Verrassende vondst opgravingen in Oostwoud Rgfi» vet l haar? TRAITAL0 BOERDERIJ AFGEBRAND Ongeluksboom, Prinsjesdag rood geverfd H. Officie verdedigt zich tegen aanval van Jezuïet Diepgaande studies gaan aan veroordeling vooraf AMERIKAANSE DC-8 VERZINKT IN SCHIPHOL-LAND Skelet van 3400 jaar oud KONINGIN OP DE FRISIANA „BURGERRECHTEN IN DE KERK" BRANDENDE FAKKEL NAAR EINDHOVEN I gordel <=«>Vvtï finest scotch whisky. Overleg woningbouw Kleinere werkgevers in de bouw voelen zich gepasseerd Lange studie Verdediging Geheimhouding het best ventilerende sehuifdak DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7 wassen met Sébo VATICAANSTAD, 19 sept. (KNP) In „America", het weekblad van de Jezuïeten in de Verenigde Staten, werd enige tijd geleden een felle aanval gericht op de werkwijze van het H. Offi cie. Het betreffende artikel, van de hand van pater Robert A. Graham S.J., een van de redactie leden van het weekblad, veroor zaakte de nodige opschudding, vooral nadat het was overgeno men door „The New York Times". Een en ander is thans voor het H. Officie aanleiding geworden een beginselverklaring af te leggen, waarin het zijn werkwijze ver- df iigt. De DC-8 van de Pan Ameri can World Airways, die gisteren van de landings baan op Schiphol doorschoot in het grasland en pas 250 meter verder tot stilstand kwam, zal voorlopig aan de grond moeten blijven. Van 't hoofdlandingsgestel moeten alle acht wielen vernieuwd worden. Tot aan de assen ploeg den zij door de grond. Onmiddellijk begon men de wie len uit te graven. Gelukkig heeft het toestel verder geen schade van betekenis opgelopen, zodat de gedwongen kluistering aan de grond, naar men hoopt, slechts enkele dagen behoeft te duren. De koningin'liet gisteren bij haar bezoek aan de Fri- siana-tentoonstelling in Leeuwarden ondermeer een aan tal bekende Elfsteden-rijders aan zich voorstellen. Zij schudde de hand van Jeen van den Berg, win naar van de monster-schaatstocht van 195^ links op de foto) en daarna van S. Kastelein, die in 1933 als eerste eindigde. Toe schouwer was Cees Bantzinger, die de op de achtergrond zicht bare schilderijen maakte naar aanleiding van de barre tocht van dit jaar. Ook dit jaar hébben sport lieden ter herdenking van de bevrijding van Eind hoven een brandende fakkel over gebracht vanuit Bayeux in Frank rijk naar Nederland. Ditmaal viel deze eer te beurt aan een aantal wielrennersdie bij hun doortocht in Brussel een ogenblik halt hiel den bij het graf van de Onbekende Soldaat. Brussels burgemeester Cooremans en wethouder Th. van Eupen van Eindhoven woonden de plechtigheid bij. De mannen, die hun echt genoten of verloofden ver gezellen naar de dames- beurs „Femina", wélke morgen in de Ahoy-hal te Rotterdam wordt geopend, zullen zich niet behoe ven te vervelen. Op het ogenblik wordt met vereende krachten een gigantisch modél-spoorweg-em placement gebouwd, waarop der tig treintjes vol-automatisch heen en weer zullen snorren. Aan de creatie van de 25 tafels, waarvan er op de foto onder twee zijn te zien, hébben zestien man uit het Duitse plaatsje Oberkochen een kleine tienduizend man-uren be steed. WiSwi Advertentie) toEDEMBLIK, 19 sept. In het na bijgelegen Oostwoud heeft men bü op- 'p*vingen een by zonder verrassende Vondst gedaan: men tref een uitste kend geconserveerd skelet aan van een •bet opgetrokken knieën op de linkers *Üde begraven dode. Men aoht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat dit graf dateert uit de periode tussen circa **00-1400 vóór Ohristus. De thans uitgevoerde opgravingen te JJostwoud zijn een voortzetting van de j^rkzaamheden, die in 1956 en 1957 55°r prof. di'. A. E .van Giffen zijn begonnen. De opzet is met name om hieer gegevens te verzamelen omtrent de dragers van de uit Spanje afkomsti gs neolithische „klokbeker cultuur" (maritieme laset uit de tijd van om streeks 1800 vóór Christus. In 1956- 1957 waren nederzettingsresten van die beschaving aan het licht gekomen on der twee toen onderzochte grafheuvels uit de bronstijd (circa 1000 vóór Chris tus). Bij de onderhavige opgravings campagne werden behalve scher ven van klokbekeraardewerk, dierbeen- deren gevonden, die wellicht nadere gegevens zuilen opleveren omtrent de economie der vroege klokbekerlieden (veeteelt?-jachtbuit?). Een aantal paal gaten weru ontdekt, dat tot de klok bekerperiode moet behoren. Een huis plattegrond kan evenwel uit deze paal gaten nog niet worden afgeleid. Aandacht werd ook ditmaal besteed aan de sporen van akkerbewerking, welke zich bevinden boven de neder zettingsresten der kiokbekercultuur, on der aan ae laag oud-bouwland, die de toom van de grafheuvels vormt. Deze sporen van akkerbewerking bestaan uit twee systemen uit twee opeen vol gende fasen van elkaar rechthoekig snijdende krassen met een primitief soort houten ploeg (een haakploeg). Gepoogd wordt om de uitbreiding van het in de bronstijd geploegde areaal vast te stellen. Een bijzondere varrassing vormde de ontdekking onder de bronstijdlaag niet sporen van akkerbewerking van het skelet. Ter hoogte van het bekken werden twee vuursteenalslagen aange troffen. De rand van de grafkuil bleek jnet dikke planken te zijn afgezet. Het betreft hier een bijzetting uit de tijd (Advertentie) VAT G9 Distillers. SCOTLAND LEITH. IMP. OUD HAARLEM vóór de bouw van de bronstijdgrafbeu- vel (circa 1000 voor Christus). De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat dit graf dateert uit het late neolithicum of de vroege bronstijd (circa 1600-1400 voor Christus) Het onderzoek in Oostwoud is thans onderbroken om in het voorjaar van 1964 te worden voortgezet. Het wordt ondernomen door het instituut voor prae- en protohistorie van de universi teit van Amsterdam en staat onder lei ding van prof. dr. W. Glasbergen, die hiertoe in staat werd gesteld door een bate uit het Pieter Langerhuizen Lam- bertuszoon-fonds van ,,de Hollandsche Maatschappij der wetensohappen". Met de dagelijkse leiding is belast de heer M. D de Weerd, assistent aan het insti tuut voor prae- en protohistorie. Advertentie) Een produkt van l'Oróal d« Pari» DEN BURG, 19 sept. De boerderö „De Hertekamp" In de polder Walen burg op Texel, eigendom van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten, is gisteren door onbekende oor zaak door brand verwoest. Het gebouw, dat een waarde van 100.000 gulden vertegenwnordigde, was niet verzekerd. Enkele jaren geleden werd de boer derij voor 30 mille gerestaureerd en zjj behoorde tot de mooiste oude plaat sen van het eiland. De pachter, de heer Johan Roeper, die niets van de landbouwmachines en het huisraad kon redden, was wel tegen brandschade verzekerd. Onder andere ging 100 ton hooi verloren. Mevrouw Roeper en haar twee kleine kinderen werden door het vuur verrast en konden zich ternauwer nood redden. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG, 19 sept. De vakorga nisaties van de kleinere werkgevers in de bouwnijverheid, zoals schilders-, loodgieters- en InstaUateursbedry- ven, zijn ontstemd, dat zij niet door minister Bogaers betrokken zijn in het overleg over maatregelen tot opvoering van de (woning) bouwproduktie. Deze middenstanders zien aankomen, dat er o.a. met de lonen van de bouwvak arbeiders het een en ander gaat gebeu ren. „Onze mensen komen óók op de bouwplaats", zeggen zij. „Wü voorzien de grootste moeilijkheden als daar blijkt, dat de „echte" bouwvakkers een flinke loonsverhoging hebben gehad en onze werknemers niet". Minister Bogaers heeft woensdag ln Maastricht gesproken over het over leg, dat hfl voert met „het bedrijfsle ven en andere, direct bij de bouw be trokken groeperingen". „Horen wü daar soms niet bij?" vragen de middenstands werkgevers zich af. Zij waren woens dag ook niet vertegenwoordigd bij het overleg dat de verbonden van indus triële werkgevers en de vakcentrales gisteren intern over de plannen van minister Bogaers hebben gevoerd. Naar verluidt zjjn de vakorganisaties van middenstandswerkgevers voorne mens bij minister Bogaers protest aan te tekenen, tegen het feit dat hun rol in de bouw „over het hoofd" is gezien. DEN HAAG, 19 sept. Onbekenden hebben vannacht de boom, waartegen het vierspan voor de crème calèche met de drie prinsessen dinsdag voor de opening van de Staten Generaal is ge reden, rood geverfd. Tot op vier meter hoogte is de stam van de boom, die schuin voor het paleis aan het Lange Voorhout staat, met een dikke laag rode verf overdekt. Ook het bord „voor het paleis niet parkeren" is van blauw in rood veran derd. De hoogte waartoe men met het verven gevorderd is, duidt erop dat enke le mensen hebben samengewerkt. Om wonenden hebben, voor zover bekend, vannacht niets gemerkt. "oiinmiimiiiiiiiiiimimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiituiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii Pater Graham schreef in zijn arti kel, „Burgerrechten ln de Kerk", dat hij de laatste jaren van katholieke we tenschapsmensen vele klachten over het H. Officie had vernomen. „Boe ken of artikelen worden beoordeeld zonder dat de schrijver wordt ge-1 hoord en Iets tot zijn verdediging kan aanvoeren. Professoren worden uit hun functies verwijderd zonder dat een beschuldiging tegen hen wordt in gebracht, terwijl zij bovendien niet de kans krijgen zich te verdedigen. De veroordeling van een boek wordt soms gepubliceerd voordat de auteur zelf is ngelicht. De goede naam van de schrijvers wordt niet voldoende ge waarborgd. Er wordt bijna geen ver- s bil gemaakt tussen een schrijver met een uitstekende staat van dienst in de Kerk en een uitgesproken vijand van de Kerk. Lasterlijke beschuldigingen aan het adres van een schrijver wor den niet bestraft, wanneer hun vals heid ontdekt wordt". Zelfs de bisschop, die zijn impri matur heeft gegeven aan een boek, dat veroordeeld is of uit de handel moet worden genomen, wordt niet geraadpleegd of ingelicht. Redenen voor de veroordeling worden niet ge geven, tenzij misschien in met-olti- ciële en zinspelende vorm in de Os- servatore Romano, hetgeen geen en kele kerkrechtelijke kracht heeft. Op omstreden terreinen, zoals de moderne filosofie, die gespeciali seerde kennis vereisen, wordt een beslissing genomen zonder dat spe cialisten op die terreinen worden ge raadpleegd over de precieze bedoe ling van het geschrift". Pater Gra ham besluit met de hoop uit te spre ken, dat het Concilie de werkwijze van het Officie zal reorganiseren. Pizzardo, Cicognani (pauselijk staats secretaris), Agagianian, Ciriaci, Con- falonieri en Testa. De Paus is de pre fect van het H. Officie). Hef eerste punt verder uitwerkend, zegt het H. Officie: „Er zou een pa rallel getrokken kunnen worden met de recensering van boeken en films. Degenen die een boek of film recen seert, geeft zijn oordeel over de in houd, zoals die gepresenteerd wordt, en hij roept de schrijver of de film directeur er niet bij en evenmin con sulteert hij ze". Het H. Officie voert in zijn verkla ring hiertegen aan, dat het object van beoordeling het geschreven woord van de sohijver is en niet de schrijver zelf. „Het is de leer of de mening, die hij gepubliceerd heeft, die beoor deeld wordt, en niet zijn intenties als zodanig bij het schrijven". De beoordelingen zijn, volgens het H. Officie, voorts niet willekeurig, maar het resultaat van diepgaande studies van experts, waarna een nieuw onderzoek volgt door een commissie van consultoren. Het resultaat wordt tenslotte voorgelegd aan de kardina len, die het H. Officie vormen (Vol gen het Pauselijk jaarboek van 1963 bestaat het H. Officie uit acht kardi nalen, namelijk kardinaal Ottayiani, secretaris, en de kardinalen Micara, Over het tweede punt verklaart het H. Officie: „De Congregatie bereikt haar beslissing een boek af te keuren slechts na zeer lange studie. Gewoon lijk wordt aan een of meer specialis ten, specialisten zowel op het gebied van de inhoud en de taal van het boek, gevraagd hun mening te geven. Soms worden zelfs drie of vier specialisten geraadpleegd. De kwestie wordt dan bestudeerd door de consultoren van de Congregatie ongeveer 25 theologen en canonisten van verschillende na tionaliteiten De opinie of opinies van de consultoren wordt dan met al het documentatiemateriaal aan de kardi nalen van het H. Officie voorgelegd. Zil kunnen de conclusies van de con sultoren bevestigen, maar ook wijzi gen of terugzenden voor verdere be studering. Slechts na een dergelijke uitputtende studie van zulk een grote groep mensen wordt een beslissing ge nomen, die ter beslissing aan de Paus als prefect van het Officie wordt voor gelegd". „Het is evident", aldus de verkla ring van het H. Officie, „dat een ver oordeling van een boek nooit het werk van één man is. De procedure wordt in college gevoerd". Het H. Of ficii wijst er verder op, dat de schrij vers dikwijls wel worden gehoord over hun werk en dat ook vaak de bis schop of overste geraadpleegd wordt. Maar deze consultatie geschiedt steeds in het geheim, waaraan het H. Offi cie gebonden is. De geheimhouding is niet een schepping van het H. Officie, maar een voorwaarde, die de Paus zelf aan het H. Officie heeft opgelegd en die alleen hij kan opheffen Het H. Officie merkt nog op, dat het aantal veroordelingen zeer laag is, gemiddeld minder dan één per jaar. Het benadrukt tenslotte, dat een ver oordeling door het H. Officie steeds een laatste middel is en dat alles in het werk wordt gesteld om correcties te verkrijgen zonder een veroorde lingsprocedure, teneinde zo de goede naam van de auteur te beschermen zonder het algemeen welzijn van de gelovigen te vergeten. De verklaring besluit met de op merking, dat het H. Officie krachtens zijn statuten en aard geen verantwoor ding kan afleggen tegenover individu en. Zijn enige zorg is het welzijn der gelovigen. Ook kan het niet in het openbaar debatteren. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7