Verbetering kwaliteit en spreiding industriële export noodzak Revaluatie nu geen oplossing VS „bevriezen" hulpverlening aan Indonesië BOEFJE" VOLGEND JAAR OP T.V. m Londen wijst voorstel van Frankrijk af Nationale Woningraad bestaat vijftig jaar Wijziging garantiekrediet- geving aan middenstand? DE DODELIJKE LADING Voorzitter Centrale Kamer van Handelsbevordering heft de vinger tegen protectionisme Ned. zakenman in Duitsland aangehouden ém Het „kernzwaard" van Europa Boze vader geeft concierge pak slaag Royale geste van 125-jarige RVS EEG ivil Rusland tegemoetkomen Hogere inkomsten VALEUROP Bonusuitgifte bij ICI van 1 op 2 Franse lening nu al voltekend Prinses Beatrix in Overijssel Kostenstijging bij mijnbouw belastte alleen huisbrand Nieuwe oproep door politie Rijschoolhouders blijven auto weigeren SIDNEY VAN DEN BERGH PROFWITTEVEEN „Revaluatie in huidige situatie onmogelijk' „Kippenoorlog" Arrestatie in Sneek Extra-uitkering uit gemeentefonds Erkenning als enige voorwaarde gesteld t' Goede zaken op Electro Technische Beurs Eerste halfjaar hogere winst en recordomzet BEGROTING ECONOMISCHE ZAKEN Sportieve puntertocht over de Belterwiede Moord in stalling In Venlo Kip kampeerwagens wijzigt de statuten Courses Duindigt DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PAGINA Z 55 imiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiimmiiiiMiiuuiuniiiiiiuiiiiiiitiiiiiiiiih ft ln de NCRV-studio te Bussum heeft men dezer dagen „Boefje", door Jaap van der Poll, naar het beroemde boek van M. J. Brusse opge nomen. De regie heeft Gerard Rekers. De rol van Boefje (Jan) wordt gespeeld door Rita Marêchal, die na enkele jaren van afwezig heid in het buitenland, voor het eerst weer voor de camera's zal komen. Eet ligt in de bedoeling Boefje in de loop van 1961/. uit te zenden. VLAANDEREN iiiimmiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii (Van een verslaggever) LAREN, 25 sept ,,Wij hebben de laatste tien jaar een ontzaglijke ont wikkeling meegemaakt, ook in onze export. Ik xie mogelijkheden, dat deze ontwikkeling ook ln de komende decen nia zeMs in een versneld tempo zal doorgaan", aldus verklaarde de heer Sidney van den Bergh in zijn lunctie van voorzitter van de centrale Kamer van Handelsbevordering in een rede voering over de industrialisatienota en de export tijdens de algemene jaarver gadering van de federatie voor de Ne derlandse Export. De heer Van den Bergh betoogde dat de stijging van de totale Neder landse uitvoer voor een belangrijk deel is gedragen door een toenemen de uitvoer van industriële producten. Om deze export in de toekomst krach tig te bevorderen stelde spreker, dat men als de twee belangrijkste facto ren moet zien: verbetering van de kwaliteit en betere geografische sprei ding. Het is ais Centrale Kamer me de onze taak de kwaliteit van de Ne derlandse producten te propageren, zowel op bestaande als op nieuwe markten, en alle pogingen te onder steunen om door betere research en voorlichting onze reputatie op dit ge bied hoog te houden en zo mogelijk nog te verbeteren, aldus de heer Van den Bergh. Ten aanzien van de geografische sprei ding wees de spreker op de gevaren die ons bedreigen. „Door de E.Ë.G. be staat de neiging ons te concentreren op die landen waar door de verlaging van invoerrechten zich direct grotere mogelijkheden voordoen. Maar Neder land heeft zich ontwikkeld en de Ne derlandse handel is groot geworden door de gehele wereld als zijn afzet gebied te zien. Hier dreigt nu het gro te gevaar, dat wij ln deze E.E.G. het protectionisme aan de buitengrens de vrije hand laten, en helaas zijn er ster ke invloeden, vooral in Frankrijk, maar op agrarisch gebied ook ln Duitsland, die in de richting van een sterk afge sloten Europa willen gaan". „Ik kan er niet genoeg op wijzen, hoe fataal dit voor ons land is. De Franse Sresident heeft gedreigd dat hij, indien U zijn zin niet krijgt wat de Fran se agrarische export betreft, geen belang meer heeft bij de E. E. G. als zodanig. Ik geloof nog niet, dat men dit dreigement zo ernstig moet opne men, maar Indien Frankrijk deze rich ting zou uitgaan, geloof ik dat de eco nomische integratie voor onze toekom stige welvaart van zulk een uitnemend belang is, dat men er ernstig naar zal moeten streven om zonder Frankrijk, met natuurlijk de mogelijkheid van een latere aansluiting van Frankrijk indien het klimaat daar verandert, dus om zon der Frankrijk maar met Engeland en de EVA-landen het grote geografische gebied te bestrijken dat wij voor onze expansie en de welvaart van ons volk zo nodig zullen hebben" Voorts wees spreker op het belang van samenwerking van verschillende bedrijven waarop de industrialisatie nota wijst. Dat deze samenwerking soms tot samensmelting zal leiden be hoeft niet altijd betreurd te worden. Hij bepleitte in ditverband samenwerking op het gebied van research.„Wij staan hier beslist achter bij andere landen". .99 (Van onze sociaal-eeon. redactie) DEN HAAG, 25 sept. Bij het ver laten van de ministerraad heeft de minister van Financiën, prof. Witteveen, met enkele woorden een reactie gegeven op de geruchten als zou een revaluatie van de gulden worden overwogen. „Deze berusten nergens op", zei de minister. „Het kan trouwens ln de huidige situatie niet eens". ROTTERDAM, 26 sept. Een 31- jarige Nederlandse zakenman, de heer R.I uit Rotterdam, is dinsdagmiddag in Keulen door de Duitse douane recherche gearresteerd onder verden king, bij het importeren in Duitsland van Amerikaans consumptiegevogelte invoerrechten ontdoken te hebben. De betrokkene is gisteren tegen een borgstelling van 50.000 Mark vrijgelaten. Zijn arrestatie houdt verband met de „kippenoorlog" tussen de EEG en de Verenigde Staten en zou gegrond zijn op eventuele overtreding van de voor schriften enkele maanden geleden. De zakenman bevond zich in Keulen in verband met de aidaar gehouden levensmiddelenbeurs „Anuga". Hjj werd gisteren in zijn stand op de beurs aangehouden. Hij blijft in Duitsland, ten eerste om de borgsom niet te verspelen en ten tweede om na te gaan in hoeverre hij zich aan ontduiking van invoerrechten zou hebben schuldig gemaakt. Dat dit het geval zou zijn wordt door zijn zaak ernstig betwijfeld. Overigens acht de woordvoerder van het kantoor van de zakenman het niet uitgesloten dat meer importeurs van Amerikaanse goederen een zelfde lot zullen ondergaan als zij naar Duitsland reizen. SNEEK, 25 sept. Naar aanleiding van de berichten over de arrestatie van een koopman in Sneek, die ervan wordt verdacht de beschutte werkplaats te Sneek financieel te hebben bena deeld, vernemen wij van het A.N.P dat het onjuist is dat zoals gisteren door het persbureau werd gemeld de directeur van de beschutte Centrale werkplaats in Kollum zou zijn ge schorst. In de beschutte werkplaats te Kollum hebben zich, aldus het A.N.P. géén onregelmatigheden voorgedaan. (Van een verslaggever) LAREN, 26 sept. De kans dat de regering tot een revaluatie van de gul den zal overgaan ter oplossing van de huidige moeilijkheden met betrekking tot het loonpeil, acht de heer Sydney van den Bergh zeer klein. Hg zei dit in antwoord op vragen in de jaarlijkse algemene vergadering van de Federatie voor de Nederlandse Export (Fenedex), naar aanleiding van zijn rede over „de industrialisatienota en de export". Re valuatie en devaluatie zgn noodmaat regelen waartoe pas in uiterste nood zaak mag worden overgegaan, en die uiterste noodzaak achtte de heer Van den Bergh thans bepaald niet aanwezig. Een vergelijking met de vorige revalua tie gaat z.i. niet op, omdat wg toen met West-Duitsland meegingen, terwijl wij het thans alleen zouden doen. Een nieu we revaluatie zou bepaalde ondernemin gen nog erger treffen dan destijds. Bo vendien zouden de loonproblemen niet worden opgelost aangezien de uit re valuatie voortvloeiende prijsverlagin gen slechts langzaam doorwerken, ter wijl de werknemers de voorkeur geven aan een groter bedrag in hun loon zakje. Voor onze export zou een reva luatie van de gulden bepaald ongunstige gevolgen hebben en uiterst ongunstig zou de situatie worden voor de dienst verlenende bedrijven. Gevraagd naar de gevolgen van een loonpeil op Europees niveau voor onze exportpositie, antwoordde de heer Van den Bergh, dat deze kostenverhogingen de export steeds moeilijker maken, maar na. zjjn mening zal ons land toch kans zien de uitvoer zelfs nog te ver groten. Als belangrijkste steunmiddelen bij dit streven noemde spreker nog maals kwaliteitsverbetering en betere exportbevordering. Spreker zei te menen, dat in de toe komstige ontwikkeling onze export gen knelpunt behoeft te zijn, als wij onze mogelijkheden ten volle uitbuiten en ons toeleggen op de export van ar tikelen, die werkelp'k rendabel zijn, en wij niet trachten onze export hoog te houden door hoge subsidies op de ex port van sommige landbouwproducten, waarvoor op de wereldmarkt tegen kostprijs geen lonende afzet is te vin den. Tenslotte zei de heer Van den Bergh ook grote mogelijkheden voor de Nederlandse export naar de ontwikke lingslanden te zien. WASHINGTON, 25 sept. (Rtr.) In afwachting van mededelingen over de plannen van Indonesië ten opzichte van de Federatie Maleisië en Groot-Brittan nië is de nieuwe Amerikaanse econo mische hulp voor Indonesië „bevro ren", zo ig van regeringsfunctionaris sen in Washington vernomen. Het In ternationale Monetaire Fonds heeft de Indonesische regering ervan op de hoogte gesteld, dat de kredietregeling voor 50 miljoen dollar, die in juli werd getroffen, tijdelijk ig opgeschort. MOSKOU Indonesische studenten in Moskou hebben vandaag een voor genomen demonstratie bij de Britse ambassade afgelast zonder een reden daarvoor op te geven. Toen zich al een veertigtal studenten bij de Leninblbllo- theek had verzameld, werden gestencil de verklaringen uitgereikt waarin stond, dat de betoging „tot onze grote spgt.... om verschillende redenen niet zal door gaan". Westelijke waarnemers achten het waarschijnlijk, dat de Russische auto riteiten de hand hebben in de afgelas ting van de betoging. Hoewel de Sovjet- Unie het eens is met de Indonesische houding ten opzichte van Maleisië, wil zg waarschijnlijk de betrekkingen met Groot-Brittannië hierdoor niet laten schaden, nu nieuwe onderhandelingen tussen Oost en West over belangrlike vraagstukken in het vooruitzicht zijn. LONDEN, 25 sept. (AFP) De Brit se regering acht het Franse aanbod vervat in de maandag door de Fran se staatssecretaris van buitenlandse za ken Deloncle in Straatsburg afgelegde verklaringen betreffende een deelne ming van Groot-Brittannië aan een eventueel Europees Kernzwaard (Force de Frappe) onaanvaardbaar, aldus is van gezaghebbende Britse zijde te ver staan gegeven. Deloncle had gezegd dat men, wan neer Europa zijn politieke structuur zou gaan versterken, nader zou kun nen gaan vaststellen hoe de door Frank rijk ondernomen (nucleaire) inspanning door het geheel van de Europese lan den voor de gemeenschappelijke ver dediging gebruikt zou kunnen worden. „Als Groot-Brittannië zijn toekomst in de gemeenschap van Europa zou gaan bepalen, kan het op dat gebied gelegen heid vinden voor een positieve bijdra ge, rekening houdend met de noodzake lijke keuze welke een dergelijke beslis sing met zich meebrengt", aldus De loncle. De Britse regering meent dat dit aan bod het Verenigd Koninkrijk zou stel len voor een keuze tussen het Atlan tische en een Europees verdedigings systeem, terwijl overigens niets er op wijst dat ook de overige Europese bondgenoten een dergelijke keuze zou den willen doen, aldus de aangehaalde Britse bron. DEN HAAG, 25 sept. De minister van financiën heeft aan de gemeente besturen medegedeeld dat zij over 1959 nog een na-uitkering uit het gemeente fonds zullen ontvangen, berekend naar 0,730004 procent van het basis-bedrag van de algemene uitkering. Deze na- uitkering zal een bedrag van rond 10 miljoen lopen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 sept. Een ver ontwaardigde vader heeft gisteren de concierge van een lagere school in de binnenstad een pak slaag toegediend, omdat hl) vond, dat de concierge zijn zoontje onheus had behandeld. De jon gen was volgens de concierge gister morgen lastig. Toen hij op een gege ven moment op een bloembak zat, nam de concierge hem bij zijn oor en bracht hem by de directeur. Na school bracht de jongen thuis verslag uit over zyn ervaringen, waarop de vader hem mee terug naar school nam om de kwestie te regelen. Op school gekomen gaf hg zyn zoon eerst opdracht de concierge een klap te geven om daarna zelf de afstraffing met een pak slaag af te ronden. De concierge heeft aangifte ge daan van mishandeling. ROTTERDAM, 25 sept. Het 125- iarig bestaan van de R.V.S. is aanlei ding geweest tot het maken van een bijzonder royaal gebaar op velerlei ge bied. Op dat van de charitas door de beschikbaarstelling van een nieuw re productie-apparaat voor boeken ten be hoeve van de Nederlandse Blindenbi bliotheek, op dat van de wetenschap, de cultuur en de commercie door een verruimde doelstelling van de R.V.S.- stichting, die prijsvragen uitschrgft of doet uitschrijven voor werkzaamheden op genoemde terreinen en die subsidies verleent aan personen en instellingen, die in binnen- of buitenland studies ma ken. Van dit alles werd mededeling gedaan tijdens een feestelijke byeen- komst, die aan de receptie van gister middag vooraf ging. Daarnaast en dit kwam toen niet naar buiten heeft het bestuur nog een royale geste gedaan ten opzichte van het oersoneel. Dit liet zich niet onbe tuigd en bood een glasraam aan voor de hall in het nog in aanbouw zijnde ge deelte van het hoofdgebouw. Dit raam is vervaardigd door Louis van Roode en zal een plaats krijgen nabij het raam van Joep Nicolas, dat 25 jaar geleden werd aangeboden. Burgemeester mr. G. E. van Walsum, die met zijn echtgenote op de receptie aanwezig was, deelde mee dat aan de oudste directeur, de heer J. van Don gen, het officierschap in de Orde van Oranje Nassau is toegekend. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 25 sept. De Natio nale Woningraad bestaat een halve eeuw. Vijftig jaar lang heeft deze al gemene bond van woningbouwvereni gingen, die in dc hoofdstad zetelt, zich ingezet om de volkshuisvesting ln ons land te verbeteren. De Nationale Wo ningraad werkt naa«t het katholiek in stituut voor volkshuisvesting en het verbond van christelijke woningbouw verenigingen in Nederland. Naast de voornaamste taak, het bevorderen der verbetering van de volkshuisvesting, geeft de Nationale Woningraad ook voorlichting en bijstand aan de leden. Het gouden jubileum wordt vrij dag en zaterdag in Amsterdam ge vierd. De Nationale Woningraad werd op 23 augustus 1913 door 49 woningcorporaties in Amsterdam op gericht. Reeds langer bestond er on der de in 1901 in het le-'en geroepen woningbouwcorporaties behoefte zich aaneen te sluiten. December 1912 vond een eerste vergadering van wo ningbouwcorporaties plaats in Utrecht. De aanleiding hiertoe was de voorgenomen herziening van de woningwet. Tot de Nationale Woningraad beho ren behalve woningbouwcorpora ties ook gemeenten, die ter verbete ring van de volkshuisvesting wonin gen bouwen en exploiteren. Het aan tal leden is in de loop der vijftig jaren van 49 gegroeid tot 750. De aan gesloten corporaties en gemeenten ex ploiteren in totaal circa 500.000 wo ningen. Dit zijn voor het grootste deel woningwetwoningen, en sinds de laatr ste jaren ook huizen in de zgn A-pre- mie-sector. De Nationale Woningraad heeft een technisch bureau, een adviesafdeling voor de leden en een medewerker voor de woningverbeterirg, hoofdzake lijk van vooroorlogse huizen. Vrijdag wordt in het nieuwe RAI- gebouw 'alhier een congres gehouden, waarvan de ochtendzitting door de ko ningin zal worden bijgewoond. Minis ter P. C. W. M. Bogaers van volks huisvesting zal een rede houden. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum heeft de Nationale Woningraad een boek uitgegeven „Honderd jaar bouwen, vijftig iaar Nationale Woning raad", geschreven door de Amster damse journalist Evert Werkman. Het geeft een overzicht van de geschiede nis van de volkswoningbouw in ons land. BRUSSEL. 25 sept. (ANP), De ministerraad van de Europese Econo mische Gemeenschap heeft de Sovjet- Unie een vermindering van de invoer rechten voor drie produkten (kaviaar, wodka en krab) aangeboden op voor waarde, dat de regering in Moskou het bestaan van de E.E.G. niet langer negeert. Dit aanbod is vervat in een nota, die door de Nederlandse ambas sadeur in de Russische hoofdstad aan de regering van de Sovjet-Unie zal worden aangeboden. Deze procedure moet worden gevolgd, omdat de E.E.G, en de Sovjet-Unie geen betrekkingen onderhouden. De taak is opgedragen aan de ambassadeur van ons land, omdat Nederland het periodieke voor- zitb raai ersehap id waar van waarneemt. de E.G.-minister- De ministers van de zes landen van de E.E.G. hebben tot deze stap beslo ten naar aanleiding van eer klacht, die de Sovjet-Unie tot enkele lid-staten heeft gericht met name Frankryk, Duitsland en België en waarin werd geprotesteerd tegen de discriminatie van Rusland op het gebied van douane tarieven tegenover de tolrechten, die tussen de leden van de E.E.G. geiden. In de nota wordt gezegd, dat deze klacht voor de E.È.G. onaanvaardbaar is, doch dat de Gemeenschap in de geest van de ontwikkeling van het vrge handelsverkeer bereid is daartoe AMSTERDAM, 25 sept. De raad van Bestuur van Euralliance, Société de Gestion d'Investment Trusts te Luxem burg heeft in overleg met de drie depot- banken de Amsterdamse Bank, de Banque de la Société Generale de Bel- gique en de Deutsche Bank besloten de uitkeringen aan houders van partici- patiebewgzen Valeurop voortaan jaar- lyks in plaats van halfjaariyks te doen. Ter vermindering van de kosten van betaalbaarstelling, zullen voortaan alle in een boekjaar ontvangen inkomsten ineens worden uitgekeerd en wei in ja nuari na afloop an het boekjaar. De eerstvolgende uitkering van Valeurop zal dus in januari 1964 plaatsvinden: deze uitkering zal alle in 1963 genoten reve nuen omvatten. Per 81 augustus 1963 bedroeg het to taal van de door het fonds geïncasseer de inkomsten 29.496.960 Lux. Frank of 16,86 frank per participatie Valeurop tegen 26.207.848 frank of 15,40 frank per participatie eind augustus 1962. AMSTERDAM, 24 sept. De vijfde Elektrotechnische Beurs, de Vakbeurs voor Verlichting, Elektrische huishou- deigke Apparaten en Klein Installatiema teriaal, de afgelopen week in de Apollo- hal te Amsterdam gehouden, heeft uit stekende zakelgke resultaten opgele verd. Vooral in de sector verlichting werden zowel voor binnenlandse als buitenlandse geïnteresseerden be- langryke orders genoteerd. By de elek trische huishoudelijke apparaten bleek speciaal voor de noviteiten grote be langstelling te bestaan. Opmerkelijk was, dat zeer veel be zoekers uitsluitend voor de beurs naar Amsterdam gekomen waren. Over het algemeen hadden de exposanten don derdag reeds de omzetten van de vorige beurs bereikt. een bydrage te leveren. Voorwaarde is echter, dat de Russische regering niet langer de positie van de lid staten van de E.E.G. betwist. De ministerraad heeft de tekst goed gekeurd van een handelsakkoord met Iran. Het zal vandaag in Brussel wor den geparafeerd en op korte termyn worden ondertekend. Het akkoord voor ziet o.m. in faciliteiten op het gebied van de douanerechten en tarierverla- ging bg de invoer van enkele belang- rgke Iraanse produkten zoals tapgten en kaviaar. Het is het eerste handels akkoord tussen de E.E.G. en een derde mogendheid. LONDEN, 25 sept. (Comtel) Het bestuur van Imperia! Chemical Indus tries heeft bekendgemaakt, dat er een onveranderd interimdividend wordt uit gekeerd van 1 shilling en 3 pence. Tevens zal worden overgegaan tot een bonusuitgifte van 1 op 2. De groeps- inkomsten na belasting bedroegen over het eerste halfjaar 21,5 min pond ster ling tegen 18,8 min pond in dezelfde periode van 1962. De groepsomzet steeg van 292 min pond tot het record van 304 min pond. De belastingen ver gen een bedrag van 19,3 (16,2) min pond. De winststijging over de eerste jaarhelft moet worden toegeschreven aan verdere verlagingen van de pro- duktiekosten en verhoogde handels- aktiviteiten, waardoor de prijsverla gingen ruimschoots konden worden op gevangen. Zo de gunstige vooruitzichten voor de rest van dit jaar bewaarheid zullen worden, verwacht het bestuur c n slotdividend van 1 shilling en 2 pence te kunnen uitkeren over het thans te verhogen kapitaal. Naar verwacht wordt zullen de bin nenlandse omzetten in het derde en vierde kwartaal 10 pet hoger liggen dan in dezelfde perioden vorig jaar. De grotere omzetten en een verbete ring der efficiency zullen de kosten stijgingen door loonsverhogingen en de prysverlagingen ook in het tweede halfjaar ruimschoots kunnen compen seren. Ook de buitenlandse verkopen zullen groter zyn in het lopende half jaar, zodat over het geheel genomen de winst in deze periode hoger zal uitkomen dan in het tweede halfjaar- van 1962, aldus het bestuur van Im- perioal Chemical Industries. Tenslotte wordt meegedeeld, dat het vooralsnog niet in de bedoeling ligt notering voor de aandelen I.C.I. op de New York Stock Exchange aan te vragen. (Op het ogenblik worden alleen certi ficaten verhandeld op de American Stock Exchange) PARIJS, 24 sept. (UPI) De Franse staatslening van 2 miljard franc waar voor giseren de intekening was open gesteld, was vanmiddag al praktisch vol tekend, zo heeft het ministerie van fi nanciën bekend gemaakt. De lening heeft een looptijd yan 20 jaar. Gedurende de eerste tien jaar is de rentevoet 414 procent en gedurende de laatste tien jaar 414 procent. Er is geen binding met de goudprijs. Gedu rende de eerste tien jaar wordt belasting vrijstelling gegeven. DEN HAAG, 25 nept. Minister An- driessen overweegt een wijziging van de garantiekredietgeving voor de mid denstand, met het doel de effectiviteit van de garantiekredieten te vergroten. De ondernemer, zo schrijft de minister in de toelichting op zijn begroting moet een tgd van onstuimige ontwikkeling vaak snelle en verreikende beslissin gen nemer en heeft daarvoor, behalve commercieel, ook financieel een zeke re bewegingsruimte nodig. Bg de ga rantiekredietgeving zou het accent moeten vallen, aan de ene kant op kre- dietgeving ten dienste van de maat schappelijke doorstroming, aan de an- ZWOLLE, 26 september Prinses Beatrix is gistermorgen aan een twee daags bezoek aan de provincie Over ijssel begonnen. De prinses, die in ge zelschap was van haar particulier se cretaresse, mejuffrouw M. C. C. Wij nen, werd om ruim half tien by de IJselbrug begroet door de commissa ris der koningin in de provincie Over ijssel ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en de hoofdcommissaris van politie in Zwolle, de heer I. Bergsma. De dertienajrige Mieke Nijland bood de prinses een bouquet bloemen aan, toen even later een bezoek werd ge bracht aan de tentoonstelling „Ruimte voor de jeugd". In de N.O.-polder kreeg de prinses in de loop van de ochtend ook nog bloe men van het dochtertje van burge meester F. M. van Panthaleon, baron van Eek. De prinses genoot kennelgk van het uitzicht in de polder en toonde grote interesse voor het hoogwaterka non Holiandia, dat hier staat opgesteld. Ook toefde zij geruime tijd in het mu seum „Schokland". Er mocht dan een stevige bries staan en het mocht af en toe rege nen daar in de Noord-Oostpolder, het enthousiasme met name van de kin deren was er niet minder om. Langs de weg naar Emmeloord stonden hon derden schoolkinderen met vlaggetjes. Vele boeren onderbraken hun arbeid en zwaaiden met hun petten de prin ses harteiyk toe. Hoofdpunt was wel de ontvangst in het centrum van de Noord-Oostpolder in Emmeloord. Honderden kinderen stonden hier op hun „paasbest" en zongen de prin ses toe. 's Middags werd ook nog een bezoek gebracht aan het water loopkundig laboratorium. Daarna ging de prinses met haar ge volg in een punter over de Belterwiede, een waar watersportparadys nabij Giet hoorn. Ook de eendenkooi van Wanne- derveen werd bezocht. Het werd een sportieve vaart, 's Avonds woonde zg in de schouwburg van Zwolle een voor stelling bg van de toneelgroep „Thea ter, die „Le lieutenant Tenant", een blijspel van Pierre Gripari opvoerde. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG 25 sept. De kosten- styging in de Westeuropese kolenindus- trie z;jn (vry'wel) geheel terecht geko men in de pryzen voor huisbrandkolen. Minister Andriessen schrgft in de toe- licl ting op de begroting van Economi- scht Zaken dat de marktsituatie geen noemenswaardige prysverhogingen toe liet voor industriekolen. Daardoor heeft de mgnindustrie ii) de KSG de kosten stijgingen alleen kunnen doorberekenen in de sector van de huisbrandkolen, voor welk produkt een structureel te kort bestaat. Voordat een gemeenschappelijk ener giebeleid tot stand is gekomen, moeten nog vele tegenstellingen worden over wonnen, zo schrgft de minister verder. Permanente subsidiëring van de ge meenschappelijke kolenproduktie is voor Nederland onaanvaardbaar. Wel is de Nederlandse regering bereid voor een overgangsperiode mee te werken aan maatregelen ter sanering van de West europese mgnindustrie. Een permanent subsidiesysteem zou volgens de minister tegen de achter grond van de ontwikkeling van andere energiebronnen steeds hogere subsidie bedragen noodzakeiyk maken en boven dien een niet verantwoord precedent scheppen voor andere bedrijfstakken. ROTTERDAM, 25 sept. De re cherche heeft opnieuw een beroep ge daan op het publiek, om inlichtingen te verkrijgen, die wellicht kunnen leiden tot de oplossing van de moord, die in de avond van 6 mei j.l. is gepleegd in een rijwielstalling aan de Van Den Hoonaardstraat in Rotterdam. Mejuf frouw Johanna 1 heodora Ludewigs werd hiervan het slachtoffer. Zij werd over vallen, toen zg s nachts rond half een ar fiets in de stalling plaatste. Op de bewuste avond, zo is nu komen vast te staan, heeft een donkere man gedurende enige uren rondgelopen in de omgeving van de stalling. Het ver moeden bestaat, dat hij op het sLachtof- fer hep te wachten, maar de mogelgk- heid, dat hg een afspraak had met een andere vrouw, is niet uitgesloten. Aan vrouwen en meisjes, die op de 6e mei 's avonds een afspraak had den in de buurt van de Van Den Hoonaardstraat, wordt nu verzocht zich met de politie in verbinding te stel len, evenals trouwens aan iedereen, die het slachtoffer gekend heeft en nog niet door de politie benaderd is. dere kant op kredietgeving aan de be kwame, dynamische en kredietwaardi ge ondernemer. Volgens de minister heeft het mid den- en kleinbedrgf globaal genomen gedeeld in de economische groei en daarmee zgn plaats in onze volkshuis houding gehandhaafd. Over een wat langere periode zgn de structurele ont wikkelingen en verschuivingen in de verschillende sectoren van het midden- en kleinbedrgf van ingrijpende aard. De aanpassing is in de eerste plaats een taak van de ondernemer, waarbij de overheid in haar beleid de nodige steun moet blgven geven. Hy zal steun blgven geven aan ver beteringen van het onderwgs en de voorlichting ten behoeve van de mid denstand. Ö.a. is hg bereid de subsidie aan het Economisch Instituut voor de Middenstand te verhogen mits het be- drgfsleven de helft van de (stygende) uitgaven voor het werk van het EIM fltgi biyft dragen. Ook acht de minister het wenselgk de subsidie aan het Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrgfspanden te verhogen. Nu de eerste vestigingsbesluiten op grond van de Vestigingswet 1954 vjjf jaar hebben gewerkt, is er naar het oordeel van drs. Andriessen aanleiding te overwegen of deze, gezien de maat schappelijke ontwikkeling, wgziging be hoeven. Hg zou o.„. willen overwegen of wellicht voor de gehele detailhandel in winkels een vestigingsregeling, met alleen eisen van kredietwaardigheid en handelskennis, tot stand zou kunnen worden gebracht. Aanvullende eisen van vakbekwaamheid zouden dan al leen worden gesteld waar zy beslit on ontbeerlijk zgn. In 1964 wordt 120.000 uitgetrokken voor het toeristisch onderzoek. De ANW krygt opnieuw, naast de norma le subsidie van drie miljoen, eer. bij drage van ten hoogste een miljoen voor bgzondere propaganda-acties. VENLO, 25 sept. Zes kandidaten voor het rgbewys, die gisteren examen moesten doen in Venlo, hebben alleen het theoretisch gedeelte kunnen afwer ken, omdat hun instructeur, de ry- schoolhouder T.W. uit Vonio, niet be reid was zgn leswagen voor de ryproef beschikbaar te stellen. Ook de rijschoolhouder H. uit Se- venum, die twee kandidaten had op geleid, heeft zich gehouden aan de tus sen de Noordlimburgse rijschoolhouders gemaakte afspraak, hun wagens niet voor rgproeven beschikbaar te stel len zolang er geen verandering komt in de naar hun mening exorbitante eisen, die de examinatoren in Venlo aan de adspirant-automobilisten stel len. Inmiddels heeft het 6estüür" van a* ryschoolhoudersvereniging zich ge wend tot het Centraal Bureau voor Rij vaardigheidsbewijzen en om een on derhoud verzocht. Tevens is gevraagd om niet meer op zaterdag ryexamens af te nemen, omdat de drukte in het centrum van Venlo door de vele winke lende Duitsers die per auto komen, het zelfs ervaren chauffeurs nog moeiiyk maakt om foutloos door het verkeer te komen. Het bestuur van het C.B.R. heeft be sloten een gesprek te beginnen met d« Venlose rgschoolhouders over de grie ven, zodra de boycot tegen de rdj- examinator is opgeheven. AMSTERDAM, 25 sept. ln een bui tengewone aandeelhoudersvergadering van Kip Kampeerwagens zal het be stuur een statutenwijziging ter goedkeu ring voorleggen met het belangrykste punt het verhogen van het maatschap- pelgk kapitaal van 1.750 min. tot 3,01 min. WASSENAAR 26 sept De uitsla gen van de draverijen luiden: Polonaiseprijs, 2020m, 1. Brasilia (P M. Smit) S-OO a.SJ.e), 2. Baronesse ^oli°,n f' ,'o?C,k ptoy; tot. w. 4.50, pl. 2.10 2.-, 3.80 gek. 9.50 cov. 4.30. Revanche der productendraverij, 1500 oVó ri „V i!n 'aS0 J. anDooyeweerd) EnJ1-2^7,' 2- Co» Brio, i aniyJBoHandia. Tot. w. 1.30 pl 1.40, 1.90 3.30 gek. 4.10 cov. 4.40 trio 84.-. Valeta-prgs, 2000 m.. 1. Anton (J. Ham 2.54.9 (1.27.5), 2. Bijou van 's-Gra- venhof, 3, Angeline B. Tot w 2.30, pl. 1.40, 1.90, 2.20 gek. 5.90 cov 6.-; tweede afdeling; 1. Young Ooststar (A. G. Hes- kco) 2.51.8 (1.25.9), 2. Barry Williams, 3. Zeggers Holiandia. Tot. w 4.50 pl. 1.80 1.40 1.80 gek. 10.20 cov. 7.80. Waisprijs, 2100 m., 1. Ylogie M (K. Neef) 3.02.1 (1.25.9), 2. Animo, 3. Xes- sidor, tot. w. 26.20. pl 3.30 4.30 11.90 gek. 5.70 cov 5.70 trio 8535,60. Foxtrot-prgs. 2500 m; 1. Zoon van Calumet (J. Ham) 3.38.3 (1.27.3), 2. Yselstein Belwin, 3. Asilverno. Tot. w. 2.80 pl 1.50 2.40 6.30 gek. 11.50 cov. 9.60. Bolero-prgs, 2120 m; 1. Astyanax (A H. A. Plajfge) 2.57.1 (1.24.3) 2. X. Hannover, 3. Xirene Holiandia. Tot. w. 1.80 pl 1.20 1.30 1.40 gek. 3.60 cov. 4.80. RENNEN: Rockand Roll-prgs,, 1350 m; dead heat: 1. Luckey Legs (E. Scheikl) 1.27.2, Kohinoor (A. Kammer- zelt), 3. Seven Sisters S. Tot w. 1.70 1.40 pl 2.70 1.60 gek 5.80 cov 2.40-2.40. Twist-prijs, 2100 m; 1. Millerole (E. Scheikl) 2.26.8, 2. Agram, 3. Susie Dar- lin. Tot w. 12.40 pl 3.80 6.20 gek. 59,60, cov 10.20; tweede afdeling: 1. Lurango (H. J. v.d. Kraats) 2.26.9, 2. Kronen- hof, 3. Lovely Surprise S. Tot. w. 1.80 pl 1.50 1.90 gek. 5.10 cov 3.60. Totalisatoromzet 130.253,50 gulden DE VOLGENDE MORGEN/N LIVERPOOL. HET KRITIEKE MOMENT NADERT, INA. DE OXEL KAN MORGENAVOND ÜU HET EILAND GANNARD ZUN! PflUL.TOEN DE TE LEFOON GING, WILDE JE ME JUiST IETS VZfl 6EN. WAT WAS DflT? JA, DE OXEL IS KLAAR EN KERTREKT VANAVOND MR. D0NNEL MR. VLAANDEREN BELDE OP ÜIT MILF0RD HAVEN. OF 0 HEM WILT TERUGBELLEN OP DIT NUMMER- MIS DRINGEND DOE HET MAAR METEEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2