Feijenoord handhaaft met pijn en moeite prestige Pieters Graafland grote held in slag met Ajax Blessures ergeren en benauwen PSV Wat te doen met 6 uit 4? MVV wil niet bij de „grote jongens" konten Angst om te verliezen regeert weer Feest in Deventer TOTO ALLE DERTIEN GO AHEAD de sterkste in Oost GVAV kan slecht buiten Nuninga Breien maar Blauw Wit laat zich in de hoek drukken bij ADO Slordig Heracles door DOS geklopt DE RESTERENDE VIJF VAN DE ERE-DIVISIE Overleden op tribune Toch zege op Volendam MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7 (Rechts) Pronk van Ajax moest zich meermalen in allerlei stan den veringen om zijn doortastende tegeyistander Frans Bouwmeester van Feijenoord in toom te houden. Ondanks assistentie van (links) Kerkum en (rechts) Henk Groot liepen de Rotterdammers hier tegen de Amsterdamse barrière, maar toen Bouwmeester een keer een goede kans kreeg, maakte hij het doelpunt voor zijn club. (Onder). Dit wordt een fataal moment voor de DWS-ers. De Amsterdamse verdedigers bren gen in de vijfde minuut de door gebroken PSV-er Giessen in uiter ste nood ten val en de scheids rechter beslist strafschop. f Risico nemen Ook niet alles Geen rust Mentaal sterk Even hadden P'elkmans (links) van NAC en Van Ede (rechts) van Sparta tijd een kwaad woord je met elkaar te wisselen. ROTTERDAM, 23 sept. En dan mocht Feijenoord drie van zijn vier competitiewedstrijden sma delijk hebben verloren, toch was er met zestigduizend betalende bezoekers nauwelijks nog een leeg plekje op de tribunes! Want, Feijenoord blijft Feijenoord en Ajax Ajax; groot, machtig en roemrucht, als zij elkaar onder welke omstandigheden ook ontmoeten. Dan staat er meer op het spel dansalleen maar de twee punten, die in elke competitie wedstrijd zijn te verdienen. Dan komen niet alleen zestigduizend toeschouwers, maar ook de bonds voorzitter Toon Schroder, de voorzitter van de semi-profs Jos Coler, de secretaris-penningmees ter Lo Brunt en zelfs na een week tevoren Ajax ook reeds te hebben gezien de bondscoach Elek Schwartz. Dan is aan alle voorwaarden om een thriller te verwachten voldaan. Snelle Petersen Heldendaden 1 2 3 Het ging er hard aan toe bij For tunaMVV en de Maa strichte- naar Toennaer maakte soms aan scheidsrechter Roomer heftig zijn ongenoegen kenbaar. FORTUNA '54—MVV 1—1 (0—1). Ceu- len 01. Rust. Horsels 11. 20.000. (Van onze speciale verslaggever) GELEEN, 23 sept. MW past wel op om zich uitbundig op de borst te slaan nu het plotseling meemarcheert met de grote jongens" in de compe titie. Er zijn er natuurlijk in het Maas trichtse voetbalwereldje, die met ver hitte gezichten uitrekenen, dat zes pun ten uit vier wedstrijden 45 uit 30 geeft, maar die maken het wat al te bar. Iets anders is, of het verstandig is de zo vroeg en sensationeel verwor ven bult als een erfenis te beschou wen, als een meevallertje, dat een di recte, solide belegging vereist. Wat te doen met 6 uit 4? MW heeft er geen raad mee geweten. Dat werd duidelijk tijdens de ontmoeting tegen Fortuna. MVV geloofde er niet in. Het wilde niet aannemen, dat het de wind vol in de zeilen zou houden en viel in het propvolle Geleense sta dion terug in de zo bekende „taktiek van de angst". Het terugroepen van Haenen naar de spilplaats, waarop hij de vorige seizoenen een rots in de branding placht te zijn en het degra datie-gevaar koelbloedig in de ogen keek, was daarvan het bewijs. Hae nen had in de recente 6 uit 4 een groot aandeel als ...aanvalsleider. Hij maakte tegen NAC drie doelpunten en was de motor van het nieuwe type aanvalsspel, dat MVV weer zoveel goodwill bezorgde. Was de laatste, onverwachte neder laag tegen ADO voor MW zeker ont moedigend, daartegenover stond, dat er voortdurend was aangevallen. Al leen, het lukte niet. Maar velen in Limburg hoopten, dat MVV het pun tenverlies met de allure van een top- ploeg zou accepteren en geen wijzi ging zou brengen in zijn strategie, waarin het accent op de onvervalste aanval viel. Voor hen betekende het onttrekken van Haenen aan die tot nogtoe geïnspireerde linie een ernsti ge teleurstelling en tevens betekende het, dat MVV zich weer bezig hield met min of meer krampachtig, defen sief voetbal, dat op de duur nooit kan overtuigen. Natuurlijk komt men ih Maas tricht met het argument, dat For tuna (uit) geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken, dat het een zware derby is, met emo ties geladen. Maar MVV had ook kunnen bedenken, dat er juist nu, in het begin van de competitie, een risico mocht worden genomen, om dat het de moeite waard was ge weest om op 8 uit 5 te komen en omdat dan tegelijkertijd de wrange smaak, overgehouden aan de wed strijd met ADO, zou zijn wegge spoeld, volledig. Voortdurend in de verdediging te worden gedrongen, is ook niet alles. Al kun je veel hebben met een brok graniet, in de persoon van Toen- naer, op de rechtshalfplaats en met een Custers als zeer attente rechts back, het blijft altijd riskant de bal in de buurt van het eigen, door Körver beschermde doel, te hebben Zelfs tegen een Fortuna, dat tegen de verhouding in op een achterstand van 0-1 gezet, feitelijk niet weet hoe de bal in het net moet komen. Van die onwetendheid heeft Fortuna in het verleden wel vaker last gehad. Fraaie spelpatronen liepen aan de lopende band met een sisser af, ten zij Angenent, of later Kohn het op zijn heupen kreeg. Aan technici heeft Fortuna nog steeds geen gebrek. Met hen wordt bijna altijd een veldoverwicht bereikt eii dan is Rutten aan de spits de aan gewezen man óm zijn linker schoen hard en dodelijk tegen de bal te druk ken. Petakovio en Piters, de behen dige buitenspelers, droegen ook nu weer de nodige munitie aan voor Rut ten maar zij en dus Fortuna, troffen het'niet, dat de stevig gebouwde mld- voor geen raad wist met de verschil lende schietkansen, die anders droog en laconiek worden benut. Daar kwam dan bij, dat Haenen weer snel ver trouwd was met zijn spilplaats en vooral in de kopduels domineerde. MVV bereikte in de eerste helft een voorsprong nadat Fortuna vele malen oen in een half uur) ag was geweest. Het (negen hoekschopp ambitieus in de sla van dichtbij gemaakte doelpunt van linksbinnen Ceulen kwam J).arf aa" stimuleerde de MW'ers tot een onge kende aanvalsdrift. DieAf® perd te zullen worden, toen vijf mi nuten vóór de rust Fortuna s linkshalf Munsters een strafschop ging nemen. Altiid. eoed" iubGldG do tiibun©, maar tot. ieders verbijstering zeilde de bal sloom over de deklat. Hoe kostbaar deze misser was, bemerkte men in de tweede helft. Plichtmatig bijna legde Fortuna zijn breiwerk op de grasmat; MW had er alleen maar binnenpretjes om,JjSL ctnnH lipt twa&lf rninutön vóór hGt einde linksbinnen Horsels de gelijk- mnkpr />n zün. Dr&Crlt 611 no^ wel met een schuiver volgens het boekje. dag^in^Ge?eenSgespeeWe''wedstrydgJ'or- ufna-MW heeft onder de toeschouwers twee slachtoffers geëist. Tijdens de wedstrijd overleden aan een hartver- lamming de 72jarlge Crom- bach uit Beek (L) en de 44-jarige heer J H. Vincken uit Maastricht. (Van onze speciale verslaggever) DWS—PSV 1—2 (0—2). Brusselers (strafschop) 01, Theunissen 02. Rust. Temming 12. 20.000. AMSTERDAM, 23 sept. „Om met Uw krant te spreken: Esbjerg zij ge waarschuwd", liet een van het groep je PSV-ers zich ontvallen. „Reken maar, dat ze in Esbjerg na woensdag aan ons terug denken, we zullen alles •oven wat we in ons hebben. Als we ..an verliezen, is het met ere, maar ik voor mij geloof zeker in een gelijk spel", beweert vervolgens de kleine „Medeke" Hoenen met aUe heftig heid. „Ik neig na de zege op DWS zelfs naar een overwinning", Iaat schuchter rechtsachter Kemper ho ren. „En de blessures dan?'" werpen wij op. „Ja die blessures". De nuchtere, wat minder onstuimige aanvoerder Toon Brusselers haalt de schouders op. Het groepje in de lounge van het Am sterdamse Parkhotel kijkt naar hem op. Verwachten zij van hem de ver lossende woorden, dat het allemaal meevalt. Zij zouden zich ondanks hun positieve verklaringen heel wat meer op hun gemak voelen voor de wed strijd voor de Europa Cup van woens dag. Het ïs voor de meesten de eer ste van hun carrière. Het is dan be paald geen veilig gevoel aan de voor avond van het vertrek drie geblesseer de spelers in het midden te hebben, waarvan het bepaald niet zeker is of zij kunnen spelen. De achttienjarige Giessen brengt als een van de drie zelf de lach weer in het gesprek. „Weet je wat ik doe Toon? Ik laat me morgen om vijf uur wekken en dan ga ik direct naar de masseur. Hij zal me zien aankomen. Overigens, als ik loop voel ik niets van die Achillespees, maar als ik een tijd gezeten heb, zoals bij dat diner van anderhalf uur, dan moet ik overeind". En Wiersma? „De dokter in het zieken huis kon niets vinden. Op de foto zag hij alleen een oude breuk. Het doet weliswaar flink pijn aan mijn borst, elke keer wanneer ik adem haal, maar dat zal wel overgaan. Ik hoef in ieder geval niet bang te zijn dat ik als ik woensdag speel, iets zal breken. We waren eerst wel bang voor een gebroken rib". Num mer drie Van Wissen komt hinkend naar ons toe. „Bij mij is het in feite een dubbele blessure, eerst zwikte ik door mijn enkel en daar na kreeg ik er nog een trap tegen aan". „Toch hebben die jongens van DWS niet ruw gespeeld, wel hard maar niet unfair, het is, zoals secretaris Van Gel der zegt, vanmiddag vooral in de twee de helft een echte cupwedstrijd ge weest,"zegt dan Brusselers. „We heb ben voor het eerst het 4-2-4 systeem gespeeld, zoals wij dat ook tegen Es bjerg zullen doen. En als we het woens dag zo spelen als vanmiddag en ze in de voorhoede meer met verstand met de kansen omspringen, dan ge loof ik tegen Esbjerg in een gelijk spel. Neen, al weet ik dat het publiek er anders over dacht, een gelijk spel had DWS niet verdiend". Doelman Bals wordt in die mening direct gesteund door Pierre Kerk- hoffs: „We moeten het in de voorhoe de wat rustiger aan doen, het wat be ter bekijken als we een kans krijgen. ,,U moet ook niet vergeten", vult Theunissen aan, ,,we kwamen een beetje vlug aan die voorsprong van 2-0. Eerst werd Giessen in het straf schopgebied door Burgers gehaakt toen hij zich door een hakje een vrije schietpositie had geschapen en toen reageerde Jongbloed veel te laat op die stuiterbal v: mij. Neen, hij reageerde tweemaal en omdat die bal van richting werd veranderd was hij de tweede keer te laat", legt Bals uit. „Goed, maar we stonden met 2-0 voor". „Toch hebben we het geen moment rustig aan kunnen doen, mijn naam is geen Hoenen meer als ik dat eerste kwartier na de rust nog aan de Euro pacup gedacht heb. Wat viel dat DWS aan. Ik moest Temming bewa ken, maar hij bleef toen terug en kreeg heel wat vrije schietposities. Vandaar dan ook dat tegenpunt, een schot van vijfentwintig meter afstand. DWS was echt fel en onze achterhoe de, vooral door het uitvallen van Wiers ma, wat onzeker. Hoeveel kansen heeft Geurtsen niet gehad, maar hij is te traag. Israël en Flinkevleugel, magistraal zoals die jongen Allemann partij gaf, waren veel gevaarlijker. Ze waren allemaal wel wat langzamer dan wij", concludeert Hoenen. Dan gaan de gedachten weer naar woensdag, naar Esbjerg. „U ziet hoe fel we geladen zijn. Mentaal zijn we bijzonder sterk. Qe vraag is alleen kunnen wij ons eigen systeem spelen", zegt Brusselers. „Als dat niet zo is, dan zullen we ons in het veld moeten aanpassen, een seintje vanaf de lijn is dan voor mij voldoende. Als aan voerder mag je dan niet in paniek raken. Zoals bijvoorbeeld nu ook niet over die blessures. We zullen dinsdag wel zien. Dan is de eerste training, precies op de tijd dat woensdag ook de wedstrijd wordt gespeeld. Om aan het klimaat te wennen." (Van onze sportcorrespondent) GO AHEADSC. ENSCHEDE 32 (31). Bosveld 0—1, La Crois 1—1, Weyers 2—1, Wilstefeld 31. Rust. Ten Donkelaar 3—2. 20.000. DEVENTER. 23 sept. Enschede en Go Ahead hebben elkaar bestreden In de sfeer, die vanouds de wedstrijden tussen deze beide veelal leidende clubs In de eerste klasse Oost kenmerkte. Het is een Deventer overwinning ge worden, dank zij het grote enthousias me waarmede de elf van Beltman, moreel gesterkt door de overwinning in Rotterdam, hun geroutineerder te genstanders tegemoet kwamen. Enschede begon met fraaie open aanvallen en voor er drie minuten ge speeld waren had Van Pelt al een kopbal van Nemes onschadelijk ge maakt en een listig schot van Kohn verwerkt. Aan het schot van Bosveld, in de 18e minuut, dat mogelijk werd door treuzelen van Hondelink, kon hij niets doen. Maar Borghuis c.s. kregen meer vat op de aanvallers; de glans ging er af en de Enschedeërs schakel den over op kort en vaak individueel spel en dat was juist wat de Deventer verdedigers wilden. Twee minuten na de openingstreffer nam Lefering een hoekschop, die door La Crois feilloos werd ingekopt. Terwijl Enschede ln het korte spel volhardde, speelden de Deventenaren directer en zij hadden succes. La Crois speelde precies op tijd Lefering de bal toe, Lagarde greep mis op de hoge voorzet van de kleine rechtsbui ten en Weyers strafte die misgreep onbarmhartig af. Groot enthousiasme uiteraard bij het grootste deel van het 20.000-koppige publiek, waarvan de helft de overdekte staantribune, nu in gebruik genomen, bevolkte. Een en thousiasme, dat groeide toen in de 30e minuut Wüstefeld Van de Wel om speelde en in plaats van de verwachte voorzet een schot loste dat Lagarde verraste. Enschede trachtte de bakens de verzetten maar Van Pelt sloeg fan tastisch een schot van Kohn uit zijn doel en Kraus redde op de doellijn toen zijn doelman onder een tegenstander bein0ldentweede helft werd een dubieuze vrije schop tegen de hoogopspringen- de Borghuis door Van de Wel door het muurtje heengeschoten waarna Ten Donkelaar het tweede Enschedese doel- Dunt scoorde. Dicht bij de gelijkmaker kwamen de gasten toen Ten Donkelaar van een weifelen van Van Pelt en Thiemann profiterend, een boogbal tegen het houtwerk plaatste. GVAV—VOLENDAM 2—1 (2—1). Zoe- tendal (strafschop) 1—0, Steur 11, Fran sen 2—1, rust en ein''e. 13.000. (Van onze sportcorrespondent) GRONINGEN, 23 sept. Het is de Groningers wel duidelijk geworden, dat Klaas Nuninga goud waard is voor GVAV. Tegen Volendam was de gloed nieuwe internationaal (wegens examen voor onderwijzer) niet van de partij, evenmin als rechtsbuiten Weering. Dat GVAV toch met 2-1 won, was niet het gevolg van eigen kracht. De 13.000 toeschouwers zagen GVAV in het eerste kwartier sterk aanvallen en toen Dirk Zwarthoed een ren van Fransen ongeoorloofd onderbrak, kon Zoetendal na 17 minuten een straf schop benutten. Drie minuten later maakte rechtsbuiten Steur fraai gelijk (1-1). GVAV kreeg opnieuw kansen, maar eerst twee minuten voor de rust had Fransen succes (2-1). NAC—SPARTA 2—1 (0—1), De Groot 0—1. Rust. Visschers 1—1 en Visschers 2—1. 12.000. (Van onze sportcorrespondent) BREDA, 23 sept. De voetballief- hebbers zijn gisteren in het treffen tassen NAO en Sparta geen moment aan hun trek gekomen. Voor de rust zag men een eindeloos gebrei en ge- borduur. Toen tien minuten voor de thee Vermeulen even geblesseerd langs de kant van het veld zat, vulde Mul die plaats in de defensie van NAC niet snel genoeg op. Dat kwam NAC op een achterstand te staan. Na de thee voerden de Brabander» dan het tempo iets op. Die geringe versnelling was Sparta toch te machtig. Graaumans zorgde voor 1-1. De strijd werd toen nog onvriendelijk ook. Arbiter G. van Oostrom noteerde Van Ede in zijn boekje. Visschers velde in die periode Sparta; 2-1. ADO—BLAUW WIT 3—0 (0—0). Rust 0—0. Maassen 1—0, Aarts 2—0, Aarts (strafschop) 3—0. 20.000. (Van onze sportcorrespondent) Vóór de rust heeft ADO alles op alles moeten zetten om de kwieke, snelle en gevaarlijke aanvallen van Blauw Wit te keren. Tweemaal mocht ADO van geluk spreken, bij een kei hard schot van Verhagen en bil een voorzet van Koers. Toen ADO na de rust door Maassen de leiding had ge nomen, wérd het spel harder, tot kei hard toe. Aarts zorgde voor de tweede Haagse treffer en een ongelukkig handsgeval van Sparendam betekende 3-0, doordat Aarts de strafschop in schoot. HERACLES—DOS 0—2 (0-4)). SuJt 0—0. Slevsn 01, 0e Mculeir.sestet 0I. 10.000 ALMELO, 28 sept. DOS b-imaldo een verdiende :03e op H»curies, maar hoeft or bard voar moeten wesen. Heracles vormde een be'or gel cel den de Utrechters, lier. «as echte.* niet erg ge'ukkig met de schoten. Links buiten Reekers trof ecu keer hel hout werk en linksbinnen Westra ever kwant hetzelfde. Na de thee was DOS meer ln de aanval. De Utrechters kragen boven dien vrij snel een doelpunt dóór reriitv binnen Sieven. Keranes was gedepri meerd. De ploeg g'nu minder ecuraat spelen, zodat de scbiethoeJe van DOJ, waarin rechtsachter Liptak uitblonk niet a! te veel rnueüe meer hsd mv de Almelose aanvaller. De verded'g.i.g' hield echter neg lnnje tijd stand, maar moest tensiode t'.vsh toestaan, dat DOS zeven minuten voor tijd ee.i tweede doelpunt scoorde dat midvoot De Meulèmeester op zijn naam bracht. (Van onze sportredacteur) FEIJENOORD—AJAX 1—1 (1—1). Bouwmeester 10, Swart 11, rust en einde. 60.000. Feijenoord-Ajax wérd een voetbal duel, zoals men ze beslist niet elke week op de vaderlandse velden kan signaleren. Hoe kan het ook anders als reputaties op het spel staan, óók individuele reputaties. Dan wenst - om voor de vuist weg wat willekeuri ge voorbeelden te noemen nu een Hans Kraay nog wel eens uitgemaakt zien of hij de mindere zou zijn van Tonnie Pronk; dan wedijvert Peter sen met Moulijn, Bergholtz met Sjaak Swart, Veldhoen met Ouderland. Dan spelen verschillen op de ranglijst geen rol. Dan blijft Feijenoord-Ajax 1963 zo als Feijenoord-Ajax 1933 was. Slechts de spelers dragen andere namen. Het werd 1-1 deze keer. Onbeslist dus. Maar het lijkt ons, dat Ajax zich de morele triomfator zal voelen. Ajax immers dicteerde, behoudens een stormachtig openingsoffensief van Feijenoord dat na tien minuten werd bekroond met een kwaliteitstreffer van Bouwmeester, de wedstrijd. Ajax had duidelijk de talentvolste ploeg. De for matie, die soepel, glad en vooral zeer knap combineerde. De ploeg met een veel grotere snelheid van actie. De ploeg, die eigenlijk had moeten win nen, als bijvoorbeeld scheidsrechter Hoogaars voor een strafschop had wil len fluiten toen Kees Groot op de pe naltystip werd gemangeld door Kraay en Klaassens, of toen na een ingreep van Pieters Graafland de bal via de arm van Kerkum bulten de doelpalen belandde. Ajax zou zich daarover kunnen beklagen. Laat het echter eerder de hand in eigen boezem steken Want. wat heeft het nu eigenlijk allemaal opgeleverd, dat Ajax vanaf het mid denveld duidelijk de sterkste was? Dat Schaaphok en Visser voortdu rend gemakkelijk hun aanvallers konden bereiken? Dat Petersen langs en om Kerkum liep, alsof hij er deze middag niet was? Dat Kei zer zó superieur was in de opbouw van aanvallen, dat Henk Groot uit Feijenoords aanval teruggehaald werd en vaak als zevende verdedi- §er moest fungeren? Dat Sjaak wart vaker langs Veldhoen gleed dan de laatste aangenaam zeil zijn geweest? Ajax probeerde Kees Groot te lan ceren, maar stuitte dan op een zeer zelfverzekerde Kraay. Ajax moest ook toegeven, dat nu het op snelheid van actie aankwam Vesters duidelijk te kort schoot, aldus een gemakkelijke prooi voor Bennaars was en Bennaars selfs tijd en ruimte overhield om zich net andere tegenstanders te bemoei en. Ajax moest bovendien vaststellen, dat alle rushes van Petersen wel spectaculair waren, maar op de keper beschouwd nauwelijks gevaarlijk. Na tuurlijk, elke keer weer stokte de adem in bijkans zestigduizend kelen als Petersen meters won in sprintjes langs Kerkum (buitenom) of Kerkum én Klaassens (binnendoor). Slechts één keer echter kreunde Feijenoords legioen na Petersens acties. Dat was toen de bal, na door Pieters Graaf land met de vuist te zijn bewerkt, via de lat over het doel stuiterde. Toen had Ajax bepaald pech. Maar dat Feijenoords aanhang nog enkele ke ren langs afgronden moest eer zij op gelucht kon opveren, mag door de Ajacieden beslist geen speling van het noodlot worden genoemd. Dat moet worden bijgeschreven in het boek van Pieters Graaflands heldendaden. Zij waren waarlijk fabuleus, de drie reddingen die „vriend en vijand" in vervoering brachten. De eerste na een schitterend schot van Swart, de vol gende na een kopbal-van-vier-meter van Vesters en de derde bij een kogel van Schaaphok, toen de bal langs de schoen van Bennaars schampte en doorschoot naar de uiterste boven hoek. Pieters Graafland deed toen bepaald meer dan het goedmaken van zijn fout in de eerste helft, die oor zaak was van Ajax' gelijkmaker, at tent door Swart gescoord. Pieters Graafland redde Feijenoord voor een op dat moment onafwendbaar lijken de nederlaag. Een amechtig hijgende formatie, murw gespeeld en rijp om onder de voet te worden gelopen, richt te zich moeizaam op, verzamelde nieu we moed en hield stand. Zelfs in de laatste vijf minuten, toen Ajax met een laatste stortvloed van aanvallen het laatste beetje energie uit de in conditie duidelijk achteruitgehólde Feijenoorders kneep. <miiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii||iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Fortuna—MVV ADO—Blauw Wit NAC—Sparta Go Ahead—Enschede Velox-RBC Eindhoven—BW F eijenoord—Aj ax DWS—PSV DHC—Excelsior DFC—Vitesse Gelijke spelen: nrs. 2, 4, 11, 18, 25, 27. Inleg: 803.617 gulden. Eerste prijs: 145.857 gulden (10 met dertien). Tweede prijs: 79.558 gulden (60 met twaalf). Extra prijs: 77.813 gulden (45). Leeuwarden—Heerenv. Xerxes—AGOVV Heracles—DOS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7