECHT, 18 sept. De 15-jarige A.G. van Rooijen, een leerling meubel maker, is hier gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. De jongen die op de fiets was, wilde bi) de kruising Amsterdamsestraatweg Herenweg, nadat het stoplicht op groen was gesprongen, linksaf slaan. Terwijl hü een zwenking in deze richting maak te werd hij door een achterop komende vrachtauto gegrepen. Hij was op slag dood. DIDAM De 42-jarige motorrijder A. Beijer uit Didam is gisterochtend in een dichte mist op de Beekse weg te gen een vrachtauto gereden en oan het leven gekomen. De man, die 'op weg naar zijn werk was, had de tegenligger niet gezien. Hij kwam onder de vracht auto met zijn motor, die in brand vloog Het slachtoffer was op slag dood. Hij was gehuwd. TERNEUZEN De 72-jarige heer J. Corstanje uit Zaamslag (Zeeuws- Vlaanderen) is op de rijksweg Temeu- zen-Zaamslag bij het oversteken door een auto gegrepen en over een af stand van vijftien meter meegesleurd. Het slachtoffer overleed enkele ogen blikken later ter plaatse. 's-HERTOGENBOSCH, in Vught is gisteren de achttienjarige J. Nelemans, die op weg was naar de U.T.S. in 's-Hertogenbosch, aangereden en zo ern stig gewond, dat hij enkele uren later in een ziekenhuis hier is overleden. Hij was bij het passeren van andere wielrijders op de rijksweg gekomen. Hij is daar door een vrachtauto geraakt en werd op het wegdek geslingerd. PURMEREND De 31-jarige F.P. Visser uit Ilpendam is om het leven ge komen, toen hij in de Purmer met zijn motor tegen een boom reed. Men neemt aan, dat het slachtoffer door de dikke mist niet heeft gezien, dat de weg een bocht maakte. In de morgen werd het stoffelijk overschot gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7