In Rhönedelta verrijst nieuw Sidi-bel-Abbes Verhaal van „volmaakte legionair' maHmm i IISH m WiwÈÈi^s JlfcA WMM (MMM SCHEEPVAARTRERICHTEN In va lidi te i tsgre ns wordt verlaagd Sociale verzekeringen vroegen in 1962 meer dan vier miljard Duitse lonen 30 tot 40 pet. hoger Subsidie voor Roken-Jeugd TENTOONSTELLING IN PARIJS Ht* DffllSLES Verscheur en verbleekt ii 'v-vr,i moDTin Burgerlijke Stand Heemstede BIJ ZEBRAPAD Jongen elf meter meegesleurd i J DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PAGINA 17 EEN DRIE EN TWINTIG-JARIGE Duitser, Hans Helmuth Stroben uit Hannover, is er in geslaagd, met een rubberboot van Corsica naar Sardinië te vluchten. Het lukte hem de nogal woelige wateren van de Straat van Bonifacio over te steken, die een 25 kilometer brede barrière vormt tussen het Franse en 't Italiaanse eiland. Hans Helmuth Stroben diende bij het Franse Vreemdelingenlegioen, welks opleidings afdeling van Sidi-bel-Abbes in Algerië naar de Corsicaanse stadjes Corte en Bonifacio is over gebracht. Deze opleidingsafdeling heet officieel Groupement d'Instruction. Daar worden de recru- ten heengebracht, die te Marseille en andere ste den, waar zich recruteringsbureaus van het Legioen bevinden, het fatale contract tekenen. Hans Helmuth Stroben behoort tot de betrekke lijk weinige gelukkigen, wier vlucht niet bijtijds ontdekt wordt. Inmiddels, enkele dagen te voren waren twee andere Duitse vreemdelingenlegio nairs op Sardinië geland. Ze peddelden in een kano van Corsica naar Sardinië, deden er twee dagen over.... Daar konden ze zich voegen bij een tiental Italianen, Spanjaarden en Duitsers, die er de autoriteiten al om asiel verzocht hadden en er wachtten op een beslissing uit Rome omtrent het geen met hen gedaan moest worden. Sinds juli zetten dertien deserteurs op Sardinië voet aan wal. Ze vertelden, dat de geest in het Vreemde lingenlegioen ten zeerste verslechterd is, de ver zorging er gestadig minder goed wordt. Hans Helmuth achtte zich dubbel fortuinlijk, omdat hij kort voor zijn vlucht hoorde, dat deserteurs, wanneer ze gepakt worden, niet meer in de gevangenis van het Groupement worden gestopt, maar zonder vorm van proces worden neer geschoten™.. Het Groupement is tevens garnizoen voor enkele contingenten legionairs, o.a. parachutisten. De bevolking van Corsica was met hun komst niet erg ingenomen en hier en daar is het tot vechtpartijen gekomen. Voor het Vreemdelingenlegioen, dat heel wat lauweren in Marokko heeft geoogst, is het overigens een allesbehalve prettige ervaring, voor een gedeelte gedetacheerd te worden op het eiland, waar een hunner grootste vijanden van weleer, sultan Mohammed van Marokko, de vader van koning Hassan, als balling heeft ver toefd.... Maar de geruchten, als zou Corsica het grote depot van het legioen worden, werden tegengesproken en deze tegenspraak werd bevestigd door de vestiging van een groot kamp bij Aubagne in de Rhónedelta, waarheen ook het hoofdkwartier is overgebracht. Ten teken, dat dit kamp een tweede Sidi-bel-Abbas moet worden, liet De Gaulle het grote monument voor de doden van het legioen en het museum er van naar Aubagne overbrengen. De legionairs zelf braken het monument af, verpakten de stukken keurig en laadden ze in een schip. Hetzelfde deden ze met de inventaris van het museum en de z.g. Erezaal. x.JHfetttnyi SCHOLIERE H OUDERE.H HET 10 Dfinscn WERELDPROCRflmmA.. r Gisteren heeft de directeur van de Nederlandsche Credietbank N.V. te Haarlem, de heer Th. B. M. Letschert, het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de N.V. Gistermiddag recipi eerde de heer Letschert in restaurant „De Bokkendoorns" aan de Zeeweg in Overveen. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik de jubilaris, zijn echtgenote en kinderen geluk te wensen. Het Legioen marcheert verder! Hf rl' - ..V - onwezenlijk als hun herkomst. Misdadi gers. die hun gerechte straf ontvlucht waren, teleurgestelden in de liefde, avon turiers zonder meer aangelokt door de soldateske romantiek van het legioen en de wijdse uitgestrektheid van Afrika..., Dit half vergeten, wonderlijk chao tische, tot een stilzwijgen met een ze ker ontzag dwingende beeld doemde na zoveel jaren weer voor ons op. En on ze schreden richtten zich naar de .Expo sition de la Légion Etrangère.... Ze bleek ondergebracht in de gebouwen, waarin zich het museum van het Fran se leger bevindt.We liepen er nieuws gierig heen. Aan weerskanten stonden tijdens de oorlog op de Duitsers verover de Tijgertanks. Toeristen lieten zich er fotograferen, tegen zo'n gehavend mon- I ster geleund..... i Een legionair verkocht de entreebil- i jetten en wees ons, schrijdend langs ka nonnen uit de tijd van Lodewijk XIV, naar de ingang van de tentoonstelling. Een ander stelde ons een reclamefol der van het legioen ter hand. Hij voelde er evenwel niets voor ons tot gids te dienen en nader voor te lichten. Blijk baar volgens het consigne, zich niet met de bezoekers in te laten. De legionair, die boeken en brochures over het legioen in een stand verkocht, was al even kort af. We zullen onze lezers niet vermoeien met een gedetailleerde beschrijving van hetgeen er tentoongesteld staat Het is grotendeels het bezit van het legioen- museum, dat eerlang in Aubagne weer opnieuw zal worden ingericht. In Sidi bel Abbes trok het uiteraard niet zoveel bezoekers en was het in de eerste plaats voor de legionairs zélf bestemd. Nu het in Parijs maanden achtereen bezichtigd is kunnen worden, ging er een grotere propagandistische waarde van uit, welke er vermoedelijk j weinig minder om zal worden, wanneer het nieuwe niet ver van Marseille en de grote autowegen van noord naar zuid gereed gekomen is. HET FRANSE VREEMDELIN GENLEGIOEN marcheert verder Al had het de schijn, dat het zou worden opgeheven. Volgens 'n recent bericht heeft het zelfs een bijzondere taak gekregen. Het 5de regiment heeft zich ingescheept naar het eiland Muruoa in de Stille Oceaan. Daar wil De Gaulle Frankrijks H-bommen tot ontplof fing laten brengen. De mannen van het ligioen moeten de voor bereidselen voor deze onderne ming treffen. Maar ook in Frank rijk krijgen ze een taak, de „képi- blancs". Hun voormalige hoofd, kwartier in Algerije wordt van Sidi-bel-Abbes naar de Rhönedelta overgebracht. Boze tongen in Frankrijk fluisteren, dat De Gaulle een apart beroepsleger wil vormen naast het gewone leger. Hij en zijn opvolgers zouden daarop moeten steunen, aangezien het leger on betrouwbaar is gebleken. De le gionairs zouden De Gaulle's Pre- torianen moeten worden Het museumbezit toont ons de vlag gen en regimentsvaandels van het le gioen, gescheurd en verbleekt op hel slagveld en door de tijd, tal van uni formen, wapenen, ook die, welke op de vijand veroverd werden, van Turkse kromsabels tot speren en de pijl en boog der negers van Dahomey en Ka meroen. Er liggen in vitrines de ere- zwaarden van de voornaamste comman danten en op tal van schilderiien nlaten loFw*ljn tlja gnomen was. ging mj zijn en tekeningen staan wanetfltfin van ralIltaire dienstplicht vervullen. Hij werd ,en. tekemngen^staan wapenfeiten van lngedeeld bij bataljon Wurtemberg- Laten we de historie van het legioen voor wat ze is. We gewagen hier nog even van wat door de leiding als de te bewonderen personificatie van de le gionair wordt beschouwd. Dat was Ma- der....De volmaakte legionair. En wie was Mader? Wel, zijn naam zal zo' goed als zeker een schuilnaam zijn geweest. Wie zich bij het legioen meldt, behoeft immers zijn ware iden titeit niet op te geven en kan onder een aangenomen naam ingeschreven wor den. Mader zal dit ook wel hebben ge daan. Hij was een Duitser. Een Duitser, die het legioen door dik en dun trouw gebleven is, het van gewoon soldaat tot luitenant bracht, hetgeen zelden voor komt en in de Eerste Wereldoorlog met een waar fanatisme tegende Duit sers streed. Hij werd ook adjudant van generaal Rollet, die zich om zijn ver diensten voor z'n mannen de bijnaam van „Vader van het Legioen" verwierf. Mader, dat was, zegt de leiding van het legioen, het ware type van de echte legionair. Hij behoorde tot de beste Franse soldaten, ofschoon hij tevoren 't Duitse uniform had gedragen. Ja, Ma der diende in 't leger van keizer Wilhelm Hij zag in Stuttgart het levenslicht en toen zijn tijd gekomen was, ging hij zijn het legioen afgebeeld. Documenten, tot middeleeuwse manuscripten toe, herin neren aan de huurlegers, welke het Vreemdelingenlegioen voorafgingen. Er is ook het decreet te zien, waarbij het op 10 maart 1831 werd opgericht. Over de geschiedenis van het legioen is in onze krant herhaaldelijk geschre- ven. We behoeven hier dus niet in her haling te treden. Wel mogen we er aan herinneren, dat er heel wat Nederlan ders in gediend hebben, al verzinkt hun aantal in het niet bij de Duitsers, die altijd een grote meerderheid gevormd hebben. Op een muur, waarin met rode vakken de tweeënzeventig landen zijn aangegeven, waaruit het legioen gedu rende zijn bestaan tot nu toe zijn man schappen rcCrnteerde, staat onder een betrekkelijk klein Vak „Hollande'L Het doet een Nederlander lock even in ge dachten stilstaan en om zich heen sta ren. Wie van al die opschi.'derijen etc. afgebeelde legionairs waseepi landge noot? Het Vreemdelingenlegioen zet zijn taak voortHet marcheert verder, hoe- Wel de bepaling bij de oprichting inder tijd inhield, dat het zich niet perma nent op Franse bodem mocht bevinden. Door De Gaulle is deze wetsbepaling ge schrapt. La Légion continueEn in Aubagne komt een nieuw hoofdkwar tier, het legioen volkomen waardig, zo als officieel verzekerd werd. Een zetel, minstens even groot als Sidi bel Abbas, de stad, die haar aanzien aan het Vreem delingenlegioen dankte, de stad, van een woestijnkampement gegroeid tot een moderne vestiging met scholen, kerken, ontspanningsgebouwen, sportvelden, bio scopen etc. etc. La Légion continueHet is vermoe delijk mede daarom, dat er een flinke Propaganda voor gemaakt wordt en te vens allerlei pogingen worden gedaan, om de Fransen met de aanwezigheid van het 20.000 man sterke legioen te verzoenen Algemeen hadden ze aange nomen, dat het na het verlies van Al- gerijë ontbonden zou worden. Het had immers geen taak meer. Indo China ging verloren, Tunesië en Algerije wer den prijsgegeven, Madagascar is auto- homoon, de Franse kolonies In West Afrika werden onafhankelijk. Deson danks wordt het Vreemdelingenlegioen hiet opgeheven Integendeel. Het wordt d« Fransen op allerlei manieren onder de neus geduwd, waarbij men er dan aan herinnert, welke verdiensten het zich op Franse bodem voor het vader land heeft verworven, in de Eerste en de Tweede Wereldoorlog. In het kader van deze propaganda past ongetwijfeld de tentoonstelling, dit jaar ingericht in een aantal zalen'van de „Invalides" aan de linkeroever van de Seine, het enorme complex, waarin zich ook de tomben van Napoleon en andere militaire grootheden bevinden. Het was reeds in het zuiden, in Mar seille en Nice en kleinere steden, dat we telkens grote aanplakbiljetten zagen van een tentoonstelling van het Vreem delingenlegioen. Op de terugweg naar huis keek de grote kop,van de legionair erop, ons weer uitnodigend aan Het resultaat was, dat we er op een middag heen togen. Ook vanwege een herinne ring, van ettelijke jaren terug.... Een mooie vooravond in Sfax, de Tunesische havenplaats. De avond van de veertien de juli, Frankrijks nationale feestdag. De garnizoenscommandant hield er een parade op de kade, met als achtergrond de daarlangs gemeerde Franse oorlogs schepen. We stonden temidden van Tunesiërs en zeelieden van tal van naties onder een breed belommerde plataan. Veld artillerie opende de parade. Spahis in hun bonte uniform volgden. Meharisten de tot de tanden gewapende, gesluierde kameelruiters kwamen er achteraan. Toen een enerverend tromgeroffel. Het Vreemdelingenlegioen, waarvan enkele contingenten in Sfax gelegerd waren. Eerste infanterie. Daarachter cavallerie. We luisterden naar de trommelmuziek. Negerjongens trappelden op de maat ervan. Geboeid keken we naar de ge bruinde gezichten dezer huursoldaten van allerlei naties, ondoorgrondelijk, bijna nors. Woestijnvechters. Misschien was er één afkomstig uit een rustig Hollands dorpHet tromgeroffel over stemde bijna het doffe geluid van hun zware laarzen en het paardegetrappel op de stoffige bodem. In het rossige licht van een ondergaande zon, die zon derlinge schaduwen wierp, werden hun gestalten onwcz olijke gedaanten, even Wat de leiding van het Vreemdelingen legioen bij voorkeur niet laat zien: de gevangenis in de kazerne van Sidie- bel-Abbes. Hierin worden weerspanni- gen en deserteurs opgesloten. se pioniers en trof daar een sergeant, die direct een antipathie tegen hem op vatte. Mader werd op allerlei manieren door hem getreiterd. Bij wijze van straf liet de sergeant hem b.v. de kazerne- vloer met een tandenborstel bezemen Op een donkere avond ontmoette hij zijn kwelgeest in een stille straat. Hij greep hem bij de keel en liet hem leven loos achter. Naar Zwitserland gevlucht, hoorde hij daar iets over het Vreemde lingenlegioen en hij meldde zich bij het depot te Marseille, Hij werd de voor beeldige, „volmaakte" legionair, alhoe wel hij menigmaal tot groot vermaak van ondergeschikten en meerderen nooit behoorlijk Frans leerde spreken Toen hij, na zwaar gewond te zijn, werd af gekeurd, maakte men hem hoofdsup poost van het paleis van Versailles. Daar leidde hij in 1940 de Duitse offi cieren rond OBSERVATOR Generaal Rollet van het Vreemdelingen legioen met het vaandel. Rechts van hem Mader, de „vol maakte" legionair. Foto genomen tijden6 de laatste Wereld oorlog. RKH Ampenan 24 v. Tnneomale n. Karachi. Arendskerk 26 te Izmir. Asterope 25 v. Livorno n. Safi. Atys 26 te Mena. Averdijk 25 te Las Palmas. Bengkalis 26 te Hongkong. Casamance 25 v. Zigumchor n. Djlfere. Ivoorkust 25 te Freetown. Japara 25 te Calcutta. Kalbekoe 26 te Singapore. Liberiakust 25 te Port Harcourt. Mariekerk 25 te Londen. Nieuw Amsterdam 25 v. Le Havre n. Southampton. Polydorus 25 v. Aden n. Singapore. Schiekerk 25 v. Aden n. Aqaba. Streefkerk 25 te Bremen. Tweelingen 25 v. Luiea n. Rotterdam. Wonorato 26 te Tuticorin. Alamak p. 25 Stromboli n. Genua. Vmkerk 24 v. Pt Swettenham n. Penang. Archimedes 25 v. Buenaventura n. Balboa. Camphuvs 24 v. Kaapstad n. Pt Elizabeth Kermia 25 te Stanlow. Xopionelia 25 te Liverpool. Liberty Bell p. 25 Kp Finisterre n. Mena al Ahmadi. Maas Lloyd 23 v. N. York n. Panamakanaal. Ommenkerk 25 v. Genua n. Marseille. Rossum p. 25 Algiers n. Augusta. Sambas 23 v. Haiphong n. Pnompenh. Str. Colombo 25 v. Shanghai n. Hongkong. Wonosari 25 v. Pt Swettenham n. Singapore Aludra 25 v. Las Palmas n. Santos. Bali 25 v. Hamburg n. Bremerhaven. Carnitia 25 v. Mohammedia n. Curasao. Forest Town p. 25 Aden n. Kuwait. Goeree 25 v. Aden n. Suez. Heemskerk 25 v. Bremen n. Amsterdam. Katendrecht 25 te Genua. Onoba 24 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Roebiah 25 te Malta. Sumatra 25 te Basrah. Tjitarum 25 v. Durban n. Lor. Marques. Waib along 25 te Suez. Alkmaar 24 4» m zo v. Kaap San Roque. Castor 25 v. Port of Spain n. La Guaira. Dorestad 24 220 m no v. Barbados. Doris 24 v. Matanzas n. Savannah. Esso Amsterdam 24 260 m ozo v. Malta. Japara 25 v. Chalna n. Calcutta. Mithras 25 v. Benghazi n. Bari. Purmercnd 24 350 m wzw v. d. Azoren. Taras 24 85 m w v. Kaap Matapan. Utrecht 24 250 m wzw v. d. Laccadiven. Vasum 1 okt in Suezkanaal. Zonnekerk 24 v. Porto Amelia n. Mtwara. Esso R'lam 24 v. Pt Said n. Kalundborg. Forest Hill 25 v. Port Sudan n. Suez. Gabonkust 25 te Freetown. Geeststar 24 v. Preston n. Barbados. Gulf Hollander 24 v. M. al Ahmadi n. Suez. Helicon 24 v. Rhodos n. Izmir. Katendrecht 24 v. Marseille n. Genua. Kelletia 24 v. Curacao n. Algiers. Kreon 23 v. Pto Sucre n. Nickerie. Kryptos 25 te Thameshaven. Kyllx 25 te Curasao. Limburg 25 te Portland. Loosdrecht 21 v. Ummsaid n. Durban. Loppersum 24 v. Hamburg n. Antwerpen Marathon 24 te Funchal. Medon 24 te Fort Liberte. Meliskerk 5 te Port Sudan. Merwede 25 te Abidjan. Neder Eems 24 v. Antw. n. Amsterdam. Neder Weser 24 v. Bangkok n. La Buan. Nijkerk 24 v. Melbourne n. Port Kembla Oranje Nassau p. 24 Flores n. Barbados. Pericles 24 v. Port au Prince n. Belize. Pr. Casimir 24 v. Montreal n. Londen. Pr. Willem IV 24 t. a Montreal. Pr. Will. v. Oranje 24 v. Montreal n. Le Havre. Rempang 25 te Hamburg. Roggeveen 23 v. Bohihan n. Brisbane. Stad Vlaardingen 24 v. Norfolk n. Rio de Janeiro. Stentor 24 v. Antwerpen n. Amsterdam. (Advertentie) SCHftCCHCL&TROS - TÊL.1080Ó DRGEL'JKS tn&CHtt'JVine. Il-lï*ï-5*7-9 LESSEN VOOR R.K. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 26 sept. De lasten van de gezanteiijke sociale verzeke ringen zijn in 1962 gestegen tot boven de vier miljard gulden. In 1960 werd door werkgevers, werknemers en overheid in totaal 3.503 miljoen gul den betaald, in 1961 3.788 miljoen en vorig jaar 4.158 miljoen gulden. Het laatste bedrag was als volgt ver deeld: Werkgevers 1.614 miljoen, werk nemers 2.312 miljoen en overheid 232 miljoen gulden. Met de uitkeringen was in de genoemde drie jaren reRP- 3.262 miljoen. 3 482 miljoen en 3.944 miljoen gulden gemoeid. Over het to taal van de sociale verzekeringen dus nog een „batig saldo". Uit de toelich ting op de begroting van Sociale Za ken blijkt echter, dat de financiering van de AOW een tekort vertoonde: in komsten in 1962 ruim 1.290 miljoen, uitgaven 1.387 miljoen gulden. De keuze voor financiering van de sociale verzekeringen uit premiehef fing of uit de schatkist is voor de re gering geen beginselkwestie, schrijft minister Veldkamp. Er moet voora. worden gelet op het praktische effect van de financieringsmethode op de in komensverdeling. De bewindsman ontkent echter dat (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 26 sept. Eind maart 1963 werkten 21.700 (Nederlandse) man nen en 3.900 vrouwen in Duitsland. „De pendel van Nederlandse grensarbeiders naar Duitsland blijkt vrij omvangrijk te zijn", schrijft minister Veldkamp in de toelichting op zijn begroting. „Voorna melijk als gevolg van de hoge lonen daar te lande". Eind 1962 lagen in Duitsland de nominaal verdiende uur- Ionen In de burgerlijke en utiliteitsbouw Semiddeld 35 procent boven die in «Ierland. In de industrie was het verschil voor mannen rond 30 procent en voor vrouwen rond 40 procent. ONDERTROUWD: C. A. Stevens eh G. W. Dijks. GETROUWD: Th. A. de Veth en J. de Gast, L. M. van der Kamp en T. M. H. Ballinttjn, E. M. A. Klep en J. C. H. Veling. GEBOREN: z.v. K. E. Grandia en G Hinfelaar, L. Fehlirtg en C. H. M. var Vliet, z.v. L. J. van der Zwaan en M. K. van der Schoor, z.v. C. J. Op de' Coul en E. E. van Elk, z.v. J. Dikke- boom en A. Sietsma, dr. v. J. B. Schou ten en A. M. A. Beilschmidt. OVERLEDEN: A. Monderman, 82 jr. J. P. A. Wiegman, 79 jr., Wed. W. Castricum-de Zeeuw, 86 jr.; B. Olden- dorp, 79 jr., wed. N. Walsmit-Schoorl, 87 jr., J. H. M. Middendorp, 18 jr. er een onderscheid zou kunnen worden gemaakt tussen „echte" sociale ver zekeringen (die uit premieheffing zou den moeten worden betaald) en „on echte sociale verzekeringen", waar voor financiering uit de schatkist m aanmerking zou komen. De kinderbij slagverzekering is geen ander „soort" verzekering dan b.v. de AOW. „In fei te", aldus dr. Veldkamp, „heeft het sociale verzekeringsstelsel een „ge mengd" karakter gekregen door reke ning te gaan houden met het behoefte element in verband met het bereiken van een redelijk bestaansminimum". De minister zal binnenkort een wets ontwerp indienen tot wijziging van de interimregeling voor Invalldlteitsrente- trekkers. Het minimum percentage in validiteit, dat nodig is om voor bij slag in aanmerking te komen, zal wor den verlaagd van 66-twee->derde tot 55 procent. Zo mogelijk nog dit jaar zal verder worden voorgesteld de uitkeringster mijn voor de werkloosheidswet te ver lengen tot vijf weken. De bewindsman volgt hiermee het advies van de SER. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. Minister Veldkamp meent, dat meer aandacht moet worden gegeven aan de voorlich ting over kanker en aan de behandelings mogelijkheden. „Men mag thans aanne men", aldus de bewindsman in de toe lichting op zijn begroting, „dat het ro ken van sigaretten de belangrijkste oor zaak is van de enorme uitbreiding van het aantal gevallen van longkanker". Hij stelt zich, zoals reeds eerder is bericht, voor, een belangrijke subsidie toe te kennen in de kosten van de voorlichtingsactie „Roken-Jeugd" van het bureau Kankervoorlichting. De therapeutische mogelijkheden voor kankerpatiënten worden geleidelijk enigszins groter. HAARLEM, 26 sept. Op de Rijks straatweg ter hoogte van de Vergier- deweg is gistermiddag een tienjarig jongetje door een bestelauto aangere den. Het jongetje stond met een voet op een aldaar gelegen zebrapad. De bestuurder van de bestelauto, een 28- jarige koopman uit Haarlem, zou aan vankelijk het plan hebben gehad te stoppen, maar reed uiteindelijk toch door. Daarbij reed hij de jongen aan, die elf meter werd meegesleurd. Met een hersenschudding, een hoofdwond, een gebroken pols en verwondingen aan een van de benen is hij in het zieken huis Sint-Joannes de Deo opgenomen. De verkeerspolitie verzoekt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. ■::Y L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 17