Gevangeniswezen van overheid én parlement Weinig enthousiasme over de vernieuwingsplannen Meer subsidie voor gezinsverzorging "Karei Doorman' één dag „Schip van Staat KAJ gaat meewerken aan de Europese eenwording Voorzitter vereniging van reclasseringsinstellingen V.N. wagen zich firato 63 in wespennesten Exportsubsidie op aardappelen Doden in verkeer Wmmm MAATSCHAPPELIJK WERK Acrobate breekt sleutelbeen bij val m circus Jnog 2 dagen Studie situatie werkende jeugd PRINSESSEN BIJ NAVO OP BEZOEK Defensieve maatregelen defot AéfjA.'é'&L/i#e z In Amsterdam Lijkje van pasgeboren kind opgehaald Polen doet ook mee aan „Kennedy-ronde" In Den Helder Waarschuwing tegen Cubaanse prijsvraag VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 55 A buitenlandse ÉUii DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER de HAV is uw vertrouwen waard! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM j».TELEFOON (01fl) é9J04* HAV LEVENSVERZEKERINGEN (Advenentie) „MUURVAST":.. Wat Alabastine in spijker, of schroef- gat, dat houdt wat je noemt „muurvast"! Nu ook in handige emmerverpakkyig. Luchtdicht af te sluiten. Inh. 1 kg. prijs f 2,55 SIABAST1NËHOLLW(DM.V.LE10S£GRACJJT 6 ABSTERDAM KRONIEK Nu de openingsceremonieën achter rug zijn, vinden de afgevaardigden haar de achttiende Assemblée van de herenigde Naties meer dan genoeg yerk op hun tafels. Zij moeten aan dacht schenken aan de structuur van <te volkerenorganisatie, aan haar financiële basis en aan de acute poli tieke problemen, die, zoals steeds, de gestage afwikkeling van de agenda «omen verstoren. In die laatste categorie hoort onge- hvijfeld de kwestie Maleisië thuis. De Indonesische agitatie tegen deze nieuwe door Groot-Brittannië te beschermen staat heeft niet alleen een crisis veroorzaakt in de betrek kingen tussen Londen en Djakarta. Zij druist ook in tegen het oordeel, dat de waarnemers van de Verenigde Naties zelf hebben uitgesproken over de legitimiteit en de populariteit van de federatie Maleisië. Het is een van de beide wespennesten, waar de vol kerenorganisatie zich onder leiding Van haar tegenwoordige secretaris generaal Oe Thant in heeft gestoken. Het andere wespennest is Jemen, waar de V.N. de taak hebben aan vaard een burger oorlog met aan beide zijden bui- tenlandse inmen ging onder controle te brengen en zo mogelijk te beëindigen, een formida bele taak, waarvoor het haar duide lijk aan voldoende uitrusting ont breekt. De voortekenen wijzen uit, dat er tijdens deze zitting van de Assemblée Van verscheidene kanten voorstellen zullen worden gedaan om de V.N. in staat te stellen haar taak van hand having van de vrede en het verzoenen Van tegenstellingen effectiever uit te oefenen. Er wordt gesproken over een Verzoeningscommissie, een „Vredes- fonds" en over een permanente strijd macht. Een strijdmacht, die een duidelijk •Hopend karakter draagt, is het V.N.- oontingent in de Congo. Premier Adoela en landen als Amerika, Bel gië en Groot-Brittannië hebben nog Weinig vertrouwen in de toestand, die in de Congo zal ontstaan, als er geen ^•N.-militairen meer zijn om de orde te handhaven. Maar secretaris-gene- *aal Oe Thant wil er nog dit jaar jnee ophouden, want hij maakt zich bezorgd over het grote tekort, dat de Congolese episode nu al heeft veroor zaakt, een kwestie, die nog wordt ge compliceerd door de weigering van •en aantal landen, waaronder Frank rijk en de Sovjet-Unie, hun recht matig aandeel in de financiering van *teze nood-operaties te dragen. Op merkelijk is het, dat de Izvestia dezer dagen zonder commentaar een oproep Van de heer Thant om bij te dragen tet de financiering van het V.N.-op- teeden in de Congo heeft afgedrukt. Afrika in het bijzonder en de strijd tegen het „kolonialisme" in het alge meen zullen een groot deel van de aandacht van deze Assemblée op eisen. De 32 Afrikaanse landen zul ten, voortbordurend op hun in Addis Abeba aangenomen resoluties, pro beren Portugal en de Unie van Zuid- Afrika uit de volkerenorganisatie te verwijderen. Zij zullen daarbij van de Nederlandse delegatie geen steun ontvangen. Het is trouwens ook niet onmiddellijk duidelijk, hoe de uitsto ting van deze beide regeringen zal o'jdragen tot een verbetering van het nt van de gekleurde volkeren, die het thans met de beide genoemde rege lingen moeten doen. Wellicht zit er wat méér muziek 111 de kwestie van de ontwapening. Vooral nu Amerika, Rusland en Enge- •nd het eens zijn geworden over een gedeeltelijk kernstopverdrag. Maar op Ptrnt zal het overleg zich vermoe- t f wel het meest afspelen buiten e openbaarheid van Assemblée en commissies. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 20 sept. ,,De straf rechtelijke bejegening in de ruimste zin van het woord is dikwijls min of meer het stiefkind, en van de overheid en van de volksvertegenwoordiging. Wat is er in de laatste veertig, vijftig jaar nu werkelijk veranderd aan dat gene wat veranderd zou moeten wor den? De bouwstenen voor de kabinets formatie zijn aan het gevangeniswezen totaal voorbijgegaan. Het fraaie begin sel van de wet van 1953: „De ten uitvoerlegging van de straf moet mede dienstbaar worden gemaakt aan de terugkeer in de maatschappij" moet worden bewerkt in gebouwen, die zes tig tot tachtig jaar oud zijn! gebouwen waarin, zoals bijvoorbeeld in Leeuwar den, schier middeleeuwse resten wor den aangetroffen. Voorts geeft men er zich geen rekenschap van dat de vijf daagse werkweek in de inrichtingen van justitie een vloek is. Van vrijdag tot maandag gebeurt er met de gedeti neerden niets. Men leert ze op deze wijze lanterfanten en de zedelijke in fectie is met geen mogelijkheid te keren." Deze klachten uitte de voor zitter van de Vereniging van reclas- seringsinstellingen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, vandaag op een perscon ferentie ter gelegenheid van de aan staande reclasseringsdag. Prof. Diepenhorst constateerde niet alleen gebrek aan belangstelling bij de overheid. „Ook particulieren en bedrij ven laten het al te vaak afweten als hun medewerking wordt gevraagd om delinquenten te resocialiseren. Crimi naliteit en onmaatschappelijkheid val len vaak samen en de scheidslijn tussen onmaatschappelijk en maatschappelijk is in onze tijd veel scherper dan vroe ger. Wie gaat er staan naast de on- maatschappelijken? Alleen het Leger des Heils slaagt er soms in. Verder wordt er al te veel gereclasseerd door mensen met witte boorden." Over de vernieuwingsplannen van het gevangeniswezen toonde prof. Diepenhorst zich weinig enthousiast. Zoals bekend, wil de overheid in het westen van het land een groot peni tentiair centrum gaan bouwen, dat mogelijk door nog twee van deze centra zal worden gevolgd. Prof. Diepenhorst vreest dat deze concen traties een eenvormig regime in de hand zullen werken. Ook de ophef fing van het fraaie ziekenhuis voor het gevangeniswezen in Vught zal zijns inziens een stap terug beteke nen. Een ander onopgelost probleem is dat van de gevangenlsarbeid en de beloning van de gedetineerden. „Er is een geest van vernieuwing (Advertentie) de kapper! PARIJS, 20 sept. De prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren per vliegtuig hier aangekomen voor een bezoek aan het hoofdkwartier van de NAVO en Shape. De prinsessen ge bruikten de lunch met generaal Ly man L. Lemnitzer, de NAVO-opperbe- velhebber. Zij logeren in het Nederlands Insti tuut. De prinsessen hebben een appar tement op de eerste etage met uit zicht op een klein park. en reformatie nodig", aldus prof. Diepenhorst. Van de zjjde van het gevangenis wezen geeft men graag toe dat de bestaande gebouwen verouderd zijn. Zij zijn gebouwd als ceilengevangenis- sen en de veranderingen, die men sinds de invoering van de nieuwe be ginselenwet heeft kunnen aanbrengen, zijn uiteraard onvoldoende. Dit heeft dan ook geleid tot de nieuwbouwplan- nen die beslist niet gericht zijn op con centratie, maar juist op spreiding van de gevangenen over paviljoens, met leefeenheden van hoogstens twintig mensen. Voorlopig zal één nieuw peni tentiair centrum worden gebouwd en wel in het westen van het land. Als men daar de nodige ervaring heeft opgedaan, zal worden beslist of er meer van dergelijke centra komen. De bouw van het nieuwe centrum wordt vertraagd door moeilijkheden inzake de onteigeningsplannen. Als het cen trum klaar is, zullen de gevangenen van hun wooneenheid naar hun werk, en ook naar de kerk en naar de sport velden gaan. Nederland heeft dan een wereldprimeur, want overal elders zijn de werkplaatsen binnen de gevangenis ondergebracht. Het centrum heeft daarbij het voordeel, dat er meer be roepsmogelijkheden zullen komen dan die waarover men in de huidige ge vangenissen beschikt Het punt van de gevangenisarbeid en de beloning is in alle landen nog in studie. Wat de zaterdag betreft ver nemen wjj, dat deze dag sinds de in voering van de vijfdaagse werkweek benut wordt voor allerlei zaken waar voor vroeger de arbeid onderbroken werd. Alleen de zondag is voor kerk diensten en vrijetijdsbesteding gereser veerd. De verplaatsing van het zieken huis van het gevangeniswezen hangt samen met het feit dat men in Vught de grond en de gebouwen nodig heeft voor de daar gevestigde jeugdgevange nis terwijl in Den Haag, waar nel ziekenhuis te zijner tijd gevestigd wordt, een betere beveiliging mogelijk is, zodat ook patiënten uit extra be veiligde inrichtingen kunnen worden opgenomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 sept. Het produkt- schap voor aardappelen heeft besloten in de periode van 14 oktober tot 16 no vember op de export van aardappelen een subsidie te verlenen van 3,70 per honderd kilo. De minister van Land bouw heeft toegezegd, dat de helft van de totaal te verstrekken subsidie door het rijk zal worden gedragen. De maatregel Is genomen om export van Nederlandse aardappelen naar der de landen te bevorderen. De Neder landse aardappelexport is enige tijd ge leden in moeilijkheden geraakt doordat de Franse en Belgische regering een subsidie van omtrent 3,70 per hon derd kilo aan de exporteurs ging vei> lenen. Daardoor konden de Fransen en Belgen hun aardappelen tegen een belangrijk lagere prijs afzette dan de Nederlanders. De export van Neder landse aardappelen naar de traditione le afzetgebieden in Zuid- en Midden- Amerika, Ceylon, Malakka en naar ver schillende havens aan de westkust van Afrika werd door de Franse en Belgi sche subsddiemaatregel vrijwel onmoge lijk. Een bespreking tussen de minis ter van Landbouw en het Landbouw schap enige weken geleden om de sub sidie voor de aardappelexport geheel ten laste van de overheid te brengen leidde toen tot een negatief resultaat. Het produktschap voor aardappelen hoopt, dat de Nederlandse subsidie- maatregel Frankrijk en België zal doen besluiten de subsidie op de aardappel- export te laten vallen, waardoor de nor male verhoudingen weer zullen zijn her steld. ZEVENBERGSEHOEK, 20 sept. Bij een auto-ongeluk op het kruispunt De Drie Hoefijzers is hier een 24-ja- rige man uit Tilburg om het leven gekomen. Zijn even oude verloofde is, zwaar gewond, in een ziekenhuis in Breda opgenomen. Het verloofde paar zat in een kleine autobus, die op de kruising, waar schijnlijk omdat de bestuurder geen voorrang verleende, werd gegrepen door een vrachtauto met aanhanger. BERGEN Gisteravond is op de rijksweg in Heyen bij Bergen in Limburg de 55-jarige landbouwer P. Koenen, die met zijn bromfiets on verwachts de rijksweg overstak door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en had vier kinderen PURMEREND. - Op de Purmer- enderweg in Beemster is gisteravond een echtpaar uit Amsterdam met de bromfiets geraakt door de aanhanger van een vrachtwagen. De 56-jarige me vrouw A. van Stelten Gans uit Amster dam-Noord, die bij haar man achterop zat, werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse is overleden. Haar echtge noot, de 61-jarige J. H. van Stelten werd ernstig gewond in het ziekenhuis in Purmerend opgenomen. De be stuurder van de vrachtwagen is door gereden. De kans bestaat dat hij niets van het ongeval gemerkt heeft. (Advertentie) i v *7 CIGARETTES t- JciuSlVZ KING SIZE "i ■- v P. LORILLARD COMPANY. U.S.A. - FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES - THROUGH LORILLARD RESEARCH AMSTERDAM, 20 sept. - Uit het water van de Amste] is hier het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald. Het was een jongetje, volgens de po litie een kleurlingetje. Het lijkje was in oude lappen gewikkeld en bevond zich in een boodschappentas GENèVE, 20 sept. De commissie voor handelsbesprekingen van de GA TT (Algemene Overeenkomst voor Ta rieven en Handel) heeft donderdag goedgekeurd dat Polen zou worden toegestaan deel te nemen aan de voor bereidende besprekingen voor in mei 1964 te voeren onderhandelingen over verlagingen van invoerrechten (de zgn Kennedy-ronde). Polen is geen lid van de Gatt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 sept. Bijna zes miljoen gulden meer dan vorig jaar is op de begroting van Maatschappelijk Werk uitgetrokken voor gezinsverzor ging en -hulp. Ondanks de groei van het werk aldus de memorie van toe lichting, kunnen de instellingen toch maar tendele aan de vraag voldoen. Gebrek aan mankracht is daar niet de voornaamste oorzaak van. Vele instellingen kunnen om geldelijke re- Advertentie) denen hun staf niet uitbreiden. Voor al de langdurige hulpverlening aan bejaarden, gehandicapten en chro nisch zieken heeft daaronder te lij den. Het gevolg is dat velen van deze mensen ervan afzien langer in hun eigen woning te blijven. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden is nu het percentage dat het Rijk aan de salariskosten bijdraagt, verhoogd. Voor gezinsverzorgsters gaat dat percentage van dertig naar vijfendertig, voor gezinshelpsters van vijfentwintig naar dertig en voor leid sters van dertig naar veertig. Enkele nieuwe subsidie-regelingen komen te gemoet aan praktische behoeften in het bijzonder gezins- en wijlcwerk. De mogelijkheid is nu geopend, dat het Rijk bijdraagt in de toeslag die aan gezinnen wordt gegeven welke kans zien vrijwillig een bepaalde be sparing te doen. Deze gezinnen zullen daardoor makkelijker de resultaten zien van hun inspanning en meer ge- neigt. zijn ertoe te komen de inkomsten op verantwoorde wijze te besteden. Ook in de zorg voor de gehandicap ten zal nog veel meer aan het gezin gedacht moeten worden. Er moeten mogelijkheden zijn de gezinnen van veel zorgen te ontlasten. De mogelijk- h- ..^n tot ontplooiing van het gezin als zodanig zuilen moeten behouden en verstevigd worden. Maar vooral moet er getracht worden de gehandicapte te doen opgaan in het maatschappelijk leven. Met het oog op de zorg voor de geestelijk gehandicapten verdient het oprichten van teams met ver schillende deskundigen, die naar de nodige instellingen kunnen verwijzen, aanbeveling. Ook in de zorg voor de bejaarden is het uitgangspunt van de minister, dat de bejaarde zolang moge lijk op normale wijze deel moet Mij ven nemen aan de samenleving. Voor het opvangen van Surinaamse studenten in ons land zal subsidie worden verleend aan de Surinaamse Jongeren-Vereniging „Manan". Sinds april heeft die vereniging een kracht (Van onze correspondent) DEN HELDER. 20 sept. Een van de twee dames die deel uitmaken van de 5 DE-TO's, een aerobatengroep uit het staatscircus uit Budapest, is giste ren tijdens hun carrouselnummer in circus Belli, dat in Den Helder speelt, uit het toestel gevallen. De 34-jarige Karalyne Deak hing met een voet in de ring, die om de hals van een der mannelijke partners was bevestigd. Toen Karalyne met de tenen in de ring kwam schoot de scharnierende hielsteun los. De vrouw werd door de beweging van de car rousel door de lucht geslingerd en kwam een aantal meters verder bui ten de piste op een stoel terecht. Met een gebroken sleutelbeen en een lichte hersenschudding is zij naar het ziekenhuis Parkzicht vervoerd. De 5 DE-TO's werken sinds kort in het cir cus Belli, dat nog nooit tevoren in Den Helder stond. Uit een nader onderzoek is gebleken dat de hielsteun losschoot door slijtage. (Advertentie) 'n kijkje achter uw scherm het nieuwste op gebied van radio en TV o.a. stereo-FM ■£- een TV-studio in vol bedrijf. ■fa educatief voorlichtingscentrum 6 "Het Elektron". Geopend van 10.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. Zondags van 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs f 2.-. nieuwe Amsterdam in dienst om de studenten in Nederland te introduceren en ze te begeleiden in het maatschappelijk leven hier. Over de begeleiding van studenten uit andere landen is sinds kort over leg gaande met organisaties op dit terrein. Met verschillende departe menten zal over de opstelling van een programma worden gesproken. Gedacht wordt aan de oprichting van een opvangcentrum. Daar zou een paar weken lang voorlichting ge geven kunnen worden over de Neder landse samenleving. De studenten zouden er bovendien onze taai kun nen leren. Vóór de Algemene Bijstandswet in werking treedt, op 1 januari 1965, stelt de minister mevrouw drs. J. F. Schou- wenaar-Franssen zich voor intensieve voorlichting ,te gaan geven over het rechtskaraktér van de financiële be stand. Zij hoopt ook, dat spoedig de Geldschieterswet kan worden aange vuld met bepalingen die de kwalijke praktijken van malafide spaarkrediet- instellingen kunnen beteugelen. De 12.500 Ambonezen, die in 1951 in ons land aankwamen, zijn thans door geboorteoverschot in aantal gestegen tot 23.500. De meesten leven nog bjj elkaar in 43 woonoorden (12.260 zielen) en 28 woonwijken (8300 zielen). In anderhalf jaar werden twaalf woon oorden opgeheven. Voor het eind van het jaar kunnen, naar gehoopt wordt, nog eens acht woonoorden worden ge sloten. Naar berekening zullen in 1964 vijfhonderd gezinnen naar woenwijken kunnen verhuizen. Voor de Ambonezen- zorg is 10.454.000 uitgetrokken. SEN0RITAS EXTRA io,3 cm: niet te lang, niet te kort, net goed! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 20 sept, Minister president mr. V. Maïijnen heeft giste ren met een groot deel van zijn babi- net een oefening op het vliegkampschip „Karei Doorman" meegemaakt. De be windslieden werden met helikopters van het marine-vliegveld Valkenburg naar het schip, dat een paar mijl uit de Nederlandse kust lag, overgevlogen. Het trotse vaartuig fungeerde zo één dag als „Schip van Staat" Zodra het gezelschap aan boord was van het vlaggenschip van smaldeel V gaf de smaldeelcommandant, schout-bij- nacht L. E. H. Reeser, bevel verder in zee te steken om daar enkele klei nere vlieg- en vaaroefeningen te hou den. Zo hebben de hoge gasten op de Karei Doorman kunnen zien hoe ver kenningsvliegtuigen opstijgen en lan- Advertentie) 1 EYE H SVE RZtK E k M VERZEKERD KAPITAAL - MÉÉR DAN 11/2 MILJARD GULDEN! den, waarvoor de helikopters dienen, wat er zoal gebeurt op de verschil lende commando-centrales als er ge vlogen wordt, kortom wat het „vlieg bedrijf" op het geweldige schip nu precies inhoudt. Direct na aankomst in Rotterdam, even voor zes uur in de middag, waar de Karei Doorman met nog zeven Ne derlandse en vier Engelse oorlogsbo dems deelneemt aan de Rotterdamse vlootdagen in het kader van het hon derdjarig bestaan van de Nieuwe Wa terweg, debarkeerden de ministers aan de Parkkade. Voor de minister van Defensie P. J. S. de Jong werd bij de debarkatie het gebruikelijke ere-saluut, 19 kanonschoten, gebracht Het smaldeel dat tot maandagmorgen in de Rotter damse haven ligt, heeft voor dit vioot- bezoek zijn najaarsreis met oefeningen in het noordelijk deel van de Noordzee onderbroken. Maandagmorgen zal het weer terug keren naar de wateren boven Schotland Op het programma staan twee bezoeken aan Schotse havensteden en voorts in november een bezoek aan Kopenhagen. Men heeft van de gelegenheid, dat het gehele smaldeel ter bezichtiging in Rotterdam ligt afgemeerd, gebruik gemaakt om een ouderdag te orga niseren. Vandaag waren de ouders en fami lieleden van de drieduizend opvaren den bij de Marine te gast De toeloop was zo groot, dat de Rotterdamse politie vanmorgen een deel van de kade heeft moeten afzetten om de bezoekers, die met een auto kwamen, in de buurt van het schip gelegen heid tot parkeren te geven. (Advertentie) Elke OLVEH >olis is winstdelend. UTRECHT, 20 sept. Aan twee be langrijke punten van het vierjarenplan dat de tweede Wereldraad van katho lieke Kajotters vaststelde in zijn in 1961 in Rio de Janeiro gehouden alge mene vergadering, zal de KAJ van Ne derland in het komend jaar bijzondere aandacht wijden. Het zijn de Europe se eenwording en de situatie van de werkende jeugd in Europa. Zij zal dit doen in samenwerking met de veertien zusterverenigingen in Europa. Het hoogtepunt van de actie waarvan de voorbereidingen thans reeds worden getroffen, zal zijn een driedaagse stu diebijeenkomst in Straatsburg, te hou den van 30 juli tot en met 1 augustus 1964. Aan dit congres zal worden deel genomen door 2.000 leidsters en leiders van de KAJ in Europa. Er zullen 50 groepen gevormd worden die zich zul len beraden over onder meer de vdl- fende themata: De situatie van de wer ende jeugd in Europa naar aan leiding van een vooraf te houden on derzoek vrijetijdsbesteding, verke ring, de situatie van buitenlandse ar beidskrachten. In ons land wordt het onderzoek naar de situatie van de werkende jeugd geleid door de nationale VKAJ en de KAJ en uitgevoerd door alle kajotters en kajotsters in de onge veer 1.000 plaatselijke afdelingen van ons land. Deze enquête wordt gehou den in de maanden oktober en no vember. De verzamelde gegevens zul len worden verwerkt in een rapport, dat gezonden wordt aan de Europese KAJ, die de diverse rapporten van verschillende landen weer tot één ge heel verwerkt, het zogenaamd Euro pees Statuut. Dit statuut zal op 2 au gustus 1964 tijdens een grote manifes tatie te Straatsburg worden aangebc^ den aan het Europees parlement en aan de vertegenwoordigers van di verse Europese organisaties en instel lingen. Intussen zal de deelname aan de groot opgezette actie zich niet bepalen tot de studiebijeenkomsten hier te lan de en in Straatsburg. Er staat >ok nog een grote Euro-rally op het program, die eind juli 1964 start en waaraan naar men schat tegen de 20.000 jonge lui zulleD deelnemen. Het Nederlandse contingent hiervoor wordt geschat op rond 2.000. De Nederlandse deelnemers gaan naar Straatsburg via verschillen de routes, zoals via Noord-Italië, Zwit serland, Oostenrijk, Zuid-Duitsland en de Franse Alpen. De bedoeling van deze rally per auto bus, is het leggen van contacten en het sluiten van vriendschap met de wer kende jeugd van Europa. Het is voor al deze rally die dienstbaar gemaakt wordt aan de propaganda van de Eu ropese eenheidsgedachte. Als besluit volgt dan een bijeenkomst in Straats burg op 2 augustus met onder meer zang, dans, muziek en spel. DEN HAAG, 20 sept. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft, via het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de Bond van Neder landse Architecten attent gemaakt op het politieke karakter van een prijs vraag, die de Cubaanse regering heeft uitgeschreven ter gelegenheid van het congres van de internationale unie van architecten, dat van 29 september tot 3 oktober in Havana wordt gehouden. Een woordvoerder bevestigde, dat Nederland met een tentoonstelling over de ontwikkeling van de Noord-Oost- Polder deelneemt aan het congres. De Nederlandse delegatie naar het congres bestaat uit zes architecten en wordt ge leid door prof. ir. J. H. van den Broek. De prijsvraag betreft het ontwerpen van een monument ter herdenking van de slag aan de Varkensbaai ip 1961, waar een invasiepoging van Cubaanse ballingen werd afgeslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5