Jubel om Brabants Eurovoetbal WILLEM II SPOT MET BRITSE REPUTATIES Manchester United kan een gelijk spel (1-1 nauwelijks verkroppen DOS practisch uitgeschakeld Arbiter na duel naar ziekenhuis Heja-heja van Lofzang op het moreel P8V winnend terug uit Esbjerg Willem II bedwingt Britse profs Mentale kracht Kerkhoffs geblesseerd Geen goed voetbal Paniek in defensie Herd trapt na HUMPHREY MIJNALS DIEP ONGELUKKIG Drie internationals in Frankrijk B 33 De meest sportieve Sportflits In kleedkamer Ada Kok zwemt niet tegen Duitsland DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PAGINA 9 Brusselers rechtsschrikt heftig op, doelman Bals kijkt verbouwe reerd maar Donners zal deze inzet van Esbjergs midvoor Bertelsen weten weg te werken. ESBJERG, 26 sept. Dit was waarlijk Cup-voetbal. Er was spanning en sensatie. Er was macht en overmacht. Geluk en ongeluk. Vooral ook fanatieke strijdlust en onblusbare ijver. Zevenmaal sloeg de bal tegen de touwen, zevenmaal trilde het Idraetsparken op zijn grondves ten, één keer meer door toedoen van bijna vijfhonderd, met char tervliegtuigen, bussen, treinen en auto's aangevoerde Hollanders dan van de bijna twintigduizend Denen. Ja, PSV won met 3—4 van Esbjerg, de eerste wedstrijd van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskam pioenen. Nog tijdens de triomfale aftocht echter was de schrik van de afgrond waarlangs PSV zo on heilspellend had gewankeld van de gezichten van spelers, officials en supporters af te lezen. I^SSKSonv^cht1 Het Rechts van Pijs en Wiersma-de Deen Christiansen de maker van dit was de enorme mentale, kracht van eers+e zo verrassende doelpunt van Esbjerg, zo verrassend dat doel- P«V dat het. ondanks die vroeg op- mcm Baïs er geen hand naar uit steekt. ROTTERDAM, 26 sept. Matt Busby, de manager van Manches ter United, keek wat verbaasd. Hij posteerde zich voor de kleed kamer van zijn pupillen, toen de eerste wedstrijd tegen Willem II, in het kader van het toernooi der Europese bekerhouders en geëin digd in een gelijk spel (11), was afgelopen. De deur naar de dampige lokaliteit bleef herme tisch gesloten. Niettemin: Matt Busby glimlachte beleefd. Eén zinnetje sprak hij tientallen keren uit: „We played well..." Het klonk niet erg geloofwaardig. Zijn pu pillen hadden immert in 't Feijen- oord-stadion althans zo leek het voor de twintigduizend toe schouwers een lesje gekregen van een verrassend goed spelend Willem n. Voor het Tilburgse team, dat in Feijenoords kuip het enthousiasme van de toeschou wers veroverde, mag toch als een klinkende prestatie gelden, dat het een team met negen Britse internationals in bedwang hield. ESBJERG. De deur van de kleedkamer waarin Esbjerg For- enede Boldklubben de klap van de nederlaag verwerkte bleef ge ruime tijd gesloten. Geen buiten staander kwam er in. Begrijpelijk zou men kunnen zeggen. Maar wie schetst onze verbazing, toen wij met de vele wachtenden in de gang plotseling een luidkeels ge juich uit de kleedkamer hoorden klinken. Een lang en welgemeend „heja, heja, heja". En hierna ging ook meteen de deur open en kon den wij zien hoe trainer Ame Sorensen zijn linkshalf Jens Pe tersen een grote bos bloemen in de handen drukte. „Jens heeft vandaag zijn honderste wedstrijd voor Esbjerg gespeeld en dat moesten we toch even vieren. Daar heeft de nederlaag gewoon niets mee te maken. Begrijpt u", sprak de stevige donkere Deen, de geroken had aan een grootse triomf, maar tenslotte had moe ten zien dat zijn zorgvuldig voor bereide plan het niet haalde. Ons „winnende doelpunt", zegt Willem II van dit moment uit de Europese bekerwedstrijd tegen Manchester United. Koopal heeft verrassend ingeschoten en doel man Gregg grabbelt met veel moeite de bal uit de buurt van de doellijn weg. De bal is binnen' ge weest zeggen de Willem II-ers, maar de scheidsrechter was een andere mening toegedaan. W||p Na Esbjergs explosie toont PSV zich ware „cup-fighter" (Van onze speciale verslaggever) Het verschil tussen de triomf en de roemloze ondergang was gisteren tus sen vier en zes oh zo miniem voor PSV. Nog nauwelijks gewend aan de lage hoek waaruit de zon het Idraets parken verlichtte, aan het geestdoden de ritmische geklap van de Deense toe schouwers en zonder nog maar één re gel van het „Vooruit Bood en Witten, vooruit PSV" te hebben opgevangen, stond PSV namelijk al met 2-0 achter. De Esbjergse explosie deed vriend en vijand verstalen. Vier minuten precies waren er gespeeld toen de blonde Carl Emit Christiansen met de bal aan de voet enkele passen buiten de midden cirkel maakte, kennelijk zoekend naar de ploegmakker die hij kon lanceren. Plotseling echter flitste de bal weg van znn rechtervoet. Wiersma, Kemper, Donners en Brusselers keken om zich heen naar wie die pass bedoeld zou ziin. Doelman Bals zag de bal schuin voor zich langs schieten. Ontsteld en verbouwereerd, maar veel te laat, kroop hij op zijn knieën naar de hoek, waarin de bal met een mooie curve was verdwenen. Nog geen vijf minuten later „klom" Bals traag naar de linker bovenhoek waar Eigil Frandzen, ook al van meer dan dertig meter afstand, de bal als een projectiel naar toe had gezonden. „Heja, heja", klonk het over Esbjerg. „Heja, heja". Esbjerg stond met 2-0 voor. De chaos bij PSV was compleet. In de achterhoede, waar men toch al niet zo op elkaar was ingespeeld, omdat de feblesseerde Van Wissen niet van e partij was, heerste de grootste pa niek. De aanvallers wisten van de weeromstuit ook al niet wat zij met de weinige „verdwaalde" ballen moes ten. Esbjerg regeerde. De amateurs profiteerden met dieptepasses van alle gaten, die PSV liet vallen. En zij scho ten, uit alle hoeken, uit alle standen en van heel ver. Daar pikte op het mid denveld „zwerver" Frandsen opnieuw de bal op, zomaar uit een afgeslagen hoekschop. En weer richtte hij op de bewuste hoek. „Heja, heja" klonk het, maar de bal ketste op de ronding van de doelpaal terug, midden tussen de wild spartelende verdedigers van PSV. Esbjerg kreeg zijn derde doelpunt niet. Misschien is dat wel het beslissen- die moment in de wedstrijd geweest. Had Esbjerg toen rijn voorsprong tot 3-0 vergroot, er was van PSV niets m anders overgebleven dan een zielige j verzameling van verslagen semi- "3K-'WB», 'C W'.'i, .ïi i *j§' profs. Maar nu dit niet het geval WmMMmf t was, konden wij denken aan wat Ég® f - Shakespeare Hamlet in Denemarken A liet zeggen: „Schaamte waar is uw mm §j blos?" Ze hadden zich tot dan toe -yW; - I eigenlijk te kijk laten zetten, de PSV- *U- "lui ers. Ze hadden een muur opgebouwd - T f| K en lijdzaam afgewacht totdat de De- nen deze speels zouden rammeien. i',_i> s> A s Maar deze simpele voetballers wacht- *f» «'A'; - ten zich voor complicaties. Juist wan- S* A.J- I neer zij kennelijk nog net niet binnen schoten af, hard en v- PSV dat het, ondanks die vroeg op gelopen achterstand, eerst nogal in het wilde weg maar later, vooral na de rust, wat meet georganiseerd, zijn cadans probeerde terug te vinden en het initiatief over te nemen. Dat ging in het begin allemaal te veel in de breedte en te traag. Men miste ook duidelijk de stuwkracht van Van Wissen en de snelheid van Gie- sen op een van de vleugels invaller Verdonk was te onervaren maar een bepaald niet fraai tegendoelpunt van Theunissen bleek een geweldige stimulans. Uit een hoekschop van Alle- mann kopte Kerkhoffs in; de wegge slagen bal werd eerst door Theunissen tegen de lat gekopt, maar tenslotte toch nog in een onbewaakte hoek „ge priemd". Bsbjeng leek wat aangesla- gc-, terwijl PSV opveerde bij deze mee valler. Nog geen twee minuten was de twee de helft oud of Esbjerg werd weer verrast. Een hoge boogbal van Brus selers werd door Kerkhoffs over de traag reagerende invaller-doelman Beek heengekopt. En daarmee was Kerkhoffs begonnen aan de rol die hem tot een van de grote winnaars van deze wedstrijd zou maken. Bij dit doelpunt wercU hij bij het opspringen aan zijn scheenbeen geraakt. Trek kebenend speelde hij verder, deson danks vanaf dat moment een voortdu rend gevaar voor de Esbjergse ach terhoede, het zwakste deel van de ploeg. Nog eenmaal klonk echter het „Heja, heja". Dat was toen Bertelsen met een van zijn verrassende omhalen Esbjerg weer een voorsprong gaf. 3-2. Daarna was het met Esbjerg afgelo pen. De sen en beter aanviel, volkomen onbe trouwbaar en de bloedvergiftiging van de Esbjergse favoriet John Madsen, die hij verving, kwam de Denen duur te staan. Daar kwam bij dat Esbjerg geen lucht meer had. Het had opgezweept door de vroege voorsprong in de eerste helft ver bo ven zjjn krachten gespeeld en onder vond nu de terugslag. Bovendien had PSV in de rust de juiste taktiek tegen de diepte passes ingefluisterd gekregen en het zag nu kans alles af te stoppen. Brusselers' ster steeg op het middenveld bijna even hoog als die van Pijs en Hoenen bij uit zondering voor de rust. Een schitterend doelpunt van Kerk hoffs betekende de gelijkmaker. Met een listige schijnbeweging naar rechts speelde hij Christiansen uit positie, di rect ging hij weer terug naar links, om dan, van buiten het strafschopge bied, via de paal laag in te schieten. Weinige minuten later had PSV de wedstrijd gewonnen. Brusselers be kroonde toen met een kopbal na een hoge voorzet van Theunissen de vecht- Franse elftal. (Van onze speciale verslaggever) Op dinsdag 15 oktober zal blijken in hoeverre Manchester United gisteren in Rotterdam comedie speelde Het tart namelijk alle beschrijving hoe Willem II met dit Manchester United solde. Hoe gevestigde namen in het Engelse voetbal gisteren door elf sim pele Brabanders werden ontluisterd. Telde „The United" niet de befaamde Bobby Charlton op zijn spelerslijst? Een Charlton, waarvan de Engelsen beweren dat hij Europa's beste links buiten is? En wat te zeggen van Denis Law, de al even vermaarde linksbinnen van de Busby-babes? De verstevigde defeijsie van Willem II, met aan het hoofd een briljant spelende Walhout, spotte met deze grootheden. Op „Old Trafford", het stadion van Manchester United, zal blijken of het werkelijkheid is, dat Manches ters glorie taant. Een belangrijk facet van dit eerste treffen tussen beide ploegen dient men echter niet uit het oog te verliezen, namelijk de taktiek. Dat is de zakelijke instelling van het Engelse profvoetbal. Voor elke duizend bezoekers boven het aantal van 37.000 krijgt iedere speler twee Engelse ponden. Als Manches ter United met grote cijfers van Wil lem II had gewonnen, zou het ver wende Engelse voetbalpubliek zeker niet in groten getale naar „Old Trafford" zijn gekomen... Denkt overigens niet, dat wij de pres taties van Willem H zouden willen kleineren. Verre van dat zelfs. De Willem II-ers verrasten vriend en vij and met uitstekend spel. Zo goed zelfs, dat Manchester United niet alleen te leurgesteld was over het schamele re sultaat, maar tegelijkertijd ook nog verheugd was met de uitslag. Dat kon trouwens niet anders, want hoewel Busby publiekelijk voorgaf niet onte vreden te zjjn, spraken de Engelse gezichten boekdelen. En eenmaal in Engeland teruggekeerd, zal Busby de zweep der kritiek heus wel laten knallen. Het was immers zo dat de verdediging met stopper Foulkes aan het hoofd somtijds paniekerig bepaalde situaties het hoofd bood. De Engelse supporters moet het schaamrood naar de kaken zijn gevlogen. Maar een harde waarheid is, dat Coy Roopal, Senders, Louer en beurtelings Tim mermans of Keresztes met hun toch vrij simpele aanvalsacties angst zaai den in Manchesters defensieblok. Dat zelfs op bepaalde momenten, vooral na de rust, toende eindstand reeds was bereikt door doelpunten van Louer en de Schotse international (eens een beroemde middenvoor van Arsenal) Dave Herd, de Mancunians met zeven man in de verdediging wanhopig naar ruimte zochten. Hoewel de uitslag de verhouding in het veld weergaf, discussieerde men in Willem U's kleedkamer heftig over het niet toegekende doelpunt van Koopal. Koopal had namelijk uit een onmogelijke hoek de bal met een effectvolle schuiver in de doelmond geschoven. De bal draaide in de uiterste linkse hoek en doelman Gregg verkeek zich lelijk. Een or kaan van enthousiasme was het ge volg. Heel Willem II sprang juichend overeind, want men was de mening toegedaan, dat de bal net over de doellijn was gegaan. De scheidsrech ter Tricot (Frankrijk) en de grens rechter Bondon schudden heftig van neen. Vanaf dat moment (toen het natio nale voetballied „Hand in hand kame raden" uiit wel twintigduizend kelen kwam) moesten de Engelsen met inzet van alle krachten aan de arbeid om de enthousiaste en gevaarlijke aanvals- stoten van Willem II te pareren. Daar bij maakte Herd het al te bont. Hjj trapte Brooymans, zonder dat er een bal te bekennen viel. Het gebaar van scheidsrechter Tricot was niet voor e negentienjarige spil Christian- bleek, toen PSV eenmaal sneller lust en het surplus aan lichamelijke conditie van de PSV-ers: 3-4. Het duur de nog twintig minuten voordat de Britse scheidsrechter Phillips de zege bestempelde. Esbjerg was „°P" en PSV remde het spel slechts af. Er gebeurde weinig spectaculairs meer en er bleef genoeg tijd over om nuchter te kunïfen vaststellen, dat Esbjerg-PSV wel echt Cup-voetbal, maar geen goed voetbal had gebracht. UTRECHT, 26 sept. Humphrey Mijnals, de donkere, lenige en altijd spectaculaire spil van DOS was woensdagavond diep ongelukkig na de wedstrijd In het Galgenwaard-sta dion tegen Sheffield Wednesday vooi de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor jaarbeursste den. Hij plaatste na vijf minuten de bal precies op het hoofd van linksbuiten Holiday, die van twee meter Van Zog- hel geen schijn van kans gaf: 0-1. Een kwartier later kopte hij een voorzet van rechtsbuiten Finney juist voor de voeten van de aanstormende midden voor Layne en die haalde prompt uit voor een machtig schot dat langs de onthutste Van Zoghei vloog (0-2). Mij nals' „negatieve" hattrick werd in de twintigste minuut na de rust voltooid, toen hij een voorzet van Finney op wel heel ongelukkige wijze in eigen doel werkte waardoor het 0-4 werd. Layne had met een simpel schuivertje de wed strijd een kwartier eerder al beslist met een derde Engelse treffer. Dat nau welijks een minuut nadat Mijnals in eigen doel had geschoten rechtshalf Westphal er 1-4 van maakte was niet belangrijk meer. PARIJS, 26 sept. Het Franse B- elftal, dat woensdag a.s. te Lens tegen Nederland B voetbalt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Marchetti (Nice); achter: Bos- quier (Sochaux) en Fulgenzy (Sedan); midden: Piumi (Valenciennes), Chlota angers) en Stako Stade Francais) voor: Lech (Lens), Guillas (Grenoble), Goujon (Rouen), Gress (Stassbourg) en Hausser (Strassbourg) Van de ploeg behoren Piumi, Guillas en Goujon tot de vaste kern van het (Van onze speciale verslaggever) „Killer" Sprensen had al zijn troeven uitgezet op de vuurkracht van zijn voor hoede. Wekenlang had hij er aan ge bouwd en onlangs hebben we met eigen ogen kunnen zien hoe hij zjjn spelers leerde zo op de vijfentwintig meter ljjn de wreef hard en vol ander de bal te drukken. En rij hebben dat gedaan. Carl Emil Christiansen, de kleine vin nige loodgieter, die 's morgens nog zijn baas assisteerde bij een zwaar kar wei Eigil Frandsen, de zoon van Esb jergs praeses, die rustig tot twaalf uur zijn taak als magazijnbediende had moe ten volbrengen. En ook Carl Bertelsen, de 23-jarige schoolmeester van de Gam- melby Skole. Wij hebben hem 's mor gens voor de wedstrijd nog even opge zocht, in de tweede klas lagere school, waar hij achttien kleine blonde Deen tjes de eerste beginselen van hun taal bijgebracht. Tijdens het speelkwartiertje hebben wij even naast hem in de school banken plaats genomen. „Ik doe dit werk met heel veel plezier", zei Ber telsen. „Het liefst hier in de lagere klas, maar vaak ook moet ik les geven in de hoogste klas: meetkunde en phy- sica. De Italiaanse club Internazionale heeft even mjjn plezier in dit werk verstoord. Er kwam hier een scout van deze club, die mjj een half miljoen kronen bood. Dat aanbod stond me aan. Hoeveel Scandinaviërs hebben niet een goede profcarrière in Italië weten op te bouwen. De man is gegaan en ik heb nooit meer iets van hem vernomen. En eigenlijk is dat maar goed ook. Ik ben hier gelukkig en met Esbjerg kun nen we onder Sprensen nog heel wat bereiken. Arne heeft een solide plan netje in elkaar gezet. Dinsdagavond hebben we dat uitvoerig met elkaar doorgenomen. En straks om een uur komen we weer allen bij elkaar voor een laatste repetitie. Het plan van de grote onstuimige stormloop, direct van de aftrap af. Het sorteerede effect. Een heel dreigend ef fect zelfs, maar het bleek tenslotte niet voldoende. „Maar als dat schot van Frandsen niet op de ronde doellat was afgesprongen dan had ik het niet ge weten", zei Arne Sorensen ons. „3-0 voor was wel heel erg veel geweest. Maar niettemin mjjn bewondering voor de manier waarop PSV toch is terug gekomen, Ik weet wel, zjj misten hun troeven als Van Wissen en Glesen. Maar wij misten spil Madsen en onze internationale doelman Eric Gardhoje. Straks in Eindhoven zullen zjj er bij zjjn. En dan is onze afweer, die be slist aan enige doelpunten schuld had, duidelijk sterker. Ik blijf optimistisch". Ami Sprensen werd bijgevallen door dr. Knut Lundberg, eens veelvuldig Deens voetbalintemationaal, handbalin- ternationaal, gemeenteraadslid van Kopenhagen, bekend sportjournalist en dat alles buiten zjjn hoofdberoep dok ter in de medicijnen. „De-man-zonder- stropdas" noemt men hem wel, want waar hij ook komt, zelfs op de meest officiële gelegenheden, loopt hij met open hemd rond. „Waarom niet", is steevast zijn commentaar daarop". Zo'n das irriteert mij. Esbjerg had dit moeten en kunnen winnen. De onerva- rendheid van de 1^-,jarige keeper Wer ner Bech, ook al een onderwijzer, en de spil Hans Christiansen heeft ons zeker drie doelpunten gekost". Maar verder wilden de Denen niet gaan. Hun bestuur onder leiding van de secretaris Egon Skou behoorde tot de eersten die de PSV'ers proviciat wens ten, mèt de hartelijke groeten aan ir. Philips en ir. Otten, die het plan had den om te komen, maar telegrafisch lieten weten dat zij in verband met het bezoek van de koningin vandaag aan Eindhoven helaas verstek moesten la ten gaan. Misschien wel de meest vrien delijke en sportieve Europacupwedstrijd, die er gespeeld is," sprak de scheids rechter. „Maar ik geloof dat ik er toch niet helemaal zonder kleerscheuren van af gekomen ben. Hij toonde ons zjjn gezwollen linkerhand, die dik in de zwachtels zat. Uw binnen- speler Theunissen heeft daar een ferme tik tegen gegeven. Zonder opzet natuur lijk. Het gebeurde tijdens het passeren. Waarschijnlijk weet hij het niet eens. Maar er bestaat een kans dat ik mijn middenhandsbeentje gebroken heb. Ik moet direct naar het ziekenhuis voor een foto". In het Weense Prater-stadion hebben de nationale voetbalteams van Oosten rijk en de Ierse Vrijstaat met 0-0 gelijk gespeeld in de eerste wedstrijd van de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landenteams. iiimiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimi.iimii verkeerde uitleg vatbaar: „Er uit!". Met tien man hield Manchester United Willem II van zich af. Maar al werd het 1-1 en al was er ontevredenheid over het niet toekehnen van Koopals doelpunt, is het verwonderlijk dat er in Willem II's kleedkamer toch een ware kampioensstemming heerste? (Van onze speciale verslaggever) ESBJERG, 26 sept. Idraets parken kent geen catacomben. Er is geen luik waaruit de spelers geheim zinnig naar boven komen of in ver dwijnen. De spelers van PSV gingen gisteren mèt het publiek door de hekken naar buiten, werden in hun wandeling omhelsd en omstuwd door dolle supporters en moesten bezweet en vermoeid toch nog een glimlach kunnen opbrengen voor de jeugdige Deense handtekeningen jagers. Een maal in het kleine houten clubgebouw tje lieten zij hun vreugde eerst de vrije loop. Rechtsachter Donners zoen de en vertroetelde de witte bal, waar op hij beslag had w eten te leggen. Se cretaris Ben van Gelder sprongen de tranen in de ogen toen hij de spelers langs ging. Midden in de kleedruimte stond trainer Bram Appel triomfante lijk met zijn armen omhoog, zoals hij ook op het veld had gestaan toen scheidsrechter Wharton voor het einde floot. Schuchter in de hoek ingezet zwol plotseling het „Geen woorden maar daden,levede PSV" aan.Bram Appelwees op zijn jongens en zei: „Hoor hen eens. Heeft u gezien hoe sterk we mentaal zjjn? Ik heb de gehele wedstrijd geen zenuwen gekend. Ik wist dat ze zouden terugkomen. Maar die Denen waren anders wel snel van stapel gelopen en wat kunnen ze schieten, uit alle stan den! Alleen hun conditie was geen volle honderd procent." Wat verlegen onder alle lof die hem werd toegezwaaid zat Gerard Hoenen op het bankje bü de douchecellen. „Als die bal tegen de paal raak was geweest en Esbjerg 3-0 had gemaakt waren we er niet meer bovenop ge komen. Die klap was te groot geweest. Ze schieten wel vaak die Denen, maar als je er, zoals wij in de tweede helft, „tegenaan hangt" kan je ze baas. Ze zijn gestruikeld over het tempo. Ik had na de rust speciaal de taak die Christiansen uit te schakelen. Dat wag ik van de schrik in de eerste helft ver geten." „Je mocht ook geen fout maken te gen deze jongens, zo fel zjjn we het in Holland niet gewend", voegde Theu nissen eraan toe. Linksachter Kemper boog zich bezorgd over Kerkhoffs op de massagetafel. „Pierre vind je ook niet, dat zij het tempo niet konden vol houden? Maar schieten, verschrikkelijk. Voordat je het weet is die bal je ge passeerd." "Pierre Kerkhoffs knikte al leen. Hij zei gelukkig te zijn met zijn twee doelpunten. Wat afzijdig stond doelman Bals: „Die eerste bal heb ik wel gezien, maar ik dacht dat hij naast zou gaan. Het twee de schot was me gewoon te machtig. „Moet je je voorstellen", zei Roel Wiersma, „die Deen ziet zo'n klein gaatje en hij krijgt de bal erin ook. DEN HAAG, 26 sept. Ada Kok en Judith de Nijs zullen verstek moeten laten gaan in de dameszwemploeg, die het komende weekeinde in Dortmund tegen West-Duitsland uitkomt. Zij wor den vervangen door resp. Carry van Raamsdonk (HDZ) en Carla Jansen (Njord).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9