Amerikaanse garanties bij verlenging van verdrag Madrid krijgt ook leningen van de V.S. Gemaskerden beroven bruidspaar GEDRANG OM LORD DENNINGS RAPPORT Zwarte handel in rapport-Denning Wilson: Ontzettende stand van zaken onthuld Schous 25 werknemers geschorst Voorzitters vakcentrales Vóór januari een uitkering-ineens Minister zegt „met neen ANTILOPE brengt chaos in verkeer Verdwenen in Wassenaars landgoed Grafici willen acht pet. meer loon per 1 DIPLOMATIEK SUCCES VOOR FRANCO-REGIME Alléén bij Bril 44 SAAB - na staking - Acties als „koude oorlog" voortgezet SERVIEZEN J. HEINING Bril 44 geeft 44 méér korting! H.&j.Lamp Kip voor school-lunch Saab rijden veilig rijden fa. Flinterman Bij Zwanenberg Prinsekind krijgt ook Finnbrod Het weer- Zonnige perioden VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 87sfe JAARGANG No. 31550 NEW YORK, 27 sept. (Rtr, AFP) De Verenigde Staten en Spanje hebben gisteren het tien jaar oude defensieverdrag, dat de V.S. het recht geeft op militaire bases in Spanje, met vijf jaar verlengd. Schulpweg 4-6 Aerdenhout Telef. 42830 LONDEN, 27 sept. (AFP) - Hoewel de persen van de Britse koninklijke drukkerij zonder on derbreking doordraaien om aan de grote vraag naar het rapport van Lord Denning te voldoen, is er een zwarte handel in exempla ren van dit rapport ontstaan. Er waren bij het begin van de ver koop 60.000 exemplaren beschik baar. Een uur later bracht een exemplaar in sommige gevallen al een pond sterling op. NU LEVERBAAR MAAK EEN PROEFRIT BIJ UW SIMCA DEALER A. 3. ROTTEVEEL'S AUTOMOBIELBEDRIJF 44 44 44 44 44 44 4444 44 44 44 44 50 korting op alle 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 brillen 3ANSSTRAAT 44 les het servies haarden en kachels 55 verschillende wel te verstaan! „Ik zei het al" De hoofdpersonen Ontelbaar vele nieuwsgierigen verdringen zich bij de kassa van de boekwinkel van de Koninklijke Drukkerij in Londen, waar het rapport-Denning over de Pro- fumo-affaire te koop is. Wie geen tijd of zin heeft om zich in het gedrahg te wagen kan het op de zwarte markt tegen ongeveer drie maal de originele prijs 3,75) kopen. is eforeyouduy FALCON TWEEDJASSEN GOUDEN ARMBANDEN STUURMAN 8, COHEN BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50; telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen ie weigeren. A&ONNEMENTSPROS 61 cents per week 2.65 per maanc., 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonda tussen 5.30 en 7 uur. tel. 2080Q. SPANJE thans informeel lid van de NAVO In een gezamenlijke verklaring be vestigen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, en de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Castiella, „de vriendschap en het onderlinge vertrouwen tussen beide landen en hun vastberadenheid tot nauwe samenwerking voor de ver sterking van de gezamenlijke verdedi ging". Uit het communiqué blijkt nog dat de Amerikaanse regering van plan is Spanje leningen te verstrekken door middel van de im- en export- bank. De verlenging van het verdrag, dat gisternacht zou aflopen, volgt op dat gisternacht zou aflopen, volgt op niveau. WEERSELO, 27 sept. In de nacht van woensdag op donderdag zijn twee gemaskerde mannen de woning van het echtpaar H. alhier binnengedrongen. Het echtpaar, juist die dag getrouwd, schrok op. Toen de heer H. het licht aantrok keek hij in de loop van een revolver. De andere indringer was in het bezit van een broodmes, dat hij in de keu ken had gepakt. De mannen eisten van het echt paar het geld, dat zij 's avonds op de bruiloft van bekenden en vrien den hadden ontvangen. Een tasje van de bruid werd hun meegegeven. Daar in zou zich ongeveer duizend gulden hebben bevonden. Toen de indringers dit geld in handen hadden, maakten zij zich uit de voe ten en verdwenen in een auto. De po litie in Weerselo werd ogenblikkelijk gewaarschuwd en heeft met behulp van een speurhond de omgeving afgezocht. Tot nu toe is geen spoor van de da ders gevonden. iniiiiiiiiMiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii WASHINGTON, 27 sept. (UPI) Voor een aantal van de Amerikaanse kippetjes, die de Euromarkt niet „lust", is een bestemming gevonden. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft ruim zeventien mil joen pond kip aangekocht ter waarde van ongeveer vijf miljoen dollar. De boutjes zullen worden geserveerd in de gratis schoollunch. Ruim zestien miljoen schoolkinderen zullen hier van profiteren. (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM (Advertentie) Garage MADRID, (UPI) - Goedingelichte kringen in de Spaanse hoofdstad heb ben verklaard dat de Verenigde Staten aan Spanje op het gebied van de defen sie garanties hebben gegeven welke gelijk staan aan die van een lid van de N oor d atlantische V er dragsorganisatie in ruil voor een voortgezet gebruik van de Amerikaanse bases in Spanje. Vol gens de kringen in Madrid belooft Ame rika in het nieuwe verdrag de Spaanse territoriale integriteit te zullen verdedi gen in geval van „een aanval of drei ging met een aanval". De woordvoerders zeiden dat de over eenkomst zeer gunstig is voor Spanje daar het nu de status van land heer die zijn grond verhuurt voor het oprichten van bases heeft verwis seld voor die van volledig bondgenoot van de Verenigde Staten. Voorts merk ten zij op dat beide landen zijn overeen gekomen eikaars territoriale onschend baarheid te verdedigen in geval van „een aanval of dreiging met een aan val". Dit betekent volgens hen dat Spanje daarmee op gelijke voet met de Verenigde Staten komt op dezelfde wijze als de leden van de NAVO, waarvan Spanje geen lid is. De zegslieden verklaarden dat de nieuwe overeenkomst wordt beschouwd als een diplomatiek succes voor Spanje dat er afkerig van was het oude verdrag tegen de oorspronkelijke voor waarden te vernieuwen. De Spaanse regering heeft er her haaldelijk op gewezen dat zij geraad pleegd wenst te worden over de kwes ties die de gezamenlijke defensie van het Westen betreffen aangezien vol- fens haar de Amerikaanse bases op paanse bodem een aantrekkelijk doel wit voor de Sovjet-Unie vormen in geval van oorlog. De Amerikanen hebben over hee] Spanje militaire bases ingericht. De voornaamste bevinden zich in Torrejon, Zaragoza en Sevilla, waar bases zijn gevestigd van het strategische lucht macht commando. Voorts hebben de Amerikanen een vlootbases in Rota in het zuidwesten van Spanje. Militaire kringen zeiden dat het Pentagon Rota beschouwt als de ideale plaats voor duikboten die zijn uitgerust met polaris- raketten omdat deze bases de toegang tot de Middellandse Zee controleert. (Rtr.) „Het rapport-Denning heeft een ontzettende stand van zaken ont huld", aldus de leider der Britse so cialistische oppositie, Harold Wilson, in (Advertentie) S I M C A-dealer voor Haarlem en omstreken Dr. D. Bakkerlaan 12 L Bloemendaal - Telefoon 57500—57501 A (Advertentie) 44 de zaak met twee etalages 44 Leden van de Co-op Haarlem nog 5 extra korting, niet als dividend, maar rechtstreeks aan henzelf uitbetaald. (Advertentie) dat u mooi vindt. Keu» te óver, stuk voor stuk ontdekkingen In porselein. Willekeurige greep: model Toronto van Arzberg, in wit met teergroen wijnrankdecor. Deel voor deel te krijgen, naar eigen inzicht samen te stellen, altijd bij te krijgen. Prijs als 23-dellg eetservies 151,- WINKEL VOL ONTDEKKINGEN" Barteljortmnst 16. Harlemtel.18574" 55 (Advertentie) B Zie ze allemaal, de Bocal, Beckers, Calmix, Clné, Coleman Davonette, E.M. Jaarsma.Linco, Peeters, de bijzondere Schotse haarden en kachels. Voor 55 verschillende kamers, voor 55 verschillende voorkeuren, voor 55 verschillende portemonnees, 55 verschillende uitvoeringen. Keus en service: naast elkaar bij Schous service is (voor an na) aan vakman huishoudafdeling Haarlem - Tel. 11266 (02500) Oude Groenmarkt 14-16 Voor inlichtingen na 6 uur tel. 54579-02500 Vwraarvfc». na 6 uw tel, éfiöS3-02SM een uitzending, op gisteravond, van de (onafhankelijke) Britse reclame-televi sie. Hij vervolgde: „Het rapport vormt een algehele bevestiging van de vrees, die wij in het debat over de daarin landelde zaak, dat in juni in het beha Lagerhuis werd gehouden, hebben ge uit. Er blijkt duidelijk dat er lange pe rioden zijn geweest, gedurende welke personen op verantwoordelijke posten wisten dat er gevaar bestemd voor de nationale veiligheid, zonder dat zjj evenwel maatregelen namen om dit ge vaar te bezweren. Toen ik in mei met de minister-president over deze zaak sprak, bezwoer hij mij dat er geen gevaar bestond voor 's lands veiligheid. Doch de heer MacmUlan was niet vol ledig ingelicht over de toedrach1 van het geheel", aldus Wilson. „Vanzelfsprekend ben ik voldaan over de feiten, zoals die in het door Lord Denning uitgebracht rapport zpn ver meld. Verbaasd ben Ik er niet over. De bevindingen van Lord Denning zijn geheel in overeenstemming met het geen ik over de daarin behandelde zak ken op 17 juni in het Lagerhuis heb verklaard", aldus de Britse minister president Harold Macmillan in ant woord op vragen, welke hem gister avond na de voornaamste avonduit zending van nieuwsberichten door de B.B.C. werden gesteld. Macmillan verklaarde voorts: „BD het nemen van een besluit over het leiderschap zal ik mij later, leiden door de overweging wat het best voor het land en de conservatieve partij kan warden geacht. Maar de zaak- Profumo zal geen invloed op mijn beslissing hebben, daar deze hier ge heel buiten staat Verschillende Britse bladen halen speciaal de passage in het rap port van Lord Denning naar voren waar in deze zegt: „de steun, welke Valerie Hobson haar echtgenoot (minister Pro- fumo) ten tijde van hun moeilijkheden heeft gegeven, is een van de meest vertroostende facetten van de gebeur tenissen welke ik in het licht moet stel len". (UPI) Christine Keeler en Mary- tin „Mandy" Rice-Davies, twee sleutel figuren in de zaak-Profumo, hebben ge weigerd kommentaar te leveren op de •ublikatie van het rapport van Lord Denning. Miss Keeler is volgens haar raadslieden bezig met het bestuderen van het rapport. En miss Rice-Davies, wier familie eerder had ontkend dat ze thuis was, kwam uit haar huis in een buitenwijk van Birmingham in beige •antalon en blauwe trui en zei: „Ik :an niets over het rapport-Denning tot wie ook van de pers zeggen". Men tast derhalve in het duister omtrent de vraag, of ook zp het rapport „in studie" genomen heeft. (Advertentie) Dealer voor Haarlem en omstr. Zandvoortselaan 365, Tel. 42212 (Van onze correspondent) OSS, 27 sept. Vijfentwintig werk nemers uit de snijkamer van de N.V. Zwanenbergs Fabrieken in Oss zijn tot maandag met inhouding van loon ge schorst. Deze maatregel is het gevolg van de „langzaamaanaktie" die dins dag in de snijkamer, de slachterij en de hammenafdeling werd begonnen. In de twee laatstgenoemde afdelingen werd het werk inmiddels al weer in1 het nor male tempo hervat. De schorsing is het gevolg van een waarschuwing, die de directie gister morgen via een circulaire aan de werk nemers in de drie genoemde afdelingen gaf. Hierin werd meegedeeld, dat men wel begrip had voor de verlangens tot loonsverhoging, maar dat hieraan niet tegemoet kon worden gekomen, omdat men aan de huidige CAO gebonden is, Er zou anders contractbreuk worden ge pleegd. Middels de circulaire werd de arbeiders meegedeeld het gewone werk tempo weer te hervatten. Het gevolg van het niet opvolgen van deze waarschuwing in de snijkamer was de schorsing van de vijfentwintig werknemers, die het besluit per aange tekende brief thuis kregen. Hierna wordt verder nog gezegd, dat maandagmor gen op de normale aanvangstijd weer met het werk moet worden begonnen. Wanneer daaraan geen gevolg wordt gegeven volgt ontslag. Van de geschors te arbeiders hebben er inmiddels vijf vrijwillig ontslag genomen. Verenigde Statent De „klok" in het ministerie van handel, die de groei van de bevolking aangeeft, bereikte vandaag een hoogte van 190 miljoen. Ter gele genheid van het bereiken van deze mijl paal werd op het ministerie een korte ceremonie gehouden. (UPI) (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG, 27 sept. De voor zitters van de drie grote vakcentrales hebben gisteravond voor de televisie aan regering en werkgevers duidelijk te verstaan gegeven, dat er vóór 1 januari een gratificatie, uitkering ineens of iets dergelijks zal moeten komen. Minister Veldkamp heeft daar op in een eerste reactie niet direct „nee" gezegd. Weliswaar verwees de minister naar het komende overleg tussen regering en Stichting van den Arbeid, maar hij maakte toch gisteren al een duidelijk onderscheid tussen het probleem van de loonontwikkeling in 1964 (waarvoor zijns Inziens het S.E.R.-advies moet worden afgewacht) èn de huidige actuele situatie met spanning aan het loonfront en ver storing van de arbeidsvrede. Late TV-kijkers, die tot tegen half twaalf de speciale VARA-uitzending over de loonontwikkelingen hadden afgewacht, zagen en hoorden boven dien, hoe de drie vakbondsleiders unaniem een koppel'ng van de loons verhogingen met een huurverhoging afwezen. De heren Roemers (N.V.V.), Middelhuis (K.A.B.) en Van Mastrigt (C.N.V.) waren gister avond naar de studio gekomen om hun visie op de loonmoeiltjkheden te geven. Zij deden dat zonder er veel doekjes om heen te wikkelen. De heer Middelhuis noemde weer het percentage van tien als mikpunt voor de loonsverhogingen in 1964 en de anderen spraken dat ndet tegen. Volgens de heer Roemers was ook de regering van dat cijfer niet ge schrokken. Algemeen erkend werd ook, dat met een dergelijke loonsverhoging een aan- passing van de prijzen niet te vermij den is en dat er enig gevaar aanwezig is, dat men over het evenwicht heen- schiet. „Maar", zei o.a. de heer Roe mers, „de vakbeweging néémt die verantwoordelijkheid en wil dan later ootk de verantwoordelijkheid nemen voor een impopulaire correctie, als die eventueel nodig zou blijken." „In ieder geval weten wij zeker, dat wij in het verleden steeds te laag hebben gezeten. De spanning is onverminderd blijven bestaan", aldus de heer Van Mastrigt De heren Roemers, Middelhuis en Van Mastrigt waren gezamenlijk van mening, dat Nederland aan een aanpassing aan het hogere loon- en prijspeil in de omringende landen niet zal kunnen ontkomen. Alleen de heer Middelhuis maakte even een slipper, toen hij in een onbewaakt moment verklaarde, dat een algemene prijsverlaging eigenlijk nog beter zou zijn dan een loonsver hoging. De kern van het tv-gesprek was echter, dat de vakbeweging maatrege len op korte termijn wenst en ruet alleen maar rustig wil afwachten wat de vrij langdurige procedure via S.E.R. en Stichting van den Arbeid voor de loonontwikkeling in 1964 zal opleveren „Er is klandestiem al heel wat gebeurd. Moeten wij nu de werknemers, die zich keurig aan het boekje gehouden hebben, tot 1 januari laten wachten?", vroeg de heer Middelhuis. En de heer Roemers vreesde, dat de normale procedure in ieder geval tè lang zal duren. Weliswaar kan de vakbeweging, als een van de partijen bij de collectieve contracten, die overeenkomsten niet eenzijdig verbreken, maar de N.V.V.- voorzibter zei de indruk te hebben, dat ook de werkgevers wel bereid zijn tot overleg. Koppeling van loonsverhogingen met een huurverhoging vonden de heren Roemers, Middelhuis en Van Mastrigt vooral psychologisch onjuist. De heer Roemers zei: „Als minister Bogaers erin slaagt zijn ambitieuze plannen voor opvoering van de bouwproduktie te realiseren, dan vind ik dat een betere start voor de oplossing van de woningnood dan een huurverhoging." Minister Veldkamp, die had toege zegd de uitzending op zijn toestel te volgen, gaf onmiddellijk een telefonisch commentaar. Wat hij zei kon ia verband met het overleg, dat maandag tussen regering en Stichting van den Arbeid wordt gehouden niet bijzon der concreet zijn. Wel verklaarde de bewindsman, dat ook de regering ver ontrust is door de gezagscrisis, die door de Tecente moeilijkheden in de vakbe weging is ontstaan. „Ik zie met ver trouwen het overleg van maandag tegemoet", aldus dr. Veldkamp. „In tussen hoop ik op een herstel van de rust en orde en vertrouw ik, dat de werknemers zullen inzien, dat zij ver der moeten kijken dan de dag van vandaag en dat zij een krachtige vak organisatie niet kunnen ontberen." (Advertentie) <fe, zegt mevrouw Prins, mijn robbedoee krijgt goede voeding: Finnbrod. Finnbrod is gezond, dank zij het vol koren roggemeel, de ontvette melk, he* ei of de gist waarmee het wordt bereid. Finnbrod is lekker, omdat het zo doop- en-door krokant is gebakken, omdat het altijd vers blijft, omdat het met boter en gewoon beleg een traktatie is. Zet óók Finnbrod op tafel. Haal meteen een pak, wit of brnin. Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. DEN HAAG, 27 sept. Een antilo pe heeft gistermiddag en -avond grote verwarring teweeggebracht op rijks wegen en spoorbanen in en rond Den Haag. Politiemannen uit drie ge meenten hebben gepoogd het opge schrikte dier, vermoedelijk ontsnapt uit dierenpark „Wassenaar", te be machtigen op zijn chaotische tournee door Den Haag, Leidschendam en Voorschoten. Drie treinen moesten stoppen omdat het hert de spoorbaan uitkoos als vluchtweg. Machinisten kregen de opdracht „voorzichtig rij den". Rond negen uur 's avonds heeft de antilope zijn toevlucht gezocht in de koninklijke «andgoederen „De Hor sten" in Wassenaar. Het dier is achtereenvolgens op de spoorbaan Den Haag-Lelden, het spoor Den Haag-Leidschendam en op de spoordijk tussen het station Hollands Spoor en de halte Laan van Nieuw Oost-Indië geweest Grote verwarring bracht de fraaie springer teweeg op het verkeersplein Voorburg. Het dier was uit de rich ting Den Haag gekomen, over de Vliet in Voorburg gezwommen en via de spoorbaan en de rijksweg op het ver keersplein beland, waar het enige tijd verwarrend bleef rondlopen. Zeker twintig Haagse politiemannen hebben deelgenomen aan de achtervol ging. Het hert toonde zijn kwaliteiten en Met zijn achtervolgers snel achter zich. Na een kort bezoek aan de ge meente Leidschendam trok het opge jaagde dier kris-kras door de tuinde rijen zonder glasschade te veroor zaken en verdween in de richting Voorschoten, waar het onder meer werd gesignaleerd in de bossen bij het landgoed Duivenvoorde. De rijks politie in Voorschoten zag het hert voor men het uit het oog verloor bij de Algemene Begraafplaats. Het verdween met grote sprongen in de koninklijke landgoederen te Wasse naar waar het naar men aanneemt uitrust van zijn avontuurlijke esca pades. pak wit of bruin 80 at. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 27 sept. In een sfeer van spanning hebben vertegen woordigers van het technisch personeel van de dagbladen uit Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en de Zaanstreek en ook personeelsvertegenwoordigers van grote handelsdrukkerijen in de hoofd stad besloten te streven naar een tus sentijdse loonsverhoging per 1 oktober. Er waren omstreeks tachtig personen aanwezig. Vertegenwoordigers van pers en andere publiciteitsmedia wer den niet toegelaten. Na afloop verklaarde de leiding, dat was besloten de acties voort te zetten tot aan de eis acht procent loons verhoging per I oktober zal zijn vol daan. In dit verband kunnen we melden, dat de acties het karakter van een „koude oorlog" zullen dragen. Althans zo werd ter vergadering de actie ge kwalificeerd. Men bedoelt, dat de di recties met verrassingsacties op ge zette tijden zullen worden geconfron teerd. Gewezen wordt op het optreden de laatste dagen in Rotterdam en Am sterdam. De personen die aan de besprekingen deelgenomen, be- gisteravond hebben ge sloten him collega's te verzoeken er bij de vakorganisaties van grafisch perso neel (die de wilde acties hebben afge keurd) op aan te dringen om vergade ringen in Amsterdam te beleggen op zaterdagmiddag 5 oktober om de loon eisen te behandelen. Een vergadering op die datum was reeds door de afd. Amsterdam van de Ned. Kath. Grafische Bond vastgesteld. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enkele buien, maar ook zonnige perioden. Krachtige tot ma tige, aan de kust aanvankelijk nog harde wind tussen west en noord west. Weinig verandering in tempe ratuur. ZATERDAG: Zon: 6.34-18.27; maan: 16.41-0.07 (Adv ertentie) MJïUfi ISB.-S HOR LOGE BS HOUTPLEIN 15 - TEL. 17286 - HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1