t is weer ti jd voor „Moet iemand die toevallig geld heeft met zijn tent op het Malieveld staan? „Drietonners" maken van Duinsigt een „goudkust" Eén dag wonen: HONDERD GULDEN Argument Loon- en prijs peil aanpassen Het einde een dwaze zomer Vier arrestaties na ontdekking van autosmokkel Kustvaarder ramt sluisdeur Misverstand leidt tot joy-riding Bliksem vernielt twee huizen „Volgende huur verhoging moet algemeen zijn Bladgoud Standpunt K.N.B.T.B.: Nieuwer-Amstel mag Amstelveen heten Aflossen hypotheken op economie nodig Ontknoping avontuur op politiebureau Nederlandse leraar op kosten van KVP naar Caracas Grote schade; geen gewonden Bond huiseigenaren: DONDERDAG 26 SEPTEMBER 196S PAGINA 5 mmmw#: BUITENLANDSE KRONIEK In tent Superluxe flats De Amerikaan die deze flat heeft gekocht krijgt een uitzicht dat hem thuis zal doen voelen: the American Protestant Church. Dit zijn de actieve mannen van vandaag - de kenners van kostuums, de vrienden van Terlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus - een bewijs van constante onberispelijkheid in sterk, makkelijk Terlenka, èn gekontroleerd Goudsbloemen (Advertentie) ::r-: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. Ook Den Haag kriügt z\jn „goudkust". In „Duin- sigt de wijk tussen het deftige Be- Het rapport van Lord Denning over de affaire-Profumo, dat vannacht is gepubliceerd en dat vandaag zelfs voor belangstellende automobilisten verkrijgbaar is aan een groot aantal benzine-stations, moeten wij beschou wen als de afsluiting van wat de Engelsen zelf genoemd hebben „deze dwaze zomer". De uitbarsting van het schandaal rond de toenmalige minis ter van oorlog, de gedragingen van Christine Keeler en de opwinding xond het proces-Ward hebben de aan dacht van het Britse publiek geruime tijd afgeleid van belangrijker zaken. Lord Denning rapporteert thans met grote overtuiging, dat van alle Britse ministers alleen het particuliere leven van John Profumo zich heeft bewogen op het morele niveau, dat de sensatie pers in Londen zo welkom is geweest. Hij maakt enkele behartenswaardi ge opmerkingen over de handel in schan- daalnieuws, waaraan dat deel van de pers zich heeft schuldig gemaakt. Voor vele buitenlanders en ver moedelijk voor vele Britten was de Eublikatie van „mémoires en „ont- ullingen" in sommige zondagsbladen Zeker niet het minst stuitende aspect van „de affaire De bonafide kranten in Engeland nemen Dennings opmer kingen vanmorgen met instemming over en zij suggereren zelf, dat de opnieuw samengestelde Persraad regels zou moeten opstellen voor de gevallen, waarin de dag- en week bladen wel of niet mogen betalen voor hun verstrekte inlichtingen. De reputatie van de Britse minister president heeft tijdens de zaak-Pro fumo nogal geleden. Het is natuurlijk aangenaam voor Macmillan, dat Lord Denning de rest van zijn team een bewijs van goed gedrag heeft verstrekt. Maar uiteindelijk is de premier toch verantwoordelijk geweest voor het aantrekken van die ene zwakke broe der. Dwalingen zijn menselijk en men zou Macmillan de oorspronkelijke keuze van Profumo niet te zwaar mogen aanrekenen. Bedenkelijker wordt het evenwel, dat hij in maart zonder meer genoegen heeft genomen met de verklaring van de minister van oorlog, dat deze geen onoirbare be trekkingen onderhield met Christine Keeler. De collegialiteit van de mi nisters onderling is toen blijkbaar sterker geweest dan hetgeen de mili taire veiligheid vergt. Het was de inlichtingendienst immers bekend, dat juffrouw Keeler tegelijkertijd in rela tie stond met de minister van oorlog én met de Russische militaire attaché Ivanov. Bovendien wisten de collega's van Profumo, dat een van de kranten in het bezit was van een brief, die de minister aan Keeler had gericht en die op zijn minst de indruk wekte, dat zij elkaar toch beter en op een minder onschuldige wijze kenden. Voor Labour komt het blijkbaar ale een verrassing, dat de minister president sinds 1952 niet meer de opperste leiding over de inlichtingen diensten heeft en dat hij deze taak heeft overgedragen aan de minister van binnenlandse zaken, Henry Brooke, die het de laatste tijd ook om andere redenen politiek al moeilijk heeft gehad. De vraag laat zich stel len, of het geen aanbeveling verdient, dat iedere kandidaat-minister voor taan een elementaire cursus in het militaire inlichtingenwerk volgt. Uit het rapport-Denning rijst nu immers het beeld op van een verzameling col legiale en fatsoenlijke amateurs, die door de zwakheid van een hunner het belang van de staat in gevaar lieten brengen. Al deze vragen zullen in het Lagerhuis en daarbuiten wel lang durig aan de orde worden gesteld. Voor het overige zijn de verspreiders van geruchten nu op nonactief ge plaatst en het Britse publiek zal zijn aandacht weer kunnen richten op wat wérkelijk belangrijk is. Er zit iets in de opmerking van de aartsbisschop van Westminster, dat de opwinding van deze zomer niet heeft bewezen, dat het zedelijk peil in Engeland- schrikbarend is achteruitgegaan, maar juist, dat de zedelijke normen nog tamelijk strikt zijn en dat schending van die normen aanzienlijk rumoer veroorzaakt. noordenhout, Wassenaar en Schevenin- gen komen zij te wonen die de slag zin van dit kabinet „Een goede woning is zijn geld waard" glimlachend waar kunnen maken. Er worden op het ogen blik peperdure villa's en bungalows opgetrokken en ook de hoogbouw-flats die er komen Den Haag heeft ten slotte een nijpend grondgebrek krij gen een allure die hen vermoedelijk tot de meest luxueze van Nederland zal maken. Over de prijs van deze flats er komen er 264 in Irie blokken van zeven hoog is nog niets bekend, gehouden da maar er wordt wel rekening mee gehouden dat zij ver over de honderd duizend gulden per stuk gaan kosten. „Duinsigt", dat al op eeuwenoude kaarten van Den Haag is terug te vinden, heeft vroeger deel uitge maakt van de uitgestrekte landgoe deren tussen Den Haag en Scheve- ningen; ze hebben gedeeltelijk hun oorspronkelijke bestemming behou den, gedeeltelijk zijn ze later be bouwd. Ook in „Duinsigt", dat een van de laatste uitbreidingsmogelijk heden voor Den Haag is, wordt thans druk gebouwd. De gemeente wil er een „dure" wijk van maken, die spe ciaal aantrekkelijk is voor diplomaten en welgestelde Hagenaars. Er zullen mensen komen te wonen die in ande re omstandigheden een villa in Was senaar zouden betrekken, maar daar wegens gebrek aan zulke huizen (en aan personeel) niet aan toe ko men. Het karakter van de wijk wordt door de gemeente in de hand gehou den met behulp van de bebouwings voorschriften, die alleen maar voor zien in grote, dus dure huizen. Afgezien daarvan is er ook een „na tuurlijke selectie": de exorbitant hoge grondprijzen. Hoewel die prijzen al naar gelang de bestemming van de grond sterk verschillen is er toch al honderd gulden (en veel meer) betaald per vier kante meter. Voor wie zelf nog niet aan die mo gelijkheid had gedacht: de grond van deze „Goudkust die de Amsterdamse doet verbleken tot een „bladgoudkust", is in handen van Nederlands financiële hoogvlieger nummer één: R. Zwolsman. Het zal ook zijn Exploitatie Maat schappij Scheveningen zijn die de flats gaat bouwen. Als voorbeeld van huizen die het ka rakter gaan bepalen van het prachtig gelegen „Duinsigt" kunnen de vier bun galows dienen die thans twee aan twee in aanbouw zijn aan de Esther de Boer-Van Rijklaan, een van de straten in de wijk die naar grote to neelfiguren zijn vernoemd. De in gele baksteen opgetrokken huizen zullen res pectievelijk 300.000 gulden. 275.000 gul den, 250.000 gulden en 225.000 gulden moeten kosten. Drie van de vier de „goedkoopste" zijn al verkocht. De bouwer twijfelt er niet aan of In ja nuari, wanneer de huizen worden opge leverd, is ook de „drietonner" in het bezit van een gelukkige eigenaar. Deze zal dan de beschikking hebben over een huis met onder meer zes slaapkamers, een enorme eet-zitkamer, luxe badkamer, zonnebalkons op het zuiden en een garage die in directe verbinding staat met het huis. De bou wer komt er onverbloemd voor uit: „Hij die in zo'n huis gaat wonen moet er op rekenen dat hij met zijn finan ciële lasten en zijn kosten van verwar ming, verlichting en tuinonderhoud op een bedrag komt van tachtig tot hon derd gulden per dag". Er is in kringen van het ministerie van Volkshuisvesting en van de ge meente nogal ontstemming geweest over deze dure huizen. De bouwer zou bij zijn aanvraag voor rijksgoedkeuring hebben opgegeven dat de huizen zo'n honderdduizend gulden zouden gaan kosten. Achteraf vond men: „Zijn het nu wel deze woningen waaraan de meeste behoefte bestaat in Den Haag?" Insiders zijn er overigens wel van over tuigd dat de vier bungalows een bij zonder lucratief object vormen voor de bouwer, gezien de bouwprijs die hij heeft opgegeven en de prijs die hij nu vraagt. Deze bouwer, de heer S. Postma zegt van die rijksgoedkeuring: „Ik heb er lang genoeg op moeten wach ten. Moeten mensen die toevallig feld hebben voor een dure woning aarom maar in een tent gaan zitten op het Malieveld?" De hoge prijs blijkt geen enkele beletsel voor ve len. Postma: „Ik heb nog zes van die huizen in aanbouw in Wassenaar. Er zijn gegadigden genoeg voor". Hoewel, zoals gezegd, de gemeente van Duinsigt een exclusieve wijk wil ma ken, zijn deze bungalows in haar ogen toch ook wel wat te gortig. De (socia listische) wethouder van Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting, de heer G Hijlkema, zei onlangs nog in de ge meenteraad: „Ik vind het heel jam mer dat deze dure bungalows zijn ge bouwd. Ik meen wel te kunnen zeggen dat het daarmee dan ook afgelopen is". Dit houdt echter niet in dat de andere huizen eenvoudige daglonerswoninkjes zullen worden. Er staan al de nodige riante villa's en er zullen er zeker nog meer komen. En dan zijn er nog de plannen voor de luxe flats. Er komt en één blok superluxe flats acht naast elkaar en zeven hoog en twee blok ken met iets minder luxe. Het worden een soort „bungalows in flatvorm". Z;j zijn in opdracht van de E.M.S. ontworpen door de Larense ar chitect Jan van Erven Dorens. In de flats, die vijftien meter breed en zeven tien meter lang worden, komen behal ve een zeer groot vertrek, dat desge wenst met schuifwanden onderverdeeld kan worden, drie slaapkamers en twee badkamers. Vanzelfsprekend is er cen trale verwarming. Voor de sfeer is er in elke flat gelegenheid een open haard te stoken. De keuken wordt griezelig modem. Behalve dat er geheel in de muur weggewerkte ovens komen met een grill voor het reukloos braden van vlees en wild, zal hij ook worden uit gerust met elektrische kookplaten. «IIIIIIIIIIIIItlllllltllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII Antoinette is een gezegend kind uit een gezegend groot gezin. Zij neemt overigens in het geheel een nogal, moeilijke en kwetsbare po sitie in. Dat wil zeggen, zij behoort niet helemaal meer bij de kleinen, maar zeker ook nog niet tot de onaan tastbare groten. Zij gaat vooralsnog hinkend op twee gedachten door het leven. Hoe dan ook, laatst zat de familie in alle eendracht naar de televisie te kij ken. Maar op een gegeven moment zei de moeder: „Antoinette, jij gaat naar bed". Antoinette keek verbaasd en zelfs verstoord op, want het was nog ruim vóór het voor haar als leiddraad vast gestelde uur. „Hè, waarom nou", vroeg ze. Haar moeder wilde eerst antwoorden: „Omdat ik het zeg", maar aangezien ze te rechter tijd besefte dat het ge troffen kind wel in aanmerking kwam voor enige toelichtende uitleg zei ze: „Omdat je zo wit ziet". Waarschijnlijk werd Antoinette toch wel getroffen door dat blijk van moe derlijke bezorgdheid. In ieder geval stond ze schoorvoetend op en wenste iedereen naar behoren welterusten. Vóór ze bij de deur was zei ze echter met een zucht: „Maar ik kan mijn hele léven wel zo wit blijven zien". in vele prijsklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET Deze laten zich automatisch bedienen, wat betekent dat de spijzen op het vuur worden gezet, de kookplaten worden ingesteld en men kan rustig het huis veriaten om de stad in te gaan, of bioscoop of schouwburg te bezoeken. Bi) terugkomst is alles gaar en heerlijk warm. Vanzelfsprekend worden die hoogste eisen gesteld aan geluidsdemping. Er wordt gebruik gemaakt van speciaal glas om het lawaai van buiten te we ren en muren en plafonds worden zo geconstrueerd dat men niet gehinderd kan worden door de „party" bij de bu ren. In de rijkelijk van duur marmer en luxe houtsoorten voorzien hall ko men twee liften uit: een goederenlift en een personenlift. Deze liften zullen tril- lingvrij komen te lopen in schachten die geheel los van het gebouw komen te staan. Elke flat krijgt zijn eigen garage. Ook de gemeente heeft in haar plannen voor parkeerruimte en garagebouw re kening gehouden met een autobezit van één per gezin. De plannen voor de flats zijn rond, al zal het nog wel even duren voor de rijksgoedkeuring zal worden verstrekt. Intussen wordt de wijk in aanleg, met als bezienswaardigheid de van de Expo in Brussel afkomstige Ame rican Protestant Church, druk bezocht door toekomstige bewoners, die er in Jaguars en andere met-volkswagens rondrijden. Zij staan stil en berekenen bijvoorbeeld op hoeveel hun uitge strekte tuin komt rondom de villa bij de huidige grondprijzen. En zij zullen steeds tot de conclusie komen dat het „goudsbloemen" zijn die er komen te bloeien. ARNHEM, 26 sept. Vier personen zijn thans aangehouden in de smokkel- zaak van Duitse auto's naar Nederland. Zij worden er van verdacht er aan te hebben meegewerkt dat nagenoeg nieu we Duitse wagens bij de grenspost Bergh aan de autoweg Arnhem-Emme- rik werden ingevoerd als „kreukels", waardoor aanzienlijk minder invoer rechten behoefde te worden betaald. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. Nieuwer-Am stel mag naar het oordeel van minis ter Toxopeus Amstelveen heten. Hij noemt in de memorie van toelichting op het wetsontwerp dat voorziet in een wijziging van de grenzen tussen Nieu wer-Amstel en Uithoorn, dit verzoek van Nieuwer-Amstel gerechtvaardigd. Met deze mening sluit de minister van Binnenlandse Zaken aan bij het oordeel van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. In de nieuwe structuur van de gemeente Nieuwer-Amstel zal de kem Amstelveen een belangrijke plaats gaan innemen. In de praktijk wordt de gemeente al Amstelveen ge noemd. BRUSSEL, 26 sept. De Nederland se kustvaarder Jongkind heeft bij het vertrek uit de haven van Antwerpen een onderdeur van een van de sluizen geramd. Er werd aanzienlijke schade aan gericht. De sluis behoefde evenwel niet buiten werking te worden gesteld. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG, 26 sept. Een zekere structurele aanpassing van het Neder landse loon- en prijsniveau aan dat in het buitenland is wellicht niet te ver mijden. Dit zal moeten geschieden in het kader van een beleid, dat van wer kelijkheidszin getuigt, teneinde een cha os te voorkomen. Men zal er daarbij rekening mee moeten houden, dat er nog enige hypotheken op onze econo mie rusten, die in het kader van het aanpassingsproces moeten worden inge lost: Het huurpeil, de landbouwprijzen en de verhouding tussen directe en in directe belastingen, die nog niet vol doen aan „Europese" normen. Men zou in grote moeilijkheden komen, indien aflossing van deze hypotheken achter wege zou blijven, zo schrijft drs. J. de Hejj in het blad van de katholieke Ne derlandse boeren- en tuindersbond, „Boer en Tuinder." Het artikel kan worden gezien als een weergave van het officiële standpunt van de KNBTB, zoals dat ooik in het overleg binnen de Stichting van den Arbeid naar voren is gebracht. Drs. De Heij schrijft, dat de reali satie van dit complex uiteraard de nodige tijd vraagt. „Het is te hopen, dat het overleg tussen regering en Stichting van den Arbeid op korte ter mijn zal leiden tot een beleid, dat de mogelijkheid opent tot een verant woorde stap op de weg naar ontspan ning. Daarbij zal gestreefd moeten worden naar een verkleining van de zwarte lonen. Een beperkende kre- dietpolitiek zal daarbij wellicht on misbaar blijken om te voorkomen, dat in plaats van een ontspanning een voortduren van de spanning op een hoger niveau wordt bereikt." „Met dat al mag de nodige voor zichtigheid niet uit het oog worden ver loren", aldus het artikel in „Boer en Tuinder." „Niemand is gebaat bjj een wild avontuur, dat na enkele jaren op depressie en massale werkloosheid zou uitlopen." (Advertentie) Elke OLVEH >olis is winstdelend. (Van onze correspondent) APELDOORN, 26 sept. Toen de ge meentebode H. Weenink gisteravond kwart voor negen uit het stadhuis kwam zag hjj twee mannen zitten in de auto van de wethouder van Financiën. Hjj stapte in en zei lachoniek: „Rijdt, maar naar het politiebureau". Op dat mo ment kwam er een rechercheur aan, die het varkentje verder heeft gewassen. Op het politiebureau bleek dat de ene inzittende, een 19-jarige militair van gedachte was dat de auto toe behoorde aan de ander, een 47-jarige vertegenwoordiger uit Zutphen Zij hadden elkaar 's middags in Apel doorn ontmoet. De vertegenwoordiger die veel te diep in het glaasje had gekeken liep wankelend op de wagen toe. De militair voorzag ongelukken en stelde voor eerst een kop sterke koffie te gaan drinken. Toen dat gebeurd was verzocht de vertegenwoordiger hem naar huis te rijden, in Deventer. Daar aan gekomen wist de dronken man het adres echter niet.. Het huis zou in Zutphen zijn, vertelde hjj toen. 'Maar ook daar kon hij het adres niet vinden. In arren moede besloot de militair toen hem weer af te leveren op de plaats waar hij hem gevonden had. Op het Raad huisplein in Apeldoorn aangekomen kwam net de gemeentebode uit het stadhuis. DEN HAAG, 25 sept. (KNP) Door bemiddeling van de KVP zal de heer A. E. van Niekerk (26) voorlopig voor een jaar naar Caracas vertrekken om les te geven aan het vorig jaar al daar opgerichte instituut voor de vor ming van democratische leiders in Latijns-Amerika. Tevens wordt de heer van Niekerk assistent van de da gelijkse leiding bij het uitvoeren van organisatorische vraagstukken. De heer Van Niekerk heeft aan de rijksuniversiteit te Utrecht niet- westerse Sociologie gestudeerd, met als specialisatie richting Latijns Amerika. Hij is leraar mo Spaans en Frans. Het centrum in Caracas kwam me de tot stand door de activiteiten van het studie- en documentatiecentrum van de Internationale Unie van Chris ten-Democraten te Rome, waarvan dr. K. Hahn, adviseur buitenland van de KVP, de leider is. NIEUW-VENNEP, 26 sept. Gis termiddag omstreeks half een zijn in de Staringstraat in Nieuw-Vennep de percelen 50 en 52 door blikseminslag voor een groot gedeelte vernield. Kozijnen werden uit de spanningen ge rukt, vloeren werden ontwricht, in de twee daken werd een groot gat gesla gen, .terwijl alle eiectrisehe leidingen onklaar raakten. Van beide families werd niemand gewond. In de woningen werd voor enige duizenden guldens schade aangericht. De bewoners hebben elders onderdak moeten zoeken. DEN HAAG, 26 sept. De Bond van huis- en grondeigenaren alhier heeft in een telegram aan de minister raad gepleit voor opneming van het huurvraagstuk „als zijnde een dringend en uiterst belangrijk gegeven", in het complex van overwegingen en eventu eel te treffen maatregelen. Deze maatregelen zouden strekken tot het doen vervallen bij een vol gende huurwetswijziging van de zo genaamde voorsortering. De bond vraagt dit „opdat de volgende huur verhoging in waarheid een algemene zal zijn." Verder voor handhaving, zo enigszins mogelijk van het tijdschema voor huurverhogingen, als destijds door het vorige kabinet is opgesteld. Het telegram is verzonden, zo wordt daarin gezegd, in verband met de re cente looneisen van de vakbewegingen, „die aanzienlijk verder gaan dan waar in aanvankelijk voor 1964 was voor zien, terwijl bovendien verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden wor den verlangd." Verwerkelijking van deze verlangens zonder daarbij tevens het huurvraagstuk te betrekken zou er toe leiden, aldus het telegram, dat de reeds ongunstige verhouding tussen de indices van de huren van de vooroor logse woningen en die van de rege lingslonen nog aanzienlijk zou verslech teren. PUBLIKATIE VAN A.K.U.. ARNHEM (Advertent ie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5