School-TVgaat oktober van start voor experim jaar Niet „schoolvervangencT dochonder wijs verrijkend uVlocV Conferentie Orthodoxe Kerken SPORTNIEUWS Verbitterde Franskiljons dreven Gents arsenaal van betoog - explosie ven i s Christen - Democraten houden wereldcongres bepleit Enkele grote kerncentrales nuttiger dan meerdere kleine Zonder Athene fant>astisch! In Straatsburg V .N. sancties Piloten niet in conditie Generaal Mathon tot hoogleraar in Utrecht benoemd Utrechtse politie houdt jeugdige inbrekers aan SENSATIONELE PRIJSVERLAGING m Bedrijfsleven moet VVV meer steunen Harde klap voor Brits tennis Onveranderd interim dividend Eurunion van Lux. frs. 22,50 K. v. K. Groningen Terugreis uitgesteld Amerikanen met 2-0 vóór in Davis Cup toernooi Aanloop voor Spelen serieus aangepakt Ijshockeyers wacht enerverende duels Prognoses Duindigt VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1963 PAGINA 11 Voor 2 jaar T. E. E. H. MATHON. Geselecteerd RHODOS, 27 sept. (Reuter) Op Rhodos is gisteravond de con ferentie van Orthodoxe Kerken geopend om te beraadslagen over de vraag of een „theologisch ge sprek" met het Vaticaan zal wor den aangeknoopt, terwille van be vordering der christelijke eenheid. Aan deze conferentie wordt deel genomen door twintig prelaten van elf Orthodoxe Kerken. AL 30 JAAR HET GROTE MERK ONDER DE KLEINE SIGAARTJES STRAATSBURG, 27 sept. In de vergaderzaal van de Raad van Europa is gisteren het vierde wereldcongres van Christen- Democraten geopend, dat drie dagen zal duren. De honderd-en tachtig gedelegeerden uit meer dan veertig landen zijn verdeeld in vier groepen. West-, Midden- en Oost-Europa en Latijns-Ame- rika. Tijdens de, gisteren gehou den, inleidende persconferentie gaf de heer Theo Lefèvre, de eer ste minister van België, in grote lijnen aan welke de voornaamste onderwerpen van discussie zouden zijn, namelijk actuele politieke problemen, de Europese integra tie en de verhouding tussen Oost en West inbegrepen, de economi sche banden tussen Europa en Latijns-Amerika en de toepassing van de rechten van de mens in de wereld. Franco en Salazar Soevereiniteit Zweedse voetballers: (Van onze radio- en tv.-redaetie) AMSTERDAM, 27 sept. Na een lange periode van voorbereidend werk zal thans ook in Nederland de school televisie van start gaan. Dinsdag 22 oktober zal officieel worden gestart met een documentaire in de catego rie „aardrijkskunde" die is getiteld „Bazel, ankerplaats van Zwitserland". Het is de eerste in een serie van twintig programma's, die in het eer ste „proefjaar" zal worden uitgezon den. Waar de uitzendingen, die tot stand komen door samenwerking van de stichting Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT) en de Nederlandse Te levisie Stichting (NTS), een experi menteel karakter dragen, zullen slechts ongeveer 250 scholen, aan dit experiment meedoen. Deze scholen zijn zo gekozen, dat ze tezamen re presentatief zijn voor het onderwijs m Nederland, voor zover dit betrokken is bij de schooltelevisie. Dat betekent echter niet dat andere, niet geselec teerde scholen, geen gebruik zullen mogen maken van de uitzendingen. Voor deze scholen gelden evenwel niet de bepalingen betreffende de aanschaf van tv-toestellen en zo meer, zodat de leerkrachten op eigen wijze hierin zullen moeten voorzien. De programma's van de schooltele visie zijn afgestemd op vier groepen leerlingen, te weten de laatste twee klassen van het gewoon lager onder wijs, het lager beroepsonderwijs en het v.g.l.o., de eerste drie klassen van Ti.l.o en v.h.m.o. en de laatste u.l.o- klas, de laatste klassen van het v.h. m.o. en het beroepsgericht onderwijs boven u.l. o-niveau, waaronder de kweekscholen gerekend worden. De programma's zullen elk ongeveer 25 minuten bedragen en worden uitgezon den op dinsdagen en vrijdagen om elf of om twee uur. Zij zullen elk één maal worden herhaald, omdat het voor kan komen dat een betreffende uit zending in het geheel op een bepaald uur niet in te passen is in het door de school dan te verwerken lesrooster. De NOT werd in 1962 opgericht door vertegenwoordigende instanties van de drie levensbeschouwelijke or ganisaties in het onderwijs. In dat zelfde jaar werd door de NOT en de NTS een contract gesloten voor de duur van twee jaar, waarin werd overeengekomen dat het bureau van de NOT zorgt voor de programma's in scenariovorm, die dan door de NTS en de omroeporganisaties zul len worden geproduceerd en uitge zonden. Er zullen twee groepen van Uitzendingen zijn: van levensbe schouwelijke aard, ingebracht door één van de drie onderwijsmstanties, en van algemene aard. Het ligt niet in de bedoeling, zoals dat bijvoorbeeld in Amerika hier en daar gebeurt, om een „schoolvervan- gend" programma te brengen, waar door men het onderwijs op de scholen voor bepaalde vakken of onderdelen daarvan kan laten vervallen. Veeleer is het de bedoeling om „verrijkend" te werk te gaan, zodat de onderwij zer of leraar in zijn les kan aanslui ten op hetgeen via de tv vertoond is. Bepaalde zaken zijn namelijk via de tv gemakkelijker aansprekend te ma ken, doordat men in de klas eenvou- di-gwe niet steeds over beeldend ma teriaal beschikt. Het betrekkelijk geringe aantal van twintig uitzendingen dat voor het eer ste jaar op het programma staat is mede bedoeld om de behoeften van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 sept. Naar wij vernemen is bij k.b. benoemd tot by zon- der hoogleraar in de geschiedenis^ der krijgskunde aan de rijksuniversiteit m Utrecht, luitenant-generaal b.d. T.E.E.ü. Mathon. De bijzondere leerstoel m de geschiedenis wordt in Utrecht gesticht door de Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger." De 63-jarige generaal Mathon werd in 1920 benoemd tot tweede luitenant der cavalerie bij het tweede regiment hu* zaren. Na zijn bevordering tot ritmees ter in 1938, werd hij als kapitein geplaatst bij de sectie operatiën van de generale staf, aan welke sectie hij ook na de oorlog weer deelnam. De heer Mathon had na de oorlog zitting in verschillen de delegaties en commissies op militair- politiek gebied, zoals de delegatie op de vredesconferentie in Parijs in 1946, de conferentie van Nederland met de Nederlandse Antillen en Suriname in 1948 en ter Ronde Tafel Conferentie in 1949. In 1951 werd hij bevorderd tot gene- raal-majoor van de cavalerie en be noemd tot hoofd van de Nederlandse liaisongroep bij de S.H.A.P.E. (hoofd kwartier van het Atlantisch Pact in Europa). Deze functie werd later uitge breid met die van adviseur van de per manente vertegenwoordiging in de Noord Atlantische Raad. In 1953 keerde hij naar Den Haag terug, waar hij werd benoemd tot lid van de vaste staf-van het Defensie studiecentrum. In 1356 volgden zijn benoeming tot directeur van dit centrum en zijn bevordering tot luitenant-generaal. In 1960 leidde hij ir Den Haag de Atlantische Conferentie. het onderwijs inzake onderwerpen en vormgeving te peilen. Doordat per groep niet meer dan vier of vijf uit zendingen gevolgd zullen worden ligt het voor de hand dat deze het onder- wijs-systeem nauwelijks zullen beïn vloeden. Teneinde de uitzendingen toch een duidelijke plaats in het lesrooster te geven zal de NOT beginnen drie maal per schooljaar een programma boekje uitgeven, dat informaties ver schaft over de onderwerpen der uit zendingen. Speciaal afgestemd op het onderwijzend personeel zal vooraf gaand aan de eerste schooltelevisie uitzending, eveneens via de tv voor lichting worden geeven over de wijze waarop in de klas van dit medium gebruik gemaakt kan worden. De 250 scholen die voor de proef zijn uitgezocht zullen op 22 oktober, als de eerste uitzending op het scherm komt, nog niet allemaal de beschikking hebben over één of meer televisietoestellen. De uitrus ting van de geselecteerde scholen zal namelijk niet bekostigd worden uit één centraal fonds, doch Iedere school dient de bestaande wettelij ke weg voor aanschaffing van leer middelen te bewandelen, waarmee wel enige tijd gemoeid zal zijn. Het onderzoek zal derhalve voorlopig ook niet geheel representatief kunnen zijn. Per uitzending zuilen ongeveer 8000 formulieren de gegevens over de programma's gaan aandragen, terwijl men tevens gebruik wil gaan maken van de zogenaamde groeps interviews. De onderwerpen die ln de komende maanden aan de orde komen zijn van geheel verschillende aard. Begonnen zal worden met aardrijkskundige in formaties over bepaalde landen, land streken, gesproken zal worden over zaken die onverbrekelijk met het reizen ver bonden zijn, aandacht wordt besteed aan de verkeersveiligheid en de opvoe ding daartoe, de politiek en de natuur wetenschappen. Dan zijn er vier uit zendingen getiteld „Engels spelender wijs" en verzorgen de omroepen te zamen met de organisaties van onder- wijsfilm elk een levensbeschouwelijk gericht programma. In mei van hef volgend jaar zal in de sector toneel „Marieken van Nimwegen" worden opgevoerd en van een inleiding wor den voorzien. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 26 sept. Door de acti viteit van een surveillerend politie agent is een serie inbraken waarbij in totaal voor een waarde van ongeveer 4000 aan goederen is gestolen, tot klaarheid gebracht. De daders blijken twee zeventien jarige jongens, een automonteur en een leerling-elektricien te zijn, en een vijftienjarig broertje, scholier nog, van de eerste. De agent zag zondagavond van een parkeerterrein twee jongens die later twee broers bleken te zijn, met een Volkswagen in wilde vaart wegrijden. De volgende morgen vernam hij dat er een auto gestolen was. Hij ging op zoek naar de jongens en nam ze mee naar het politiebureau. Daar werden zij enkele dagen aan de tand gevoeld. Het bleek dat een voorgenomen kraak, gemunt op een apparatenfa- brieje waar zeker voor enkele tiendui zenden guldens aan goederen zou zijn weggenomen, door de aanhouding is verijdeld. De derde jongen die niet aan de operatie deelnam was erbij gehaald omdat belde broers het niet meer met twee aan konden en hij goed kon klim men. (Advertentie) fig GARANTO gegarandeerd krimpvrij SanifyetC dus fris en hygiënisch Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Hulst (Z) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 27 sept. Naar de mening van de heer Von Geldern, direc teur generaal voor industrie en econo mie van Euratom verdient het aanbe veling in de nabije toekomst een be perkt aantal grote kernenergie-centra les te gaan bouwen binnen de Europese Gemeenschap, want alleen door enige grote centrales te bouwen zal men steeds meer benaderen hetgeen wy zou den kimnen noemen een economisch aanvaardbare prijs. Op die manier zou de Europese industrie zich kunnen hand haven op het niveau van de industrie in de rest van de wereld, en zou zü verdere voortuitgang kunnen boeken. Aldus verklaarde de Euratom-autori- teit in een lezing voor een door de Euratamcommissie georganiseerde con ferentie. De besprekingen, die twee da gen duren zijn gewijd aan de toekom stige ontwikkeling van de bedrijvigheid in de kernindustrie van de E.E.G. Nu de gemeenschappelijke markt wer kelijkheid gaat worden, zo vervolgde spreker, zouden dergelijke grote pro jecten bil 'voorkeur dienen te worden verwezenlijkt in het kader van interna tionale samenwerking. Indien men een verspilling van krachten wil vermijden, ligt de oplossing in het bouwen van een beperkt aantal grote reactors, hetgeen de voorkeur verdient boven het bouwen van een groter aantal kleine reactors. De heer Van Geldern heeft te dien aan zien reeds bemoedigende pogingen kun nen waarnemen. Persoonlijk geloofde hij dat, gezien de ervaring verkregen in de loop van het eerste vijfjarenplan (t w het plan tot deelneming aan de bouw van kernreactors) het wenselijk zou zijn wanneer de zes regeringen van de Europese Gemeenschap aan Eura tom de nodige kredieten verlenen om dit program van deelneming voort te zetten. Hij meende echter dat het initia tief om die kredieten ter beschikking te stellen van de Euratomcommissie, zou moeten uitgaan van de producenten van elektriciteit en van de construotie-indus- trieëm, die de eerste belanghebbenden zijn. De totale capaciteit der kernreacto ren van de zes landen der E.E.G. kan ge steld worden op ongeveer 2600 mega watt. Wanneer de plannen normaal ver lopen, zal deze capaciteit bereikt zijn in 1967, en wel met installaties die geo grafisch over de gehele E.E.G. verspreid liggen. Een voordeel van de plannen binnen de E.E.G. achtte de heer Von Geldern dat de reactors binnen de gemeenschap gebaseerd zijn op twee verschillende technieken,hetgeen een vergelijkende studie mogelijk maakt. De Europese in dustrie kan er, naar zijn mening, trots op gaan dat zy zonder buitensporige moeilijkheden de problemen heeft weten te overwinnen, die gesteld worden by de bouw van kernreactors. Men mag zich echter niet met de bereikte resul taten tevreden stellen, want het lijdt geen twijfel dat buiten de Europese Ge meenschap de kernindustrie onafgebro- AMSTERDAM, 27 sept. Eurunion Beleggingsfonds van Europese Waar- dèr keert over 1963 een onveranderd inte im-divldend uit van 22,50 Lux. frs. Over 1962 werd in totaal 47,50 Lux. frs. gedeclareerd. ken vorderingen maaikt, Ver. Staten. vooral in de (Advertentie) SKODA geheel compleet NU v a. -ï,; s. ,v DE NIEUWE PRIJZEN Skoda Octavia (43 pk) Octavia Super (47 pk) Octavia TS (53 pk) Octavia Combi 1202 Combi 525(1,- 54sfe,- 57Ê5,— 6*60,— 0975,- I^ÉS .In ongewijzigde uitvoering dus oersterk (lange levensduur) extra solide (meer veiligheid) compléét comfort (incl. verwarming, rolhoes, binnen- en buitehspiegel, lichtsignaalschakelaar, parkeerjichtem kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken, etc.) DEALERS:Fa. H. BROUWER, 2e Jan Steenstraat 46, Amsterdam, tel. 726842 v. d. GUN's Autobedr. N.V„ B. Ruloffstraat 5, Amsterdam, tol. 738C22 Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7. Bloemendaal, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Garage J. H. IESBERTS, Loosdrechtseweg 24, Hilversum, tel. 45100 Rayon Naarden-Bussum: KOUDIJS' Autobedrijf, Cattenhagestraat 45, Naarden, tel. 13486 H. ENGLEBERT N.V DOBBEWEG VOORSCHOTEN - TEL 01717-2 Een laatste poging om de primaat van de Grieks Orthodoxe Kerk, aarts bisschop phrysostomos, alsnog te be wegen zlin afwijzende houding tegen over deze conferentie te laten varen, heeft geen resultaat opgeleverd. De Heilige Synode van deze Kerken heeft gisteren opnieuw laten weten niet op de conferentie vertegenwoordigd te zullen zijn. Aartsbisschop Chrysosto- mos blijft by zijn standpunt, dat de Katholieke Kerk de Orthodoxe Kerken in het algemeen, en zijn eigen Kerk in hef byzonder „vijandig" gezind is, en jegens haar niet oprecht is, wanneer zy van eenheid spreekt. De conferentie werd door aartsbis schop Athenagoras, de oecumenische patriarch van Constantinopel te Is tanbul bijeengeroepen na een uitno diging van het Vaticaan om een in terkerkelijke delegatie naar de twee de zitting van het algemene Concilie in Rome te zenden. Dit zou dan het begin zyn van een „theologisch ge sprek" over bepaalde punten, die een heid tussen de katholieke kerk en de oosterse orthodoxie in de weg staan. De conferentie wordt bijgewoond door delegaties van het Oecumenisch Pa triarchaat te Istanbul, van de patriar chaten van Moskou, Servië, Roemenië, Bulgarije, Jeruzalem, Antiochië en Alexandrië, alsmede van de Orthodoxe Kerken van TsjechoslowakUe, Polen, Georgië en Cyprus. Vanaf vandaag zul len de delegaties in besloten zittingen bijeenkomen. West-Duitsland Een telexverbin ding van raadhuis tot raadhuis moet de samenwerking tussen de hoofdsteden van de Europese Economische Gemeen schap vergroten en vergemakkelijken. Tot deze conclusie is de vereniging van E.E.G- hoofdsteden gekomen na een conferentie van twee dagen in Bonn. (Advertentie) In het handige pocket-blikje Ook In 20 6tuke verpakking f. 3.- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 27 sept. De letter lijk en figuurlijk: geruchtmakende affaire van hetgeen de Belgische pers „het clandestiene arsenaal in Gent" noemt, heeft gisteren aanzienlijk uit breiding genomen. Behalve de eigenaar van de wassery, waar in de nacht van dinsdag op woensdag een zware explosie de zaak aan het rollen bracht, en twee van zyn medewerkers die (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar bij de kapper 1 forse tube f 1»W (Van een correspondent) Na een welkomsrede door Pierre Pflimlin, voormalig Frans premier en president van de Assemblée van de Raad van Europa, hoorde het congres een verslag van de heer Konrad Sie- niewicz, secretaris-generaal van de Christendemocratische Unie van Centraal Europa, over de problemen, die ver bonden zijn aan de toepassing van de rechten van de meng in de wereld. Hulde brengend aan het werk van wij len Paus Joannes XXni, zei de heer Sieniewicz ondermeer „Op de gedenkdag van de alge mene verklaring van de rechten van de mens, moeten wij, Christen-Demo- craten van Europa en Amerika, dui delijk maken, dat wij vastbesloten zijn onze uiterste best te doen om, met de encycliek „Pacem in Terris" en de universele verklraing als leidraad, de toepassing van de rechten van de mens over de hele wereld te propageren, en dat wij het als onze politieke en morele chris telijke plicht beschouwen daarnaar te handelen." In een overzicht, betreffende de toe passing van de rechten van de mens in de wereld, merkt het versla? op dat „in de landen van de Atlantische gemeenschap de rechten van de mens een integrerend deel geworden zijn van het leven van de mensen en sinds het einde van de achttiende eeuw door de meeste van hen geres pecteerd worden." Toch gaat het verder met op te mer ken dat „er twee landen in West-Eu ropa zijn, die flagrante schendingen van deze rechten begaan". De aanwe zigheid van senor José Maria Gil Ro bles, een voormalig minister van de regering Franco, die twee jaar gele den werd verbannen na de bijeenkomst van de Europese Beweging in Mün- chen, bij welke gelegenheid hij zijn historische oproep tot toepassing van de rechten van de mens in Spanje liet horen, laat geen twijfel bestaan, dat de twee bedoelde landen Spanje en Portugal zijn. De toestand in Latijns Amerika laat „grote vooruitgang in het respecteren van de rechten van de mens geduren de de laatste vijftien jaar" zien dat is sinds de ontertekening van de univer sele verklaring maar het verslag voegt er aan toe: „Wij betreuren het dat, vooral in Midden-Amerlka, auto-, rltalre en totalitaire regimes over heersen". Het rapport wijst er verder op, dat onafhankelijkheid niet altijd vrijheid heeft gebracht aan de volke ren van Afrika en Azië, waarvan vele nu onderworpen zijn aan systemen, iie „veel slechter zijn dan de vroege re koloniale regimes". „Toch moeten wij in dit opzicht", aldus de heer Sie- nlwicz, „onze ondubbelzinnige veroor deling van het Kolonialisme uitspre ken, dat in tegenspraak is met de beginselen van naastenliefde onder de volkeren." Tenslotte heeft het verslag het over het geweldige blok van landen, die leven onder totalitaire regeringsvor men en ontzenuwt al hun sociale en ju ridische pretenties, door hen te beschouwen als „gebaseerd op het vol slagen negeren van de beginselen van de Rechten van de Mens". Het rapport bevat verder voorstellen voor de toe komst om grotere eerbied voor de Rechten van de Mens te waar borgen. Het stelt onder andere voor, dat door de Verenigde Naties tegen regeringen, die internationale akkoor den op dit punt overtreden, in de des betreffende gevallet, sancties zullen worden ondernomen. Evenwel verbiedt, tot nu toe, artikel twee van het Handvest van de Ver enigde Naties Inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van een staat. Deze clausule staat ongelukki gerwijs totalitaire regeringen toe de Rechten van de Mens zowel te onder schrijven als te overtreden. Het ver slag doet daarom een beroep op de Christen-Democraten om hun regerin gen uit te nodigen een motie in de Verenigde Naties ter tafel te brengen om een akkoord op te stellen, dat de soevereine rechten der staten in ge vallen van overtreding van de Rech ten van de Mens, beperkt. Het congres zal voornamelijk de In vloed van de Europese integratie op de economie van de landen van La tijns-Amerika en hulpplannen van ge- industrialiseerde landen aan de min der ontwikkelde delen van de wereld bespreken. Op de lange lijst van deel nemers aan het congres, komen onder meer de namen voor van dr. W. P. Berghuis namens de Nederlandse pro testants-Christelijke partijen en van o.m. de heer mr. P. J. M. Aalberse, drs. W. K. N. Schmelzer, drs. Th. C. Wester terp, mr. C. I. de Graaf en C. P. Kleister- lee van de K.V.P. allebei ernstige verwondingen opliepen bevinden zich nu reeds zes andere personen, onder wie een jongedame in arrest, verdacht van medeplichtig heid aan verscheidene aanslagen en aan het op illegale wijze vervaardigen van springtuigen. Sommigen hunner legden overigens reeds gedeeltelijke be kentenissen af. Zy bevestigden dat de groep, waarvan zy deel uitmaakten, verantwoordelijk is voor recente „bom- acties" in Aalst en Oostende, evenals in de Brusselse randgemeente Wem mei, waar zij een betoging van de Vlaamse Volks Unie in bet honderd de den lopen. Blijkens vanochtend in verscheide ne kranten gepubliceerde berichten hebben de arrestanten van wie de meeaten afkomstig zijn uit de door de jongste taalwetten hoogst verbitter de Franstalige burgert) van Gent aan de met het onderzoek belaste rechter verklaard, dat zij hun instruc ties „uit Brussel" ontvingen, zonder echter de identiteit van hun opdracht gevers te kennen. Een blad weet zelfs te berichten dat „grote maatschappijen in Gent en Brussel" de explosieve activiteiten van de groep flnancieël hebben gesteund. Van zijn kant heeft het „Nationaal Ac tiecomité voor de eenheid van het lana en de taalvrijheid" ontkent iets met de zaak te maken te hebben; zyn voorzitter heeft evenwel niet kunnen ontkennen, dat de arrestanten lid waren van het actiecomité, of althans regelmatig deel namen aan de werkzaamheden daar van. Bewezen is tenslotte ook, dat de groep nog meer gewelddadige protest acties wilde ondernemen; de bommen- voorraad, die dinsdagnacht voortijdig ontplofte, was aangelegd om te wor den gebruikt tegen een betoging van de Volks Unie zondag in Gent. De „toevallige" ontdekking van het clandestiene arsenaal werpt een schril licht op bepaalde aspecten van de taalstrijd in België. Met name de soms fanatieke anti-Vlaamse agitatie van en kele zich als super-vaderlandslievend voordoende groeperingen en kliekjes ge raakt erdoor bi discredlet, ook in ge matigde Waalse kringen. In Wallonië heeft trouwens nooit veel sympathie be staan voor de „Transkiljons" in Vlaan deren, deze laatsten doorgaans beho rend tot de aristocratie en de hogere burgert). (Van onze correspondent) GRONINGEN, 26 sept. De Kamer van Koophandel alhier he§ft een drin gend beroep gedaan op hét noordelijk bedrijfsleven de voor stad en provincie Groningen belangrijke activiteiten van de VW beter te steunen dan tot dus verre het geval is. Berekeningen hebben aangetoond dat in 1962 door vreemdelingen in stad en provincie Groningen voor een bedrag van circa zeven miljoen gld. werd besteed. Van dit bedrag zullen Horeoa-sector en detailhandel een hoog percentage ontvangen hebben. De ontvangsten die het bureau VW kreeg van de zijde van het bedrijfsle ven staan hiermee in sdhrille tegen stelling t.w. tienduizend gulden per jaar. Dat is 1/7 pet. van het bedrag dat per jaar in stad en provincie door vreemdelingen wordt besteed. Op een totaal uitgavenbudget van het bureau WV ad 140.000 gld. per jaar is een bijdrage van 10.000 gld. van de zijde van het bedrijfsleven ten enenmale on voldoende. Tal van activiteiten kunnen bij gebrek aan middelen niet tot uit voering worden gebracht. BRUSSEL, 27 sept. De spelers van de Zweedse voetbalclub Norrkö- ping hebben donderdagmiddag gewei gerd terug te vliegen van de Belgische stad Luik naar Zweden, omdat zij de twee piloten van hun vliegtuig niet in staat achtten hun toestel behoorlijk te besturen. Volgens de Belgische televi sie waren de piloten niet nuchter. De Noorse luchtvaartmaatschappij, waarvan de Zweedse club een DC-6 had gecharterd, stuurde een sporf- vllegtuig met twee andere piloten. Norrköplng speelde woensdagavond in Luik tegen de Belgische kampioen Standard voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup, een wed strijd die de Zweden met 1-0 verloren. De leider van de Zweedse club ver klaarde, dat in 1953 de spelers van Norrköping bijna in zee waren gestort op een vlucht naar Frankrijk en dat „het kennelijk abnormale gedrag van de twee piloten de spelers aan dit voorval had herinnerd". De piloten zelf protesteerden heftig tegen deze gang van zaken. Zij zouden nog don derdag met het sportvliegtuig naar Noorwegen terugkeren. BOURNEMOUTH, 27 sept. Na de eerste dag van de interzone-finale van het toernooi om de Davis Cup hebben de Amerikaanse tennissers een voor sprong van 2-0 genomen op Engeland. In het eerste enkelspel zegevierde de Wimbledonkampioen Chuck Mckinley gemakkelijker dan werd verwacht met 7-5, 6-2, 7-5 over Engelands beste spe ler Mike Sangster. De 2I-jarige Ameri kaan Frank Froehling won met 4-6. 8- 6, 6-4, 6-4 van de Brit Billy Knight. Deze resultaten doen vermoeden, dat de kansen van Engeland om in de vol gende ronde tegen India uit te komen zeer gering zyn. DEN HAAG, 27 sept. Het Neder- landsoh Olympisch Comité acht het wenselijk de medische voorbereiding van het nationale Olympische team 1964 centraal te doen plaats vinden. Dank zij de welwillende medewerking van de KNVB zullen de doktoren W. Mosterd, A. A. M. F. Pannekoek en D. Willebrand, allen lid van de medi sche commissie van de voetbalbond, deze voorbereiding ln het KNVB-sport- centrum te Zeist, waar de noodzake lijke apparatuur aanwezig is, ter hand kunnen nemen. De drie artsen zullen nauw contact onderhouden met de bondsartsem. me dische commissies en medische advi seurs van de Olympische bonden. AMSTERDAM, 27 sept. De ko mende winter zal een ijshockey com petitie worden gespeeld om de beker der lage landen, waaraan alleen ama teurs kunnen deelnemen. Voor deze hele competitie hebben ingeschreven de Nederlandse clubs Amstel Tijgers (Amsterdam), HYC (Den Haag) en Deventer, de Belgische verenigingen Luik, Olympia, Antwerpen en Antwerp en het Franse Rijssel. (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG, 28 sept. Voor de mor genmiddag op Duindigt te houden draf- interland HollandBelgië zyn de équi pes als volgt samengesteld: België: Driejarigen, 2000 m.: Ultima tum, Une Frisco, Unworthy, Uvade, Res. Unica Friso, Upsy Bill. Vierjarigen 2100 m.: Troubadour, Troupier, Tais Toi, Till Montigny. Res. Tana Bella, Triana. Vijfjarige en oudere paarden, 1600 m.: Ravioli, Pikar, Sabreur, Sldi, Ecou- te, Res. Sabena. Vijfjarige en oudere paarden, 2600 m.: Panurge, Rubis d'Ann, Reine du Moulin, Sorbohne; Res. Sabena Quirlo. neder land: Driejarigen, 2000 m.: Barones Spen cer K Beuto Kitty, Betha P, Bromelia, Res. Buziau Norton, Be Happy. Vierjarigen, 2100 m.: Albatros S, Al penraaf S, Astyanax, Axkit Hollandia, Res. Ammetiena van IJmuiden, Apollo H. Vijfjarige en oudere paarden, 1600 m.: Vlieger D, Vrijdag, Wanita van Barke, YYV. Res. Yberflöte, William Z. Vijfjarige en oudere paarden. 2600 m.: Victor Emanuel, Walter Hollandia, Winston Spencer, Young Six. Res. VI- tajis, Ylite Rose.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11