Herderlijk Schrijven hij heropening van het Tweede Vaticaans Concilie Bisschoppen danken speciaal onze mede-christenen uit Reformatie „Open gesprek over grote vragen tussen priesters, religieuzen en leken" SHER «Hl 1 Drs. J. Loos in Groningen tot priester gewijd Ook rassenscheiding in Zuidafrikaanse sport In strijd met Olympisch Handvest 1 „Feestjesbouwer" in de mode in Wassenaar Mierlo kreeg eindelijk nieuw gemeentehuis miïe/h °Öt3 Met versterkt vertrouwen naar Rome terug Vrijgezellen tegen naamsverandering ongehuwden9 Oud-dominee in ambt verwelkomd Verlanglijst van Schelde- personeel EXAMENS DRY Puerto be SantaMamI Gebed Benoeming H. F. J. Sengers overleden Tussenstand M.Ï.V.A.- collecte: f 150.000 Vele predikanten en priesters aanwezig EINDEXAMENS MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 55 55 UTRECHT, 23 sept. (KNP) De bisschoppen van Nederland hebben naar aanleiding van de heropening van het Tweede Vati- kaans Concilie een schrijven ge richt, niet alleen tot de katholie ken maar tot allen die hebben meegeleefd met dit belangrijke gebeuren, speciaal ook tot „onze mede-christenen uit de Reforma tie". De bisschoppen schrijven: DRY SHERRY Liturgie Hetzelfde doel COQUINERO (S Steun iedere dikte, elk^maat bouw- en meubelplaat Drs. Loos rechts) tijdens zijn eerste H. Mis. De heer N. van Oosten met het Japanse jongetje. Hal met glas-in-lood-raam in het nieuwe gemeentehuis van Mierlo. 0 Zondag zal Paus Paulus VT in de St. Pieter te Rome het Tweede Vaticaans Concilie heropenen. Wij verheugen ons eraver dat wij mogen medewerken aan de voortzetting van het grote werk, dat vorig jaar onder de bezielende leiding van onze onvergetelijke Paus Joannes XXIII zg. is begonnen, om de wezenlij ke en onveranderlijke kern van het Evangelie en van Christus' heilwerk in een nieuwe glans te doen stralen in onze tijd. Voordat wij naar Rome ver trekken, willen wij gaarne een woord richten tot u, die samen met ons de Kerk van Nederland vormt. Onze boodschap beperkt zich echter niet tot hen, die lid zijn van de rooms- katholieke Kerk, maar richt zich allen in Nederland, die op positieve wijze hebben meegeleefd met dit belangrijke kerkelijke gebeuren. Daarbij denken wij allereerst aan onze mede-christenen uit de Refor matie, die door het sacrament van het Doopsel met Christus en daar door met ons verbonden zijn en die sarneïi met ons Christus als de ene Heer van Kerk en wereld belijden. Maar wij denken ook aan allen die met ons verbonden zijn door een op recht verlangen naar vrede, gerech tigheid en liefde onder de mensen. Onze boodschap is in de eerste plaats bedoeld om onze dank uit te spreken voor het gebed en meeleven gedurende de eerste Concilie-periode. Met Paus Joannes zijn wij er namelijk diep van overtuigd, dat zeer velen gehoor heb ben gegeven aan de oproep tot gebed en bekering. Wjj geloven bovendien en hier gebrui ken wij de woorden van Paus Joannes zelf „dat God de gebeden aanvaard en verhoord heeft van de zielen die Hem zijn toegewijd, van de kinderen, van de zieken en lijdenden; dat Hij ook het smeken gehoord heeft van hen die vu rig verlangen, maar niet kunnen bid den, van hen die er zozeer naar hun keren in het diepst van hun geweten de harmonie te herstellen tussen de eeuwige wetten en hun persoonlijke in stelling". (Kerstboodschap van Paus Joannes XXIII K. A. Jrg. 18, k. 58). De maanden van de eerste Concilie periode zijn voor ons „twee maanden van intense religieuze bewogenheid ge weest". (t.a.p., k. 55). Wij zijn getuige geweest van de vroomheid en mensenliefde van Paus Joannes, van de wijsheid waarmee hij het Concilie heeft geleid, van de vry- Advertentie) ALLÉÉN voor de waarlijke fijnproevers OP SPECIALE BESTELLING (uitsluitend via Uw slijter, wijnhandelaar!) binnen 48 uur bij U thuis AMONTItLA^ti Op fles geïmporteerd heid der kinderen Gods, die in de be raadslagingen tot uitdrukking kwam en van de volle bereidheid om te luiste ren naar het onvervalste woord van het Evangelie. Wij hebben gehoord de ontroerende getuigenissen van zoveel bisschoppen over vernieuwing en eenheid en de klemmende oproep tot de Kerk om de Kerk der armen te zijn. In dit alles hebben wy een teken gezien dat de Geest Gods genadevol werkzaam was temidden van deze kerkvergadering. Een teken ook dat de Heer getrouw is in zijn beloften. Hij heeft immers ge zegd: „Ziet, Ik ben met U alle dagen tot aan de voleinding der wereld". (Math. 28, 20). Het menselijke en al te menselijke, dat ook dit Concilie te zien gaf, heeft dit teken misschien een ogenblik ver duisterd, maar kon het niet wegnemen. Wij gaan daarom in geloof en met een versterkt vertrouwen naar Rome terug. Het programma is veelomvattend, het vraagt veel tjjd en waarschijnlijk moeizame arbeid. De grote lijnen door Paus Joannes in zijn openingsrede met zo eel geloof, optimisme en wijsheid ge trokken, zijn door de meerderheid van het Concilie aanvaard en door Paus Paulus VI onverkort overgenomen. Zij moeten nu doorgetrokken worden in concrete besluiten en richtlijnen. Want alleen dan wordt de weg gebaand tot de vernieuwing van het geloof en het kerkelijk leven waarnaar zovelen, christenen en niet-christenen, uitzien. De vragen waarmee het Concilie zich zal bezighouden, zijn alle op het zelfde doel gericht: de Kerk te ma ken tot een duidelijker sprekend te ken van Gods heerschappij en Zijn verlossende liefde. In Christus heeft God de Vader deze liefde aan ons getoond. Zoals Hij kwam „Niet om gediend te worden maar om te die nen", (Mat. 20, 28) om de arme Die naar van Jahweh te zijn, zo zal ook de Kerk duidelijk haar taak van vol strekte dienstbaarheid moeten beleven in de wereld van vandaag. Dit omvat allereerst de dienst van lofprijzing en gebed van het godsvolk, In en door en met zijn hemelse Hoge- prieser Jezus Christus, een eredienst waarin de eenheid van heel de Kerk en de grote verscheidenheid van de vol keren op harmonische wijze moeten sa mengaan. Om mogelijk te maken, dat heel het gelovige volk met hart en geest en stem aan deze eredienst deelneemt, zal de liturgie worden hervormd en aangepast. En daarmee is onverbrekelijk verbon den de dienst van de verkondiging van het Woord Gods, dat ons in de Schrift gegeven is en door de levende predi king van de Kerk wordt overgeleverd. Dit vraagt van het Concilie een diepe bezinning op de onderlinge verhouding van de H. Schrift, de Overlevering en het kerkelijk leerambt. Ware Godsdienst en echte Godsliefde zijn naar het woord der Schrift echter onmogelijk zonder de dienst aan en de liefde tot de medemens. Wat houdt de dienst van de Kerk aan de mens en de wereld van vandaag in? Ook daarover gaat het Concilie zich beraden: welke boodschap heeft de Kerk in naam van Christus te brengen aan de wereld over oorlogdreiging, over de honger in vele landen, over het hu welijk en het bevolkingsvraagstuk, over het economische en sociale leven, over de samenwerking en eenwording op het politiek gebied, over gezag en vrijheid. En hoe kan de Kerk hier een bijdra ge leveren samen met allen die hetzelf de doel nastreven? Dit alles komt ten slotte samen in de vraag naar wezen en opdracht van de^kerk zelf, zoals de ze door Christus zijn bepaald. Daarom zullen de ontwerpen over de Kerk, over haar mysterie naar binnen en haar opdracht naar bulten, wel het zwaartepunt van heel het Concilie gaan vormen. Er zijn nog vele andere vragen, die bij het kerkvolk leven of die door ande ren aan de Kerk gesteld worden, vra gen waaraan het Concillie niet voorbij kan gaan. Wij denken aan de plaats en de taak van de leek in het kerkelyk leven, aan bepaalde punten uit het ker kelijk huwelijksrecht, aan de missionai re opdracht van de Kerk in deze tijd. Over de gang van zaken kunnen wij op dit ogenblik nog niets zeggen. De Nederlandse pers, radio en televisie zul len U echter volop in de gelegenheid stellen om alles van nabij te volgen. Het is onze wens dat U dat ook zult doen. Dan zult U steeds herinnerd wor den aan de noodzaak om het werk van de Concilievaders met uw gebed te blij ven steunen. AMONTILLADO (HOOGSTE KWALITEITSKLASSE) IMP.: N.V. BREDASCHE WIJNHANDEL BREDA HAARLEM, 23 sept. (KNP) Mgr. Van Dodewaard heeft op diens ver zoek eervol ontslag verleend aan G. VAN TRIGT, als voorzitter van de bisschoppelijke onderwijs advies commissie. In zijn plaats is benoemd B. VERJBEEM, regent van de r.-k. Kweekschool te Beverwijk. Wij, Uw bisschoppen, vragen U drin gend om dat gebed. Gedachtig het woord van de psalmist beseffen wij, dat „wan neer de Heer het huis niet bouwt, het zwoegen der bouwlieden vergeefs is", (psalm 127, 1). Bidt daarom gezamenlijk in uw gezin om het licht en de kracht van de Hei lige Geest: „Dat Hij besproeie wat ver dord is, buige wat weerspannig is, ver- warme wat koud is, geleide wat af gedwaald is". (Uit de sequentie van Pinksteren) Belijdt uw geloof in de ene heilige Kerk door bij de viering van de H. Eu charistie en de speciale gebedsdiensten, samen als het ene volk Gods uw smeek beden tot de Vader in de hemel te rich ten. Wij zullen zeer verheugd zijn als vele van onze mede-christenen, evenals in de vorige periode, ook nu in hun voorbede het Concilie voor Gods aan schijn willen gedenken. Wij zijn ervan overtuigd dat U op deze wijze U tevens innerlijk voorbe reidt op de vernieuwing van het ker kelijk leven, die vanuit het Concilie in de Kerk van Nederland, in gezin en parochie, in stad en bisdom, haar beslag zal moeten krijgen. Wij verzoeken onze priesters dat zij vanaf de preekstoel belangstelling vra gen voor de onderwerpen die op het Concilie aan de orde worden gesteld. Wij zouden graag zien dat de bestaande mogelijkheden zoals Ecclesia- en Catho- lica-groepen benut worden en nieuwe vormen gezocht worden om tussen priesters, religieuzen en leken tot een open gesprek te komen over de grote vragen die de Kerk op dit ogenblik bezig houden. Wij aanschouwen dit als een belang rijke medewerking en steun aan onze arbeid op het Concilie. Christus heeft aan de bisschoppen onder leiding van de Paus het hoogste gezag toevertrouwd in zijn Kerk; maar wij zijn er diep van doordrongen dat de Heilige Geest werkt in iedere gelovige en dat ieder Zijn gave heeft. (Cfr. 1 Joh. 2, 27). Alleen in liefdevolle gemeenschap in „de gehoorzaamheid van het geloof" (Rom 1,5) en in een geest van vertrou wen kan het Lichaam van Christus ver nieuwd worden. Wij vertrouwen dat U zoals altijd ook nu „onze vreugd en onze kroon" (Phil. 4, 1) zult zijn en dat wij, zoals de apos tel Paulus tot de gelovigen van Korin- the, tot U mogen zeggen: „Gij zelf zijt onze aanbeveling, geschreven in ons hart, maar voor allen te zien en te le zen, een open brief van Christus, met onze hulp opgesteld, niet met inkt ge schreven, maar met de Geest van de levende God, niet op stenen tafelen maar in de harten van levende mensen (2 Kor. 3, 2-3)". Van onze kant verzekeren wij U, dat uw meeleven en meedenken ons in Rome een steun zal zijn en dat Uw no den en zorgen een blijvende plaats in ons hart hebben",aldus de bisschop pen. Advertentie) UTRECHT, 23 sept Uitgaande van het standpunt, dat een organisatie met enige honderdduizenden leden meer invloed kan uitoefenen op wetgeving en publieke opinie dan een van beperkte omvang, heeft het bestuur van de Ned. Vrijgezellenbond op de za terdag gehouden algemene vergadering belangrijke voorstellen gedaan. Op de eerste plaats wenst het bestuur naams verandering van de organisatie. Het meent, dat het woord „vrijgezel" voor sommigen een minder sympathieke klank heeft. Een bredere omschrijving, als „Ver eniging tot behartiging van de belangen van ongehuwden", zou aantrekkelijker zijn en de propaganda bevorderen. Het bestuur wil bovendien in de toekomst ook personen die gehuwd zijn geweest tot het lidmaatschap toelaten. Beide voorstellen ondervonden nogal tegenstand in de vergadering. Verschil lende afgevaardigden achtten het niet juist een reeds in 1961 gewijzigde naam opnieuw een andere .vorm en klank te geven. Tegen toetreding van personen, die gehuwd geweest zijn, had men be zwaar omdat daardoor een te grote kern van ouderen zou ontstaan, dat weer tot wijziging van de oorspronke lijke doelstellingen zou kunnen leiden. Het slot van de urenlange discussie was, dat het bestuur zijn beide voor stellen terug trok voor nader beraad. (Van onze correspondent) UTRECHT, 23 sept. Bijna 72 jaar oud is zaterdag na een ernstige ziekte overleden de heer H. F. J. Sengers, oud-directeur van de Bedrijfsvereniging Land- en Tuinbouwbelang in Utrecht eri van de ziektekostenverzekeringsmaat schappij VZVZ te Amsterdam. Beide functies had hij in 1958 neergelegd. De heer Sengers heeft zich zeer verdien stelijk gemaakt op soqiaal-charitatief terrein waarvoor hij de onderscheiding van Ridder in de orde van de H. Gre- gorius ontving. AMSTERDAM, 23 sept. (KNP) Van de zondag 15 september gehou den MIVA-collecte is op de MIVA-cen- tralt te Amsterdam reeds 150.000 gul den ontvangen. De hoogste bijdrage tot nu toe kwam met 1517 gulden uit de Sint Jozef-parochie in Delft. De Ca- nisius-parochïe in Nijmegen volgde met 1217 gulden. Men heeft de ver wachting, dat de opbrengst van de MIVA-collecte 1963 met tien procent gestegen zal zijn ten opzichte van die van vorig jaar. De bruto-opbrengst was toen 340.000 gulden. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 23 sept. Mgr. P. A. Nierman heelt gistermorgen in de Sint Martinus-kathedraal drs. J. Loos eer der predikant van de Nederlands' Her vormde Kerk in Hilversum, tot priester gewijd. Mevrouw Loos en haar kinde ren, voorts familie en vele genodigden woonden de plechtigheid by. Mevrouw Loos ging, tegelijk met haar man, acht jaar geleden over tot de katholieke Kerk. Later volgden hun twee zonen, studenten te Wage- ningen en Groningen. Een Engelse vriend van drs. Loos, Cictor G. Brow, van een Londense anglikaanse paro chie, vertegenwoordigde officieus de kerk van Engeland. Verder waren ve le predikanten en reguliere en se culiere geestelijken van het bisdom, alsmede de burgemeester van Zwolle, drs. F. Roeien, in wiens gemeente drs. Loos leeft en werkt, aanwezig. Hü geeft lessen in oecumenica voor de theologiestudenten van de paters Augustijnen in Nijmegen en aan het groot-seminarie van het aartsbisdom; voorts theologielessen aan leken, in sa menwerking met het vormingscentrum Vinea Domini te Witmarsum. Aan het slot van de plechtigheid weid de mgr. Nierman tijdens zijn toespraak uit over de grote betekenis van het priesterschap. De kerk is bij iedere priesterwijding geroepen tot grote dank baarheid. Door deze priesterwijding is een nieuwe priester als een gave Gods geschonken aan heel de Kerk en in het bijzonder aan het bisdom Groningen. Zich tot de nieuwe priester wendend, zei mgr. Nierman, dat deze een uiterst lan ge en moeilijke weg heeft afgelegd, al- vorens zijn hart tot rust kon komen. Hij wenste drs. Loos van harte geluk met de vervulling van zijn verlangens en de bezegeling van de innerlijke roe ping en heette hem welkom in de kring van priesterlijke medewerkers. „Heel deze kring heeft u de hand opgelegd als teken van collegiale saamhorig heid en als een welkom als broeder in het ambt. Moge de genade des He ren u vervullen bij de priesterlijke bediening." Het kathedrale koor onder leiding van de heer B. Sleumer zong een vierstem mige mis van Ca sail. Na de plechtig heid kwamen velen de pas gewijde priester gelukwensen. M "f# Bij de heer Nico van Oosten op de arm zit een Japans jongetje van zeven jaar. Het ventje luistert naar de Engelse woor den die de man met het guitige gezicht hem vriendelijk in het oor fluistert. Even later blijkt hij uit de woorden en gebaren van de mynheer begrepen te hebben dat verderop andere kinderen een leuk spelletje aan het doen zijn, waar hij beslist by moet zijn. Hij holt weg. Nico van Oosten loopt moeilijk naar een stoel en is blij, dat hij zit. „Zo, u wilt weten, wat voor een druif ik ben. Ik ben nodig. Sommige ouders hebben geen tijd voor hun kinderen". Bijvoorbeeld de ouders van het Japannertje. Vader was tien dagen lang in Scheveningen druk aan het confereren op het Genetische Con gres. En moeder was met andere echtgenotes van geleerde congres gangers op stap naar Amsterdam, Volendam en allerlei andere plaatsen die voor excursies in aanmerking plegen te komen. Hun zoontje heeft zich, met nog honderd andere kinde ren van erfelijkheidsdeskundigen, vermaakt in het „kroostpark" dat tijdens het congres was ingericht in het Westbroekpark. Behalve dames van het comité „Den Haag ontvangt" en enige werkstudenten was daar ook de heer Van Oosten aanwezig om de kinderen te vermaken. „Ja u ziet wel", begint de heer Van Oosten te vertellen, „ik loop niet best meer, ik heb weinig kracht over. Vier jaar geleden dacht ik: „Dat kan zo niet langer. Ik heb een te hoge dunk van mijn vak." De man die zo slecht loopt is dertig jaar gymnas tiekleraar geweêst, is nu nog trainer bij de Nederlandse Ski-Vereniging en heeft een praktijk in heilgymnastiek en massage. Als jongen in Delft, waar hij zesenvijftig jaar geleden werd geboren, had hij al uitgeblon ken op de turnvereniging „Door Oefe ning Gestaald" Hij ging studeren voor leraar lichamelijke opvoeding en be haalde in 1927 de middelbare akte. Na nog een jaar studie in Duitsland verbond hij zich als leraar aan de Vrije School te Den Haag. Hij bleef een toegewijd sportman en vergde te veel van zijn krachten. Vier jaar geleden deed hem dat besluiten met het lesgeven op te houden en van een liefhebberij zijn beroep te maken. Zijn liefhebberij was altijd geweest: de boel op stelten zetten. Op school en bjj de Nederlandse Ski-Vereniging was hij de man die van fuifjes on vergetelijke feesten maakte. Met gekke invallen en handig in elkaar geknutselde hulpmiddelen zorgde hü ervoor, dat iedereen zichzelf eens een avond vergat. Hij raakte buiten school en vereniging bekend als „pretmaker" en werd nogal eens uit genodigd een feest op touw te zetten, zowel voor kinderen als volwassenen. En nu zegt hy: ..Ik ben in de mode in Wassenaar". Elke week wordt de heer Van Oos ten wel gevraagd voor een kinder party in het deftige woonoord by Den Haag. Daarnaast organiseert hy feestjes op ambassades, verhoogt de pret op buurtfeesten en verenigings- fuiven. Hy heeft er byna een dagtaak aan. Byna overal naartoe gaat het bestelwagentje mee. Daarin zyn een bar voor limonade, een verbandtrom- mel, veel gekleurde ballen, houten vissen en kikkers, plastic bloemen en emmers en nog veel meer gekke dingen om leuke spelletjes mee te doen. Een groene luifel met zilver kleurige franje kan de auto een feestelyke noot geven. „Pret voor tien en meer" luidt Van Oostens slagzin, die voor tweeërlei uitleg vat baar is. Gevraagd naar het feest dat hij zelf het best geslaagd vond, zegt hy zonder aarzelen: „Dat voor myn col lega's vorig jaar in het Kurhaus". Hij heeft toen het feest georganiseerd dat daar gehouden werd ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Leraren en Onderwyzers in de Licha melijke Opvoeding. Het is een groots festyn geworden met het Gronings Studentencabaret, Tobi Rix, Alexan der Pola en drie dansorkesten waar onder de Koninklyke Militaire Kapel. „Ik ben nog dankbaar, dat ik dat voor myn collega's heb mogen doen." En nog een simpele oplossing a la Van Oosten: als er geen muziek is, dan maar fluiten door de megafoon. We hebben hem de Zevensprong ho ren fluiten in het „kroostpark". Het klonk echt feestelyk. Met de onthulling van een ge denksteen en de inwerking stelling van een klein carillon (12 klokjes) heeft mr. dr. C. Kortman, commissaris der koningin in Noord-Brabant, zaterdag het nieu we gemeentehuis te Mierlo officieel ge opend. Met een défilé, muziek-, sport en folkloristische demonstraties door een dertig plaatselijke verenigingen, viert de bevolking van het sterk groeiende kersendorp (ruim 10.000 zie len) uitbundig de plechtige gebeurte nis mee. Voor jong en oud is daartoe alle reden, wan bijna een halve eeuw hebben de opeenvol gende gemeentebesturen moeten wer ken om de bouwplannen verwezen lijkt te krijgen. Werd reeds in 1916 de eerste stap gezet om het van 1805 daterende raad huisje annex spuithuis voor de brand weer en arrestantenlokaal vervangen te krygen, sinds 1959 hebben de toen aanhangig gemaakte en nog steeds hangende! voorstellen lot grenswij ziging rond Helmond roet in de Mier- lose bouwplannen gestrooid. Direct na zyn ambtsaanvaarding in 1953 kreeg burgemeester J. Krol met het steeds nypender probleem der huis vesting van zyn bestuursapparaat te maken. In 1954 lag een nieuw plan ter tafel van de gemeenteraad, pro vinciaal bestuur en departementen. In 1961 had hy de financiering rond en de ryksgoedkeuring binnen. Het fraaie, naar ontwerp van architecten bureau Magis-Witlox te Helmond ge bouwde gemeentehuis (Bouw- en in ventariskosten 7(4 ton) is gesitueerd in het midden van de nieuw te vormen dorpskern. De Mierlose kunstschilder en glazenier Hein van de Boomen vervaardigde voor de royale entree hal een fraai glas-in-lood-raam, waar in de groeiende verbondenheid van agrarisch met industrieel leven kleur rijk is uitgebeeld. De Roermondse kun stenaar René Wong heeft op een wand in de raadszaal de drie goddelyke en vier hoofd-deugden gesymboli seerd. Zes plaatselyke kunstenaars hebben schilder- en beeldhouwwerk ter verfraaiing van gangen en zalen afgestaan. Een heel byzonder ge schenk ontving het gemeentebestuur van de heer J. C. Nopper, die na repatriëring uit Indonesië Mierlo tot woonplaats koos. Tijdens de regerings overdracht in Djakarta wist hy een in 1814 vervaardigde reproduktie van Rembrandt's „Staalmeesters", welke een der wanden van het departement van Justitie te Djakarta had gesierd, te verwerven. «Dl MIDDELBURG, 23 sept. In .de woensdag a.s. te houden vergadering van de ondernemingsraad van de Ko ninklijke Maatschappy „De Schelde te Vlissingen zal van werknemerszyde een aantal wensen van de arbeiders onder de aandacht van de directie worden gebracht. Ongeveer duizend werknemers van De Schelde" hebben hun handtekening onder de lijst met verlangens gezet. De belangrykste wensen zijn: een extra premie-uitkering van ongeveer honderd gulden voor iedere werknemer, optrek king van de tariefpersentages, een gro tere vergoedig voor reisuren by kar- weiwerk, een extra toeslag voor arbeid in ploegen en een extra toeslag voor vuil werk. Een loonsverhoging wordt by deze actie niet gevraagd. tiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. JOHANNESBURG, 23 sept. (Rtr) De Zuidafrikaanse immigratie dienst heeft zaterdagavond John Har- ris, voorzitter van het Zuidafrikaan se „non-racial" Olympisch Comité „S.nroc", belet naar Baden-Baden te vertrekken, waar hij het, in oktober te houdenj internationale olympisch congres wilde bijwonen. Vlak voor zijn vertrek van het vlieg- vel van Durban werd hem medege deeld, dat zijn paspoort op last van de minister van binnenlandse zaken was ingetrokken. Een reden daarvoor werd niet opgegeven. Harris, die le raar is aan een blanke school, vloog daarna naar Johannesburg, om uitleg voor het optreden van de minister te vragen. Harris vertelde, het internationale ol. mpisch congres, waar ook de Zuidarikaanse kwestie aan de orde zou komen, op de hoogte te willen stellen van de rassenscheiding, die ook in de Zuidafrikaanse sportwereld wordt toegepast. Zijn organisatie zou over documenten besöhikken, die dui delijk aantonen, dat Zuid-Afrika in strijd handelt met de statuten van het Olympisch Handvest. Dennis Brutus, een andere hoge niet- blanke functionaris van „Sanroc" werd vorige week gewond, toen hij, na door de politie van Johannesburg te zijn aangehouden, trachtte te ont vluchten. Naar zijn vrouw mededeel de, weigert hij medische behandeling zolang hem niet wordt toegestaan een diplomatieke vertegenwoordiger van de Rhodesische regering te spreken. Brutus reisde op een Rhodesisch pas poort, toen hij werd gearresteerd. NIJMEGEN, 23 sept. Semi-arts: F. W. J. Gribnau, Deventer; arts: J. A M. J. Wils Venlo. GRONINGEN, 23 sept. Doet. soc. aardryksk. H. Selles, Genemuiden en J. Sikkens Groningen; arts le ged.: mej. F. B. van Houten Drachten. LEIDEN, 23 sept. Doet. cult, an- tropol. Mohan Kant Gautam, 's-Gra- venhage. DEVENTER, 23 sept. Rykskweek- schoolAkte van bekwaamheid volledig bevoegd onderwyzer(es) de dames A. G. v. Tongeren, Deventer, M. Berends Holten, W. E. Klein Lebbink, Groot Dochteren en de heren G. Alberts, Zwol le, F. J. Hospers, Holten, E, Karren- beid, Warnsveld, E. J. Kraayenzank, Wilp, D. Mik, Lochem, A. Reugebrink, Zutpdien, P. J. Clous, Oosterbeek, J. A. Hartkamp, J. C. Jansen, H. Kley- zer J. van Petersen, T. M. Brand en J. Brendel, allen uit Deventer. BREDA, 20 sept. St. Franciscus Kweekschool. Geslaagd: N. Bax, M. Dekkers, M. Dykers, H. de Lange, P. Luykx, C. de Rooü, allen te Breda; H. Kersten, Oosterhout NB: G. Vogels, te Roosendaal, J. van Elzakker te Hoo- gerheide. 's-GRAVENHAGE, 20 sept. Bis schoppelijke Kweekschool. Geslaagd: C. van den Berg, A. van der Burg, W. van Crugten, H. Derks, J. Linders, al len te Den Haag, F. Arnold, A. van Kakerken, beiden R'iswijk ZH; J. den Blanken, Zoeterwoude; P. van den Bo- gaerdt, Rotterdam; J. Bredie, Grave NB; A. van Buul, Leiden: R. Delen, Vlaardingen; L. Elshout, Wassenaar; J. Grootscholten, Poeldijk, A. van der Hulst, Oud-Ade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5