GROMYKO SPREEKT DE V.N. TOE Felle aanval op West-Duitsland Ideologisch compromis niet mogelijk [falcon tweedjassen i Ministerieel overleg over loonsituatie Mars op Brussel gaat niet door Vlaams Actiecomité door Vlaamse pers aangevallen m ftmbma IDEAAL VAN VERENIGD EUROPA IS STERVENDE Gewone man profiteert niet van Europese samenwerking Schous Smokkel van verdovende middelen house of enqlanq r ■Hl Alléén bij Bril 44 Het weer- Regenmantels Geen commentaar SERVIEZEN Ierse uitbarsting in Straatsburg Rapport Denning wordt openbaar Franse schepen doen Cuba aan lange broeken Schous (smiffelvrij I) H.&j.Lamp China 44 Bril 44 geeft méér korting! VOLMAAKTE RUST OP DRAKACSL VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31544 NEW YORK, 20 sept. (Rtr, AFP) De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een topconfe rentie voorgesteld ter bespreking v^n maatregelen, die tot een ver- AeM RRIS "ieforeïjou êinj! 11 Ongeveer dezelfde temperatuur UIT ZWITSERLAND dere vermindering van de span ning in de wereld leiden. Aan deze topconferentie zouden „staatslieden op het hoogste ni veau" van de landen van de ont wapeningscommissie van de V.N. moeten deelnemen. De conferen tie zou moeten worden gehouden „in het eerste kwartaal of de eerste helft van 1964". Minister Gromyko bood Moskou als plaats van samenkomst aan. MAAK EEN PROEFRIT BU UW SI MCA DEALER A. 3. ROTTEVEEL'S AUTOMOBIELBEDRIJF Kans benutten ■Pw m— 44 44 44 44 44 44 4444 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 50 korting op allo brillen JANSSTRAAT 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 Gisteravond zijn zeven ministers in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bijeengekomen om zich, op initiatief van minister Veldkamp, bezig te houden met overleg over de loonpolitieke situatie. V.l.n.r. mr. B. W. Biesheuvel (Landbouw), drs. P. C. W. M. Bogaers (Volkshuisvesting), dr. C. M. J. Veldkamp (Sociale Zaken), mr. J. van Aartsen (Verkeer en Waterstaat), prof. dr. J. E. Andriessen (Economische Zaken), diens staatssecretaris, drs. J. A. Bakker en mr. E. H. Toxopeus (Binnenlandse Zaken). Prof. dr. H. J. Witteveen (Financiën) ontbreekt op de foto. wit of bruin, 80 ct heerlijk bij elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod haarden en kachels modellen 1964 Washington: stépels piekfijne les uit tientallen Demi s van Noorse Tweeds! Vooruitzicht voor ruiten flJREAll SMEDESTRAAT 5 HAARLEM '*e'e'°0n: ^edac,ie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 JJKantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 «Jkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 wectie: W. C. H. Leijdeckers en v Mr. W A. M. van der Kallen, ■oofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Sevorin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advert en tien eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. Moskou voorstander van topconferentie feiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiilli (Advertentie) BARTHJORISST^ HAARLEM TEL. 13439 UlDSESTRMT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 r Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nevelig en bewolkt weer met enkele verspreid voorkomende opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot zwakke wind tussen noordoost en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZATERDAG: Ron: 6.22-18.43. Maan: 9.56-20.26. (Advertentie) Zwitsers maakten ze (merk „Croy don") even zorgzaam als hun uur werken, even kleurrijk als hun chalets. Fijne egyptische katoen en zuiver wollen Ierse tweeds kozen ze samen en wat het werd moet u zien, moet u dragen. U draagt tweed, tegengevoerd met poplin in tinten die harmoniëren met het tweed. Of poplin buiten en wollen tweed binnen in aangepaste kleuren. Creaties in een cocktail van moderne tinten, voor modieus, warm en droog gekleed zijn in weer en wind 129.- en 119.- De leden van de ontwapeningscom missie zijn Brazilië, Birma, Bulgarije, Canada, Ethiopië, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Mexico, Nigeria, Po len, Roemenië, de Sovjet-Unie, Tsje- choslowakije, de Verenigde Arabische Republiek, de Verenigde Staten en Zweden. De Russische regering, aldus Gro myko, doet een beroep op alle landen de onderlinge betrekkingen zodanig te ontwikkelen, „dat internationale ge schillen geregeld kunnen worden aan de conferentietafel, niet op het slag veld, en dat een land geen geweld kan gebruiken tegen een ander land om dat men het niet eens is met de daar geldende maatschappelijke orde". Na verklaard te hebben, dat de huidige zitting van de VN-assemblée in een gunstiger sfeer begint dan vorige zittingen, herhaalde Gromyko de eisen voor een Duits vredesver drag. Dit deed hij vergezeld gaan van een felle aanval op West-Duits- land, dat volgens hem voor éen groot deel verantwoordelijk is voor de hui dige spanning in Europa. Het West- Advertentie) S I M C A-dealer voor Haarlem en omstreken Dr. D. Bakkerlaan 12 VBloemendaal - Telefoon 5750057501 - berlijnse „bezettingsregime" fun geert bovendien, aldus Gromyko, zo ongeveer als „kunstmest voor de po litieke voedingsbodem waarop in West-Duitsland het revanchisme en de militaristische denkbeelden, die maar weinig verschillen van wat Hitler-Du'tsland aan de vooravond van de tweede wereldoorlog beziel de, welig tieren". Gromyko verklaarde dat de gunsti ger kansen, die door het kernstopver- drag zijn geschapen, „volledig benut moeten worden voor de regeling van andere internationale vraagstukken, die rijp zijn voor een oplossing". Tot de maatregelen, die genomen moeten worden, behoren het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van het Warschau-pact en het „Noord- atlantische blok", stappen om verras singsaanvallen te voorkomen en de sterkte van de buitenlandse troepen in Oost- en West-Duitsland terug te bren gen, inkrimping van de militaire be grotingen en de vorming van kem- wapenvrije zones in verschillende de len van de wereld. Daarna merkte Gromyko op, dat de communisten geen ideologisch compro mis kunnen accepteren en hun tegen standers ook niet zullen dwingen hun eigen ideologie te laten varen. „De vertegenwoordigers van de wereld van het socialisme" zullen onverminderd blijven strijden voor de overwinning van hun idealen, zo zei hij. „Wij zul len geen ideologisch compromis accep teren, en evenmin onder bedreiging met wapens van onze ideologische te genstanders eisen, dat zij hun eigen ideologie laten varen". De Russische minister besteedde, in tegenstelling tot vorige jaren, niet veel aandacht aan de kwestie van de ver tegenwoordiging van China. Hij vol stond ermee, te zeggen dat het nood zakelijk is „in alle duidelijkheid te stellen, dat de voortdurende schending van jaar tot jaar van de wettige rech ten van (communistisch) China grote schade toebrengt aan het gezag van de volkerenorganisatie en haar vermo gen om haar verantwoordelijkheden te dragen". De Chinese Volksrepubliek moet onverwijld in haar rechten wor den hersteld en de vertegenwoordigers van de „kliek van Tsjarng Kai-sjek, die immers niets vertegenwoordigt", moeten uit de V.N. worden verwij derd. De gebruikelijke aanduiding van communistisch China als „vredelieven de staat" liet Gromyko ditmaal ach terwege. Aan het applaus, dat Gromyko na zijn rede in ontvangst mocht nemen, nam de delegatie van Albanië niet deel. 0P) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 sept. Tot na mid dernacht zjjn zeven ministers en een staatssecretaris op uitnodiging van de minister van Sociale Zaken, dr. Veld kamp, bijeen geweest om zich te be raden over de huidige loonpolitieke si tuatie. Bij het overleg dat werd gevoerd op het ministerie van Sociale Zaken, wa ren behalve minister Veldkamp aanwe zig de ministers Biesheuvel (Landbouw), Toxopeus (Binnenlandse Zaken), Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat), An- driessen (Economische Zaken)Bo- gaers (Volkshuisvesting en Bouwnijver heid), Witteveen (Financiën) alsmede de staatssecretaris voor Economische Zaken drs. Bakker. Na afloop van de besprekingen, die reeds gisteravond om zeven uur wa ren begonnen, onthielden de excel lenties zich van elk commentaar. Dr. Veldkamp ontweek de vraag „Wat denkt u van de looneisen van de vak beweging" met een „Ik weet niet hoe hoog de eisen zijn." Waarschijnlijk volgende week vrijdag zal minister Veldkamp weer overleg plegen met de Stichting van den Ar beid. ®«>te Houtstraat 26-30 Haarlem Tel. 11912(02500) (Advertentie) 1876 (Advertentie) Leden van de Co-op Haarlem nog 5 extra korting, niet als dividend, maar rechtstreeks aan henzelf uitbetaald. de zaak met twee etalages (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 20 sept. De derde Mars op Brussel", die maandag nog door het Vlaamse Actiecomité „waar schijnlijk voor 27 oktober" was aange kondigd, werd gisteren door datzelfde comité waarin de meest militante Vlaamse verenigingen zijn vertegen woordigd plotseling afgelast. In de plaats ervan zal op 3 november in Antwerpen een grote betoging worden georganiseerd onder het motto: „Voor een federaal België in een federaal Europa". Als reden voor deze onver wachte, in Vlaanderen ongetwijfeld op hef makende beslissing, noemde het comité het feit dat de mars thans „in een volledig ander perspectief" staat. Volgens het comité zullen de kansen op succes in de Scheldestad groter zijn, or'- al omdat daar geen incidenten te vrezen vallen. Bovendien zou in Brus sel tot op het laatste ogenblik onzeker heid blijven bestaan over de houding van de burgemeester, die vergunning moet verlenen tot het houden van der gelijke betogingen. Op de persconferentie van maan dag, toen de leiders van het actie comité hun voornemen kenbaar maakten de Vlamingen voor de der de maal naar de hoofdstad te laten marcheren, maakten zij tevens een bijzonder scherp eisenprogramma bekend. De klemtoon viei daarin zeer duidelijk op het federalisme. Aldus distancieerde het comité zich onver mijdelijk van de Vlaamse fracties van de drie nationale partijen de chris tendemocraten, de socialisten en de (Advertentie) DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN uZACHTE" liberalen en scheen het steeds dich ter te naderen tot het extremistische streven van de Vlaamse Volksunie. Welk een onheilzame richting het zo doende had ingeslagen kon het actie comité reeds de volgende dag lezen uit de commentaren van de Vlaamse pers niet het minst uit die van de Vlaamse katholieke kranten. Terwijl de Belgische franstalige bladen uiteraard totaal afwijzend reageerden op de „bedreiging" van een derde mars, die zij afschilderden als „een onduldbare provocatie", namen de jongste dagen ook kranten als de Gazet van Antwerpen Het Volk en de Standaard een zeer kri tisch standpunt in ten opzichte van het actiecomité. Vooral de Gazet van Ant werpen, waarin sommige waarnemers de laatste maanden steeds luider de stem van de Vlaamse Volksunie meenden te horen, bleek ineens de steven te willen wenden. Het blad noemde een derde mars „inopportuun" om twee redenen. De eerste reden is dat een mars op Brus sel een pressiemiddel iseen politiek instrument, een mobilisatie van de ge hele Vlaamse massa op een kritiek en beslissend moment. Een dergelijk mo ment is nog niet aangebroken. De twee de reden is dat het eisenprogramma, dat men wil vastknopen aan de derde mars, momenteel met diie ruime eens gezindheid kan doen ontstaan, die zo veel tot het succes van de beide vorige marsen heeft bijgedragen. Dit eisen- Erogramma gaat resoluut de weg van et federalisme op. Het ware zelfbe drog te loochenen dat een aanzienlijk deel van de Vlaamse opinie en van belangrijke groeperingen om van de politieke partijen niet eens te spreken huiverig of afwijzend staat tegenover deze oplossing van het Belgische pro bleem. De Standaard schrijft vanmorgen dat de beslissing van het actiecomité de derde mars af te gelasten, „in Vlaan deren met voldoening zal worden ont vangen". Ditmaal zou een betoging in de hoofdstad meer kwaad dan goed hebben gedaan, aldus dit blad, dat er overigens aan twijfelt of het comité de eensgezindheid van de Vlamingen zal kunnen herstellen met de louter federalistische slogan, waarmee op 3 november in Antwerpen verzamelen zal worden geblazen, „en die politiek mis bruikt kan en zal worden". i Advertentie finnbrod STRAATSBURG, 20 sept. (ANP) Een Ierse politicus, Dillen, heeft giste ren vergeefs geprobeerd de afgevaardig den van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa op te wek ken tot een strijdvaardige en princi piële houding. In een felle rede eiste hij, zonder dat men hem echter volgde, dat protest zou worden aangetekend te gen het feit, dat het ideaal van de Verenigde Staten van Europa sterven de is tussen de zich stabiliserende blokken van de Zes (Europese Gemeen schap) .en de Zeven (Europese Vrp- handelswssociatie)„Ik ben niet naar Straatsburg gekomen om obligate re soluties over copieuze jaarverslagen goed te keuren", aldus de Ier. Dillen kwam tot deze uitbarsting bij een routine-behandeling van de laar verslagen van de E.V.A., de E.E.G., de E.G.K.S. en de Euratom door de Raadgevende Vergadering, waarby al leen het E.V.A.-verslag aanleiding tot enig debat gaf. Dat was te danken aan de aanwezigheid van de Zweedse minis ter Gunnar Lange, als voorzitter van de E.V.A.-ministerraad, en de secreta ris-generaal van de organisatie van de Zeven, Figgures. Lange moest bij het beantwoorden van vragen toegeven, dat de grote vorderingen van de Europese Vrijhan delsassociatie (de douane-tarieven zijn in drie jaar tijd met vijftig procent verminderd) geen aanwijsbaar profijt hebben opgeleverd voor de consumen ten in de lidstaten. In de E.V.A. kan evenmin als in de E.E.G., een bevre digend antwoord gegeven worden op vragen over directe voordelen van de Europese samenwerking voor de gewone man, zo zei hij wat hulpe- 55 (Advertentie) B Alle bekende merken In alle nieuwste uitvoeringen: 55 ver schillende ziet u maar liefst. Er staat bij Schous een haard, kachel of "bijkacheltje" (24 verschillendel) voor leder ver trek, voor ieder doel, voor iedere voorkeur. Kom kijken. Kom praten over de beste, de zuinigste, de makkelijkste, de mooiste voor Want Schous Is groot in keus en in servicel Schous service is (voor on na) oen vakman huishoudafdeling Haarlem - Tel. 11256 (02500) Oude Groenmarkt 14-16 Voor inlichtingen na 6 uur tel. 54579-02500 Voor service- na 6 uur tel. 408834)2509 loos. Het enige dat hij kon doen was toezeggen, dat men een studie van dit verschijnsel zal maken. De Raadgevende Vergadering deed in een resolutie aan het einde van het debat een beroep op de E.V.A.-landen hun politiek zoveel mogelijk al te stem men op een uiteindelijk samengaan met het Europa van de Zes. Alle mo- gelbkheden van de Raad van Europa, de O.E.S.O. (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke- hng) en andere organisaties dienden daarvoor te worden benut. Lange zegde toe, dat de E.V.A. ze- Ker met zal worden uitgebouwd tot een rivaal van de Europese Gemeenschap, we moeten natuurlijk eigen oplossingen voor onze eigen problemen treffen, zo zei maar we zoeken zeker niet opzettelijk regelingen, die de kloof in West-Europa verder zullen verdiepen. "U was met pessimistisch ten aanzien van een uiteindelijk samengaan van de Zes en de Zeven, ook al zijn de vooruit zichten voor de naaste toekomst niet rooskleurig. LONDEN, 20 sept. (UPI) De Brit se regering heeft bekendgemaakt dat zij het Denning-rapport over de veilig heidsaspecten van de zaak-Profumo volledig zal publiceren. De regerings beslissing om „alles mee te delen" kwam na twee kabinetszittingen en een ontmoeting tussen premier Harold Maemillan en de leider van de opposi tie, Harold Wilson. Wilson verzocht dat het parlement zou warden teruggeroepen om het rap port te bespreken. De Labourleider stelde Maemillan voor een tweedaags parlementair debat te houden, dat in oktober zou moeten beginnen. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 20 sept. Door de bij zondere opsporingsbrigade van de Bel gische rijkswacht werden gisternacht in Antwerpen vier smokkelaars van ver dovende middelen, onder wie twee vrouwen, aangehouden. Daarbij kon beslag worden gelegd op 450 gram he- roïne, een der grootste hoeveelheden die ooit in het land werden gevonden. De waarde van de buitgemaakte „sneeuw" beloopt in de illegale handel 15.000 francs (ruim duizend gulden) per gram. De jacht op het viertal, dat reeds verscheidene maanden werd gevolgd door de speurders, eindigde als in een klassieke politiefilm: namelijk met een nachtelijke achtervolging door de Ant werpse straten door een twintigtal pa trouillewagens van de rijkswacht, aan wie de dames bijna waren ontsnapt. Een van de twee mannelijke arrestan ten bleek bovendien een beruchte boter- smokkelaar te zijn. WASHINGTON, 20 sept. (Rtr) Een woordvoerder /an het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat deze maand vier Franse schepen Cuba hebben aangedaan. Dit is de eerste keer, dat Franse schepen in Cubaanse havens verschijnen, sinds de Verenigde Staten op 1 januari van dit jaar begonnen zijn met het aanleggen van een „zwarte lijst" van schepen, die op Cuba varen. Volgens de Amerikaanse woordvoer der hebben de V.S. met Frankrijk con tact opgenomen over deze zaak. Van Franse zijde zou de aandacht gevestigd zijn op de moeilijkheden om controle uit te oefenen op de bewegingen van koop vaardijschepen. (Advertentie) I Voer longen* tot 8 en melejes tot 12 zoal* m moetan zijn: af. Slobberen niet, knellen niet, staan mooi, zitten lekker, blijven zot Ook gevoerde tot onder de knie. Eden, ruitje, streepje, aHe moderne kleuren, en prijzen die echt meevallen. Oude Groenmarkt 16, Tel. 11266 (02500) achter de oude Sint Bavo (Advertentie) porseleinen serviezen b.v. dit, ge- naamd Platina, van Thomas. Een moderne verrukking, In smetteloo* blank met platlnawltte rand. Deel voor deel te krijgen voor eigen sa menstelling, vervanging, uitbrei ding. Uit een stóét van mooie ser viezen kost dit b.v. als 23-dellg eet servies 99.90 „WINKEL VOL ONTDEKKINGEN" Btrtdjorlsnnat 18, Haarlem*teI46574' (Advertentie) Lichte, soepele stoffen veelal hendwoven. opgennvd voor marmelijk „levend" effakt. Sportieve ragtan-modeften in mo derne forsere dessinering. O.a. grijs en bruin. V.a. 179.50 wordt mennos 179.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1