Op aanpassing lonen volgt prijsverhoging zuivel Vertrouwen in regering" |ɧ(-( Kr op 0 Drie miljoen gulden - van postzegelactie 1962 - symbolisch verdeeld Het sprookje van iedere dag AEG De Geliefde" van -Vilgot Sjóman- Rumoerige vergadering Van Wijk en Heringa Confrontatie met ernstig conflict binnen bestuur Aandeelhouders bedingen toch dividend (3 pet.) tag-tfrop Peter Kleinschmidt veelzijdig kunstenaar r WAAR Grepen uit de begrotingen BLIJFT HET GELD E Ti RED KON. NED. ZUIVELBOND Kustvaarder uit Delfzijl gestrand Gesprek Schröder- Kennedy over nieuwe kernvloot Leerling van Bergman toont eigen kunnen Commissie stelt onderzoek in w Storm in Hebriden aegWÊÊÊ Minister wil subsidie voor consumenten bonden DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PAGINA 13 Overschot Uw was of wasje gedroogd in dé beste centrifuge uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa centrifuge type 25 f 230.- Klein, zeer stabiel, zeer licht en handelbaar, met een grote inhoud (2-j kg was droog gewogen). Ideaal. Veilig, want draait alleen met gesloten dek sel. Er zijn ook typen voor 3- en 3-j kg. Neem de sneldrogende en betrouw baarste centrifuge, AEG wereldvermaard sinds mensenheugenis AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram 4 4 cent: Tante Nans zat op een gans (licht en donker blauw). 6 4 cent: In Den Haag daar vjoont een graaf steenrood en donkergroen). 8 4 cent: Ik kwam laatst in een poppenkraam (lichtgroen en bruin). 12 9 cent: Ooievaar lepelaar takkendief (geel en paars). 30 9 cent: Rije rije rije in een wagentje rose on blauw). Directeur incapabel Bibi Andersson en Max von Sy dow in „De Geliefde". Een film van Vilgot Sjöman, leerling van Ingmar Bergman. RED R&ND IP* Het Catshuis op Sorghvliet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 26 sept. „Als de drie grote arbeidersorganisaties zich thans uitspreken voor een Europees loonniveau en daarbij constateren, dat prijsaanpassing als consequentie zal moeten worden aanvaard, dan is het duidelijk, dat njj op datzelfde moment de prijzen van melk, boter en kaas moeten verhogen." Tot deze conclusie kwam gistermiddag de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z., de heer G. H. E. M. van Waes in zijn openingsrede van de algemene vergadering van de bond. Deze werd bijgewoond door een tweeduizend per sonen, die 150.000 veehouders vertegen woordigden. Eerder wees de heer Vein Waes op de gevoeligheid van publiek en pers voor prijsstijgingen van een cent op een fles melk of van vijf cent op •en half pond boter. De openbare mening komt daardoor heftig in be roering. De reden van dit „geschrijf en gewrflf" is waarschijnlijk het ver band, dat gelegd wordt tussen prij zen van de eerste levensbehoeften en loonpeil en de bewaking van dat loonpeil. De prijs van consumptiemelk moet inhouden de nieuwe richtprijs voor de boer en de redelijke verwerkingskosten voor de industrie. Bovendien is dan te overwegen om tot een uniforme melkprijs voor heel Nederland te ko men. De voorzitter verklaarde, dat de bond in de nieuwe regering alle ver trouwen heeft. Men rekent vooral op deze, waar het kwesties in de E.E.G. betreft. De hoop werd uitgesproken, dat in april 1964 iets van de sluier zal worden opgelicht, die ligt over het Europese zuivelstatuut, dat voor Ne derland zo buitengewoon belangrijk is. Tijdens de vergadering kwam naar voren d„t de melkaanvoer in 1963 matiger zal zijn dan in het vorige jaar, een omstandigheid, die de marktsitua tie van de zuivelprodukten in positieve zin beïnvloedt. De F.N.Z. meent verder dat er nog ruimte bestaat voor verdere maatregelen tot verhoging van de bin nenlandse kaasprijs. Voor de leden werd aan het slot van de vergadering een uiteenzetting ge geven door ir. A. H. Boerma, direc teur „Wereldvoedselprogramma", over het werk van deze instelling, dat in januari is aangevangen. Het biedt op langere termijn hulp aan rampslacht offers in tegenstelling tot het Rode Kruis, dat onmiddellijk na een cata strofe steun biedt. Dit is slechts één aspect, want de organisatie verleent assistentie bi) speciale voedingsprojek- ten, bij verzorgingscentra voor moe (Advertentie) ders en kinderen, ziekenhuizen, scho len en universiteiten. De mogelijkheid om melk- en zuivel produkten te verstrekken als deel van de hulp aan ontwikkelingslanden, wordt een vraagstuk van het grootste be lang. Men heeft berekend dat In 1970 een overschot mogelijk is van niet minder dan negen miljoen ton melk per jaar. In botervet uitgedrukt komt dit neer op 340.000 ton. DEN HAAG, 26 sept. Het Neder landse motorschip „Cascade" dat 341 ton meet en vaart voor n.v. scheep vaartbedrijf Gruno te Delfzijl, is in de nacht van woensdag op donderdag op de kust van Doch Maddy, in de Hebri den, gestrand. In het gebied Woedde een storm. De „Cascade" zit vast op de strek dam van Sponish, op ongeveer zeshon derd meter uit de kust. Er was van ochtend geen gevaar aanwezig. De reddingsboot van Loch Maddy ligt langszij. In de loop van de dag zou worden getracht het schip vlot te trek ken. Advertentie WASHINGTON, 25 sept. (Rtr) De W'estduitse 'minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroder, heeft giste ren in hert Witte Huis een uur met president Kennedy gesproken over de vooruitzichten van ontspanning tussen Oost en West, toekomstig overleg tus sen de V. S. en West-Duitsland en een kernvloot met bemanningen van ver schillende nationaliteit. ÏANT6 OOIEVAA8 tfPIl (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 26 sept. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in een der zalen van het districtspostkantoor al hier is gistermiddag de opbrengst van de kinderpostzegelactie 1962, zijnde 3.025.001) gulden, verdeeld. Dat gebeur de, zoals te doen gebruikelijk „symbo lisch". Ingeleid door prof. R. Hornstra, voorzitter van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, die stelde dat de ze symbolische uitreiking mede de er kentelijkheid tot uiting moest brengen van het comité ten aanzien van kinde ren en leerkrachten, die de actie we derom hebben doen slagen, nam mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, minis ter van Maatschappelijk Werk, het woord. Ook zfl legde er de nadruk op, dat het hier ging om een enthousiaste sa menwerking van jong en oud. Zij con cludeerde uit het feit, dat het uit de actie resulterende bedrag ieder jaar gro ter wordt, dat het enthousiasme van blij vende aard is. De minister overhandigde vervolgens de „chèques" van 1.352.500 gulden aan respectievelijk mr. H.L. 's Jacob, voorzitter van de Nationale Fe deratie voor Kinderbescherming, en aan prof. Hornstra, nu in zijn kwali teit van voorzitter van de Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne. Bedragen van 120.000 gulden en 100.000 gulden gingen naar het steunfonds van de Nederlandse Kinderbescherming en naar het N. J. G. De minister sprak er haar voldoening over uit, dat zij reeds bij het begin van haar ministerschap „zulke grote bedragen" kon uitreiken. De heren 's Jacob en Hornstra gingen vervolgens over tot het wederom sum- bolisch maar meer gedetailleerd door geven van een deel van het aan hen toevertrouwde geld. De „Van Heuke- lom-Stichting" in Haren (Gr.) kreeg 50.000 gulden voor het bouwen van een recreatie-gelegenheid, het Zeehospi tium in Katwijk. 50.000 gulden de Stich ting Kempenhs.ghe in Heeze 50.000 gul den de prof. dr. J. H. Gunning Vereni ging in Rotterdam 150.000 gulden het Rotterdams Medisch-Paedagogisch In stituut 100.000 gulden, „De Widdonck" in Heythuysen 80.000 gulden en „Het zonnehuis Veldheim" in Zeist 100.000 gulden. Tenslotte onthulde de heer L. Th. Hoolboom, hoofddirecteur van de P. T. T., de nieuwe kinderpostzegels voor de actie-1963. Hij riep daarbij te recht de joyeuze medewerking in van enige kleuters van de Montessori School in Kralingen, die zingend, voordragend en declamerend gestalte gaven aan de afbeeldingen, die op deze zegels zijn afgebeeld en die betrekking hebben op bekende kinderrijmpjes. (Van onze oorrespondent) LEIDEN, 26 sept. De jaarver gadering bij Van Wijk en Heringa _ieeft gisteren een bijzonder rumoe rig en langdurig verloop gehad. In een tijdsbestek van ruim 3 uur ver gaderen werden aandeelhouders ge confronteerd met een ernstig ver schil van mening tussen de raad van commissarissen en de directeur van het bedrijf, de heer J. W. Heringa. Allereerst weigerden de meeste aanwezige aandeelhouders het voorstel van directie en commis sarissen, om het dividend over 1962 weer te passeren, te aanvaarden. Immers, na vele jaren heeft de ven nootschap weer een, zij het nog mati ge winst van 324,886 kunnen boeken. Zij stelden daarom onder waar schuwend protest van commissaris sen, voor, een dividend uit te keren van 3 procent. Na schorsing van de vergadering en intern beraad van de raad van commissarissen werd dit voorstel, weliswaar met grote tegen zin, door dit college overgenomen, waarna het met grote meerderheid werd goedgekeurd. Ernstiger was het conflict dat los barstte bij liet punt: herbenoeming van de president-commissaris, dr. H. Zeven. De directeur, de heer J. W. Heringa deed namelijk het voorstel, de herbe noeming aan te houden tot een volgen de buitengewone vergadering. Aange zien de heer Heringa als prioriteits aandeelhouder en als grootste aandeel houder een meerderheid van stemmen kon uitbrengen, werd genoemd punt van de agenda afgevoerd. Door deze, voor de raad van com missarissen geheel onverwachte actie van de directeur, was het niet meer mogelijk het tentoonspreiden in de openbaarheid van de vuile was nog te gen te houden. De president-commissa ris verklaarde tegenover aandeelhouders dat de commissarissen sedert kort gro te moeilijkheden hebben met de heer Heringa. Deze waren reeds ontstaan bij het vertrek van de heer Van Rhee als directeur, hetgeen commissarissen de laatste maanden onnoemelijk veel werk heeft opgeleverd. Reeds de vorige president-commissaris, de heer Van Nijmegen Schonegevel, had moeilijkhe den gehad met de heer Heringa, en daarom was deze destijds als president commissaris afgetreden. Als grondoorzaak voor de moeilijk heden noemde dr. Zeven onder meer het divïdendloze tijdperk van de afge lopen jaren. De winsten, die de laatste jaren werden gemaakt, kwamen nage noeg alleen van de dekenfabriek. De garenfabriek onder leiding van de heer Heringa leverde steeds minder winst op. In de afgelopen maanden nog maar 12.000. Uit een rapport van het bu reau Beerenschot over de rentabiliteit van de fabriek was wederom gebleken, dat de heer Heringa volkomen incapa bel is als directeur. Eerst in de com- missarissenvergadering, voorafgaand aan de jaarvergadering was gebleken, dat de heer Heringa tegen herverkie zing van de heer Zeven zou zijn. De vergadering van 4 september j.l. echter ging accoord met de agenda. De heer Heringa, die aan de opstelling van deze agenda had meegewerkt, had aldus tot de laatste dag gewacht om het nemen van tegenmaatregelen te voorkomen. De gang van zaken in de vergadering liet niet na bij de aanwezige aandeel houders indruk te maken. De heer He ringa voelde er weinig voor zijn stand punt naar voren te brengen. Hij merkte alleen op, dat het openbaar maken van het conflict weieens het doodvon nis van de onderneming zou kunnen be tekenen, zo voegt het ANP hier nog aan toe. Met goedkeuring van beide partijen werd besloten, dat een com missie, bestaande uit vijf aandeelhou ders, een onderzoek zal instellen en in een, in oktober te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders advies in deze penibele kwestie zal uitbren gen. Op de vraag van een aandeelhouder of de banken geen bezwaar zullen ma ken tegen de drie procent dividend uitkering werd ontkennend geant woord. De voorzitter deelde nog na mens de commissarissen mede, dat zij ook genoegen nemen met een uitkering van drie procent dividend, hoewel de statuten voorschrijven, dat bij de uit kering van een dividend aan prioriteits aandeelhouders 6 procent moet worden uitgekeerd. Kritische bemerkingen wer den nog gemaakt op het jaarverslag. De post debiteuren en vorderingen is te weinig gesplitst, terwijl de aard van de deelnemingen niet is aangegeven. Tenslotte werden de gewijzigde jaar stukken, i.v.m. de dividenduitkering van 3 pet., goedgekeurd met 1371 stemmen vóór en 45 tegen. iï DEN HAAG, 25 sept. Minister An- driessen gaat meer steun verlenen aan de consumentenorganisaties, vooral bij het verrichten van vergelijkende wa renonderzoeken. Naast subsidiëring is vooral het verkrijgen van de nodige medewerking voor het opstellen van verantwoorde onderzoeknormen ge wenst, schrijft de minister in de toe lichting op de begroting. Hij wil de mogeiykheid openen ook voor andere activiteiten ten behoeve van de consu ment subsidies te verlenen. Hij zou het op prijs stellen wanneer de belanghebbenden (consumentenorga nisaties en de reclamedeskundigen) zelf een regeling konden vinden voor het tegengaan van misleidende aanduiding en aanprijzing. Wettelijke voorschriften zouden dan wellicht achterwege kunnen blijven, schrijft hij. Tijdens de Academische Film Studie dagen in Amsterdam vond de voorvertoning plaats van een Zweedse film, die binnenkort in on- land in première gaat en om meer dan één reden bijzondere aandacht ver dient. Hij is getiteld „Alskarinnen" en heet in het Nederlands „De Geliefde", hoewel „De minnares" beter geweest ware. De film is gemaakt door Vilgot Ejöman die ook het draaiboek schreef een leerling van de grote Ingmar Bergman. Men ontkomt er dus nauwe lijks aan, het werk van de leerling te vergelijken met dat van de meester, te meer daar Sjöman zijn spelersmate riaal voor het merendeel vergaard heeft uit de bekende „cast" van Bergman. Zonder twijfel proeft men Bergman's invloed, zowel wat inhoud als vorm geving betreft, maar toch is het duide lijk een eigen werk van Sjöman. Even als Bergman schept Sjöman een psy chologisch conflict, dat onrust en on zekerheid verwekt bij de personen waarom het gaat en hij zoekt naar een oplossing, die hij tenslotte ook geeft, terwijl Bergman er meestal niet uit komt en nagenoeg in iedere film weer doorworstelt. Sjöman's film Is wat simpeler, wat a jronder van probleemstelling, min der diepgravend dan die van zijn mees ter plegen te zijn. Het verhaal speelt in vier jaargetij den en elk jaargetijde kent een eigen sfeerbepaling, niet alleen in de beel- den, maar ook in de ontwikkeling van het klassiek opgebouwde drama zelf. Alles begint zomers en levendig. Een vrolijk onbezorgd meisje (natuurlijk Bibi Andersson) leidt een onbekom merd leventje, tot zij op ruwe wijze kennis maakt met een man op wie zij prompt verliefd wordt. De man, Max von Sydow (zonder baard), is getrouwd en heeft een zoontje van negen. Met een schok verandert het leven van het m ijsje, De verkering met een student, waaraan toch al een zekere vonk ont breekt, heeft voor haar geen betekenis meer, terwijl zij e felle, lichamelijke verhouding aangaat met de man. Maar juist deze felheid tekent de on mogelijke situatie en het onbevredigen de van beide partners, die niet tot een Advertentie) oplossing komen. Het trieste en bij voorbaat uitzichtloze gebeuren laat Sjö man spelen in de herfst. De student, die merkt wat er gaande is, blijft het meis je trouw in zijn liefde, hopend haar eens weer te winnen. Dan besluit het meisje te breken met de man. Ze neemt een baantje aan in het verre Rome met de mogelijkheid na een half jaar terug te keren en zich met de student te ver zoenen. De man echter tracht een an dere oplossing (welke, weet hij niet) te forceren, stapt in dezelfde trein, maar in de nacht, dat ze samen zijn, komt het meisje definitief tot de conclusie, dat dit alles voorbij is. De man rijdt gebro ken terug en een happy end het is lente ügt even in de lun der ver wachting. Sjöman neemt daar evenwel geen genoegen mee en laat het meisje naar haar student telegraferen, dat zij ook bij hem niet terugkeert. Deze oplossing van Sjöman zou men psychologisch niet geheel noodzakelijk kunnen noemen, hoewel aanvaarbaar. Hij laat in het midden wat er verder met de personen geburt, doch sluit de conflict-situatie in de hoofdpersoon dui delijk af. De jonge Zweed heeft beslist geleerd A wat filmen is en kreeg niet voor niets een zilveren Beer op het festival van Berlijn. Het meest interessante is de vraag, of h(j zich, met zijn vakbekwaam heid, helemaal los zal kannen maken van Bergman, of dat deze eerste film van hem slechts een poging ertoe blijft. Het is in leder geval zeker de moeite waard „De Geliefde" te gaan zien. v. B. (Advertentie) (Van onze correspondent) ARNHEM, 26 sept. De dood van Cruys Voorbergh heeft de Toneelgroep Theater voor het probleem gesteld, een regisseur te vinden voor de opvoering vkn Max Frisch' toneelstuk „Don Ju- aii of de liefde voor de Wiskunde", op 25 oktober bij gelegenheid van het zil veren jubileum van Arnhems Stads schouwburg. Dat probleem is de wereld uit dank zjj de bereidwilligheid van Stadtische Bühnen te Keulen, regisseur Peter Kleinschmidt een poosje aan Theater af te staan. Peter Kleinschmidt is een vriendelij ke, beminnelijke jongeman van nog pas 23 jaar. Hij werd in München geboren, ging als kleuter met zijn ouders naar Oostenrijk, waar zijn vader een advo catenpraktijk had. Zijn moeder was bij haar huwelijk juist afgestudeerd als operazangeres, maar haar man stelde AMSTERDAM, 20 sept. R. K. Kweekschool „De Voorzienigheid" Eind examen 3de leerkring, geslaagd, de da mes- I van Aalst, I. Defourny, M. Hollinger, M. Kok, M. Reygersberg, J. Rommelse, R. Telling, P. Truyman M. Verhaak, allen Amsterdam, G. v.d. Ber gen. Aalsmeer, Zr. Jacqueline, Aerden- hout, Y. Deuning, Beverwijk, Y. Kibbe- laar, Curagao, R. OHjhoek Bovenkerk, J. Janssens, Den Haag, E. Otten, Sant poort, G. Bende, Haarlem, L. Hendriks, Kortenhoef. NIJMEGEN, 26 sept. - Kand. rech ten: G. P. Houben, Brunssum en E. M. Huyben, Cadier en Keer. UTRECHT, 26 sept. Kand. gesch. H. Greeven, Zeist, doet. soc. R. A. Roozendaal en G. J. P. Rlintjes, beiden Amersfoort. LEIDEN, 26 sept. —Kand. gesch. mej. Th. M. Wijntjes, Voorschoten en F. Racké en H. G. Ouwerkerk, beiden Den Haag. BERGEN (N.H.), 25 sept. St. Jo- sephkweekschool, geslaagd voor de vol ledige bevoegdheid onderwijzers: de da mes: Willy Benda, Amsterdam; Ria Tim mer, Breezand, Els Böcling, Castri- cum, Gerrie Eeken, Heerhugowaard, Ci lia Pirovano, Krommenie, Ank Aalders, Middenmeer, Atie Roozendaal, Warmen- huizen, Afra Stroet, Zwaag. BREDA, 25 sept. St. Franciscus- kweekschool: geslaagd voor de volledi ge bevoegdheid als onderwijzer, de he ren: M. Roks, St. Willibrord; C. Sehrau- wen, Rucphen, C. Vergouwen, Hoeven, M. Voeten, Sprundel, Toen prof. De Quay minister-presi dent werd, heeft hij in Den Haag eerst een tijd in een hotel moeten wonen omdat er geen huis voor hem te vinden was. De goegemeente schijnt er een mooi symptoom van democratische verhou dingen in gezien te hebben, dat ook de minister-president met woning moeilijkheden zat. Men zou ook kun nen redeneren, dat het toch eigenlijk ee - onredelijke nivellering is wanneer de éne premier, die we hebben, op de wachtlijst moet staan voor een huis. Wat hiervan zij, er komt, zoals men weet, verandering in deze situatie. Het Catshuis op het landgoed Sorghvliet wordt ingericht tot ambtswoning voor de minister-president. Maar wie A zegt, moet ook B zeggen, zo blijkt uit de begroting van Algemene Za ken. Er wordt f 25.000 uitgetrokken als „tegemoetkoming in de ambts- en representatiekosten, die het gevolg zijn van de bewoning van het Cats huis als ambtswoning en als gelegen heid voor ontvangsten van de minis ter-president." Vooralsnog is dit een stelpost, Aan- ezien met de bewoning van het Cats- uis nog geen ervaring is opgedaan, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de raming aan gepast zal moeten worden aan de uit gaven. Het zal voor het gezin van de minister-president te zijner tijd wel een omschakeling zijn uit de grote kast, die het Catshuis is, terug te gaan naar een gewone woning wan neer vader weer premier-af is. De begroting van Algemene Za ken is een begroting van „van alles en nog wat". Zo vermeldt de memorie van toelichting, dat in het raam van de civiele ver dedigingsvoorbereiding aan het Cen traal Instituut T.N.O. opdracht is ge geven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om in oorlogsom standigheden aardolieprodukten te ver vangen door aardgas. De uitkomst van dit onderzoek „zal mede bepalend zijn voor de beantwoording van de vraag of de aanvankelijke plannen met be trekking tot de noodraffinage van ru we aardolie dienen te worden gereali seerd, dan wel voorzieningen zullen moeten worden getroffen voor het dienstbaar maken van aardgas aan transport- en andere doeleinden". Men denkt even terug aan de gas generatoren, die in de laatste oorlog achter auto's aanhobbelden. Het schijnt, dat het aardgas niet zonder meer op deze wijze te gebruiken is. Er zouden enorm zware tanks aan te pas moeten komen. Wie de gedachte aan een nieuwe oorlog het liefst maar zo ver moge lijk van zich afschuift, moet het ov«- rigens wel treffen, dat de deskundi gen van de civiele verdedigingsvoor bereiding het hoofd koel weten te hou den: zij gaan er van uit, dat er in ko mende oorlogsomstandigheden über haupt nog wat te rijden zal zijn. Het is te hopen. en financiële meevaHer tengevol ge van de overdracht van Nieuw- Guinea: Nederland heeft nu geen zitting meer in het South Paci fic Committee, is aan dit insti tuut dus geen bijdrage meer ver gehuldigd en bespaart aldus f 211.000 on de begroting van Nieuw-Guinea en ƒ229 000 op de begroting van Buiten landse Zaken. Voor dat geld kan Bui- tenlandse Zaken op duizend gulden na mooi de Tweede Conferentie van de Unificatie van het Recht op de Koop, die het volgend jaar in Den Haag wordt gehouden, met tachtig mille steunen en S 150.000 uittrekken voor de Tiende Zitting van de Haagse Con ferentie voor Internationaal Privaat recht. Eén miljoen gulden trekt minister Luns uit als bijdrage in de op richtingskosten van een Neder lands medisch centrum inzake tropische ziekten in Afrika. Hetzelf de bedrag bespaart hij op de post voor de gebouwen van de Nederland se vertegenwoordigingen in het bui tenland. Goed zo. Maar wordt er wel voldoende aandacht aan het aanzien van onze buitenlandse gebouwen be steed? Men zij gerust. Er zijn bouw projecten voor Rabat, New Delhu Is lamabad, Brasilia, Lagaos en Tokio en er worden „voorzieningen" getrof fen voor de gebouwen in Koeala Loem- poer, Rome. LeopoldviUe, Nairobi An kara, Manilla, Bonn en Hong Kong. Totale kosten: zeven miljoen gulden. De post „Geheime Uitgaven" van de Buitenlandse Inlichtingendienst gaat omhoog van 620.000 tot ƒ750.000. Zonder toelichting. Daar zyn het dan ook geheime uitgaven voor. haar voor het alternatief: of operazan geres of echtgenote. Zij koos het laat ste. In 1945, toen de vader gesneuveld was, vestigde het gezin zich in Keu len. Op zesjarige leeftijd werd Peter tot pianist opgeleid; op zijn tiende jaar ging hij compositie studeren, want hij wilde dirigent worden; vijftien jaar oud was hij leider van een zelf gesticht marionettentheater. Dit wekte in hem de liefde tot het toneel. Niettemin ging nij na zijn gymnasi umopleiding aan de Keulse universiteit Oostaziatische kunstgeschiedenis stu deren met als bijvak theaterweten schap. Nog dit jaw doet hij daarin zijn dootoraal examen en zal daarna pro moveren op een proefschrift over mas- kerkunde. Peter Kleinschmidt bezit een Kostbare verzameling Oostaziatische maskers. In de jaren, dat hij nog dirigent wilde worden schreef hij een compositie voor strijkkwartet en houtblazers, dat in Göttingen werd uitgevoerd en opgeto gen perskritiekien oogstte. Kortgeleden werd Peter Kleinschmidt assistent van regisseur prof. dr. Oscar Fritz Schuh en toen deze naar Ham burg vertrok diens opvolger aan de Stadtische Bühnen. Hij is tevens dra maturg van de Opera te Keulen. In de Rijnlandse domstad regisseerde hij „Die Vogel" van Aristophanes waar bij hij zelf de muziek componeerde en de opera „Pimpione" van Telemann; in Frankfurt Euripides' „Kuklos" in het Grieks, "Endspiel" van Bert. Brecht en „Die Reichsgründer" van Boris Vian; in Antwerpen bij de Koninklijke Vlaam se Opera „Die Kluge" en „Carmina Burana" van Qrff en onlangs keerde hij terug uit Kaapstad waar hij Iones- co's „Rhinoceros' ensceneerde. Pe ter Kleinschmidt is bijzonder ingeno men met de uitnodiging, drie kwart jaar als regisseur in Japan te komen 'werken. In Tokio en Kyoto zal hij „An tigone" regisseren, maar ook het Ja panse stuk „De Wraak der 47 getrou wen", een toneelstuk, dat meer dan acht uren duurt en waarin meer dan honderd spelers optreden; met de taal zal hij geen moeilijkheden hebben: hij spreekt Japans, dat immers een on derdeel van zijn studies was. Het in Arnhem te regisseren toneel stuk acht hij thematisch en technisch een der beste stukken van Frisch. Alvo rens naar Arnhem te vertrekken heeft hij de Nederlandse tekst woord voor woord ln het Duits terugvertaald. Over de Arnhemse toneelgroep is hij heel goed te spreken. Men bracht spoedig begrip op voor de werkmethodiek, die in Duitsland nu eenmaal anders is dan in Nederland. Het contact met de spe lers lijkt hem in Nederland menselijker dan in Duitsland. De jonge Duitse re gisseur stelt er ook prijs op, de sfeer te leren kennen van de stad waarin hij werkt. Daarom maakt hij dan ook uit»- gebreide wandelingen door Arnhem en omgeving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13