Anderhalf jaar geëist wegens verstrekken van gif voor moord op vrouw AEG Miauw Rotterdam en de wijn NA VO-rapport: Controleposten bij Duits IJzeren Gordijn zinloos Ontdek, wat men in New York ontdekte: EXPORT Uw ideale kontaktlijm Is isa,SNELFIXlijmt snel en muurvast Verpleegster: „Blauwe plekken' Zaak tegen leraar door afwezigheid getuige uitgesteld AEG TURNA Nieuwe NOORSE regering bijna zelfde als oude Predikant wegens smaad voor Zwolse rechtbank Revaluatie militaire missies Op de vlucht voor de wolven KING SIZE Lectuurverbod voor dienstweigeraars wordt niet opgeheven van iedere Langdurige straffen voor Spanjaarden Hedenavond gala- première „Lawrence van Arabië" Israël: Geen gezant meer in Z. -Afrika WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 II 4 T Overal ter wereld is de zuivere, voldoening schenkende smaak van EXPORT cigarettes de grote ontdekking. EXPORT gaat van land tot land, van hand tot hand. In San Francisco, in Londeri,inRome,NewYorken..nuin Nederland! Ontdek uw nieuwe cigarette: EXPORT IÏLTER CORK WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in-roest-' vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was, Vraag het voordelige Skip Service- pak. *00! BUITENLANDSE KRONIEK het verfijnde rookgenot van TTTTj, rih7t>j Advertentie) ARNHEM, 25 sept. De officier van justitie bij de rechtbank alhier heeft gisteren tegen een 44-jarige vrouw een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, wegens het ter hand stellen van een doosje zuringzout aan een 44-jarige leraar uit Huissen, met de intentie daarmee de vrouw van de le raar van het leven te beroven. De leraar, die daarna terecht stond omdat hij van wurging van zijn echtge note wordt verdacht en voorts van uit lokking tot moord op zijn vrouw door een zekere „Gerrit", zag zijn zaak niet voltooid, omdat een belangrijke getuige niet kon verschijnen. Voor de zaak tegen de leraar waren acht getuigen gedagvaard. Na het overlijden van diens vrouw, op 1 juli 1962 (als doodsoorzaak werd hartver lamming aangenomen) koesterde de jus titie vage verdenking tegen de overi gens zeer gunstig bekend staande le raar. Later kreeg deze verdenking meer achtergrond, toen bleek dat de verdach te al vóór de dood van zijn vrouw om gang had met een 22-jarige Arn hemse prostituee Gerritje, dochter van de vrouw die hem het zuringzout een vergif bezorgde. Er bleken plannen te hebben bestaan de leraarsvrouw uit de weg te ruimen, zodat de leraar met de dochter van de eerste verdachte zou kunnen trou wen. De leraar heeft het zuringzout nooit gebruikt. De vrouw verklaarde als verdachte dat ze het doosje in dron ken toestand aan de leraar had afge geven, nadat deze al eerder voorstel len om zijn vrouw te doden had gedaan aan haar zoon Gerrit. De leraar zou tienduizend gulden hebben beloofd. Na de dood van zijn vrouw maande zij de leraar het beloofde geld uit te betalen. Hierop gaf hij eerst honderd en later nog eens vierhonderd gulden. De vrouw zei, dat ze het geld had gevraagd, omdat zij zich er van wilde vergewissen of de leraar het vergif inderdaad had gebruikt. Toen ze hier „zeker" van was voelde zij zich belast. In het begin van dit jaar barstte ze, weer eens dronken, tijdens een ruzie los en vertelde aan iedereen en ten slotte ook aan de politie, dat ze mede plichtig was aan de moord op de le raarsvrouw. „Het moest er uit", zei ze gisteren. Na haar stond de leraar terecht. De vrouw, die anderhalf jaar tegen zich had horen eisen, verklaarde nu als getuige onder ede dat de leraar haar had ver teld dat hij zijn vrouw had gewurgd. De verpleegster die het stoffelijk over schot had afgelegd zei zich te herinne ren dat de vrouw blauwe plekken rond haar hals had. De leraar ontkende zijn vrouw ge dood te hebben. Hij had haar dood aan getroffen in de badkamer. Over de be weringen dat hij de dood van zijn vrouw gewild zou hebben om met de dochter van de eerste verdachte te kun nen trouwen zei hij:„Ik heb een grote fout gemaakt door me niet positief te gen die familie te verzetten." De eerste verdachte zou de dood van de leraars vrouw gewild hebben. Toen zij kwam met het doosje met de doodskop erop, had de leraar het, naar hij verklaarde, aangenomen om van de zaak af te zijn. „Maar u wekte de indruk mee te spe len", aldus de president. „U gaat in op voorstellen, neemt het doosje vergif mee naar huis, likt hieraan zelf uit biologische interesse, en de volgende dag is uw vrouw dood. Redelijk op de zaak ingaand komt men niet tot een voor u ontlastende conclusie". De zaak werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. In de zaak van de vrouw die het gif verstrekte zal de rechtbank 8 oktober uitspraak doen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 sept. Minister De Jong van Defensie is niet bereid de bepaling op te heffen waarbij het de genen die wegens hun gewetensbezwa ren tegen de militaire dienst worden tewerk gesteld bij de Rijks Psychiatri sche Inrichting te Eindhoven, verboden is communistische, fascistische en andere extremistische geschriften te le zen of in bezit te hebben. Hij zegt dat in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bruggeman van de PSP. Zoals bekend hebben de bedoelde dienstweigeraars onlangs de minister in een request om opheffing van dit ver bod gevraagd. De heer Bruggeman had de minister ook gevraagd, of hij niet van oordeel is, dat deze dienstweige raars, die goedkeurend ijn om krank zinnigen te verplegen, zeker in staat moeten worden geacht zich tegen even tuele kwade invloeden te beschermen. Het verbod geldt intussen ook voor an dere jonge mensem die vrijwillig in dienst zijn van de Eindhovense Inrich ting. (Advertentie) OSLO, 25 sept. (Rtr.) Einar Ger- hardsen heeft gisteren zijn nieuwe so cialistische minderheidsregering bekend gemaakt, die vandaag officieel wordt geïnstalleerd na een nlet-sociallstlsche regeringsperiode van precies vier we ken. De 66-jariige Gerhardsen, die sinds de oorlog steeds premier van Noorwegen is geweest op vier jaar na, heeft het merendeel van zijn ministers gehand haafd. Onder hen bevinden zich Hal- vard Lange, minister van buitenlandse zaken, Gudmund Harlem, minister van defensie, en de voormalige secretaris generaal der V.N., Trygve Lie, minister van industrie. In politieke kringen merkte men op dat Gerhardsen door Lie en Harlem als minister te handhaven niet had toege geven aan de eis van de links-socialis tische volkspartij om hen niet meer in de nieuwe socialistische regering op te nemen. De volkspartij, die verantwoordelijk is voor de val van de vorige socialisti sche regering, is vooral tegen Lie die zij beschouwt als een „lakei van het Ame rikaanse dollar-imperialisme" ZWOLLE, 25 sept. Voor de recht bank in Zwolle is gisteren 500 gulden boete, subsidiair vijftig dagen hechtenis, geëist tegen een 42-jarige predikant van de christelijke gereformeerde gemeente in Urk. Hem was ten laste gelegd, dat hij verleden jaar met opzet de eer en goede naam had aangetast van een predikant van de christelijke gerefor meerde kerk in Zwijndrecht. Geheel Urk gonsde van de geruchten, zo kon men ter zitting, die door een groot aantal Urkers van beide groeperingen werd bijgewoond, vernemen. Verdachte zou ten huize van een van zijn gemeenteleden, die naar de chris telijke gereformeerde kerk wilde over gaan, het gerucht verspreid hebben, dat zijn ambtsgenoot het zevende gebod zou hebben overtreden en dat hij op het punt stond deswege door de Kerkeraad van Zwijndrecht te worden geschorst. De verdachte ont kende dit. Hij zou alleen gezegd heb ben, toen er over hem gesproken was: „als u eens wist, wat er in Zwijndrecht gaande is over het niet nakomen van het zevende gebod met betrekking tof de dominee". De officier van Justitie, mr. P.J. Stig- ter, achtte het ten laste gelegde bewezen. Hij zei, dat de verdachte bij het bewuste gesprek ook andere predikanten van de christelijke gereformeerde kerk over de hekel had gehaald. Een hunner had hij een huichelaar genoemd. „Als op Urk de ene predikant zo over de andere spreekt, kan men ervan verzekerd zijn, dat een half uur later gehee-1 Urk er van weet", aldus de officier. De verdachte, die het laatste woord kreeg, meende, dat hü ter zitting zwaar beledigd was en eindigde met de uit roep: „sol justitiae, illustra nos; zon der gerechtigheid licht ons voor". Uitspraak: 8 oktober. fZo op het eerste gezicht lijkt het onbelangrijk: „Pa rijs zendt poes in de ruim te". Vooral als dat blijkt te gebeuren op een basis, die Hector heet. Als men dan bovendien verneemt dat Pa rijs al eerder eens wat rat ten in het heelal heeft ge slingerd voelt men helemaal de nei ging om naar aanleiding van die poes te denken: „Nou ja, wat een weer. Het mes snijdt van twee kanten." Toch mag men het Franse ruimte lijke initiatief, geloof ik, niet onder schatten. Goed, men zou :.n dit ver band een haan hebben kunnen ver wachten. Maar het werd om begrijpe lijke redenen een poes. Waar men overigens ook in slaafse navolging van Amerikanen en Russen een aap, hond of mens had kunnen kiezen. Maar neen, een onafhankelijke, Gaul listische poes. Iedere satelliet-ge dachte is de ware Fransman immers vreemd. Behalve dan in de Sahara. Naar ik verder heb vernomen heeft de lancering tot doel „het centrale zenuwstelsel van de poes te bestu deren, in het bijzonder de reacties op gewichtloosheid en de gevolgen van de opvoering en afremming van de snelheid." Men zal toch l, :en onafhankelijke kater verwachten? MADRID, 24 sept. (Rtr.) Een mili taire rechtbank in Madrid heeft twee jonge Spanjaarden tot respectievelijk 25 en 30 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het laten ontploffen van kneedbommen. De daders bekenden hun schuld. Bij geen van de explosies werd ernstige schade aangericht. Het vonnis moet nog worden bekrachtigd. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. P ZaZats^Nedlnantil t LJ de 77-jarige heer B. C. M. Vos, die thans in Rijswijk woont maar van origine uit Rot- lijkertijd zijn twee grote passies j >r getekend: Rotterdam en de wijn. j nu, op 77-jarige leeftijd, heeft f hij er nog niet genoeg van en zit «Hp nog dagelijks in de wijnhandel. mÊmfÊÊÊÊÊUj^g. Beter gezegd in de makelaardij. 'TiT m Samen met zijn 63-jarige broer S A A. J. M. Vos en zijn oudste zoon «Mggpref J. G. M. Vos vormt hij name- lijk een merkwaardig drietal en I W*| zet hij in zekere zin een heel 1 oude traditie van het maatschap- 4§f|; wSSs pelijk bestel voort. Alle drie zijn lËÊmiy ,W namelijk makelaars in wijnen, n| een beroep dat reeds aan het m m begin van deze eeuw aan belang- j. rijkheid ging inboeten omdat de wijnhandelaren steeds meer zelf tot aankoop van wijn overgin- MÊ gen en de importeurs de functie BflBBH» MM van makelaar overnamen. In vroegere jaren was dat niet zo. Juni Dan kocht een groot wijnhuis in Nederland de oogst van een be- ^SÉMfeK. JHMBBSB paald jaar en van een bepaalde streek in zijn geheel op en liet t-» -■ ry door middel van makelaars een J\j_. V OS deel daarvan aan andere groot- en/of kleinhandelaren verkopen. Dit werk wordt overigens nog steeds verricht maar toch wel in belangrijk mindere mate. De heer Vos vertelt graag over zijn jeugd, zijn leertijd in de wijnhandel en zijn ervaringen in die branche. Zijn geheugen laat hem, vooral waar het de reeds lang vervlogen jaren betreft, nimmer in de steek en zonder een ogenblik te haperen kan hij aan een stuk door vertellen. In 1902 werd hij leerling bij het destijds bekende wijnkopershuis en distilleerderij van de firma Lechner in Schiedam. Dat duurde overigens niet lang: van september 1902 tot december 1903. Daarna stapte hij over naar Den Haag waar hij leerling of zo u wilt volontair werd bij de firma G. Snoeck Henkeman van het latere lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. Tot 1904 bleef hij daar, in december kwam hij bij zijn vader in de firma W. van der Linden en Co. Tot november 1908 duurde daar de stage en toen werd hij firmant bij de firma B. A. van der Ven en Co, te Delft. In 1916 ging de heer Vos echter weer terug naar Rotterdam, waar hij thans nog steeds werkzaam is. De heer Vos heeft alle data in zijn geheugen gegrift staan en kan alle goede en slechte wijnjaren sinds 1890 uit het hoofd opnoemen en vermake lijke verhalen vertellen uit zijn carrière. Hij geniet nog zichtbaar als hij vertelt van de wonderbare portvangst in november van 1918. „Een schuit met een lading port, die onderweg was van Oporto naar Engeland, werd in het Kanaal getorpedeerd of liep op een mijn. In elk geval is het schip gezonken maar niet dan nadat de hele lading in zee terecht was gekomen, want met name in Ouddorp en Stellendam was het strand bezaaid met fusten port. Dat was vooral voor de bevolking een mooi zaakje want het werd natuurlijk op slag een groot feest daar. De moeders kookten 's ochtends pap voor de kleintjes met port, nota bene. Als een huisvrouw toevallig zonder stampton zat voor de wekelijkse was, dan sloeg men gewoon de bodem uit een fust, liet de port de haven in lopen en men had een ideale waskuip. Tenslotte heeft de strandvonderij toen beslag ge legd op al die port en zijn wij naar de plaats van vermaak gegaan om als experts de kwaliteit van de fusten port vast te stellen en alles te sorteren want er waren natuurlijk zendingen van verschillende wijnhuizen door elkaar geraakt. Zeker honderd fusten hebben we toen geproefd en „thuisgebracht". „Vooral mijn vader," zo vertelt de heer Vos nog, „was een internationale vermaardheid op het gebied van wijnproeven. Vooral op het gebied van de Bordeaux. Dat hebben we trouwens nog wel eens kunnen gebruiken, want in 1920 liep de West-Aletha bij Terschelling op de kust. De kapitein, die van Californië naar Hamburg onderweg was met een lading wijn vanwege de drooglegging van Amerika vergiste zich namelijk in de vuurtorens en dar'' de haven van Hamburg binnen te varen in plaats van aan de Neder landse Wadden te denken. De boot sloeg kapot in de branding en opnieuw had de bevolking een paar leuke dagen. Met ons eigen glaasje zijn we daar ook wezen proeven maar dat was een vieze boel. Alles zat namelijk onder de olie. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 25 sept. Naar wij uit goed- ingetichte kringen in de Bondshoofdstad vernemen, hebben N.A.V.O.-deskundi- gen een onderzoek ingesteld over de inrichting en controleposten aan beide zijden van het IJzeren Gordijn. Deze zijn, naar men zich herinnert, door de Russische premier Khroesjtsjev voorgesteld als een verdere stap in de richting van een ontspanning tus sen Oost en West. Khroesjtsjev wilde met deze controleposten bereiken, dat verrassende aanvallen onmogelijk zou den worden. Het N.A.V.O.-onderzoek heeft tot de conclusie geleid, dat deze controleposten nutteloos zouden zijn. Ook in politiek opzicht stuiten dergelijke posten op bezwaren. De posten, die in Oost-Duitsland zouden worden gesta tioneerd, zouden moeten worden ge accrediteerd bij de regering aldaar. Dit zou een erkenning van Ulbrichts „Duitse Democratische Republiek" betekenen, die bij de afsluiting van het kemstopverdrag nog net kon wor den voorkomen. Overwogen zou nog kunnen worden aldus het rapport der N.A.V.O.-deskun- Het lijkt niet erg waarschijnlijk, dat er met de drastische reorganisatie van de Tsjechoslowaakse regering reeds een einde is gekomen aan alle mutaties in dat land. Het afdanken van premier Siroky kan moeilijk ver klaard worden uit de grote tegen stellingen binnen de communistische wereld. Tsjechoslowakije heeft zich tot dusver niet onderscheiden door «en overmaat aan geestdrift voor liberaliserende maatregelen. Maar Siroky zelf heeft zich al bij herhaling uitgesproken ten gunste van Khroesj- tsjevs stellingen inzake de vreedzame coëxistentie, en men kon van hem moeilijk verwachten, dat hij in dat opzicht verder zou gaan dan zijn naaste chef, president Novotny. In de officiële berichten worden twee redenen genoemd voor het ont slag van de pre mier. De eerste is, dat zijn werk enkele tekortkomin gen heeft vertoond. Ongetwijfeld slaat dat op de teleurstellende ontwikke lingen in de Tsjechoslowaakse eco nomie. Er zijn thans nieuwe krachten aangetrokken, van wie verwacht wordt, dat zij verscheidene departe menten nieuw leven zullen inblazen. Ook de planning zal verbeterd moe ten worden. De tweede aanmerking, die op Siroky wordt gemaakt, is, dat hij bij zijn vroegere politieke activiteiten „zekere fouten heeft begaan. Het vermoeden is gewekt, dat dit slaat op zijn rol in de affaire-SIansky. In de herfst van 1952 werd de Joodse partijsecretaris Rudolf Slansky samen met vele andere hoge functionarissen uit partij en regering aangeklaagd wegens „Titoïsme", „Zionisme" en verscheidene andere misdrijven. Slansky werd bijvoorbeeld verweten, dat hij in contact had gestaan met de verraderlijk geachte Gomulka. Het proces eindigde voor de meeste ver dachten met de doodstraf. De affaire-SIansky is vermoedelijk niet te doorgronden, als men er niet minstens twee aspecten van ziet: het was een strijd om de persoonlijke macht tussen verscheidene hoge com munisten in Tsjechoslowakije, en het was ook een zich afzetten tegen iedere neiging naar „nationaal-communis- me". Er is sedert de executie van Slansky c.s. veel veranderd. Het poly- centrisme is in Oost-Europa fatsoen lijk geworden. De veroordeling van Slansky is zodoende in een merkwaar dig daglicht geraakt. Ongetwijfeld heeft Siroky er toe bijgedragen, dat de vroegere partij-secretaris in het verderf is gestort. Maar anderen dragen een veel grotere verantwoor delijkheid. De minister van binnen landse zaken, Rudolf Barak, die dat enige tijd geleden opmerkte, werd van fraude beschuldigd en ontslagen. De val van Karol Bacilek, die daarna volgde, droeg een ander karakter. Hij was ten tijde van Stalin chef van de geheime politie geweest en hij werd als het ware uit de slede geworpen om de wolven van de kritiek tevreden te stellen. Die poging had evenwel geen succes. Het opofferen van Siroky en van verscheidene andere ministers is een tweede poging. Maar steeds duidelijker gaan de aanwij- zingen naar de man, die in 1953 als bijna geen ander is geprezen om zijn rol bij de „ontmaskering van de Slansky-kliek". Die man is niemand anders dan president Novotny zelf. (Advertentie) digen om de reeds in Oost- en West- Duitsland bestaande militaire missies te doen promoveren tot controleposten, ingeval van een accoord tussen Wash ington en Moskou. Rusland heeft in de Bondsrepubliek drie militaire missies, ni. bij het Britse Rijnleger in Bünde (Westfalen), bij het Amerikaanse leger in Frankfurt am Main en bij de Franse strijdkrachten in Baden-Baden. De drie westerse mogendheden hebben elk nog een militaire missie bij het Rode leger in Kralshorst (Oost-Beriijn)Zij zetelen alle drie in het Oostberlijnse stadsdeel Potsdam. Hun bewegingsvrij heid is beperkt tot een radius van der tig kilometer rondom hun hoofdkwar- tic terwijl Russische militaire missies in de Bondsrepubliek kunnen gaan en staan waar zij willen. Maar ook deze „revaluatie" van de bestaande mili taire missies in Duitsland stuit op poli tieke bezwaren, zo meent men in N.A.V.O.- kringen omdat daarmede praotisch een stuk uit het bezettingstijdperk opnieuw zou worden ingevoerd. De regering in Bonn heeft onoverko melijke bezwaren tegen de Russische controleposten aan de westelijke kant van het IJzeren Gordijn. Zij zouden nl. betekenen, dat de Russische contro leurs practisch tot de Bondsrepubliek zouden worden beperkt waar de hoofd macht van de N.A.V.O. is gestationeerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 sept. Met grote luister zal vanavond in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard met een galapremière van de film „Lawrence van Arabië" de nieuwe „Euro-Cinema" in gebruik worden genomen. De baten van de voor stelling komen ten goede aan het prins Bernhardfonds. „Euro-Cinema", gelegen aan het drukke winkelcentrum Leyweg, is de eerste grote uitgaansmogelpkheid voor „nieuw Den Haag" aan de zijde van het Westland. Het theater, dat vijfhonderd zitplaat sen telt, is gebouwd naar een ontwerp van het architectenbureau Blankespoor en De Vries, dat eerder al in Den Haag „Asta" en „Metropole" ontwierp. Het interieur, dat in zijn teveel aan „knusheid" detoneert met de moderne vormgeving van het gebouw, is tot stand gekomen met de Duitse binnen huisarchitect Hans Rüttgers, die in West- Duitsland enkele honderden bioscopen heeft gebouwd, wat niet altijd een voor deel hoeft te zfln. Een bijzonderheid is dat de foyer ook los van de bios coop als tea-room" geëxploiteerd zal worden onder de naamn „Lawrence Cor ner". Het theater is in exploitatie bij Jogdhem's Theaters N.V., dat ook aan het Hobbemaplein nog een nieuw thea- ter wil bouwen. De gala-voorstelling zal worden opgeluisterd door de Koninklij ke Militaire Kapel. De voorstelling zal behalve door autoriteiten als de burge meester van Den Haag en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns ook worden bijgewoond door de produ cer van „Lawrence van Arabië", Sam Spiegel. JERUZALEM, 25 sept. (Rtr.) De Israëlische regering heeft besloten haar gezant in Zuid-Afrika, Pratt, die vorige week werd teruggeroepen, niet te ver vangen, zo is gisteren van bevoegde zijde m Jeruzalem vernamen. Officiële kringen weigerden commen taar te leveren op het terugroepen van de gezant, maar wezen erop, dat een dergelijke stap in de geest zou liggen van de V.N.-resoluties over Zuid-Afri- ka en de bekende afkeer van Israël tegen de apartheid. De Israëlische gezantschapsraad in Pretoria, Eliezer Harel, zal zijn land als zaakgelastigde in Zuid-Afrika blij ven vertegenwoordigen. BERLIJN, 25 sept. (UPI) Voor het eerst in 42 jaar concerteerde gister avond het Amsterdamse Concertgebouw orkest in de vroegere rijkshoofdstad Berlijn. Het gaf gisteravond en geeft vanavond concerten die een aanloop vormen tot de opening van de Berliner Festwochen 1963, aanstaande zondag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5