Onderminister zorgt voor surprise in Straatsburg Parijs wil kernzwaard met Europese landen delen Manoeuvre tegen VS-plan multilaterale kernmacht Vader doodt drie zoons en zichzelf Borst Haïti beschoot stad in Dominicaanse Republiek Bij achtervolging van de rebellengeneraal Cantave Schermutselingen rond een Britse kluis in Djakarta „KLEIN DUIMPJE EN DE REUS" DANA WYNTER IN NEDERLANDSE FILM Bondsbesturen„Hervat terstond de arbeid N.R.C.-typografen weer aan de slag Stakers hij Telegraaf vragen collega's geld Luistergeld spoedig hoger Broodprijs moet omhoog mmo/ NYLON JACK J V Drama op Curaqao Ambassadeur moest in actie homen om hem te bewaken Kard. Wv szynski over positie van Kerk in Polen Tekort bij radio Zwarte en witte lonen A. Vanistendael en Jean Larnaud naar Concilie Armeens patriarch zendt waarnemers Bakkers: Bloemprijs blijft stijgen 'ejoretjou vuy! Het weer- Weeromslag Jersey deux-pièces DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31547 STRAATSBURG, 24 sept. (UPI) Frankrijk heeft laten Weten dat het bereid is een ge zamenlijke kernstrijdmacht te vormen met andere Europese landen op voorwaarde dat deze landen hun politieke samenwer king versterken. Ook Groot-Brit- tannië is uitgenodigd aan het plan deel te nemen. Het voorstel werd uit naam van de Franse regering gedaan door de onder minister van buitenlandse zaken, Michel Habib-Deloncle in de bij eenkomst van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg. DOORGESTIKT ROOD KOREN MARINE 1 jaar18.85 7 jaar 25.15 't is betaalbaar bij: baby- en-kinderkleding Anegang 19 - Haarlem Tel. 21413 Deze luchtreus is de ruim 1)0 ton wegende Lockheed C-141 A Starlifter, Amerika's nieuwste vrachtvliegtuig. Om de enorme grootte van dit nieuwe toestel duidelijk te laten uitkomen, heeft men er (rechts) een kleine twee dekker uit 1909, de Wright Flyer, naastgezet. Op Schiphol arriveerde gisteren de Amerikaanse filmster Dana Wynter, samen met haar zoontje Mark. Zij komt besprekingen voeren over haar medewerking aan een op stapel staande Neder landss film, Suède dames- en herenjasjes 119- - 298- JL_v 9 i •U&ftU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Setefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 brectie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kailen. hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc., 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Habib Deloncle zei dat „morgen wanneer Europa zijn politieke struc tuur zal hebben versterkt, het nood zakelijk zal zijn aan te geven hoe de inspanning van Frankrijk een kernmacht op te bouwen kan wor den gebruikt door alle Europese lan den voor gemeenschappelijke defen siedoeleinden". „Reeds nu is door het blote feit dat Frankrijk deze weg WILLEMSTAD, 34 sept. Op Cura sao heeft zich een ernstig drama afge speeld: Een 29-jarige monteur heeft zijn drie zoontjes van vijf, vier en drie jaar van het leven beroofd en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vader liet zfjn jongetjes de kleren uit trekken en gooide ze daarna van een tien meter hoge rots in zee. Daarna sprong hijzelf in het water. Alle vier moeten zijn omgekomen. Duikers heb ben van twee slachtoffers de stoffelijke resten gevonden. De man, die werkzaam was bi) de politie en brandweer, leefde gescheiden van zijn vrouw. Hij woonde nu samen met een andere vrouw. Deze had van hem vier kinderen, onder wie de drie jongetjes. De verhouding tussen beiden was af en toe gespannen. Zondagavond kreeg hij ruzie. De man dreigde toen dat de vrouw de drie jongens nooit zou terugzien. Hij moet daarop naar de zeekant zijn gegaan. MOSKOU, 24 sept. (Reuter) De Opperste Patriarch van alle Armeni ërs Vazgen I, heeft een uitnodiging van het Vaticaanse secretariaat aan genomen om twee waarnemers te zen den naar de tweede zitting van het Concilie. De waarnemers die naar Rome gaan zijn de bisschop Parkev Gevorkyan, lid van de Hoge Geeste lijke Raad van Esjmiadzin Katholiko- sate, en de schrijver Grikor Bekme- zyan. De Armeense kerk heeft zich Ln de vierde eeuw losgemaakt van Rome. heeft betreden de mogelijkheid geo pend voor een revisie, ten bate van Europa, van het kostenevenwicht en de verantwoordelijkheden binnen de Atlantische gemeenschap", aldus de minister. De verklaring van Habib-Deloncle schijnt volgens deskundigen in Fran se aangelegenheden te zijn opgesteld om de pogingen van de Verenigde Sta ten tegen te gaan een multi-laterale kernmacht op te richten bestaande uit oppervlakteschepen uitgerust met Po- larisraketten. de rede van de minis ter klonk ook als een rechtstreeks be roep op Engeland zijn betrekkingen met de Verenigde Staten opnieuw in overweging te nemen. Het voorstel van Habib-Deloncle wekte verbazing in de Assemblee die door de Franse Gaullisten de laatste jaren steeds werd gemeden. Volgens politieke waarnemers hoef de men er niet aan te twijfelen dat het Franse voorstel was opgezet als een belangrijk diplomatiek initiatief dat samenvalt met de pogingen van de Verenigde Staten te komen tot een multilaterale kernmacht ondanks de Franse tegenstand en de aarzelingen van Engeland. Habib-Deloncle zei dat president De Gaulle het Atlantische bondgenoot schap als een eerste noodzakelijkheid beschouwt. Maar hij waarschuwde dat „de werking van het bondgenootschap, het verdelen van de verantwoordelijk heden binnen de NAVO vandaag de dag niet dezelfde kan zijn als eertijds. nu de Europese landen hun kracht hebben herwonnen en, zoals Frank rijk en Duitsland, de herinneringen aan het verleden hebben uitgewist en vervuld zijn van het verlangen en de plicht volledig de lasten te dragen van hun defensie". De verklaring van de Franse be windsman betekende de sterkste aan drang die tot nu toe is uitgeoefend de NAVO volledig te reorganiseren met het doel Europa in eerste instan tie verantwoordelijk te stellen voor zijn defensie. Advertentie SANTO DOMINGO, 24 sept. (AFP, UPI) Tussen de Dominicaanse Re publiek en Haïti heeft zich gisteren weer een botsing voorgedaan, die zich enige tijd dreigde te ontwikkelen tot een complete oorlog. Op de Dominicaan se grensplaats Djabon kwamen granar ten neer die afkomstig waren van Haï- tiaans gebied. De Dominicaanse rege ring beval een onmiddellijke evacuatie van de zesduizend inwoners tellende plaats, riep de grenswacht in staat van paraatheid, vroeg om een speciale ver gadering van de Organisatie van Ame rikaanse Staten en liet de inwoners van de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince via de radio waarschuwen, dat zij de kans liepen gebombardeerd te worden. Aan Haïti werd een ultimatum gesteld van drie uur. Tegen de avond kreeg de zaak ech ter een rustiger aanzien, nadat een onderzoekcommissie vein het Do minicaanse leger had gerapporteerd, dat de voormalige Haïtiaanse generaal Leon Cantave, die de vorige maand aan het hoofd van tweehonderd poli tieke vluchtelingen Haïti binnendraong om te proberen het bewind van pre sident Duvalier omver te werpen, maandag met een twintigtal getrou wen de grens overstak naar de Do minicaanse Republiek. Achterhoedege vechten, die hfj met de troepen van Duvalier leverde, waren de oorzaak DJAKARTA, 23 sept. (Rtr.) De Britse ambassadeur in Djakarta, An drew Gilchrist, heeft vanmorgen enige tijd vertoefd op de tweede verdieping van zijn verleden week door Indonesi sche betogers verwoeste ambassade om een kluis met belangrijke documenten te bewaken. Hij stormde het ambassa degebouw binnen om zich bij de kluis op te stellen uit protest tegen pogingen van Indonesische zijde de kluis open te breken. De bij de ambassade op wacht staande agenten trachtten hem nog tegen te houden, maar Gilchrist wist de tweede verdieping te bereiken, waar sinds zondag voortdurend per soneel van de Britse ambassade aan wezig is geweest. Volgens Britse am bassadefunctionarissen had men zon dag van betrouwbare zijde vernomen, dat vier Indonesische ambtenaren po gingen in het werk waren gaan stel len om de kluis open te breken. Eerder op de dag had ambassadeur Qüchrist op een persconferentie ver klaard, dat de Indonesische regering hem de toegang weigerde tot de am bassade waar nog steeds de Indo nesische vlag wappert die woensdag door een menigte werd gehesen. Gil christ, die de afgelopen dagen zijn werk zaamheden in zijn ambtswoning ver richtte, had zich bij de regering be klaagd omdat hjj geen documenten uit het ambassadegebouw mocht halen. Hij brak de persconferentie af, toen hem verteld werd dat Indonesische werklui opnieuw met de kluis bezig waren, en begaf zich onverwijld naar de ambas sade. Terwijl Gilchrist in het ambassadege bouw was, waarschuwden Britse am- bassadefu tionarissen andere westelij ke ambassadeurs en de diplomaten. Een aantal van hen, onder wie de ambassadeurs van Canada, Austra lië en Frankrijk en twee Amerikaanse diplomaten, begaf zich in allerijl naar het Britse ambassadegebouw, waar zij echter werden tegengehouden door mili taire politie. Na ongeveer anderhalf uur in het gebouw vertoefd te hebben kwam Gilchrist naar buiten. De Indonesische politiefunctionarissen deeldèn mee, dat de regering het verzoek van de ambas sadeur om een gemengde Brits-Indone sische bewaking van de kluis had inge willigd. van het grensincident doordat de Haïtiaanse groepen bij hun achtervol ging het dorp Djabon beschoten. Tegenover de pers verklaarde gene raal Cantave, die naar Santo Domingo vertrok voor een onderhoud met de mi nister van Defensie, dat hfj tachtig man in Haïti had achtergelaten. Zij beschik ten over voldoende munitie. Volgens Cantave was hjj gedwongen de wijk over de grens te nemen toen, nadat zjjn manschappen een aanval hadden gedaan op het Haïtiaanse dorp Ouana- minthe, de munitie uitgeput raakte. mmmm v; WARSCHAU, 24 sept. (Reuter) Kardinaal Wyszynski heeft gister avond, vóór zijn vertrek naar Rome waar hij het Concilie bij zal wonen, verklaringen afgelegd op een grote bij eenkomst, die katholieke gelovigen in de kathedraal van Warschau hebben gehouden. De kardinaal, die ook de eerste zitting van het Concilie heeft bij gewoond, verklaarde dat hfj het be sluit, naar Romf te gaan, eerst na rijpe overweging had genomen, „want ik weet dat mij pijnlijke vragen zullen worden gesteld". „Bisschoppen uit de gehele wereld zullen mij vragen hoe het met de katholieke scholen in Polen staat. En wat moet ik dan zeggen? Dat onze scholen gesloten zijn en dat leerkrach ten gedwongen worden Polen te ver laten? Wat moet ik antwoorden op vragen over de katholieke pers in Po- gebieden staat met het katholieke godsdienst onderwijs in Polen?", aldus de kardi naal. Hij voegde hieraan toe: „Er is gezegd dat de Poolse bisschoppen, die de eerste helft van het Concilie hebben bijgewoond, maar heel weinig hebben gezegd. Zij gaven er de voorkeur aan er het zwijgen toe te doen, wanneer hun vragen werden gesteld over de positie van de Kerk in Polen. Niemand bevuilt nu eenmaal graag zijn eigen nest." Verenigde Staten Gouverneur Roc kefeller van New York is gisteren naar Rome vertrokken. Rockefeller, die een mogelijke republikeinse kandidaat voor het presidentschap is, zal een tocht van twaalf dagen door Europa maken. (Rtr) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 24 sept. Het tech nisch personeel van De Telegraaf staakt door. Nadat de nachtploeg gis teravond niet was verschenen heeft het technisch personeel van „De Tele graaf" de staking vanochtend voortge zet, zodat „Het Nieuws van de Dag" en naar vanmorgen mocht worden aange nomen ook „Het Parool" vandaag niet verschijnen. De Volkskrant is, gelijk za terdag, met een noodeditie verschenen; een krant van acht pagina's die in Utrecht is vervaardigd. Als gevolg van de staking van de nachtploeg van de NRC konden vanmorgen het ochtendblad „Algemeen Dagblad" en de uitgave „Dagblad voor Rij" en Gouwe", met een gezamenlijke oplaag van 160.000 exem plaren eveneens niet verschijnen. De arbeidsmoeilijkheden bij de N.R.C. zijn vanmorgen tot een op lossing gebracht. In een gesprek met de personeelscommissie heeft de di rectie haar aanbod van gisteren her haald, namelijk dat het gemiddelde uurloon van het technisch personeel van de N.R.C. niet lager zal liggen dan dat bij een vergelijkbaar Amsterdams krantenbedrijf (Algemeen Handels blad). Dat zal gebeuren met ingang van 1 oktober. Het personeel heeft, na een korte arbeidsonderbreking, dit voorstel thans aanvaard. De Nieuwe Rotterdamse Courant, de Rotterdammer, het Dordtsch Dag blad, de Dordtenaar en de Zuidholiand- se editie van Trouw verschijnen van avond weer en morgenochtend het Alge meen Dag blad en „Rijn en Gouwe". Het personeel heeft de eis tot een loonsverhoging van elf cent per uur ingetrokken, mede nu aan de hand van (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG, 24 sept. De te ver wachten tekorten bij de radio-omroep zullen een verhoging van het luister geld onvermijdelijk maken. Dat valt te lezen in de begroting van O. K. en W. In de memorie van toelichting wordt ten aanzien hiervan opgemerkt dat het bedrag groot 7.600.000 (de kosten van de Wereldomroep over 1963) dat aan de zogenaamde luisterpot zal worden toegevoegd, niet voldoende is om de tekorten bij de radio-omroep weg te werken. In de memorie wordt voorts gesteld dat het voorshands niet in de bedoe ling ligt het derde FM-net in fasen in bedrijf te stellen, maar in zijn geheel, als alle zenders dus gereed zijn. Vol gens een voorlopige verwachting zal dit pas zijn in de laatste helft van 1965. In '64 zullen op het Omroepkwartier en Hilversum als eerste onderdeel van het te bouwen administratiekantoor voor NT1 en NRU, de muziekbibliotheek en fonotheek een onderdak krijgen. Het energiecentrum, bestemd voor de disco theek, de fonotheek, de beide nieuwe televisiestudio's en de decormontagehal, zal dan inmiddels gereed zijn. De twee in aanbouw zijnde tv-studio's zullen reeds in 1964 in gebruik kunnen worden genomen. Ook verwacht men dat in dat jaar de zender Smilde in werking kan worden gesteld. Tot slot wordt in de televisiepara- graa. gezegd, dat de minister verwacht, dat de zogeheten pacificatie-commissie, waarvan de instelling binnenkort kan worden tegemoet gezien, in vruchtbaar overleg via haar advies een voor allen, die belang hebben bij de uitkomst van dit vraagstuk, aanvaardbare oplossing zal weten naderbij te brengen. nieuwe gegevens is gebleken dat het aanbod van de directie een grotere ver hoging inhoudt dan van drie cent per uur, tot welke eerste conclusie men gisteravond op de vergadering der sta kers was gekomen. Ook op de drukkerij van „Het Va derland dat deel uitmaakt van het NRC-concem heerste gisteren een onrustige stemming. De directie van het blad zou zich bereid hebben getoond te bezien of de lonen kunnen worden opgetrokken. Het actie-comité van „De Telegraaf" heeft er bij typografen van andere bedrijven op aan gedrongen niet te staken. Zijzelf willen hun actie zo lang mogelijk volhouden en hebben daarvoor de financiële steun nodig van hun werkende collega's. Deze steun zullen zij krijgen, althans daartoe heb ben vertegenwoordigers van het tech nisch personeel van dagbladen uit Amsterdam, de Zaanstreek, Den Haag en andere plaatsen alsook personeels- vertegenwoordigers van vele grote handelsdrukkerijen gisteravond tij dens een vergadering in de hoofdstad besloten. Zij willen de actie tegen het naar hun mening „onrechtmatig ont slag van een collega" metterdaad steu nen. Zij verplichten zich tenminste een uur loon per week van elk perso neelslid ter beschikking te stellen. De grafische werknemersbonden wijzen hun leden nog eens op de ver klaringen der werknemersvakcentra- les: „De aangesloten organisaties zul len zich niet aan de bepalingen van lopende collectieve arbeidsovereen komsten onttrekken". Zij delen verder mee: „Wilde stakingen worden geheel op eigen risico gevoerd en kunnen in geen enkel opzicht door de bonden worden gesteund. De bondsbesturen doen dan ook een dringend beroep op de grafische werknemers zich van el ke stakingsactie te onthouden en daar waar reeds tot staking is overgegaan de arbeid terstond te nervatten". Enkele hoofdbestuursleden van de Algemene Nederlandse Grafische Bond, aangesloten bij het NW, heb ben gisteren een onderhoud gehad met de directie van „De Telegraaf". De directie blijft evenwel bij net ontslag van een harer personeelsleden. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG, 24 sept. De bakkers gaan binnenkort weer met minister Andriessen praten over een verhoging van de broodprijs. Sinds de laatste prijs verhoging zijn de meelprjjzen blijven stijgen en het einde daarvan is nog niet in zicht. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft uitgerekend, dat de bakkers al een prijsverhoging van één cent ge durende veertien weken „tegoed" heb ben. Wanneer die achterstand is inge haald, is ondertussen de bloemprijs al weer verder gestegen, zeggen de bakkers. Zij willen ook met de minister praten over het vrij laten van de bezorgprijzen voor brood. Niet alleen de loonkosten voor de bezorgers stijgen regelmatig, maar bovendien wordt het vervoer steeds meer gemotoriseerd, wat even eens extra-kosten met zich meebrengt. Broodbezorgers, die nog met de bakfiets erop uit willen, zijn niet meer te krijgen. De Bakkerijstichting is van mening, dat ook bij vrije bezorgprijzen geen vrees behoeft te bestaan voor een te sterke stijging. Als het de huisvrouw te duur wordt, kan zij altijd nog het brood zelf gaan halen. Er is enige demagogie aan de markt welke lichtgelovigen de indruk zou kunnen geven, dat het omzetten van zwarte Ionen in witte voor de econo mie van het land eigenlijk in het ge.- heei niets te betekenen heeft. De zwarte lonen zo zegt men wor den nu eenmaal betaald en ze kunnen er dus af, ook zonder prijsverhoging. Een dergelijke redenering zit vol lekken, waarvan wij er eén paar zullen signaleren, om het kort te houden. Zo worden zwarte lonen betaald zonder de aanhang van socialé lasten die met witte Ionen gepaard gaat, ter wijl over witte Ionen bovendien nog belasting betaald moet worden. Ook wat de invloed op de prijzen betreft zijn de gevolgen van een omzetting van zwart in wit loon niet zo simpel als wel eens verondersteld wordt. Er zijn natuurlijk zwart-Ioon-betalers die na de omzetting in wit loon niet bij de minister van economische zaken boeven aan te komen, omdat zij daar reeds lang als C.A.O.-overtreders be kend zijn. Er zijn ook ondernemers die hun geheim bewaard hebben en die wel degelijk bij minister Andries sen om prijsverhoging zullen aan kloppen. Verder zijn er groepen, die nooit zwart betaald hebben, maar die bij een omzetting van zwart in wit elders noodgedwongen naar een hoger officieel loonpeil moeten. Ook zij zullen de weg naar bet Bezuiden- hout weten te vinden. En als hogere Ionen eenmaal tot hogere prijzen hebben geleid gaat bet probleem van de achterblijvers zowel in de actieve als in de niet-actieve bevolkingslagen weer meer knellen. Zo blijkt dus, dat zwart niet zonder meer het tegengestelde van wit is, althans niet wanneer het om arbeids kosten gaat. Er komt meer bij kijken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 24 sept. Naar wij van doorgaans welingelichte zijde ver nemen zullen althans de navolgende leken worden uitgenodigd om als waameme aan het Concilie deel te nemen. Ons zijn tot dusver de namen bekend van de heer August van Isten- dael, de secretaris-generaal van het Internationaal Christelijk Vakverbond, en de heer Jean Larnaud, de secreta ris-generaal van het coördinatiecen trum van de O.I.C., d.w.z. de Organi sation Internationale Catholique, dus van alle katholieke organisaties, bij de Unesco vertegenwoordigd. Rusland In een Japanse uitzending van Radio-Moskou is gezegd, dat ge leerden proeven met een kleine ver plaatsbare atoomreactor hebben vol tooid. De reactor kan door de lucht naar elke willekeurige plaats worden overgebracht en twee of drie jaar wer ken zonder van nieuwe brandstof te warden voorzien. (Rtr.) iiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiu Advertentie j BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, later enkele verspreid voorkomende opklaringen. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind, later ruimend naar west. Lagere temperaturen overdag. WOENSDAG: Zon: 6.27-18.36. Maan: 13.12-21.43. (Advertentie) Uit de modehand gesneden De geklede elegance van de verfijnde ontwerpen van Mirsa, de Milanese markiezin, kan uw hart stelen. Of zal de chic in pakjes van het huis St. Joseph-Bordeaux u bekoren of van Valancay uit Parijs? Nog veel meer kan u verrukken. Zie de cou- tures van Mavèl, de sportieve engelse pakjes van Harella, zie alles en probeer en pas zolang u wilt. Bij Vogelzang uk de eerste hand: deux-pièces. -n G rote Houtstraat 26-30 Haarlem Tel. 11012(02500)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1