Dean Acheson: Europa en Amerika zijn lotsverbonden Pleidooi voor gezamenlijk aanpakken van problemen Algemene beschouwingen in Tweede Kamer op 1 oktober Mr. Luns over Portugal en Zuid - Afrika 7egen de regen Gevoel van onzekerheid en onbehagen in de landbouw Spoedige integratie van visserij in EEG gewenst Plezierige samenwerking Mr. F. van Thiel weer voorzitter Begroting B.Z. Kamerlid vraagt maximumtarieven voor koppelbazen MINISTER BIESHEUVEL IN TOELICHTING OP BEGROTING De Twentsche Bank T&il&nka Ds. H. van Andel en drs. J. Bonnier Minister-president Marijnen en Dean Acheson in opgewekt gesprek. en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter „Wat is dat?" vroeg de zoon „Da's m'n oude kous" zei de vader DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 Schade f1300 Jongens sneden banden kapot (Van onze verslaggever) ÖEN HAAG, 17 sept. Op een buitengewoon congres van de Europese Beweging in de Ridderzaal spraken S'steravond Dean Acheson, de Ameri kaanse oud-minister van buitenlandse Saken, en dr S. L. Mansholt, vice- resident van de E.E.G.-commissie, bver de Atlantische solidariteit en de Europese integratie. Dean Acheson nam in zijn toespraak tachtig stelling tegen een herleving yan het nationalisme in Europa. An jers dan in de dagen van George Washington, Amerika's eerste presi dent, dient men thans te spreken van ®en wezenlijke lotsverbondenheid van Amerika en Europa. De elkaar destijds hog betwistende Europese naties groei en thans naar een eenheid. Sinds de Eerste Wereldoorlog heeft Amerika zijn Politiek van isolatie opgegeven en de lotsverbondenheid met Europa vraagt Piet slechts een gemeenschappelijke defensie, maar ook gezamenlijke aan pak van economische en financiële Vraagstukken. Wat de noodzakelijke gezamenlijk Amerikaans-Europese defensie betreft, Waarschuwde Acheson voor de he rovering van status-symbol en in casu bigen kernzwaarden, die aan een doei- rnatige defensie onherstelbare schade kunnen toebrengen. Hij prees het plan-Stikker" voor gezamenlijke be studering van Europa's defensie en de daarmee verband houdende kwesties van aanwezigheid van kernwapens. Voorts waarschuwde de Amerikaanse oud-minister tegen „economische des kundigen, die als priesters vereerd (Advertentie) worden". Niet zij, maar de politieke leiders moeten de financiële en econo mische problematiek aanpakken. Ook dr Mansholt pleitte voor meer politieke besluitvaardigheid van Eu ropa op financieel en economisch gebied. Na de mislukking van het gesprek Engeland-EEG blvjft er nog een middel over om de openheid van de EEG te bewijzen: een speciale band, een sterke saamhorigheid met Amerika. Op een persconferentie in „Nieuws poort" had Dean Acheson 's middags vragen op uiteenlopend terrein beant woord. Het meest actueel was wel de ter tafel gebrachte kwestie van de dis criminatie jegens negers en de recente onlusten in Alabama. Vele Amerikanen dachten, aldus Acheson, dat dit pro bleem zichzelf wel zou oplossen, maar deze zomer zijn de negers zich ervan bewust geworden, dat een passieve houding hun zaak maar zou vererge ren. Zeer uitvoerig belichtte Acheson vraagstukken als b.v. het gaan wonen van negers in „blanke buurten". Daar door kan de waarde van panden in zulke wijken aanmerkelijk in waarde dalen, zoals van 15.000 tot 5.000 dollar, (niet opgemerkt werd, dat zo'n waar devermindering van onroerend goed ook kan optreden zonder rassenpro bleem, en evenmin, dat de „hoge waarde" van panden in een „blanke buurt" zowel moreel als strikt-juri- disch kwalijk te rechtvaardigen is). Voorts is het, aldus Acheson, bij alle goede wil om te integreren, dikwijls moeilijk geschikte negers voor hogere posten te vinden. Maar hij verklaarde nadrukkelijk, dat men in Washington wellicht nog beter dan in Ghana beseft, dat deze zaken de slechtste reklame vormen voor de V.S., die men zich maar kon denken. Ten aanzien van de Alliantie voor de Vooruitgang, het Amerikaanse pro gramma voor hulp aan Ijatjjns-Ameri ka, moest Acheson opmerken, dat het resultaat niet datgene is, wat men zich er in Washington van had voorge steld. „Meer kan ik er niet van zeg gen Hi zou me in moeilijkheden wer ken", aldus de Amerikaanse oud-mi nister, die een officieuze adviseur van president Kennedy is. Acheson had nog betoogd, dat er wezenlijke verschillen zijn tussen de „sophisticated" en geïn dustrialiseerde samenleving in Europa, waar de Marshall-hulp zo een succes boekte, en het sociale patroon in de La- tijnsamerikaanse landen. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 18 sept. De Tweede Kamer zal op dinsdag 1 oktober de al gemene politieke beschouwingen houden. De Kamer heeft vandaag verder de 5e november vastgesteld als datum voor de algemene financiële beschouwingen. De proef met de nieuwe methode van begrotingsbehandeling zal dit jaar wor den voortgezet. De begrotingen van Bin nenlandse Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid, Buitenlandse Zaken en Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zullen in openbare commissiever gaderingen met de ministers en enke le topambtenaren worden besproken. De daarop volgende beraadslagingen in de plenaire vergadering van de Kamer kunnen dan beperkt blijven. In de weken van oktober, novem ber en december zullen de Kamer vergaderingen op de donderdagen niet zoals gebruikelijk om een uur 's middags maar reeds om elf uur beginnen. Ook zullen de meeste ver gaderingen 's avonds worden voort gezet. Mr. v. Thiel, die conform de voordracht aan de koningin tot voor zitter is benoemd, hoopt dat de behan deling van de verschillende begro tingshoofdstukken op deze wijze in ie der geval vóór 1 februari beëindigd zal kunnen zijn. Mr. v. Thiel dankte de Kamer m de speech, waarmee hij het voorzitter schap aanvaardde, voor het in hem ge stelde vertrouwen. Het was voor de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. Voorstellen om Portugal uit de Verenigde Naties te stoten of door sancties te treffen zullen niet door de Nederlandse re gering worden ondersteund. De rege ring meent, dat met dergelijke maat regelen geen enkel nuttig doel wordt gediend. Dit deelt minister Luns mee in de memorie op de begroting van Buitenlandse Zaken. Een oplossing van het probleem van de Portugese gebiedsdelen ziet de re gering, aldus minister Luns, slechts op basis van het ook in het handvest van de V.N. verankerde beginsel van zelf beschikking. Zij zal haar steun echter niet onthouden aan verantwoorde en constructieve voorstellen, die een op lossing zouden kunnen bevorderen. Inzake het apartheidsbeleid van de Zuid-Afrikaanse regering zal de re gering tijdens de Algemene vergade ring van de V.N. uitdrukking geven aan haar afwijzing van dit beleid. Zij zal evenwel, aldus de minister, niet meegaan met voorstellen, die leiden tot uitwijzing van Zuid-Afrika uit de V.N. of die beogen dit land met een algemene boycot te treffen. Door der gelijke maatregelen wordt de regering van Zuid-Afrika, aldus de memorie, in haar apartheidsbeleid gestijfd en wor den de belangen van de gekleurde be volking niet gediend. DEN HAAG, 19 sept. Het lid van de Tweede Kamer de heer Engelsman (P.v.d.A.) heeft in schriftelijke vragen aan de minister van Economische Za ken aangedrongen op afkondiging van maximumtarieven voor de zogenaamde koppelbazen. Hij vraagt of de minister bereid is aan abnormale tarieven in dit bedrijf paal en perk te stellen door het afkondigen van maximumtarieven, wel ke op het niveau van de door bona fide uitleenbedrijven berekende tarie ven zouden moeten worden vastgesteld. derde maal in 1963 dat hij dit kon doen. Eenmaal in het begin van "ei jaar, toen hij zijn (plotseling overleden; voorganger dr. L. G. Kortenhorst moest opvolgen; bij de aanvang van de bui tengewone zitting na de verkiezingen en thans, nu de eerste gewone zitting is begonnen. De Kamer nam vandaag zonder veel discussie een voorstel aan om een garantie te geven op de proef vaarten voor de verre visserij. IAdvertentie Gekontroleerd in vele prijsklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLÊNKA ETIKET x i u Ao> mprnrvrio van tn (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. In brede kring wordt nog onvoldoende beseft, dat een groot deel van de agrarische bevolking onder zware geestelijke spanningen staat. Een moeilijke eco nomische situatie, het niet delen in de algemene welvaartsstijging en de stormachtige veranderingen op het platteland, waarmee de boer dikwijls geen raad weet, veroorzaken in de landbouw een gevoel van onbehagen en onzekerheid. Dit zegt de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, in de memorie van toe lichting op de bij de Tweede Kamer ingediende begroting van zijn minis terie. Mr. Biesheuvel wijst er op, dat de stroomversnelling waarin de land bouw zich bevindt niet alleen het agra risch bedrijf raakit, maar ook diep in grijpt in het bestaan van vele boeren en landarbeidersgezinnen. Het wel haast revolutionaire omwentelingspro ces in de landbouw is volgens de be windsman meer dan een economische aangelegenheid. Een rechtvaardig Advertentie „Haha" zei de zoon. „Nee, serieus", zei de vader, „daar stop ik m'n spaargeld in. De moderne manier, weet je". „Wat betekent dat dan - Deposito-boekje „Dat 't van De Twentsche Bank is. Krijg ik 3*4 procent rente van. Niet gek". „Oh. Zou d'r genoeg rente zijn, voor een... eh... werphengel?" „Wil jij eens vlug aan je huiswerk beginnen?" Als V geld wilt sparen - en veilig bewaren neem dan een depositoboekje van De Twentsche Bank. U kunt 66k per giro storten en tot 25.000 gulden - ontvangt U per jaar 3l/< procent rente 185 kin toren in Nederland landbouwbeleid dient dan ook econo misch ón sociaal verantwoord te zijn. Zowel de overheid als de georgani seerde landbouw dienen, aldus de me morie, in het landbouwbeleid blijk te geven van begrip voor dit alles. Minister Biesheuvel vertrouwt,, dat door een actief markt- en prijsbe leid en een actief structuurbeleid, alsmede door goede samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven het mogelijk zal zijn de sociaal-econo mische en structurele ontwikkelin gen van land- en tuinbouw in ver antwoorde banen te leiden. In nauw overleg met bet Landbouwschap on de betrokken produktschappen wil minister Biesheuvel er naar streven een redelijke bestaansmogelijkheid aan sociaal-economisch verant woorde landbouwbedrijven te ver schaffen. Gelet op de positie van de Neder landse land- en tuinbouw in het inter nationale ruilverkeer acht minister Biesheuvel de verdere ontwikkeling van het gemeenschappelijk landbouw beleid in EEG-verband van groot be lang. Hij zal dan ook, aldus de me morie, de goede werking van reeds vastgestelde EEG-regelingen en de verdere uitbouw van het gemeenschap pelijk beleid ot een aantal andere be langrijke landbouwprodukten, waaron der zuivel en rundvlees, zoveel mo gelijk bevorderen. Mr. Biesheuvel verklaart er zich van bewust te zijn, dat het welslagen van zijn beleid op langere termijn mede in belangrijke mate zal afhangen van de toekomstige ontwikkeling van om vang en samenstelling van de agrari sche produktie. Nadrukkelijk wijst hij op het gevaar, dat het beleid wordt ondergraven door een in verhouding tot de afzetmogelijkheden niet ge rechtvaardigde toeneming van bepaal de produkties. Alleen als dit gevaar voldoende wordt gezien en waar nodig wordt bestreden gelooft mr. Biesheu vel, dat het door hem voorgenomen beleid op lange termijn uitzicht biedt. De bewindsman meent, dat uitbrei ding van de EEG met name door toe treding van Engeland als een essen tiële doelstelling van het Nederlandse beleid moet worden beschouwd. Wat de visserij betreft meent mi nister Biesheuvel, dat mede in ver band met de nog steeds door Neder land voorgestane integratie in groter Europees verband het van groot be lang is, dat de integratie van de visserij in de EEG spoedig tot stand komt. Het is duidelijk, aldus de be windsman, dat met het vorderen van de integratie op andere gebieden bet achterblijven van de visserij -leeds minder toelaatbaar wordt. Het verloop van de proef met de verre visserij diit jaar biedt blijkens de memorie nog geen voldoende ba sis voor een definitief oordeel over de vraag of deze vorm van visserij gun stige perspectieven kan bieden. Zo daarvoor van rederszijde belangstel ling bestaat acht de minister het ge wenst, dat de proef in 1964 wordt voortgezet. Daarbjj zal dan meer aan- 1 dacht moeten worden besteed aan de continuïteit ten aanzien van het uit voeren van de proef. Bovendien zal moeten worden nagegaan door welke maatregelen de afzet van roodbaars op de Nederlandse markt kan worden gestimuleerd. voorgeschreven samenstelling - w. kreukhrritellend-ïtcrh - krimpvrtj odcmend - wasbaor 8«»u< dH etiket led»' kifdmtttuk wordt «en PUBL1KATIE VAN A.K.U., ARNHEM Toch is het jammer dat mevrouw H. van Someren- Downer bij nader inzien geen tijd heeft kunnen vrij maken voor haar in het vooruitzicht gestelde deel name aan de nieuwe AVRO - quiz. Zij is televisie-geniek er. zij is welbespraakt, dat hebben de laatst gehouden televisie-de batten overtuigend bewezen. En dat zijn dan eigenschappen die haar tot een ideale gastvrouw stempelen. Mies Bouwman heeft ongetwijfeld hetzelfde en wellicht had zij dan ook eventueel een nu en dan open vallende zetel in de Tweede Kamer tijdelijk kunnen bezetten. Maar dat is gepraat achteraf en het is allemaal niet meer nodig. Inmiddels ben ik wél benieuwd wat de AVRO nu gaat doen met die quiz en de daarin vrijgekomen plaats. Per soonlijk ben ik van mening dat het wéér een Kamerlid moet wezen. Want per slot van rekening gaat het hier ook om een ongezochte gelegen heid de reeds bestaande band tussen Parlement en kiezer nog wat nauwer aan te halen. En wij hebben er honderdvijftig. Kamerleden, bedoel ik. Senatoren niet meegerekend, maar die kan men al te veel samen- gehoopte vraagstukken natuurlijk niet aandoen. De Tweede Kamer biedt trouwens keus genoeg, al zal het moeilijk zijn een waardige plaatsvervanger (ster) voor mevrouw van Someren-Downer te vinden. En ik voel dan ook iets voor een rouleringssysteem. Me vrouw Stoffels-van Haaften, de eerst aangewezene, kan alleen meedoen als zij niet hoeft voor te zitten, dat is duidelijk. Daarnaast echter denk ik bijvoorbeeld aan dr. De Kort. Hij is van alle markten thuis en hij kan tegen zijn winst, dat moet openlijk worden vastgesteld. Verder denk ik bijvoorbeeld aan ir. Van Dis, die on getwijfeld behept is met een apart soort humor. De heer Lankhorst kan weer worden ingeschakeld om een toch al uitgelopen programma nooit meer te doen eindigen. Dat is dus allemaal geregeld. En dan houdeen wij boer Koekkoek als reserve achter de rand. Voor de ham-vraag. MAASTRICHT, 19 sept. Op aan wijzing van twee jonge dames heeft de Maastrichtse politie gisteren twee jongemannen in de kraag kunnen grij pen, die met een stiletto de banden van een politie-auto hadden stuk gesne den. Na hun aanhouding bekende dit twee tal circa zeventien banden van acht auto's op deze manier te hebben ver nield. De aangerichte schade wordt ge schat op rond 1300,-. De jongelui konden geen reden voor htm zonderling gedrag opgeven. Zij voer den slechts ter veidediging aan, dat zij onder invloed van drank deze rare „hobby" hadden beoefend. tt el kleine vertrek van de Oecumenische Jeugdraad heel hoog in een l—l huis op het Utrechtse Janskerkhof, waar het secretariaat voor het L L op 28 september in de Margriethal te houden Oecumenisch Jonge- rencongres is ondergebracht, gonst als een bijenkorf van bedrijvig heid. Ds. H. van Andel, voorzitter van de werkcommissie, heeft nauwe lijks tijd om iemand te woord te staan niettemin doet hij het met de grootste bereidwilligheid want telkens rinkelt de telefoon of komt een van zijn assistenten om raad vragen. Met zijn „mede-stander'", drs. J. J. M. Bonnier, secretaris van de Katholieke Jeugdraad, is het al niet anders. Alleen heeft hij een ruimer kantoor. Met het grootste enthousiasme dat denkbaar is, zijn beiden bezig om het congres van de vijfduizend jongeren te doen slagen. „Het is een zeer plezierige samenwerking," zegt de heer Bonnier. Men weet, het congres is niet bedoeld als een manifestatie, maar als een appèl aan de jongeren van alle kerkelijke gezindten om samen over de oecumene te denken. Vandaar de voorlichting lang te voren reeds aan de deelnemers met brochures van de Wereldraad van Kerken en een docu mentatie over de vernieuwing in de katholieke kerk, verstrekt door mgr. Nierman. „Ze gaan er dus geïnformeerd en geïnspireerd heen" vertelt de heer Bonnier verder, die destijds met ds. W. Knoppers ook „verspieders" heeft uitgezocht om hier en daar te peilen, hoe er onder de jongeren over de oecumene gedacht wordt. Daarvoor werd een gesprek met een glazenwasser aangeknoopt, een kamp van dienstweigeraars bezocht en kwam men waar dan ook. „Een van de grootste resultaten van het congres is nu reeds, dat we het samen opzetten," oordeelt ds. Van Andel. Dit feit alleen Peeds vindt hij een sterke stimulans voor de oecumenische gedachte onder de jongeren. Hij verheelt niet, dat deze vooral bij katholieke jongeren nog niet zo sterk was. De Hervormde Kerk kent reeds drie jaar een Oecumenische Jongeren Raad, waarvan hij secretaris is en die het contactorgaan is voor het Jeugddeparte- ment van de Wereldraad van Kerken. De heer Bonnier kan echter met voldoening verwijzen naar het tot stand komen van een Commissie Oecu mene van de Kath. Jeugdraad, na de in maart 1962 in 's-Hertogenbosch gehouden studiedagen. Prof. Groot heeft daar een inleiding gehouden die bijzonder goed insloeg en de Kath. Jeugdraad zag toen zijn taak om de oecumenische mentaliteit te bevorderen. Aanstonds werden de mogelijk heden overwogen om daarin samen te werken met de Oecumenische Jeugd raad. Daaruit is het initiatief voor dit congres geboren. Het eerste gezamenlijk optreden naar buiten was de gemeenschappelijke oproep tot gebed tijdens de Internationale Bidweek in januari 1963. Een stimulans was mede de conferentie van de Oecumenische Jeugdraad in 1962 te Eindhoven met tweehonderd katholieken onder de duizend deelnemers. Graag had men ook de Gereformeerde Jeugdraad tot medewerking gekregen, maar niettemin komt er volgens ds. Van Andel een grote groep gerefor meerde jongeren individueel op het congres. Hij had een enveloppe opengemaakt met drie aanmeldingskaarten: van een gereformeerde, een katholiek en een lutheraan. „Een mooi stukje oecumene". Ds. Van Andel heeft in de tijd, dat hij secretaris van de Algemene Maatschappij voor Jongeren (A.M.V.J.) was daartoe werd hij in 1957 na de voltooiing van zijn theologische studies benoemd in het Gooi veel experimenteel jeugdwerk gedaan. Twee „open huizen" in Laren en Blaricum boden jongeren gelegenheid elkaar te ontmoeten en gezamen lijk wat te ondernemen. Hij hechtte daarbij veel belang aan zelfwerk zaamheid. Daarnaast organiseerde hij jazz-concerten en modeshows. Op eigen verzoek van de jongeren heeft hij in sociëteitsbijeenkomsten of aan een bar diensten gehouden, waarin hij trachtte op eenvoudige wijze over de bijbel te vertellen. Na drie jaar dit werk te hebben gedaan kwam hij bij de Oecumenische Jeugdraad. Drs. Bonnier, die in augustus 1960 secretaris van de Kath. Jeugdraad werd, kreeg als eerste grote „klus" het derde lustrum van deze raad. op poten te zetten. Als organisator is hij dus „nourri dans le serail". Hij is er echter direct bij om het werk van de andere medewerkers te prijzen. Veel heeft men aan de „congressoloog", de heer J. H. Zurburg, eveneens lid van de werkcommissie. Ieder is specialist op zijn gebied. Ds. W. Knop pers heeft de zorg voor het ballet, de heer P. Reckman verzorgt een ten toonstelling en de heer T. v. d. Does heeft de beurs In handen. Op de dag van het congres zelf zullen reeds 's morgens om half zes zestig meisjes van huishoudscholen met haar leraressen aan het werk tijgen om vijftienduizend broodjes en vijfduizend krentenbollen te smeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5