KREYMBORS WOENSDAG Volgens SOEKARNO Economische breuk voor Indonesië vermomde zegen' PULLOVER 14 jaar nu I2.30 KREYMBQRG Kippenoorlog duurt voort VSnemenmet 11% tariefs verlaging geen genoegen frvdHty- Kernvragen op servetten Vijfduizendjongeren bespreken zaterdag oecumene problemen Enquête onder congressisten Goederentrein doodt vrouw Chefarine „4 Ideeënbus moet Voorlopig echter 6 jaar nü 9.90 slag voor eigen olie en rubber Zaalc-ADM vrijdag voor rechtbank de beste huidverzorging tegen de laagst mogelijke prijs Stijging aantal aanvragen om studietoelage Als bestelster word ik overal verwacht ss'" v Nu ook geschenk bon voor bloemen Frankrijk leent twee miljard Universiteit van Groningen bezit eindelijk eomplex „De Harmonie" 4-voudige combinatie inderdaad ved beter! Bindende regeling lonen genegeerd Maximum gaat omhoog Dr. J. F. KRUL Biedt drenkeling eerste hulp in het water" EHBO-boekjes moeten aanzienlijk geivijzigd an v°°r bar, IN DEVENTER Unilever coördineert verkoop van diepvries Drs. C. Kuitenbrouwer DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 uni Shetland wool, fully fashioned. Alleen geldig 25 sept. DJAKARTA, 24 sept. (Reuter) President Soekarno heeft gis teravond het besluit van de Indo nesische regering om de handels betrekkingen met Maleisië te ver breken, een „zegen in vermom ming" voor het Indonesische volk genoemd. Ook de strijd voor de bevrijding van westelijk Nieuw- Guinea was volgens de president een zegen geweest. Deze heeft de Indonesische strijdkrachten ge vormd en sterk gemaakt. Ik ben bestelster bij PTT en wil u graag iets over mijn werk vertellen, want ik heb het erg naar mijn zin. Mijn dag begint vroeg. Als ik mijn post gesorteerd heb, trek ik er op uit. Heerlijk de buitenlucht in. Steeds opnieuw merk ik, dat ik overal word verwacht. Geen wonder. Ik help immers contacten leggen tussen men sen? Al die mensen rekenen op me en daarom doe ik mijn werk goeden zo vlug mogelijk. Daarbij word ik geholpen door de postboy, dat handige wagentje dat de zware poststukken draagt. Zo is de post gauw bezorgd en zit het er weer op. Dat is zo'n prettig stukje vrijheid, dat je je zelf kunt bezorgen. Over mijn salaris ben ik best tevreden. Ik verdien net zoveel als mijn mannelijke collega's. Bovendien krijg ik extra premies voor verdiensten, vakantiegeld en geniet ik direct al vele van de voordelen waar een ambtenares recht op heeft. Zaterdag en zondag ben ik vrij. Maar omdat er op zaterdag wel post wordt bezorgd, kan ik extra dienst doen als ik dat wil. Dat wordt dan ook extra betaald. 0 0 0 uu>en en 0 0 020) Atnd. schijfI tverkd 2iaa Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. f Advertentie I kl. stijging p. maat GROTE MARKT 1-7 HAARLEM De president zei dit in een toespraak voor het nationale koopvaardijcongres dat in Djakarta wordt gehouden. Zijn rede werd door ongeveer drieduizend personen aangehoord. ,,Wij beginnen een vreselijke confrontatie tegen Ma leisië en hebben daarom tal van pro blemen aan te pakken", aldus Soe karno verder, vervolgens het Indone sische volk opwekkend een „krachti ge, grote, welvarende en roemrijke staat" op te bouwen. De toespraak werd met een on gewone stilte ontvangen. Tijdens het uitspreken werd alleen door de aan- AMSTERDAM, 24 sept. De offi cier van justitie bij de rechtbank al hier, mr. W. A. J. M. Smit heeft de N.V. Amsterdamse Droogdok Maat schappij als rechtspersoon en de di recteur van de werf ir. J. W. R. Thomson gedagvaard op vrijaagoch- tend 27 september voor de rechtbank te verschijnen teneinde zich te ver antwoorden voor overtreding van de bindende loonregeling van het college van rijksbemiddelaars. wezige leden van het kabinet geap- plaudiseerd, met aan het slot nog een kort applaus van enkele toe hoorders. Naar radio Djakarta meldde, heeft Indonesië als gevolg van het verbre ken der handelsbetrekkingen met Ma leisië, met communistisch China een overeenkomst gesloten voor de leve ring van rubber. Tot dusver ging de Indonesische rubberexport grotendeels naar Malakka en Singapore. Volgens buitenlandse economi sche deskundigen in Djakarta zal de Indonesische olie- en rubberindustrie ernstig worden getroffen door presi dent Soekarno's besluit de handel met Singapore en Malakka stop te zetten. Ze zien voor de toekomst geen afzet gebieden die kunnen worden vergele ken met Singapore en Malakka, wel ke landen van oudsher het grootste deel van de Indonesische export heb ben afgenomen. De zegslieden wijzen erop dat rubber (waaruit de Indone sische export voor vijftig procent be staat) en olie (vijfendertig procent) de steunpilaren van de Indonesische eco nomie vormen. Naar verluidt zou Indonesië over wegen zijn export voor een groot deel op Nederland te richten, waar mee de betrekkingen sedert de bij legging van het geschil over West- Irian aanzienlijk zijn verbeterd. Han delskringen in Djakarta zijn echter de mening toegedaan dat de Neder landse handel met Indonesië beperkt zal blijven tot het smelten van tin en het kopen van produkten als thee, koffie en peper. Het aandeel van tin in de Indonesische export bedraagt slechts vijf procent. In Singapore is het besluit van de Indonesische regering de handelsbe trekkingen met de nieuwe Maleisische federatie te verbreken met gemengde gevoelens en met enige verbazing ont vangen. Alle waarnemers zijn van mening dat het handelsverbod veel schade zal toebrengen aan de voor naamste bron van de welvaart, van Singapore: de entrepothandel. Sommi gen menen echter dat Indonesië zelf nog veel grotere schade zal lijden, ze ker op korte termijn, en misschien zelfs gedwongen zal zijn het besluit te herroepen. De officiële handel In het belang rijkste Indonesische exportprodukt naar Singapore rubber zal waar schijnlijk met 25.000 tot 30.000 ton per maand verminderen, zo wordt in Sin gapore verwacht. (Advertentie) ShdfTKÏ COSMETICA OP MEDISCHE BAS! Dr. v.d. Hoog cosmetica 2ijn de enige, die volledig zijn afgestemd op het Nederlandse klimaat. De verpakking is mooi en doelmatig, maar elke over bodige luxe is bewust vermeden. Daardoor biedt Dr. v.d. Hoog U: (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 24 sept. De stijging in het aantal aanvragen voor rijksstu dietoelagen zet zich nog steeds voort en de verwachting is, dat tengevolge van de geboortepiek-1946 het aantal aanvragen voor alle studierichtingen in het welen schappelijk onderwijs nog aanmerkelijk groter zal worden. In zijn memorie van toelichting bij de begroting van O., K. en W. merkt minister Bot op, dat het thans minder dan ooit verantwoord is intellectuele capaciteiten ongebruikt te laten. Bin nen de grenzen der financiële mogelijk heden en der vastgestelde prioriteiten zal de bewindsman er naar streven nog bestaande studiebelemmeringen op te heffen. In verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud, kamer huur, boeken en studiemateriaal moet rekening worden gehouden met een ver hoging van het maximumbedrag van de rtjksstudietoelage. De memorie van toelichting kondigt voorts een onder zoek aan naar studiebelemmeringen van niet-financiële aard. De minister handhaaft de beslissing van zijn voorganger inzake het verval len van de maaltijdsubsidiie voor de studenteneettafels. De post voor de bouw en verbouw van eettafels gaat echter aanzienlijk omhoog: van 800.000 tot 1.200.000. Advertentie) BRUSSEL, 24 sept. (ANP) Aan de vooravond van een definitieve be slissing door de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap In de „kippenoorlog" met de Verenigde Staten heeft de Amerikaanse regering officieel laten weten, dat zij niet ak koord kan gaan met het door de E.E.G. gedane voorstel, de V.S. een verlaging van 11 procent bij de invoer in de Gemeenschap van Amerikaans slachtpluimvee toe te staan. De E.E.G. stelt als voorwaarde dat dit een defini tieve regeling moet zijn en dat de Amerikaanse regering zou moeten af zien van de voorgenomen represaille maatregelen in de vorm van verhogmg van invoerrechten op een aantal pro dukten uit de E.E.G. De Amerikaanse ambassadeur bij de Europese Gemeenschappen bracht maandagmiddag het Amerikaanse standpunt te$ kennis van de voorzitter van de Europese commissie prof. Hallstein, waarin deze de verlaging geen concessie noemt, doch een ver laging die voortspruit uit de pluimvee verordening van de E.E.G. zelf, door dat de „omzettings-coëfficiënt" de hoeveelheid voedergranen die voor een bepaalde hoeveelheid pluimvee nodig is en die de basis van de diverse be rekeningen vormt te hoog was. Volgens de Amerikaanse ambassa deur zullen de V.S. een beroep doen op de G.A.T.T. (de algemene overeen komst voor handel en tarieven), indien de kwestie van de invoerrechten op Amerikaans slachtpluimvee niet tot een oplossing kan worden gebracht. Naar in Brussel wordt vernomen, zal 55 (Advertentie) Zwitserland Felix Schnyder, hoge commissaris voor de vluchtelingen van de V. N. en tevens voorzitter van de commissie die de Nansen-medaille toe kent, heeft gisteren in Genève gezegd, dat de Nansen-medaille voor 1963 is ver leend aan de internationale raad van vrijwillige bureaus. (REUTER). daarbjj van Amerikaanse zijde de vor ming van een „arbitrage-commissie" bestaande uit een aantal bij de alge mene overeenkomst voor handel en tarieven aangesloten landen worden verzocht. Een uitspraak zal worden verzocht in de eerste plaats over de tussen de Amerikaanse regering en de E.E.G. betwiste waarde van de uitvoer van slachtkippen naar de E.E.G. Van Amerikaanse zijde wordt berekend, dat in 1960 deze waarde op 46 miljoen dollar kon worden gesteld. Daarbij is het werkelijke cijfer van 23 miljoen dollar verdubbeld omdat in dit jaar de invoer van slachtpluimvee in de Duitse Bondsrepubliek nog aan contin genten was onderworpen. De Europese Commissie echter stelt de waarde op 19 miljoen dollar, zich baserend op 1959. Bovendien bestrijdt de commissie de door de Amerikaanse regering gevolgde berekening. De tweede vraag van de Amerikaan se regering aan de „arbitrage-commis sie" zou zijn, tot welke tariefsverho gingen als compensatie voor de rech ten op het slachtpluimvee naar de E.E.G. de Verenigde Staten op pro dukten uit de „zes" mogen overgaan. NIJMEGEN, 23 sept. Door het toe passen van kunstmatige ademhaling, het naar buiten brengen van het bin nengekregen water middels zijligging met afhangend hoofd en het schoonhou den van mond en keel, terwijl het slachtoffer nog in het water ligt, zijn meer drenkelingen te redden. Deze methode van eerste hulp aan drenkelin gen in het water is praktisch uitvoer baar. Hiervan overtuigde dr. J. F. Krul, hoofd van de afdeling anaesthesiologie (leer van het geneeskundig specialisme op het terrein van verdoving en narcose) van de Katholieke universiteit in Nij megen dit weekeinde de 170 medici, die de bondsvergadering van het Oranje- Kruis alhier bijwoonden. De nieuwe methode maakt het vol gens dr. Krul noodzakelijk, dat de tekst van de E.H.B.O.-boekjes aanzienlijk moet worden veranderd. Uitgebreide onderzoekingen, die de laatste jaren zijn toegepast op slacht offers van verdrinking en bijna verdron kenen, hebben geleid tot een beter in zicht in de beschadigingsprocessen, die zich bij drenkelingen in het lichaam af spelen. Als de methode routine zal zijn ge worden, is het mogelijk, aldus dr. Krul, het aantal reddingen van drenkelingen op te voeren tot de helft van het aantal drenkelingen. Voor de groep Kinderen onder de drenkelingen zal het gemiddel de nog hoger kunen liggen, aldius dr. Krul. A2 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 24 sept. Voor het za terdag in de Margriethal te houden „Oekumenisch Jongeren Congres", dat voor vijfduizend personen is ge pland, hebben zich inmiddels meer dan vierduizend deelnemers gemeld. De helft van de deelnemers is katholiek, de andere helft bestaat uit leden van vrijwel alle andere christelijke kerken. Tijdens de gemeenschappelijke maal tijd met een onderling gesprek over de op de servetten afgedrukte vra gen, die door „verspieders" verza meld zijn, worden de jongeren in groepen van ongeveer vijftig over de verschillende tafels verdeeld. Vorige week vrijdag zijn de „ver spieders" voor het laatst geweest. Zij hebben het „materiaal" besproken en daaruit de vragen gedistilleerd. Gebleken is, dat de jongeren zich over het algemeen wel progressief voelen, maar de oecumene nog niet beschouwen als een zaak, die hen allen aangaat. Zij vragen zich ook af, wat zij er zelf aan doen kunnen. De eigen plaats in de nieuwe oecu menische situatie, die aan het groei- en is, wordt ook nog niet duidelijk gezien. Gaarne had men van de Ker ken uit een duidelijker uitspraak ten aanzien van vraagstukken als ras sendiscriminatie, oorlog en vrede. Ds. H. van Andel, voorzitter van het werkcomité vatte het aldus samen: „De oecumene wordt nog te veel op gevat als een binnenkerkelijke activi teit, terwijl de kerken tezamen naar een nieuwe situatie moeten groeien' Een oer-eeuwig misverstand, ook door de jongeren als zoete koek geslikt. Daarom moet op het congres bena drukt worden, wat oecumenische men taliteit is." De aan de orde te stellen vragen luiden „Wat betekent oecumene als vernieuwing in de Kerken? Wat bete kent dat voor de wereld? Wat bij je zelf?" Bovendien is er een drietal vragen betreffende eventuele vooroor delen. Verschillende andere naar voren ge brachte kwesties kunnen ter sprake komen bij de algemene discussies naar aanleiding van de 's morgens te houden toespraken door dr. L. G. M. Alting von Geusau, gedelegeerde van de bisschop van Groningen voor oecu menisch werk, tevens directeur van het Documentatie Centrum Concilie en door ds. H. van Andel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad. Er wordt onder de deelnemers een enquête gehouden. Hen wordt ver zocht een formulier met zes vragen over hun eigen houding ten aanzien (Van onze correspondent) DEVENTER, 24 sept. De 82-ja- rige weduwe J. M. Alfrink is gisteren op de Mr. De Boerlaan door een goe derentrein aangereden en op slag ge dood. De vtouw wilde vlug langs de stilstaande trein lopen vanaf het voet pad; op hetzelfde moment liet de ma chinist, die voor de in reparatie zijnde brug over het kanaal gestopt had, op het sein veilig, de trein optrekken. HAAKSBERGEN. De twintigjari ge W. Horn is gisteren met zijn mo to, rijwiel van de Geukerdijk alhier af gereden. Hij kwam tegen een boom terecht en overleed ter plaatse. De jongeman werd enige tijd na het onge luk dood onderaan de dijk gevonden. DOETINCHEM. Gisteren is aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden de veertigjarige heer T. Huntink uit Gaanderen. Hij werd zon dag aangereden door een personenau to toen hij per bromfiets de Ettense- weg overstak. Met zware verwondin gen werd hij toen opgenomen in het R.-K. Ziekenhuis alhier. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 sept. Behalve de boeken- en de platenbon, bestaat er nu ook een „bloemenbon". Dat is een cheque die gekocht kan worden bij alle bloemisten, aangesloten bij de Fleurop-Interflora-organisatie. Voor he* bedrag dat voor de cheque is uit betaald, kan degene die men bedenkt, zelf bloemen of een plant van zijn keuze krijgen. Voorlopig kan de bloe menbon alleen in Nederland Ingewis seld worden. Er is overleg gaande om het sys teem ook tot het buitenland uit te breiden. Bij de Fleurop-Interflora zijn bijna veertigduizend bloemisten in de hek wereld, behalve achter het IJze ren Gordijn, aangesloten. van de oecumene in te vullen. Het verkregen materiaal zal later met be hulp van sociologen bewerkt worden. Voor het congres zijn alle hoofden van Kerken uitgenodigd. Aan de voor avond, vrijdag 27 september dus, om half acht is er voor de KRO-televisie een vraaggesprek over dit congres, waaraan jongeren van verschillende kerken, als mede een Israëliet en een niet-kerkeiyke zullen deelnemen. PARIJS, 24 sept. (UPI, Comtel) De Franse regering heeft besloten door middel van een staatslening van twee miljard francs een beroep te doen op de kapitaalmarkt, om de franc te ver sterken en een betere financiële basis te geven aan de binnen- en buiten landse politiek. De lening, die een looptüd heeft van 20 jaar, draagt een rente van 4,25 pet over de eerste 10 jaar en over de rest van de looptijd van 4,75 pet. De obligaties zullen ver krijgbaar zijn tegen een uitgiftekoers van 100 pet in coupures van 200, 1000 en 10.000 francs. Notering ter beurze van Parijs wordt aangevraagd. Naar uit bankkringen wordt vernomen be staat er bjj de Franse beleggers grote belangstelling voor deze staatslening. Niger President Diori Hamani heeft gisteren in zijn hoofdstad Niamey meegedeeld, dat zjjn land het kernstop- akkoord van Moskou mede zal onder tekenen. (UPI) (Van onze correspondent) GRONINGEN, 24 sept. De Gro ninger raad heeft gisteravond de al vijftien jaar durende onderhandelin gen over het complex van de Socië- teits-vereeniging „De Harmonie" tot een definitieve oplossing gebracht door overeenkomstig de voordracht van B. en W. het over te nemen van de vere niging voor ruim anderhalf miljoen gulden. Tegelijkertijd is beslist het te gen hetzelfde bedrag over te dragen aan de universiteit- Voor de snel groeiende A-fakultei- ten bestaat een nijpend gebrek aan ruimte, die in de binnenstad in de omgeving van het academiegebouw gevonden moet worden. Allerlei pan den in deze omgeving zijn in de loop der jaren reeds aangekocht. De universiteit wil nu op meer verant woorde wijze komen tot uitbouw van het academisch centrum. Aan de transactie zijn allerlei be perkende bepalingen verbonden. Het sociëteitsleven van de Vereniging „De Harmonie" zal onder meer ongestoord doorgang vinden, totdat de gemeente voor deze vereniging op de hoek Kreu- pelstraat - Jacobijnerstraat voor ruim een miljoen gulden een nieuwe socië teit heeft gebouwd. Ook de concerten zullen gewoon doorgaan. De universi teit verbindt zich de concertzaal en nevenruimten te verhuren aan het N- F.O., totdat het cultuur centrum zal zijn gebouwd. (Advertentie) V/er betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep l BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET KEULEN, 24 sept. (DPA) Het Unilever-concern zal met ingang van 1 oktober a.s. de coördinatie van zijn gehele verkoop van diepvriesproduk- ten en roomijs overdragen aan een nieuwe Unilever-groep, de Frozen Pro ducts Group, die in Hamburg zal wor den gevestigd. Volgens de maatschappij omvat de nieuwe groep veertien diep vries- en roomijsbedrijven van het con cern in Europese landen. Tezamen met die van de Engelse maatschappijen van de Unilever be draagt de omzet van roomijs ongeveer 2,7 miljoen gulden per jaar en de afzet van diepvriesprodukten ongeveer 160.000 ton. (Advertentie) De OLVEH sluit uw zorgen uit De ideeënbus en motor die dr. Bartels van het Ka tholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezond heidszorg heeft gemaakt, moet "staan. Dan alleen kan het bureau levend blijven. Het zou een vermagering betekenen, wanneer het alleen maar admi nistratief een centraal punt is. Of we daarin slagen hangt af van de mensen, die erbij betrokken worden en die zich daarvoor in zetten. De heei Bartels was een meester in het winnen van die figuren. Ik heb een ander ka rakter dan hij en wil hem niet naspelen, maar het is toch wel mijn bedoeling de door hem ge trokken lijn in mijn eigen stijl voort te zetten." Dit zegt de opvolger van de tegenwoordige staatssecretaris van Volksgezondheid als direc teur van het wijd vermaarde bu reau in het Utrechtse Wilhelmi- napark, drs. C. H. G. M. Kuiten brouwer. Een jonge, energieke man hij wordt 8 oktober 33 jaar die weet wat hij wil en die evenals zijn voorganger waar nodig ook de nodige soepelheid aan de dag zal weten te leggen. Hij is voor het moeilijke, maar ongetwijfeld interessante werk, helemaal uit de school van Bar tels, gevormd ook door persoon lijkheden als prof. Buytendijk en dr. Trimbos, evenzeer de geestelijke vaders van het Bureau. „Ik heb enorm veel van hen geleerd en het leken wel codeges, die prof. Buytendijk gaf, als hij iedere dinsdagmiddag hier kwam." Na zijn doctoraal examen in 1958 in de juridische faculteit aan de uni versiteit in zijn geboortestad Utrecht met als hoofdrichting sociale weten schappen en staats- en administratief recht de zgn. vrije studierichting werd hij benoemd tot adjunct-directeur. Hij had toen ook een andere sollicitatie lopen; „maar ik koos op de figuur van dr. Bartels". Het begrip gezondheidszorg zei hem in die tijd nog niet veel, maar hij dacht wel een interessante werkkring te vinden, omdat het ging om de organisatie van maatschappelijke voorzieningen. Tijdens zijn studie had hij anderhalf jaar gewerkt op een adviesbureau voor bedrijfsorganisatie en iets van organisatieleer en arbeidsverhoudingen geproefd. Het gezondheids- werk begon hem van lieverlee steeds meer te boeien. „Je voelde, dat je er persoonlijk bij betrokken werd, niet alleen door het object, maar ook door de mensen, met wie je moest samenwerken." De heer Kuitenbrouwer vertelt hoe hij van onder af aan begonnen is om vooral de ingewikkelde praktijk te leren kennen en zo later zelf idee- en te kunnen leveren. Hij bezocht verschillende instellingen en bureaus in het land om eindelijk ook een stukje visie op het raderwerk van de ka tholieke geestelijke gezondheidszorg te geven. Daarbij verheelt hij niet, dat het in het begin niet altijd even eenvoudig was. Zodoende vormde zich na verloop van enkele jaren een twee-eenheid van directeur en adjunct-direc teur met een onderlinge taakverdeling, maar toch een gezamenlijk stuk werk. „Het was wel erg onverwacht en voor mij wat vroeg, dat ik het alleen moest doen", zo verklaart drs. Kuitenbrouwer. „Plotseling werd ik gecon fronteerd met de idee, dat ik niet meer op de heer Bartels kan terugvallen." Hij heeft voorlopig de handen nog vol met het werk van alle dag en het ideeënwerk zal eerst pas goed aan bod kunnen komen, wanneer er een tweede man voor het secretariaatswerk is gekomen. Voor het ideeënwerk steunt de ucer Kuitenbrouwer, zoals hij uiteen zet, op een aantal basis-werkzaamheden. Service-verlening aan alle katho lieke voorzieningen op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg, het inbrengen van eigen inzichten by het landelijk beleid ten aanzien van de gezondheidszorg en de bevordering van de preventie, voornamelijk via voorlichtingsactiviteiten op allerlei gebied en het versterken van de we tenschappelijke fundering van het werk. De heer Kuitenbrouwer, die het St. Bonifatius Lyceum bezocht (gym nasium B) is eerst na zijn militaire dienst gaan studeren. Hij heeft er nog aan gedacht de journalistiek in te gaan en is zelfs nog korte tijd op een redactie-bureau werkzaam geweest. Zijn sociale belangstelling mondde evenwel toch uit in zijn tegenwoordige funktie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5