Vervanging en vernieuwing defensiemiddelen gaat voort Uitgaven komend jaar 120 min. meer dan in 1963 - geraamd op 2330 miljoen VRAAGT U NAAR GERUST ALLES OVER CENTRALE VERWARMING MET SHELL HM Bouwproduktie zal 21,9 pet Meer voor ruimte kerken en scholen Dit jaar drie herdenkingen Minister wil expansief woningbouwbeleid In 1980 woont tweederde bevolking in de steden BOSCH wasautomaten Minister Bogaers verwacht Programma van staatsiebezoek aan Perzië Mr. Jonkman: EIEREN ALTIJD Hui- YT EEN Nieuw financierings plan voor parochies in bisdom Breda Gevluchte Arnhemmer aangehouden WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 - op brood - op toast - op bet borrelhapje - als roerei - als omelet - door de pudding - bij de nassi goreng - Starfighters is nog geen keuze gedaan. MINISTER DE JONG HUN tm-5 Zend ml] omgaand uw boekje „Oliestoken", Alles wat u weten wilt ov^r centrale verwarming met THERMOSHELL vindt u in ons boekje „Oliestoken". Een abc dat u van a tot z zult lezenI techniek? In- stallatiekosten Automatische levering vanTHERMO- SHELL? Op al uw vragen krijgt u antwoord I Stuur de bon snel op. Des te sneller kunt u profiteren van die uiterst behaaglijke, uiterst moderne verwarming (Advertentie) BREDA, 18 sept. (KNP). Aan de kerkbesturen in het bisdom Breda is een nieuw financieringsplan voor de pa rochies ter bestudering aangeboden. Binnenkort worden per dekenaat verga deringen gehouden met de kerkbesturen, waarin dit plan wordt besproken. Daar na zullen de gelovigen in de parochies de plannen doornemen. Gestreeld wordt naar een uniforme regeling voor het gehele bisdom, die zal ingaan op 1 januari 1964. Enkele hoofdpunten van het plan zijn: invoering van gezinsbijdragen op basis van vrijwilligheid, zoals die reeds in een aantal parochies gebruikelijk ztfn en afschaffing van het klassenstelsel en tarieven bij huwelijk en uitvaart. Aan de regeling liggen ten grondslag de vol gende overwegingen: ten eerste geza menlijke verantwoordelijkheid van de gelovigen voor de financiering van ere dienst, zielzorg en caritas, ten tweede: de zorg moet niet worden gedragen door enkelen, maar door allen. Hier mee is verbonden inzage in de parochie- financiën, ten tweede gelijke behande ling van allen in de Kerk ten derde solidariteit van parochianen onderling en van parochies en bisdom. Ten vierde: redelijk levensonderhoud van priesters op grond van hun ambt zonder directe verbinding van geestelijke hulp en gel delijke beloning. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 sept. De begroting van het ministerie van Defensie voor het komende begrotingsjaar is voorna melijk afgestemd op het door het vori ge kabinet nagestreefde defensiebeleid. De uitgaven voor defensie worden ge raamd op 2330 miljoen, 120 miljoen meer dan dit jaar. In de memorie van toelichting op de begroting, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, wijst minister P. de Jong er op, dat er sinds zijn benoeming tot minister te weinig tijd is geweest. Hij behoudt zich daarom de vrijheid voor in het komen de jaar per nota van wijzigingen de no dige veranderingen aan te brengen. Die veranderingen zullen onder meer noodzakelijk zijn als gevolg van de ver ticale structuur, die minister De Jong voor de leiding van zijn departement heeft gekozen. Een belangrijke conse quentie van deze verticale structuur is, dat nu ook een staatssecretariaat voor de Luchtmacht wordt ingevoerd De daarmee verband houdende begrotings wijzigingen konden niet meer in de be grotingsvoorstellen worden verwerkt. Zoals minister De Jong ai eerder heeft gezegd is hij van mening, dat de ver ticale structuur politiek, bestuurlijk en organisatorisch de voorkeur verdient. Voor het bereiken van een zo groot mo gelijke doelmatigheid acht hij echter sterke horizontale bindingen noodzake lijk. Uit de memorie van toelichting blijkt verder dat voor de drie krijgs machtonderdelen het komende jaar de nadruk zal liggen op de zelfde ta ken als waarop de afgelopen jaren een bijzonder accent lag. Voor de ma rine zal dat zijn vervanging en mo dernisering van het materieel. Bij de landmacht zullen de mechanisatie en motorisering van de parate eenhe den worden voortgezet alsmede de verdere modernisering en vervanging van verouderde bewapening en uit rusting. Bij de luchtmacht zal worden voortgegaan met de invoering van geleide wapens voor de luchtverdedi ging, de vervanging van vliegtuigen en de vervanging en modernisering van het overige materieel. Uit de memorie blijkt dat ten behoe ve van de marine naast het afwerken van het onder handen zijnde investe ringsprogramma de komende jaren een begin zal worden gemaakt met verschillende projecten. Onder meer zullen twee fregatten worden gebouwd, aansluitend aan de bouw van de vier „Van Speyk"-klasse fregatten. De tota le benodigde bouwsom voor de fregat ten wordt nu 400 miljoen. Verder zullen twee conventionele onderzeeboten wor den gebouwd ter vervanging van twee boten van de ,,Walrus"-klasse. Op de Karei Doorman zullen de helikopters worden vervangen evenais op het tan- kervoorraadschip van de marine. Wat de landmacht betreft zullen de middelzware tanks geleidelijk aan vervangen worden. Op de begroting voor 1964 zijn verder geleden gere serveerd voor de vervanging en me chanisering van de legerkorpsartille rie. Zodra de keuze van het materieel is bepaald zullen de contracten wor den afgesloten. Minister De Jong verwacht dat tegen het einde van het volgend jaar de ver vanging van de uit de tweede wereld oorlog stammende jeeps zal zijn vol tooid. De resultaten van de proeven met de gepantserde wielvoertuigen DAF YP-408 zijn van dien aard dat verwacht wordt dat in het volgend voorjaar met de serieproduktie een aanvang zal worden gemaakt. De le vering van de bestelde eenheidsmitrail leurs van het type MAG zal begin 1965 zijn voltooid. Ten aanzien van de oefengelegenheid merkt minister De Jong op, dat een groot deel van de huidige oefenterrei nen door te geringe omvang of de erop rustende beperkingen niet of onvoldoen de bruikbaar is voor oefeningen met de nieuwe rupsvoertuigen. Met de rijks dienst voor het Nationale Plan Is nog steeds overleg gaande^ om tot uitbrei ding van de oefenterreinen dan wel op heffing van de oefenbeperkingen te ge raken. Bij de luchtmacht zal naar verwach ting in het voorjaar van 1964 de ver vanging van de verouderde „all- weather" jagers door vliegtuigen van het nieuwe type F104 G Starfighter zijn beslag hebben gekregen. Tevens zal dan het verkenningssquadron met nieu we F 104 G vliegtuigen op operationele standaard zijn gebracht. £n 1964 zal bo vendien een begin worden gemaakt met het uitrusten van slagsquadrons der tactische luchtstrudkrachten met vliegtuigen van het type F 104 G. De minister overweegt nog in hoeverre in verband met de training van straalja gerpiloten het aantal lesvliegtuigen zal moeten worden uitgebreia. Ten behoeve van de landmacht zal nog dit jaar een bestelling voor lichte helikopters worden gepiaatst voor de groep lichte vliegtuigen. Voor _deaan schaffing van middelzware helikopters Naast het op operationele standaard brengen van de Tweede ,Gr°®P wapens van het type Nike zal in1964 het Hawkmaterieel worden ingevoerd. Hiermee zullen drie groten geleide wapens worden uitgerust. Er zal, aldus de memorie, echter rekenmg gehouden moeten worden met vertraging in het gereed komen van de teHin gen en bijbehorende legerplaatsen in de Bondsrepubliek. De samenwerking niet de krijgs machtdelen van andere NAVO-verband verloopt b'?kens memorie goed. Waar ,n°c deze samenwerking verder geïntensi veerd. Over de personeelsvoorziening bij de strijdkrachten deelt °rschh"n mee dat zich hier hetze'fde verse jjn sel voordoet als in het particulhere be- drijfsleven. De strijdkrachten hebben ook met personeelsschaarste te kam pen. Bovendien neemt de vakkundige militairen van betrekke y jonge leeftijd steeds toe, terwpl het aan- tal functies, waarin militairen van oudere leeftijd tewerk kunnen worden gesteld gelijk blijft of zelfs kleiner wordt. De voornaamste oorzaak is, al dus de memorie, dat de krijgsmacht ook in vredestijd ten dele bestaat uit parate eenheden. Een tweede oorzaak is de verzwaring van de eisen, die uit een oogpunt van vakbekwaamheid aan het personeel moeten worden ge steld, waardoor steeds minder dienst plichtigen en reservisten kunnen wor den ingeschakeld. Dit probleem doet zich het sterkst voor bij de marine en de luchtmacht. Hoewel de werving van vrijwilligere niet onbevredigend verloopt, voorziet huii aantal nog niet in de behoefte. De minister Iaat nagaan in hoeverre het mogelijk is een aantal functies bij de land- en luchtmacht, die volgens de huidige organisatie door militairen moeten worden bezet, permanent als burgerfuncties aan te wijzen. TEHERAN, 18 sept. In Teheran is het programma bekend gemaakt van het staatsiebezoek dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Bea trix van 3 tot 14 oktober aan Perzië zullen brengen. Het vorstelijke gezel schap zal op haar reis vergezeld wor den door minister Luns en door een aantal hoffunctionarissen. De eerste drie dagen zullen in beslag worden geno men door de protocollaire ceremonies in de hoofdstad. Op 3 oktober ontvang het Perzische keizerlijke echtpaar zpn Nederlandse gasten bij een diner in het keizerlijke paleis. De vierde oktober beantwoordt het Nederlandse koninklijke gezelschap dit met een diner in het marmeren pa leis. 5 oktober geeft de Perzische eer ste minister een gala-avond in het pa leis voor Buitenlandse Zaken. De drie daar op volgende dagen zal het Nederlandse gezelschap de steden Ispahan en Sjiraz en het zuiden van Perzië bezoeken. Op 9 oktober begeeft koningin Juliana zich naar het dorp Boin Zahra, dat door de aardbeving in september 1962 werd verwoest en dat met Nederlandse hulp werd her bouwd. Prinses Beatrix bezoekt die dag het dorp Dousadj op ongeveer 180 km ten zuidwesten van Teheran, dat door de „aktie Dousadj" bekendheid in Neder land heeft gekregen. De prinses is be schermvrouwe van de aktie tot herstel van dit eveneens door de aardbeving verwoeste dorp. Prins Bernhard zal die dag aan een jachtpartij deelnemen. In de ochtend van 14 oktober vertrekt het koninklijk gezelschap naar Thailand ter beantwoor ding van het staatsbezoek dat koning Phoemibol en koningin Sirikit in oktober 1960 aan Nederland hebben gebracht. ARNHEM, 18 sept. De van dief stal van 30.000 verdachte Arnhemmer wiens opsporing was verzocht, is in hef buitenland gearresteerd. De man, de 30- jarige zoon van een hoteleigenaar, was er met het geld vandoor gegaan toen zijn ouders met vakantie in Amerika vertoefden en hij tijdelijk belast was met de leiding van het hotel. (Advertentie) D Naam: Adrea Plaats: Verstuur de bon In open enveloppe (waarop een postzegel van vier cent) aan: Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. afd. VS/p. Postbus N VGravenhage (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 sept. In zijn bouw programma voor 1964 gaat de minister /^"Volkshuisvesting uit van een totale Ptoduktie in de bouwnijverheid van 4700 miljoen gulden. In de gebouwensector 2al 3550 miljoen kunnen worden ver kerkt, waarvan 1825 miljoen in de wo- jjjngbouw. Voor weg- en waterbouwkun- jJ'Ke werken is 1150 miljoen in het pro gramma opgenomen. Minister Bogaers baseert de raming van 3550 miljoen in de gebouwensector «P de gerealiseerde produktie in 1962 •an 2908 miljoen. Hij verwacht, dat in i»64 de produktie 21,9 procent hoger zal 2«n dan in 1962. Hierbij is er van uitgegaan, dat in Vergelijking met 1962 de arbeidersbezet- "ag zal toenemen met 7,5 procent, de Produktiviteit met 1,5 procent zal toe hemen, het produktieprijspeil met 7,2 Procent zal stijgen en dat bjj normale Weersomstandigheden een produktie- wmst van 5,7 procent wordt bereikt. Jde weersomstandigheden in 1962 ver oorzaakten namelijk een produktiever- «es ter grootte van 5,7 procent). Op een deel van het hogere produk- tievolume zal beslag worden gelegd door de overloop op 1 januari 1964, die in bijna alle soorten hoger zal zijn dan op 1 januari 1963. Daarnaast is evenwel ook nog een ruimer goed keuringsvolume mogelijk in vele sec toren, aldus minister Bogaers. In het bouwprogramma wordt voor de bouw van boerderijen 55 en voor overige agrarische gebouwen 50 mil joen geraamd. In het algemeen, zo licht de bewindsman deze posten toe, blijkt het gewenst de bouwproduktie in het agrarisch gebied minder te remmen, omdat hier vooral de kleine en gespreide bouwcapaciteit kan wor den aangewend en hierdoor nauwelijks schade wordt toegebracht aan de bouwactiviteit elders. In de sector nijverheid is de raming ?70 miljoen, 100 miljoen hoger dan vorig jaar. Deze drastische verhoging van het Volumen is volgens minister Bogaers noodzakelijk in verband met de met de economische ontwikkeling snel groeien de behoefte aan nijverheidsgebouwen. Ook voor de sector handel en verkeer Was een verruiming van het bouw programma mogelijk. Aanleiding tot een zo drastische ver hoging als in de sector nijverheid was er echter niet. De verhoging blijft daar om beperkt tot 30 miljoen, zodat in de ze seeotr in 1964 voor 290 miljoen kan worden gebouwd. In het algemeen worden, aldus mi nister Bogaers, aan de bouw van kerken slechts weinig beperkingen opgelegd. Hoewel het mogelijk bleek hea produk- tieprogramma enige jaren op 30 miljoen te handhaven, begint zich thans een cni- ging tot stijgen af te tekenen. Voor 1964 is dan ook een verhoring met 5 miljoen noodzakelijk gezien de algemene prijs stijging en om in de toenemende be hoefte te kunnen vooreien. Wegens de toenemende behoefte aan scholen is het voor deze in het bouw programma opgenomen bedrag verhoogd tot 300 miljoen, waarbij ook onder andere rekening is gehouden met de toene mende vraag naar gebouwen voor het wetenschappelijk onderwijs. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 sept. De vroegere minister van Defensie, S.J. v.d. Berg, is gisteren aan het begin van de eerste vergadering van het nieuwe parlemen taire zittingsjaar beëdigd als lid van de Eerste Kamer. Hij neemt de plaats in van mevrouw drs. J.F. Schouwenaar- Franssen die wegens haar benoeming tot minister van Maatschappelijk Werk voor het kamerlidmaatschap heeft moe ten bedanken. De Kamer aanvaardde de herbenoe ming van mr. J.A. Jonkman als voor zitter gedurende het zittingsjaar 1963- 64. Een blik in de toekomst bracht mr. Jonkman er toe te wijzen op drie her denkingen, die gedurende het zittings jaar de aandacht zullen vragen. In de eerste plaats is het 150 jaar geleden, in ons land de onafhankelijkheid verwierf en de souvereiniteit aan het Huis van Oranje werd opgedragen. Op 9 januari 1964 zal het 500 jaar geleden zijn dat de Staten-Generaal voor het eerst in verenigde vergadering bijeen gekomen zijn. Mr. Jonkman kondigde aan, dat ter gelegenheid daarvan een herdenkings boek zal verschijnen dat als titel draagt „Vijfhonderd jaar Staten-Generaal in de Nederlanden". De derde herdenking betreft de nagedachtenis van wijlen ko ningin Wilhelmina, waartoe in Den Haag een momument zal worden opge richt. In zijn toespraak herinnerde mr. Jonk man verder aan het op 4 juli van dit jaar gesloten akkoord van Wassenaar, dat naar zijn mening een boeiend on derwerp inhoudt voor een proefschrift. Interessant is het aldus mr. Jonkman, na te gaan hoe deze consructie zich zal houden in het licht van de harde ondervinding van de praktische poli tiek. het gebied van stedebouwkundige re- construktie en krotopruiming is in de begroting een bedrag van 28,8 miljoen opgenomen. Dit is 13,5 miljoen meer dan dit jaar. In de begroting heeft minister Bo gaers de mogelijkheid geopend om van rijkswege garantie te verstrekken voor het nakomen van verplichtingen, voort vloeiende uit leningen, die de Stichting Risicofonds voor het Schildersbedrijf zouden moeten opnemen om de verlet- uitkeringen van de bouwvakarbeiders veilig te stellen. Minister Bogaers is hiertoe overgegaan, omdat als gevolg van de strenge winter beide fondsen zjjn uitgeput. Hij acht het ongewenst, gezien het grote belang van continuï teit van de bouwnijverheid, dat bij de werknemers in deze bedrijfstak ongerust heid zou ontstaan over de zekerheid van toekomstige verletuitkeringen. Minister Bogaers wijst er in de me morie op, dat de vooruitzichten voor de toekomstige bevolkingsontwikkeling zodanig is, dat in vrijwel alle delen van het land bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan het opvan gen van de verwachte aanwas. Aangenomen kan worden, zo merkte hij op, dat in 1980 op een totale be volking van 15 miljoen ongeveer 10 mil joen zullen wonen in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Blijft de industriespreiding zich gun stig ontwikkelen, zo wordt gezegd, dan zullen verschuivingen uit de agrarische sector naar de niet-agrarische bestaans- bronnen zich meer dan vroeger in ons eigen land kunnen afspelen. Het gevolg zat echter zijn, dat ons land ook bui ten het reeds sterk verstedelijkte wes ten op de duur meer en meer in de ste delijke sfeer zal worden gebracht. Dit geldt in het bijzonder voor grote delen van het oosten en het zuiden. Voor het zuiden komt er nog bij, aldus minister Bogaers, dat dit door zyn ligging tus sen de grote stedelijke concentratie m de Rijndelta enerzijds en die in het Rjjn-Rhurgebied en de Belgische-Noord- franse agglomeraties anderzijds voor bestemd schijnt te zijn om sterk bij de toekomstige verdere verstedelijking te worden betrokken. Het regeringsbeleid is er op gericht, aldus de minister, dat het aanpassings proces in de landbouw zich in nauwe wisselwerking met de voortgang van de regionale industrie kan blijven vol trekken. In dit verband hecht de be windsman grote waarde aan het vorig jaar geopende periodieke overleg met. de provinciale besturen van Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht over de Randstad Holland. Ten aanzien van de Randstad Hol land wordt erop gewezen, dat de voor uitzichten voor de komende ontwikke ling het veilig stellen van de „buffer- stroken" tussen de grote steden tot een urgente zaak maken. De minister doelt hier met name op het gebied van de zogenaamde kleine ring (Rotterdam, Delft, Den Haag, Lei den, Alphen en Gouda) met het oog op de daar te verwachten stedelijke bebou wing en de oprichting van kassencom plexen. De vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft de afgelopen maanden een eerste rapport over de organisatorische oplos sing voor het probleem van de buffer stroken uitgebracht. Dit rapport, zo deelt minister Bogaers mee, ligt ter behan deling gereed in de Raad voor de Ruim telijke Ordening uit de Ministerraad. (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 18 sept. Minister Bo- Saers gaat zijn beleid richten op de bouw van minstens 90.000 woningen in 1964. Dit is een minimum, want hij wil boven een produktie van 90.000 uitko- •hen. Om dit niet alleen in 1964, maar ®°k in de daarop volgende jaren te kunnen realiseren bereidt de minister Van Volkshuisvesting plannen voor om bet tot nu toe gevoerde beleid om te bulgen in een expansief woningbouwbe leid, Op korte termijn zal hij in een S°t«» hierover de Staten-Generaal in tochten, zoals reeds in de troonrede is bteegedeeld. Het verwezenlijken van het te voeren beleid zal naar verwachting tot hogere Jhtgaven leiden dan in de nu bjj de Warner ingediende begroting zjjn ge kaamd. In dat geval, zo deelt minister f°gaers mee, zal hjj niet schromen aan vullende begrotingsvoorstellen te doen. In de nu ingediende begroting Is rekening gehouden met de bouw van 45.000 woningwetwoningen en 25.000 Premiewoningen. Van het laatstge noemde aantal zullen 5000 woningen door woningbouwverenigingen met ge meentelijke garantie kunnen worden gebouwd. Van het totaal van 90.000 woningen zullen er verder 20.000 in de niet-gesubsidieerde sector kunnen worden gebouwd. Voor jaarljjkse bij dragen voor reeds bestaande wonin gen en in 1964 op te leveren woning wetwoningen is een bedrag van 142 miljoen uitgetrokken. Het bedrag aan voorschotten, dat in 1964 vanwege het rijk voor de financiering van woning wetwoningen ter beschikking zal wor den gesteld, wordt geschat op totaal 1021 miljoen. Hierin is een bedrag van 30 miljoen begrepen voor de uit voering van achterstallig onderhoud en de verbetering van het woonge- rief van voor 1945 tot stand gekomen woningwetwoningen. De uitkeringen, die in 1964 zullen moeten worden ge daan ingevolge de subsidieregeling voor de particuliere bouw, worden geraamd op totaal 73 miljoen. Het maximum van de in 1964 aan te gane verplichtingen voor subsidiëring van de particuliere nieuwbouw wordt gesteld op 62 miljoen. In verband met het toenemen van de activiteiten op (Advertentie) BOSCH wasautomaten bieden u het unieke voordeel dat de «nachine zich geheel automatisch j aanpast aan uw eigen wasgoed. Veel of weinig water: meer of minder spoelen; korter of langer tiraaien. Dit alles door dè BOSCH Prógrammakiezer. de denk- schijf waarmede u kunt kiezen uit 15 verschillende wasmogelijk* neden dus voor élke soort wasgoed de enige juiste behandeling. BOSCH wasautomaat afm.50 x80cm.f075.. (dammataangabouwda cantrifugo ff 1.275,- B08CH vol automaat mat uitstafcanda droog* working f 1.925,- Vraag bij de handelaar de uitgebreide folder aan of bij N.V. Willem van Rijn, Haarlemmerweg 475, Amsterdam-W., Tel. 020-18.52.22. Postbus 8005.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9