Zal doelman Beck van Esbjerg morgen vaak zo de bal laten glippen? PSY zal zich als mede oprichter van toernooi om „Europa Cup laten gelden m :«:f/ f f Onbekend Esbjerg wordt door Appel niet onderschat SUKWIEl Proefrit met Chryslers ..straal-auto" nieuwe Remmen op de motor dankzij verstelbare schoepen Bos: 200 record op de meter horden I roos? TRAITAL0 i ISP k i H WÊ v Eerste stap op *weg naar roem Nilocnederlaag tegen Actief Vic Buckingham kraaktDOS Bultman in het waterpolo-zevental 5 illtBBi ,vHs WmëèWÊÊÊÊÊW'Ê&k< «ft l> Hoofdklas handbal Schaaksters winnen van de Bulgaarsen Maastrichts Mannen koor zingt voor Paus m Vijf gouden plakken voor Italianen Zacht fluitend geluid en trillingvrije motor doen denken aan jet-vliegtuig I illliflK mmm DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 mh UjKH I K J-l Hei elftal van PSV zoals het waarschijnlijk morgenavond zal aantreden tegen Esbjerg voor de eerste wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Staande van links naar recht: Van WissenPijs, Wiersma, Kemper, Bals en Brusselers. Zittend vJ.n. r.: Gie- sen, Kerkhoffs, Theunissen, Hoenen en Allemann. Omstreden titel PSV's verleden BERTELSEN Esbjergs hoop ware klare 1 ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! Uitlaatgassen Frafikrijk sterk tegen de Russen De gasturbine-wagen van Chrysler ziet er aan de achterzijde opval lend uit. In tegenstelling tot het geen men zou vermoeden, hébben de twee pijpen naast de achter lichten niets met de uitlaatgassen te maken. De pijpen van de uit laat zitten ónder de wagen. Overgang Toeren maken dfei Last van ■>t t tg Last van wassen met Pelli shampoo Blik onder de motorkap. De tur binemotor is 69 cm hoog en 89 cm breed. (Van onze speciale verslaggever) ESBJERG, 24 sept. Vrijdagmid dag «tonden 7. ij voor de deur van de bestuurskamer van PSV. Ze kwamen uit Zeist, de drie knapen van een Jaar of zeventien. Of er nog kaartjes waren voor de wedstrijd van PSV tegen Es bjerg. „Die in Denemarken natuurlijk, we volgen altijd de Nederlandse clubs naar het buitenland bij hun wedstrij den voor de Europa Cup. We sparen er het hele jaar voor, gaan niet op Vakantie en kunnen, omdat we bij de spoorwegen werken, ook nog voor half geld reizen." De aanwezige bestuurde- ren van PSV gniffelden bij zulk jeug- keer niet al te best. PSV lootte in de eerste ronde tegen Rapid Wien. Het zelfde Rapid Wien, dat Benfica's Ger- mano enkele j ren geleden noopte zijn baard af te laten scheren, zo vaak had den de Oostenrijkers er in een wedstrijd aan getrokken, in Wenen had PSV tegen dit misschieu wat al te felle Ra pid geen schijn van kans. Met een ne derlaag van 6-1 werden de Eindhove- naren naar huis gestuurd. En al won nen zij dan de „return" in de lichtstad met 1-0, PSV wa« „gewipt." Na DOS, na Sparta en Ajaxtot in de-kwart-finales, na Feijenoord tot in de halve finale, krijgt PSV, dankzij het landskampioenschap van het vorige sei zoen, een nieuwe kans. Over de verove ring van dat landskampioenschap is al dig enthousiasme. Het begon hun dui delijk te worden dat PSV, als lands kampioen de vertegenwoordiger van het Nederlandse voetbal In het toernooi om de felbegeerde en populaire Cup, natio naal „bezit" is geworden. Het had hen in het begin echt wel verbaasd dat er voor de uit-wedstrijd in het zo moeilijk te bereiken Deense vissersplaatsje Es bjerg niet alleen uit Eindhoven, maar ook uit Amsterdam, Groningen, Mep pol, Maastricht en nu ook Zeist door voetbalenthousiasten kaarten werden besteld. Wanneer echter morgenmiddag om vier uur de lage, rode zon tussen de donkere bomen door de grasmat van het vriendelijke Idraetsparken zal ver lichten en onder het gegolfde dak van de tribune ruim achten twintigduizend toeschouwers schouder aan schouder aitten, dan zal blijken dat voor deze eer ste wedstrijd van Esbjerg en PSV toch de normale grenzen van voetbalenthou- siasme niet zullen zijn overschreden. Normaal dan altijd in de „Europa-cup"- vertooudiingen. Wat voor Nederland dan wil zeggen: EsbjergPSV is nog geen BenfioaFeijenoord, gespeeld on der duizenden watts kunstlicht, voor meer dan zestigduizend wild krijsende supporters, gevolgd door miljoenen op de televisie en... als halve finale. Esbjerg—-PSV is wel de eerste stap op de weg naar deze m^am De eeo- ste stap, maar van wie? Van PSVT De bijna viiorihcwTcLerd supporters ai©, naast een dertigtal journalisten, aan gevoerd met chartervliegtuigen vanaf Zestienhoven en Schiphol, met bussen en auto's óf met de trein de strijd met eigen ogen zullen zien, knikken vurig van ja. Niet voor niets bepaalde een reisbureau het uur van vertrek uit Esbjerg eerst twee uur na de wed strijd, om de supporters de gelegen heid te geven een overwinning te kun nen vieren. Wat voorbarig misschien, maar er Is enige grond tot optimisme. Daar is allereerst PSV's verleden in het toer nooi om de Europa Cup. In het deftige Parijse hotel waar op 2 april 1955 de Franse „voctbalimpresario" Ukrain- czyk en de vader van de Idee van een Europees clubkampioenschap, de sport journalist Gabriël Hanot de afgevaar digden van vijftien clubs bij elkaar had den geroepen, was er een PSV-er voor Nederland. Dat was te danken aan de in Frankrijk zeer gewaarde Bertus de Harder die SHS een uitnodiging had gestuurd. SHS voelde zich echter niet de aangewezen club voor zo'n sterk toernooi en deed de invitatie aan PSV over. Als een van de oprichters heeft PSV natuurlijk de verplichting de idee van het toernooi beter dan welke club ook uit te dragen. Dat ging de eerste veel gezegd. „Als Feijenoord zich niet had blind gestaard op de Europa Cup en de competitie niet had verwaarloosd, was het nooit gebeurd" hoort men In Roterdam. „Wanneer Ajax niet telkens zoveel spelers aan vertegenwoordigen de elftallen had moeten afstaan, dan was PSV er niet aan te pas gekomen" zeg gen ze in Amsterdam. „Maar", zo op pert men dan in Eindhoven. „PSV heeft de tweede helft van het seizoen voort durend met meer dan twee invallers gespeeld. Is dat geen bewijs van kracht?" Natuurlijk is het dat. Het fs dit rij ke reservoir van reserve-spelers dat nu, aan de vooravond van de wed strijd tegen Esbjerg, weer van grote waarde blijkt. Immers, in de competi tiewedstrijd tegen DWS werden Wiers ma, Van Wissen en Giesen gebles seerd. Wiersma zal waarschijnlijk wel kunnen spelen, maar van Van Wis sen en Giesen is het nog niet zeker. Geen paniek echter, want de zeven tienjarige Verdonk staat zeer wel zijn mannetje in de voorhoede en voor de achterhoede heeft men Dormers ach ter de hand. Voor die twee hoeft ook het systeem niet te worden veran derd. Bijna tot vervelens toe heeft trainer Appel zijn variant op het be kende vier-twee-vier-systeem doorge nomen. Tegen DWS bleek het wonder wel voor „cup"-voetbal geschikt. Er blijven toch enige vragen over. Op de eerste plaats, wat doet het zo onbe kende Esbjerg? Ja, het is bijna het Deense elftal; de middenvoor Bertel- sen is in Italiaanse ogen ongeveer twee- eneenhalve ton waard. Spil Madsen is in Denmarken een voetbaliidool; Esbjerg staat evenals trouwens PSV weer bo venaan in de competitie, maar wat dan nog? Trainer Arne Sörensen heeft zich altijd een voorstander van offensief voetbal getoond. Hij wil top-voetbal spe len met zijn amateurs en hij is er, ge zien Esbjergs ere-lijst., wonderwel in ge slaagd. Toch sprak diezelfde Sörensen, nadat hij PSV jn Zweden voor de Inter- toto-competitie had zien spelen vol ont zag van het safety-first" van PSV. Met zoveel ontzag zelfs dat men in Denemarken verwacht dat hij morgen het accent wel eens naar de defensie zou kunnen verleggen. Is „bekervoet bal" niiet vrijwel identiek met verdedi gend voetbal? Zal dus Allemann werke lijk geen kans krijgen met grillige so lo's. twee, drie man naar zich toe te trekken, om dan een van zijn collega's in een droompositie te lanceren? Sören sen zei in Eindhoven tegen collega Bram Appel ervan overtuigd te zijn z'n ploeg de volgende ronde te kunnen bin nenvoeren. Appel vond dat wel wat te overmoedig. „Ik zal zoiets niet zeggen" zed hi) voor het vertrek, ,,ik houd mijn jongens liever klein. We krijgen de „re turn" tenslotte in Eindhoven ook nog." (Advertentie) VRIJMOEF JOHS. VRIJMOED ZONEN N.Y. - SCHIEDAM - SEDERT 1776 (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 24 sept. Gaan de teams van Niloc in de hoofdklasse van de handbalcompetitie dit seizoen een ondergeschikte rol vervullen? Er is roden, deze vraag te stellen omdat de Amsterdamse dames afgelopen week einde verloren van het veel zwakker geachte Actief en de heren hij ESCA het onderspit delfden. Drie teams be zitten thans maximale totaalwinst: de dames van Zeeburg en de heren van Operatie en het verrassend goed „draai ende" Stratum-Meteoor. De ontmoeting tussen Sagitta en Zee burg kenmerkte zich door een grote dosis spanning. Met het kleinst moge lijke verschil (1-2) verstevigde Zee burg zijn leidende positie. Ook WLC- DEó en Athene gaven elkaar nauwe lijks iets toe, hetgeen blijkt uit de krap pe zege van de Eindhovense ploeg: 5-4. v erburch heeft het vermaarde Hy- giëa op diens veld bijzonder verdienste lijk tegenstand geboden. Het werd een hoogst eervolle nederlaag (8-6) voor de gepromoveerden. Bij Niloc liepen de combinaties stroef. Ook de afwerking liet veel te wensen over. Mede daar door kon een strijdlustig Actief zijn eerste overwinning behalen (5-3). De sta"d' Zeeburg 3-6, Hygiëa S-i, WLC- DES 3-4, Niloc 3-3, Athene 3-2, Ver- eenaars versloegen PSV met liefst 16- 7. Maar Stratum-Meteoor gaf ook nu geen krimp. In een doelpuntrijke wed strijd wees het Hellas -»rug: 21-13. De ontmoeting tussen ESCA en Niloc was geladen met spanning. Iets meer door tastendheid besliste de strijd in het voor deel van de Arnhemmers; 13-10. En Blauw Wit verrilkte zich met twee punten ten koste van Aalsmeer (13-11). Nu luidt de stand: Operatie 3-6, Str.- Meteoor 3-6 ESCA 3-6, PSV 3-2, Niloc 3-2, Blauw Wit 3-2, Aalsmeer 3-1, Hel las 3-0. SPLIT, 24 sept. Op de eerste dag van de schaakolympiade voor dames heert het Nederlandse team met 1J4-K gewonnen van Bulgarije. Mevrouw Vree ken k »m na 22 zetten remise over een met de Bulgaarse Ivanova, me vrouw Heemskerk bevocht in 32 zetten een overwinning op haar tegenstandster Nowarra. HAVANNA Met no~ één ronde te «pelen, heeft de Russische schaakkam pioen Korchnoi een p„nt voorsprong op zijn naaste belagers in het Capablanca- toemooi. reller en 1 staan samen op de tweede plaats. VATICAANSTAD, 24 sept. (KNP) Op de zondag gehouden Pauselijke audiëntie die in hoofdzaak bestemd was voor Italiaanse katholieke journalisten, was ook het Maastrichts Mannenkoor aanwezig. Onder leiding van de diri gent, Jan Verbeme, zong het ter opening „O quant suavis est" van Meulemans. Nadat de Paus de Italiaanse journalis ten had toegesproken, verzocht hij het koor, de audiëntie te sluiten met een lied „dat uw eigen cultuur weerspie gelt". Het koor zong daarop „Limburg mijn vaderland" en oogstte opnieuw een enthousiast applaus. (Advertentie) Last van reumatiek, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of andere pijnen? Dén Togal I Helpt snel en goed. En veilig. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. O SCHIPHOL, 24 sept. Zonder zich ®.®n moment te bedenken verklaarde yie Buckingham, de manager van Shef field Wednesday, dat woensdagavond in het Utrechtse stadion tegen DOS voor de eerste ronde van de jaarbeurs- stedencompetitie speelt, dat zijn ploeg zal winnen. „Wij spelen beter voetbal". Bucking ham, die in de seizoenen 59-60 en 60-61 trainer van Ajax is geweest en DOS dus al kende, is een week geleden naar Nederland gekomen om DOS tegen En schede te zien spelen: „Het was ver schrikkelijk". Toen Buckingham hoorde dat DOS versterkt uit zal komen, zei hij onmid dellijk: „Dat mag niet volgens de re gel» van deze competitie. Maar het kan ons niet schelen, laat ze hun gang maar gaan". DOS *iet er als volgt uit: Doel: Van Zoghei; achter: Llptak en Ockhuyzen, midden: Westphal, Mijnals, Schulzle (Elinkwijk); voor: Kruin, Sle- ven, De Meulemeester, Van der Lin den en Hanegem (Velox). DEN HAAG, 24 sept. In de Neder landse waterpolo-ploeg, die a.s. za terdag 28 september tijdens de landen- wedstrijd zwemmen, waterpolo en schoonspringen te Dordtmund tegen Duitsland zal uitkomen, is sedert het toernooi te Boekarest één wijziging aangebracht. Aalberts (DZV) wordt vervangen door Bultman (Gooi). Het team bestaat uit: Hermsen (Robben), Leenards (Zian), Van Spingelen (H.Z.P.C.), Van Dorp (AZPC), Vriend (Y), Bultman (Gooi), Muller (AZPC), Geutjes (Neptunus Amersfoort), Vriend (Y), Wormgoor (UZSC) en De Vries (Neptunus Amers foort). 99 NAPELS, 24 sept. De derde dag van de spelen van de Middellandse Zee, heeft Italië gisteren vijf gouden medail les opgeleverd, De gymnasten Meni- chelli en Carminucci namen er elk twee voor hun rekening, terwijl de vijfde gouden „plak" in handen kwam van zwemmer Dennerlein, die de 200 meter schoolslag won in 2 min en 18.7 sec. BRUSSEL, 21 sept. Voor het eerst In ons leven hebben we gereden achter het stuur van een straal-auto. Een t>oeiende kennismaking met een splinternieuwe manier van autorijden, want al ziet de wagen er van buiten tamelijk conventioneel uit, onder de motorkap schuilt een experimentele gasturbine-motor, die op een speciale manier dient te worden behandeld. De meest opvallende verschillen met nor maal autorijden zijn wel: het zacht fluitende geluid, dat in de cabine hoor baar is, de ietwat vertraagde reac tie van de motor na het indrukken van het gaspedaal en het minder krachtig „afremmen op de motor" dan men in de normale wagens gowend is. Genève en Brussel zijn de eerste ste den, waar deze experimentele wagen van Chrysler, die dit jaar in New York werd onthuld, aan een klein groepje belangstellenden is getoond en waar enkelen zelfs de gelegenheid kre gen proef te rijden met dit model, dat alleen al aan research vele tien tallen miljoenen dollars heeft gekost en waar men dan ook bij Chrysler dood-voorzichtig mee is. Na de Parijse salon, waar de Chrysler turbine wagen alleen maar te zien zal zijn en niet zal rijden, gaat de wagen nog naar een twintigtal andere plaatsen in de wereld, zoals Kaapstad, Manilla, Tokio, en Caracas. De reis wordt af gelegd met een DC-7f van Pan Ame rican, die daarmee een ongekend grote chartervlucht voor één toestel uit voert. Het principe van de turbine-motor is eenvoudig. Lucht wordt van buiten door de turbinemotor aangezogen en door een compressor samengeperst door een schoepenrad. Vandaar stroomt de lucht naar de verbrandings kamer, waar de brandstof wordt toe gevoegd (petroleum, kerosine etc, mits er maar géén lood in zit) en de ver branding plaatsvindt. De stroom gloeiende gassen brengt twee raderen in beweging: een dat via de ver snellingsbak de wagen aandrijft en een ander, dat de compressor aan drijft. Een groot probleem vormden de gloeiende uitlaatgassen. Bij de eerste experimentele modellen was het on mogelijk achter de auto te komen, wanneer de motor „draalde", maar nu heeft men dit euvel al practisch onder de knie. Zonder bezwaar kan men vlak bij de uitlaatpijpen gaan staan. De voordelen van dit systeem zijn belangrijk. De motor draait op goed kope brandstof en bezit maar een vijf de van het aantal bewegende onder delen van een zuigermotor. De uitlaat gassen zijn veel minder giftig, want het koolmonoxyde wordt in de turbine opgevangen door de warmtewisselaars, die de hitte van de uitlaatgassen ge bruiken om de binnenstromendé lucht vóór te verwarmen. De gasturbine AMSTERDAM, 23 sept. De Haagse atleet Marlus Bos (V. enL.) heeft zondag op de Sintelbaan op het Olymplaplein het Nederlands record op de 200 meter horden met een tijd van 23.6 sec. op zijn naam gebracht. Bos bereikte dit resul taat In de loop om het Nederlands kam pioenschap, waarin hjj Eef Kamerbeek (23.8 sec.) naar de tweede plaats ver wees. Kamerbeek en Bos waren met 24 sec. houder van het record. De jongensploeg van A.A.C. heeft op de sintelbaan voor de twaalfde maal het clubkampioenschap van Nederland ver overd met een puntental van 113, hoger dan ooit te voren. Bovendien verbeterde A.A.C. het jeugdrecord op de vier maal 100 meter, dat met 43.7 sec. op naam van „Haarlem" stond. De A.A.C.-jongens maakten een totaaltijd van 43,3 sec. De eindstand van het clubkampioen schap, waaraan de Wouter Groene- steynbeker is verbonden, was: 1. A.A.C. 113 pnt., 2. Haarlem 54 pnt., 3. D.O.S. 42 pnt., 4. L.D.A. 39 pnt., 5. P.S.V. 34 pnt., 6. Memphis 33 pnt. Het Amsterdams A.D.A., drie maal meisjesclubkampioen in successie, is zaterdag op eigen grond onttroond door Memphis uit Enschede. De meisjes van A.D.A. verbeterden het Nederlands re cord 4 x 80 meter in 39.7 sec. Het oude record stond op naam van Sparta (Den Haag). Tijdens de wedstrijden om de Gerrit- senbaker won Celebes het Nederlands kampioenschap 4 x 200 meter in 1.46.3 voor de Bataven in 1.48.3 en A.D.A. in 1.48.5. De eindstand: I. Memphis (Enschede) 53 pnt., 2. A.D.A. (Amsterdam) 43 pnt., 3. Sagitta (Amsterdam) 42 pnt. Voor een zeer goed resultaat zorgde het Franse atletiekteam ln een lan- denwedstrijd tegen een sterke Rus sische formatie, waarin enkele kopstuk ken ontbraken. Het werd 106-106 na een 57-49 puntenvoorsprong op de eerste dag. De Fransen wonnen de eerste drie nummers van zondag: namelijk de 400 meter horden door Ed van Fraagh, de tot Fransman genaturaliseerde Neder lander (die 51.6 sec. liet afdrukken) en Robert Poirier in 51.9 voor Georgi Tchevychalov in 52 sec.; de 150 meter door Michel Jazy en Jean Wadoux, die beiden 3.44.3 lieten afdrukken; en de 200 meter door (de Europese 100-meter kampioen) Claude Plquemal in 20.8 en Joceleyn Delecour in 21.2 sec. koelt zichzelf en behoeft dus geen voor zieningen. Ook de smering is uiterst beperkt. Er behoeven geen cylinders en geen cylinderwanden te worden ge smeerd: alleen de hoofdlagers van de turbine-as en die van de accessoires hebben olie nodig. De motor is voor een groot deel van aluminium en weegt maar 186 kilo. Wat dit betreft heeft Chrysler winst geboekt, want het vorige experimen tele módel was zwaarder en omvang rijker. Een van de moeilijkste problemen bij de ontwikkeling van de turbine motor was het feit, dat men met zulke hoge temperaturen te maken kreeg. In de motor gaan temperaturen heer sen van 1700 graden Fahrenheit. De schoepenwielen werden aanvankelijk gemaakt van een legering van nikkel en kobalt, maar aangezien de grond stoffen hiervoor duur zijn en moeilijk te krijgen, ontwikkelde Chrysler zelf een metaallegering, die in de practijk uitstekend schijnt te voldoen. rust in de auto. Het „straaljager-ge luid" is absoluut niet hinderlijk en mag zeker geen achteruitgang wor den genoemd in vergelijking tot het geluid van de explosie-motoren. Tril- lingvrij en rustig rijdt de auto over de weg en meer dan eens kregen we even de illusie te vliegen... Wie de auto binnenstapt, wordt ge troffen door de grote luxe practisch alles gaat electrisch maar dat heeft met de turbine-aandrijving natuurlijk weinig te maken. Niettemin dienen we voor alle mannen die autorijden en een beetje auto-speelziek zijn, te ver melden, dat het buitenspiegeltje van binnen te verstellen is, dat het dash- bord wemelt van de lampjes en dat de snelheidsmeter is afgewerkt met satijn... Waar het om gaat, is evenwel de motor. Om te starten moet men het sleuteltje een kwartslag draaien: dan begint onder de motorkap heel zacht jes iets te zoemen. Neen, géén gas geven bij het starten. Dat ts een ge woonte die u even moet afleren. Vrijwel terstond na het starten kan het volle vermogen van de motor wor den gebruikt, want „opwarmen" is niet nodig. We gaan rijden en drukken het knopje „drive" ln. Langzaam gaan we op stap, nog steeds zonder het gaspe daal te hebben aangeraakt. De enige pedaal die we gebruiken is de rem. Eenmaal op de grote weg, drukken we het gaspedaal helemaalf!) in: on der de motorkap klinkt zacht een flui tend „oplopend geluid. De auto ver snelt krachtig en zonder schokken. Hebben we de gewenste snelheid een maal bereikt, dan laten we het gas pedaal weer opkomen. Waar men aan moet wennen is het feit, dat de auto niet terstond na het gasgeven accelereert, zoals een auto met benzine-motor. Eerst moet de tur binemotor toeren maken, dan pas voelt men de kracht van de 130 pk motor vrijkomen. Ook het remmen is anders. Wie bij een normale wagen het gaspedaal los laat, voelt een vertraging. Bij de eer ste experimentele turbine-wagens was van een dergelijke vertraging in het geheel geen Sprake, De motor draaide lustig door. De constructeurs voelden dit als een handicap en bedachten een systeem van variabele schoepen. Deze vangen de gasstroom op, voordat het turbine- wiel wordt bereikt. Het mechanisme is bedienbaar via het gaspedaal: zo dra de wagen sneller rijdt dan 25 kilo meter per uur kunnen de variabele schoepen zich zo verstellen, dat de gasstroom tegen de rotatie-richting van de krachtturbine wordt gericht, hetgeen dus een remmend effect op levert, precies, wat de automobilist verlangt. Aan de kracht van dit rem- effect moet men wel even wennen. Wat ons bijzonder opviel was de Het is onze ervaring, dat het rij- den met een turbine-auto beslist niet moeilijker is dan het besturen van een normale auto. Aan een paar reacties moet men even wennen, maar het komt ons voor, dat men niet méér moeite heeft om van explosie-motor op Turbo over te schakelen, dan men thans nodig heeft om van het ene merk op het andere over te gaan. Wanneer de tijd rijp is, waarop de automobilist voor een redelijke prijs zou kunnen overschakelen op de tur bine-wagen, valt heel moeilijk te voor spellen. Chrysler en Rover zijn al vergevorderd met hun research-werk en heel wat aanvankelijk bijzonder moeilijke problemen, als te hoge werk- temperaturen, te hete uitlaatgassen en gebrek aan het juiste materiaal, zijn reeds geheel of gedeeltelijk overwon nen. Chrysler is al van vóór de twee de wereldoorlog bezig met rte ontwik keling van de turbine-wagen; in maart 1954 verscheen de eerste straal-auto op de weg. In 1956 werd een monsterrit gemaakt (van New York naar Los Angeles) met een tot turbinewagen omgebouwde Plymouth en in" 1961 lan ceerde Chrysler een Dodge Dart met turbinemotor, waarmee wij destijds in Parijs mochten kennismaken. Er werd van dit type maar één model gebouwd en men was er zó voorzichtig mee, dat niemand van buiten de fabriek achter het stuur mocht plaatsnemen. Vaji de Turbo 1963, die zojuist aan de wereldtoernee is begonnen, wor den echter wèl meer exemplaren ge maakt. Tweehonderd stuks worden aan Amerikaanse burgers normale au tomobielgebruikers, van de bakker tot de handelsreiziger voor enige tijd „uitgeleend" om te ervaren, hoe het grote publiek op de turbine-motor re ageert. En deze mijlpaal in de ont wikkeling van de turbine-motor, de eerste „steek-proef" van de construc teurs onder de automobielrijden- de mensheid, verdient zonder twijfel de aandacht, want de „straal-auto" is een project, dat naar wij menen ln de toekomst goede kansen maakt, VIC SNIEKERS (Advertentie) ,jA "|V. Een produkt van l'Oréal de Paria

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9