SPORTNIEUWSI Eindelijk eenheid Judoërs drukken elkaar de hand 4 vlees croquetten WHITE HORSE w Academisch Statuut nog werk van Ca Is Psychologie en opvoedkunde bij sociale wetenschappen Het IJ" wil waterpolo het winterse stimuleren Overhemden 19 75 Kreymborg WAAR Grepen uit de begrotingen BLIJFT HET GELD? NU van 89 WHITE HORSE r I Eén federatie met 40.000 leden IGLO© MAAK VAN UW SPAARGELD Jongens plegen 15 overvallen in Haagse Bos EXAMENS Kan competitie ten goede komen „Frisiana" wordt niet verlengd COURVOISIER Nationale schrijf- en tekenwedstrijd 2 stuks J DIRK DE KONING - bekend redder - OVERLEDEN Voorzitter krachtsport legt functie neer Prognoses Duindigt Vallende balk treft arbeider dodelijk MIJNWERKERS NAAR LOURDES Rechtbank Alkmaar Caravan valt onder kampeerverordening Ned. Opera en Forum bij contactorgaan symfonie-orkesten "N VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 PAGINA 11 OP LANGERE TERMIJN There is no mistaking de liefhebber van een "real scotch" kent WHITE HORSE omdat het zijn whisky is, Noem man en paard en vraag: scotch whisky IMP. ANDRÉ KERSTENS N.V. Schotland' s Interfaculteiten Letteren Mr. J. CALS. COGNAC COURVOi5!ER "TniunnnAmnr' 'esssjAc Bel-O-Fast en/of tricot nylon, per stuk 11.90 per 2 stuks JZ&Ö" Bewapening en uitrusting. "HiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir (Advertentie) UTRECHT, 20 sept. De eerste •chrede op het pad naar de judo-een heid in Nederland is gezet. Donder dagavond laat drukten de bestuursle den van de Nederlandse judo- en jiu- Wsubond, Nederlandse amateur judo associatie, Judokwai Nederland en de Nederlandse katholieke judobond in bote] Terminus de hand van „onder handelaar" dr. W. van Zijll, de direc teur van de Nederlandse Sport Federa le. Precies 24 maanden na de eerste •chuchtere pogingen om de verschillen- Advertentie) IJMUIDEN, 20 sept. Op 67-jarige leeftijd is overleden Dirk de Koning, een bekende figuur uit het reddings wezen, aan wiens optreden niet minder dan 102 personen hun redding te dan ken hebben. Dirk de Koning, op 26 februari 1896 feboren, was van 1940-1956 als mo-tor- rljver verbonden aan de K.N.Z.H.R. Mij, commissie IJmuiden. Hij nam deel aan 75 tochten, waarvan 11 reddings tochten. Daarbij werden mede door zijn toedoen 102 personen gered. De bekend ste reddingen, waaraan hij deelnam waren die van de „Metamorfose" (30 geredden) „Lotte Skan" (19 geredden), „Zandbergen" (9 geredden). In de stormnacht tijdens de februari-ramp van 1953 wist hij 13 personen te redden van lichters in de haven van IJmui den. in 1954 redde hij twee personen van een drijvende kraan. In 3956 moest hij om gezondheidsredenen het werk, dat hem lief was geworden, neerleg gen. Zijn werk is met veie onderscheidin gen beloond. In 1945 kreeg hij de kleine zilveren medaille van de K.N.Z.H.R. Mij wegens zijn verdiensten in oorlogs tijd, in 1948 de grote zilveren medaille voor de redding van de opvarenden van de Lotte Skan, in 1950 de grote zilve ren medaille voor de redding van de „Metamorfose", in 1953 de grote bronzen draagmedaille wegen-s ver diensten tijdens de stormramp. Drager was hjj voorts van de Nautische ver diensten-medaille tweede klas van de Griekse regering, van de verguld zil veren medaille van de „Société Central de Sauvetage des naufragés" voor as sistentie verleend bij de redding van de bemanning van het S.S. Cartage. In 1957 tenslotte ontving hij de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Zaterdag middag om kwart voor twee wordt m de Igtusburcht te IJmuiden een ge- denkdienst gehouden om half drie ge volgd door de begrafenis op de Wes terbegraafplaats te IJmuiden. UTRECHT, 20 sept. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse kracht sport bond, de heer J. W. de Jong (Utrecht) zal zijn functie neerleggen en in dienst treden van de Nederlandse Sport Federatie. Hij wordt belast met Werkzaamheden betreffende het sport centrum, dat in de omgeving van Arn hem zal verrijzen. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR, 20 sept. Komende za terdag- en zondagmiddag is de Wasse- tïaarse baan weer het domein van de draf- en renliefhebbers. Onze verwach tingen zijn: ZATERDAG. Jokerprijs: 1500 m. Corinna Hollande, Chungo Beroona, Cou reur Frances. Kruisjasprijs: 2040 m. Bueno Hollandia, Allonez II, Abdul Scotch. Pandoerprljs: 2120 m. Zombrewer, Astrid Hollandia, Ballerine. Rummy-prijs: (ren) 1350 m. Florioka, Persiflage, Mysterious Promise. Canastaprijs: 2100 m. Axel Hollandia, Yonker Aster, Zephyr Magonau. Klaverjasprijs: 2000 m. Amad Kinley, Woelwater, Xanno Hanover. Veefondsprijs: (ren) 2400 m. Remius II, Personality, Mongli. Bridgeprijs: 2100 m. Midas G, Triton Erebus, Vlieger D. ZONDAG. Walt Disney-prijs: 2040 m. Alisko, Antoinette van Rehoboth, Arisien. Grote Prijs tweejarigen: (ren) 1700 m. Easter Surprise, Beau Brummell, Poitu. Donald Duckprijs: 2000 m. Apollo H. Art Erebus, Zany. Pandaprijs: 2000 m. Yemen, Ijsvogel S, Y Saint Parisien. Hoefslag Wisselbeker: (amateurs) ren, 2000 m. Wilmington, Nina, Sis Carston. Finale Amateur Kampioenschap: (ama teurs) 2100 m. Zoon van Kievit, Zus Scotch, Xanthos Narciso. Cambridgeshire: (ren) 1800 m. Willi- bald, Electrified, Agram. Boskabouterprijs: 2520 m. Midas G, Walter Hollandia, Jour de Java. Goofy-prijs: (ren) 1800 m. Kronenhof, Petina, Remus II. Bamby-prjjs: 2120 m. Astyanax, Y. ouust, Zola S. de organisaties tot elkaar te brengen hakten zij met vereende krachten de gordiaanse knoop door om voortaan als één federatie dezelfde weg te bewande len. Een bijzonder belangrijk feit voor het judo in Nederland, voor dr. W. van Zijll, die zijn taai volhouden zag beloond, alsmede voor de ruim 14.000 „nieuwe" judoka's, die nu ook aan de nationale titelwedstrijden kunnen deelnemen. Voor de laatsten is het nu ook mogelijk om tezamen met de NJJB-leden (ongeveer 26.000) aan de voorbereidingen te beginnen voor de Olympische Spelen van 1964. Betekent deze judo-federatie een gou den bladzijde in het geschiedenisboek van judoënd Nederland, in feite is er nog veel te doen, want bestuursfunc ties, trainingssamenkomsten en andere organisatorische en administratieve vormen van vier verschillende bonden zijn nu eenmaal niet in één klap weg te vagen. Daarom geen fusie, maar een federatie, waarbij is bepaald, dat in twee jaar tjjds een bond zal verrijzen. Moeilijke problemen zullen nog om een oplossing vragen, maar het belangrijk ste is bereikt, namelijk dat, nu men de handen ineen heeft geslagen, alle judo ka's in ons land de kans krijgen deel te nemen aan de strijd om de Neder landse titels en dat zij gekozen kunnen worden in vertegenwoordigende teams. Op 21 oktober a.s. zal m Utrecht de FNJJB (Federatie van Nederlandse judo- en jiu jitsu-bonden) worden geïn stalleerd door de voorzitter van de Ne derlandse Sport Federatie, jhr mr. A, Feith. De voornaamste vraagstukken, die donderdagavond in Utrecht werden be sproken, waren die van de opleiding en de graduering. In verband daarmee werd voorts het verschil in status tus sen de amateur-judoka, die tevens les geeft, en de professional judo-leraar duidelijk vastgelegd. (Advertentie) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. n 931580 BlmW SrokhWiiskv Al D1HBURG toTri- *WHITE "HORSE I'EIU» WHITE HOUSE DISTILLERS IW TILBURG (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 sept. In het Haag se Bos blijkt de laatste maanden vijf tien maal een eenzame wandelaar in de avonduren te zijn overvallen door een groep opgeschoten jongens. Een aantal van deze jongens is in het weekeinde gearresteerd. Het zijn ar beiders en een scholier, in leeftijd va riërend van zestien tot negertien jaar. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de leider van de overvallen, een loswerkman van negentien jaar. Deze heeft de vijftien overvallen be kend. Hij kocht van zijn kornuiten de spullen op die van de slachtoffers werden geroofd. In een café zijn de jongens tegen de lamp gelopen. Slechts enkele buit gemaakte spullen werden bij de zes jongens gevonden: een zegelring, een zilveren zakmesje en een horloge. TERNEUZEN, 20 sept. Op het in aanbouw zijnde fabriekscomplex van Dow Chemical International is hier gistermiddag de 42-jarige lasser M. C. van Dongen door een vallende stalen balk dodelijk getroffen. Arbeiders hadden even tevoren een staalconstructie recht gezet, waarna een van hen naar boven klom om een monorail te bevestigen. De gehele ij zeren constructie sloeg om. Een balk trof de heer Van Dongen, die aan de gevolgen hiervan ter plaatse overleed. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Een andere arbeider liep een hersen schudding op en werd aan beide be nen gewond. UTRECHT, 2u sept. - Kand. tand heelkunde: mej. M. de Bruijne (Den Haag), mej. De Jezeer (Hilversum), mej. L. K. Oei (Den Haag), mej. E. A. de Ruiter (Utrecht) en de heren W. H. P. Frederikz (Gouda), R. A. F. de Lind van Wijngaarden (Amsterdam), J. J. Simonis (Lisse). Kerkelijk examen: H. Griffioen (Huizen), H. D. van Hoog straten (Utrecht), J. H. N. Veldhuysen (Soest), en G A. de Groot (Amster dam). ZEIST, 20 sept. Geslaagd aan St. Josefkweekschool: P. G. A. Brandsen, Amersfoort; P. W. M. de Bruijn, H. H. J. van Doorn, A. G. A. Dres, A. J. W. Loots, W. P. J. van Ravenstem, H. F. Rijnbout, J. M. Vermeulen. PP. M. Wilke, allen Utrecht; L. A. Hepster, Vianen, H. A. M. Hilhorst, Soest, B. J. Hofman, Zeist, S. D. Hollaardt, Nijme gen, W. J. van Impelen, IJsselstein, H. B. Lutter, De Meern, G. C. J. M. Meeu wenoord, Noordwijkerhout, G. A. van Putten, Maarssen, A. M. Sips, Soest- dijk, G. P. Smienk, De Meern. DEN HAAG, 20 sept. In een gis teren verschenen Staatsblad is de vol ledige tekst opgenomen van het nieuwe Academisch Statuut met een toelichten de nota. In de wet op het wetenschap pelijk onderwijs, die op 1 januari 1961 in de plaats is gekomen van de oude hoger-onderwjjswet van 1876 Is op vele plaatsen verwezen naar regelingen, die neergelegd zonden worden in het Aca demisch Statuut. Met de uitwerking van de desbetreffende bepalingen is veel tijd gemoeid geweest. Minister Cals heeft echter op het einde van zijn ambtsperiode nog de laatste hand kun nen leggen aan het nieuwe Statuut, dat nu onder verantwoordelijkheid van mi nister Bot is afgekondigd. Zoals gisteren reeds werd gemeld, zal in een tweede fase nog een ver dergaande vernieuwing van het oude St tuut aan de orde komen, waarbij o.a. het vraagstuk van de bekorting van de studieduur gaat spelen. Hieron der volgen enige grepen uit de 267 arti kelen van het thans afgekondigde sta tuut en de omvangrijke nota van toelichting. Volgens het nieuwe statuut kan een universiteit naast de centrale interfa culteit, die alle op de universiteit aan wezige faculteiten omvat en waarin de wijsbegeerte in elk geval is opgenomen, ook omvatten de interfaculteit der aard rijkskunde en prehistorie en de inter faculteit der actuariële wetenschappen en econometrie. B'j amendement van de Tweede Ka mer is in de wet op het wetenschappe lijk onderwijs een nieuwe faculteit der sociale wetenschappen opgenomen. De ze faculteit behoort volgens het statuut met. de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen en de faculteit der letteren tot de componenten van de in terfaculteit der aardrijkskunde en pre historie. In de interfaculteit der actuariële we tenschappen en econometrie, in te stel len tussen de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen en die der eco nomische wetenschappen, worden voor alsnog alleen de examenprogramma's van de studierichting der actuariële we tenschappen opgenomen (Deze program ma's komen geheel overeen met die vai. de gelijknamige studie aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam). Te zijner tijd zullen ook de pro gramma's voor de econometrie er in worden opgenomen. Dit zal echter niet tot gevolg hebben, dat deze studie dan niet meer zal kunnen voorkomen op het programma van de economische hoge scholen. De twee genoemde interfaculteiten kunnen ook worden ingesteld tussen twee of meer faculteiten van verschil lende universiteiten of hogescholen. In de nieuwe faculteit der sociale we tenschappen zijn opgenomen de wester- AMSTERDAM, 20 sept. Nu het wa- terpolo-team van de zwemvereniging „Het Y" zelf hoofdklasser is geworden heeft het een plan durven lanceren, waarmee door het verschuiven van de competitie van de zomer naar de win ter meer belangstelling voor deze sport kan worden getrokken. Dan zon echter eerst moeten worden afgestapt van hei principe, dat hoofd- en eerste klassers moeten spelen op een internationaal speelveld, want vele binnenbaden zijn niet zo groot. Tegen de tegenwerping dat ontmoetingen op internationaal ni veau alleen in de zomer kunnen wor den gehouden stelt het Y, dat wanneer in de winter de competitie draait, de bondscoach in de zomermaanden de Nederlandse zeventalspelers volledig tot zijn beschikking heeft voor de centrale training. Als voordelen van een wintercompeti tie voor de hoofd- en eerste klassers, de lagere clubs hebben meestal niet de beschikking over een binnenbad en zij stijgen ook bijna nauwelijks op de water- pololadder omdat zij niet zomer en win ter door kunnen blijven trainen, als voordelen dus noemt het bestuur van Het Y dat wanneer alle wedstrijden op een dag of in het weekeinde kunnen worden gespeeld de stand in de com petitie overzichtelijk kan worden bijge houden en elke week in de kranten ge publiceerd. Ook behoeft in de winter de competi tie niet in een zes- of zevental weken te worden geperst waardoor zoals het nu wel voorkomt binnen drie dagen twee wedstrijden worden gespeeld. Bo vendien is een voordeel dat men nu in de winter niet door vakantie- en exa- menzorgen wordt geplaagd. Men zou bovendien in de winter de klassen kun nen uitbreiden de hoofdklasse met zes eerste klassers, de eerste klasse met zes tweede klassers, waardoor men twee klassen van twaalf ploegen krijgt -aardoor niet zo heftig meer voor de punten behoeft te worden geknokt en het defensieve waterpolo de rug zou kunnen worden gekeerd. Het Y stelt dus voor een grote com petitie van twaalf clubs zowel in de hoofd- als in de eerste klasse in de periode van oktober tot en met maart. Elke club speelt in ieder weekeinde één wedstrijd. Het zal dan bovendien noodzakelijk zijn dat de sportcommis- sie de eisen aan een bassin wat lager stelt, terwijl baden in de provincie uit gediept kunnen worden. se en de niet-westerse sociologie, de cul turele antropologie en daarnaast de psychologie en de opvoedkunde. Het be langrijkste argument voor het opnemen van de psychologie en de opvoedkun de in de faculteit der sociale weten schappen is geweest, dat ook deze tak ken van wetenschap gericht zijn op de bestudering van de vraagstukken met betrekking tot het wezen en het ge drag van de mens. (De examens psy chologie en opvoedkunde werdeh vol gens het oude statuut afgenomen door de verenigde faculteiten der letteren en wijsbegeerte, der wis- en natuurkunde en/of der geneeskunde). Psychologie en opvoedkunde worden genoemd als mogelijke subfaculteiten van de faculteit der sociale wetenschap pen. Het gehele faculteitensysteem is in- een facultatieve vorm gegoten. Een universiteit behoeft niet alle faculteiten, Interfaculteiten en subfaculteiten (voor technische rijkshogescholen afdelingen, tussenafdelingen en onderafdelingen) te hebben, die in het Academisch Statuut genoemd worden. Wanneer echter een bepaalde studierichting wordt ingesteld, dient ze in principe (afwijkingen blij ven mogelijk) te worden opgenomen in de (inter/sub)-faculteit, die het statuut aangeeft. De indeling kan in bepaalde gevallen op bezwaren stuiten, vooral bjj de lite raire faculteit, waar de situatie zou kun nen ontstaan, dat sommige subfacultei ten in feite gevormd worden door een of twee hoogleraren. Om hieraan zo veel mogelijk tegemoet te komen is in de faculteit der letteren voor de sub faculteiten een zo ruim mogelijk studie gebied uitgezet. Men onderscheidt hier de volgende subfaculteiten algemene en vergelijkende taalwetenschap en theore tische en vergelijkende literatuur-weten schap; klassieke taal- en letterkunde; Nederlandse taal- en letterkunde met de overige westerse taai- en letterkunde; niet-westerse taal- en letterkunde; ge schiedenis, kunstgeschiedenis, archeolo gie en muziekwetenschappen. Het nieuwe statuut maakt het moge lijk aan de technische rijkshogescholen in de afdeling der algemene weten schappen een onderafdeling „wijsbe geerte en maatschappijwetenschappen" in te stellen. De bedoeling hiervan is de niet-technische vakken meer reliëf te geven. De examenprogramma's zijn over het algemeen ongewijzigd uit het oude sta tuut overgenomen. De herziening van de programma's zal aan de orde ko men in de tweede fase van de ver nieuwing van het statuut. Voor enkele studierichtingen zijn echter reeds nu veranderingen aangebracht. Zo worden voor het doctoraal examen Nederlands recht de mogelijkheden tot het kiezen van bijvakken verruimd. Voor de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen ging het oude Academisch Statuut uit van de gedach te, dat er slechts een doctoraal examen kon worden afgelegd met een wisse lend hoofdvak. In het nieuwe statuut wordt hiermee in zoverre gebroken, dat er verschillende doctorale examens zijn, die naar het hoofdvak worden onder scheiden. Aan de examenprogramma's in de studierichting der psychologie is een. nu nog niet van kracht zijnde, rege ling toegevoegd betreffende het psy chologische praktijkexamen. Er komt nog een wettelijke regeling, die aan het met goed gevolg afleggen van dit examen de hoedanigheid van psycholoog zal verbinden; alleen de bezitters van deze hoedanigheid zul len de titel psycholoog mogen voeren. Het statuut houdt voorts rekening met het geheel nieuwe studieprogramma, dat de faculteit der diergeneeskunde van de rijksuniversiteit te Utrecht reeds heeft opgesteld. Aangezien de ijsbegeerte volgens de wet op het wetenschappelijk onderwijs is ondergebracht in de centrale inter faculteit, kan het doctoraal examen wis- en natuurkunde met hoofdvak wijsbe geerte niet worden gehandhaafd. Het examen wordt in het nieuwe systeem een variant (wijsbegeerte van een be paald wetenschapsgebied) van het doc- toriaal examen wijsbegeerte in de cen trale interfaculteit. De twee andere varianten zijn: systematische wijsbe geerte en geschiedenis van de wijsbe geerte. De variant wijsbegeerte in de faculteit der letteren en wijsbegeerte komt te vervallen. In de toelichting bij het statuut wor den nadere bijzonderheden gegeven over de vrije studierichtingen en de zoge naamde experiment-studierichtingen. Tot de eerste groep beboren de studie richtingen, waarin het aan de kandi daat, onder goedkeuring van de faculteit. wordt overgelaten het examenprogram ma in te richten in afwukmg van het gewone doctoraal examen. Dit zal in de toekomst over de gehele linie mogelijk Tevens hebben de faculteiten de be voegdheid om naast de programma s, die in het Academisch Statuut zijn omschre ven, vrije studieprogramma s van meer algemene gelding vast te stellen, in beide gevallen is de basis een bestaand kandidaatsexamen. LEEUWARDEN, 20 sept. De or ganisator en de voorzitter van de Fri- siana, de heren Kleiboer en ir. Bou- ma, hebben medegedeeld dat de Frisi- ana zaterdagavond onherroepelijk wordt gesloten. Dit in tegenstelling met hardnekkige geruchten over ver lenging van de tentoonstelling met een week. De tentoonstelling kan niet worden verlengd, omdat de „Frieslandhal" zo snel mogelijk als veemarkt in gebruik moet worden genomen, en omdat de medewerkers niet nog een week kun nen missen. HEERLEN, 20 sept. Rond zeshon derd leden van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond zijn gisteravond omstreeks negen uur per extra trein naarLourdes vertrokken. Deze N.K.M .B.- bedevaart vindt plaats in het kader van het zestigjarig bestaan van de mijn werkersbond. Onder de pelgrims be vinden zich circa tweehonderd gepen sioneerde mijnwerkers, ongeveer even veel winnaars van een ledenwerfak- tie en veertig lichamelijk gehandicapte kinderen van leden. Zij allen maken de reis op kosten van de bond mee. De bedevaartgangers worden bege leid door het voltallige bondsbestuur met aan het hoofd voorzitter Frans Dohmen en mgr. K. Roncken, hoofd aalmoezenier van sociale werken in Limburg. Dr. J. Stapert, medisch ad viseur van het Algemeen-Mijnwerkers- Fonds, maakt de reis als medisch lei der mee. Bij aankomst in Lourdes, worden de Limburgse mijnwerkers door de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, begroet. Hjj verbleef met de Limburgse Bedevaart in Lour des op de dag, dat de N.K.M.B. zijn diamanten bestaansfeest vierde en derhalve oesloot hij enkele dagen langer m Lourdes te blijven om de aankomst van de N.K.M.B.-bede- vaart mee te maken. Tevens zal mgr. Moors morgen een pontificale hoog mis voor de Limburgse mijnwerkers opdragen. Donderdag 26 september keren de Limburgers weer huiswaarts. ALKMAAR, 20 sept. De rechtbank alhier heeft de eis van de Egmondse caravankamphouder K. Blok afgewe zen, die de burgemeester van Egmond Binnen gedagvaard had en een bedrag van 18.000 had geëist wegens volgens hem onrechtmatig geïnde leges. Zjjn rechtskundige raadsman mr. I. E. Hes Bzn. uit Den Haag had aange voerd. dat de gemeentelijke kampeer verordening, waarin niet over caravans gesproken wordt, niet op het bedrijf van de heer Blok van toepassing was, en tot toewijzing van de vordering had gecon cludeerd. Mr. B. J. Asscher, die de gemeente Egmond Binnen vertegenwoordigde, had aangevoerd dat, waar in de veror dening over kampeergelegenheden, kampeerbenodigdheden e.d. wordt ge sproken, daaronder ook de caravan is begrepen. Het was op grond van deze overweging, dat de rechtbank de eis van de heer Blok afwees. Deze zal ap pel aantekenen. Advertentie IMP. OUD HAARLEM AMSTERDAM, 20 sept. Het Na tionaal Schriftmuseum heeft wederom, nu ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan, een nationale schrijf- en teken wedstrijd uitgeschreven voor alle leer lingen vanaf tien jaar van de scholen voor algemeen vormend onderwijs en kunstnijverheid. Deze wedstrijd heeft ten doel de aan dacht te vestigen op het grote belang van de natuur- en dierenbescherming, de belangstelling op te wekken voor beter schrijfonderwijs, het stimuleren van het creatieve vermogen van het kind en het aankweken van verantwoor delijkheid en gemeenschapszin. Zij vormt zo mede een bijdrage in de na tionale campagne voor natuur- en die renbescherming en de bestrijding van verontreiniging. Tal van gemeentebesturen en ver scheidene bedrijven hebben in totaal 288 prijzen beschikbaar gesteld. Boven dien zal de jur- bestaande uit leraren M.O. in het schoonschrijven en in het tekenen, 33 leerlingen (drie uit elke provincie) aanwijzen om in het voor jaar van 1964 onder leiding van zes docenten een reis naar het Schwarz- wald te maken. De uitslag kan eerst tegen het eind van het jaar worden verwacht. De be kroonde werkstukken van de 48 (24 voor schrjiven en 24 voor tekenen) hoogste prijswinnaars zullen worden ge ëxposeerd. DEN BOSCH, 20 sept. Tot het sinds 2 juni 1954 bestaande contactor gaan van Ned. Symfonie-orkesten, waarvan tot nog toe de op fifty-fifty ba sis gesuDsidieerde symfonie-orkesten en de orkesten van de Nederlandse Radio Unie deel uitmaken, zijn thans ook de orkesten van de Nederlandse Opera en het operagezelschap Forum toegetre den. (Advertentie) Grote Markt 1 - 7 Haarlem Het Koninkrijk der Nederlanden eiste in zijn Grondwet van 1814 de instelling van een Algemene Rekenkamer als College van Staat, belast met de controle op het finan cieel beheer. Het instituut „Rekenka mer" is in zijn oorsprong al van veel ouder datum. In de Bourgondische tijd werd het reeds raadzaam geacht de In komsten, die de vorst toekwamen, en de betalingen uit de schatkist te con troleren. Aanvankelijk geschiedde dit In de Hofraad, later in een afzonderlijk vertrek; vandaar de naam Rekenkamer. Het instituut overleefde onder ver schillende namen de Republiek en de Franse tijd; in 1814 kreeg het zijn offi ciële plaats in het nieuwe Koninkrijk. Op 9 juli 1964 gaat de Algemene Reken kamer haar 150-jarig bestaan herden ken. Dat kost f 8500,-, zo leert ons de begroting van de Hoge Colleges van Staat. Zn diezelfde begroting staat te lezen, dat de Tweede Kamer het bij de voortzetting van de proef met open bare commissievergaderingen niet kan stellen zonder gehuurde bandrecor ders en zonder de diensten van service bureaus voor typewerk. De post bureau kosten stijgt in verband hiermee van f 455.000 tot f 520.000. Men wil echter ook het eiQen steno- grufencorps op peil houden. Daarvoor is nu een cursus nodig, die de post al gemene uitgaven omhoog doet gaan. Er zijn onlangs advertenties geplaatst, die veel gegadigden hebben opgeleverd. Met enigemoeite hebben we er een tiental cursisten uit geselecteerd. De op leiding begint over enkele weken," al dus een nadere toelichting van de grif fier, mr. A. F. Schepel. De begroting van Justitie maakt melding van een nieuwe subsidie ten bedrage van f 750, te ver lenen aan „De Nederlandse Bond voor de Diensthond" Genoemde bond bestaat al sinds 1932. Doelstelling: het africhten en gebruiken van politie honden in dienst van de overheid. Op deze wijze wil men meewerken aan de handhaving van de openbare orde en bestrijding van de criminaliteit Een achtenswaardige vereniging, zo te zien. Waarom moest het dan meer dan dertig jaar duren voor de overheid met een subsidie voor de dag komt! We zijn in het verleden nooit op subsidie uit geweest," zegt mr C. Schaap, hoofd inspecteur-corpschef In De Bilt. „We zijn een gezelschap van enthousiaste po litiemensen, opsporingsambtenaren, aten- sen van de Koninklijke Marechaussee enz. (400 leden), die uit liefhebberij met de honden, bezig zijn. We hebben voor ons werk in de praktijk veel steun van de hond. Met de Koninklijke Neder landse Politiehondenvereniging een burger-vereniging) zijn we bevoegd tot het afgeven van certificaten van ge schiktheid voor surveillancehonden. Die erkennig was voor de bond het voor naamste. De instructie en voorlichting gaan echter meer geld kosten dan onze kas met haar bescheiden middelen kan opbrengen. Vandaar dat we dit jaar epn aanvrage voor subsidie hebben inge diend. We waren nuchter genoég om niet te vee) te vragen." Zo ziet men hoe een laag bedrag op de begroting komt.Maar misschien moet er toch wel eens een serieuze post voor dit doei komen. Zou men op de duur het africhten enz. van de politie honden niet als een taak van de over heid moeten zien? Mr Schaap: „Zo'n vereniging van liefhebbers heeft een plezierige sfeer, die je graag wil hand haven. Maar van de andere kant geldt ook de overweging, dat de hond behoort tot de bewapening en uitrusting van de politieman, waarvoor de overheid ver antwoordelijk is."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11