Vóór 1980 moeten 300.000 krotten worden opgeruimd Bijeenkomst van het Instituut Ruimtelijke Ordening en Kon. Instituut van Ingenieurs Concilievaders op Schiphol alstublieft... in de voordelige Minister Bogaers tot woningverenigingen Meer openstaan voor „het eigen huis55 Koningin bij ochtendzitting feestcongres r U eet vandaag natuurlijk Twee arrestaties na dollemansrit Missie en zending bepleiten MEER GELD VOOR ONT WIKKELINGSLANDEN Stakingen op IJssel - werven NIEUWE BOEKEN DE DODELIJKE LADING fris-vrolijk-fantastisch MR. INTVELD uit VS en Canada TOEN EN NU Co^resfJonrrirof. Muntendam geopend héérlijke gewassen kleiaardappelen Dodelijk ongeluk in Nijmegen Hamer tegen ruit Adviesraad en beheersbureau nodig Ned. Bank neemt dollars over Haarlem wil vier miljoen lenen Verwarring rond gevonden kind PROBLEEM is geen planologisch spelletje Op doorreis naar Rome Kath. Ziekenhuiswezen Unitas overweegt verkoop kolenmijn Sophia-Jacoba Daggeld weer l\ pet. Dr. ^Fan der Wal gekozen in KLM-bestuur VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 tAGINA 2 Sociale aspecten Bestuurlijke kanten VLAANDEREN (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 27 gept. Het Neder lands Instituut voor ruimtelijke orde ning en de afdeling voor gezondheids- techniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs belegden gisteren in ho tel Gooiland een gemeenschappelijke vergadering, met als onderwerp het vraagstuk van de krotopruiming. Dokter P. J. Koopman, directeur van de G.G.G.D. te Dordrecht, be sprak de medische facetten. Archi tect A. H. SI. Basart, architect in al gemene dienst by het instituut voor ge zondheidstechniek TNO en inspecteur van de volksgezondheid by de hoofdin spectie voor de hygiëne van het milieu, behandelde de achtergronden van de woningwaardering. De heer H. W. Jan sen, wetenschappelijk medewerker te Rotterdam, besprak enkele concrete punten van de woningwaardering. Drs. J. J. J. van de Venne, directeur van P. W. van Maastricht, belichtte de so ciale syde van het vraagstlk en bur- Semeester mr. G. C. v. d. Willigen van [aarlemmermeer, nam de bestuuriyke aspecten onder de loupe. Dokter Koopman maakte er zijn toe hoorders op attent dat er 130.000 krot woningen in Nederland moeten worden opgeruimd en binnen een tyd van tien tot vijftien jaar. Men bedenke, aldus dokter Koopman, dat het gaat om het levensgeluk van 600.000 landgenoten, of vijf procent van de bevolking. Onder de genodigden bevonden zich o.a. oud-minister mr. dr. J. in 't Veld, de directeur-generaal van de wederop bouw en de volkshuisvesting, lr. H. M. Buskens en de burgemeester van Hil versum, de heer J. J. G. Boot. De eerste Inleider, dokter P. J. Koop man, kwam tot de conclusie, dat men in Nederland ten behoeve van een ge zonde ontplooiing van het volksleven, de sanering van de volkshuisvesting met grote voortvarendheid moet aan pakken. Daarbij is het noodzakelijk, dat ce nationale, provinciale en gemeente lijke autoriteiten en diensten op het terrein van de volkshuisvesting overal contacten leggen met medici, die be grip hebben voor woonomstandigheden en huisvestingvraagstukken. De inleider was van oordeel, dat het probleem van de krotopruiming, in verband met de nieuwe opvattingen over verant woord wonen tot nu toe onvoldoende was gepeild. Een steun kan hierbij bet rapport ..Wonifigwaardering" zijn. Architect A. H. M. Basart noemde de krotopruiming en sanering niet een op zichzelf staande zaak, maar een on afscheidelijk onderdeel van het totale volkshuisvestingbeleid. Een systemati sche wontngregistratie is noodzakelijk. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 27 scpt, Met een KLM-chartervliegtuig, de DC-8 „Antho ny Fokker", arriveerde vanmorgen op Schiphol een gezelschap van 112 Ameri kaanse en Canadese prelaten en bege leidende theologen, dignitarissen zoals adviseurs en secretarissen. De priesters en de andere leden van het gezelschap waren alle in stemmig zwart gekleed. Ter verwelkoming was op Schiphol aanwezig namens het Nederlands epis copaat mgr. G. Th. A. Hendriksen, hulpbisschop van Utrecht. Mgr. Van Docfewaard was verhinderd in verband met zijn vertrek naar Rome. Tegen half een, nadat het Sezel- schap ruim twee uur op Schiphol had doorgebracht, werd de reis naar Ro me voortgezet. De gezagvoerder van de DC-8, mr. Oreilly. vertrok om 2.50 uur Nederlandse tpd vanmorgen uit New York. Daar waren de passagiers aan boord gekomen, ook de Canade zen. Enkele prelaten, die geboekt hadden, moesten op het laatste mo ment verstek laten gaan. Tot het ge zelschap behoorde Joseph Kardinaal R'tter van St.-Louis. Onder de bege leiders bevond zich Miss Eilleen O' Laughin, die als bureausecretaresse de bisschoppen tijdens het Concilie zal bijstaan bij hum administratie. Miss O'Laughin werd tijdens het vo rige Concilie, toen zij zich in Rome bevond, voor deze werkkring geënga geerd. De oudste der prelaten is bisschop Schulte van Indianapolis (by de tach tig). De jongste bisschop is mgr. Sa- latha (44 jaar) van Grand Rapids. Het gezelschap uit de V.S. vormt ongeveer een derde gedeelte van het Amerikaan se episcopaat. Naar Mis3 O'Laughlr. ons meedeelde, heeft men een voortreffelijke vlucht ge had. Het gezelschap bestond uit eén kardinaal de kardinaal Ritter zeven aartsbisschoppen, 8 bisschoppen, 8 Canadese bisschoppen, voorts theolo- §en en adviseurs. Onder de theologen evindt zich prof. Godfried Diekrr.ann uit Minnesota. Ook bevond zich onder de passagiers de aartsbisschop van Chi cago (Illinois). Dit is het grobiste aarts- diocees van Amerika met bijna twee miljoen katholieken. BONN, 25 sept. Het Westduitse ministerie van financiën heeft bekend gemaakt dat de inschrijving is open gesteld op een 6 pet. obligatielening 1983-1V t.l.v. de Duitse Bondsrepubliek, groot DM 300 min. De lening heeft een looptijd van 12 jaar en wordt afgelost in eén keer op 1 oktober 1975. Vervroeg de aflossing is niet toegestaan. De uit- giftekoers is bepaald op 100 pet. In schrijving dient te geschieden uiterlijk 1 oktober a.s. Daarnaast is een principiële woning waardering van belang. Vooral voor het beleid in de sector van de volks gezondheid. Men verkrijgt dan een aan tal gegevens omtrent de kwaliteit en de kwantiteit van de woningvoorraad. Dit alles is van belang voor de be vordering en bescherming van de volks gezondheid in het woonmilieu. De heer H. W. Jansen besprak de technisch organisatorische facetten met betrekking tot het vraagstuk van het yolkshuisvestings- en krotoprulmings- beleid. De kosten voor de opzet en de instandhouding van een woningbeschrtj- ving en de gelijktijdige waardering van de beschreven woningvoorraad vormen een te verwaarlozen fractie van de to tale kosten voor de woningvoorziening en de krotopruiming. De inrichting in de komende jaren van een woningkarthotheek, gekoppeld aan een woningwaardering van de ge hele woningvoorraad in het land, noem de spreker een eerste eis. Drs. J. J. J. van de Venne uit Maas tricht noemde de krotopruiming geen louter technische, maar ook een maat schappelijke activiteit, waarbij de sa menleving als totaliteit wordt beïnvloed. Daarom kan krotopruiming slechts op sociaal verantwoorde wijze worden be dreven binnen het raam van het totale rehabilltatiebeleid dat o.m. de sectoren sanering, volkshuisvesting en maat schappelijk opbouwwerk omvat. Het re habilltatiebeleid moet worden gevoerd op grondslag van een ontwikkelings plan voor de samenleving, opgesteld door de sociale wetenschap. Krotoprui- ming zonder voorafgaand sociaal on derzoek is in sociaal opzicht onverant woord. Daarbij dienen de volgende maat regelen te worden genomen: het sa neren ln de zin van reorganisatie van de sociale leefruimte in het bijzonder van de verkrotte buurten. Het schep pen van adequate opvangmogelijkhe den van de ex-bewoners van krotten, hetgeen niet alleen Impliceert het bou wen van nieuwe woningen, maar ook het scheppen van een aangepaste ac commodatie op het gebied van onder wijs, cultuur en ontspanning in de oude en nieuwe opvangwijken. Mr. G. C. v.d. Willigen constateer de weinig vermindering van de nood. Een extra contingent is nodig en bo vendien zal men het moeten zoeken in een meer-jarig contingent. Daar naast dient er een huursubsidie te wor den verleend en wellicht ook een rui mere verhuiskosten-subsidieregeling dan thans bestaat. Ter amovering van de krotten moe ten de gemeenten over betere onteige- ningsmogeiykheden te beschikken dan de wet thans toestaat. Mocht de nood- zakeiyke onteigening de gemeenten voor te hoge lasten komen te staan, dan verwezeniyke de ryksoverheid dit door een subsidiëring, eventueel naar analogie van de beschikking bydragen saneringsplannen van 30 januari 19G3. Mr. Van der Willigen was van me ning, dat handhaving van het woord krot verre verkieselijk ls boven de in voering van het begrip: woning on geschikt voor bewoning, dat te euphe- mistisch klinkt. De laatste inleider waarschuwde na drukkelijk om niet met de ramp van de krotbewoners een planologisch spelle tje te spelen, bijv. door uitbreidingen te verhinderen door het middel van af remmen van bouwcontingenten. (Advertentie) Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als mixer. In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". (Van onze soc.-econ. redactie) ,Er AMSTERDAM, 27 sept. dient een diepgaand onderzoek plaats te vinden naar de wijze, waarop het bouwen van woningen het krachtigst kan worden bevorderd, waarbij van alle aanwezige krachten een zo goed mogelijk gebruik wordt gemaakt. Bovendien moet onderzocht worden aan welke woningen het meest be hoefte bestaat," aldus een manifest van de Nationale Woningraad. „De woningnood en de huidige wijze van voorziening in de behoefte aan volkswoningen", „De bezwaren, verbonden aan de verscheidenheid in gemeentelijke bouwvoorschriften", „De normalisatie en de bevordering van de bouw in massa", dat zijn de onderwerpen van een tweedaags wo ningcongres. Het klinkt alles actueel, het zou vandaag geschreven kunnen zijn. het manifest dateert van 1917 en het nationaal woningcongres werd in 1918 gehouden. In zijn rede voor het jubileum congres van de Nationale Woning raad heeft minister Bogaers vandaag de citaten aan de vergadering van de raad aangeboden. Afgestoft en „als nieuw". AMSTERDAM, 27 sept. Er zal niet alleen veel en snel gebouwd moeten worden, maar men zal ook moeten trachten in de woningbouw en de stede- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 sept. De directeur- generaal van de Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, heeft vanmorgen in Den Haag het congres van het katho liek Ziekenhuiswezen geopend. Hy las een rede voor namens minister Veld kamp, die verhinderd was. In deze openingsrede werd gespro ken over het vervagen van de begren zingen in de traditionele doelstellingen van de ziekeninrichtingen, over de plaats van de mens in het ziekenhuis en over de bedrijfs-sociologisehe en arbeidsor- ganisatorische problemen in het zieken huiswezen. Mr. J. de Vreeze, voorzitter van de beheersraad van het Centraalbureau voor het katholieke ziekenhuiswezen, sprak de wenselijkheid uit, te komen tot een representatief nationaal over- leg-orgaan voor de curatieve institutio nele gezondheidszorg. De bouwstenen voor zo'n samengaan zouden reeds aan wezig zijn in de bestaande overieg-or- ganen. Het gemeenschappelijk orgaan, geflankeerd door gemeenschappelijke in stituten voor uitvoering van bepaalde taken, zou, zo meende mr. De Vreeze, grote belangen kunnen dienen, zonder dat de eigenheid van ieder der partners, wat haar wezen betreft, in gedrang be hoeft te komen. ROTTERDAM, 26 sept. De direc tie van de Beleggingsmaatschappy „Unitas" deelt mede dat op verzoek van een geïnteresseerde onderhande lingen zyn begonnen over eventuele verkoop van de kolenmijn Sophia-Ja coba, die behoort tot het Unitas-con- cern. Over het resultaat van deze on derhandelingen kan ln dit stadium niets worden voorspeld. De kolenvelden, waarop later de mijn Sophia-Jacoba is gebouwd, werden in 1917 door Unitas aangekocht. Zij liggen bü de Duitse plaats Huckelhoven, iets ten oosten van Roermond. Een klein deel van het gebied, de zgn. Vlodrop- velden, ging tien jaar geleden ln eigen dom over van de Staatsmijn Beatrix, die vorig jaar de ontginning staakte wegens gebrek aan arbeiders. Vandaag vindt geen beursnotering plaats van de aandelen Unitas. I Advertentie) WLSBEER NIJMEGEN, 26 sept. De politie heeft twee arrestaties verricht in "er- hand met het ernstige verkeersongeluk, dat zaterdag op de Nieuwe Markt ge beurde. Daar belandde 's avonds laat een 24- Jarlge beroepschauffeur met zyn per sonenauto zo hard tegen een boom, dat een naast hem zittende, 52-jarige zwer- vt aan de verwondingen overleed. Aan dit ongeluk waren onverkwikke lijke tonelen voorafgegaan. De chauf feur had langdurig staan claxoneren voor het huis van zijn vroegere meisje. Toer. haar moeder naar buiten kwam, probeerde hij op haar in te rijden. Nog twee keer was hij daarna luid toete rend voorbij het huis gereden. Ni.ar thans uit het onderzoek is ge bleken, heeft bij de tweede „ronde" een van de buurtgenoten "en hamer na«r de auto geworpen, die afketste op de carosserie. Toen de auto daarna nogmaals passeerde, gooide een zeven tienjarige houtbewerker deze hamer met kracht door de voorruit van de auto. De chauffeur kreeg het stuk ijzer te gen het hoofd en raakte de macht ovc het stuur kwijt, waardoor de fata le botsing ontstond. De politie heeft de chauffeur, die zelf ook ernstig gewond is, thans gearres teerd wegens poging tot doodslag op de moeder van zijn vroegere meisje. Hij is naar het gevangenisziekenhuis in Arnhem overgebracht. Ook de houtbe werker is in arrest gesteld. —r DEN HAAG, 26 »ept. De Ned. missie-organisaties en de Zendingsraad zyn ernstig teleurgesteld, dat de regering ln de begrotingsvoorstellen voor 1964 niet meer geld heeft uitge trokken voor hulp aan de ontwikkelings landen. Aan hun bezorgdheid en teleur stelling hebben zij uiting gegeven ln een brief aan de regering, die tege'.ijkertyd in afschrift gezonden ls aan alle leden van de volksvertegenwoordiging. Missie en zending zijn met name be zorgd, omdat zij uit de begrotingsvoor stellen voor 1964 hebben geconstateerd, dat de regering niet van plan is de overheidsuitgaven voor ontwikkelings hulp te verhogen in een mate, waarop by herhaling belangryke groepen van de volksvertegenwoordiging hebben aangedrongen. In de brief wordt er op gewezen, dat ook de regering zelf over tuigd is van de noodzaak de ontwikke lingslanden een zo groot mogelijke hulp te bieden. De regering heeft dat duide lijk laten biyken door in te stemmen met het in dit opzicht door het vorige kabinet gevoerde beleid. Op grond van de verklaring van mi nister Luns van augustus, bevattende de opvatting van de regering, en op grond van de herhaalde dringende wensen van de grote fracties in de Tweede Kamer om de uitgaven voor ontwlkkelings hulp te verhogen, had den missie en zending zeke~ ver wacht, dat op de begroting voor 1964 meer geld beschikbaar zou komen. Missie en zending vertrouwen echter, dat liet huidige kabinet zich alsnog zal beraden over een aanmerkelijke verho ging van de overheidsmiddelen voor ontwikkelingshulp in het algemeen en over ondersteuning van ontwikkelings arbeid van particuliere organisaties als missie en zending in het byzonder. De adressanten stellen de regering voor een nationale adviesraad in net leven te roepen. Daarin zouden behal ve de overheid en deskundigen op het gebied vaii de vele vraagstukken die samenhangen met huip aan de ont wikkelingslanden, ook de missie en zen ding vertegenwoordigd moeten zyn. Missie en zending stellen zich voor dat de nationale adviesraad tot taak zal hebben iedere subsidie-aanvrage voor een ontwikkelingsproject op haar gegrondheid te onderzoeken en daar over rapport uit te brengen aan de re gering. Missie en zending zouden voorts graag zien dat in ons land een be heersbureau wordt gevestigd, dat de ter beschikking te stellen gelden in be heer krijgt zodra op een aanvraag uit aan missie en zending gelieerde krin gen gunstig is beschikt. Een dergeipk bureau zou aldus de brief het contact met de Nederlandse overheid kunnen waarborgen zonder dat dit contact in het ontwikkelingsland als een inmenging van een buitenland se overheid zou worden beschouwd. Bo vendien zou een dergelijk bureau con trole kunnen uitoefenen op de beste ding van gelden uit de verleende subsi dies. Missie en zending geloven, dat op deze wyze tegemoet kan worden geko men aan alle voorwaarden en vereis te waarborgen, die vervuld of gescha pen dienen te worden voor een verant woorde besteding van de uit de over heidsgelden te bestemmen fondsen voor ontwikkelingshulp. AMSTERDAM, 26 sept. Als gevolg van hier gisteren circulerende en in middels door het ministerie van Finan ciën tegengesproken geruchten over een mogelijke revaluatie van de gul den, werden woensdag flinke posten dollars door de banken bij de Neder- landsehe Bank aangeboden. Hierdoor zou de centrale bank volgens taxatie voor circa 50 min dollar hebben moe ten opnemen, overeenkomende met een bedrag van ongeveer 180 min gul den, dat het saldo van de banken ten goede is gekomen. Mede in verband met de zware ultimo die de banken te gemoet gaan, wordt dit bedrag voor hen een goede ruggesteun geacht. De tegenwaarde van de dollars, die woensdag aan de Centrale Bank zun verkocht, komt morgen ter beschikking van de banken. Vandaag deed zich ech ter een merkbare verkrapping van de geldmarkt gevoelen als gevolg van de vraag naar bankpapier in verband met de financiering van de maandultimo. De rente van callgeld, dl® maandag jl. niet een half percent was verlaagd tot één percent, is zodoende vandaag weer op li/, pet. gesteld. ROTTERDAM, 27 sept. Bij de scheepswerven van Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan de IJssel en van Vuyk in Cappelle aan de IJssel hebben zich vanmorgen wilde stakingen voorgedaan. Bij Vuyk werd door vrijwel 't gehele personeel gestaakt, bij Van der Giessen door ongeveer 80 percent. De wilde staking by Van der Giessen werd tegen elf uur opgeheven. HAARLEM, 27 sept. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een lening van 4.000.000 aan te gaan tegen een rente van 4M percent per jaar. De looptyd zal achtendertig jaar be dragen. De eerste twee miljoen zal 15 juli van het volgend jaar worden opge nomen, de rest op 15 december van hetzelfde jaar. De opbrengst zal die nen voor de financiering van kapitaals- werken. UTRECHT, 26 sept. Moederziel al leen is hier in de buurt van het sta tionsplein een klein jongetje aange troffen. Na een onderzoek door de po litie bleek het de 5-jarige Hansje te zijn, die door een misverstand niet door de moeder was opgehaald. Aanvankelijk werd aangenomen, dat het de 3-jarige Erwin was, kind van ge seheiden ouders en al vaker achtergela ten bij de deur van zün vader. Men waarschuwde de vader, die echter voor de echtscheidingsprocedure in Haar lem vertoefde en pas later kon verkla ren, dat het ztjn kind niet was. Erwin verbleef rustig bp' zjjn moeder. Wie het gevonden kind wel was werd duidelijk, toen een man zich kwam beklagen, dat zijn vrouw er met de drie kinderen vandoor was. Het bleek, dat de grootmoeder het kind op de stads bus naar het station zou zetten. Moeder en kind zijn elkaar daarr.a kennelijk misgelopen. De moeder veronderstelde, dat de grootmoeder het kind by zich had gehouden en intussen liep Hansje in de buurt van het station tot een hoofd agent van politie de jongen mee naar huis nam. Op het ogenblik is Hansje bij de zusters van St. Monica in Meis- jesstad. UTRECHT, 26 sept. Vanmorgen om half negen is de twaalfjarige G. A. M. Kramer, wonend aan de Vlierboom- straat, op weg naar school op de hoek ---- .--------=■ Omloop en Laan van Chartreuse door gedeeld, dat er thans m het bestuur vol bouw zoveel mogeiyk by te biyven bfl de maatschappeiyke ontwikkeling en de styging van de welvaart. „Er dreigt een onevenwichtigheid te ontstaan tus sen het peil van het wonen en de mo gelijkheden, die er voor de moderne mens op ander gebied bestaan. We moe ten niet alleen leren leven, maar ook leren wonen met de welvaart," zo zei minister Bogaers vanmorgen op het ju* bileumcongres van de Nationale Wo ningraad. Onder het gehoor van de mi nister bevond zich koningin Juliana, die de gehele ochtendzitting van dit één dag durende congres bijwoonde. De individuele mens zal aan de waarde van het wonen voor zichzelf en zijn gezin de juiste plaats moeten geven. Ook in zpn bestedingsprogram, 'e by de gestegen mogelijkheden gerechtvaardigde verlangens naar be ter wonen kosten geld." De minister had lovende woorden voor de woningbouwverenigingen, die naar zijn opvatting zeker niet meer al leen een soort invaller behoeven te zijn wanneer de particulier verstek laat gaan. „Woningbouwverenigingen behoe ven zich zeker niet te beperken tot de bouw van woningen, voor ex-krotbewo ners en andere financieel of maatschap pelijke zwakke jroepen." Maar aan de an dere kant hield drs. Bogaers de vere nigingen ook voor, dat er nog wensen zjjn. Zy zullen actief moeten zijn in het vinden van samenwerking met ande ren om tot efficiënte bundeling van opdrachten te komen. Men zal, meer dan in het verleden, open moeten staan voor het verlangen naar de eigen wo ning, zowel door op grotere schaal ge bruik te maken van de mogeiykheden om bestaande woningen aan de bewo ners over te dragen, ais ook door het combineren van bouwplannen voor eigen woningen met die voor huurwoningen. Men zal bewust de opschuiving binnen het woningbezit moeten bevorderen om goedkope woningen vry te krijgen voor hen, die er het meest behoefte aan hebben. „In de toekomst", zei minister Bo gaers, „zal o.a. moeten worden beslist aan wie de overschotten toevallen, die langzamerhand gaan ontstaan op de ex ploitatie van het vooroorlogse woning- bezit van de verenigingen. Voor de par ticuliere woningbezitter wegen deze overschotten niet op tegen de inmid dels opgetreden waardevermindering van het geld, dat hy in de woningen gestoken heeft. By de verenigingen ligt dit anders. De bouw van hun eigendom men is büna steeds volledig gefinan cierd met nominale schuldverplichtin gen. Eventuele overschotten hebben by hen dan ook een andere betekenis." „Hoe deze overschotten moeten wor den besteed is geenszins een onbelang rijk punt," aldus de minister. „Het is een interessant nevenverschijnsel van de op zichzelf tot grote zorgen aanlei ding gevende stijging van de bouwkos ten." DEN HAAG, 26 sept. Tydens een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninkiy- ke Luchtvaart Mij is dr. G. van der Wal gekozen tot plaatsvervangend pre sident-directeur van de KLM. Op verzoek van een der aandeelhou ders moest de stemming schrifteiyk ge schieden. De uitslag hiervan was 1.018.803 stemmen op de heer Van der Wal, 42 stemmen op do heer Black- stone en 26 blanco. De staat was voor 1.010.000 stemmen vertegenwoordigd. Op vragen van de heer G. J. Schöt- telndreier, secretaris van de Vereniging voor Effectenbescherming, werd me- een rijdende betonmolen overreden en op slag gedood. De jongen is waarschyniyk voor een plas uitgeweken toen hy de bocht wilde nemen en kwam onder een achterwiel van de vrachtauto terecht. De 23-jari- ge chauffeur had het ongeval niet ge merkt. Enkele meters verder waar schuwde een wielryder hem. ledige homogeniteit heerst om de re organisatiemaatregelen met voort varendheid tot stand te brengen. Mede delingen over de gang van zaken zuilen niet met grotere frequentie geschieden dan tot nu toe gebeurde, behalve wan- neer er zich bijzondere omstandighe- den voordoen. De heer Van der Wal heeft verklaard zonder enige reserve tot de directie toe te treden. De geitolen plot, door Andrew Garve g, venslang veroordeelde schrUver (Prisma-pochet'nr. 852). Verwikkelin gen rondom een onschuld! tot le- Moord ln de skilift, door Patricia Moyes (Prisma-pocket nr. 833). in specteur Tibbett vertrekt voor een vakantie naar de Dolomieten en wordt hier betrokken bp een moord. Pook of kussen?, door Michael Under wood (Prisma-pocket nr. 854). Een detective met als slachtoffer een rijke, oude dame en een neef van haar als verdachte. Dood twaalf hoog, door Ursula Curtiss (Prisma-pocket nr. 855). Heeft Char les zich ln een vlaag van verstands- verbüsterlng van de twaalfde verdie ping gestort of werd hy geduwd? De fatale polis, door Cyril Hare (Pris- ma-pocket nr. 856), Voor de uitkering van de levensverzekering is het nodig te bewezen of het oude heertje door zeilmoord om het leven is gekomen of vermoord werd. Dood in rok, door Ngaio Marsh (Pris ma-pocket nr. 857). Inspecteur Alleyn moet in de Londense societywereld een geval van chantage onderzoeken. Moord aan de waterkant, door Angus MacLeod (Prisma-pocket nr. 858). Sinds de komst van de nieuwe rent meester Boswell gebeuren er vreem de dingen in het anders zo vredige dorp Urigill, in het Schotse Hoogland. Mysterie in de Poolse wjjk, door Mig» o2?n ®berhart (Prisma-pocket nr. f t Verwikkelingen rondom een erfenis „met voorwaarden". En nudansen. (Maraboe Flash- pocket 10). Alle dansen van polka en wals tot twist, madisom en bossa nova met tekeningen van danspassen en model houdingen. Ik maak me mooi, door Gisèle Col" lignon. (Maraboe Flashpocket 16). Alles over schoonheidsbehandelingen. lieroemde ontsnappingsverhalen, door Eric Williams. (Prismapocket 884). Een twaalftal verhalen uit o.a. Frank rijk, België, Italië en Korea. Churchills memoires over de tweed wereldoorlog(Elsevierpockets). Deel 9: De as gebroken, deel 10: Van Teheran tot Rome. Homosexualileit en Homo-erotiek, door dr. F. J. Tolsma. (Ooievaar pocket 176). Dit boek wil op een wetenschappelijk- het probleem der verantwoorde wijze homo-sexualiteit en benaderen. lomo-erotiek GEVAL KRUGT WE HOUDEN KAPITEIN, U KUNT INGRUPEN ALS DE 0XEL DE WAPENS OP INA, PROBEER ACHTER DE NAAM T6 KOMEN VAN DE KAPITEIN 7ANDETRE1LER.DE HAVEN MEESTER WEET'T WEL. HET EILAND GANNARD UITLAADT. DAT IS EN6ELS5 BODEM ZETJE/ DAT LUKT WEL. WAAR GA JU HEEN? BEZOEK BU DE KONINKLIJKE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2