Mollet wet de bepleit samenwerking Franse communisten Leider van socialisten gaat in november naar Moskou COLUMBIA Sinds 1948 zijn er minstens 200.000 mensen vermoord Vijftien jaar terreur Chae van strijd en vreedheden w|:f BLANKEKDEYI NAAR EEN NIEUW VOLKSFRONT Margje AndringaFrisiana-symbool jn man wenst géén registratie als kleurling Reisbrieven uit door J Rosier O. Carm. Sleutel van chocola Kaas proeven 7 afs?» „Kinderspel" Manifestatie in veren Landmacht krijgt volgend jaar DAF- pantserivagens Prijs ingesteld voor film journalistiek Mevr. Möller: Spaarrekeningen bij rente 3 3A p.j. V- i i 2,7 procent meer loon voor de schilders Speedboot slaat lek Engelandvaarder krijgt ongeluk op terugweg DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 PAGINA t GUY MOLLET PARIJS, 18 sept. Uitlatin gen van de secretaris-generaal van de Franse socialistische par tij, Guy Mollet, eergisteren in een interview met Radio Luxemburg, over de moge" ".heden van ge meenschappelijke actie tussen de Franse socialisten en de Franse communisten hebben in politieke kringen in Parijs nogal de aan dacht getrokken. Vermeld zij allereerst dat Guy Mollet in no vember a.s. op uitnodiging van de Russische communistische partij de Sovjet-Unie zal bezoeken. 't helpt en't is lekker Niet helder vraagt onze voorwaarden I Handel Mij. H. Albert de Bary Co. n.v. Herengracht 450 - Amsterdam - Tel. 2211 55 GREETJE (Margje) Frisiana-meisje P Hollandse witkuif-kriel. I die goeie ouwe met de baard9.10 en die goeie jonge (met 't baardje) 7.65 (Advertentie) AMSTERDAM, 18 sept. De afde ling Nederland van de CICAE (Confé- deration Internationale des Cinémas d'Art et d'Essai) waarbij 16 filmkunst theaters in ons land zijn aangesloten, heeft besloten een prijs van 500,— be schikbaar te stellen op het gebied van de filmjournalistiek. Jaarlijks zal deze prijs worden uit gereikt aan die publicist, die zich ge durende het afgelopen jaar bijzonder heeft onderscheiden bij het aankweken van begrip en het verhogen van de be langstelling voor de filmkunst. De prijs zal de naam dragen: Graadt van Roi$- genprijs naar de Rotterdamse filmcri ticus mr C J- Graadt van Roggen (1904-1933). In de jury hebben zitting enomen de heren mr. D. Bijdendyk, C. P. Seyffert en A. Rtjnhoudt. (Van onze Parijse correspondent) In het Interview werd aan Mollet de vraag gesteld of zijn reis naar Mos kou de weg is die naar een volksfront leidt. Als men onder volksfront ver staat hetgeen Frankrijk in 1936 gekend heeft (een gemeenschappelijke verkie zingszege van radicaal-socialisten, so cialisten en communisten met daarop volgend een volksfrontbewind, corr.) dan aldus Mollet wens lk mijzelf nog altijd geluk met de door dat volks front gevoerde actie (een belangwek kende historisch terugblikkende vraag zou hierbij ongetwijfeld geweest zijn of Guy Mollets autofelicitatie ook de doorwerking betrof die deze volks frontactie had op het vlak van de in ternationale politiek. - corr.). Men moet echter, zo meende Guy Mollet, de zaak anders formuleren. En gevraagd of hij bedoelde te zeg gen dat de gemeenschappelijke actie tussen socialisten en communisten op het punt staat tot stand te ko men, verklaarde Mollet dat zijn ant- woord neen luidde, indien bedoeld werd dat men in Frankrijk bedreigd wordt met een gang naar een volks democratie, zoals het geval was in de landen van Oost-Europa. Maar als de vraag betekende of de hoop gewettigd is op herstel in Frankrijk van een arbeiderseenheid, die de po litieke vrijheden onverlet zal laten, dan luidde zijn antwoord: de socia listen staan zeer open voor een der gelijke samenwerking. Eerder had Guy Mollet in het inter view verklaard dat de oppositie tegen het huidige regime het mogelijk maakt dat de socialisten zich zullen bevinden in een actie die evenwijdig loopt met die van de communisten. De socialis ten zouden zeker de hulp van de com munistische stemmen niet verwaarlo zen om aan dit regime, dat nog slechts uit de verte iets te maken heeft met een parlementair regime, een einde te maken. Maar tussen wat men zo vlot het volksfront noemt en de gemeen schappelijke actie ligt een enorme af stand. Van de gemeenschappelijke ac tie zei Guy Mollet ook nog dat zij het mogelijk zou maken „vooruitgang te boeken in de richting van de econo mische en sociale hervorming RED BAND- ROOSENDAAL Over zijn aanstaande bezoek aan Moskou verklaarde Guy Mollet, dat een van zijn oogmerken daarbij was zich ervan te vergewissen of zich in de boezem van de communistische par tij een interne ontwikkeling heeft voor gedaan; niet slechts in de betrekkin gen van staat tot staat maar in de be ginselen die ten grondslag liggen aan de actie van de partij. De liberale Monde tekent bij een en ander aan dat Guy Mollet zich heel voorzichtig heeft uitgelaten naar het ons voorkomt evenwel niet volkomen helder maar dat zijn verklaringen toch enigszins verder gaan dan „de defensieve taktiek samen met de com munistische partij tegen een uitgespro ken gevaar", die een van de conclu sies was van het jongste socialistische partijcongres. DEN HAAG, 19 sept (UPI) De echtgenote van de Zuidafrikaanse blan ke arts dr. H. F. Möller heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin zij ontkent dat haar man registratie als kleurling heeft aangevraagd, zoals wij gisteren op gezag van het Ameri kaanse persbureau UPI meldden. Mevrouw Moller, die momenteel we gens familieomstandigheden in Neder land verblijft, vertelde een verslagge ver van UPI dat haar man, die arts is in Paarl, kandidaat is gesteld voor verkiezing in het Zuidafrikaanse parle ment als blanke afgevaardigde van de gekleurde bevolkingsgroep. Volgens de Zuidafrikaanse wet kan alleen een blanke de kleurlingen ver tegenwoordigen. Het is derhalve perti nent onjuist dat dr. Möller zich als kleurling zou willen laten registreren, aldus mevrouw Möller. Advertentie In de loop van vorig jaar heeft de Nationale Universiteit van Co lombia een boek gepubliceerd over de gewelddaden, waartoe po litieke onlusten de laatste vijftien jaar hebben geleid. Het is een ern stige studie, zonder jacht op sensa tie. Maar ieder die de studie leest, weet dat de verbijsterende gegevens, waarmee de regering en verantwoor delijke instanties voor een ernstig ge wetensonderzoek worden geplaatst, verwijzen naar een demonische wer kelijkheid, die door geen enkele be schrijving volledig kan worden weer gegeven. Hoeveel bloed en tranen lig gen vervat in de simpele iie' dat sinds 1948 minstens 200.000 Co- lombianen, grotendeels plattelandsbe volking, door gewelddaden om het leven zijn gekomen. Dit indrukwek kende getal is slechts een benadering van het werkelijke aantal slachtof fers, gebaseerd op controleerbare ge gevens. Het is niet uitgesloten dat deze schatting aan de lage kant is gebleven, Hoe is een dergelijk banditisme mo gelijk geweest, dat van tijd tot tijd de vorm aannam van een uitgebreide fuerilla en dat zich nog steeds bijna agelijks doet gelden? Het antwoord op deze vraag is niet gemakkelijk, zelfs niet voor de Colombianen. De reeds vermelde studie, „La violen- cia en Colombia", verschenen onder auspiciën van de Nationale Univer siteit, is een eerste overzicht van de feiten en hun drijfveren. Een eerste aanzet van de onlusten, welke in 1948 met een niet meer te stuiten kracht losbraken, was de ver andering van regering In 1930, toen de Liberalen bij de verkiezingen de Conservatieven versloegen. De over winningsroes sloeg over in geweld- plegingen van Liberalen ten opzichte van Conservatieven. Hierbij moet men de intransigente mentaliteit van de Colombiaan in acht nemen, welke zeer moeilijk tot een compromis met tegenstanders te brengen is. Men staat echter tevens voor een vaak voorkomende Don Quichatte-ach- tige psychische inflatie, waarbij men zich inkapselt in een idea lisme, dat weinig te maken heeft met de werkelijkheid, waaruit een ziekelijke heldhaftigheid voort komt, welke bij gebrek aan rea liteit meer destructief dan construc tief is. Als in de ogen van een Libe raal ee'- Conservatief geen recht van bestaan heeft en hij hem bij voor keur aan de punt van zijn lans rijgt, dan zou men denken, dat de pro gramma's en idealen van beide par tijen op z'n minst geheel aan elkaar tegengesteld zijn, waardoor een com- promis onmogelijk wordt. Maar dat is in feite in Colombia geenszins het geval. Leest men de programma's van beide partijen, dan zijn de verschil len niet bijzonder groot. Men kan niet zeggen, dat de Liberalen progressie ver of democratischer zijn dan de conservatieven. Gebrek aan belang stelling voor wat er buiten Colombia gebeurt, is kenmerkend voor beiden. De tegenstellingen zijn eerder fictief dan reëel, maar zij worden tot ln het waanzinnige opgeblazen. Het is daar- S11} jdes te absurder en tragischer, fat deze partijentegenstelling de oor sprong is geweest van politieke onlus ten welke aan honderdduizenden Co- lombianen het leven hebben gekost. Li beralen en Conservatieven hebben zich ontwikkeld tot kasten. Men wordt Liberaal of Conservatief geboren en de onderlinge strijd heeft meer het karakter van het uitvechten van veten, afgunst en concurrentie dan van een constructief geschil omtrent de toekomst van Colombia. Hoe het ook zij, de overwinning van de Liberalen op de Con servatieven in 1930 leidde tot bloedige wreedheden, beant woord door niet minder bloedige wraaknemingen. De politie, in plaats van de openbare orde te handhaven, werkte, omgekocht of spontaan, aan de onlusten mee. De onlusten en bar baarsheden van 1930 ebden uit, maar laatste vijftien jaar niet onder hebben fedaan voor de wreedheden van de paanse burgeroorlog. Om een con creet idee te geven van wat plaats vond, geef ik een voorbeeld, dat met honderden andere gevallen kan wor den aangevuld. In een dorp op de hoogvlakte van Centraal-Columbia dringt de politie een huis binnen, waar zij twee oude mensen, die in de hele omtrek de grootste achting genieten vermoo:rdt. Het is voldoende om Liberaal of Conservatief te zijn om slachtoffer te worden van hartstochten van in dividuen of groepen van de tegen overgestelde partij. De kinderen van de slachtoffers worden geroepen maar tot ontzetting van de hele buurt krijgen zij slechts met moeite verlof de psychische wrok, welke er door was opgewekt, zou weldra tot een nieuwe explosie leiden. In 1946 kwamen de Conservatieven aan het bewind en weer braken de onlusten los, waarbij deze keer Libe ralen het slachtoffer werden. De chaos, welke dagelijks het leven van de Liberalen in gevaar bracht, was zo groot, dat de leider van deze par tij een beroep deed op de regering om aan de barbaarsheden een einde te maken. Maar de regering, die noch de politie noch het leger in han den had, bleek machteloos ten op zichte van het uitvechten van veten van individueel karakter. Toen ten slotte in 1948 de leider der Libera len, dr. Gaitan, vermoord werd. was het hek van de dam. Zijn dood moest gewroken worden en zijn naam werd een wachtwoord. Er begonnen zich guerillatroepen te vormen die wraak wilden nemen op de Conser vatieven. Hetzelfde geschiedde van Conservatieve zijde. Temidden van deze troebelen werd ook het commu nisme een weerbare macht met een dermate nationalistisch ideaal, dat het zowel de Liberale als de Con servatieve guerillastrijders inspireer de. De politieke oorsprong van de onlusten kwam op de achtergrond te staan. Wat heeft plaatsgevonden was een demonische strijd, geba seerd op mystificaties. Poli tieke tegenstellingen en onlus ten gaven tevens de weg vrij voor pathologische criminaliteit, waarbij de gebéurtenissen in Colombia in de hun ouders te begraven. De Politie verzekert met brutale machtswellust, dat haar mannen spoedig terug zullen keren. Een zoon des huizes, die zo juist uit militaire dienst is terugge keerd, geeft instructies aan zpn broers. De politie komt inderdaad enige dagen later terug, vergezeld door Inwoners van een dorp in de buurt. Vele dorpen zijn namelijk m hun geheel ofwel liberaal, ofwel con servatief. In het dorp aangekomen slaan zij op de bevolking los, houwen alles kort en klein, schieten links en rechts en verkrachten de vrouwen. De bevolking vlucht met achterlating van alle bezittingen. De mensen vluchten het woud ln, zich op primi tieve wijze verdedigend. Daar ontmoe ten zjj in een gehucht een man die wraak genomen heeft. Men heeft zijn vrouw en dochters voor zijn eigen ogen verkracht terwijl hij vastgebon den was en zijn zoon, in wanhoop vechtend voor zijn leven, stierf na vijf aanvallers te hebben gedood. Deze man zal de leider worden van de groep, waarvan de meest elemen taire menselijke rechten geschonden zijn. Hun wraak zal de wreedheid van de aanval overtreffen. Op deze wijze ontstonden over bijna het gehele land de meest ongelofe lijke moordpartijen, welke uiteinde lijk in vijftien jaar aan ruim 200.000 mensen het leven benamen. Als ge volg van politieke en pathologische wreedheden verkeerde het platteland van Colombia in een psychose van wraak en bestaansonzekerheld. Man nen en vrouwen werden gemarteld met ongelooflijke wreedheid, gezinnen werden met huis en al verbrand, ge hele dorpen werden uitgemoord, plan tages en oogsten verwoest. Van deze sadistische vloedgolven zijn heden ten dage rovers- en moordenaarsbenden overgebleven, die nog steeds het land onveilig maken. Nog steeds vallen bijna dagelijks slachtoffers, soms bij tientallen tegelijk. Dit in een land waarvan men zegt, dat men het vóór 1930 door kon trekken zonder door iemand lastig gevallen te worden. Toen In 1948 deje chaos van wreedheden ontstond, waren de guerillatroepen en hun leiders landbouwers van gemiddeld 14 tot 35 jaar oud. Het waren boeren knechten en kleine landeigenaren, wier eigendommen door brand wer den verwoest zonder dat iemand voor hun rechten opkwam. Gewoonlijk was hun actieveld ver van de streek waar zijn vandaan kwamen. Zij leefden in de hoop, dat zij eens naar hun eigen dommen zouden kunnen terugkeren. De overgrote meerderheid kon lezen noch schrijven. Onderzoeken in ver schillende gebieden hebben uitgewe zen, dat deze groepen voor 95 pet uit analfabeten bestonden. Psychologisch zijn deze mensen ge vormd door hun streek en hun so ciale groep. Het zijn primitieve men sen met weinig opvoeding zonder be grip van geschiedenis. Hun gevoelig heid gaat uit naar de muziek. Zij zijn fel op de eer van hun gezin, zij weten niet wat sparen is en zii houden van alcohol. De mannelijke jeugd is vechtlustig. Deze primitieven, die zwoegen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, leiden een uiterst hard leven met een ongelofelijke weer stand. Voor politici was het gemakke lijk elementaire hartstochten van haat in hen los te slaan en hen om te vormen tot benden. Dit Is in eerste instantie niet planmatig gedaan. Deze benden hebben zich spontaan ge vormd, als een reactie op onmense lijk onrecht. In het grootste gedeelte van het land is nu de rust teruggekeerd. De gevaarlijke zones zijn schaarser ge worden, maar zij bestaan nog steeds. En soms duiken deze benden plotse ling weer op in streken, welke men rustig waande. Men noemt deze mensen asocialen. Het zijn groepen volkomen ontwortelde lieden, die al les verloren hebben, zelfs het ideaal van eer en recht, waarvoor zij eens streden. Het is de wrange erfenis van politieke hartstochten, van intransi- gentie en kortzichtigheid, waardoor deze mensen tot het uiterste getergd werden. Nog steeds maken zij ieder jaar enige duizenden slachtoffers. Het leger achtervolgt hen nu. Maar wie heelt de wonden die in duizenden ge zinnen geslagen zijn? De tijd? Of de innerlijke kracht van het Colombiaan se volk, dat, binnen het heersende staatsbestel, zijn toekomst wil op bouwen? o aan de foto te zien, zou nie mand het zeggen, maar het Frisiana-meisje Margje Andrin ga Is vijftien jaar. Dit dochter tje van de Leeuwarder persfotograaf Sjoerd Andringa Is door het Frisiana- bestuur uitgekozen uit een enorme stapel foto's van representatieve meisjesgezichten van meestal veel oudere leeftijd. De organisator van de Frisiana, de heer Jac. Kleiboer, had namelijk een voor Friesland en de Frisiana repre sentatief meisje nodig en gaf de ontwerper van het „stuwend hart" (het Erisiana-symbool)de fotograaf Kees van Roemburg, opdracht een aantal foto's te leveren. Dit gebeurde Inderdaad en het waren stuk voor stuk sublieme foto's, maar de hierop vertoonde meisjes waren allemaal niet speciaal „Fries-representatief". De heer Andringa toog daarop aan het werk en hij speelde net klaar binnen korte tijd een aantal foto's van „modern-Friese meisjes' te maken. Voor de aardigheid wilde hij er ter completering een foto van zijn oudste dochtertje bij doen, maar deze was juist op vakantie in Zandvoort en had haar kast met hartsgeheimen en foto's zorgvuldig afgesloten. Uit nood vergrootte haar vader haar van een heel klein fotootje, waar Margje met nog zes andere meisjes op stond. De hele serie werd over handigd aan de heer Kleiboer en deze koos wonder boven wonder juist de foto van Margje uit, zonder te weten dat dit de dochter van de foto graaf was. Margje heeft alles nogal lakoniek opgenomen. Ze had nooit verwacht dat ze zo enorm in de aandacht van het publiek zou worden gebracht door allerlei advertenties in alle Neder landse kranten en door enorme hoe veelheden affiches die door heel Ne derland werden verspreid. In Leeuwarden zelf beeft ze al vrij veel van deze bekendheid gemerkt. In de binnenstad kocht ze eens een ijsje toen er twee opgeschoten knapen langs wandelden: een van hen stopte abrupt, greep de andere in de kraag en trok hem mee naar een naastge legen winkel, waar een affiche met Margje erop hing. „Dit meisje hier", zei hij terwijl hij zpn maat weer terugsleepte, „dat staat daar!" Waarop zijn maat zei: „Ik geloof er niks van, maar als het waai is krjjg je een gulden van me". Zijn gulden was hij kwijt. Eigenlijk heet Margje ln het dage lijks leven Greetje, afgeleid van 'lOlllltllKIlllllllllllllllllllllllGGIHIIIIHIIIHIIHIIHIIIIIIIIIIllllH T-v e burgemeester van Groningen I de heer J. Tuin, heeft gisteren in de Harmonie te Groningen de bakkerstentoonstelling ge opend met een chocoladen sleutel van een kilogram, een sleutel die hi1 overigens meekreeg als bewijs van bakkersvakmanschap van ae Gronin ger bakkers. Deze culinaire expositie fn Groningen is met z«n 2100 inzen dingen in 90 klassen de grootste in het land. Burgemeester Tuin noemde de Groninger Cursisten Vereniging een waardevol element in de Gronin ger samenleving. m J Amsterdam de strijd om de gou den kaasboor 8®stfede"- Deze strijd, officieel „Nederlands Nationaal Kaaskeurconcours gehe ten, is een jaarlijks terugkerend eve- nement, georganiseerd d°°r iï ganisaties van kaashandelaren en -exporteurs. Deze willen er het kri tische kwaliteitsbesef van de hande laren, exporteurs en Z?" de Nederlandse kaas door bevorde ren. De deelnemers moeten allerlei smaakgradaties en ^ork dp «ïmaak van kass kunnan norkon- neen.S Deaïeeftaöd van Jonge kaas moe- ten zij tot in weken, die van oudere kaas tot in maanden nauwkeurig kun nen schatten. Margreetje. De heer Kleiboer vond Margje echter veel Frieser en daar om heet Greetje voor de autoriteiten en de Frislanabezoekers Margje. Op onze vraag of Margje er iets voor voelde om na dit succes foto model te worden antwoordde ze per tinent nee. „Eerst wil ik de ULO afmaken (Greetje zit in de derde klas) en daarna wil ik proberen op de kunstacademie te worden toege laten." Greetje geeft namelijk verre de voorkeur aan de artistieke vakken zoals tekenen boven algebra en meet kunde. Het mooiste van het „Frisi ana meisje zijn" vond Greetje na lang nadenken wel het overhandigen van de bloemen aan koningin Juli ana. „Daar komt zo'n gewoon meisje als ik anders niet gauw aan toe", zei ze. Want ondanks alle drukte die er om haar heen is gemaakt, vindt Greetje dat ze maar een gewoon meisje is. In minder dan een uur tijd hebben enkele tientallen Haagse jongens en meisjes gistermiddag kans ge zien dc stoep voor de nieuwbouw van het Haagse Gemeente Museum pimpelpaars te kleuren met krijt. De (lotselinge samenscholing van zoveel eugdige straatschilders was een ge volg van een oproep van de Haagse Jeugdaktie, de HAJA. In een tijd, die niet verbeterd wordt door sneltekenaars, hebben de jonge lieden zeeschepen, gouden koetsen, geboomte, gedierte en een groot aan tal zelfportretten en plaatjes van clowns en televisiefiguren op de ste nen uitgekalkt. Een tandtechnikus zou jaloers kunnen zijn op de snelle en afdoende wijze, waarop een jonge tje voor het oog van de jury zijn manspersoon in gekleurd krijt voor zag van een gebit. Hele kleine krjit- tekeningetjes. niet groter dan een tegel, lagen na het toegestane uur voor de jury klaar en hele grote van wel tien tegels. Twee vogels, een slaapwandelaar en een draaimolen werden tenslotte bekroond met een prijs. Het gezelschap er waren ook artistieke leiders en leidsters van de HAJA bij trok vervolgens naar de aula van het museum, waar de direc teur mr. Wijsenbeek opeens heel ernstig werd. HU zei. waar de jeugd bij zat, dat het Nederlandse onder wijs wel heel sterk op de letter is Ingesteld. „De meesten van ons ver geten, dat wjj ook handen hebben. En wjj vergeten, dat wat wij met die handen maken even belangrijk is als wat ons uit de pen vloeit.' De werkstukken, die in het afge lopen jaar zijn gemaakt in de HAJA- werkplaatsen onder leiding van kun stenaars, worden nu in het Haagse Gemeente Museum geëxposeerd. Er is een schilderij van een cirkus in de „volwassen" afmetingen van een meter bij honderdtwintig centimeter, maar in kinderlijk felle kleuren. Bi zarre totempalen van de jongens, beeldige draaifiguren van de meis jes. Pronkstukken van de tentoonstel ling zijn een motorschip van oud roest, een kerststalletje van gegla zuurd aardewerk, een met blikjes en rekken in elkaar gelast bouwsel dat „Fabriek" heet en een overblijfsel van „Bewogen Beweging" zou kun nen zijn, en een „stierman" met houten horens en ledematen, gekleed in gekleurd raffia als een tovenaar uit een oerwoud. Door kinderen uit de verschillende werkplaatsen samen is een hele poppenkast met poppen in elkaar gezet. Een jongetje schreef er een spel voor, dat tijdens de ten toonstelling in het museum een paar keer zal worden opgevoerd. Als een manifestatie van de pluimveehouderij in alle gele dingen, uniek voor Europa en tevens als een soort jaarlijkse herscholingscursus voor degenen, die erbij betrokken zijn, zo mag men de 55ste tentoonstelling van de Kon. Ned. Ver. Ornlthophilia (op 10, 11 en 12 oktober ln de Bernhardhal van de Jaarbeurs) zien. De opening krijgt een bijzonder accent, omdat het be stuur van de vereniging, die volgend jaar 70 jaar bestaat, aan burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranit* als vertegenwoordiger van prinses Beatrix symbolisch 250 leghennen voor Dousadj zal aanbieden. Ook nu weer zal de tentoonstelling uit een bedrijfsafdeling en een sport- afdeling bestaan. In de eerste ver schijnen 185 standhouders op een ruimte van 5000 m2 met o.a. inzen dingen uit Amerika, Frankrijk, Bel gië en Zwitserland. De belangrijkste Nederlandse fokkers van leg- en slachtrassen tonen hun produkten, evenals kuikenbroeders. Daarnaast is de aan de pluimveehouderij verwante industrie aanwezig, waarbij de auto matisering sterk naar voren komt. Automatisering van voeren, drinken, mestafvoer en eieren rapen. Er wor den ongeveer 4200 dieren verwacht, die naar men vertrouwt door 20.000 bezoekers, onder wie zeker weer vele buitenlanders, bewonderd zullen worden. De voorzitter van Ornitho- philia, dr. R. K. W. Kuipers, vertelde ons, dat men in ons land geen kunst middelen als hormonen en antibiotica aanwendt om de vleesaanzetting van het dier te versnellen, zoals men in Amerika doet. Er ontstaan daardoor zoals hij zei miserabele dieren, die een kunstmatig bestaan leiden, wat niets met natuurlijk leven te maken heeft. Desondanks is de pluimveehouderij hier dank zij be hoorlijke vakkennis en moderne be drijfsvoering op zeer hoog peil ge komen. De tentoonstelling zal dat opnieuw bewijzen. Advertentie) Als in de krant niks vrolijks staat, de beurs maar niet naar boven gaat, neem dan meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit. De goeie ouwe met de baard is z'n gezelschap altijd waard. APELDOORN, 19 sept. De voor zitter van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons, de heer W. Van Krimpen, heeft gisteren bU het begin van de hier gehouden jaarvergadering medegedeeld dat de bond een loonsver hoging voor de schilders verwacht van 2,7 pocent. Gehoopt wordt dat de nieuwe CAO voor het schildersbedrijf per 1 april 1964 tegemoet kan worden gezien en dat daarmee de arbeidsrust, die tot nog toe ln het schildersvak heeft ge heerst, kan worden gecontinueerd. De heer Van Krimpen merkte op dat het hoofdbestuur van do bond er weinig voor voelt om, als de nieuwe CAO per 1 april 1964 nog niet in werking is, de hogere lonen met terugwerkende kracht te betalen. DEN HAAG, 18 sept. Rij Defensie legt men de laatste hand aan een op dracht aan de DAF-fabrieken in Eind hoven voor het leveren van ongeveer 250 gepantserde personeelsvoerfulgen Naar verwacht wordt zullen de eerste exemplaren van dit voert nig de DAF yp 408 volgend voorjaar van de band lopen. Met de yp 408 kan een groep van ne- fen infanteristen worden vervoerd. Bij ie negen zijn de chauffeur en de hulp chauffeur tevens schutter, niet inbegre pen. WENDUINE, 19 sept. Verkleumd, door en door nat en met de sporen van vermoeidheid nog op zijn gezicht strompelde gistermiddag om half zes de Domburgse hotelhouder N. Dinge- manse het strand voor de zeedijk van de Belgische badplaats Wenduine op. Een avontuurlijke tocht, die de 3I-jarlge Domburger met een speedboot naar Engeland had ondernomen, was abrupt geëindigd. Zijn vaartuigje was op een met basaltblokken verstevigde zeewe ring gevaren en lek geslagen. Waterhozend legde de Engelandvaar der in zijn lek geslagen boot de laatste honderden meters af naar de wal, waar badgasten zich over hem ontfermden. De hotelhouder liep al een jaar met het plan rond om een overtochtje naar Engeland te wagen. De weersomstan digheden beletten hem om deze stouts plannen te verwezenlijken, maar dins dagmorgen werkte het weer mee. Te gen half tien voer hij uit met zijn 65 ki lo wegende Zweedse polyester boot, waarop een 35 pk. motor en niet meer dan een volle tank olie, een zwemvest, een autoband, zes sneetjes brood en een emmertje. De Engelandvaarder was enkel gekleed in een badbroekje en een shirt. Hij koerste naar Duinkerken en be gon toen aan de oversteek. „Mijn snelheid bedroeg gemiddeld 20 km. per uur, de boot lean wel 70 lopen maar daar durfde ik niet aan te be ginnen. Dan krijg je teveel water bin nen", aldus Dingemanse. Tegen half zes belandde hij ln Engeland. Waar h'j was uitgekomen wist hij toen nog niet, maar bij navraag bleek dat het in Sandwich was, ongeveer 20 kilo meter van Dover verwijderd. Dinge- mans belde vanuit Sandwich zijn vrouw op om haar gerust te stellen en vervolgde daarna zijn tocht naar Dover, waar hij de nacht doorbracht. De terugreis, die de Domburger gis termorgen tegen half tien onaemam, ging bijzonder vlot. Twee en een half uur na de start zag hij de Franse kust ai voor zich. In Duinkerken sloeg htf brandstof ln en vertelde verbaasde men sen dat hij zojuist uit Engeland was gekomen. In de Belgische badplaats Wenduine eindigde echter de avontuur lijke tocht van de hotelhouder, die niet zo gauw meer een nieuwe tocht naar Engeland zal maken. „Ik raad ieder een af het te doen", Is zijn bescheid, ^et is te zwaar".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9