Afrikaanse meisjes leren in Vught Nederlands voor ze in ons land op de universiteit gaan studeren Nederlandse deskundigen maken zich hier vreemd vakjargon eigen Tassen tonen op straat Spaanse omelet DELFIA Talenlaboratorium in dienst van de ontwikkelingsgebieden voor de vrouw Pockets bij Meeuwhes, Lekkagi grote Exclusieve k leuren pppmpi Niet boos Wat doe je als de schoorsteen slecht trekt? VOORUITSTREVEND EXPERIMENT VAN ZUSTERS VAN „REGINA COELI" Voor liefhebsters van het extreme Practicum uit een -stad m s ff Studeren in een hoek van het talen „laboratorium". Van links naar rechts een Nederlandse -priester die Engels leert, een Armeens meisje uit Jordanië dat Nederlands leert voor haar sociale studie en een meisje uit Tanganjika dat hier voor lerares huishouden komt studeren. Een zacht gedruis van dooreen gesproken zinnen in Frans, Engels en in gebroken Nederlands klinkt door de lichte ruimte van het talenpracticum, waar in een aantal cabines ge concentreerd wordt gestudeerd. De bezoeker hoort het, maar de individueel studerenden, ieder in een eigen cabine, merkten er niets van aan hun geïsoleerde lessenaar, waar ze in de koptelefoon de voor geschreven leerzame zinnetjes op perfecte wijze op de band horen uitspreken om ze dan zelf in de microfoon, in de onmiddellijk vol gende geluidspauze na te zeggen. „How much is that?" „Hello Lucy, wipe your feet" „Vous ne fumez pas?" „Waar is ut raam?" Ieder is bezig met de taal die hij of zij wil leren of ophalen en oefent zich volgens de uitgezoch te methode. Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Tj e( lijkt wel of deze tassen aan de voorbijgangers worden aan- r~i geboden. Maar dat is niet zo. De fotograaf vond het een leuk *- -*■ plaatje: dit is weer eens een andere manier om in het zomerse Amsterdam, op het Damrak, de nieuwe tassen voor de winter te Men zien. Want de wintertas is iets anders dan de zomer- tas. Minder luchtig, minder vluchtig minder licht van kleur. De meest rechtse tas met overslag en twee draaisluitingen heeft de zogenaamde Fabiolalijn. Een naam die het dóet. Het linker model imiteert varkensleer en het model rechtsonder is afgewerkt met zilverkleurige randen WOENSDAG 25 SEPTEMBER 196o 100% PLANTAARDIG Yvonne Lebouath van de Ivoor kust die sinds kort in Amsterdam voor maatschappelijk werk stu deert, heeft op het talenpracticum in Vught Nederlands geleerd. Knobbelige tweedbont op het hoofd, onder de mantel een hoge colAllemaal elementen die de nieuwe wintermode maken. Collectie Beeuwkes. Empire Een talenpracttaum U in ons land nog vrij nieuw. Verschillende grote Interna tionaal georiënteerde bedrijven beschik ken er over voor hun employé's, ook enkele scholen en universiteiten. Maar een unicum is het talen-practicum van de rustere Regina Coeli in Vught omdat het uitsluitend op ideele doeleinden is ingesteld, met name op de missie, mo derner gezegdop de uitwisseling met de ontwikkelingslanden. In deze tijd moet alles snel. Men ver plaatst zich snel, leeft zich snel in een ander land in, wil snel de taai onder de knie hebben. Zonder talenkennis be reikt men nu eenmaal weinig In een vreemd land waar men contacten wu leggen en het is niet efficient zich on voorbereid in de praktijk in den vreem de de taal voldoende toe te eigenen, Een verpleegster die naar een ziekenhuis gaat in een van de ontwikkelingsgebie den is beter op haar taak ingespeeld als ze zich meteen verstaanbaar kan maken, vaktermen kent en de klanken al in haar gehoor heeft. De middag dat wt) op het talenpractl- eum in Vught met deze dynamische nieuwe methode kennis maakten, kwam er een jonge congregatiezuster in ver eenvoudigd habijt oefenen. Ze gaat bin nenkort naar Australië op een huishoud school in Canberra les geven en ze be kwaamt zich aan de hand van lijsten met vertaalde vaktermen over voeding en kleding en wasbehandeling. In de cabine naast haar zat een Ne derlands meisje van een seculier insti tuut dat zich ook voorbereid om in. een Engels sprekend gebied te gaan wer ken. Haar dunne stemmetje herhaalt: „it is five to eleven"„it is ten to eleven„it is a quarten to eleven". Haar „eleven" kreeg een steeds betere intonatie naarmate de Engelse klank, perfect uitgesproken via de koptelefoon in haar gehoor gehamerd werd. Via het oor naar de tong zou men het geheim van deze methode kunnen noe men. Wij moesten even denken aan de toekomstroman „Brave new World" van Huxley, waarin het onbewuste binnendreunen door het gehoor tot op name van kennis moet leiden! jrsteling en concentratie om de nieuwe taal te vormen in je onwenijige mond, en dat in de kortst mogelijke tijd. In diepe aandacht zit een generale-overste van een grote Nederlandse vrouwencon- fregatie die binnenkort naar In- ië moet op visitatiereis in haar studiecabine te luisteren in de kopte lefoon en herhaalt in de microfoon: „I bake the cake"... „A very fine cake". Ze wil haar Engels ophalen en via de eenvoudige klanken komt ze volgens deze uitgezochte methode van zelf wel tot hetgeen ze nodig heeft. Per slot zijn we van aap-noot-mies ook tot de rulmtevaartgesprekken ge komen. Engels is deze middag toevallig nog al aan de orde. Een priester is bezig zich in het Engels te bekwamen om dat hij, in verband met oecumenisch werk, aan een Engelse universiteit gaat studeren. Maar een Belgisch meis je, dat om een bepaald examen te doen, Nederlands moet kennen (dat is niet speciaal voor de missie) zit te worste len met de Nederlandse h. Ongeveer een jaar is dit talenpractl- cum van de Kanunnikessen van de H. Augustinus, zoals de zusters van Regina Coeli uit Vught officieel heten, nu in ge bruik. En meer dan tweehonderd man nen en Vrouwen hebben er gebruik van gemaakt. Velen vóór hun vertrek naar gebl religieuzen. Ook pijvoorbeeld is er nu een ontwikkelingsgebied en niet alleen een metselaar bezig die gaat heipen bij de bouw in een Afrikaans gebied en die ln korte tijd zich hier het nodige Frans (Advertentie) Griep heeft eigen gemaakt. Italiaans wordt momenteel geleerd door een lid van de beweging van leken-spiritualiteit, de „Focolari", die een jaar in Rome ln opleiding gaat. Maar ook omgekeerd zijn bijvoor beeld Afrikaanse verpleegsters uit Uganda die zich ln Nederland ver der in een ziekenhuis wilden bekwa men, eerst hier voldoende Nederlands komen leren. Indische zusters die in Nederland medicijnen kwamen stude ren, begonnen spoedig aan de univer siteit, na in Vught voldoende Nederlands te hebben geleerd. Een Armeens meis je uit Jerusalem dat in ons land kwam studeren via het Universitair Asylfonds beeft in het talenpracticum van Regi na Coeli zich eerst hier onze taal eigen gemaakt. De een doet het: sneller dan de an der, de een brengt een langere en meer Intensieve concentratie op dan de ander. Er zijn er die het uren achtereen uithouden. Anderen springen tussendoor eens even op pn vertreden zich in de kostelijke park-tuin waar de studeerruimte op uitziet. En, zoals zuster (men doet afstand van het „mère") Maria Luykx, die de leidster van dit studie-bedrijf is, zei: „Het toestel wordt niet boos als je weg loopt". De methode doet precies voor je wat je zelf wilt. Kortgeleden zhn drie Afrikaanse meisjes van de Ivoorkust en uit Ka meroen, die met een beurs van de EGG in Nederland de opleiding voor maatschappelijk werk gaan volgen, hier ingewijd j.n het Nederlands. Ze woonden, zoals dat voor alle vrouwe lijke cursisten buiten Vught vrij staat op het terrein van „Regma Coeli" in de annex-villa „De Eikenhorst. Sinds enkele weken zijn ze nu op de Aemstelhorn, in Amsterdam, het ka tholiek instituut voor sociale opleidin gen. Hoe zjjn de zusters van Regina Coeli hiertoe gekomen? Bij de drie door "het rijk aangewezen middelbare scholen (van elke zuil één) die niet lang gele den een talenpracticum kregen om te experimenteren, is ook de MMS in Vught. De meisjes leren er Frans, Duits voldeed zo, dat de zusters er een moge- en Engels in het in de moderne school ingerichte talenpracticum. De metlhode Ujkheid in zagen om typisch „aposto lisch" onderwijs, te geven aan volwas senen in verband met het werk in de ontwikkelingsgebieden. Het ls een vorm van „aanpassing" van religieuzen-activiteit die helemaal strookt met de geest van deze tijd. Want de kanunnikessen van St. Augiis- tinus doen een vierde gelofte dat ze on derwijs zullen geven. Toch zien ze in, dat het gewone schoolonderwijs tegen woordig ook zeer goed door leken kan gegeven worden. Ze hebben hij het be gin van dit schooljaar dan ook tot di recteur van hun MMS eën mannelijke leek benoemd. Daardoor hebben zij de handen meer vrij voor onderricht op dit niveau, dat aan alle kanten voor uitbreiding vatbaar is. et staat nog neaar aan het begin. Op het ogenblik kan via het ta- lempracticum ondenvüs gegeven worden in Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans, Nieuw Grieks en de Afrikaanse taal, het Swa- hlll. Beknopt ln Russisch, Portugees. Turks en Tsjechisch. Vanzelfsprekend zijn de voorbeeld-sprekers mensen uit het land, die de perfecte intonatie heb ben. De bedoeling is natuurlijk vooral ook vreemde dialecten uit de ontwik kelingsgebieden op de band te krij gen. En cursussen met vaktermen. Voor (Advertentie) (Advertentie) Het voorlichtingscentrum voor verwarming geeft over slecht trekkende schoorstenen in deze tijd van het jaar, na een zee- vochtige zomer, het volgende inzicht en advies. Het relatief vochtige klimaat en de aan het begin van het stookseizoen nog hoge buitentemperaturen, waar mede wij elk najaar geconfronteerd worden, veroorzaken op tal van ter reinen eigenaardige moeilijkheden. In huis wil men de haard of kachel voor de kille avonduren reeds aansteken docfh daarbij stuit men op het pro bleem van slecht trekkende schoor stenen. De verbrandingsgassen kunnen na melijk alleen maar via de schoor steen ontwijken wanneer ze lichter zijn dan de lucht in de naaste omge ving en daarvoor hebben deze ver brandingsgassen een aanzienlijk hoge re temperatuur nodig dan de bui tenlucht. De temperatuur van de ver brandingsgassen ls op het ogenblik vrij laag omdat men de kachel zacht stookt. Het gevolg daarvan is, dat slechts een geringe trek kan worden opgewekt. Gedurende de afgelopen maanden heeft zich vocht in het schoorsteen kanaal kunnen verzamelen. Bij een vochtige wand-constructie zal meer warmte door de wand naar buiten gaan dan bij een droge wand-con structie. Het gevolg is dus, dat de verbrandingsgassen meer gekoeld wor den. Bovendien zal door het verdam pen van het vocht, uit de wanden van de schoorsteen, veel warmte aan de gassen worden onttrokken. Een andere nadelige factor is, dat ér normaal gedurende het najaar vrij verl wind is die meewerkt aan de verhoging van de trek. Bij de nog hoge buitentemperaturen is echter veelal ook de windsnelheid zeer laag, zodat ook op die trekhulp niet kan worden gerekend. Verder zal overdag, v.-anneer de zon schijnt, vaak een zeer geringe trek aanwezig zijn. Wanneer u een kolenhaard bezit dan adviseren wij u deze gedurende enige tijd fel op te stoken (desnoods met de ramen open). Het schoor steenkanaal wordt dan behoorlijk warni en houdt, vporai wanneer het een binnenliggende schoorsteen be treft, de warmte betrekkelijk lang vast. Wanneer u een oliehaard gebruikt, die op het ogenblik alleen 's avonds wordt gestookt, dan raden wU u aan deze overdag eens op de hoogste stand te zetten wanneer de wind op de ramen staat en op deze stand enige tijd te laten doorbranden. Op deze wijze verdwijnt ook het vocht uit het schoorsteenkanaal. Vooral bij de oliehaard is dit van belang, omdat bij de verbranding vnn olie een niet onbelangrijke hoeveel-' (heid waterdamp wordt gevormd. In dien de rookgassen nu zouden afkoe len tot lage waarden, ten gevolge van vochtige schoorsteen wandendan ds het niet ondenkbaar dat de schoor steen steeds vochtiger wordt doordat regelmatig waterdamp uit de rook gassen condenseert, hetgeen tot ern stige Wachten kan lelden. Per persoon: 2 losgeklopte deren, 1 In plakken gesneden tomaat en 1 kleine ui eveneens in plakken ge sneden, de inhoud van 1 kwart blik gemengde groente, 1 volle mespunt paprikapoeder, evenveel kerriepoe der, zout en peper naar smaak en 3 gekookte aardappelen, in blokjes verdeeld. Laat 25 g DELFIA in een koekepan heet worden en bak alle groente met zout, peper en kruiden goudgeel. Laat het vocht inkoken. Roer de eieren erdoorheen en laat stollen. Serveer deze platte omelet op $en warm bord met geraspte kaas en warm stokbrood. g, 100% PUANTE VST «jg NETTO |g!j MO O UITMUNTRND VOO* «AKKtN BN 8*AO«N - ---s.v. Dehble Drake vindt zichzelf zeer geslaagd. Deze Amerikaanse te levisie-ster heeft een boekje samengesteld over slank blijven en het wemelt bji de werkoefeningen voor dit begeerde streven van behaag- zuchtige foto's van haar zelf demon strerend voor de televisie en de lezeres sen. Slank blijven Is gezond blllven. Hoe dat kan vertelt ze uit haar eigen er varing zoals ze zegt in „De slanke Hjn' een Elsevierpockct (A 56) dat ze als ondertitel geeft „een goed figuur door 15 minuten lichaamsoefeningen per dag en een verstandige gewichtscontrole Ze geeft ook enkele voedingsvoorschrif ten en verder talloze oefeningen voor kin, hals, heupen en kuiten en wat ver der maar mooi moet zijn en nog een vloed van spicroefenlngen die het liguur fit houden. Om het haar in conditie te houden zijn er ook al oefeningen: gaan Uggen, het hoofd voorover en telkens aan een plukje trekken. Ook dit pocket boekje zal menige vrouw fascineren. Alles wat vertelt over jong en mooi blijven vindt aftrek. Een andere vrouw die voor vrouwen schrijft, is mejuffrouw J. Straatsma van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland. Zij heeft een prismaboek je (uitgave Het Spectrum) samenge steld over huishoudelijke elektrische apparaten: klop-, meng-, snij- en roer apparaten, getiteld „De moderne keu ken". De ondertitel is „Keukenmachi nes en recepten". Er staan namelijk behalve d. beschrijvingen van de appa ratuur allerlei recepten in van spijzen en dranken waarbij men de mengbeker etc. gebruiken kan. Het is meer schools dan onderhoudend geschreven. Een goed leerboekje dus voor de huisvrouw die ook meer en meer aan de mechanisatie van het huishouden "moet geloven. Tussen haakjes, die mechanisatie be gint ook al door te dringen tot de zomer se vakantie-tentenkampen. In „Paris Match" lazen wij dat voor de meer dan vijf miljoen Fransen die deze zomer als ontspanning onder het canvas primitief hebben gewoond, vermoedelijk binnen afzienbare tijd ook de mogelijkheid zal geschapen worden om elektrische appa raten te gebruiken. Met speciale kabels wil men in de tentenkampen stroom aanvoeren,- waarop zowel een wasma chine als een kookplaat kan worden aan gesloten. In het prismaboekje „Knutselen met bloemen" is Cita van Santen aan het woord, de geroutineerde docente en cursusleidster en spreekster voor radio en televisie. Van bloemen schikken op duizend en één manieren voor duizend en één gelegenheden weet ze alles af. Ze kent alle trucjes en weet alle han digheidjes. Ze stort over de lezers heel haar arsenaal van kennis uit, opgedaan in Nederland en Engeland, waar ze zowel de opleiding voor tuinarchitect» volgde als de cursussen bloemschikken en bloembinden en Oosterse bloemsier- kunst. Je kunt zo gek niet denken ln combi natie met bloemsierkunst of ze weet er handig iets over te vertellen. Ze begint haar boekje met zo van alles wat er ln de loop der eeuwen Je melden valt over bloemendecoratiekunst. Wat ziet men hierover bijvoorbeeld niet op de oude schilderijen? Ze somt daar heel wat over op. En dat is de kwalitatieve waarde van dit hoekje, waarvan de blad zijden met overstelpende dynamiek z(jn volgepraat, dat men er, als de eigen fantasie ontbreekt, Ideeën door krijgt. Heeft u bijvoorbeeld wel eens geprobeerd om met veel groen en maar enkele bloemen een „Chagall" boeket te ma ken? Lezend over droomboeketten waarvoor de nazomer de tjjd is, krijgt men mis schien ook daar de smaak weer voor beet. Hoewel lang niet alles wat hier wordt opgesomd even artistiek is Het is dikwijls echt ook alleen maar „knut selen". Maar bloemen en Dlanten zijn geduldig in de hand van de mensen. A. Bgl. £en talenpracticum, ook wel een talenlaboratorium genoemd, be staat uit een aantal van el kaar geïsoleerde cabines, elk voorzien van een bandrecorder met microfoon en koptelefoon, die via een ondergrondse leiding verbonden zijn met de lerarentafel. Op de band komt een tekst in een vreemde taal te staan, gesproken door een „native speaker". De leer ling zegt de vreemde tekst na en kan dit zo dikwijls doen als nood zakelijk blijkt daar hij zijn monde linge herhaling van het gesprokene kan uitwissen, totdat de weergave zo perfect mogelijk is. verpleegsters die uit de ontwikkelings gebieden hier eerst komen voor ze zich verder bekwamen ln hun vak, is er al een cursus Nederlands klaar gemaakt met moeilijke termen als ^'gew-nents- banden" en „aangezichtsschedel .En vanzelfsprekend is liet streven gericht op samenwerking met de zending. Om de studerenden nog oefening te geven behalve via de mechanische stem is er op het ogenblik een jeug dige, maar perfect sprekende Engel se verbonden aan het practicum. Zy is nog te jong om in haar eigen land voor verpleegster te gaan studeren en vla de internationale contacten van de kanunnikessen, d:e ook in Enge land gevestigd zijn, is zij hier geko men. Ze kwam nota bene met klep pende sandalen in haar koffer om dat ze dacht dat iedereen hier op klompen liep. Wat is dat toch een hardnekkige legende! Hoewel de toeloop naar het talenprac- tic urn groot is (bijvoorbeeld komen ook geregeld de Afrikaanse bewoners van het Pro-Afrika instituut uit Goirle hier Nederlands en Frans leren) ls voorlopig iedereen welkom die met een ideeel doel een taal onder de knie wil krygen. Wy hebben gehoord van een bisschop die vóór het concilie zijn talenkennis nog wat wilde verstevigen. En van een Afrikaanse professor uit Ghana die in Rome etnologie doceert en in Vught zijn Duits wil komen ophalen. Je zou, als je dit alles ziet en hoort, zelf zó in een nieuwe taal willen gaan byten Een fascinerend instrumentarium dat talenpracticum, gebruikt, voor een fascinerend doel: de grotere eenheid on der de mensen. A. Bgl. (Advertentie) De show van de Haagse ontwerper Ernst Jan Beeuw- kes begon met een mantelpak voor de regen. Geen eigen ontwerp, zoals werd gezegd, maar import van een zeer ex clusieve Franse fa brikant van regen modellen. (Zo'n pakje kost dan ook enige honderden). Met deze opening liet de Haagse cou turier zich - ondanks zijn bijna Franse gevoel voor mode onmiddeiiyk als Hollander herken, nen. Het was een heel geestig pak van zuiver zijden faille in ocelot des sin met een strak ke rok en een iets vloeiend jasje waar op tweemaal twee zakken waren ge plaatst. Een aardige maar wel iets min der praktische va riant op de regen mantel. Die was er trouwens ook onder andere in zwarte faille met een een voudige tekening van witte lijnen en pastelkleurige nop pen. De hoofdbedek king was een flat teuze geplooide ver- pleegsterskap, ge maakt uit dezelfde stof. Voor diegenen die couture-regen- kleding verwerpen omdat ze dat „geld in het water gooienvinden is er ln deze collectie een serie fraaie mantels tweed, bouclé, zijde achtige camel, wel f T hadden een lekkage aan onze 11/ verwarming. De gemeente stuur- f f de ons een lieve meneer, van middelbare leeftijd. „Ik neem de trappen maar rustig aan," zei hij, toen hij boven aankwam. Rustig deed hij ook zijn jas uit, en zijn hoed, en toen toch ook nog z{jn vest. Eigenlijk moest er na zo'n voorbereiding koffie ge dronken worden, maar ik dacht bij mezelf: „Niet sentimenteel worden; denk aan de lekkage," en voerde hem naar binnen. Uit zijn leren tas haalde hij dan ook een werktuig, boog een beetje voorover, keek naar zijn han den, liet me het werktuig zien, en zei: „Nou, ik ben gisteren in de Firato ge- Hippcf „Oh fijn!" zei ik. „Niks fijn, hoor!" zei hij, en richtte zich weer op. „In de elektronicazaal hebben ze mij niet binnen gelaten," en hij wees weer op zijn gereed schap: „Kijk, hier ziet u maar een voudig spul, hè? Maar dat is het niet, hoor! Voor u is het maar een draai hier en een draai daar, maar ik weet wel wat er allemaal achter zit. Nou, ze lieten je in de elektronicazaal al leen maar toe met een introduktie van het bedrijf. Als ik dat had gewe ten, had ik het makkelijk kunnen krijgen, want ziet u, de verwarming, dat gaat oliemaat elektronisch, hè. Als het kouder wordt, wordt die war mer. Dat had u zeker niet gedacht, hè? En dan laten ze me ln de Firato of niet met bont gevoerd. Ze hebben een enigszins hoge taillelijn door plaatsing van een knoop of een halve ceintuur. Er was een martiale, breedgeschouderde mantel uit zuurtjes- roze visgraat met een mjjnwerkerspet pit dezelfde stof. Het doet wat antiek aan die brede schouders en we denken ook wel niet dat het veel opgang zal maken, deze door Bohan/Dior gelan ceerde militaire lijn. Voor liefhebbers van het extreme is er de mantel van slangeleer, de hoed van Pastoor Ponke in ocelot en in brui ne nappa en de zwarte pet vol wuivende witte haneveren zoals wel bij gala-uni formen gebruikelijk is. Misschien is de ze Haagse ontwerper wel onbewust ge ïnspireerd door al het militaire ver toon rondom Prinsjesdag. In leder geval zou menige gast die een officiële gebeurtenis moest bywo- nen, er zeer gedistingeerd uitzien in één van de lange fluwelen mantelpakken met de blouses van goudlamé waarin de kleur van de japon terugkeert. Er ging dan ook terecht een applaus op voor de ze beide creaties in diep paars en warm rood. Excentriek maar heel fraai was ook de Chinese japon van roze shan tung met een voorpand vol geschilder de bloemen. De kleine mannequin So phie droeg er een lange sluier by van rode mousseline. De show, die gegeven werd in de nieu we salons van Ernst Jan Beeuwkes aan het Noordelnde te Den Haag, werd die zelfde dag In Scheveninigen vertoond ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van het Internationale Rode Kruis. G. S. de W. alleen maar televisieshows zien, en toestellen, en radio's! Wat heeft dat nou met mijn vak te maken?! Nee, hoor, mij krijgen ze daar niet meer te zien, in de Firato!" Hij boog weer half voorover, maar hal verwege nam hij eerst maar zjjn bril af. „Als ik werk, hoef ik de bril niet," zei hij, en richtte zich weer helemaal op. „Kijk es, als ik op de brom zit, dan heb ik hem wel nodig, ik heb namelijk min. En het wordt nou min der ook! Een jaar geleden had ik nog min drie, en nou is het min twee. Nog een jaar, en dan hoef ik hem helemaal niet meer!" zei hij, maar met iets van verdriet. „Jammer", zei ik daarom, „Zo'n mooie bril!" „Dat zegt mijn vrouw ook!" zei hij, zich weer voorover buigend. „Ze zegt, de bril hoort bij je, zegt ze. Gek wat zo allemaal bi) je vak hoort, hè?" En toen begon hij te schroeven en te draaien. CHAWA ARONSON

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13