Cinestud 63 Ontstellend gebrek aan goede ideeën Meer tijd om minder te zeggen Goed werk van Nederlands Filmmuseum DORP DRONTEN WEER IETS MEER LEEFBAAR Proefneming rijkspolitie Draadloze praatpalen op verkeersplein Ouderijn Toch nog eigen vlag Predikanten tegen Zuidafrikaanse werkgemeenschap Japan deelt zijn scheepvaart in vijf groepen in Plan voor groot medisch centrum in Heerlen ANWB sceptisch gestemd AARDGAS UIT NEDERLAND Westduitse gasbedrijven gaan nauwer samenwerken Belangen worden gecoördineerd uit vrees voor te machtige onderhandelingspartner Vierjarige rijdt bestelauto weg IN ROTTERDAM mriinii ui 111 DYSMALGINm Kosten 65 miljoen Arnhemse schouwburg bestaat 25 jaar Mr. J. F. M. Molkenboer ridder Gregorius-orde Zich zelf verrast VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7 Van achter IJzeren Gordijn „Labiele camera" Suggestief, fraai uitgebalanceerd beeld uit de film „De Kegelbaan vervaardigd door leerlingen van de Nederlandse Film Academie. SPECIAAL tegen menstruatie-pijnen De eerste winkelgalerij in Oostelijk Flevoland. Flevoland, zoals het er uitzag na de droogvalling. Avant-garde is een woord, waarmee soms erg royaal is omgesprongen in de wereld van de film. Aan woorden is trouwens nooit gebrek p«Weest, als het er om ging, de voort brengselen van de cinematografie aan te Prijzen of te bekritiseren. Met de golf *'an surrealisme, die overal ter wereld losbarstte in de tijd van Robert Wiene's «Kabinett des Dr. Caligari" is er echter, haar onze smaak, definitief een streep «ezet onder datgene, wat avant garde kunnen worden genoemd. Later heeft jhen dit etiket wel eens proberen te plak ken op min of meer geslaagde pogingen °ni nog eens te herhalen, wat veel beter, S°ms veel slechter, maar in elk geval Oorspronkelijker door het surrealisme was gedaan. Maar alleen vóór dit sur realisme waren er in Frankrijk en el- ®8rg filmers aan het werk die, misschien jhuider bewust en vooropgezet, doch eer- "JKer experimenteerden. Als er ooit sPrake is geweest van een ware avant Fardé, dan was het in de dagen van Louis Feuillade en Louis DeUuc. Zij immers experimenteerden alleen in die *m, dat ze nieuwe, belangwekkende din- Fen probeerden te doen binnen de com merciële film van toen. Maar al zijn de uager van de avant garde voor goed Voorbij, er zijn toch altijd nog onafhanke- *lliillllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiitiH ■iiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimii •liken, die zich los willen maken uit de sleur, die, zo ze al geen nieuwe wegen inslaan, omdat vrijwel alle paden al zijn Verkend, toch de minst begane proberen zoeken. Die onafhankelijker!, rebellen zo men ivil, zal men het eerst moeten zoeken onder de jeugd. Vandaar, dat we met betrekking tot Cinestud 63, het deze week hl A'dam gehouden internationale festival Van studentenfilms, zekere verwach tingen koesterden. Misschien waren deze Verwachtingen met de herinnering aan Cinestud 60, te hoog gespannen. In elk geval zijn ze teleurgesteld. De tijdens Cinestud 63 gedraaide films vertonen over het algemeen een ontstellend ge brek aan ideeën en als er hier en daar oen idee te bespeuren valt, dan inspi- reert men zdoh, wat de vormgeving be treft, op het werk van professionele filmers die naam hebben gemaakt of succes hebben gehad, ofschoon die zelf nog vaak naar een evenwicht in hun stijl toeken. Bovendien hebben de jonge fil mers van vandaag veel meer tijd nodig om minder te zeggen. Het aantal films met een vertoniingsduur van dertig mi nuten of meer is ditmaal in verhouding groter dan in 1960, toen er meer films Waren ingezonden. Opvallend is, dat de beste films, in technisch opzicht zowel wat betreft het dramatische en artistieke gebruik van de filmmiddelen, uit de landen achter het IJzeren Gordijn komen. De moei lijkheid bij de waardering van films, One voor deelneming aan een festival van studentenfilms in aanmerking ko men, is echter om precies uit te ma ken, welke ervan kunnen worden be schouwd als studentenfilm in de ware zin van het woord. Om te beginnen dient er al onderscheid te worden ge maakt tussen films, vervaardigd door studenten, die colleges aan een hoge school volgen en die zich voor het fenomeen film interesseren, en zoge naamde „schoolfilms" die zijn ge maakt door de leerlingen van een film academie of een daarmee gelijk te stel len instituut. En wat deze laatste cate gorie betreft, zal de hulp, dlie de stu dentenfilmers in de landen achter het IJzeren Gordijn van officiële en pro fessionele zijde bij hun werk krijgen, veel groter zijn dan in de andere lan den omdat de film daar op de eerste plaats wordt beschouwd als propa gandamiddel. De bijzonder gave Tsjechische film (Advertentie) ROTTERDAM, 19 sept. Twaalf her vormde predikanten alhier hebben een Waarschuwing laten horen tegen de «tichting Nederlands-Zuid afrikaan se Werkgemeenschap. „Nu deze stichting," zo zeggen zij in een communiqué, „partij Heeft gekozen voor de apartheidspolitiek verklaren wij in gemeenschap met de Lenerale Synode van de Nederlandse •vervormde Kerk (herderlijk schrijven »>net rassenvraagstuk") en de Wereld raad van Kerken („Rassenscheiding is verraad aan Christus"), dat ook deze vorm van discriminatie in strijd is met lot evangelie van Jezus Christus." ..Wij zijn van mening, dat ware vrien den van Zuid-Afrika moeten waarschu wen tegen deze heilloze weg." JJe predikanten A. M. Broekman en ::.C' f Dijkstra voeren de lijst der ondertekenaren aan. „Strop" (The Ceiling) bijvoorbeeld is vervaardigd door studenten van de film- faculteit van de kunstacademie van Praag onder leiding van dr. Bedridh Pilny, van wie men moeilijk kan aan nemen, dat hij nog tot de studenten behoort. Ook de technische apparatuur, waarover werd beschikt, moet indruk wekkend zijn geweest. Deze film brengt het leven van een mannequin in beeld, die zich bij een crisis de voosheid en leegheid van haar bestaan bewust wordt en hij doet dit met een raffinement en een beheersing van het medium, die men eerder in de meester dan in de leerling zou zoeken. Minder gaaf, maar jonger en sponta ner is de Hongaarse film „The Concert", een door studenten van de universiteit van Boedapest vervaardigde komedie rond een concertvleugel. Rond deze vleu gel, die op de oever van de Danau wordt achtergelaten, verzamelt zich een hete rogene groep mensen die anders nooit met elkaar in aanraking zouden zijn ge komen. Een bijzonder knap filmpje, dat overigens herinneringen opwekt aan ..Twee mannen en een kast" van de Poolse cineast Folanski, vertoond op Cinestud 60. Los van alle professionele gaafheid werk de aan de Nederlandse Film academie studerende Surinamer Pim de la Parra jr., die door middel van zijn film „Megalopolis I" heeft geprobeerd aan te tonen, dat hij ondanks zijn lang durige verblijf in Nederland een vreem de en een eenzame is gebleven. Bezeten als hij blijkt te zijn van filmen, mist hij de kracht en, te oordelen naar zijn film, ook de potentie, om het medium ondergeschikt te maken aan zijn inten ties. Zelf verklaart hij diep onder de in druk te zijn van Jean Rouoh's „Cbroni- que d'un été". Maar de „cinéma vérité", of de „candid camera", is in zijn handen een „labiele camera' geworden, die doelloos rondzwerft door de straten van Amsterdam en er volkomen willekeurig beelden verzamelt van hoofdzakelijk in ferieure kwaliteit, zonder dat deze met elkaar en met het abominabele geluid tot een eenheid worden samengebracht, waarmee ook maar in de verste verte uitdruikking wordt gegeven aan wat de maker heeft bezield. Hetzelfde gegeven, de eenzaamheid van de kleurling in een blanke metro pool, wordt eveneens en veel beter behandeld in „Streets of early morning" een filmpje van de Ixmdense school voor filmtechniek, waarin een Zuid-Atn- kaanse neger door de straten van Don- den zwerft, vol nostalgische herinnerin gen aan zijn geboorteland. Van de zeer omvangrijke Nederlandse inzending kwamen slechts de films, ver vaardigd door leerlingen van de Neder landse Film Academie boven het niveau van ongeïnspireerde, dilettantische pro beersels uit: „De Kegelbaan", waarin met eenvoudige maar doeltreffende mid delen de eeuwige strijd wordt geschetst tussen de jongeren en de ouderen, hoe wel ook hier gebruik wordt gemaakt van een geforceerde symboliek en „Vogel" een wat pretentieus, maar poëtisch werkje over de broze illusies van de jeugd. Ftn. TOKIO, 20 sept. (Rtr.) Het Ja panse ministerie van vervoer heeft me degedeeld dat de Japanse scheepvaart maatschappijen tegen juni 1964, waar schijnlijk tot vijf grote groepen gereor ganiseerd zullen worden. Twee van de groepen zullen over ongeveer 2,6 mil joen dwt aan schepen beschikken en tot de grootste scheepvaartgroeperingen in de wereld behoren, zo deelde het ministerie mede. Oorspronkeliik lag het in de bedoeling dat er zes groepen zouden komen, maar twee vooraan staande scheepvaartmaatschappijen de Mitsui Steamship Company en de Kawasaki Kisen Kaïsha hebben be sloten een fusie aan te gaan in plaats van een eigen groep te vormen. De vijf groepen zullen financiële steun van de regering krijgen. De werk zaamheden van de Japanse scheep vaartmaatschappijen zullen op een fi nancieel gezondere basis geplaatst wor den en hun mogelijkheid tot concur reren op de wereldmarkt zal worden vergroot. De maatregelen zullen naar verwacht wordt in de periode van vijf jaar, in totaal vijftig miljard yen kos ten (ongeveer evenveel gulden). (Advertentie) 10 TABLETTEN ffiïtfl HEERLEN, 20 sept. Het ziet er naar uit, dat de hoofdstad van de Limburg se Mijnstreek binnen afzienbare tijd, vermoedelijk over vijf jaar, de beschik king zal hebben over een ultra-modern nieuw ziekenhuis, alsmede over de mo gelijkheid om dit ziekenhuis uit te bou wen tot een groot medisch centrum voor de gehele streek. Een en ander houdt verband met het feit, dat het college van regentien van het sinds 1904 bestaande katholiek zie kenhuis aan de Putgraaf, besloten heeft om het bestaande gebouwencomplex niet te saneren, maar om in plaats daarvan over te gaan tot nieuwbouw. Het nieuwe ziekenhuis, met een capa citeit van 900 bedden, zal vermoede lijk gebouwd worden op een grote open ruimte aan de Valkeoburgerweg. Mo menteel worden deze terreinen o.a. op eventueel optredende mjjnschade, on derzocht. De bouwplannen worden ontworpen door het Maastrichtse architectenbu reau S winkels-Sal emansin nauw overleg met het aannemersbedrijf Mel- chior, het bureau van de Duitse zie- kenhuisdeskundige dr. N. Petri uit Keulen en de medische staf van het Heerlense St. Jozefziekenhuis. Ge noemd Duits bureau heeft al diverse ziekenhuizen in binnen- en buitenland gebouwd. De kosten zijn geraamd op ruim 65 miljoen. Er bestaan plannen om het nieuwe ziekenhuis uit te bouwen tot een groot medisch streekcentrum. Het bestuur van het protestantse ziekenlhuis- in-opridhting, heeft namelijk contact op genomen met het regentencollege van het Heerlense St. Jozefziekenhuis om te komen tot centralisatie van beide bouwplannen. Ook zal in de nabije toe komst een revalidatiecentrum bij het nieuwe ziekenhuis worden gesticht. De plannen behoeven nog de goed keuring van diverse overheidsinstanties. ARNHEM, 20 sept. Met vier to neelvoorstellingen zal het 25-jarige be staan van de Arnhemse Stadsschouw burg in oktober worden gevierd. Deze feestelijke opvoeringen zullen worden verzorgd door de toneelgroep Theater, die een blijspel „Don Juan" of „De Liefde voor de wiskunde" van Max Frisch ten tonele brengt en de Stadti- sche Bühnen van Munster, die de „Drei Groschenoper" van Bertold Brecht opvoert. De huidige Arnhemse stadsschouw burg kon drie jaar nadat de vroegere uit 1868 daterende schouwburg door brand was verwoest, in gebruik wor den genomen, om precies te zijn op 19 oktober 1938. In de oorlog werd het gebouw ernstig beschadigd. Vrij spoe dig na de bevrijding werden de groot ste gaten gedicht, maar het duurde nog tot 1951, voor en aleer het gehele herstel zijn beslag had gekregen. Australië De Sovjet-Unie heeft 58,5 miljoen bushels graan van Australië gekocht met een optie voor nog 5,5. mil joen bushels, zo is bekendgemaakt in Melbourne (UPI). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 sept. Op het ver keersplein Ouderijn en zijn toegangs wegen zullen de rijkspolitie en de ge meentepolitie van Utrecht in november een proef gaan nemen met draadloze „praatpalen". Zonder dat er kabels aa.i te pas komen zal men via deze Salon kunnen spreken met het hoofd- ureau in Utrecht en met de wacht post van de rijkspolitie. Zo zal men melding kunnen maken van ongeluk ken. De proef zal twee tot drie maan den duren. Praatpalen zijn niet nieuw. Langs rij les weg 13 tussen Den Haag en Rot terdam treft men er zestien aan. Maar dat is een systeem met kabels, die de palen verbinden met de ANWB-post „Pauwmolen". De palen die bjj Utieoht zullen worden gebruikt zijn van Deense makeltjk. De zendinstailatie van iedere paal heeft een aktieradius van twintig tot vijfentwintig kilometer. Daardoor kan zonder gebruik van kabels rechtstreeks een verbinding tot stand worden gebracht met het bureau of de post waaronder een bepaald gedeelte van een rijksweg ressorteert. Ii. politiekringen acht men dit een voordeel. Hoewel de samenwerking met de ANWB met name op rijksweg 13 uitstekend is, acht men het toch verkeerd, dat meldingen van ongeluk ken op de eerste plaats bij de ANWB terechtkomen. Omdat het te duur zou zijn elk bureau door middel van een kabelsysteem te verbinden met palen langs het weggedeelte dat onder dat bureau ressorteert, voelt men meer voor een zendapparatuur. Het bureau Verkeerszaken van de rijkspolitie heeft al sinds anderhalf jaar kontakt met een ingenieurs bureau te Den Haag. Dat bureau heeft nu tien paar palen laten maken bij de Storno-fabriek in Kopenhagen. De palen worden per paar langs de weg gezet. In de ene paal zitten behalve de telefoon ook de ontvanger en de zender. In de andere zit alleen een telefoon. Onderling zijn de palen onder de weg door met elkaar ver bonden door een kabel. Helemaal kabelloos is het systeem dus niet. Elke set palen kan worden afge stemd op één bepaald bureau of post, zodat men altijd het goede politieapparaat bij de hand heeft. Per twee palen komen de kosten van dit systeem op acht- tot negenduizend gulden. Ontvanger en zender werken met transistors. Het gebruik daarvan vergt weinig energie van de voedings accu die zodoende slechts om de negen maanden opgeladen zal moeten wor den. Ook de ANWB heeft Indertijd het plan gehad de grote wegen uit te rusten met een praatpalennet. Ge vraagd om subsidie, deelde de re gering toen mee, dat zij voor drie percent wilde bijdragen in de kosten. Dat betekende, dat de ANWB voor een uitgave van meer dan vierentwintig miljoen gulden zou komen te staan, een bedrag waarover deze bond niet beschikt. Bovendien zouden aan de subsidie nog de voorwaarden verbon den zijn, dat het rijk de palen in eigen dom heeft en het onderhoud voor rekening komt van de ANWB. Bij de ANWB is men nu dan ook v .baasd. Acht jaar geleden, zegt men daai, is het rijk al begonnen met een praatpalensysteem te bestuderen. Vijf jaar geleden was de moeilijkheid, dat de politie de informaties niet zou kun nen verwerken. De ANWB werd toen aangezocht dit te doen en ook mee te werken aan de realisering van een praatpalennet. Dat kwam tot stand op rijksweg 13 en op een gedeelte van de rijkswegen 12 en 4a. Een recht streekse telefoonverbinding zou ervoor zorgen, dftt wie de politie wil hebben ook de politie meteen krijgt. Scepsis bestaat er ook bij de ANWB ove de houdbaarheid van volledige zend- en ontvangapparatuur langs de weg. Met de PTT is de ANWB indertijd tot de slotsom gekomen, dat gewone telefoons niet kabels op de duur goed koper zijn, doordat er minder aan stuk te maken valt. ronten, het prilste dorp van ons land, verheugt zich sinds giste ren in het bezit van een win kelgalerij. In het algemeen leveren dit soort aanwinsten alleen kopij op voor de plaatselijke pers en wjj zouden er dan ook geen melding van hebben gemaakt, ware het niet, dat de nu modern gehuisveste mid denstand van Dronten voor de nog schaarse bewoners van Oostelijk Flevoland een meer dan gewone betekenis heeft. Er is opnieuw een stukje primitief kolonistenbestaan af gesloten; Dronten is weer wat leef baarder geworden, wat zelfstandiger, wat minder desolaat. De ruiten der etalages weerspiegelen nog de be scheiden huisjes ver aan de over kant, en daarboven de hoge lucht. De zee is geweken, maar de stilte zoals die vroeger diep onder water heeft geheerst, laat zich nog maar met moeite verjagen uit Dronten en het wijde omringende land. Achter de ruiten echter liggen de verleidelijke artikelen uit „het oude land' in een uitgebreid assortiment, en zij geven de mensen van Oostelijk Flevoland het gevoel, dat zij een stukje op de toekomst veroverd hebben, en dat zjj er méér bijhoren. Daarom is het tot eind van de week feest in Dronten met versierde straten en een kermis. Dat de nieuwe winkels te beschou wen zijn als het einde van een fase in de ontwikkeling van Oostelijk Fle voland, bleek ook wel uit het feit, dat de landdrost, dr. ir. W. M. Otto, zelf uit Zwolle was overgekomen voor het verrichten van de openingsplech tigheid. Na het hijsen van de vlag veranderde er echter weinig: de winkels bleven dicht, want de hele middenstand van Dronten had het te druk met feestvieren. De veertien winkeliers van Dron ten, broederlijk verenigd onder één dak en één luifel, zullen het in het begin niet al te gemakkelijk hebben bij gebrek aan een „achterland". Het plaatsje telt nog slechts vijfhonderd bewoonde huizen, en de overige dor pen: Roggebotsluis, Swifterbant, Bid dinghuizen en de toekomstige hoofd plaats Lelystad bij elkaar nog min der. Met de bouwerij in Oostelijk Flevoland wil het niet best. Er is, zoals overal, giote vertraging ont staan, maar daarnaast kampt de directie van de IJsselmeerpolders met het euvel van de afstand. De bouwvakkers van „het oude land" zijn er moeilijk toe te krijgen iedere dag naar het verre Flevoland te pendelen, en er is in de buurt werk genoeg. Niettemin treft men in Dron ten overal borden aan met „Hier bouwt...". Het gaat langzaam maar zeker. Volgend jaar wordt de eerste grote groep pachters van boerderijen verwacht, in totaal 127 gezinnen, die uiteraard de nodige dynamiek in- brengen en bet hele leven in de polder zullen beïnvloeden. De pach ters krtigen in totaal de beschikking over 5000 hectare grond. Door het langzame tempo in de bouw van de boerderijen en bijbehorende opstallen heeft men het oorspronkelijke plan: 200 boeren verdelen over 7000 hectare grond, moeten laten varen. De grond is wel geschikt maar de huizen zijn er niet. De bevolking van Flevoland is, evenals die van de Noordoost-Polder, uit alle hoeken van het land afkom stig. In Dronten hoort u onversneden Zeeuws, naast oprecht Mokums, be nepen Gronings en de ,,g" van beneden de rivieren. Elk neemt van het „oude land" eigen tradities en opvattingen mee, die niet vlug assi mileren, want er ontbreekt een alge mene norm. Des te groter echter is het saamhorigheidsgevoel, de lotsver bondenheid. Volgens een der winke liers, de drogist L. C. Hondius, die zelf de naam bedacht heeft voor het plan, waaraan de galerij is gelegen, namelijk „Het Ruim", kan men de bevolking verdelen in twee groepen: zn die iets willen organiseren, en zij die zich in al of niet opbouwende kritiek kunnen uitleven. Wat het laat ste betreft, er wordt bijvoorbeeld ge klaagd over kuilen in de weg, het ontbreken van een telefooncel, over een verkeerd geplaatste brievenbus, over de busverbinding, kortom over al dat soort zaken wat ook in wijk vergaderingen aan de orde pleegt te komen. Bijna niemand in Dronten is voorts tevreden over de centrale televisie-antenne, waarop ieder huis is aangesloten. Het beeld is prach tig, maar de grief is, dat er slechts één zender kan worden ontvangen. En het plaatsen van een eigen mast op het huis wordt door de huiseige- nares, de polderdirectie, niet toege staan. Weinig mensen hoort men overigens klagen over eenzaamheid, iets wat men niettemin zou verwach ten in een zover van het oude land verwijderde, vrijwel nog lege polder. Sinds kort heeft pastoor Eysink In Dronten een paar nonnen tot buur gekregen. Drie zusters Franciscanes sen van Denekamp hebben in de helft van het burgerhuis waarover de pastoor beschikte, hun intrek geno men en proberen ernstig in Flevo land in te burgeren. Sommige Flevo landers hadden tevoren nog nooit vrouwelijke religieuzen gezien. „Ze kijken soms wel vreemd op wan neer ze ons zien, maar we worden snel geaccepteerd vertelde ons zus ter Egbertien, die voor het Wit-Gele Kruis sinds begin van deze maand als wijkverpleegster optreedt. Twee zusters zijn kleuterleidster en een Franciscanes houdt thuis de wacht. „De mensen stellen het op prijs, dat we gewoon tussen hen in wonen en ons devotieleven wordt er niet door gestoord", verzekerde zuster Egber tien nog. Volgend jaar komt de ka tholieke kerk klaar op een mooi punt ln het hart van Dronten. Voorlopig zal Drontens trots op zijn fraai geoutilleerde winkelstand wel voortduren. De directie van de IJsselmeerpolders heeft de huurders der panden met allerlei beschermen de bepalingen omgeven. Zo mag er in de polder niet gevent worden een bord bij de toegangswegen tot Flevoland waarschuwt daar al tegen en er wordt evenmin markt gehouden. De middenstanders voelen zich in hun reservaat dus heel ple zierig. En als volgende maand het enige café in heel Flevoland zijn ver gunning krijgt, wordt het leven in Dronten al wéér een stuk fleuriger. Hals over kop heeft de gemeente raad van Ooststellingwerf de nieuwe gemeentevlag vastge steld. Dat gebeurde nadat het bestuur van de manifestatie „Frisiana" te Leeuwarden alsnog zijn goedkeuring had gegeven om woensdag als een speciale groet aan de koningin alle 44 Friese gemeentevlaggen voor de hoofd ingang te laten wapperen.-De organi sator van de tentoonstelling, de heer Jac. Kleiboer, had daarbij als voor waarde gesteld, dat dan ook alle 44 gemeenten vertegenwoordigd zouden zijn. Het gemeentebestuur van Oost- stellingwerf raakte door dit besluit in een lastig parket, want de burgemeester van deze gemeente, mr. G. A. Bontekoe, mag dan nog zoveel vlaggen hebben ontworpen (bij is een specialist op het het gebied van de heraldiek), een feit is, dat Ooststellingwerf nog steeds niet over een eigen gemeentevlag beschikt. Men toog daarom onvervaard aan het werk. Burgemeester Bontekoe ontwierp een nieuwe vlag: een rode griffioen in een wit veld. Spanje Bij overstromingen in het zuidoosten van Spanje, als gevolg van een wolkbreuk, is een vierjarig meisje door verdrinking om het leven geko men. Haar ouders wisten zich te red den door in een boom te klimmen. (UPI) Dezer TILBURG, 19 sept. Dezer dagen is mr J F M. Molkenboer, een be kende' figuur in de Tilburgse wereld van onderwijs en cultuur, onderschei den met de Orde van Gregorius de Grote. De onderscheiding werd hem uitgereikt door pastoor drs. F. I. A. M van Miert, die meedeelde dat de H Vader hiermee zijn hoge waarde ring tot uitdrukking bracht voor het werk als bestuurslid van de vereniging Ons Middelbaar Onderwijs". Mr. Mol kenboer is ook voorzitter van het cura torium van de Tilburgse middelbare scholen, voorzitter van de kath. Volks universiteit „De Kleine Academi" en bestuurslid van de Tilburgse Stads schouwburg. iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniuiiiiiiiiimnniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent in Bonn) STUTGART/DUSSELDORF, 20 sept. De aardgas-bel in Groningen heeft er reeds toe geleid, dat verschillende West duitse gasmaatschappijen zich nauwer aaneen hebben gesloten uit vrees voor de toekomstige concurrentie. De jaren lange vete tussen de Ruhrgas A.G. en de „kommunale Gasversorgung Sud- Deutschland G.M.B.H." is bijgelegd. Aanleiding was de toekomstige import van Nederlands aardgas via een huisleiding, die dwars door West Duits land tot aan de Zwitserse grens bij Ba zel en tot aan de Oostenrijkse grens bij Salzburg zal worden gelegd. De Westduitse gasmaatschappijen vrezen de machtige combinatie Esso- Shell-Nederlondse staat, die zij als onderhandelingspartner tegenover zich zullen vinden. Zij hebben beslo ten om hun belangen te coördineren. Ook de Hessische Gasunion en de Bayern Gas zullen zich bij Ruhrgas en de G.V.S. aansluiten. Zij zelf willen nl. de buisleiding leg gen, waar het Groningse aardgas door heen zal worden gepompt. De gas maatschappijen hebben bij de verschil lende deelstaatsregeringen hiertoe reeds verzoeken om concessies inge- gediend. Verwacht wordt, dat de aard gasbuis van Groningen uit de hoofd zaak langs de Rijn tot Karlsruhe zal worden gelegd, waar zij zal worden ge splitst in een buis naar het zuiden (Ba zel) en het oosten (Salzburg). Waar schijnlijk is, dat de aardgasbuis het tracé van de Westduitse autobahnen zal volgen, De buis zal een middelijn van 900 mm krijgen. West-Duitsland verwacht op deze wijze 6 miljard ku bieke meter gas per jaar uit Gronin gen te kunnen importeren. Aangezien de verwarmings-waarde van dit gas veel groter is dan van het normale ste delijke gas, zou deze hoeveelheid ge lijk staan met tweederden van de noi> male binnenlandse gas-afzet van onge veer 16 miljard kubieke meter per jaar. In Salzburg wil de „Niederösterrei- chisohe Nio-Gas" zie', aan de aardgas buis aansluiten. In het ministerie van Economische Zaken in Bonn wordt de nauwere aan eensluiting van de verschillende West duitse gasmaatschappijen toegejuicht. Het zl op deze wijze veel gemakkelij ker worden meent men in ministeriële kringen om het Nederlandse aardgas als nieuwe energiebron op de Westduit se markt in te passen zonder al te erns tige storingen. De Westduitse gasmaatschappijen be trokken tot dusverre hun gas uit steen kolen. De vraag is natuurlijk hoe de Nederlandse leveranciers tegenover de gefusioneerde gasmaatschappijen zullen staan en of zij zullen insisteren op een eigen distributie-net, dat zjj o.a. voor Noordduitsland reeds hebben aange kondigd. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 20 sept. De vierjarige Peter Boorsma is gistermiddag aan de rit gegaan met een in de Van Speyk- straat geparkeerde bestelauto. Peter was in de auto gekropen en toen hjj enkele knopjes zat te betasten, begon tot zijn eigen verbazing de auto te rijden. Regelrecht in de richting van de uiterst drukke Paterswoldseweg. Op de hoek draaide Peter precies zoals het hoort het stuur naar rechts, waarop de auto deze drukke weg opreed. Maar toen was het afgelopen met Peters chauf feurservaring, want de bestelwagen reed via het trottoir tegen een gevel. Het jon getje bleek ongedeerd, maar keek ge schrokken naar de schade aan auto en huis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7