HET OPENINGSDOELPUNT VAN PSV Internazionale in de tweede ronde Puskas blijft scherpschutter voor Real Madrid wil fruit proeven IlSflds Nog weinig resultaat hij E.E.G. landhouwoverleg Gezellig, zon pijp... en heerlijk die geur van de pijptabak met het unieke aroma Westerse invloeden ondermijnen kracht van Latijns-Amerika Gebrek aan kapitaal de emakzucht i Een miljoen voor Haagse sporthal veil veil .de. gordel Dick Toldrie treffers in Israël Bij boerderijbrand man omgekomen Kind op station achtergelaten Reisbrieven uit Friendships voor koninklijke vlneht naar Teheran Cao's horeca en witwasserijen nog eens bezien Uurstakingen bij Standard Electric Langzaamaan- actie in oss Auto uit bocht dode en gewonde Lagere gasprijs moet worden doorgegeven Veertien gelukkigen in de voetbaltoto Secretaris A. Boersma: „Zeven procent van bejaarden wordt in tehuizen verpleegd" Sportflitsen Tussenlanding Rhodos? Staatssecretaris bij optreden naar buiten gelijk aan minister BRONSWERK krijgt miljoenenorder van Luchthaven Schiphol Stichting tot minister Wensen nieuwe textiel CAO heft best ventilerende sehuifdak DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 Theunissen kopt hier voor de tweede maal en met succes de na zijn eerste kopstoot door de lat teruggéketste hal in het doel van Esbjerg. Benfica: 3—3 huishoudjam 79 ct. tot 1.05 extra jam 1.33 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER MILAAN, 26 sept. De Italiaanse voetbalkampioen Internazionale is dank zij een doelpunt van zijn Brazili aanse rechtsbuiten Jair doorgedrongen tot de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen. Internazionale kan aldus blijven wedijveren met stadge noot Milaan, die als houder van de Eu ropese beker automatisch in de twee de ronde is geplaatst. Internazionale is er bovendien verantwoordelijk voor, dat reeds een van Europa's „grote' clubs uit de bekerstrijd is verdwenen. Het schakelde de Engelse kampioen Everton uit. Intern azionales score te gen Ëverton was: 0-0 in de uitwedstrijd en gisteravond 1-0 „thuis" voor 70.000 toeschouwers. Voor de tweede ronde hebben zich inmiddels ook de Zwitserse en Roe meense voetbalkampioen geplaatst. De F.C. Zürich verloor weliswaar op eigen terrein met 1-2 van het Ierse Dundalk, maar had een week te vo ren in Ierland een royale zege met 8-0 bereikt. Dynamo Boekarest won voor de tweede keer van het Oost- duitse Motor Jena. Na thuis reeds met 2-0 te hebben gewonnen, zegevierde Dynamo nu in Oost-Duitsland met 1-0. Gisteren zijn bovendien tal van eer ste ontmoetingen uit de eerste ronde afgewerkt. Daar was natuurlijk aller eerst de uitwedstrijd van PSV .waar over elders uitgebreid meer. Daar was bovendien het spectaculaire duel in Glasgow, waar de Rangers de gastheer was van Real Madrid. Dank zij Puskas kan Real Madrid de thuiswedstrijd lich telijk gerustgesteld tegemoet zien. Vier minuten voor het einde maakte hij het enige doelpunt van de wedstrijd. Bepaald sensationeel is echter nieuws, dat uit Noord-Ierland komt. De voetbalkampioen van Ulster, het inter nationaal volslagen onbekende Distille ry, speelde in Belfast met 8-8 gelijk tegen de finalist van het vorige seizoen nesse Esch met een nederlaag van gese Benfica. Benfica had bij de rust zelfs een achterstand van 2-1. De Belgische kampioen Standard Luik is ook niet zo best begonnen. Het speelde thuis tegen het Zweedse Norrköpping en kwam niet verder dan één doelpunt, in de eerste helft ge maakt. Dat betekent dus, dat Stan dard nog heel veel moeite zal hebben om de tweede ronde te bereiken. Veel prettiger is het perspectief voor de (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. Er lijkt schot te komen in de plannen voor de lang ver wachte eerste Haagse sporthal die aan de Stenwijklaan moet verrijzen. B. en W. hebben de gemeenteraad gevraagd er 99.000 gulden voor beschikbaar te stellen. De zaal, die de afmetingen krijgt van 28 bij 48 meter, zal geschikt zijn voor zaalhandbal, micro-korfbal, ten nis, volleybal, basketball en badmin ton. Het ligt in de bedoeling de zaal overdag als gymnastiekzaal voor scho len in gebruik te geven. Aangenomen wordt dat de Nederlandse sportfedera tie een renteloos voorschot zal verschaf fen. Finse kampioen Valkeakosken, dat zich niets aantrok van de geringe pu blieke belangstelling (slechts 3000 to- schouwers) en het Luxemburgse Jeu- en de hekerhouder van 1962, het Portu- 4-1 huiswaarts stuurde. In het toernooi van de bekerhouders versloeg het Griekse Olympiakos de Poolse kampioen Zaglebie met 2-1, ter wijl de Hamburger SV met 4-0 het Lu xemburgse Union Sportive versloeg. DEN HAAG, 26 sept. Van de wel geteld 666.166 deelnemers aan de sport- fbb toto zijn er veertien, die zich hebben gemeld voor de eerste prijs, groot 145.856,70 gulden. Zij zullen 10.418,30 gulden ontvangen. Niet minder dan 261 gegadigden zijn er voor de tweede prijs van 79.558,20 gulden. Netto blijft er voor hen 305 gulden over. Voor de extra- prijs vulde één deelnemer twee goede kolommen in, 234 anderen één. Netto blijft er per kolom 330 gulden over. (Advertentie) Advertentie) BRUSSEL, 26 sept. De ministers van landbouw van de zes E.E.G.-ian- den hebben de afgelopen drie dagen in Brussel verdere besprekingen ge voerd over de verordeningen voor een gemeenschappelijke markt in zuivel, rijst en rundvlees. De Nederlandse minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, die de ministerraad presi deerde vatte de resultaten van het overleg als volgt samen. 1. Over de verordening voor een gemeenschappelijke markt voor zuivel- produkten zullen nog lange besprekin gen nodig zijn. Het oriënterende ge sprek van de afgelopen dagen bracht op enkele punten een beginselakkoord. Een groot aantal punten zal nog eens ter sprake komen. 2. Enige vooruitgang werd geboekt bp' de bespreking van de oriëntatie prijzen in een verordening voor een gemeenschappelijke markt voor rund vlees als basis voor het toekomstige prijspeil in de gemeenschap. 3. Een Nederlands compromisvoor stel, waarbij de rijstprijs in de aanloop periode van een gemeenschappelijke markt voor rijst in de niet-produceren- de landen niet noemenswaardig zou worden verhoogd, kon alleen genade vinden in de ogen van België, Frank rijk en Luxemburg. Duitsland en Italië waren er tegen. Alleen Frankrijk en Italië zijn rijstproducenten in de E.E.G. Behalve een aantal routinebesluiten machtigde de ministerraad van de E.E.G. voorts Frankrijk en Italië, met het oog op het tekort aan varkensvlees de heffingen voor de invoer van var kens uit landen buiten de gemeenschap voor één maand te verlagen. Neder land verzette zich tegen een verlaging van de heffingen tussen de E.E.G.- landen onderling, om te voorkomen, dat de uitvoer nog zou toenemen met de daaraan verbonden moeilijkheden voor de voorziening van de binnenland se markt. Minister Biesheuvel, die zijn debuüt in de ministerraad van de E.E.G. HAIFA, Israël, 26 sept. In een vriendschappelijke voetbalwedstrijd, die woensdagavond te Haifa werd gespeeld, heeft Volendam gelijk gespeeld tegen een gecombineerd elftal, samengesteld uit Maccabi en Hapoel. De uitslag was 3-3, terwijl bij rust de stand op 2-2 was. De Volendamse ploeg speelde een rus tig spel. Midvoor Tol blonk uit, doordat h0 alle drie doelpunten voor zijn reke ning nam. Hij scoorde in de zevende, vijftigste en vierenzeveni.igste minuut. VALTHERMOND, 26 sept. By een brand, die de afgelopen nacht de boer derij van de familie W. Bakker aan de Bakkerslaan alhier grotendeels heeft verwoest, is de 35-jarige heer W. Jon ge uit deze gemeente om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een vallende muur en zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis in Emmen is overleden. De heer Jonge, een overbuurman van de familie Bakker, hielp olievatten uit de schuur te halen. Het slachtoffer was twee maanden gehuwd. Bij de brand is het boerderijgedeelte verwoest, terwijl het woongedeelte on bewoonbaar is geworden. Ook de inven taris is verloren gegaan. De schade wordt geschat op 150.000. maakte als voorzitter, zei dat geen ingrijpende beslissingen over de drie verordeningen konden worden ver wacht. Hij had echter de indruk ge kregen, dat de lidstaten bereid zijn een ernstige poging te doen om te trachten tot een compromisoplossing te komen voor het totstandkomen van een ge meenschappelijke markt voor zuivel- produkten, rijst en rundvlees, die een belangrijk deel moeten vormen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Hü stelde echter voorop, dat de politieke wil aanwezig moet zijn om voor het einde van het jaar tot oplossingen te komen. De raad van landbouwministers zal opnieuw bijeenkomen van 21 tot 24 ok tober en van 12 tot 15 november. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 26 sept. De politie heeft in de wachtkamer van het station een driejarig jongetje moederziel alleen aangetroffen. Het jongetje dat Erwin van der W. bleek te heten, is daar ver moedelijk door zijn vader of moeder,, die gescheiden zijn, achtergelaten. Een hoofdagent van politie heeft de jongen mee naar huis genomen. Men probeert het kind door middel van de Kinderbescherming in een tehuis te plaatsen. (Van onze correspondent) TILBURG, 26 sept. „Het aantal bejaarden dat in bejaardentehuizen wordt verpleegd bedraagt ongeveer ze ven procent van het totaal. Van de 994 gemeenten in ons land hebben er 510 geen bejaardenoorden. Vele ge meenten hebben slechts een zeer gering aantal bejaarden, die in tehuizen ver blijven," aldus de heer A. Boersma, secretaris van de Unie van diocesane oorden van bejaarden en gepensioneer den in Nederland tijdens de hier gehou den jaarvergadering. ,,Nu het aantal bejaardentehuizen de laatste jaren een sterke groei door maakt, komt steeds meer het vraag stuk van de verpleging aan de orde. Om ais verpleeginrichting erkend te wor den, moeten er vijftig bedden beschik baar zün. De verpleging in huizen met minder d„n vijftig bedden komt voor rekening van de betrokkene, ook al is deze in een ziekenfonds. Er zullen po gingen moeten worden aangewend om aan deze (Ongezonde regeling een einde te maken aldus de heer Boersma. Hij oefende kritiek uit op de maat regel van de KVP, die ouderen op ze kere leeftijd uit openbare functies weert ,,De Unie spreekt de verwachting uit, dat het bestuur van de KVP van deze dwaling za] terugkeren en een einde zal maken aan de uitvoering van deze discriminerende maatregel." De Unie telt op het ogenblik 62.500 leden. Clan NIEMEYER Sportclub Enschede heeft gisteravond met 2-0 van Preussen Münster gewon nen in een vriendschappelijke voetbal wedstrijd. Het Russische basketballteam heeft in Moskou Frankrijk met 71-45 versla- DELFT, 26 sept. Ir. J. H. Kriete- meijer, die benoemd is aan de Techni sche Hogeschool tot hoogleraar in de afdeling der scheepsbouwkunde en vlieg- tuigbouwkunde om onderwijs te geven in de scheepsbouwkunde zal 9 oktober zijn ambt aanvaarden met het uitspre ken van een rede in de aula der hoge school. In de vierde ronde van de dames schaakolympiade in het Joegoslavische Split heeft Nederland met 2-0 van Mo naco gewonnen. In de algemene rang schikking staat Nederland op de vijfde plaats met vijf punten. Lange tijd heb ik gemeend, dat de Westerse wereld een grote weldaad aan Latijns-Amerika heeft geschonken door oliebron nen te exploiteren, mijnen te ontgin nen, plantages aan te leggen en in dustrieën op te richten. Zonder het Westerse kapitaal zou van dit alles weinig terecht gekomen zijn en in feite betekenen deze ondernemingen een belangrijke bijdrage tot de schat kist van de landen, waar zij werk zaam zijn. Zij verschaffen bovendien werk aan vele arbeiders. Toch zijn vele Latijns-Amerikanen v; mening, dat dit economische imperialisme van de Westerse wereld, met name dat vp x Noord-Amerika, in het onmiddel lijke verleden en ook heden ten da ge nog meer een hinderpaal dan een hulp voor de innerlijke ontwikkeling van Latijns-Amerika is geweest. Hiermee ontkennen zij niet de nood zaak van buitenlandse hulp, maar geven zij aan, dat deze Westerse on dernemingen meer eigen belangen dan Latijns-Amerikaanse gediend hebben. Pas de allerlaatste tijd, en hoofdzakelijk door de Alliance for Progress, een schepping van Presi dent Kennedy, is hierin verandering gekomen. Maar de historische hypo theek van anti-Yankee stemming is daardoor nog niet zonder meer uit de wereld geholpen. En daarenboven is de oppositie van talrijke Noord- Amerikanen tegen deze Alliance ken merkend voor hun gebrek aan begrip met betrekking tot datgene wat no dig is om te komen tot een efficiënte democratie in de rest van d wereld. Hun oppositie is voor een groot deel een belangenstrijd, welke hun eigen democratische instelling doorkruist. Het feit, dat in deze eeuw zovele d ctaturen in Latijns-Amerika moge lijk zijn geweest, moet niet alleen verklaard worden vanuit de democra tische onderontwikkeldheid van het volk of vanuit de macht van het le ger. Het is ook het economisch impe rialisme van het Westen geweest, dat op deze innerlijke zwakte van La tijns-Amerika heeft ingespeeld en haar i- stand heeft gehouden. Nen.m wij het gebrek aan kapi taal als een der oorzaken van de economische achterstand van Latijns-Amerika, dan staan wij voor het volgende verschijnsel. Het gebrek aan kapitaal is geaccentueerd door de politieke macht van diegenen, die in staat waren geld te investeren voor de ontwikkeling van Latijns- Amerika: de feodale oligarchieën van het land zelf en buitenlandse onder nemingen. En juist deze twee groe- pen hebben in deze, zogenaamd de mocratische, eeuw de Latijns-Ameri kaanse dictaturen bevorderd om ge makkelijker de landen te "-men uit buiten in hun eigen voordeel. Beide groepen za.en er gewoonlijk meer heil in slechts met één man of met een klein groepje mensen te moeten onderhandelen dan met de vertegen woordigers van gecompliceerde de mocratische instellingen, die hun plannen vertraagden of hun winst speculaties beperkten. Gebrek aan spreiding van kapitaal ove:- de bevolking van Latijns-Ame rika heeft onvermijdelijk het ont- den van Noordamerikaanse organi saties, welke in direct contact ston den met het Witte Huis in We ig- ton. In de ogen van de bevolking van Latijns-Amerika versterkte deze in menging van diplomaten, militairen, dictatoren en buitenlandse onderne mingen in het politiek beleid van Ni caragua de indruk, dat de Verenigde Staten, de United Fruit Co, Somoza en Trujillo één geheel waren, nl. uit buiters van het volk. Toen de regering var Guatemala ten val was gebracht, werd hetzelfde apparaat onder dezelfde leiding van Somoza en Trujillo en met de volle- staan van zwakke staten en het Iang- am toenemen van ondervoede volksmassa's zonder behoorlijke cul turele vorming tot gevolg gehad. Hierdoor is het voor geïnteresseerden gemakkelijk geworden zich tot dicta tor op te werken. Deze toestand heeft het ontstaan van dictatoriale en pseudo-democratische regeringen mo gelijk gemaakt, welke gemakkelijke instrumenten zijn voor de econo mische interessen van kleine natio nale groepen en buitenlandse onder nemingen. Hier heeft vooral Noord- Amerika in het onmiddellijke verle den op ingespeeld. D gevolgen doen zich nog steeds voelen. Om hiervan enkele voorbeelden te noemen: De legers, die in 1954 Guatemala binnenvielen, werden onder bevel van Somoza en Tru jillo, de dictatoren van Nicaragua en van de Dominicaanse Republiek, in Nicaragua bewapend en getraind. De faciliteiten hiertoe werden ge leverd door de Noordamerikaanse United Fruit Co, de machtigste groot grondbezitter in Nicaragua, met gel dige steun van Marcos Pérez Jimé- nez, do toenmalige dictator "ar Ve nezuela, gedurende enige maanden in Nicaragua getraind voor een invalin Costa Rica. Functionarissen van de ambassade der Verenigde Staten be zochten de trainingskampen en hiel den toespraken tot de soldaten. De in vasie in Costa Rica vond plaats on danks het feit, dat dit land een vol komen democratische regering had. In dit geval werden schijnbaar niet de belangen van de United Fruit Co gediend maar die van de dictators Maar wapenen, gelden, mensen en tactiek werden geleverd door Noord amerikaanse diplomaten en militai ren als een soort .eloning voor de hulp, welke deze dictators hadden ge schonken bij het omverwerpen van de constitutioneb regering van Gua temala. Marcos Pérez Jiménez, dc bloedige dictator van Venezuela, werd gedeco reerd door president Eisenhower, note bene voor de diensten bewezen aan de „democratie van het conti nent", terwijl de bevolking van La tijns-Amerika hem beschouwde als de meest infame van alle tirannen. Het is dezelfde Marcos Pérez Jimé nez, die nu in Venezuela zijn veroor deling ontvangt voor de miljoenen dollars, waarmee hjj zich tijdens zijn regeriag wederrechtelijk heeft ver rijkt. Fulgencio Batista, de dictator van Cuba, ontving eveneens onder scheidingen, hulp en wapenen uit de Verenigde Itaten omdat hij anti-com munist was. Het is te begrijpen, i van de Mexicaanse revolutie in 1910 tot nu toe L ins-Amerika ver keert in revolutionaire stuip trekking om te komen tot politie ke instellingen, die beantwoorden aan de werkelijke belangen van dit con tinent. Men wil komen trt een staats beleid, dat nationale belangen verde digt tegen feodale en imperialistische machten. Het is ook te begrijpen, dat er in de Verenigde Staten zelf oppo sitie is tegen de plant, er van presi dent Kennedy, waarvan de verwer kelijking zou moeten leiden tot een gezonder nationaal staatsbeleid. Zo lang kapitalistische ondernemingen doorgaan Latijns-Amerika te be schouwen als een continent, dat voor minimum prijzen ruwe grondstoffen moet leveren, en zolang zij daarbij imenspelen met de kapitalistische oligarchie van Latijns-Amerika, zal de achterstanr' van dit continent voortduren en dt democratie slechts een banier van schijnheiligheid zijn. tenzij van binnen uit revolutionaire democratische krachten het heft in handen kunnen nemen. Als de Wes terse ondernemingen slechts denken in terme- van onmiddellijke econo mische winst, dan geven zij daarmede te kennen niet in te zien op deze wijze een contraproduktieve politiek te voeren. En dit is dan nog maar 'outer op het economische vlak. Ik laat daarbij hogere motieven, die on misbaar zijn om tc komen tot een werkelijke cosmopolitische „samen"- 'eving, nog buiteri* beschouwing. SCHIPHOL, 26 sept. Koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Bea trix, zullen naar alle waarschijnlijkheid de circa 6000 kilonieter lange reis naar de Perzische hoofdstad Teheran, voor een statlebezoek, maken in drie Neder landse F 27 Fokker Friendship machi nes. Koningin en prins zullen samen in de eerste Friendship reizen, prinses Beatrix in de tweede en het grootste deel van het gevolg in de derde. De drie Friendships kunnen de reis van Soesterberg naar Teheran onmo gelijk in één dag maken. De gemid delde snelheid bedraagt ongeveer 370 km per uur. Daarom is besloten on derweg een nachtstop te maken. De mogelijkheid is groot dat hiervoor het Griekse eiland Rhodos, dat ongeveer halverwege ligt, zal worden uitgeko zen. De Rijksvoorlichtingsdienst kon dit evenwel gisteren niet bevestigen. De 14e oktober, wanneer het vorste lijk gezelschap van Perzië naar Thai land vertrekt, vliegen koningin en prins samen met prinses Beatrix in één toe stel, namelijk in een voor deze reis van de KLM gecharterde Lockheed Electra. DEN HAAG, 26 sept. Bij op treden naar buiten is de status van een staatssecretaris dezelfde als die van een minister. Dat delen de ministers Marjjnen en Van Aartsen het Tweede- Kamerlid de heer Posthumus (PvdA) in-- in antwoord op diens vragen over de benoeming van een staatssecrettris voor vervoersoangelegenheden. Het grote gewicht van de internatio nale vervoersaangelegenheden noch de bijzondere aandacht die daaraan moet worden besteed achten de ministers een belemmering een staatssecretaris voor deze zaken te benoemen. Dat an dere landen van de EEG op conferen ties over vervoersvraagstukken zijn vertegenwoordigd door een minister komt slechts doordat die landen voor die sector niet een functionaris hebben die met een staatssecretaris is te ver gelijken. AMERSFOORT, 25 sept. De afde ling airconditioning en koeltechniek van Bronswerk heeft van de Luchtha ven Schiphol de opdracht ontvangen voor de levering en de montage van alle airconditioning-, verwarming en DEN HAAG. 26 sept. De stichting van de Arbeid betreurt het, dat de mi nister van Sociale Zaken cn Volksge zondheid, dr. G.M.J. Veldkamp onvol doende aandacht heeft geschonken aan de bijzondere motieven die naar het oordeel van de stichting op haar voorstel nog gewijzigde cao's voor het horecabedrijf en de witwasserijen aanvaardbaar maakten. Zoals bekend, verklaarde de bewinds man 6 september beide collectieve ar beidsovereenkomsten onverbindend. In een schrijven aan de minister verzoekt de stichting zijn werkwijze, die tot mis verstanden aanleiding heeft gegeven, nader te overwegen en hierover bij ge legenheid met haar van gedachten te wisselen. DEN HAAG, 26 sept. Bij de Neder landse Standard Electricmaatschappjj N.V. hebben de helft van de ongeveer 240 leden van het per uur betaalde fabriekspersoneel van de hoofdfabriek aan de eerste van der Kunststraat en het voltallige fabriekspersoneel (15 man) van het bedrijf aan de Melk wegstraat gistermiddag van twee tot drie uur gestaakt. Het personeel protesteerde daarmee tegen het afbreken van het overleg over verbetering van secundaire arbeids voorwaarden. Deze verbeteringen zou den passen in het raam van de vige rende c.a.o. voor de grootmetaalbedrij ven. Plannen bestaan om dagelijks één uur te staken tot de directie aan hun eisen tegemoet zal komen. sanitaire Installaties voor het geprojec teerde nieuwe verkeersareaal van het uitbreidingsplan Schiphol. Deze opdracht, die vele miljoenen guldens omvat en een der grootste is welke de afdeling airconditioning en koeltechniek thans in uitvoering heeft, ,zai worden gerealiseerd in nauwe sa menwerking met het adviesbureau P. W. Deerns en het bouwbureau Stations gebouw Schiphol, zo meldt het orgaan „Ons Werk bij Bronswerk". De uit voering van de opdracht strekt zich uit over een periode van ten minste drie Jaren. Cj OSS, 26 sept. In de slagerij-afda ling van de N.V. Zwanenberg alhier wordt reeds twee dagen een langzaam- aanactie gevoerd. Het betreft een van de meest vitale onderdelen van het be drijf, waar honderd mensen werken. Vele andere afdelingen zijn van hun werkzaamheden afhankelijk. De arbeiders bij Zwanenberg hopen door middel van de aktie een loonsver hoging los te krijgen. AMSTERDAM, 25 sept. De drie werknemersbonden in de textiel- en confectie-industrie hebben de tot 31 de cember a.s. geldende C.A.O.'s opgezegd en plegen thans overleg over de in te dienen wijzigingsvoorstellen. Volgens de bij het NW aangesloten algemene bedrijfsbond textiel en kleding „De een dracht" komen de volgende punten daar bij o.m. aan de orde: vernoging van de lonen, uitbreiding van de vakantie tot drie weken, rechtszekerheid voor be ambten, gelijkloon voor mannen en vrouwen, inkrimping van de thans be staande gemeenteklassen en de moge lijkheid om per onderneming in gun stige zin van de c.a.o. af te wijken. Grondslag van de hl te dienen voorstel len tot verbetering van de thans gel dende C.A.O.'s is volgens „De Een dracht" mede het actieprogram van het NW en de KAB. BAKEL, 26 sept. Op de weg Ba- kel-Helmond is gisteravond een perso nenauto uit de bocht gevlogen. Een van de beide inzittenden werd gedood, de ander gewond. De auto botste tegen de afscheiding van betonnen paaltjes en kantelde in een sloot. De 48-jarige J. H. B. uit Helmond kwam om het leven. De bestuurder, de 50-jarige M. M. S. uit Eindhoven, werd gewond in het ziekenhuis te Hel mond opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. t Advertentie DEN HAAG, 25 sept. De voorde len van de nieuwe aardgasvondsten moeten ook volgens minister Andries- sen (Ec.Z.) ten goede komen aan alle verbruikers, onverschillig of alleen gas voor kookdoeleinden wordt afgenomen of dat het gas tevens voor b.v. ruimte verwarming wordt gebruikt. Om dit te bereiken moet de inkoopprijs, die de gemeenten aan de Gasunie moeten be talen, lager worden, maar moeten de gemeenten ook die lagere prijs aan de consument doorgeven, schrjjft de minis ter in de toelichting op zijn begroting. Hij „vertrouwt op de gemeenten", maar houdt toch een stok achter de deur. De minister herinnert er nl. aan, dat het doorgeven van kostenverlagin gen era van de voornaamste regels is van het prijsstabilisatiebeleid. Voor de kosten van ombouw dient in het over leg tussen de Gasunie en de gemeen ten een oplossing te worden gevonden, zo voegt de minister er aan toe. Dat bfl een groter verbruik de prijs daling groter is dan bü normaal, be perkt, gebruik, vindt ae bewindsman zeer wel aanvaardbaar. Van de ver- bruikersprtjs moet een voldoende .sti mulans uitgaan om het aardgas voor ruimteverwarming te gaan gebruiken, schrijft hij. Het officiële cijfer van de bewezen voorraad in Groningen is nop steeds 470 miljard m3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 15