Aan het joegin van tweede Concilie-zitting Belangrijke reorganisaties benoemingen door Paulus en VI Als een meester-schaker.... DAGPUZZLE Kard. SPELLMAN is het niet eens met bisschop die luxe wil afschaffen BOSCH Kardinaal Alfr belicht oecumenisch werk van Paus Joannes XXIII jt f Girobiljetten terecht Meer namen van leken-waarnemers op Concilie wasautomaten de baas in eigen huis REDE IN BRUSSEL naadloze tapijtweelde van plint tot plint Gouden jubileum Kromhoutkazerne Feest rond Janus ft iKs 4 Pastoor zonder kerk Amerikaanse hulp Stier naar Rome Dom. Joannes van Engelen 40 jaar priester PALMOLIVE Mode bedreigt gevlekte katachtigen9 W egeninformatie- dienst ANWB-KNAC wordt gebundeld Schema Openbaring van agenda afgevoerd PRACHT EN PRAAL IN DE KERK P ALM OLIVE goed geschoren! HHf - - Zeeuwse Culturele Prijs voor E. Flipse WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 Eerste encycliek Beter schema over de Kerk Hervorming Curie Bisschoppencollege s Met Palmolive's kwastloze snelscheercrème. Maakt je huid stante pede scheerklaar. Geeft 't mesje meer „vaart". Grote tube 1.95. Spuitbus Rapid Shave (voor maanden) 3.75 9^ Het internationale keurmerk voor kwaliteitstapijt INTERTEST Gazon verzetbouclé INTERTESX Espada moquette frisé INTERTEST Norland jacq. wilton Vraag uw woninginrichter i Ü'Wk' %<z£3êÊÈ i 8 Janus in tegenlicht Dom Joannes van Engelen (Van een redacteur) UTRECHT, 25 sept. Als een mees ter-schaker heelt Paus Paulus VI door reorganisaties en benoemingen in enige conciliaire colleges de stukken zo ge schoven, dat een grote openheid wordt Segarandeerd. Belangrijk is vooral de enoeming van vier moderatoren of le- fiten (de kardinalen Lercaro, Döpfner, uenens en Agagianian), bij wie in feite de leiding van de algemene conciliever gaderingen zal berusten. De taak van het uitgebreide en innerlijk verdeelde presidium wordt terug gebracht tot toe zicht op naleving van de reglementen. Het beknopte college van moderatoren ls opvallend homogeen van samenstel ling en waarborgt een open gezindheid. Voegt men daarbij verschijnselen als: de brief van de Paus, waarin hij ver klaart achter het onderwijs te staan dat aan de Gregoriana en het Bijbelinstituut wordt gegeven, de toelating van leken autoriteit in de geest van 1870. Het is integendeel duidelijk, dat de Paus vorm wil geven aan de collegialiteit van het wereldepiscopaat door vrijheid van spre ken in het concilie te garanderen en door de vestiging van machtsposities on mogelijk te maken. Beoogd wordt daarbij een voortzetting van het collegiale element in het be stuur van de Kerk tijdens met-conciliaire perioden door de instelling van een per manent bisschoppen- of kardinalencolle- gel, waarin vertegenwoordigers van de verschillende bisschoppenconferenties van de hele wereld zitting zullen heb ben, dit als een tegenhanger van het centrale gezagsorgaan en het centrum van eenheid waarvan het pausschap de uitdrukking is. Men zou het zo kunnen zeggen: de autoriteit van de Paus wordt wel ver sterkt tegenover de Curie maar niet tegenover het wereldepiscopaat. De Cu- ShtS en de onlangs gehouden rie, die was gegroeid tot een zich tus- - - - sen Paus en bisschoppen verheffende instantie, zal gaandeweg worden terug gebracht tot haar eigenlijke positie van gehoorzame dienstbaarheid. Aan 's Pausen opvatting over de structuur van de Kerk liggen kenne lijk ten grondslag zijn ideeën over een pluriforme Kerk die meer rekening zou dienen te houden met mondiale culture le verschillen. Algemeen wordt ver wacht dat de eerste encycliek van de nieuwe Paus welker verschijning men spoedig verwacht, zal handelen over ,,de Kerk en de Culturen". Hieraan annex is een andere tendentie in de houding van Paulus VI: zijn aandacht voor pro blemen die betrekking hebben op de verhouding tussen de Kerk en de heden daagse wereld. Men denke in dat ver band ook aan de hierboven vermelde oprichting van een secretariaat voor de wereldgodsdiensten. Het is inmiddels zeker geworden, dat straks als eerste ontwerp (schema) aan de orde zal komen dat over de Kerk. Het eerste schema over ditzelfde on derwerp, dat op 1 december 1962 in behandeling werd genomen, werd des tijds ingetrokken omdat het zeker geen twee-derde meerderheid zou halen. Het stuk beschouwde de Kerk te zeer van de buitenkant, als een juridische en or ganisatorische grootheid. Het getuigde te zeer van triomfalisme en te weinig van dienstbaarheid van de Kerk aan de wereld, vooral aan de armen en gerin- toespraak tot de Romeinse Curie, dan Zijn dat evenzo vele ontwikkelingen die •r op duiden, dat het zondag a.s. aan zijn tweede zitting beginnende concilie de verwachtingen zal honoreren die tij den-s Paus Joannes' pontificaat zijn ge groeid. Dit viel te distilleren uit een gisteren in Utrecht gegeven toelichting door dr. L. G. M. Alting von Geusau, directeur van het Documentatiecentrum Concilie. In de aangekondigde hervormingen van de Curie onderscheidde hij twee aspecten: vooreerst een verduidelij king van de positie der Romeinse ambtelijke instanties als zijnde niet meer dan hulporganen van het centra le gezag en vervolgens een aanpassing van deze bestuursorganen aan de hui dige situatie door een meer internatio nale samenstelling en een meer oecu menische gezindheid. In het verschiet i« niet alleen de bestendiging van het secretariaat voor de eenheid der chris tenen maar ook de oprichting van een secretariaat voor d-e (met-christelijke) wereld-godsdiensten. Tenslotte zullen volgens de hervormingsplannen van de Paus allerlei zaken die evengoed door de plaatselijke bisschoppen of bis schoppenconferenties kunnen worden afgehandeld (huwelijkskwesties, be paalde kleinere toestemmingen) niet meer aan centrale Romeinse instan ties behoeven te worden voorgelegd. Kennelijk doelend op „legesgelden" ten bate van deze instanties, heeft de Paus eraan toegevoegd, dat financiële overwegingen daarbij geen rol mogen spelen. De maatregelen en woorden van Pau lus VI wettigen geenszins het simplisme hem te scharen bij een bepaalde (pro gressieve of conservatieve) groepering. Maar vooral is het onjuist, zoals sommige Italiaanse bladen doen, te spre ken van een herstel van d-e pauselijke UTRECHT, 25 sept. Inmiddels zijn behalve de gisteren al gepubliceerde namen van August Vanisteondael en Jean Larnaud nog zes andere namen bekend geworden van leken, die zullen worden uitgaenodigd het Concilie bij te wonen. Het zijn: de Argentijn Juan Vasques (voorzitter van de Federa tion Internationale de la Jeunesse Ca- tholique), de Fransman Henri Rollet (voorzitter van de internationale fede ratie „Unum omnes"), de Pool van ge boorte M. de Habicht (secretaris van de Organisation Internationale Catho- lique), de Italiaan Syivio Golzio (di recteur van Copécial), de Amerikaan James Norris (eveneens voorzitter van een Internationale katholieke organisa tie) en de Spanjaard Sugranyez de Franche. Dit werd meegedeeld op een gisteren in Utrecht gehouden perscon ferentie van het Documentatiecentrum Concilie. Het feit, dat blijkens de voorgeno men en reeds gedane uitnodigingen geen dames toegang tot het Concilie zouden krijgen, wekte ter persconferen tie pijnlijke verbazing. De mededeling, dat naar verluidt de Paus zou hebben gesuggereerd althans ook vrouwelijke religieuzen uit te nodigen, vermocht niet voldoende troost te bieden. De positie van de leken-deelnemers zal zijn die van consultores. In voor komende gevallen zullen zij dus aan de commissiebespre-kingen kunnen deelne men. Wellicht zullen zij ook d-e alge mene vergaderingen bijwonen. (Zie ook pagina 6.) LETTERGREEPRAADSEL 1. lawaai; 2. onderdorpel van een raam kozijn; 8. bankbediende, 4. luchtig ge bouwde wandelgang in een tuin (Ital.); 5. bloem; 6. letter van het Griekse al fabet. Oplossing van 24 september. HORIZONTAAL: 1. spaan, albe; 2. lam mergier; 3. Arabieren; 4. aartsvader; 5. plisseren; 6. mol, Erin; 7. iglo, se, ho; 8. diode, raar; 9. de, enk. uil; 10. luier, t.o.; 11. leergierig. VERTICAAL: 1. slaapmiddel; 2. paralo- gie; 3 amarillo, le; 4. ambtsketen, odeur; 5. Oder-Neisse-lijn, enig; 6. revers, kei; 7. agrariër, re; 8. lieden, au; 9. benen, Haïti; 10. er, oorlog. gen (kard. Lercaro). De Kerk van Ro me werd simplistisch geïdentificeerd met het mystieke Lichaam van Chris tus en het collegiale karakter van het bisschopsambt werd onvoldoende uitge werkt. Prof. drs. F. Haarsma, die dit on derwerp op de persconferentie van het Documentatie centrum Concilie besprak, verwachtte dat het nieuwe schema ener zijds zou accentueren het mystieke ge nade-aspect van de kerk als instutitie en als gemeenschap, waarin Christus dienend gestalte krijgt, en anderzijds met eenzelfde nadrukkelijkheid zou on derlijnen de gesitueerdheid van de Kerk in de veranderende, immers historische werkelijkheid. Prof. Haarsma had enige hoop op een pastorele en oecumenische benadering van het lidmaatschap van de Kerk door het onderscheiden van gradaties in dat lidmaatschap: hereti- sche afwijkingen betekenen geen alge hele uitsluiting van het lidmaatschap van de Kerk en louter naam-katholie- ken kunnen geacht worden in mindere- mate tot de Kerk te behoren dan gelo vige protestanten en sectariërs. Misschien is er in het nieuwe sche ma ook plaats voor de erkenning van een historische schuld van de Kerk, gelet op haar aspect van menselijk heid en gesitueerdheid in de tijd. Zoals het schema er thans ligt, om vat het vier hoofdstukken: over het mys terie van de Kerk (niet alleen in haar uiterlijke structuur), over de hiërarchi sche constitutie van de Kerk, over het volk Gods, over de roeping tot heiligheid van de Kerk. Voor zover het aan de huidige Paus ligt zal de bestuursfunctie van alle bisschoppen over de hele Kerk stellig accentuering krijgen. DEN HAAG, 25 sept. Als gevolg van de nauwe samenwerking waartoe de KNAC en de ANWB in het begin van dit jaar besloten, zullen de wegen inlichtingendiensten van beide organi saties per 1 november worden gebun deld. Het publiek zal deze dienst dag en nacht, ook in de weekeinden, kunnen bereiken onder het telefoonnummer van de wegeninformatiedienst 070-614241 dat voorlopig blijft. Men kan dan via dit nummer inlichtingen krijgen omtrent de laatste wegsituaties in Ne derland en ook over die van de we gentoestand in een belangrijk deel van West-Europa. De telefonische in lichtingen worden verstrekt door em ployed'. op het ANWB-hoofdkantooi ROME. 25 sept. (KNP) In welin gelichte kringen belast met de voor bereiding van de tweede zitting van het Concilie, verluidt dat het omstre den schema over de „Openbaring" niet meer op het Concilie aan de orde zal worden gesteld. De Paus zelf zou van mening zijn, dat de opvattingen in de Kerk over het doel van het Con cilie de behandeling van doctrinaire vaststellingen in deze geest hebben achterhaald. Een officiële bevestiging hiervan wordt niet gegeven. Het schema over de Opennaring is in de eerste zitting van het Concilie behandeld onder de titel „Over de bronnen der Openbaring". Het ont moette én wegens zijn formulering én wegens zijn opvattingen zoveel tegen stand dat bijna tweederden der Conci lievaders dit schema niet verder wens te te bespreken. Een door Paus Joan nes XXIII gelaste herziening heeft tot een nieuwe formulering geleid, welke moeizaam en als compromis tot stand gekomen is. NEW YORK, 25 sept. (AFP) Fran cis kardinaal Spellman, de aartsbis schop van New York, die gisteren naar Rome is vertrokken om de tweede zittingenreeks van het Concilie by te wo nen, heeft voor zijn vertrek verklaard dat hij het niet eens is met de hulp aartsbisschop van Rio de Janeiro, die vindt dat alle bisschoppen van de ka tholieke Kerk moeten overgaan tot een Advertentie BOSCH wasautomaten bieden u het unieke voordeel dat de machine zich geheel automatisch "aanpast aan uw eigen wasgoed. Veel of weinig water; meer of minder spoelen; korter of langer draaien. Dit alles door de BOSCH Programmakiezer, de denk- schijf waarmede u kunt kiezen uit 15 verschillende wasmogelijk- heden dus voor elke soort wasgoed dë enige juiste behandeling. BOSCH wasautomaat afm.80x60cm.f07S,* Idem metaangabouwda centrifuga f 1.275,* BOSCH vol automaat mat uitstekend* droog* werking f 1.925.* Vraag bij de handelaar de uitgebreide folder aan of bij N.V.Willem van Rijn, Haarlemmerweg 475. Amsterdam-W., Tel. 020-18.52.22. Postbus 8Ö05. BRUSSEL, 25 sept. (KNP) „La ten wij God danken dat Hij ons Paus Joannes geschonken heeft, zij het slechts voor de korte tijd van nog geen vijf jaren". Dit verklaarde gis teravond kardinaal Alfrink, aartsbis schop van Utrecht te Brussel, waar de Grande Conférence Catholique Paus Joannes herdacht. Ook kardinaal Sue- nens van Mechelen-Brussel sprak er. Kardinaal Alfrink belichtte in het bijzonder de oecumenische werkzaam heid van Paus Joannes. Hierover zei hij aan het slot van de rede: „Het werk, dat Joannes heeft aangevangen, moet voortgezet worden met veel ge duld en onophoudelijk gebed. Het voorwerp van ons vurigste verlangen moet zijn allen te verzoenen, die gelo ven in Jezus Christus. De weg naar die eenheid zal langzaam en moei zaam zijn. Maar geen weg is zo steil of een engel gaat ons voor. Wij kun nen het volste vertrouwen hebben, dat Paus Paulus het voetspoor van Paus Joannes zal volgen. Zoals Paus Joan nes zal Paus Paulus zijn hart openen voor allen, die de glorierijke naam van Christus dragen". Kardinaal Alfrink bracht in herinne ring hoe de gehele wereld ontroerd rond het sterfbed van Joannes XXHI stond. Ras, nationaliteit, overtuiging en godsdienst vormden daarvoor geen hindernis meer. Toch was Paus Joannes qua geboor te en opleiding helemaal niet op zijn latere oecumenische openheid inge steld. Hij kwam uit een volkomen ka tholiek dorp, en was getogen in een andere tijd en in een ander milieu dan het onze. Maar in zijn diploma tieke loopbaan in Oost-Europa werd hij zeventien jaar lang geconfronteerd met de Orthodoxie en met het pro bleem der christelijke eenheid. Sinds deze tijd heeft hij zich steeds met het waarom der scheiding en het hoe der hereniging bezig gehouden. Na de Oriënt was hij nog nuntius im Parijs en patriarch van Venetië, waar de hereniging minder zijn aandacht kreeg. Maar zie, nauwelijks tot Paus geko zen, leverde hij het bewijs van zijn grote oecumenische belangstelling op een wijze, welke door hen, die hem kozen, helemaal niet was voorzien, al dus kardinaal Alfrink. De kardinaal wees op de daden van de Paus, die hem de geschiedenis in doen gaan als de Paus van het Concilie, maar even zeer als de Paus, die in de Kerk van de twintigste eeuw de oecumenische beweging de plaats heeft gegeven, welke haar toekomt: de instelling van het Secretariaat voor de Eenheid en het motu proprio, waarmee het ge beurde. Dit motu proprio, aldus kardi naal Alfrink, is de magna charta van het oecumenisme geworden. Op het ogenblik, dat de Paus daaronder zijn handtekening plaatste, zei] hij geen ogenblik daarover getwijfeld hebben dat hij door dit fedt aan het tweede Vaticaanse Concilie, dat hem zo na aan het hart lag, een geheel eigen ka rakter en een nieuwe richting heeft gegeven. Het was een historische daad, welker strekking pas tijdens het Concillie duidelijk werd en welker uit eindelijke consequenties pas in de toe komst zich zullen laten voelen, aldus kardinaal Alfrink. drastische versobering van hun levens wijze. De hulpaartsbisschop, mgr. Hel der Pessoa Camara, heeft verleden week een boodschap gezonden naar alle bisschoppen in de wereld. Hjj roept hen daarin op titels als „excellentie" of „eminentie" te laten vallen, hun kost bare borstkruisen af te leggen, niet meer te rijden in dure auto's en niet meer afgezonderd te wonen in dure pa leizen. Mgr. Camara somt in zijn boodschap aan zijn „broeders in het Episcopaat" enkele praktische punten op, die als „startpunt kunnen dienen voor broeder lijke gesprekken op een veelomvattend terrein", omdat een „terugkeer naar de armoede belangrijk is om de hereniging met onze afgescheiden broeders te ver gemakkelijken". Mgr. Camara wil niet alleen dat de kardinalen en bisschoppen hun titels afleggen, maar ook dat zij afstand doen van hun wapenschilden en spreuken, want dit „schept afstand tussen de clerus en de gelovigen". Bovendien, zo zegt hij, „scheidt dit gebruik ons van onze eigen eeuw, die reeds een heel andere levensstijl heeft aangenomen. Het scheidt ons in het bijzonder van de arbeiders en de armen". Dure kruisen en ringen en schoenen met zilveren gespen zijn, zo meent mgr Camara, „belachelijk en uit de tijd." Bisschoppen horen ook niet in super luxe auto's te rijden, zo meent hij. „Laten we," aldus de huipaartsbisschop van Rio de Janeiro in zijn schrijven, dat deze week werd gepubliceerd in „The New York Times", „voor eens en voor goed een eind maken aan de over tuiging dat wij autoritaire prinsen zijn, die resideren in paleizen, geïsoleerd van priesters en gelovigenlaten wij geen indruk wekken van gezag, dat er meer naar streeft gevreesd dan bemind te worden, dat liever gediend wordt dan dient Tenslotte stelt d- aartsbisschop voor dat alle deelnemers aan het Concilie tijdens de slotzitting hun gouden en zil veren borstkruisen neerleggen aan de voet van de Paus en er een bronzen of houten voor terugkrijgen. Ook stelt hij voor dat vertegenwoordigers van niet- katholieke kerken, Joden, boeddhisten, mohammedanen en Shintoïsten, zich tij dens de slotzitting van het Concilie ver enigen in gebed met de Paus. Mgr. Camara, die ook nog als zijn me ning te kennen gaf dat sommige kerken zó -achtig zijn dat een arme er niet in durft binnen te gaan, wilde verleden jaar het Concilie kritiseren, omdat het naar zijn mening grote maatschappelijke vraagstukken negeerde. De betreffende passages werden echter door de secreta ris van het Concilie, mgr. Felici, uit zijn tekst geschrapt. (Advertentie) (Advertentie) soort breedte prijzen 4.50,3.80,2.00,1.30 m. f- 25.25 per m2. 3.80 m. f. 36.25 per m2. 3.80 m. f. 39.75 per m2. WYERS afd. tapijten. Zoals vijftig jaar geleden, toen de Kromhoutkazerne in het ooste lijk deel van de stad, achter het Wilhelminapark geopend werd, is ook gisteren ter opluistering van het gouden jubileum een mars gemaakt van het complex der Dam- ïustkazerne b(j de Leidseweg naar deze kazerne. De herdenking was in !lllllllllllllllllllll""lll'llllilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllP i i;. C .-Ï-: De „Stenen Man", het standbeeld van Caspar Di Robbles op de Westerzeedük te Harlingen, heeft het altijd zonder blikken ot blozen over zich heen laten gaan, of men hem nu vereerde als de Har linger ooievaar of als de god IANUS, de oudste god van de Romeinen, aan wie alle begin wordt toegeschreven; het beschermheerschap van alle door gangen en deuren en de schepping van de landbouw, handel en bescha- ving. Deze laatste soort van „verering is van 1950 tot 1956 traditie geweest, en wel door het dispuut Ianus van de r.k. Groninger Studentenvereni- ging Albertus Magnus. Dit dispuut, dat eigenlijk Iungit Amicitia Nos Us- quam Senecutem heet, zodat de be ginletters IANUS vormen, heeft, zodra zijn bestuur de Harlinger Janus ontdekte, dit standbeeld tot middel- lunt van een jaarlijks terugkerend feestje gemaakt, maar door een aan tal bestuurswisselingen was de hele Janusverering in het vergeetboek ge raakt. Doch gelukkig heeft een nieu we ijverige secretaris in de archie ven de Harlinger Janus herontdekt en onmiddellijk werd besloten de tra ditie te laten herleven. De traditie wilde, dat het feest ieder jaar op de dag van de eerste volle maan van de maand mei werd gevierd, maar de studenten kunnen niet tot volgend jaar wachten. Besloten is nu op 18 oktober met een hele deputatie naar Harlingen te trekken. Deze datum is officieel vast gesteld in overleg met burgemeester Nauta van Harlingen. Het bestuur van het dispuut heeft ook contact opgenomen met het waterschap Viji Delen Zeedijken Buitendijks. Voorts zijn de dijkgraven Hilarides ir Bouma en Okkinga uitgenodigd bi; dé ontvangst op het Harlinger stad huis aanwezig te zijn. Per slot van rekening staat de god van het dis puut op gebied van dit Waterschap! Het dispuut zal daarna de gast zqn van de Harlinger H.B.S.-vereniging „Advendo" en het hoopt dat nog meer Harlingers de studentenjool zullen vergroten. De rest van het programma hebben de studenten nog niet bekendgemaakt, maar natuurlijk draait alles uit op een tocht door het nachtelijk duister naar de godheid aan zee, die met veel ceremonieel zal worden vereerd en bezongen. de vroege morgen reeds ingeluid met een ceremoniële vlaggenparade in de Kromhoutkazerne, waarbij de huidige commandant, de kolonel van de Tech nische Staf, E. Kamphorst een toe spraak hield. Aan de mars door de stad werd o.a. deelgenomen door het fanfare korps der Genie, een detachement genietroepen, het tamboerkorps van de Technische Dienst, de School Re serve Officieren Technische Dienst, de Kaderschool en het Instructie Ba taljon. Op de Maliebaan werd door de commandant van de Kromhoutkazer ne en burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz een parade afgenomen. In de namiddag opende de burge meester op het terrein van de kazer ne een tentoonstelling, die ook voor het publiek toegankelijk is en tot 30 september geopend blijft. Men wil daarmee de band tussen burgerij en militairen nauwer aanhalen. Interessant zijn de foto's, die een beeld geven van de situatie der Krom houtkazerne een halve eeuw terug. Er is ook een portret van generaal J. H. Kromhout, naar wie de kazerne is genoemd. Uitvoerig wordt de bezoeker geïn formeerd over de verschillende oplei dingen van de School Technische Dienst en omtrent allerlei modem wa pentuig. Voor een deel bestaat de ten toonstelling uit materiaal van de be kende legertentoonstelling „Paraat". Voor filatelisten is belangrijk het verkrijgen van een speciaal poststem pel (jubileum Kromhoutkazerne) in het veldpostkantoor De feestelijkheden zijn 's avonds besloten met een taptoe van militai re muziekkorpsen in het stadion, feorganiseerd door de Stichting tadsontspanning. De verrichtingen van het demonstratiepeloton vormden een waardig besluit van de viering van dit gouden jubileum. De Leeuwarder bouw kapelaan F. Koeken is door de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, met ingang van he den benoemd tot pastoor van de St. Franciscus parochie alhier. Vijf jaar lang is hij bouwkapelaan geweest. Op het ogenblik heeft de nieuwe pastoor nog geen kerk en ook geen parochie. De kerk is nog niet afgebouwd en zal, naar de pastoor hoopt, op 1 december worden inge wijd. De parochiegrenzen worden zondag bekendgemaakt. Deze vreem de situatie is ontstaan door het ver trek van mgr. Nierman naar Rome, waar deze het Concilie zal bijwonen. Hoewel kapelaan Koeken wel tot pastoor is benoemd, zal hij pas wor den geïnstalleerd als de nieuwe kerk wordt ingewijd. Van de nieuwe St. Franciseus-kerk is de kapel reeds he lemaal klaar, maar hierover kan voorlopig niet worden beschikt. Er zijn namelijk de eerste en tweede klas van een, eveneens nieuw te bouwen St. Franciscus-school in gevestigd, omdat de bouwvergunning voor deze school nog steeds niet is losgekomen. De burgemeester van Amersfoort mr. Joh. de Widt kreeg een dezer dagen de directeur an een elders gevestigd bedrijf aan de telefoon, die hem vertelde, dat hij onlangs met de Amerikaanse directeur van het concern, waartoe dit bedrijf behoort, een bezoek aan Amersfoort had gebracht om de oude binnenstad te bekijken. De Ameri kaanse zakenman was over de pres taties, die in deze gemeente op het terrein van de restauraties waren verricht, dermate enthousiast gewor den, dat hjj spontaan aanbood de restauratie van een daartoe in aan merking komend pand voor zijn reke ning te doen geschieden. Het spreekt vanzelf, dat het gemeentebestuur bij zonder graag op dit genereuze aan bod zal ingaan en zal trachten met een aanvaardbaar plan te komen. Gisteren zijn afgevaardigden van de KNBTB, de Katholieke Ne derlandse Boeren en Tuinders- bond onder leiding van de voor zitter, de heer C. G. A. Mertens, door Paus Paulus VI in audiëntie ontvan gen. Ook mgr. Damen was hierbij aanwezig. De KNBTB-delegatie is in Rome om de Paus een stier, Friso Juwelier, aan te bieden. Friso Juwelier zal tot taak krijgen de kwaliteit van de melkveestapel van het pauselijk bui tenverblijf op een hoger peil te bren gen. Het gezelschap is naar Castel- gandolfo gereisd om de stier officieel af te leveren aan de beheerder van het buitenverblijf mgr Bonomelli. Te vens heeft men daar de pauselijke boerderij bezichtigd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Op 30 september a.s. is het veer tig jaar geleden dat Dom Jo annes van Engelen, abt van de Cisterciënser-abdy Mariënkroon te Nieuwkuyk, in Versailles uit handen van kardinaal Dubois de H. Priester wijding ontving. In verband met het feit dat de jubilaris, die tevens con cilievader is, naar Rome moest ver trekken heeft de viering van dit jubi leum naar buiten zondag al plaats gevonden. Dom Joannes van Engelen werd in 1897 te Haarsteeg geboren. Hü deed zijn intrede bi) de Cisterclënsers in 1914 en werd in 1915 geprofest; op 30 september 1923 volgde zijn priesterwijding te Versailles. Toen Mariënkroon tot zelfstandige priorij verheven werd, in 1929, kwam nij als eerste prior naar Nederland. Van 1935 tot 1957 vervulde hij de functie van sub-prior. Toen werd Mariën kroon tot abdij verheven en werd Dom Van Engelen tot eerste abt gekozen. Het volgende provinciaal kapittel koos hem tot abt-praeses van de Belgische provincie waar onder ook Mariënkroon ressorteert. Als abt-praeses werd Dom Van En- geien door paus Joannes uitgenodigd om aan het Concilie deel te nemen. Naast zijn vele bestuursfuncties heeft de jubilaris ook zeer vele lessen ge geven in moraal-theologie en filoso fie. Verscheidene jaren was hij ma gister en novicen-meester. Ook is hü redacteur van het St.Bemardus-tijd- schrift. In de vele jaren van zijn werk zaamheid in Nieuwkuyk heeft deze abt zich doen kennen als een eenvou dig, bescheiden en innemend man, die een afkeer heeft van groot cere monieel doch daarnaast een sterk ontwikkeld gevoel voor humor. Als concilie-vader heeft hij, meer nog dan vroeger, een open oog gekregen voor de belangen van de wereld- Kerk en is zijn overtuiging bevestigd dat de kloosterlingen zich niet mogen isoleren van wat groeit in de Kerk en van de tijd waarin ze leven met haar waarden en problemen. Om dit alles ook, zoekt Dom Van Engelen ernstig naar een verjongde en aan gepaste kloosterstijl. snelscheercreme NAIROBI, 25 sept (Rtr) Het in- ternationale verbond voor het behoud van de bronnen der natuur heeft gis teren een beroep op alle regeringen ge daan om direct toezicht te gaan uit oefenen op de in- en uitvoer van hui den van panters, jaguars en andere „gevlekte katachtigen" Het verbond zegt in een resolutie, dat de huidige mode om kleren te maken van de huid van deze dieren hun voort bestaan bedreigt. Er werden voorts nog een aantal an dere resoluties aangenomen aan het slot van de bijeenkomst van het ver bond. die acht dagen heeft geduurd en door 250 afgevaardigden uit vele landen werd bijgewoond. In een van deze resoluties wordt In donesië en Maleisië verzocht gezamen lijk stappen te doen om de illegale han del in de orang-oetans tegen te gaan. (Van onze correspondent) GOES, 25 sept. Eduard Flipse, diri gent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, heeft gisteravond uit han den van Zeelands commissaris der ko ningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot de Zeeuwse Culturele Prijs ont vangen. Dit gebeurde in de eeuwenoude Grote Kerk te Goes, waar het Orkest een populair klassiek fee-stconcert gaf. Eduard Flipse, geboren op Noord-Beve land, is de derde Zeeuw, aan wie de culturele prijs van de provincie is toe gekend. Jhr. de Casembroot merkte in zijn toespraak op, dat Flipse weliswaar uit Zeeland is geëmigreerd, maar niet tegenstaande dat veel heeft willen bete- .kenen voor het muziekleven in dit ge west. De commissaris schetste uitvoe rig de verdiensten van de dirigent voor Zeeland, waarna hij hem een oorkonde overhandigde en hem de draagpenning, behorend bij de onderscheiding, opspeld de. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 25 sept. Een zucht van verlichting na een week zoeken slaakten gisteravond diverse PTT-func- tionarissen toen zij hoorden, dat in het zogenaamde „zakkendepot" In Rotter dam tussen de lege zakken een zak werd gevonden met daarin de 4.000 langgezochte giro stortingsbiljetten. De zending had oorspronkelijk op 18 september naar het codeercentmm in Breda verzonden moeten wordep, maar zü was daar nooit aangekomen. De zoekgeraakte stortingsbiljetten wa ren afkomstig van veertien Rotterdam se bijkantoren. De vermissing was voor de PTT des te vervelender, omdat uit de staten op de postkantoren niet kon worden afgeleid wie de begunstigden waren of wie hadden gestort. Dit bete kende dat afgewacht moest worden tot iemand kwam klagen. Er waren in middels al diverse klachten binnen gc kamen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9