Liberalisatie wegvervoer binnen EEG wordt bepleit Voorstellen E.E.G. - commissie roepen ernstige bezwaren op Interlinie Prof. POMPE neemt afscheid van zijn leerstoel Strafrecht en vertrouwen ,in de medemens 1 Inkomsten K.L.M. zijn tegengevallen Eigen chartermaatschappij of samenwerking met een reeds bestaand bedrijf? Albert Heijn wil: „Meer GLAMOUR in het KRUIDENIERSVAK" Van transistor tot krachtcentrale Twee meisjes door auto aangereden Vrachtauto rijdt huiskamer binnen 3AMMXA, RUM m Stoffelijke resten Koreaanse held in Den Haag opgegraven JAARVERGADERING VAN TRANSPORTONDERNEMINGEN M u It i per. RImultiper N.V. Weer uurstaking bij Standard Electric Studentenprotest tegen opheffing eettafelsubsidie Hof aanvaardt beroep op noodweer: steek partij in Steenwijk VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 PAGINA 13 •t~ ■f (knVto), ,Ne- Zeepost BELEGGÏNÖSDEPOT Het zojuist verschenen tussentijds bericht wordt u op aanvraag gaarne toegezonden. Prof. Pompe, portret geboetseerd door Mari Andriessen, de schei dende hoogleraar vanmiddag aan geboden. Afscheidswoorden De wereldberoemde TILBURG ANDRE KERJrENJN.V (Advertentie) 3 SIEMENS A 171 Bij Siemens zijn 240.000 mensen werkzaam op alle gebieden van de communicatie-, sterkstroom-, meet- en regeltechniek. Zij bouwen krachtcentrales en kernreactors, systemen voor electronische informatieverwerking en uitgestrekte telecommunicatienetten. Ervaren ingenieurs belasten zich met de algehele electrische uitrusting van industrie-installaties van elke grootte, zoals o.a hoogovens en olieraffinaderijen. Talrijke turbine-installaties voor electriciteitsbedrijven en de Nederlandse industrie, telefonie-, telegrafie- en radioapparatuur voor het Nederlandse telecommunicatienet, verkeerslichtinstallaties, de keten van telefoonzuilen langs Rijksweg 13 en de complete uitrusting van ruim 100 gelede tramwagens voor het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te Amsterdam zijn slechts enkele voorbeelden van de veelzijdigheid van Siemens op het gehele gebied der electrotechniek. In elke installatie die wij bouwen, in elk apparaat dat wij leveren, is de ruime ervaring verwerkt, die bij Siemens dagelijks op alle gebieden van de electrotechniek wordt verkregen. NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V. Postbus 1068 's-Gravenhage Telefoon 183850 Vertegenwoordiging van SIEMENS HALSKE AG SIEMENS-SCHUCKERTWERKE AG Berlin München Erlangen Ko- liging van (Van een verslaggever) ARNHEM, 26 sept. De wegver- voersorganisaties, verenigd in de ninklijke Nederlandse Verenigin Transport Ondernemingen gouden een liberalisatie van het grens overschrijdend goederenvervoer binnen de EEG toejuichen. Dat blijkt uit de jaarrede, die mr. D. van Setten, direc teur van de N.V. Brabantse Buurtspoor wegen, donderdag in het provinciehuis te Arnhem heeft gehouden, als voor zitter van de KNVTO, tijdens de alge mene vergadering van deze vereniging. De organisaties zouden die liberali satie tot uiting gebracht willen zien in een verruiming van de mogelijkheden voor hët grensoverschrijdend goederen vervoer, onder andere door vervanging van de starre contingenten door een capaciteitsbeheersing, die aanpassing aan de individuele vervoersbehoeften toelaat.' De betrokken Europese Com missie blijkt echter voorstandster van een stelsel, dat kwantitatieve beperkin gen niet alleen wil handhaven, maar eelfs opnieuw invoeren waar zij reeds rijn afgeschaft, zoals in het Benelux- verkeer. Dat heeft met liberalisatie dan echter bepaald niet veel meer te ma ken, aldus mr. Van Setten. Hij betreur de deze gang van zaken. Ook oefende hij kritiek op de op vatting als zou het vervoer een acti viteit zijn die zodanig afwijkt van an dere economische activiteiten, dat daardoor geheel afwijkende regelin gen nodig zouden zijn. De vervoersac- tiviteit dient in beginsel kostendekkend te zijn, in plaats van haar onderge schikt te maken aan andere belangen. Mr. Van Setten had ernstige bezwa ren tegen de vijf voorstellen van de Europese commissie. Vooral tegen het voorstel marche-tarieven voor het weg en railvervoer en voor het vervoer over de binnenwateren in te voeren. Die be zwaren gelden niet het uitgangspunt maar het te verwachten effect. De hui dige gunstige kostenverhoudingen van het Nederlandse vervoer t.o.v. het bui tenlandse zou dan wel eens verloren kunnen gaan, met als gevolg een on gunstige marktpositie voor onze ver voerders. Tegen de invoering van het stelsel van communotaire-vergunningen heeft de KNVTO geen bezwaar, wel echter tegen de onzekerheid waarin de ondernemers in het grensoverschrijdend goederen verkeer over de weg komen te verke ren, vooral ten aanzien van de hoge investeringen. Immers, men weet nooit in welke mate het materieel een vol gend jaar nog mag worden gebruikt. De vereniging zag dan ook liever hand having van net stelsel der bilaterale vergunningen. De voorstellen van de Europese Commissie kunnen in hun hui dige vorm onze export van vervoers diensten een zware slag toebrengen, al- Advertentie) II 1e v. d. Kunstraatt275.r285 Den- Haag -tel. il 64 60 - 's-ORAVENHAGE, 26 sept. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van: ms. MormacScan (29/9), ms. American Com mander (2/10); Argentinië: ms. Rio Primero (2/10); Australië: ms. Cretic (2/10); Brazilië: ms. Graveland (1/10); Canada: ss. Arkadia (29/9); Chili: ms. Buntenstein (29/9); Indonesië: ms. Le- verkusen (3/10); Ned. Antillen: ms. Jason (1/10); Nieuw-Zeeland: ms. Mel bourne Star (29/9); Suriname: ms. Palamedes (2/10); Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika:, ms. Capetown Castle (29/9), ms./Giesfeenkërk (2/10). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. dus vatte mr. Van Setten de Nederland sen bezwaren samen. - Tenslotte bepleitte hij een geleidelij ke harmonisatie van de arbeidsvoor waarden binnen de EEG, vooral nu de invloed van de loon- en prijspolitiek van de omringende landen zich duidelijk laat gelden, waar de recente loonmoei- Ujkfieden weer het bewijs van hebben geleverd. DEN HAAG, 27 sept. Gistermid dag zijn de negenjarige meisjes M. Vo gels en J. Valk in Naaldwijk bij het oversteken door een auto aangereden. De meisjes werden meegesleurd. Het meisje Vogels werd zo ernstig gewond, dat het op weg naar het ziekenhuis is overleden. Het andere meisje liep lich te verwondingen op. DEN HAAG. 26 sept. Ruim 200 man personeel van de Nederlandse Standard Electric Maatschappij N.V. in Den Haag heeft vandaag van twee tot drie uur gestaakt. Men is van plan iedere dag een uur te blijven staken, totdat de geëiste verbetering van de arbeidsvoor waarden is verkregen. De arbeiders wen sen o.m. een spaarregeling, een vakantie regeling en fietsengeld. Gisteren is men met deze uurstakingen begonnen. (Advertentie) .NiY.. Internationale Belegging» Unie „Interlinie.", Postbus 617. Den Haag Advertenae Keizersgracht 70S Amsterdam tak OSSO - 07681 VENLO, 27 sept. Een slippende vrachtwagen heeft gisteravond een gro te ravage aangericht in een woonhuis te Lomm. De chauffeur van de vracht wagen bemerkte te laat de stoplichten die daar wegens werkzaamheden aan de rijksweg zijn geplaatst. Door krachtig remmen trachtte hij een botsing met een voor hem rijdende auto te vermijden, maar de vracht wagen slipte, schoot tussen twee bo men door, ramde de voorgevel van de woning van de familie Kessels om uit eindelijk halverwege de huiskamer tot stilstand te komen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor omdat het gezin juist naar bed was gegaan. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 26 sept. Met het uit spreken van een rede over „Strafrecht en vertrouwen in de medemens" in de Domkerk heeft vanmiddag prof. mr. W. P. J- Pompe afscheid genomen als hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijksuniversiteit. Aansluitend aan het laatste woord van zijn voorganger en leermeester Simons aan deze universiteit: „Het strafrecht zal humaan zijn of niet zijn", wilde prof. Pompe misdaad en straf beschouwen in het licht van het ver trouwen, dat tussen mensen moet be staan, wil een samenleving leefbaar zijn. Vertrouwen in elkaar bindt de mensen, zoals gevaar en dus vrees voor elkaar hen scheidt aldus de scheidende hoogleraar .Vertrouwen is creatief. Met vertrouwen wint men mensen, met wantrouwen stoot men hen af. Vertrouwen in de mede-mens mag niet blind zijn. In oorlog, ook in een economisch stelsel waarin strijd om het bestaan de boventoon voert, is wantrouwen tegenov'er de vijand, de tegenstander, normaal. De levenshou ding, die beheerst wordt door vertrou wen in de mede-mens, beantwoordt echter aan de werkelijkheid van de menselijke solidariteit. Beseft men deze solidariteit, dan zal het vertrouwen in elkaar moeten toe nemen, zoals gebleken is in het ver zwakken von de concurrentiestrijd, ook van de klassestrijd, en zoals moge gaan blijken in de overwinning op de oorlog, de koude zowel als de warme. Prof. Pompe ging vervolgens in het kort de betekenis na, welke het ver trouwen heeft voor de drie fasen, waar in achtereenvolgens de straf haar wer king heeft, namelijk de wettelijke be dreiging der straf, de rechterlijke op legging en de tenuitvoerlegging van de opgelegde straf. Zonder hiermee een nieuwe definitie van het strafbare feit te pretenderen, achtte hij het aspect, van schending van vertrouwen bij talrijke door de wet gever als strafbaar omschreven feiten van belang voor het inzicht in hun menselijke en maatschappelijke beteke nis. Hij noemde sexuele misdrijven tegen toevertrouwde minderjarigen, schending van geheimen, bedrogs- en valsheids-delicten, vaak ook gewelds misdrijven. Overtredingen geven even als misdrijven meermalen blijk van schending van vertrouwen. Als voor beeld noemde prof. Pompe de ver- keersovertredin genZonder vertrou- wen, dat de weggebruikers zich in het algemeen aan de verkeersregels zullen houden, zou het wegverkeer onmoge lijk worden, zo vervolgde prof. Pompe. De strafwetgever beschermt het ver trouwen echter niet onbeperkt. Blind vertrouwen laat hij meermalen onbe schermd, evenals "hertrouwen van mis dadigers. z.g. commune evenals z.g, politieke,' in eikaars loyaliteit. In het strafprocesrecht is het vertrouwen niet voornamelijk betrokken op de mede mens als zodanig, maar op gezagsdra gers, vooral op de rechter. De wet gever geeft wettelijke waarborgen te gen willekeur, ook van de zijde des rechters, bij de toepassing van dwang middelen, met name van straffen. Maar uiteindelijk moet het vertrouwen van verdachte, slachtoffer en publiek berusten op de bekwaamheid en recht schapenheid van de onafhankelijke en onpartijdige rechter. Tegen misbruiken van de kant der overheid geeft vooral art. 29 van het Wetboek van Strafvor dering een waarborg, door bij verhoren iedere soort van pressie te verbieden en uitdrukkelijk te bepalen dat de ver dachte niet tot antwoorden verplicht is. Voor de laatste fase van het straf recht. de tenuitvoerlegging van de opgelegde straf, heeft de wetgever veel minder waarborgen gegeven, en heeft de onafhankelijke rechter nauwe lijks nog een taak. Nu geleidelijk de moderne individualisatie en differentia tie in de tenuitvoerlegging van de ge vangenisstraf doordringt, zouden meer waarborgen tegen willekeur overwogen dienen te worden. Zij zouden ertoe bijdragen, dat het vertrouwen van de gevangene versterkt wordt. Naast het vertrouwen van de ge vangene speelt in deze laatste fase het vertrouwen in de gevangene een rol. Blijkens art. 26 van de Beginse lenwet Gevangeniswezen van 1951 heeft de gevangenisstraf mede tot doei om de terugkeer van de ge vangene in de maatschappij voor te bereiden. Deze terugkeer is slechts goed verantwoord, als de gevangene het door het begane delict verspeelde vertrouwen heeft teruggewonnen. Dit laatste ligt ook In de aard van de straf. Vergelding zonder meer is zinledig, of erger een uiting van wraakzucht. Vergelding behoort ver bonden te worden met boeten, in de zin van goedmaken, en verzoening, d.w.z. herstel van vrede door herkrij gen van vertrouwen. Gelegenheid tot goedmaken en verzoenen betekent een opdracht voor de verdachte om ze aan te grijpen, benevens voor de overheid om ze aan te bieden. Het ligt mede aan ons volk af deze opdracht kan slagen, zo besloot prof. Pompe zijn college. Er bestond voor dit afscheidscollege een bijzonder grote belangstelling. Ver scheidene personen hebben het woord gevoerd. Allereerst de president-curator van de universiteit, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, waarna prof. mé. J. P. Hooykaas namens de juri dische faculteit sprak. Namens de bui tenlandse betrekkingen uitte prof. dr. P. Comil, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Brussel en secretaris-gene raal van het Belgische ministerie van justitie, woorden van grote waardering. De heer J. M. Vos hield een toespraak als praeses van de Juridische Studen ten Faculteit. Prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogle raar in het strafrecht en strafvorde ring aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam bood namens collegae een speciaal nummer van het Tijd schrift voor Strafrecht aan. Prof. dr. G. Th. Kempe bood ten slotte als afscheidsgeschenk een por- tretkop in brons aan. van de hand van Mari Andriessen. DEN HAAG, 27 sept. De afschaf fing van de eettafelsubsidie en het daarvoor in de plaats stellen van een regeling, waarbij een algemene mensae honderd procent investeringssubsidie en aan verenigingseettafels vijftig procent wordt toegekend, is in de studenten wereld niet bepaald enthousiast ontvan gen. Op initiatief van de studentenvak beweging zal nu een landelijke demon stratie worden gehouden uit protest te gen het afschaffen van deze subsidie. Voorts is besloten dinsdag 8 oktober aan minister Bot een petitie aan te bie den; tegelijkertijd zal dan in de diver se universiteitssteden een protestmars worden gehouden. België Twee piloten van een par ticuliere Noorse luchtvaartmaatschap pij mochten woensdagavond niet in een DC-6 uit Luik vertrekken nadat enige passagiers hadden verklaard, dat de mannen dronken waren. Andere piloten van de maatschappij nemen hun plaats In. (Rtr.) (Advertentie) ï**TAln IMPORTEUR: (Van een verslaggever) DEN HAAG, 27 sept. Op de buiten gewone vergadering van aandeelhouders KLM heeft de president-commissaris dr. F. Q. den Hollander onder meer mee gedeeld, dat het bedrijf dit jaar niet bü de staat zal behoeven aan te kloppen om financiële steun. Met het doel een einde te maken aan vele misverstanden, die door pu blicatie en geruchten in de wereld zijn gekomen, heeft de president-commis saris van de K.L.M. de vergadering benut om een uiteenzetting te geven van de huidige stand van zaken bij het luchtvaartbedrijf. Hij zei onder an dere, dat ondanks de grote verkoopin spanning het vervoer bij de verwach tingen is achtergebleven. Hij sprak van een sterke concurrentie, waarbij soms ook luchtvaartpolitieke machts middelen worden gebruikt. Met name op de Noordatlantische diensten en de lijnen naar het Verre Oosten zijn de inkomsten in overeenstemming met de prognoses. De K.L.M. is er voor stander van op verantwoorde wijze tariefsverlagingen in te voeren, in dien daardoor nieuwe groepen ver voer worden aangetrokken. De K.L.M. bevindt zich niet in liqui- diteitsmoeiUjkheden. De eerste aflossing groot 25 min. op het geherfinancier- de krediet ligt gereed om op 1 oktober betaald te worden. De Staat heeft kort geleden garantie gegeven voor een le ning van 25 min., voor de betaling van ongeveer de helft van de koopprijs van de twee DC-8F toestellen. De nog beschikbare garantiecapaciteit is be stemd voor de financiering van de ver der betaling en voor de aankoop van de korte afstand-jets die de KLM thans voorbereidt. Zoals wij woensdag reeds schreven zal de kaspositie van de KLM tot 1 januari 1965 niet tot acute moei lijkheden leiden. Het is duidelijk dat uit de situatie na 1964 voorstellen aan de regering zullen voortvloeien. De K.L.3I. voert thans besprekingen on* aan de plannen voor een mogelijke samenwerking met een chartermaat schappij uitvoering te geven. De studie over de oprichting van een eigen char termaatschappij heeft tot nu toe geen positief resultaat opgeleverd. De K.L.M. acht de mogelijkheid echter uitgeslo ten dat samenwerking met een bestaan de of nog op te richten charteronder neming een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren bij de oplossing van de oroblemen rond het overschot aan vlie gt rs en boordwerktuigkundigen. Het zou bepaald onjuist zijn daarvan grote ver wachtingen te koesteren. Er is in,het bestuur veel aandacht AMSTERDAM, 27 sept. „Het krui deniersvak heeft nog zo weinig „gla mour", klaagde de heer Albert Heijn Jzn., president-directeur van het ge lijknamige winkelbedrijf, op een con ferentie in Amsterdam van de stich ting contactcentrum bedrijfsleven-on derwijs over het grootwinkelbedrijf. Het is volgens de heer Heijn veel aan trekkelijker te zeggen „ik werk bij die en die bank", dan te antwoorden „ik ben kruidenier". Die instelling is misschien uit historisch oogpunt be grijpelijk, maar door de opkomst van het grootwinkelbedrijf is ook de krui denier langzamerhand „volwassen" ge worden. Er worden aan hem veel ho gere eisen gesteld dan vroeger en er is een reeks van nieuwe functies in het levensmiddelenbedrijf ontstaan. Een eenvoudig detaillistendiploma is volgens de heer Heijn eigenlijk niet meer voldoende. Het probleem waar mee elk grootwinkelbedrijf worstelt is de vraag: hoe krijg ik voldoende men sen van kaliber. In dit verband pleitte de heer Heijn voor een ondememersoplei- ding op universitair niveau. Zo'n op leiding ls nuttig voor het grootwin kelbedrijf, maar ook voor de zelf standige detaillist. Als hij zijn taak goed uitvoert, zal hij heus niet door de supermarkten worden verdron gen. Onder dat „goed doen" ver stond de heer Heijn: het samenwer ken in vrijwillige filiaalverenigin gen, inkoopverenigingen e.d. Vol gens de heer Heijn heeft het groot winkelbedrijf door het invoeren van verkoopverbeteringen de concur- currentieverhoudingen geprikkeld waardoor het prijspeil de laatste ja ren in Nederland laag kon worden gehouden. „We houden elkaar wakker", zo oor deelde de heer Heijn over de verhou ding tussen grootwinkelbedrijf (1300 kruidenierswinkels van het grootwin kelbedrijf hebben thans 22 procent van de omzet) en zelfstandigen. De zelfbe dieningszaken (40 procent van de kruideniersomzet gaat thans via deze zaken, die slechts 14 procent vormen van het totaal aantal zaken) hebben volgens de lieer Heijn een reeks van nieuwe functies geschapen, functies op universitair niveau, zodat het niet lan ger mag voorkomen dat als iemand nergens voor deugt hem maar aangera den wordt kruidenier te worden. besteed aan de opvolging van mr. L. de Block, die zoals bekend staatssecre taris van buitenlandse zaken is gewor den. Men zoekt naar een geschikte op volger. De benoeming van de heer Van der Wal werd door de heer Den Hollan der een welkome versterking van het commerciële element van het bestuur va het luchtvaartbedrijf genoemd. Op vragen van een der aandeelhou ders of de K.L.M. niet de stoot kon geven voor Internationale samenwerking op het gebied van de ruimtevaart werd door de president-commissaris onder meer geantwoord: „Wij zijn voorlopig niet van plan om naar de maan te gaan." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 sept. Op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen heeft zich gisteren een merkwaardige gebeur tenis afgespeeld. Onder toezicht van de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust en in aanwezigheid van onder meer de ook in ons land geaccrediteerde Koreaanse ambassadeur in Parijs Soen Joep Balk zijn de stoffelijke resten opgegraven van de Koreaan Li Tsjoeng, die hier sinds 1907 begraven ligt. Li Tsoeng wordt in zijn land als nationale held vereerd. Er kwam geen Koreaan in Nederland of hij bezocht het graf op de Haagse begraafplaats. Er is thans in Seoel een groot monument voor hem op gericht. De 4e oktober wordt zijn ge denkdag. Deze zal de volgende maand met bijzondere luister worden ge vierd. Dan zullen zijn resten, die per vliegtuig zijn overgevlogen, in zijn va derland worden bijgezet. Li Tsjoeng werd in 1907 door zhn land afgevaardigd naar de Tweede Haagse Vredesconferentie om hulp voor zijn land te krijgen tegen de dreiging van de zijde van Japan. Hij slaagde niet in zijn opdracht. Korte tijd later werd hij in het hotel aan de Wagen straat waar hij logeerde dood aange troffen. „Zelfmoord" zo is de indruk. De Koreaanse kinderen leren dat hij voor het aangezicht van de afgevaar digden naar de Vredesconferentie de hand aan zichzelf sloeg om zijn wanhoop over hun negatieve beslissing te tonen. De kranten uit die tijd maakten geen melding van de zelfmoord van de di plomaat in het hotel. Een schreef over „hartverlamming" en een ander over „fatale afloop van een kleine operatie". Weinig houvast bieden deze berichten omdat ook toen al de gewoonte bestond zelfmoorden niet als zodanig in krant te vermelden. Een Koreaanse journalist is verleden jaar nog voor zijn krant in Den Haag op onderzoek uit geweest om alsnog te trachten de raadselachtige dood van de als held vereerde Tsjoeng te reconstru eren. Hij is daarin niet geslaagd. WAGENINGEN, 26 sept. Het ge rechtshof in Arnhem heeft conform de eis van de procureurgeneraaf, de twin tigjarige uit Indonesië afkomstige meu belmaker R. van der VV. ontslagen van rechtsvervolging. De meubelmaker, thans woonachtig in Enschede, werd er van verdacht tij dens een vechtpartij te Steenwijk op 7 september van het vorig jaar, toen hij door een bende van ongeveer twintig opgeschoten Steen wij kers werd belaagd, de 22-jarige Th. B. met zijn meubelma- kersmes te hebben doodgestoken. De rechtbank in Zwolle verwierp zijn be roep op noodweer en veroordeelde hem tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Volgens de procureur-generaal heeft de rechtbank het beroep op noodweer ten onrechte verworpen. Blijkens zijn ar rest deelt het gerechtshof het stand punt van het openbaar ministerie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13