„Een vlotte B+" Champagne van Paus hij overdracht K.N.B.T.B.- stamboekstier „Friso u r f Anti-Vlaams arsenaal in Gentse „wasserij" ontploft Knokploeg opgerold Ben Bella wil meer Frans bezit naasten Presidentiële Tour de France De Gaulle: Tweede ambtstermijn Mysterieuze toespeling in Orange Peli wrijfwas voor de Toekomstige hoteliers in Maastricht ontgroend til Moeder sluit huwelijk van dochter Prozaïsch wijnglas Concïliereglement in discussie Belangstelling in Duitsland voor Nederlands gas Nedbisschoppen naar Rome NA VO-spion wilde nieuwe oorlog voorkomen Opperste Sovjet ratificeert kemstopverdrag Gesprek ministers Luns en Rusk 001 BSEISI «gj^l 0% Jy Russisch-Chinees geschil ook al in sport-sfeer Betogingen voor vrijlating van GIZENGA PARIJS DREIGT Afscheid I mm RADIOACTIVE DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7 ALLIGATOR REGENJASSEN Onze Alligator regen jassen in vele model len en kleuren, heb ben dat ongedwongen elegante! Als voor beeld onze semi-klas sieke modellen uit Nederland, Zwitser land, Engeland en Denemarken in prijzen v.a. 79.- Rodex and Burberry coats De heer Mertens met Friso Juwelier 111". (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN De groenenvan de Hotelschool worden bij opbod verkocht. De groenen voeren een levend schaakspel op in het hart van Maastricht: het Vrijthof. De enige vrouwelijke burge meester van Nederlandmevr. T. Smulders-Belien, sloot giste ren in Middelbeers het huwelijk van haar dochter Marie-Louise met de heer Octave Davos. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 26 sept. Gisteren verga derde de conciliaire coördinatie-commis sie om die schemata te bestuderen, Welke eerst onlangs afgekomen zijn. Morgen zullen in het Apostolisch Pa leis de leden van de voorzittersraad van het Concilie met de coördinatiecom missie en de, onlangs door de Heilige Vader aangewezen, vier moderatoren van het Concilie vergaderen, om de nieuwe bepalingen van het Concilie reglement te bespreken. Tevens zal op die dag mrg. O'Connor in de perszaal een conferentie houden voor de pers, om het doel van de onlangs in gestelde Concilie-perscommissie uiteen te zetten en de plannen te bespreken om de voorlichting voor het Concilie beter en uitvoeriger te doen zijn dan de vori ge maal Bekend is gemaakt, dat tijdens de duur van de Conciliezittingen de pause lijke openbare audiënties voortaan zul len zijn des woesndags te 12.30, niet in de Sint Pieter, maar in de Zaal der Zegeningen boven de ingang van de basiliek. In een toespraak tijdens de alge mene audiëntie van gisterochtend heeft de Paus bijzonder de medeverantwoor delijkheid van het wereldepiscopaat voor het bestuur der Kerk beklemtoond. KEULEN, 26 sept. In Keulen is gisteren bekendgemaakt dat enige gas bedrijven in het westen en zuiden van de Bondsrepubliek vergunning hebben gevraagd voor de aanleg van een buis leiding voor het vervoer van Nederlands aardgas naar de Oostenrijkse grens. Het beoogde tracé loopt rechts van de Rijn via Frankfort naar Karlsruhe en splitst zich daar in twee takken die ongeveer de autowegen naar München en Bazel volgen. Aan het project wordt door verschil lende Duitse gasbedrijven deelgeno men. DEN HAAG, 26 sept. (KNP) Heden middag vertrok mgr. W. M. Bek kers, bisschop van Den Bosch, per vliegtuig naar het concilie, vergezeld van zijn hulpbisschop mgr drs. J. W. M. Bluyssen, Secretaris J. A. Brouwers van Den Bosch en prof. dr. J. C. Groot, adviseur van het Nederlands Episco paat, zijn hen Dinsdag reeds vooruit gegaan. Vrijdagavond 27 septem ber verlaat mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard, bisschop van Haarlem, zijn bis dom. Hij reist per vliegtuig in gezel schap van zijn secretaris J. P. M. Landsdaal naar Rome. De dag voor de opening van het concilie, zaterdag vertrekken tenslotte kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, tezamen 's morgens om 10 uur per vliegtuig naar Rome. Secretaris dr. J. W. Braem van het aartsbisdom verge zelt hen. Dezelfde dag begeeft ook mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, zich naar Rome. Hij reist zonder bege leiding vanaf het vliegveld Dussel- dorf naar de conciliestad. Mgr. M. A. Jansen van Rotterdam en mgr. G. de Vet van Breda zijn reeds enkele dagen in Rome. Advertentie ROTTERDAM KORTE HOOGSTR AMSTERDAM KONINGSPLEIN EINDHOVEN RECHTESTRAAT 29 - 33 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 26 sept. Een delegatie vart de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, onder leiding van de voorzitter, het Eerste Kamerlid G. Mertens, heeft gisteren in Gastel Gan- dolfo een geschenk aan de Paus over gedragen, de 22-maanden oude „Friso Juwelier EU", „een vlotte B", zei de expert van Tïggelen uit Rucphen. Fri so Juwelier III is een stamboekstier uit de stallen van Hettinga in Corn- jum van een ras, dat in de vrouwe lijke lijn gemiddeld 7.000 liter melk per 302 „lactatiedagen" produceert. Het is allemaal begonnen met mgr. Bekkers, die jaren geleden, als ker kelijk adviseur van de N.C.B., met een aantal jonge boeren een bezoek bracht aan de modelboerderij op het pauselijke landgoed. De koetjes ston den er goed bjj, maar hun familie vaders waren niet van de bovenste plank, oordeelden de jonge boeren. Rector Bekkers zei toen, dat het dan (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 26 sept. De Belgische gerechtelijke diensten hebben gisteren een grootscheeps onderzoek geopend naar de clandestiene activiteiten van verscheidene leden van het „Nationaal Actiecomité voor de eenheid van het land en de taalvrijheid", een anti- Vlaamse organisatie, die enkele maan den geleden onder meer het „mislukte" rendez-vous der Belgen heeft georga niseerd ten teken van protest tegen het geen genoemd werd „het flaminganti- sche extremisme". Aanleiding tot het onderzoek was een zware explosie, die in de nacht van dinsdag op woensdag een was serij te ttfcxt totaal vernielde. De po litie was met name tot de bevinding gekomen, dat de wasserij veel weg had van een wapenarsenaal, waar op illegale wijze springtuigen werden vervaardigd, vooral magnesiumbom- men. De eigenaar van het gebouw, tot voor kort een der leiders van de Gentse afdeling van het „Nationaal Actiecomité", die de vlucht had ge nomen, kon gisteravond worden ge arresteerd, nadat in heel het land op sporingen waren ingezet. Bij de ont ploffing liepen twee jongemannen van achttien jaar, eveneens leden van het „Nationaal Actiecomité", ernstige verwondingen op. In het getroffen gebouwencomplex ontdekte de politie allerlei springstof fen, valse autonummerborden en vlug schriften. Een gedeelte hiervan was kennelijk bedoeld om te worden ge bruikt tegen de betoging, die de Vlaam se Volksunie zondag wil houden in Gent. „Een samenkomst van nazi's", aldus de bommen fabricerende auteurs van de vlugschriften over die betoging. De eigenaar van het clandestiene ar senaal was een paar weken geleden al eens aangehouden, nadat hij op heter daad was betrapt, toen hij een brand bom wierp in een lokaal van de Volks unie te Aalst. In sommige Belgische kranten wordt vanochtend gesuggereerd, dat de ar restatie van de man eindelijk licht kan brengen in een reeks andere, tot dus ver ongestraft gebleven aanslagen. Zo werden verleden maand tijdens een Vlaamse manifestatie in Oostende soort gelijke bommen geworpen door tegen- betogers, waarbij onder meer een rijkswachter een voet werd afgerukt. Ook de op 11 juli een Vlaamse feest dag gepleegde aanslag op de con- greszudl in Brussel zou het werk kun nen zijn van dezelfde Heden, van wie wordt verondersteld dat zij niet zouden zijn teruggedeinsd voor een anti-Vlaam- se provocatie van die aard. misschien een idee zou zijn, wanneer de Paus eens een Nederlandse goede huisvader der stallen zou aanbieden en aldus werd „on the spur of the moment" besloten. Maar zoals dat gaat, de geestdrift maakt plaats voor harde werkelijkheidszin, wanneer men weer terug is op eigen grond en in het eigen pluviale klimaat. Het plan bleef, de uitvoering werd vertraagd. De jonge boeren werden volwassen boeren, de rector werd bisschop. En toen is op zekere dag het oude plan opnieuw opgevat. Er waren overigens 15.000 gulden mee gemoeid. De stier is nu in Castel Gandolfo. Gisteren zjjn K.N.B.T.B., pers, radio en zelfs tele visie, hem officieel gaan overdragen met een Frans speech je van de ,,on- orevole senatore" Mertens en een Ita liaans woordje van de directeur van het landgoed dr. BonomelM. Heel het gezelschap heeft het fraaie modelbedrijf bezocht en met zeker evenveel vreugde het nog veel fraaie re park van het landgoed. Tenslotte kregen wij in een „theekoopel" voor de eerste keer in ons leven een glas parelende champagne van de H. Va der aangeboden, om de installatie van „Friso" te vieren. De Paus had eer der het gezelschap (maar dan zonder pers, radio en televisie) in persoon lijke audiëntie ontvangen in de kleine troonzaal, waar mgr. Da-men ieder aan de H. Vader voorstelde. De Paus dankte voor het kostelijk geschenk, dat zo goed was, dat het naar zijn woorden in een museum geplaatst moest worden, ware het niet dat dit functioneel misplaatst zou zijn. In Gastel Gandolfo zei dr. Bonomelli, dat het bedrijf bijzonder blij was met het geschenk der K.N.B.T.B., maar dat allentwege de intentie, een ere- gift aan de Paus, zeker zo hoog gewaardeerd is. BLIDA, (Algerije), 26 sept. (UPI) De Algerijnse president, Ahmed ben Bella, heeft de naasting van nog meer Franse eigendommen in het land aan gekondigd ondanks de dreigementen van Frankrijk tot stopzetting van de economische bijstand. Ben Bella verklaarde, dat hij wenste, dat Frankrijk Algerije als gelijke be handelt. Hij zed een en ander in een toespraak bij gelegenheid van het bezoek van zijn Liberiaanse ambtgenoot, William Tub man, aan een genaaste boerderij in de omgeving van Algiers. Zijn woorden schenen echter gericht tot de Franse regering. PARIJS. De Fruise minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, verklaarde gisteren voor de financiële commissie van de Nationale Vergade ring, dat Frankrijk wellicht genood zaakt zal zijn de hulp aan Algerije te beknotten met een bedrag, dat gelijk is aan de waarde van de genationali seerde eigendommen. Frankrijk betaalt jaarlijks aan Alge rije bijna vierhonderd miljoen dollar voor technische en financiële hulp. PARIJS, 36 sept. (UPI) Georges Paques, de als spion gearresteerde waamemend-ohef van de voorlichtings dienst van de NAVO, heeft tijdens zijn verhoor meegedeeld, dat hij spioneer de „teneinde een nieuwe wereldoorlog te voorkomen". Paques heelt bekend, dat hij al sinds 1M4 voor de Russische geheime dienst heeft gewerkt. Er is thans een volledige bekentenis op schrift gesteld en door de 49-jarige ver dachte ondertekend. Paques zal zich moeten verantwoor den voor een staats veiligheids-recht bank, een instantie, die de doodstraf of levenslang kan hanteren tegen ver dachten, die worden schuldig bevonden aan het in gevaar brengen van de staatsveiligheid door middel van spio nage. Paques, die een overtuigd pacifist zegt te zijn, heeft verklaard niet aan gesloten te rijn bij enigerlei spionage- groep. De politie houdt op het ogenblik ech ter tien andere personen, die van spio nage of kontakt met de Russische ge heime dienst verdacht worden, onder voortdurende observatie, zo werd in Parijs meegedeeld. MOSKOU, 26 sept. (Rtr) Het Pre sidium van de Opperste Sovjet heeft gisteren met algemene stemmen het kernstopverdrag geratificeerd, dat de vorige maand in Moskou is getekend door Rusland, Amerika en Engeland. President Brezjnev, die de ratifica tie-oorkonden tekende, noemde het ver drag de eersite steen voor het funda ment van algemene vrede en veiligheid. Hij kritiseerde in dit verband de Chi nese leiders, „die thans in het gezel schap verkeren van de krachten der im perialistische reactie, welke de vermin dering van internationale spanning ver hinderen". De Chinese leiders scharen zich door hun verzet tegen het verdrag achiter de krachten, die de wereld willen brengen op de weg welke in laatste instantie naar de oorlog leidt, aldus de Russi sche president. Premier Khroesjtsjev was niet bij de plechtigheid tegenwoordig. Hij verblijft thans in de Kaukasus. DEN HAAG, 26 sept. jhr. W H DE SAVORNIN LOHMAN die voor dé CHU zitting had in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland heeft ontslag ge nomen als lid. (Van onze Par y se correspondent) PARIJS, 26 sept. Generaal De Gaulle, nog steeds werkend aan zijn „Tour de France" van de departemen ten, heeft gisteren te Orange de woor den gesproken, die waarschijnlijk de belangwekkendste zullen blijken van zijn gehele huidige tournee, die aan staande zondag te Lyon moet eindigen. Deze woorden luiden: „Het wezenlijke voor generaal De Gaulle is niet wat het comité Gustave of het comité Théo- dule of het comité Hyppolite denkt. Het wezenlijke voor generaal De Gaulle, president van de Republiek, is datgene wat nuttig is voor het Franse volk; te weten wat het Franse volk voelt en wil. Ik ben er mij van bewust, dat ik dit gedurende nu bijna een kwart eeuw heb weten te onderscheiden. Ik ben be sloten om, daar ik er de kracht nog toe te bezit, voort te gaan zulks te doen." Het geldt algemeen als duidelijk, dat generaal De Gaulle met deze woorden te kennen heeft willen geven dat h\j zich te zijner tijd kandidaat zal stellen voor een tweede presiden tiële ambtsperiode. Men vermoedde het tot dusverre, men heeft thans de zekerheid. Uiteraard verdiept men zich in gissingen naar de reden waar om de generaal reeds nu zijn bedoe ling ter zake heeft onthuld in plaats van, hetgeen een goede taktiek kon lyken, zyn binnenlandse politieke te genstanders nog een tijd in het duister te laten. En, hoewel zyn onthulling onmiddeliyk vastzat aan een gering- aeite n—men dan ook ndet dat het deze bedryvigheid is geweest, die de generaal uit zün tent heeft gelokt. Voor het waarschüniykst wordt ge houden, dat generaal De Gaulle aan de aan zijn internationale politiek heeft gedacht. Hij zou by een aantal buitenlandse regeringen de neiging heb ben willen bestrijden om, voor wat Frankrijk betreft, maar liever een poli tiek van afwachten te voeren, afwach ten van betere dagen, waarin het niet langer de „onhandelbare" Charles de Gaulle zou zün, die Frankrü'ks koers bepaalt. Door deze dagen te doen terug wijken naar een waarschijnlijk ver en in ieder geval onzeker verschiet, zou hij die regeringen tot het inzicht hebben willen brengen, dat zy er wüzer aan doen om, in stede van af te wachten en tijd te verliezen, zonder dralen met hem naar de nodige compromissen te zoeken. NEW YORK, 26 sept. (UPI) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft gis teren een gesprek van drie kwartier gehad met rijn Amerikaanse ambtge noot Dean Rusk. Na het onderhoud, dat gevoerd werd in de Amerikaanse missie bij de Ver enigde Naties, nodigde Rusk Luns uit hem in zijn auto te vergezellen naar het Waldorf-Astoriahotelwaar hij een receptie zou geven voor ambtgenoten uit zevenentwintig landen. Geen van beide ministers wilde meedelen waar over het gesprek gehandeld had. (Advertentie) weede doos halve prijs De studenten van de Katholieke Hogere Hotelschool in Maas tricht hebben dit jaar bijzon der veel werk gemaakt van de ontgroening. De circa veertig nieuwelingen hebben zich aan een niet malse ontgroening moeten on derwerpen, maar van excessen was geen sprake, omdat alle activiteiten een zuiver pedagogisch doel beoog den. Het programma, door de groen commissie ontworpen, was voor de leden van de gehele schoolgemeen schap bijzonder attractief en amu sant. Inderdaad voor alle leden, dus ook voor de groenen zelf, al hadden de ouderejaars meer reden tot lachen dan de nieuwelingen. De stunt van deze ontgroening was, dat de groencommissie zoge naamd heulde met de groenen. Dit heulen geschiedde overigens in over leg met de ouderejaars, die een iiiiduiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniinii!i»ii'iiiiiiiiiiiiiiim listig plan hadden uitgedacht om de groenen eens mooi in de boot te nemen. Eerder dan verwacht, tenminste zo meenden de groenen, kwam plotse ling een einde aan de ontgroening, doordat de meerderheid van de ou derejaars op een rumoerige vergade ring van de studentenvereniging „Amphytrion" zich by stemming tegen voortzetting van de ontgroe ning uitsprak. Een en ander leidde tot een ver vroegde inauguratie, maar net op het moment dat de groenen zich vol waardig lid van „Amphytrion" waan den, kwamen zy tot de ontstellende ontdekking, dat de ontgroening toen pas echt ging beginnen. De leden van de groencommissie bleken ineens geen „makke jongens" meer. De groenen wachtte een nachteiyke „dropping", gevolgd door een „ver koop bü opbod", een levend schaak spel op het Maastrichtse Vrijthof, de samenstelting van een cabaret voor „ongeïnteresseerd" publiek en pas na dat al deze enerverende opdrachten vermeld waren, keurde de senaat van „Amphytrion" de groenen het echte lidmaatschap van de studenten socië teit waardig. Geheel in de geest van de hotel school werd de ontgroening besloten met een voortreffeiyk verbroede- ringsdiner in het historische studen tentehuis, kasteel „Bethlehem". Wie, ongeduldig wachtend op de trein die te laat is, wel eens een goederenwagon van dicht bij is gaan beküken, weet, dat op zo'n wagon allerlei opschrif ten en plakkaten zijn aangebracht. De betekenis ervan zal de onschul dige ongeduldige wel grotendeels ont gaan. Er komen binnenkort weer een paar nieuwe aanplakbiljetten^ bij. Een daarvan zou genoemde reiziger, die misschien al wat maagpqn krijgt van ongeduld, wat kunnen opvrolijken. Het is een rood gekleurd prentje dat een wijnglas voorstelt. Hoe aanlokkelijk de prent ook is, hy heeft betrekking op ernstige za ken Het wynglas stond dezer dagen samen met een parapluie en een doodshoofd afgebeeld in het Staats blad, waarvan een centimeter dik pakpapier was gewüd aan het „Reglement voor het vervoer over de spoorweg van gevaariyke goede ren", een aanvulling by Komnkiyk Besluit op het Algemeen Reglement Vervoer. De prentjes die de laatste bladzijden van het staatsstuk sierden, zün de voorbeelden van de affiches die op de goederenwagons geplakt de verladers aanwijzingen geven over de soort stof die wordt vervoerd en de wüze waarop ermee moet worden omgesprongen. In dat verband heeft het wynglas de pozaïsche betekenis: „niet kante- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii len: breekbaar". Het doodshoofd duidt op vergiftige stoffen en de parapluie heeft de voor de hand lig gende betekenis, dat de goederen niet nat mogen worden. Drie van de prentjes zon gewüd aan radio-actieve stoffen in witte, gele en oranje kleur naarmate het gevaar voor straling groter is. MOSKOU, 26 sept. (ANP) De min der kameraadschappelijke verhouding tussen Rusland en China heeft nu ook invloed gekregen op de betrekkingen tussen sportlieden uit beide landen. Rode Ster, het nieuwsblad van het Russisdhe leger, publiceerde een arti kel over de Russische militaire basket- balploeg, die onlangs aan een toernooi in Peking heeft deelgenomen en aller minst te spreken was over de aldaar ondervonden behandeling. De grieven van de Russische basketballers kwa men in grote trekken op het volgende neer: 1. Zij hadden „verscheidene moeilij ke wedstrijden achter elkaar moeten spelen", terwijl China voor zichzelf een heel wat lichter programma had opge steld. 2. Een van de, door Rusland gespeel de, wedstrijden werd geleid door een, door de Chinezen aangewezen, scheids- r-chter, die niet alleen volkomen pnge- schikt was voor zijn taak, maar boven dien in hoge mate partijdig. 5. Rusland had al zijn wedstrijden moeten spelen in een kleine en in slech te staat verkerende hal. Toen de Russen ondanks deze nade len de ene overwinning na de andere behaalden, weigerden de organisatoren „zonder opgave van redenen" het Rus sische volkslied te spelen. LEOPOUDSTAD, 26 sept. (UPI) Iu Leopoldstad zijn gisteren meer dan honderdvijftig personen, onder wie zes vooraanstaande Congolese politici, ge arresteerd, toen zij een betoging hiel den voor de vrijlating van de voorma lige vice-premier, Antoine Gizenga. Enkele arrestanten werden spoedig weer op vrije voeten gesteld. Onder de arrestanten bevinden zich de leiders van twee grote oppositie-partijen: Christoph Gbenya, leider van de Loe- moembistische Congolese nationale be weging, en Gabriel Joemboe, hoofd van Gizenga's Afrikaanse Solidariteitsp''" til

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7