Behalve Profumo geen andere ministers betrokken bij schandaal Rapport-Denning: nieuwe storm in Brits parlement? Nationale veiligheid is - in ieder geval niet in gevaar geweest ïïïfU Wind blaast schutting van C. en A. omver GOUDEN PENNING VAN PAULUS VI K.A.B.-voorzitter Middelhuis: BOOTTOCHT DOOR OVERIJSSELS HERFSTLANDSCHAP „Regering begrijpt eis vakcentrales" te Dominicaans leger vond president te zwak en te „links" Bij loonsverhoging van 10 pet. stijgen de prijzen werk hervat Het weer houses enaland Vrouw ernstig gewond onder het vallende houtwerk Bliksem slaat in REVOLUTIE ZONDER BLOEDVERGIETEN Bij Arbeiderspers echte bakker Afnemende wind N.V. „DE STEENWERF" BLIKSEM DOODT VEEHOUDER Weer ongeluk op de Nieuwendijk te Amsterdam Nachtploeg staakte: geen Alg. Ochtendblad DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31549 LONDEN, 26 sept. (Reuter) Volgens politieke kringen in de Britse hoofdstad belooft het van daag gepubliceerde rapport van Lord Denning over de Profumo- affaire een nieuwe storm in het Britse parlement te veroorzaken, waarbij de Labour-partij zich vooral zal richten op wat som migen noemen een „reusachtige nieuwe technische warboel". stóMORRI Vüeforeyou êiuj! Suède dames- en herenjasjes regen Schoorsteenklachten Wij spuiten in één cfag een nieuw rond, glad, lekvrij en NAADLOOS KANAAL in uw oude schoorsteen zon der hak- of breekwerk. Spaarndamseweg 48 Haarlem Telefoon 0250053750 ff* Een felle windstoot heeft van morgen in de hoofdstad de zeven tig meter lange schutting van C en A geveld. Met een daverende klap kwam het gevaarte op het trottoir van de Nieuwendijk te recht. Wonder hoven wonder werd slechts een voorbijganger ernstig getroffen. Lord Denningsamensteller van het rapport over de Profumo- affaire, dat een bestselleraan het worden is. Voor 3,75 is het bij de Britse staatsdrukkerij ver krijgbaar. Prinses Beatrix gefotografeerd tijdens een boottocht naar de Bakkerskooi, een eendekooi van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, wélke vaart haar een prachtig herfstbeéld toonde van het Overijsselse waterlandDe tocht toets ook een hoogtepunt van het bezoek* dat zij gisteren aan de provincie bracht. Beide zijden van een gouden penning van Paus Paulus VI, l gelegenheid van de hervatting van het Concilie geslagen door de Rijksmunt in Utrecht, naar een ontwerp van Geurt Brinkgreve. SANTO DOMINGO, 26 sept. (Rtr, AFPDPA) Preside.4 Juan Bosch is gisteren na een staatsgreep, waarbij geen bloed werd vergoten, afgezet en in bal lingschap gegaan. Een militaire junta heeft het bewind in handen genomen jn de Dominicaanse Republiek. Huurpeil Speculaasjes met amandelen en Brokkenspeculaas Normale procedure De groots-te schok, die het rapport voor de meeste politici heeft opge leverd, was wel de onthulling dat zij elf jaar lang ten onrechte in de over tuiging hebben geleefd, dat de minis ter-president verantwoordelijk zou zijn voor de veiligheidsdiensten. Het rap port verwijst namelijk naar een offi ciële richtlijn van 1952, waarin de verantwoordelijkheid voor de veilig heid in handen van de minister van binnenlandse zaken werd gelegd. De Labour-leiders zullen mogelijk aanvoe ren, dat de meeste parlementsleden en vele ministers en hoge ambtenaren hiervan voor de eerste maal horen. In kringen, die in nauw contact met de regering staan, wees men er echter op dat in de praktijk de premier, als hoofd der regering, uiteindelijk de ver antwoordelijkheid voor alle ministeries draagt, dus ook voor dat van binnen landse zaken en de veiligheidsdiensten. Premier Macmillan wist van het bestaan van het elf jaar oude voor schrift af, doch het is nooit publiek bekend geworden. In het Lagerhuis werden alle vragen over de veiligheid ■teeds tot de minister-president gericht en niet tot de minister van binnenland se zaken. Lord Denning verklaart in zijn rap port dat de geruchten over de andere ministers „ongegrond en onwaar zijn". Na vraaggesprekken met meer dan 150 personen, onder wie de premier zowel als prostituees, verklaart de 64- jarige jurist dat het morele peil in het openbare leven niet is verlaagd. Het grote verschil met vroeger wordt vol gens hem gevormd door het feit, dat mannen op hoge posten kwetsbaarder zijn dan voorheen, omdat schandaal- nieuws over bekende personen handels waar is geworden, die geld opbrengt. Hij is van mening dat tegen de handel in schandaalnieuws moet worden opge treden. Lord Denning had in het bijzonder opdracht gekregen een onderzoek in te Stellen naar de veiligheidsaspecten van de zaak. HU somt de geruchten op over zedenschandalen waarbij ministers en andere vooraanstaande personen be trokken zouden zijn geweest en zegt dat er geen aanwijzingen zijn te ge loven dat de nationale veiligheid in gevaar geweest is of zou kunnen ko men. Hij zegt de namen van de betrok ken personen niet te zullen noemen. Zij die de geruchten vernomen hebben, kunnen zelf wel uitmaken wie er be doeld wordt, degenen die ze niet ge hoord heeft is ,,er beter aan toe" (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (Op gemaakt te 11.15 uur). Nu en dan opklaringen met enkele verspreid voorkomende buien. Ge leidelijk tot krachtig of matig af nemende westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Vrijdag zon: 6.32—18.29 maan: 15.59 (Advertentie) Tijd voor de klassieke rag- lan regenjas met ronde kraag. Blauw of magnifiek bruin-me lée 89.50 En voor de sportlef-mo derne typen, b.v. die, waarbij kraag en binnen werk zijn afgezet met schotse tartans 89.50 Buitenlandse fabrikaten. IUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Urectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A M van der Kallen, loofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vam redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc., 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tus^n 5.30 en 7 uur, tel. 20800. De militaire junta heeft een mamfest uitgegeven waarin zij de regering- Bosch beschuldigt van „minachting van de grondwet en de persoonlijke rech ten." De grondwet jg buiten werking gesteld en de oude grondwet van decem ber 1962 is weer van kracht verklaard. Het parlement is ontbonden en de junta heeft verklaard aan het bewind te blijven tot een voorlopige regering is gevormd. Voorts ls het communisme verboden. wanneer hij dat niet weet, aldus Lord Denning. Lord Denning haalt een door hem niet met name genoemde Franse krant aan, waarin premier Macmil lan ervan wordt beschuldigd de affaire-Keeler in de doofpot te willen stoppen. Deze beschuldiging is „vol ledig ongegrond", zegt hij. Ten aan zien van vele geruchten omtrent vooraanstaande personen die met de meisjes van dr. Ward te maken gehad zouden hebben, zegt Lord Den ning dat al deze gevallen tot on schuldige gebeurtenissen te herleiden bleken te zijn zoals bijvoorbeeld dat dr. Ward een portret had gemaakt van een vooraanstaande persoon en later diens naam had genoemd als van een van zijn „vrienden". Het rapport zegt voorts dat kapitein Ivanov nooit een minnaar van Chris tine Keeler is geweest, zoals deze laat ste suggereerde. In januari van dit jaar vertelde miss Keeler al aan de politie dat zij een verhouding had met Profumo. De politie wist toen, dat zij haar levensverhaal had verkocht aan een Londens zondagsblad. In dit ver haal stonden bijzonderheden over haar betrekkingen met de Russische diplo maat. Het vermeldde ook dat haar gevraagd was van Profumo te weten te komen wanneer de Amerikanen West-Duitsland bepaalde atoomgehei men zouden verstrekken. Het is jam mer, aldus het rapport-Denning, dat miss Keeler tussen januari en april helemaal niet door de veiligheidsdienst van Scotland Yard is gehoord. Er moet iets met de coördinatie zijn misgelo pen. Met betrekking tot de rol, die de veiligheidsdienst in deze affaire heeft gespeeld, zegt het rapport voorts, dat deze dienst alleen tot taak had te waken tegen activiteit van of namens Russische agenten, en in het bijzonder tegen die van kapitein Ivanov. De dienst verdacht Profumo er wel van ongeoorloofde betrekkingen met Keeler te onderhouden, doch besloot tenslotte dat dit feit niet onder zijn taak viel. De enige kritiek die Lord Denning op dit besluit heeft, is dat uit het gedrag van Profumo een karaktertrek tot uiting kwam, die hem tot een gevaar voor de veiligheid bestempelde. Toen de veiligheidsdienst achter deze ver houding kwam, was zij echter reed? verbroken en had Ivanov Londen al weer verlaten. BOZUM, 26 sept. De 35-jarige vee houder M. van Dijk is gistermiddag in een weiland in Bozum dodelijk door de bliksem getroffen. Het slachtoffer laat vrouw en drie kinderen na. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 26 sept. Welk een hardnekkig noodlot rust er op het afge brande pand van C. A. aan de Nieu wendijk. Vanmorgen omstreeks half ne gen viel de bijna zeventig meter lange schutting, die de rume van het gebouw aan het oog onttrekt, met dreunend ge weld op het trottoir van de Nieuwen dijk. Juist op het moment dat verschil lende mensen zich naar hun werk spoed den. Mevr. F. J. Giezen-Vos uit Sant poort is daarvan het slachtoffer gewor den. Zij kwam onder de vallende schut ting terecht. Nadat men haar met veel moeite onder het zware houtwerk had bevrijd, is zij met ernstige hoofdwonden en Inwendige kneuzingen naar het Bin nengasthuis vervoerd. Een tweede slachtoffer was een kleine jongen, die een stuk van de schutting op zijn neus kreeg. Het kind liep daar bij een bloedneus op, maar alvorens om standers zich over het jongetje konden ontfermen, had het snel de benen ge nomen. Een voor de schutting gepar keerde bestelauto heeft wellicht nog verder onheil voorkomen. De wagen kreeg een groot stuk van de schutting op haar dak. De heer M. G. Reitsma uit Beverwijk bijvoorbeeld wist hier van te profiteren. Toen hij de schutting naar voren zag komen wierp hij zich haastig plat op de grond. Boven hem bleef het zware houtwerk op het dak van de bestelauto hangen. De politie en brandweer waren snel ter plaatse. Met vereende krachten heeft men de Nieuwendijk weer vrij gemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid is de bijna vijf meter hoge schutting door een har de windvlaag, die komende vanaf het open stuk aan het Damrak vrij spel had, de oorzaak van het omvallen. Het is overigens de tweede keer dat er aan de Nieuwendijk een ongeluk bij het voor malige pand van C en A heeft plaats gevonden. De eerste keer' is er puin over de schutting heen gevallen, waarbij een der etalages van Smorenburg sneuvelde. OTERLEEK, 26 sept. Tijdens een onweer zijn gisteren zes koeien, eigen dom van de veehouder J. C. Stroomer te Oterleek gedood. De dieren waren aangesloten op een elektrische melk machine, toen de bliksem in de leiding sloeg. De heer Stroomer wias verzekerd. De president, die inmiddels is aange komen op de Portoricaanse luchtmacht basis Ramey, gaat naar San Jua.n waar hij met officieel eerbetoon zal worden ontvangen. De leiders van de zes o] en tegen het bewind van er op verzoek van de junta mee inge stemd een nieuwe regering te vormen, „die het vertrouwen van het volk zal hebben en het land tot verwerkelijking van een ware democratische revolutie zal kunnen leiden." Het militaire bewind heeft beloofd, dat all j internationale overeenkomsten zul len worden nagekomen, in het bijzonder die van Punta del Este (Interamerikaan- se verklaring tegen het communisme); ook de rechten van de mens, buiten landse eigendommen en vrijheid van handel zullen worden gerespecteerd. Het manifest besluit: „We moesten dit doen wegens de negatieve houding van Bosch op herhaalde verzoeken het com munisme te bedwingen." De regering van president Bosch „schiep internatio nale conflicten met onoverzienbare ge volgen", aldus het manifest, waarmee blijkbaar de betrekkingen met Haïti werden bedoeld. NEW YORK (Reuter) Politieke waarnemers in New York menen, dat een onbekwaam bestuur, economisch verval en grindende macht van de link se groepen, de oorzaken zijn van de val van president Bosch. De voorspellingen dat de regering-Bosch op het punt stond ineen te storten waren de laatste we ken toegenomen. Volgens de waarne mers was de laatste strohalm waaraan Bosch zich had vastgeklampt een wets voorstel voor strenge maatregelen tot het verbeurd verklaren van goederen van mensen die voordeel hadden geno ten van het regime van de vermoorde dictator Trujilio. Zij menen voorts, dat halsstarrigheid en tekenen van persoon lijke ijdelheid hebben bijgedragen tot de val van Bosch. Hij zou geen acht hebben geslagen op aanwijzingen van communistische infiltratie in zijn rege ring en het sympathiseren van sommi gen van zijn jongere partijleden met uiterst linkse en Castro-gezinde groe pen. De Verenigde Staten hebben inmid dels de diplomatieke betrekkingen en de economische en militaire hulp aan de Dominicaanse Republiek opgeschort. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken is dit een normale stap als een erkende regering omver is gewor pen. Hij voegde er aan toe: „Iedere omverwerping van een gekozen demo cratische regering is een politiek verlies voor alle landen van het Amerikaanse vasteland, met inbegrip van de Verenig de Staten." Ook Venezuela heeft de be trekkingen verbroken. Men neemt aan dat de ministers van buitenlandse zaken van de Amerikaanse landen op verzoek van Venezuela binnenkort bijeen zullen komen om de Dominicaanse kwestie te bespreken. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG, 26 sept. De heer Mid delhuis, voorzitter van de KAB, heeft gisteravond verklaard, dat minister V eldkamp „de eis van een forse loons verhoging, die door de vakcentrales is gesteld, begrijpt." „Daarmee is niet gezegd, dat de regering ook akkoord gaat met een loonsverhoging van tien procent" aldus de heer Middelhuis na het gesprek tussen de regering en en kele vertegenwoordigers van de vier centrales van (industriële) werkgevers, de drie werknemersvakcentrales, de Landbouw en de Middenstand. Minis ter Veldkamp zei na afloop van de be spreking, dat hij graag zou willen, dat men vertrouwen heeft in de overheid en het georganiseerde bedrijfsleven. Concrete voorstellen, laat staan een „pakket maatregelen", schijnen giste- Advertentie) ren nog door niemand op tafel te zijn gelegd. „Het gesprek was zuiver ori ënterend. Wij hebben een soort inven tarisatie gemaakt van alle factoren, die bjj het vinden van een oplossing uit de huidige moeilijke situatie een rol spelen", werd gezegd. Niettemin noemde de heer Middel huis een concreet cijfer voor de loons verhoging: tien procent. Hij zei: „Het mag van mij ook wel twaalf procent worden, maar niet minder. Maar we moeten natuurlijk nog zien waar wfl uit komen. Zelf zie ik nog geen ramp gebeuren als men het over een loons verhoging van tien procent eens zou worden, al heeft zo'n verhoging na tuurlijk wel gevolgen voor de prijzen." De heer Middelhuis schatte globaal, dat een loonsverhoging van tien procent een prijsverhoging van drie tot vier pro cent tot gevolg zou hebben. „Minister Andriessen vindt dat laatste niet fijn. Het is echter voor mij de vraag, of je in de huidige situatie wel de meest ver standige politiek kan volgen." Drs. Roemers, voorzitter van het NVV, verklaarde, dat wij zeker niet licht mogen denken over een inflatie. Hij ontkende echter, dat een flinke loonsverhoging zo vreselijk nadelig zou zijn voor de „vergeten groepen." „Voor deze mensen zijn zwarte lonen nóg nade liger, ondermeer omdat deze feitelijk betaalde, maar officieel niet geregis treerde lonen niet doorwerken in d» index, aan de hand waarvan de wel- vaartsvaste uitkeringen worden bere kend." AMSTERDAM, 26 sept. De nacht ploeg technisch personeel, ongeveer zeventig man, van de Arbeiderspers, die om half tien begint, is gisteravond niet opgekomen. Als gevolg daarvan konden vandaag het „Algemeen Och tendblad" en de edities van „Het Vrije Volk" voor Den Haag en de provincies Friesland, Overijssel, Utrecht, Bra bant en Limburg niet verschijnen. Zoals wjj gisteren reeds in de meeste van onze edities vermeldden besloot het technisch personeel kracht bij te zetten aan de vorige week kenbaar gemaakte eis de lonen van de grafici per 1 oktober met acht pet. te verhogen. Daartoe werd een staking van 24 uur afgekondigd. Vanmorgen werd, overeenkomstig de verwachting, het werk door de dagploeg hervat. Stipt op tijd begon de techni sche afdeling zonder noemenswaardige absentie. v (Advertentie) zijn het lekkerst van een omdat ze zo heerlijk gekruid zijn. De werkgevers hebben nog geen standpunt bepaald over de maatrege len, die zouden moeten worden geno men. Wél hebben zij er woensdag nog eens op gewezen, dat bij een flinke loonsverhoging het huurpeil niet gelijk kan blijven en dat prijsaanpassing on vermijdelijk is. Ook hebben zij de na druk gelegd op het effect van een stij ging van de arbeidskosten op export en investeringen. De heer Van Mastrigt, voorzitter van het CNV, verklaarde niets te voe len voor een algemene loonronde. Hjj heeft voor zichzelf nog niet uitgemaakt of reeds ingrijpende maatregelen, zoals een „openbreken" van lopende collec tieve contracten, moeten worden geno men vóór 1 januari. Wel kunnen vol gens de heer Van Mastrigt bij een forse verhoging van de contracten, die per 1 januari aflopen, de CAO's, die op die datum nog een flinke looptijd voor de boeg hebben, niet te lang achterblijven. Minister Veldkamp legde vooral de nadruk op de eerste verantwoordelijk heid van het georganiseerde bedrijfsle ven voor de loonvorming. Hij zei, dat de regering daar niet tussen wil komen, ook al niet omdat in de huidige moei lijkheden duidelijk het gezag van de organisaties van werkgevers en werk nemers in het geding is. De regering wil daarom tenzij ieder het erover eens zou zijn, dat on middellijke maatregelen nodig zijn vasthouden aan de normale procedur» van het loonsysteem. Daarvoor is aller eerst noodzakelijk, dat het halfjaarlijk se sociaal-economisch rapport van de SER beschikbaar is. De vaststelling van dit advies wordt zoveel mogelijk be spoedigd, maar het voorbereidende over leg is nog maar pas begonnen. De resultaten van de studie die het Centraal Planbureau maakt over de verschillende effecten van loonsver hogingen van acht, tien en twaalf pro cent en een uitbreiding van de vakan ties, zullen begin volgende week be schikbaar komen. Maandag is er op nieuw een bespreking, dan tussen de regering en het voltallig bestuur van de Stichting van den Arbeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1