remiere Lawrence of Arabia Monumentale en picturaal heel mooie film Adembenemende scènes Katholieke allereerst Huiver in Tilburg en Nijmegen... universiteit heeft dienende taak Meer voor het oog dan voor het intellect Prof, dr. H. J. Lammers in Sittard I ïfmp 4 - Igp Miletic wil werk plaats niet uit Vijfdaagse bepleit in detailhandel VERBLUFFEND SCHOUWSPEL Rustige ontgroening in Tilburg In Israël nog geen „Stellvertreter' Na verkeersongeval overleden Synthese V 99 Wrede pracht Lawrence (Peter O'Toole) redt het leven van een Arabier, die door zijn stamgenoten in de woestijn is achtergelaten. Beeld uit de film Lawrence van Arabië" van de Britse regisseur David Dean. Real Pedagogen gevraagd Limburgse universiteit? „Euro-Cinema" in Den Haag werd gisteravond ge opend met de gala-première van de film „Lawrence van Arabië". Koningin en prins woonden de voor stelling bij. Rechts in de ereloge de Egyptische acteur Omar Shariff, die de rol prent de rol van sheriff Ali vervult. President De Gaulle zet zijn goodwill beogende „To ur de France" voort. Hier wordt hij door een klasje schoolkinderen geestdriftig bejubeld. De Gaulle he eft gisteren, toen de foto genomen werd, in Orange toespelingen gemaakt op een mogelijke tweede am btstermijn, ook al klonken zijn woorden zoals ge woonlijk zeer geheimzinnig en voor meer dan een uitleg vatbaar. (Zie ook elders in dit nummer). Gehuld in de vereiste veiligheids- t-t»1? kleding verlaat de generaal zijn JLJH auto om de atoomfabriek van Mm Pierrelatte in de Rhóne-vallei te N A i i i miMIHM* i r gaan bezichtigen. H In spectaculaire paradepas defileren Chüeeense soldaten voor Joego- slavië's president Tito ter ere van diens staatsbezoek. Officieren van het vlaggeschip „Akizuki", een van de vier Japanse torpedojagers, die momenteel een bezoek aan Engeland brengen, kijken toe hoe hun schip de haven van Portsmouth binnenvaart. Het is het eerste Japanse vloot bezoek sinds 19S7 aan Engeland. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PAGINA 11 heeft Never change a winning team", zegt een spreekwoord in het va derland van kolonel Thomas Ed ward Lawrence, de Britse offi cier, die tijdens de eerste we reldoorlog de krijgshaftige stammen in de Arabische woestijn tot een leger wist samen te smelten, waarmee hij de macht van het Turkse rijk brak. De Britse monsterfilm „Lawrence of Arabia", die het leven en de avontu ren van deze legendarisch geworden figuur in beeld brengt, bewijst de juistheid van dit gezegde. Hij werd ge produceerd door Sam Spiegel en ge regisseerd door David Lean, die sa men de befaamde „Bridge on the Ri ver Kwai" maakten en opnieuw heb ben zij. zo geen filmisch meesterwerk, dan toch een monumentaal, pictoraal verbluffend mooi en uiterst boeiend schouwspel tot stand gebracht. Hun film, die is opgenomen in Super Pa- navision 70 en technicolor, heeft een vertoiningsduur van drie-en-een-half uur, ongerekend de pauze, maar de ze, zelfs voor de tegenwoordige mon- sterprodukties indrukwekkende tijds duur, valt de toeschouwer niet te lang, al ontkomt hij niet aan de indruk, dat de climax vóór de onderbreking ligt. In Engeland zullen waarschijnlijk geen twee mensen, die kolonel T. E. Lawrence persoonlijk hebben gekend, het er over eens zijn, wat hij nu eigen lijk was: een held of een aansteller, een genie of een charlatan. Na het zien van de film zal men met betrek king tot zijn persoon, zijn aard en zijn ranleg, niet veel wijzer zijn gewor den. De figuur van Lawrence heeft diepe indruk gemaakt op mannen als Bernard Shaw en Winston Churchill, die niet gemakkelijk waren te' intimi deren. Laatstgenoemde schreef over hem: „Ik beschouw Lawrence als een der grootste mensen van onze tijd. Nooit zullen we zijns gelijke terug zien. Zijn naam zal voortleven in de legenden van Arabië". Robert Bolt, die het scenario van de film ontleen de aan het door Lawrence zelf ge schreven boek „The Seven Pillars of Wisdom" heeft zich echter met be trekking tot de daarin vermelde fei ten en personen tal van vrijheden veroorlooft en een persoonlijke in terpretatie gegeven van de centrale figuur die weinig met Churchill's uitspraak in overeenstemming lijkt. De controverse in Engeland rond wat men de Lawrence-legende zou kunnen noemen, zal dus wel onver minderd voortduren. Maar de niet-Britse toeschouwer Is minder geïnteresseerd in de persoon van Lawrence dan in diens daden en b- het milieu, waarin ze zich afspeel den en wat dit betreft voldoet „Law rence van Arabië" aan de hoogste ei sen. Er is veel meer Arabië dan Law rence in deze film, die op de aller eerste plaats een adembenemend schouwspel is, waarin de wrede pracht van de woestijn Lean filmde in Jor danië, waar Lawrence indertijd ope reerde en ten oosten van Akaba in de nabijheid van de grens van Saoedi Arabië, een streek zo dor en verlaten, dat zelfs de Bedeoeïnen hem mijden een alles beheersende rol speelt en waaraan een verbluffend knappe re- TILBURG, 26 sept. De ontgroening bij de Tilburgse studentenverenigingen „St. Olof" en „Askloa" verloopt zeer rustig. De senaat van St. Olof heeft er bij de corpsleden uitdrukkelijk op aan gedrongen dat de eerstejaars studenten zich van de actieve ontgroening dienen te onthouden en dat krenkende en mens onterende praktijken achterwege dienen te blijven. Het programma van de in troductie bij „St. Olof" is op instruc tieve leest geschoeid; de introductie bij „Askloa" heeft het karakter van een kennismaking. Bij „St. Olof" hebben zich ruim tweehonderd nuldejaars aan gemeld. „Askloa" dat dit jaar voor het eerst een introductieperiode aan het begin van het collegejaar kent, heeft 45 novieten gekregen. gie, vooral in de massa-scènes zeldzame werkelijkheidsillusie gegeven. Voor de omvangrijke rolbezetting had Lean de beschikking over een in drukwekkend aantal befaamde ac teurs. Peter O'Toole, lid van de Sha kespeare Theatergroep in Stratford-on- Avon, maakt een bewonderenswaardig debuut voor de camera's als Lawren ce. Naast en tegenover hem treden op Alec Guinness als prins Feisal, Jack Hawkins als generaal Allenby, Antho ny Quinn als een Arabisch stamhoofd, Anthony Quayle als Brits officier, Jo se Ferrer als Turks generaal, Omar Shariff als de sheriff Ali en Claude Rains, Donald Wolfit en Michel Ray in kleinere rollen. Met uitzondering de per- uit te beelden, van Alec Guinness zetten zij sonen, die ze hebben meer dan levensgroot voor de came ra's. Maar hun prestaties blijven in de orde van het toneelspel, zonder dat Lean er in is geslaagd, er een film- dimensie aan te geven. In de massa-scènes daarentegen en daar waar Lean de woestijn tot zijn hoofdrolspeler maakt, lijkt het wijde scherm, dat meestal veel te groot blijkt te zijn, nauwelijks groot ge noeg. Door de pictorale schoonheid van zijn beelden is „Lawrence van Arabië" daarom meer een film voor het oog dan voor het intellect. Een meeslepend schouwspel zoals het vaak in de bioscoopaankondigingen wordt beloofd, maar slechts zelden op het doek wordt verwezenlijkt. Ftn. ZAANDAM, 26 sept. De beeldhou wer Miletic wenst geen gehoor te ge ven aan het ontruimingsbevel van de gemeente om de werkplaats op het ter rein van de Gasfabriek te ontruimen. Integendeel, in een brief woensdagmid dag verzonden aan de Zaanse pers, deelt Miletic mee, dat hij houten stel lingen zal gaan bouwen rondom het beeld en dat hij hiervoor ook de be wuste houten loods nodig heeft. De houten steigers zijn nodig omdat het beeld door de regen is gaan ver zakken. In een brief aan B. en W. welke vandaag donderdag verzonden zal worden deelt Miletic mee, dat hij zich verbaast „over het zoveelste ulti matum en dat hp graag de betaling van 15.000 tegemoetziet, alsmede de opdracht om het beeld in brons te mo gen gieten." JERUZALEM, 26 sept. (UPI) Naar verluidt heeft het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken sterke druk uitgeoefend op 's lands toonaangeven de toneelgezelschap „Habimah", af te zien van het voornemen het geruchtma kende toneelstuk „Der Stellvertreter" op te voeren. De regering vreest, zo zegt men, dat een opvoering de betrek kingen tussen Israël en het Vaticaan zou kunnen schaden. Het gezelschap heeft erin toegestemd met de voorstelling te wachten tot vol gend jaar juni, na terugkeer van een vier maanden durende reis door de Ver enigde Staten. BAZEL (Reuter) Het Zwitserse kanton Zug heeft de auteur van „Der Stellvertreter", Rolf Hochhuth, een ver blijfsvergunning geweigerd, omdat „zijn werk beledigend is voor de meerder heid van de bevolking". De bevolking van Zug bestaat voor ongeveer 75 pro cent uit katholieken. NIEUW-BUINEN, 26 sept. Gister middag is alhier de achtjarige J. Brou wer door een personenauto aangereden, De jongen liep ernstige verwondingen op. Onderweg naar het Academisch zie kenhuis te Groningen is hij overleden. De jongen was met een boerenkar plot seling de rijweg overgestoken. Hij merk te daarbij niet de naderende auto op. DEN HAAG, 26 sept. De landelij ke bedrijfsgroep detailhandel in de „Nederlandse christelijke beambten- bond" heeft aan het bestuur opgedra gen met alle beschikbare, legate mid delen te streven naar een zeer spoedige invoering van een vijfdaagse werkweek van maximaal 45 uur met een ver plichte winkelsluiting op zaterdagmid dag. Een vijfdaagse werkweek voor per soneel in de detailhandel zonder slui ting op zaterdagmiddag maar met een zgn. rouleersysteem, Wedt naar de al gemene vergadering meent geen oplos sing voor vele winkelbedienden, filiaal- chefs en middenstanders. (an onze Limburgse redacteur) SITTARD, 26 sept. De komende tien jaar zullen voor het universitaire bestel van ingrijpende betekenis zijn. De universiteiten zullen een antwoord moeten geven op het beroep, dat de maatschappij steeds meer zal doen op de centra van wetenschap. De katho lieke universiteit met name mag hier bij niet achterblijven, want juist in de dienende taak ten opzichte van de maatschappij wortelt haar bestaans recht. Tot deze conclusie kwam prof. dr. H. J. Lammers uit Nijmegen, toen hij gisteren tijdens de alhier gehouden universiteitsdag van het diocesaan-ka- tholiek Hoger Onderwijs onds in het bisdom Roermond een inleiding hield over de betekenis en de taak van de katholieke universiteit. Daarbij behandelde prof. Lammers tal van aktueie problemen waarvoor in de nabije toekomst een oplossing moet gezocht worden, vraagstukken als: het streven om de reële studieduur meer in overeenstemming te brengen met de imimmmmiiimmiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiitiiiiiiuiiiiMiii formele; de verzwaring van het studie programma als gevolg van de uitgroei van de wetenschappen; de aanpassings moeilijkheden van de eerstejaars stu denten, voor wie de overgang van het gebonden systeem van de middelbare school naar het vrije systeem van de universiteit vaak te groot isf het ge ringe contact tussen docenten en stu denten; de evolutie van zuiver weten schappelijk centrum naar opleidingsin stituut voor maatschappelijke functies; de begeleiding van de student en de daarmee samenhangende uitbouw van het personele bestand, alsmede de dia loog tussen geesteswetenschappen en natuurwetenschappen. Op bepaalde problemen ging prof. Lammers nader in. Ten aanzien van de begeleiding van de student merk te hij onder meer op, dat deze zaak niet op te lossen is met het aantrek ken van meer professoren. Het gaat er namelijk om pedagogen te vin den. Dit aspect van het professoraat is tot nu toe wat veel op de ach tergrond gebleven, aangezien bij de benoeming van hoogleraren het aan tal wetenschappelijke publicaties pre valeert boven pedagogische kwalitei- ten. De onderwijskant van een univer sitaire loopbaan schrikt vele weten schapsbeoefenaars af. Over de uitbouw van het personele bestand, zal, aldus prof. Lammers, in de komende jaren nog menig hartig woord je met de overheid worden gesproken. De opgesomde problemen tonen aan, zo vervolgde spreker, dat de universiteiten geen gemakkelijke toekomst wacht. Ze ker niet de katholieke universiteit, die bijzonder geconfronteerd wordt mét de problematiek van de maatschappij, niet alleen in nationaal, maar ook in mon diaal verband. Zij immers weet, dat er wel degelijk een relatie bestaat tussen de maatschappij en de levensbeschou wing enerzijds en de wetenschapsbeoefe ning anderzijds. Derhalve zal haar streven gericht moeten zijn op de synthese van Gods Openbaring en de verworvenheden van de natuurwetenschappen. De katholieke universiteit zal moeten vasthouden aan deze waarde, die zij de levensbeschou wing behoort in te bonwen in de aca demische opleiding. Dit is een grootse en verantwoordelijke opdracht voor de toekomst. Bij haar taakvervulling acht prof. Lammers de medewerking^ van de reeds afgestudeerden onontbeerlijk. Een nadere bezinning op het academisch be roep is van groot belang. Tenslotte ging prof. Lammers nog even in op de veertigjarige historie van de katholieke universiteit, die zich in 1923 nog bezorgd maakte om haar na tionale erkenning, maar tihans nationaal erkend is. Sprekend over de subsidië ring van het bijzonder hoger onderwijs, toonde spreker zich tegenstander van volledige subsidiëring, omdat hierdoor een historische en psychologische bin ding tussen het katholieke volksdeel en de eigen universiteit verloren zou gaan. Het is goed, dat het katholieke volks deel zich enigermate verantwoordelijk voelt voor de eigen universiteit. De voorzitter van het diocesaan co mité, de heer A. L. H. M. Kessen ging in zijn welkomswoord tot de aanwezi gen, onder wie mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, nader op de financiële offers in, welke het katholieke volks deel moet brengen voor zijn eigen uni versiteit. De financiële situatie ondanks het feit, dat de overheid het bijzonder hoger onderwijs voor 95 pet. subsi dieert is niet rooskleuring. Het geraamd tekort over 1963 bedraagt voor de katholieke universiteit van Nijmegen, nog afgezien dus van de ka tholieke hogeschool in Tilburg, 2,7 mil joen. De katholieken van Nederland brachten 6,5 ton bijeen; het bedrijfsle ven 4 ton en bepaalde katholieke instel lingen 2 ton, zodat nog altijd een on gedekt tekort van 1,6 miljoen over blijft. Ook wanneer een nieuwe rijkssubsi dieregeling (100 pot. subsidie ten aan zien van de investeringen en 97 pet. subsidie in de exploitatiekosten) een feit zal zijn, komt de noodzakelijke steun van katholiek Nederland, alleen voor de universiteit van Nijmegen, neer op 1,5 miljoen, t.w. drie procent van de exploi tatielasten, groot circa 50 miljoen. Een opvoering van de aktiviteiten van de plaatselijke comité's is derhalve nood zakelijk, aldus de heer Kessen, die zich overigens ook tegenstander van vol ledige rijkssubsidiëring verklaarde. Bij de discussie kwam opnieuw de wens naar voren, dat Limburg een ei gen universiteit moet krijgen. Op een vraag van een der aanwezigen of de Limburgse universiteit een katholiek in stituut voor hoger onderwijs dient te zijn, gaf prof. Lammers het volgende antwoord. Nijmegen en Tilburg zouden de stiohting van een katholieke univer siteit in Limburg met enige huiver tegemoet treden, want de vraag is ge wettigd of het wel verantwoord is een nieuwe katholieke universiteit of hoge school te stichten, nu de bestaande katholieke instituten nog niet eens vol ledig zijn uitgebouwd. Voorts is het een vraag of een katholieke universiteit in Limburg het aanwezige wetenschappe lijke potentieel méér kan activeren dan thans reeds het geval is. Bovendien dient men rekening te houden met de enorme bedragen, welke met een uni versiteit gemoeid zijn; terwijl nog een ander probleem is, het aantrekken van geschikte docenten. Een moeilijkheid, welke zich thans reeds voordoet bij de katholieke instellingen voor hoger on derwijs. AU zjjn persoonlijke mening stelde prof. Lammers: voorlopig nog geen katholieke universiteit in Limburg. Over de vraag of Limburg wel een niet- katholieke universiteit dient te krijgen, liet sprekea zich niet nit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11