Minister mr. Th. Bot opent hoofdgebouw TH Eindhoven AARDGAS Belastingopbrengst jnli lager dan vorig jaar DE DODELIJKE LADING 6 NIEUWE PROGNOSE: 3400 STUDENTEN Ook bij Bierum Bodem Maasoever gaat op en neer Rust in haven Amsterdam Benoemingen Jezuïeten Koninklijke weer ƒ2,60 interim i JONGE HESJSTHES Komende maanden belangrijke toename van ontvangsten aan vennootschapsbelasting Bovag-clausule thans afgeschaft Goddet kondigt Nederlandse merkenploeg aan Engeland en Frankrijk willen een dubbele spoor-tunnel Industrie steunt DHC niet Billiton Mij. gaat weer Indonesisch tin smelten Z-AFRIKAANSCH HANDELSHUIS Ongestoorde groeikrimpende margesfors gestegen winst NEDERLAND HEEFT ACHTERSTAND IN TECHNISCHE WETENSCHAPPEN Meisje na verkeers ongeluk overleden Pellenaars ploegleider Verbinding over Het Kanaal Amerikaanse purser verdronken Nieuwe geldeenheid in Australië America-Fund geeft f 10 winstuitkering Groeikans voornamer dan direct rendement f VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 PAGINA 2 Geen eindpunt AL 30 JAAR HET GROTE MERK ONDER DE KLEINE SIGAARTJES PRIVÉ VERSTEKELING VAN DE KAPITEIN... VOOR HEN DIE DE ECHTE WILLEN „DE SILVEREN SPIEGEL" VLAANDEREN (Van onze verslaggever) EINDHOVEN, 19 sept. De minis ter van Onderwijs, mr. Th. H. Bot, heeft vanmiddag de officiële opening verricht van het nieuwe hoofdgebouw van de Technische Hogeschool Eindho ven. Hy memoreerde, dat men by de opzet van dit instituut in 1956 uitging van 1000 studenten. Een jaar later was het al verantwoord rekening te houden BOTTERDAM, 19 sept. De Neder landse Aardolie Maatschappij heeft be vestiging verkregen van de aanwezig heid van aardgas bij Bierum in dezelfde formatie als bij Slochteren. Er is een begin gemaakt met proeven om de om- Vang van dit gas vast te stellen. Het gas strekt zich uit onder het ge meenschappelijk gebied, .rvoor tus- «en Nederland en Duitsland bijzondere regelingen zijn getroffen. Deze regelin gen houden in, dat ln de westelijke sec tor van het gebied Nederlandse gerech tigden onder Nederlands recht, en in de oostelijke sector Duitse gerechtigden onder Duits recht de exploitatie ter hand kunnen nemen. In aansluiting hierop schrijft onze correspondent in Groningen: De aardgasvondsten onder Bierum, een uit acht dorpen bestaande ge meente van ruim 3000 inwoners aan de Eems, benoorden Delfzijl, hebben de geraamde hoeveelheid aardgas on der Groningen in één slag verdub beld. Volgens mededelingen van de N.A.M. is de vondst te Bierum van soortgelijke grootte als de over de hele wereld beroemd geworden Slochteren-voorkomens. In Groningen valt de wens te be luisteren om de voor de industrie bevordering gereserveerde hoeveel heid aardgas van 25 miljard m3 te verhogen tot bijvoorbeeld 100 miljard m.3. Het is niet uitgesloten dat zich nieuwe gegadigden voor afname en gros zullen melden. De plannen voor een aluminium- bedrijf, te stichten in Delfzijl door de Billitonmaatschappü e.a. nemen vas tere vorm aan en een definitieve be slissing wordt nu spoedig verwacht. Of de verdubbeling van de aardgas- hoeveelheid prysverlagend zal werken bl«ft een open vraag, omdat by een dermate grote hoeveelheid het kwan- turn al niet zo'n grote rol meer speelt. Onnodig te zeggen dat de gemeenten zich in de onderhandeling met de Gasunie, die nog niet is afgesloten, schrap zullen zetten. De gemeente Bierum omvat het hoofd dorp Spyk (1030 inwoners) en de dor pen Bierum (560 inw.), Holwierda (639 inw.), Godlinze (386 inw.), Losdorp (205 inw.), Krewerd (157 inw.), Nieuwstad (44 inw.) enPolen (37 inw.). (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 19 sept, Reeds lang is het in bouwkringen bekend, dat de bodem in een paalde str rond de rivieren enige werking ondergaat. Ver andering in druk op het grondwater moet hiervan de oorzaak zijn en deze wyziging van ,1 ak zou dan weer een gevolg kunnen zijn van eb en vloed, verigens zijn deze „er; dbewegin- gen" behalve normaal ook minimaal, zodat er eitrenlilk geen aanleiding is om achter de oorzaak en de oplossing van dit euvel" aan te 'ar :i. Dit neemt niet weg, dat het natuur lijk interessant is, de oorzaak vast te stellen. Een van de mogeiykheden is nu de rc: -rmoemde werking van de getyden. Het is niet meer dan een veronderstelling, waarvoor men nooit afdoende bewijzen heeft k"-nen ver garen. Een aanwijzing '..meer voor de juist heid van 3~ e veronderstelling (maar niet meer en zeker geen bewys) heeft zich nu in Rotterdam voorgedaan. Daar is in verband met de metro-aanleg een Eroefpaai geslagen in de mond van d® euvehaven. Nagegaan wordt, wat de stabiele belasting van de t en de wisselend^ b^'erting (door de rijdende treinen) voor maatregelen ver eisen om de palen doelma'ig aan te brengen. By daze rimenten leek het, dat de paal by hoog water zakte en bij laag water n--hoog kwam in vergelij king tot vaste punten de val. In feite echter was de paal t ln be- wegin~ mor d» bod"m. Een ver. ssing was "eemzins. Hooguit was er sprake van °nige ver bazing, dat een proces, warvan het bestaan bekend was, nu min of meer toevallig, dv' waarneembaar was. Zonden ovenieons Ê"n bewijs v-«- de bovengenoemde veronderstelling en te leveren. Zonde k aanleiding te geven tot speciale metin""" r 'opzoeken, want deze z.,n niet ander® onge'e- verd hebben, dan wat al ?kend is: een stijging en dal'"- van de bodem van enkele ieters. AMSTERDAM, 20 sept. In de hoofdstedeiyke haven hebben, nadat in de loop van de dag rond 700 arbeiders bij stakingsacties betrokken waren ge weest, do arbeiders van de avondploe gen hun werk normaal ter hand ge nomen. Slechts hier en daar trachtten arbeiders, die de gehele dag of een ge deelte daarvan hadden gestaakt, hun collega's van de avondploegen over te halen tot acties. De animo daartoe bleek evenwel na genoeg nihil. Slechts by enkele bedre ven aarzelden enige arbeiders, maar omstreeks zes uur werd overal weer normaai gewerkt. In havenkringen in de hoofdstad houdt men er rekening mee, dat de arbeiders in de komende dagen hier en daar korte stakingen van een of twee uur zullen houden. Het actiecomité dat de staking van gisteren heeft georgani seerd, had dergelijke acties bedryfsge- wyze aanbevolen. met 1800 studenten, een prognose die nu al niet meer houdbaar blykt: Het onderzoek naar de mogelykheden van verdere uitbreiding van het wetenschap- peiyk onderwijs heeft geleid tot de prog nose, dat men aan de technische hoge school te Eindhoven rekening zal moe ten houden met 3400, zo niet meer, stu denten. Intussen blykt de belangstelling voor het technische wetenschappeiyk onderwys relatief minder te stijgen dan de belangstelling voor andere studierichtingen. In de afgelopen vjjf jaar is het totale aantal eerste jaars-studenten ir. Nederland gestegen met 47 pet., terwjjl het aantal eerste jaars in de technische wetenschappen met slechts 34 pet. toenam. Mr. Bot was hierdoor wel enigszins verontrust. Nederland heeft op het gebied van de technische wetenschappen een achter stand in te halen, wat des te meer klemt omdat Nederland, met zyn ster ke bevolkingsgroei en gebrek aan grondstoffen, met het buitenland moet concurreren door vervaardiging van tlge stimulering van de toeloop naar de technisch wetenschappelijke stu dierichting acht de bewindsman daar om dringend geboden. Mr. Bot sprak in dit verband ook over de studieduur en het studierende ment. Het by de oprichting van de Eind- hovense hogeschool gestelde doel van een reële studieduur van vier tot vijf jaar is niet geheel bereikt, ondanks de byzondere aandacht die aan dit probleem is geschonken. Voor een oplossing van dit vraagstuk is, naar het oordeel van mr. Bot, een structuurverandering in het wetenschappeiyk onderwys onont koombaar. Overigens zal alle streven naar verkorting van de studieduur en verhoging van het studierendemerit tot mislukking zyn gedoemd wanneer niet ook de student in dezen zün verant- woordelukheid beseft, zo zei minis ter Bot. De plechtigheid betekende een myh paal, maar geen eindpunt in de wor dingsgeschiedenis van de TH, die zes jaar geleden door H.M. de Koningin werd geopend en waar men, met het einde van een eerste bouwfase nog in het verschiet, al weer druk bezig is met de voorbereiding van de volgende. „Hier wonen en werken, onder het vaderlijke toezicht van een college van curatoren, 51 gewone en 18 bui tengewone hoogleraren, bijgestaan door 201 wetenschappelyke, 681 tech nische en 262 administratieve mede werkers, tezamen optredend als op leiders van een aantal studenten dat nog niet nauwkeurig vaststaat, maar dat rond 1800 zal oedragen", aldus de rector-magnificus, prof. dr. K. Posthumus. „Wat is van dit samen wonen van een 3000 mensen, in korte tijd van heinde en ver samengezocht, uit velerlei beweegredenen samenge- lopen, de zin? Wat zyn de vraagstuk ken? Wat zyn de uitkomsten?", zo vroeg de rector zich af. „Zy komen by elkaar, omdat ook na de uitvinding van de boekdrukkunst de overtuiging bleef bestaan, dat persoon- ïyke ontmoeting van beginnelingen en gevorderden als leerlingen en leer meesters in een school zinvol is," zo luidde zyn antwoord. Sprekend over ontmoetingen, gesprek ken en uitkomsten van gesprekken her innerde prof. Posthumus eraan, dat men van Plato heeft gezegd, dat hy op aarde terugkerend door niets méér verwonderd zou zyn dan door de me ning, dat men aan méér dan één leer ling tegeiyk onderwys zou kunnen ge ven. „Van de ontmoeting in het hoger onderwüs zou nog steeds de kern moeten zyn het socratische gesprek, waarin de DEN HAAG, 19 sept. By de paters Jezuieten hebben zich de volgende mu taties voorgedaan: J. Almering, Krytberg-Amsterdam naar Berchmanianum, Nymegen; Th. ten Berge, Da Costastraat-Den Haag naar Canisiuscollege-Nymegen; F. Bil- sen naar retraitehuis Spaubeek; J. Bran denburg naar Kath Pfarramt St. Kuni- pind, Nürnberg; W. van Brederode, Krytberg-Amsterdam naar Molenstraat Numegen; Th. Bruggeman naar Styn Buysstraat-Nymegen; P. Gieles naar Stanislascollege-Delft; J. Hanekamp, Stpr Buysstraat-Nymegen naar Rozen gracht-Amsterdam; B. Henkus naar re traitehuis Heeze; dr. P. Heymey'er, St. Andra (Kamten) naar Kolleg Kalks- burg-Wien XIII (Oost); drs. H. Hoek Stanislascollege-Delft naar Aloysiuscol- lege Den Haag; Max van HÖvell tot Westerflier, Molenstraat naar Graafse- weg 7, Njimegen; G. Janssen, Aloysius- college-Den Haag, naar Molenstraat-Ny- megen: J. Kerssemakers, Berchmania- num-Nymegen naar retraitehuis Huize; L. Keulen, Molenstraat-Nljmegen naar retraitehuis-Spaubeek; J. Kiyberg, Styn Buysstraat-Nymegen naar Da Cos- tastraat Den Haag;- L. Kramer naar Krytberg-Amsterdam; E. Krekelberg, AloysiuscoUege-Den Haag naar Stanis lascollege-Delft; L. Krieger, Mariën- daal-Grave, naar Canisiuscollege-Ny megen- d' ir A. van Leeuwen, Tonger- sestraat Maastricht, naar Berchmania num, Nijmegen; L. Linthorst naar Kat- wyk-De Breul. Zeist; J. Loeff naar Sthn Buysstraat. Nymegen; dr. Ch. Niede- derer, Nationaal Secretaris Mana-con- gregaties, Graafseweg 7, Nymegen; H. Reynen, Rozengracht, Amsterdam naar Da Costastraat Den Haag; J. Rem' merswaal, Mathenesserlaan-Rotterdam naar pastorie Veendam (Gr.); H. Ie Rütte, retraitehuis Vught naar retraite- is Venlo; W. Schellekens, Berchma nianum Nymegen naar Styn Buysstr.- Nijmegen; mr. E. Schoenmaeckers, re traitehuis Spaubeek naar Graafseweg 11 Nymegen; drs. A. Scholte, Aloysius- college-Den Haag naar Mariëndaal, Gra ve; L. Sondaal, retraitehuis Venlo naar De Laan, Den Haag; dr. Mare. Smits van Waesberghe, Nationaal Secretariaat M. C. naar Kaufmannsgasse 2, post- fach 73, Klagenfurt; spirituaal op groot seminarie; L. ter Morshuizen naar Aloysius-college, Den Haag; J. van der Wal naar retraitehuis Vught; mr. J. Weitjens naar retraitehuis Venlo; drs. A Wiewei naar Ignatiitscollege Amster dam; C. Witmer naar Mathenesserlaan Rotterdam en W. Wittenaar van De Laan-Den Haag, naar Krytberg-Am sterdam. Pater H. Oudshoom rector (religiosus) St. Stanislascollege Delft i.p.v. P. Hoek; rector van de school (lyceum) werd pater H. Eykenboom i.p.v. pater Hoek. leerling vraagt en de leermeester soms antwoordt, soms twijfelt of onwetend heid uitspreekt. Deze verhouding kent de hogeschool in het tydvak van „af studeren" en het zou rampzalig zyn indien ter bekorting van de studieduur het wezeniyke xstuk van de studie zou worden geschrapt." De rector-magnificus sprak zich voorts uit vóór veelkleurigheid in stu dentenorganisaties. Hy zag als voor deel daarvan, dat het gesprek met andersdenkende groter kans biedt op uitkomst, als eerst het gesprek met gelykgezinden klaarheid neeft ge- brach t. Na de toespraak van de rector-mag nificus sprak de architect prof. ir. S. J. van Embden. die het beeld „De Stu dent" van prof. Oswald Wenckebach aanbood. Een student, wiens verleden ligt „b(j de goed. oude TH ln Delft". Wat zjjn toekomst betreft zal hij zich waarschijnlijk ontwikkelen tot „eeuwi ge student", zeer ten verdriete van Se naat, Curatorium en Ministerie. „On- getwyfeld zal hy daarmee de komende generaties van eerstejaars een slecht voorbeeld geven, maar daarover hoeft men zich niet al te veel zorgen te ma ken, want het studententype evolueert ln de tyd en voor de komende gene raties zal deze eeuwige student een her innering zyn aan een verleden dat voor jonge mensen spoedig grijs en mistig wordt en daarmee zyn dwingende kracht verliest als navolgenswaardig voorbeeld", aldus de architect. De plechtigheid werd omlijst door een concert van Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans, met medewerking van de organist Thijs Berrevoets, die als solist optrad op de Phllicorda in het orgelconcert Opus 4 no. 4 in F gr. t. van G. F. Handel. Voorts werden uitge voerd de „Aubade" voor koperblazers kwartet van Hendrik Andriessen en de Oxford-Symfonie van Josef Haydn. On der het spelen van Brahms' Akade- mische Festouverture vertrok na af loop de academische stoet. DEN HAAG, 19 sept. De Konink lijke Nederlandsche Petroleum Maat schappy zal een interimdividend over het boekjaar 1963 van f 2,60 per aan deel (onveranderd) uitkeren. Zoals bekend keerde „Koninklyke" over 1962 een totaal dividend uit van f 6,25 (f2,60 interim en f 3,65 slot-divi dend). „Shed" Transport and Trading heeft eveneens een onveranderd interim dividend gedeclareerd over 1963 en wel van 7 pence per gewoon aandeel van 5 shilling. (Zoals bekend heeft men in de afge lopen weken ter beurze wel de ver wachting kunnen beluisteren dat „Ko ninklijke" in navolging van Unilever ook over zou gaan tot de uitkering van een bonusaandeel. Deze verwachting is dus niet bewaax-heid. Hiermee wil o.i. nog niet gezegd zyn dat over 1963 geen bonus-aandeel zal worden uitgekeerd, immers de bonusuitkering over de ja ren 1959 en I960 (resp. 2% en 10%) werden eerst bekend gemaakt tegelijker- tyd met slotdividend (resp. 1 april '60 en 17 maart 1961), -zodat de Koninklyke ook bij het slotdividend over 1963 een bonusuitkering zou kunnen bekendma ken. Red.)). RIJSWIJK, 19 sept. De dertienja rige Yvonne Olgers uit Ryswyk die gis termiddag op de Vredenburchweg door een zandauto werd aangereden, is gis teravond in de Ursulakliniek in Wasse naar overleden. Yvonne Olgers, die haar zevenjarig zusje Ingrid achterop had, slipte met haar fiets in los zand op de weg. Bei den kwamen onder een achterop ko mende auto terecht. Haar zusje, dat waarschyniyk het linkerbeen zal moe ten missen, is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. Advertentie (Advertentie) We zaten aan de captain's table. Als vanzelf kwam het gesprek op verstekelingen. „Nu we het er toch over hebben" zei de kapitein, „ik heb een verstekeling aan boord". Hy maakte een muurkast open en haalde een fies echte JONGE HENKES te voorschyn. Een hartverwarmende groet uit het verre vaderland. „Proost!" De smaak was als van ouds en lachend klonken we met de kapitein op JONGE HENKES - de enige verstekeling die altyd welkom is. In het handigs pocket-blikje Ook In 20 etuka verpakking f. 3^ DEN HAAG, 17 sept. In juli werd in totaal 921 miljoen aan belasting middelen geïnd tegen 945 miljoen in Juli 1962 en 771 miljoen in juni 1968. De ontvangst van kohierbelastingen bedroeg 304 (resp. 215 en 297) mil joen en die aan niet-kohierbelasting f817 (resp. 556 en 648) miljoen. Van de ontvangsten wegens de geza- menlyke kohierbelastingen 240 min uit hoofde van de inkomstenbelasting (juli 1962 229 miljoen en juni 1963 169 miljoen)De ontvangsten uit hoofde van de vennootschapsbelasting, die zich in de verslagmaand met ƒ35 min 37 min en 19 min) nog op een relatief bescheiden niveau bevonden, zullen in de komende maanden een be- langryke toeneming te zien geven on der invloed van de hoge bedragen die in juli en augustus worden opgelegd. Aangezien in juli in totaal 446 min werd opgelegd (juli 1962 393 min), steeg het nog in te vorderen bedrag met f 142 min tot 2.122 min. By de niet-kohierbelastingen bracht de loonbelasting in Juli 204 min op, dat is 52 min minder dan in de zelfde maand van vorig jaar. De ver klaring van deze achteruitgang is behalve in de tariefsverlaging gele gen in een cumulatie van afdrachten in juli 1962. In die maand vond o.a. de storting plaats van over het eer ste kwartaal verschuldigde extra be- LONDEN, 19 sept. (Rtr, UPI) Zo- Wel Groot-Brittannië als Frankrijk heb ber vandaag te kennen gegeven voor stander te zyn van een dubbele spoor wegtunnel onder Het Kanaal door, maar geen van de twee regeringen heeft nog een beslissing genomen over de bouw. Het voorstel voor de bouw van een spoorwegtunnel, dat de Kanaalstudie groep in maart 1960 deed, wordt vanuit technisch oogpunt bezien, bevredigend (Advertentie) Tel 246389 - Kattegat 1 - Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 19 sept. „De BO- VAG-elausule is met ingang van heden terzijde gesteld.' Dit heeft de alge meen-voorzitter van deze bond, die zich bezighoudt met handel en reparatie van het gemotoriseerde voertuigen in de ruimte zin van het woord, vanmor gen in Amsterdam meegedeeld. Op gronc. van de veel bekritiseerde clausule was een by de BOVAG aan gesloten bedryf ln geen enkel opzicht aansprakeiyk voor diefstal, Schade enz, aan de motorvoertuigen. De cliënt vrywaarde hem tegen alle derden. Ofschoon1" d'eze'^cfausuief8 die ?eac?bt. De deskundigen zijn het eens in 1932 werd ingesteld, de leden van oveF volgende hoofdpunten van het de BOVAG tegen grote risico's be_ I project: schermde, voelden vele de werking ervan steeds meer als een belem mering in de relaties met hun cliën ten. Daarom heeft het hoofdbestuur van de BOVAG. tydens een gisteren gehou den vergadering, met de besturen van de afdelingen en de districtsbesturen, het besluit genomen deze clausule ter zijde te stellen. Tussens deze terzijde stelling en het zich verzekeren tegen de risico's is voor die leden, welke mo menteel geen verzekering hebben lo pen, echter een hiaat ontstaan. Ten be hoeve van deze leden heeft de BOVAG nu een eigen verzekeringsmaatschap pij, de N.V. Schadeverzekeringsmaat- schappy BOVEMIJ, opgericht waarby onder gunstige condities een gratis ver zekering kan worden afgesloten, die tot 6 oktober a.s. bescherming biedt. DEN HAAG, 19 sept. Kees Pelle naars heeft van Jacques Goddet, de di recteur van de Tour de France een brief ontvangen, waarin Goddet sohryit uit een in Parijs gevoerde bespreking te hebben begrepen dat thans de mo- geiykheid bestaat een specifiek Neder landse wielerploeg te formeren, die dan geadopteerd zal worden door een grote Nederlandse firma. Hierbij is de naam genoemd van een brouwerij. Pellenaars zou de leiding van deze ploeg hebben. Goddet betreurt het, dat ny gedwon gen is geweest tot de formule van de merkenploegen over te gaan, waar door de sterke Nederlandse renners over buitenlandse equipes werden ver deeld. En hy vervolgt: „uw beste cou reurs zyn nu voor het grootste deel van de tijd in dienst van Belgische of Fran se vedetten. Ik ben er, wat my betreft van overtuigd, dat een kampioen zpals Geldermans zelts ai beeft hy goed zyn brood verdiend deze laatste ja ren zyn kans heeft verloren om zijn werkelyke waarde te openbaren" Daar om hoopt h;j vurig, dat er een Neder landse ploeg komt „geleid door een man, die de nationale equipe met een geest van aanvallende sport leidde". DELFT, 19 sept. Het verzoek van de stichting topvoetbal Delft, gericht aan de Delftse industrie om door aan koop van certificaten (groot 300 gul den) de handhaving van DHC in het betaalde voetbal mogeiyk te maken, heeft by de Delftse industrie geen weer klank gevonden. In een brief zegt de industriële kring (waarin directies van twaalfigrote bedrijven zijn opgenomen), (lat op financiële steun niet mag wor den gerekend. Genoemde kring staat Kritisch tegen over de mogelykheid of DHC zich tus sen de Rotterdamse clubs Feijenoord, Sparta en de Haagse club ADO zal handhaven als semi-profverenxging. „De industrie" aldus het schryven, „staat niet afwijzend tegenover sport in D.elft in het algemeen, maar voor alsnog zeer kritisch tegenover financië le bystand van beroepsvoetbal." 1. Tussen Dover, in Engeland, en San gatte, in Frankrijk, een afstand van ruim eenenvijftig kilometer, moet een verbinding komen. 2. Er dienen twee afzonderlyke tunnels te komen, elk met enkelspoor voor autotreinen, die met tussenpozen van vyf tot dertig minuten zouden moeten ryden. 3. Van de totale lengte van de tunnel zou zevenendertig km. onder het zee oppervlak komen te liggen. 4. De bouw van de verbinding zou 1.4 miljard gulden en zes jaar tyds ver gen. Het rapport is voorgelegd aan de Brit se minister van Verkeer, Ernest Mar- ples, en zyn Franse ambtgenoot Mare Jacquet, die het zullen bestuderen en het uiteindeiyk zullen voorleggen aan de respectieveiyke regeringen. Volgens de deskundigen zou een brug in ongeveer dezelfde tyd gebouwd kun nen worden maar tegen tweemaal zo- veei geld en het zou ook een nieuwe hinderpaal en bron van vertraging zyn van de scheepvaart in de straat van Do ve een van de drukst bevaren zee routes ter werled. Meer dan vier miljoen reizigers ste ken jaariyks het Engelse kanaal over per boot dan wel per vliegtuig terwyi meer dan 350.000 auto's en meer dan een half miljoen ton aan vracht met dezelfde transportverbindingen naar of van Engeland worden vervoerd. In middels heeft de Britse journalistiek de Engelse taal met een nieuw woord ver- rykt. De Engelsen spreken nu van een „chunnel" samentrekking van de woor den „Channel" (Kanaal) en „tunnel ROTTERDAM, 19 sept, Bij het aan boord gaan van zyn schip, het Amerikaanse ms „Cornet", dat aan de Schiehaven ligt, is vanmorgen vroeg, de 52-jarige pui'ser Donald Devin uit New York te water geraakt en ver dronken. Reddingspogingen van opva renden en leden van de Rotterdamse rivierpolitie leverden geen resultaat op. lasting wegens salarisherziening van het overheidspersoneel. Vanwege de omzetbelasting werd in juli 166 min ontvangen, tegenover 145 min in de eerste maand van het vorige kwartaal en 152 min in juli 1962. De opbrengst van de dividendbelas ting ad 2,4 min was in de verslag maand tengevolge van betalings ver schuivingen ruim 3 min lager dan in juli vorig jaar. Uit hoofde van de eom- missarissenbelasting werd in juli 5,4 min. ontvangen, welk bedrag als nor maal beschouwd kan worden. Ook in Juli was de opbrengst van de motorrytulgenbelasting hoger dan in de overeenkomstige maand van het vori ge jaar, 18,7 min tegenover 16,4 min. De opbrengst van de invoerrechten bedroeg in de verslagperiode 98 min tegenover 102 min in juli 1962. De in voerrechten in engere zin brachten wel iswaar 1.8 min meer op, maar dit werd te niet gedaan door een daling van de ontvangsten uit hoofde van de byzondere invoerrechten op benzine en op minerale oliën, andere dan benzine, met resp. 4,3 min en ƒ1,6 min. Alle ontvangsten uit hoofde van de accynzen vertoonden in juli een accres t.o.v. de overeenkomstige maand van vorig jaar. In totaal werd aan accijn zen 83 min. geïnd tegenover 74 min. in juli 1962. De opbrengst van de rechten van re- fi strati e ad 16,8 min bevond zich voor e vierde achtereenvolgende maand op een hoger niveau dan in dezelfde maand van 1962. In juli van dat jaar werd 14,9 min ontvangen. CANBERRA, 18 sept. (UPI) Het Australische pond zal door de dollar worden vervangen, zo heeft de regering in Canberra bekendgemaakt. Oorspron- keiyk was het de bedoeling om de nieu we geldeenheid by de invoering van het decimale muntstelsel Royal" te noemen maar dit besluit werd ingetrokken naar aanleiding van vele protesten van het publiek. Eénhonderdste van een dollar zal een cent worden genoemd. Australië ver wacht het decimale muntstelsel in 1966 te kunnen invoeren. LONDEN, 19 sept. (Rtr) Volgen» de heer Adnan van het Indonesische mynbouwdirectoraat zal Indonesische tinerts weer in Arnhem gesmolten wor den. In antwoord op een vraag van he comtelbureau deelde de heer Adnan mede, dat hy zojuist de reeds geduren de vrjj lange tyd gevoerde onderhande lingen met de Billiton maatschappy afgesloten over het smelten van een deel van het Indonesische tinerts in het be drijf van Billiton ln Arnhem. Hy voegde daaraan toe op het ogenblik geen nadere byzonderheden te-kunnen mededelen. De directie van de Billiton Maat schappy in Den Haag bleek gaarWj bereid bovenstaand bericht in zyn ge* heel te bevestigen. De heer E. A' E. Schicht verklaarde tegenover ons. dat het volkomen juist is. dat er, bin* nenkort wederom Indonesisch tin J» Arnhem gesmolten zal worden. overeenkomsten zijn getekend en ne leveringen zullen hervat worden". N'j voegde hieraan toe, zeer verheugd te zijn. dat de oude kontakten met Indo nesië wederom hersteld zijn. Verder wenste de Billiton-directle zich van commentaar te onthouden. Sinds het verbreken van de kontak ten werd het te verwerken tin naar Malakka verscheept, maar door de vorming van de Federatie van Male'" sië en de daaruit gevolgde gespannen verhoudingen tussen Indonesië en Ma leisië Is het voornemen, weer tin i" Nederland te laten smelten, versneld, aldus menen waarnemers in Londen. Over het eerste halfjaar werd onge veer 6407 ton tin naar Malakka vef scheept. De invoer van dit metaal he* droeg in Nederland in dezelfde period» 2216 ton. AMSTERDAM, 20 sept. De in de periode 15 februari15 augustus 1963 geïncasseerde inkomsten van het Ame rica-Fund laten een uitkering van 11.20 per participatiebewys toe. Over de over eenkomstige periode van 1962 bedroeg de uitkering 12,20. Dit deelt Labouchère en Co mede. Daar er soms sprake was van een ruil van fondsen welka- een ruim rendement gaven in fondsen met betere groeikansen doch met matiger dividenduitkeringen, was enige daling van het saldo der uitkeringsrekening onvermydelyk. De uitkering bevat geen gerealiseerde koerswinsten of claim opbrengsten. De beheerders vertrouwen dat hun be- leggingspolitiek op den duur tot betere resultaten zal leiden dan wanneer zij ziel1 bij hun keuze uitsluitend lieten beïnvloe den door de wens naar een hoog onmid dellijk rendement. Niettemin een deel van de gemaakte winst hij de verkoop van beleggingen aan de uitke ring op de participatiebewUzen toe te voegen. Deze uitkering, welke op 1® per participatiebewys is bepaald, ls niet onderhevig aan de heffing van inkom stenbelasting. Beheerders zijn niet van plan hun beleggingspolitiek af te stem men op het realiseren van koerswinst. Wat de intrinsieke waarde van de partlcipatiebewyzen betreft, deze be droeg op 31 december 1962 799,27 en op 30 augustus 886,19. Zonder reke ning te houden met de uitkering op 28 febrauri j.l. ad 1140, bedroeg het waar- deaccres in de eerste acht maanden van het lopende kalenderjaar 10,8 pet. De verwachting is gerechtvaardigd dat de Amerikaanse ondernemerswin sten en dividenden dit jaar een verdere stijging zullen vertonen. Ook de parti culiere inkomens bewegen zich in stij gende richting. De grote waarschynlhk- heid dat 1 januari a.s. een belangrijke belastingverlaging van kracht zal wor den, geeft mede aanleiding voorshands een voortzetting van de koersstyging aan de Amerikaanse beurzen te ver wachten, aldus de beheerder in het inte- rimverslag. AMSTERDAM, 16 sept. Het afge lopen boekjaar 1962 ig voor het Zuid- Afrikaansch Handelshuis een jaar van ongestoorde voortgang by vrywel alle takken van het bedryf, in het bijzonder van de vestigingen in Angola en Mo zambique, geworden. De Afrikaanse ka - toren konden hun activiteiten ook met wat meer armslag uitoefenen dan in 1961. De winstcapaciteit ondervond echter nog steeds de invloed van in krimpende marges. Het omzetlndex- cijfer voor 1962 bedraag 114 tegen 105 ln 1961 en 128 in 1960 (basis 1958 is 100) De inkomsten uit goederen en produk- ten stegen van 3.047.971 tot 3.507.715. Commissies leverden 909.129 (851.786) op. Over 1961 werd nog 30.007 aan diverse baten ontvangen. De onkosten kwamen op ƒ3.514.234 (3.423.401), voor zieningen en afschrijvingen vergen 401.872 (334.746) en koersverschillen en interest 117.397 (34.431). Hierna resteert een fors gestegen winst van 383.341 (146.443), waaruit, zoals be kend werd gemaakt, 6 (onv.) pet divi dend wordt voorgesteld. Naar de divi dend reserve gaat 42.204 (vorig jaar werd 127.936 onttrokken) en naar de reserve diverse voorzieningen 33.341. Deze ondercrediteuren opgenomen re serve komt hierdoor op 613.835. Een flinke uitbreiding vertoonden de zaken op tender-basis met o.m. rege ringsinstanties e.a. Koelkamers werden ingericht voor opslag van fruit en vis in een tweetal kustplaatsen. Ook in an dere havensteden zal mogelyk tot op richting van koelhuizen worden overge- gaE.n. De intensieve commerciële sa menwerking met een belangrijke, mo dem ingerichte Oostafrikaanse industrie op levensmiddelengebied werd verste vigd en zal mogelijk worden uitgebreid tot Europa. Onderhandelingen zijn gaan de. zo schrijft de direktie. De resultaten der produkten-afdeling van het kantoor Amsterdam stemden tot tevredenheid. Er vonden interessante afdoeningen plaats met de oinnen- en buitenlandse veevoe derindustrie. De vele politieke en daaruit voort vloeiende economische onzekerheden van het ogenblik maken het de directi on- mogelyk een prognose te geven voor geheel 1963. Wat betreft het reeds ver streken deel van het jaar kan worden medegedeeld, dat de ongestoorde voort gang by het Afrikaanse bedrijf bleef aanhouden. Het zaken-tempo werd iets sheller, de omzetten van het gehele be dryf zyi. stygende, maar de bruto winst» nurges brokkelden hier en daar op nieuw af, door toenemende concurren tie. HAVEN HET MOET GISTERAVOND GEBEURD GISTEREN OP EEN SLECHTE PLBAT3 RON Wflt GELOPENZOO IK ZEGGEN K'JK DIE SLOEP DAAR! DIE IS LEL'JK BESCHA DIGD ONDER DB BOEG STOTEN Z'JN. BLIKSEMS HEBBEN IETS ONT ALSOF H'J TOGEN EEN ROTS 15 GESTOTEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2